Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken VewibetoIV draait op volle toeren. Voor de KANTONRECHTER MULDER „Ik ben er trots op dat mijn gemeente zo goed voor de dag komt" Doel van de beurs zL montuur/ VERKEER EISTE DIT WEEKEND ZWARE TOL Als de Cordilleras de Los Andes ineenstort-.. Waardering wethouder Joh. van Hardeveld niet onder stoelen of banken gestoken Dertien jaar vecht Veenendaal al voor omlegging In drieën 34e jaargang WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 Nr. 73 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Burgemeester Bakker bij opening: Bezichtiging 's Avonds het drukst Burgemeester Bakker is ziek Nieuws uit de omgeving KIEST....UW EIGEN assurantiekantoor alle verzekeringen HYPOTHEKEN EN financieringen Vijf slachtoffers in ziekenhuis VOORSPELLINGEN OVER ZUID-AMERIKA Veranderingen in de aardkorst tot aan het jaar 2130 25 jaar gemeenteraadslid Grote energie Landbouwer tijdens melken overleden Veenendaalse wandelsuccessen bij Airbornetocht Wat nu weer HET SPOOR VAN UTRECHT NAAR ARNHEM (Slot) Thans weinig kans van slagen meer? Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kentraktprfo'zen op aanvraag Minimum per advertentie 4*50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-li woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 oent De VEWIBETO-IV di^ait, en hoe! Na een wat aarzelend begin op vrijdag avond - de meeste mensen hebben waarschijnlijk gedacht: het is er toch zo druk, ik wacht nog even - passeerde zaterdagavond de 5000ste bezoeker de toe gangsdeuren van de tentoonstelling. Wegens de enorme drukte - men kwam op de meeste plaatsen voetje voor voetje vooruit - waren de beurs-organisatoren niet in de gelegenheid hem of haar te huldigen, hetgeen zowel voor de leiding als voor de persoon in kwestie ietwat teleurstellend geweest moet zijn. Over het algemeen is men vol lof over de inrichting van de beurs annex tentoonstelling, wat uiteraard de verwachting kweekt dat het aantal bezoekers van vorig jaar (ca. 30.000) overschreden zal worden. Overigens overtreft ook deze beurs qua opzet en deelname zijn voorganger, hetgeen, gezien de kosten die rond de 60.000,liggen, niet verwonderlijk mag heten. Het doel van de beurs werd in enkele woorden weergegeven door de voor zitter van de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid", de heer Ant. de Ruiter, tijdens de officiële opening, welke vrijdagmiddag in de attractiehal plaats vond. Onder de tal rijke aanwezigen bevonden zich ook leden van de gemeenteraad, hèt hoofd van de plaatselijke politie, de directeur van het E.T.I. uit Utrecht, afgevaar digden van de Kamer van Koophandel, industriëlen en verschillende andere instanties. „Als koopcentrum laten wij hier het publiek zien wat wij brengen", aldus de voorzitter, die na een korte wel- komstspeech het woord gaf aan bur gemeester Bakker. Doch alvorens deze het spreekge stoelte beklom, werd hem een ge schenk aangeboden, terwijl mevr. Bakker een pracht boeket bloemen ontving. Ook wethouder Hardeveld, die zijn 25-jarig jubileum als raads lid vierde, kreeg een attentie. De openingsrede welke burgemeester Bakker vervolgens uitsprak, kwam hierop neer, dat industrie en handel de peilers zijn van de plaatselijke wel vaart. „Ik ben dan ook blij dat er een goede beurs georganiseerd is en ik wil graag een bijzonder pluimpje geven aan het bestuur van de Veenendaalse Win keliersvereniging. Deze beurs brengt een goede klank naar buiten over het Veenendaalse zakenleven", aldus bur gemeester Bakker. Met de verzekering er trots 'op te zijn dat zijn gemeente zo goed voor de dag kwam, verklaarde Veenendaals eerste burger de beurs voor geopend. Na het gebruik van een consumptie begaf het gehele gezelschap zich op weg om de stands, die nog kersvers en stof vrij waren, te gaan bewonderen. Veel belangstelling toonden de gasten o.m. voor het bouwplan Schrijverswijk en voor het toekomstige sportcomplex aan het Panhuis. Even verderop werd de burgemeester door een levensechte Rit meester Buat een grote kist rokertjes aangeboden, welke gaarne werd ge accepteerd. De vrolijke sfeer was er waarschijn lijk ook de oorzaak van dat wethouder De Ruiter bij een muziekstand op een koffer-orgel zijn muzikale capaciteiten toonde, een prestatie, die met luid ap plaus werd beloond. Het slot van de rondgang en tevens het einde van de officiële opening, gaf een milk-shakend b. en w. te zien, zoals burgemeester Bakker zelf uitdrukte. Begrijpelijkerwijs krijgt de beurs in de avonduren het meeste publiek te verwerken. Vrijdagavond - de eerste avond - was het vrij rustig, hetgeen eveneens gezegd kan worden van de zaterdagmiddag. Zaterdagavond echter kwam de gro te stroom. De looppaden waren stampvol, zodat men slechts schui felend vooruit kon komen. Het was zelfs zo erg dat de leiding van de beurs niet in de gelegenheid was de 5000ste bezoeker(ster) te noteren, vooral niet toen er aan alle kassa's tegelijk verkocht werd. Maandagmiddag waren het voorna melijk de dames die eens rustig een kijkje kwamen nemen, terwijl de stroom bezoekers 's avonds snel weer toenam. De attractiehal kreeg ook het nodige te verwerken, alhoewel de eerste voor stelling om 7 uur niet lonend blijkt te zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal het aan- vangsuur dan ook gesteld worden op 8 uur. Burgemeester A. Bakker van Vee nendaal heeft maandagavond j.l. plot seling een maagbloeding gekregen. Hoe wel de burgemeester de eerste tyd vol strekt rust zal moeten houden is levens gevaar niet aanwezig. Naar aanleiding hiervan hebben de wethouders dinsdagmorgen een spoed eisende vergadering belegd om de ge meentelijke zaken normaal doorgang te doen vinden. Wethouder Ant. de Ruiter zal op treden als loco-burgemeester en is bij eventuele spoedgevallen thuis te be reiken. Men wordt verzocht de wet houders op hun privé-adres niet on nodig te storen. Voor inlichtingen ever de ziekte van de burgemeester gelieve men niet diens huis te bellen, doch het gemeentehuis r W i I 'Êk M l i Ds. P. de Jong uit Kootwijkerbroek, die het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Veenendaal heeft aangenomen. KIND STAK DE WEG OVER Op de Vijgendam stak dinsdagavond het 2-jarig zoontje van de fam. S. de weg over zonder op het verkeer te let ten. Een juist naderende auto trachtte uit alle macht het kereltje te ontwijken, hetgeen echter niet geheel gelukte, zo dat hij lichte verwondingen opliep. MAARSBERGEN: Dank zij een snug gere politiehond is de diefstal van een bromfiets snel tot klaarheid gebracht. Het dier liep regelrecht naar de plek, waar een halve kilometer verder de brommer onder het struikgewas was verborgen. De dader is overigens nog niet opgespoord. EDE: Een 2-jarig jongetje heeft bij de spoorwegovergang in de Brouwer straat een spoorboom op zijn hoofdje gekregen en hierbij een hersenschud ding opgelopen. Zijn moeder, die haar zoontje achter op de fiets had zitten, dacht dat de bomen geopend waren maar een jongen duwde echter één der bomen voortijdig omhoog en liet hem daarna weer vallen, precies op het hoofd van de kleuter. SOEST: Op het veertig-jarig huwe lijksfeest van een Soester echtpaar kwam o.m. het feit ter sprake dat de bruid, enkele weken na haar trouwen haar trouwring was verloren. Dezer dagen echter werd de ring bij het aard- appelrooien ontdekt, na veertig jaar in de grond verborgen te zijn geweest. LUNTEREN: De geneesheer-directeur van de reclasserings gemeenschap „Groot Batelaar", mr. G. W. Arendsen Hein aan wie op zijn verzoek ontslag is verleend, heeft j.l. maandag afscheid genomen van staf, patiënten en oud patiënten. H00FDSTR51 - TEL3I84 VEENENDRRL KEOKEWIJK 167-Ttl.JOOO-VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America In drie dagen tijds, nl. vrijdag, zaterdag en zondag, heeft het verkeer in Veenendaal wederom een zware tol geëist! In dit tijdsbestek deden zich niet minder dan acht verkeersongevallen voor waarby vyf slacht offers, waarvan sommigen met zeer ernstige verwondingen, in het ziekenhuis opgenomen moesten worden. Vanaf deze plaats wordt nog maals een dringend beroep gedaan op iedereen om zich in het ver keer uiterst voorzichtig te gedragen en alle verkeersregels volledig in acht te nemen. Door de steeds toenemende drukte, vooral tijdens de week-ends, vormen de wegen een voortdurend gevaar speciaal voor hen die van de geldende verkeersregels weinig of niets afweten. VRIJDAGMORGEN 10 UUR: Op leden eveneens zwaar gewond werd De politieke crises, die zich op het ogenblik van Cuba tot aan Patagonië voor doen, het vestigen van de communistische invloed op Cuba en de militaire staats greep in Argentinië, gevaarlijke crisisverschijnselen in andere Zuidamerikaanse staten, wijzen er weer eens op, dat er tussen vulkaanuitbarstingen, vloedgolven en aardbevingen en tegelijkertijd optredende politieke catastrofen een zekere samenhang kan bestaan. De geleerden op dit terrein breken zich nog het hoofd over de Siberische „aardbeving", die te New York en Hamburg werd geregi streerd en waarvan men aanneemt, dat de oorzaak er van een militaire proef neming was. Men is het er nog altijd niet over eens in welke mate atoomproeven boven of onder de grond invloed kunnen hebben op de bestaande „breuken in de aardkorst" en daarin ingrijpende veranderingen kunnen veroorzaken. Een doorkijkje op de Vewibeto-IV gezien vanaf de ingang. Het is een mooi jubileum- en afscheidsgeschenk geworden, dat een overbekend Veenendaler zaterdagmiddag j.l. aangeboden kreeg voor zijn 25-jarig lidmaat schap van de Veenendaalse gemeenteraad en tevens als afscheid van de afdeling Veenendaal van de Textielarbeidersbond, de A.B.T.K. „De Eendracht". De jubilaris en de scheidende was de heer Joh. van Hardeveld, die sedert 1 jan. j.l. optreedt als wethouder van de gemeente Veenendaal. Het geschenk was een drukbezochte receptie in hotel „De Korenbeurs", waar een groot aantal autoriteiten, geestverwanten en politieke tegenstanders, acte de présence gaf. Een receptie, die, zoals velen het zeiden, de heer Van Hardeveld ten volle had verdiend, maar waar hij zelf wel enigszins had tegenop gezien. Dit nu zal ieder een, die het politiek met hem eens is of niet, moeten beamen. De heer Joh. van Hardeveld is een man, die al zijn vrije tijd heeft gegeven voor belangen van zijn partij en de gemeente Veenendaal en die daarbij wars is van alle „dikdoenerij". Burgemeester A. Bakker van Veenen daal bracht dit zo onder woorden: Als jonge man is de heer Van Harde veld gegrepen door de idealen van zijn partij en heeft daarbij zijn hele leven consequent de principes van die partij gevolgd en hiervoor gestreden. In de vakbeweging was hij reeds jong een belangrijke figuur en als raadslid heeft hij de eerste jaren gevolontaird. Als toeschouwer op de publieke tribune volgde hij de debatten en dit is zijn leerschool geweest. Toen al is zijn hele doen en laten in de Veenendaalse ge meenteraad geweest. Nimmer kwam hij onbeslagen ten ijs, nam goede nota van alles en heeft altijd een behoorlijke kennis gehad van gemeentelijke zaken. Daarnaast paart de jubilaris een goed geheugen aan een prima verstand. U bent een geboren parlementariër, zo ging burgemeester Bakker verder. U hebt een aangeboren gevoel voor dit werk en voelt alles bij intuïtie aan. Daarbij bent u geen onaangenaam mens. Wij hebben u wel eens kwaad gezien, maar nooit onbillijk en u zult er altijd voor waken iemand nodeloos te kwetsen. De burgemeester geloofde niet, dat iemand in de raad een hekel aan de persoon van de heer Van Hardeveld en als waardering voor zijn oprechtheid en eerlijkheid bood de burgemeester, namens de gehele Veenendaalse raad, een enorme mand aan, waarin tussen de bloemen aantrekkelijker zaken voor een heer waren verscholen. De burgemeester hoopte tenslotte, dat Veenendaal wethouder Van Harde veld nog geruime tijd in goede gezond heid mocht houden. Dat zou voor Vee nendaal ongetwijfeld een gelukkig ver schijnsel zijn. De nieuwe voorzitter van De Een dracht, de heer F. J. van Barneveld, nam in de eerste plaats afscheid van de heer Van Hardeveld als voorzitter van deze vakorganisatie. Volgens deze spre ker had de heer Van Hardeveld steeds goed begrepen dat men verdwijnen moest als er capabele jongeren waren. In de vruchten, die zijn werk hebben (Zie verder 2e blad) de hoek Sandbrinkstraat-Tuinstraat een aanrijding tussen een vracht auto bestuurd door v. K. uit Vee nendaal en een bakfiets bestuurd door M. uit Amerongen. Er ontstond alleen materiële schade. VRIJDAGMIDDAG 3.30 UUR: Mevr. v. d. K.-H. uit Veenendaal reed bij de spoorwegovergang bij de Ker- kewijk met haar fiets tegen een hond op, die plotseling het fietspad overstak. Mevr. v. d. K. kwam ten val en moest met een hoofdwonde naar het ziekenhuis overgebracht worden. VRIJDAGMORGEN 10.30 UUR: In de v. d. Polstra:.-, iiwam het lVs-ja rig zoontje van de fam. v. d. H. on der een achteruit rijdende vracht auto, bestuurd door H. Het ongeval liet zich eerst niet ernstig aanzien, maar 's middags moest het kereltje met ernstig inwendig letsel in het ziekenhuis opgenomen worden. ZATERDAGMIDDAG 12.30 uur: Het 3-jarig meisje De Q. liep in de Aart de Gelderstraat de weg over, juist op het moment dat een bestelauto passeerde. Het kind liep tegen het wegdek gesmakt. Met ontvellingen en schaafwonden is zij naar haar ouderlijk huis vervoerd. ZATERDAGMIDDAG 15.30 UUR: De 30-jarige motorrijder B. uit Zeeland en wonende te Veenendaal, reed op de Nieuweweg met grote snelheid tegen een vrachtauto van de firma v. B. uit Rhenen. Het slachtoffer kwam met zijn linkerbeen tegen de bumper van de vrachtauto waardoor het been tot boven de knie werd af gerukt. Dank zy het snel optreden van de heer J. uit Olst, die met zijn halsdoek het gekwetste been heeft afgekneveld en dit heeft volgehou den totdat de patiënt op de operatie tafel lag, kon het bloedverlies tot een minimum worden beperkt. De vrachtauto die ter hoogte van La Campagne een rechts gelegen inrit wil de inrijden, haalde eerst iets naar links uit, waardoor de met grote snelheid rijdende motorrijder vermoedelijk de indruk heeft gekregen dat de vracht auto naar links ging en hij dus rechts kon passeren. Toen beide voertuigen op gelijke hoogte waren, ging de vracht auto naar rechts en raakte hierbij de motor. Deze ramde eerst in volle vaart een hek en kwam pas op 50 meter af stand van de vrachtauto tot stilstand. Het slachtoffer zelf lag op ongeveer dertig meter afstand van de plaats van aanrijding. De passerende motorrijder J. uit Olst, had de grote tegenwoordig heid van geest om het gekwetste been af te binden, hetgeen een bijzonder woord van lof verdient. De nog vrij wel nieuwe motor werd zwaar bescha digd. Een tragische omstandigheid is, dat het slachtoffer een half jaar ge- bij een aanrijding. ZATERDAGMIDDAG 17.30 UUR Op de beveiligde voetgangersover steekplaats in de Hoofdstraat werd het 11-jarig meisje O. dat op de juiste wijze overstak, aangereden door de scooterberijder v. Z. uit Den Bosch. Met inwendige kwetsuren is zij in het ziekenhuis opgenomen. ZONDAGMIDDAG 17.15 UUR: Bij het inhalen op het fietspad langs de Kerke wijk, even voorbij de Berg weg, raakte de bromfietser L. uit Barneveld de fietser v. E. uit Vee nendaal die naast zijn vriend reed. De bromfietser kwam met zijn duo- passagiere ten val en werd licht ge wond. ZONDAGAVOND 20.45 UUR: Bij de oprit naar Rijksweg 12 verleende een tot nu toe onbekend gebleven automobilist geen voorrang aan de scooter, bestuurd door G. uit Den Haag. Bij het remmen van de scoo ter kwam deze ten val, waardoor de echtgenote van de bestuurder met een hersenschudding naar het zie kenhuis gebracht moest worden. Men verwacht, dat in de loop van de komende maand nog eens een golf van verwoestingen rondom de aarde zal lopen, die in Perzië een aardbeving kan veroorzaken en een vloedgolf om de wereld kan stuwen, waardoor speciaal in Australië zware schade zou worden aangericht. Daarop volgt dan een tijd van schijnbare rust. En wat staat ons vervolgens te wachten? Wij kunnen het lezen in een reeks aantekeningen uit Zuid-Amerika .voorspellingen van een of andere nazaat van de Inca's, die deze waarschuwingen aan zijn laatste vrien den in Chili deed toekomen. Wij laten hier deze voorspellingen, die ten dele schokkend en verontrustend zijn, en tot in de volgende eeuw reiken, met het ge bruikelijk voorbehoud volgen: Tenminste 10.000 doden hebben de rampen geëist, die in Chili de ene ont- Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur is de 64-jarige landbouwer v. E., wonende aan de Middellaan tijdens het melken in een weiland langs de Grebbeweg, plotseling onwel geworden en ter plaatse overleden. Even tevoren had de buurman, die eveneens aan het melken was nog met het slachtoffer gesproken. Toen hij een poosje later toevalligerwijze de kant van de heer E. uitkeek, zag hij hem levenloos in het gras liggen. Een sectie op het lijk heeft uitgewezen dat hier sprake is van een natuurlijke dood. Twee Veenendaalse wandelverenigin gen hebben op de jaarlijkse Airborne tocht, waaraan maar liefst 21.000 tip pelaars deelnamen, opmerkelijke suc cessen geboekt. Allereerst wist de plaatselijke B.B.- wandelgroep in hun afdeling een twee de prijs te behalen. De Hollandia-Trico sleepte bij de 15 km burgergroepen twee prijzen in de wacht, nl. Hollandia II een derde prijs en Hollandia I een achtste prijs met resp. 298 en 289 pun ten. Het hoogst aantal te behalen pun ten was 300. Gezien de enorme deel name zijn dit prachtige prestaties. De andere deelnemende Veenendaalse ver enigingen hebben geen kans gezien in de prijzen te komen. zettende aardbeving na de andere ver oorzaakten, hele steden verwoestten In 3 dagen een vloedgolf dwars over de Grote Oceaan stuwden. De slachtoffers, die de dood in Chili ontzag, vielen hem in Japan, Australië, op Hawaii', aan de kust van Californië en op de Philip- pijnen toe. De seismologen hebben weliswaar voorspeld, dat er een tijd van rust zou aanbreken, nadat de komende laatste aardschok zich zal hebben voorgedaan, maar in Zuid-Amerika koestert men in middels angst, dat wat zich op de 21e mei voltrok, slechts een voorspel is ge weest van de ondermijning van het Andes Gebergte, waar zich plotseling spleten ter breedte van 45 km openden, terwijl er in enkele uren vulkanen ont stonden, die met hun gloeiende vloei bare lavamassa's honderden vierkante kilometers bedekten. De voorspellingen van deze nakome- (Zie verder pagina 4) Men schryft 1926. Aan het landelijk station Veenendaal-De Klomp stoppen per dag vier treinen, zowel in de richting Arnhem als Utrecht. De eerste trein naar Utrecht by voorbeeld vertrekt 's morgens om 8 uur en de reiziger die deze trein mist, zal tot 1 uur moeten wachten. Stel het ergste dat hy dan weer te Een Londense narcotiseur heeft een „diepvries"-procédé beschreven, waar bij het hart van een patiënt gedurende anderhalf uur tot stilstand kan worden gebracht. Tussen 1926 en 1936 heeft de New York Times meer dan vijftig meldingen gemaakt van gevallen van hekserij. In de buurt van Tokio is een jon getje getroffen door een halflege ben zinetank die door een Amerikaanse bommen werper werd afgeworpen. Dertig bruiloftsgasten in Sicilië zijn in allerijl naar een ziekenhuis gebracht omdat het gebak vergiftigd was. Te West-Duitsland is een smokkel bende opgerold die naar schatting 31.000 kg. Nederlandse koffie over de grens heeft gesmokkeld. Een café-houder in Johannesburg heeft vliegtuigbrandstof als gin ver kocht, waardoor zes mensen om het leven zijn gekomen. Een expeditie heef in Noord-Irak beenderen van Neanderthalers gevon den die 80.000 jaar geleden geleefd moeten hebben Enorme bosbranden zijn in Portu gal ontstaan door de aanhoudende droogte. Noorwegen heeft dit jaar een re cord-aantal touristen getrokken van naar schatting twee miljoen buiten landers. Net even vóór de tweede wereld oorlog gingen er geruchten dat de N.S. het personenvervoer aan De Klomp wilde opheffen. Prompt kwam een actie comité uit Ederveen in het geweer o.l.v. de heer Kruik van Marienhof, dat, ge steund door de gemeente Veenendaal, fel protesteerde tegen dit besluit. N.S. capituleerde voor alle aangevoerde ar gumenten en het personenvervoer bleef gehandhaafd! OMLEGGING STOND „ONOMSTOTELIJK VAST"! Na de bevrijding begonnen de eerste besprekingen over een eventuele om legging door het dorp Veenendaal. In laat is, dan heeft hy nog een kans om 6 uur en om de dienstregeling volledig januari 1947 vond een conferentie te maken: de laatste reisgelegenheid is 's avonds om 10 uur. plaats tussen het gemeentebestuur en Zo op het oog dus een schamele verbinding die nog slechter genoemd moet president-directeur der N.S. Ir. F. worden als men weet dat de bus, welke de verbinding Veenendaal-station De Klomp in stand houdt, niet op de reizigers van de laatste trein wachtte en op zondagen niet liep. Nu, vierendertig jaar later, is deze verbinding uiteraard stukken beter, maar Veenendaal heeft nog steeds één grote wens boven aan het verlanglijstje van de N.S. staan en dat is de omlegging van deze lijn via Veenendaal. Sinds 1947 zijn er al zoveel pogingen in deze richting aangewend, maar helaas tot nu toe steeds zonder resultaat. Het logische gevolg is dat de eertijds aangenomen „vecht- houding" langzamerhand plaats gaat maken voor een soort berusting omdat het toch vechten is tegen de bierkaai De oude archieven melden geen bij zonderheden tot het jaar 1924 toen een groot aantal boeren een keurige brief aan de Spoorwegen zond met het be leefde doch dringende verzoek op de dinsdagen de trein ook aan de Haar te laten stoppen, speciaal met het oog op marktbezoek in Veenendaal. Het antwoord stond eigenlijk al bij voor baat vast: afgewezen. De lijn Utrecht-Arnhem is eigenlijk in drie etappes gerealiseerd. Het eerste gedeelte Utrecht-Driebergen werd op 17 juli 1844 in gebruik genomen en onge veer een jaar later, 15 maart 1845, werd het traject doorgetrokken tot Vee nendaal. Twee maanden later, op 16 mei, kreeg Veenendaal zijn aansluiting met Arnhem. Van D„ een 61-jarige landbouwer uit Kootwijkerbroek stond vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen terecht omdat hij iemand met zijn auto met aanhangwagen had laten rijden zon der dat deze laatste voorzien was van de verplichte lengtedriehoeken. Er stonden twee aanhangwagens in de schuur. Op de ene waren wel driehoeken aangebracht en op de an dere niet. Per ongeluk is toen de ver keerde meegenomen, vertelde ver dachte. Het bleef, conform de eis, bij het be drag, waarvoor Van D. had kunnen schikken: 10,of 2 dagen. Van E„ typograaf te Wageningen, was op de Generaal Foulkesweg in zijn woonplaats met een scooter achter te gen een stoppende personenauto ge botst. Ik kan me er niets meer van her inneren, zei Van E. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Bij de aan rijding liep ik een hersenschudding op. Uit de verhalen, die u er nadien over gehoord hebt, moet u toch wel duidelijk geworden zijn, dat u knap hebt zitten suffen, merkte de officier op. Vermoedelijk heb ik even naar links of rechts gekeken en daardoor de afremmende wagen niet opgemerkt, zo meende verdachte. Gelet op de opgelopen verwondingen wilden officier en rechter het laten bij 40,of 8 dagen. Te W., advocaat te Arnhem, zou op de Stationsstraat in Wageningen met zijn personenauto een fietser gesneden hebben, met het gevolg, dat laatstge noemde op de motorkap van een langs de weg geparkeerd staande auto be landde en enige schade aan het voer tuig veroorzaakte. Letsel van beteke nis liep de wielrijder niet op. Voor het Wagenings kantongerecht ontkende Te W„ dat hij de fietser gehinderd zou hebben, doch deze en een dame, die in de geparkeerde wagen zat, verklaarden, dat het wel terdege gebeurd was. Het lijkt me ook onwaarschijn lijk, dat de fietser voor zijn plezier op de motorkap van een auto duikt, zei de officier. Eis en vonnis 60,of 12 dagen. Aan S„ technisch inspecteur te Vee nendaal, werd vrijdag voor het kanton gerecht te Wageningen ten laste ge legd, dat hij in zijn woonplaats met een auto in een verboden richting gereden had. Dat is waar, gaf verdachte toe, maar ik wist toen niet, dat ik daar niet rijden mocht. Die straat is namelijk alleen in één richting voor auto's ver boden en ik was halverwege gekeerd, zodat ik het bord niet had kunnen zien. Eigenlijk zou aan de kant, waar ik in gereden ben, een waarschuwing moe ten staan, bijvoorbeeld het vierkante blauwe bord met de witte pijl met daaronder de vermelding: Alleen voor auto's. Dat gaat niet, want dan zou het geen officieel verkeersbord meer zijn, legde de officier uit. Maar nu kon ik het immers niet weten, hield verdachte aan. Dat is uw risico wanneer u in een straat, waar u niet goed bekend bent, gaat keren en zeker wanneer dat in uw eigen woonplaats gebeurt, antwoordde mr. Pfeil. Als u nu ergens uit Fries land kwam zou het nog door de vin gers gezien kunnen worden, maar we mogen toch verwachten, dat u in Vee nendaal van de verkeersregels op de hoogte bent. Eis 12,of 3 dagen. Die straat is alleen op marktdagen voor auto's afgesloten, merkte ver dachte nog op. Ik ben er wel vaker ge keerd, maar dan hinderde het niet. Rechter v. d. Brand liet het bij het bedrag, waarvoor verdachte ook had kunnen schikken: 10,of 2 dagen. K., fabrikant te Rhenen, was op de Utrechtseweg te Oosterbeek voor een controle staande gehouden en toen bleek, dat er zo het een en ander aan zijn wagen - een personenauto - man keerde. De richtingwijzers deden het niet, het stuur vertoonde speling, een wiel zat niet stevig genoeg vast en de banden waren glad. Het voertuig werd door de politie geconfisqueerd tot het kantongerecht een uitspraak over een eventuele teruggave zou doen, doch K. had gemeend, dat zijn auto al definitief afgeschreven was. Met toestemming van de politie had hij daarom de auto naar een sloper ge bracht. De wagen bracht slechts 75, op. Vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht vroeg K. of geen rekening kon worden gehouden met deze schadepost. Nu had hij maar 75,— gebeurd, ter wijl de auto misschien voor een paar honderd gulden aan reparatiekosten weer rij waardig geweest zou zijn. De motor was in ieder geval nog best. Dat is juist het grote gevaar, vond de officier. Zolang de motor het nog doet, denkt men maar al te vaak, dat de hele auto nog wel in orde zal zijn. Het is echter levensgevaarlijk om met een voertuig als het uwe op de weg te komen. Toch werd aandacht geschonken aan de misschien geleden schade. De offi cier wilde alle gebreken verrekenen voor 60,—, doch de rechter verlaagde nog tot 30,— in totaal. Q. den Hollander. Als adviseur van de gemeente was hierbij ook aanwezig Ir. Van Embden, stedebouwkundige te Delft. In een toen uitgegeven perscommuni qué werd o.a. gezegd dat door de Spoor wegen een plan ontworpen was tot om legging van de lijn Utrecht-Arnhem via het dorp Veenendaal. „Dat deze omlegging van het allergrootste belang voor onze gemeente is behoeft geen be toog." Ter conferentie bestond alleen ver schil van mening over de vraag waar het nieuwe station Veenendaal aan deze lijn zou moeten komen en wel nabij de vroegere Vaartbrug (hierdoor zou o.m. het Rusthuis moeten verdwij nen) dan wel in de onmiddellijke na bijheid van het tegenwoordige station. (Zie verder 2e blad) KLEINE WILLIAM DOORBREEKT KLEURBARRIERE. Het zeven jaar oude negerjongetje William Campbell wordt hier, na zyn eerste schooldag op de Murphey Lagere School te Raleigh in de Amerikaanse staat North Caro lina door zyn moeder afgehaald. Wil liam is het eerste negerjongetje op deze tot nog toe blanke' school. Blanke moeders hebben gedreigd het ventje in het vervolg de toegang tot de school te zullen belemmeren.

De Vallei | 1960 | | pagina 1