Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuw sportpark aan Panhuis wordt tien ha. groot. «D e Wereld van WEEK-tot-WEEK DOVO zou eerste keus krijgen Omgeven door water Lampegietersavond Cefa neemt proef met dubbele voorstellingen Gisteravond 15.000ste bezoeker op Vewibeto-IV RENSWOUDE WAAR IS DE VALLEI-RIKS? AMERONGEN EDERVEEN De „Baltika" is Nederlands schip OVERBERG niftj 34e jaargang VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 Nr. 74 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaai per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel In totaal zes velden Toestand burgemeester redelijk wel Maandagavond: Lampegietersavondrit Dit jaar acht premières Nieuws van Rode Kruis Mevr. Völke gelukkige vindster 2 AS 649015 Vluchteling wilde niet uit water komen Ederveense bejaarden maakten gezellige autotocht Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER HET DRIJVENDE PALEIS VAN KROETSJEF Drijvende conferentiezaal? Laatste actie-avond voor blinden ffaïvvlU H00FDSTR 91 VEENENDAAL Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Itfnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Onder het veelzeggende motto: „Gezonde ontspanning in een verzorgde om geving" heeft de Ned. Heide Mij. op de Vewibeto-IV o.m. een tekening geëxpo seerd van het toekomstige sportveldencomplex in de omgeving van het Panhuis te Veenendaal. Dit sportpark, dat ook al diverse keren in de raad ter sprake is gebracht, wordt ruim 10 hectare groot en is geprojecteerd tussen het Omleidings kanaal en de spoorlijn. De Ned. Heide Mij. zal zodra de tijd hiervoor rijp is, dit project, dat ettelijke tonnen kost, mot behulp van de modernste machines gaan uitvoeren. De zaterdagmiddagvereniging „DOVO", die nog niet zo lang geleden haar huidige voetbalterreinen aan de gemeente heeft verkocht, zou dan, wat de keuze van de nieuwe terreinen in het sportpark betreft, op de eerste plaats komen. Het driehoekige stuk grond, omgrensd door het Omleidingskanaal, de Geerse- weg, Korte Molenstraat en Panhuis- Zandstraat is in de toekomst bestemd voor woningbouw. Vandaar dus dat ook Dovo genoodzaakt was haar terreinen te verkopen. Het nieuwe sportveldencomplex komt ten zuiden van het Omleidingskanaal en wordt aan de andere kant begrensd door de spoorlijn Veenendaal-Amers- foort. Al geruime tijd geleden heeft er een drainage-vooronderzoek plaats gevon den, waarbij ook het bodemprofiel be keken werd. Bij het opstellen van het egalisatie plan moest men ook rekening houden met de eisen van het N.O.C. (Ned. Olym pisch Comité) omdat deze instantie ver schillende voorschriften geeft met be trekking tot afmetingen van terreinen e.d. om er officiële wedstrijden op te mogen houden. Het is de bedoeling het gehele sport park te omsluiten door water. Daar omheen komt een opgaande beplanting, voornamelijk populieren en struikge was, hetgeen ook een bescherming tegen de wind betekent. Het plan spreekt van twee hoofdvel- den met ieder een afmeting van 69x105 meter met daarnaast de zgn. uitloop stroken waar het publiek een plaats kan vinden. Misschien, maar deze be slissing ligt uiteraard geheel aan de ge meente, wordt er aan de zuidkant van het complex ook nog een tribune ge bouwd. De drie bijvelden zullen voornamelijk gebruikt worden door de junioren-elf- tallen, terwijl daar bijvoorbeeld ook schoolcompetities op gespeeld kunnen worden. Behalve een prachtig korfbalveld, resteren dan nog twee grote stukken groen, die echter te klein zijn om er een volledig speelveld van te maken. Hoogstwaarschijnlijk zullen dit oefen stroken worden. Tekening sportveldencomplex: voor grond: l. en r. de twee hoofdvelden, daartussen het parkeerterrein. De don kere randen is bepluullug. Het complex wordt in tweeën gedeeld door de nieuwe Haspelseweg Midden door het complex loopt de toekomstige Haspelseweg, die rechtdoor loopt naar de Slaperdijk. In het sport park is gen ruime parkeerplaats gepro jecteerd, alsmede twee kleedlokalen. Wanneer men met de aanleg van het sportveldencomplex begint, is nog niet bekend. Eerst zal de ge meenteraad haar oordeel over het plan moeten uitspreken, waarna de Ned. Heide Mij. direct met het werk zal kunnen beginnen. In ieder geval blijkt de plaatselijke sportaccom modatie een betere toekomst tege moet te gaan. Volgens een mededeling van het ge meentehuis is de gezondheidstoestand van burgemeester A. Bakker hedenmorgen re delijk wel te noemen. De patiënt die nog thuis verpleegd wordt, mag echter vol strekt geen bezoek ontvangen. A.s. maandagavond gaat Veenen daal zich weer opmaken voor de viering van het traditionele Lampe- gietersavondfeest. Vanaf deze plaats een oproep aan alle kinderen om mee te doen aan de stertocht met de drie plaatselijke muziekkorpsen. De vertrektijden van deze korpsen zijn: 7.45 u. „Caecilia" vanaf het SI. de Bruïneplein. 8.00 u. „D.S.-Harmonie" vanaf hoek Gortstraat-Munnikenweg. 8.15 u. „Prins Bernhard" vanaf Ju- lianakerk. Een extra oproep aan de oudere jeugd om deze avond uiterst voor zichtig te zyn met vuurwerk, voor al wanneer er kleine kinderen in de buurt zijn. Al meer dan eens heb ben deze peuters niets aan de Lam pegietersavond gehad omdat zij schrikken van het geknal. Laat het Lampegietersavondfeest een gezellig feest worden! KUNSTKRING PRESENTEERT: PELIKAAN-EILAND Onder regie van de bekende Walter Kous komt de toneelgroep Puck zaterdag avond 24 september a.s. in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan met het stuk „Pelikaan-Eiland.". Dit is de eerste toneelavond in het win terseizoen van de Kunstkring N.V.V. te Veenendaal. Het stuk - een blijspel - speelt op een onbewoond tropisch eiland in de Stille Zuidzee. BIJZONDERE De traditionele lampegietersavondrit be looft iets heel bijzonders te worden, vol gens de organisatrice, de motor- en auto club „Veenendaal". De rit zal geheel lig gen in de sfeer van een oer-gezellige fa- milierit, terwijl aantrekkelijke prijzen zijn beschikbaargesteld. Er wordt om half ne gen gestart vanaf hotel „La Montagne". N.C.V.B. OPENT WINTERPROGRAMMA De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond opent haar winterprogram- ma op dinsdag 20 sept. a.s. in gebouw 't Trefpunt met een lezing door mej. Querido uit Den Haag. Het onderwerp is: Symbo liek en oude gebruiken van het Joodse volk. TAPTOE OP SL. DE BRUÏNEPLEIN De winkeliers rond het Slot. de Bruïne plein en de Bruïnestraat in Veenendaal- zuid hebben plannen om een muzikale rondgang met taptoe op het plein te organiseren. A.s. dinsdag zal tijdens een vergadering het programma definitief vastgesteld worden. WIEL LIEP VAN WAGEN Van een paard en wagen die woens dagmiddag op de Prins Bernhardlaan reed en beladen was met puin, is door het breken van een spie, een wiel van de wagen gelopen. Hierdoor moest het verkeer geruime tijd gebruik maken van de ene rijbaan. De schade werd ter plaatse hersteld. NIEUWE LANDBOUWCURSUS Uitgaande van de afdeling De Klomp van de Gelderse Maatscrappij van Land bouw zal wederom een algemene Land- bouwcursus gehouden worden. Aangifte hiervoor dient zo spoedig mogelijk te ge schieden. 4 I Dit jaar zal de plaatselijke afdeling van de Cefa een proef nemen met dubbele voorstellingen, waarvan de eerste toegankelijk is voor iedereen boven de 14 jaar en de tweede (later op de avond) uitsluitend voor volwassenen. Met deze regeling beoogt de Cefa dat ook ouderen in alle rust van een première kunnen genieten. De Cefa komt dit jaar uit met niet minder dan acht premières, welke alle in het buitenland gekocht zijn. Het komend seizoen start de Cefa (christelijke filmactie) met een eigen theater-apparatuur. Dit 16 m.m. toestel is in een cabine geplaatst, waarin zich twee versterkers bevinden, zodat bij het uitvallen van de ene versterker, on middellijk op de andere kan worden overgeschakeld. Tevens bevindt zich in de cabine de controle-luidspreker van de Hi-Fi geluidsinstallatie. Deze instal latie omvat 4 luidsprekers, n.l. twee voor hoge en twee voor lage tonen. Er zijn deze week twee gezelschappen op de Vewibeto geweest die door de organisatoren met een zekere trots ontvangen zijn en wel een groot aantal mid denstanders uit Baarn en het bestuur van de winkeliersvereniging uit het na burige Ede. Al deze dames en heren kwamen eens in Veenendaal kyken hoe of de Veenendaalse middenstand het nu voor elkaar heeft gekregen zo'n groots op gezette beurs te organiseren. Geen wonder dat het bestuur - overigens zeer te recht - een beetje trots de gasten rondleidde, die het op hun beurt maar niet konden begrijpen dat men met zulke kapitalen durfde te werken. Het bestuur heeft nu al enkele uitnodigingen ontvangen om bij andere winkeliersverenigin gen voorlichting te komen geven. In het Roode Kruis-gebouw aan de Ver lengde Helling (bij het OCB-gebouw) zal op dinsdag 27 september a.s. de uitreiking plaats vinden van plaquettes en penningen van de bloedtransfusiedienst. De Lectuurdienst verzoekt nogmaals vriendelijk geen al te grote partijen lec tuur in de bussen te deponeren, daar hier door de dienst niet goed kan functioneren. Grotere partijen worden gaarne afgehaald na een telefonische mededeling onder nummer 3045 of 3046 Veenendaal. Het Roode Kruis is ook vetregenwoor- digd op de Vewibeto-IV met stand num mer 7. Belangstellenden kunnen daar alle gewenste inlichtingen verkrijgen, terwijl men zich daar tevens op kan geven als donor. Een groot aantal bejaarden uit het Rusthuis voor Ouden van Dagen brachten, op uitnodiging van het beursbestuur, even eens een bezoek aan de Vewibeto. Woens dagmiddag arriveerden ongeveer veertig dames van een Plattelandsvrouwenvereni ging uit Neerlangbroek. Woensdagavond hebben opmerkelijk veel mensen van buiten Veenendaal een bezoek aan de beurs gebracht. Het was een ge zellige drukte en vele standhouders heb ben dan ook goede zaken gedaan. In de middaguren is het tamelijk rustig, zodat de meeste standhouders even gele genheid krijgen uit te blazen. Donderdag avond nam de kaartverkoop weer een gro te sprong en om 10 over 8 kon de 15.000ste bezoeker genoteerd worden. Het was de heer G. v. Roekei uit Achterberg, verge zeld van echtgenote en vier kinderen, die overladen werd met geschenken. AMUSEMENT Vanavond treden voor het laatst de Hol- landia-meisjes op in de attractiehal. Za terdagmiddag zijn er om 3 en 4.30 uur speciaal voor beursbezoekende kinderen twee kindervoorstellingen, waarvan het programma bestaat uit goochelen en pop- pekast. Morgenavond - de laatste avond van de Vewibeto - treedt Martin Tonelli op, be- kenl uit de grote ijsshow, met muzikale omlijsting van Rudi Vasterd. Precies om half elf zal de beurs haar poorten weer voor vier jaar sluiten. De grote afbraak begint volgende week maan dag. PROGRAMMA De eerste voorstelling wordt gehou den op 24 september met de première van de film „Rivalen in de zesdaagse", een Zweedse film die verleden jaar is aangekocht en een beeld geeft van de wielersport. Verder staan nog 12 films op het pro gramma waarvan in het bijzonder ge noemd kunnen worden: „Ik verkoos de vrijheid" en „De Heer en Zijn dienaar". De overige films zullen regelmatig in dit blad worden aangekondigd. Ook zullen dit seizoen weer enkele kinder films worden vertoond. De eerste kin derfilm „Repelsteeltje" zal worden ver toond op zaterdag 17 december 's mid dags om vier uur. De tweede kinder film draait op zaterdag 8 april, even eens 's middags om vier uur. Dit is de film „Vier jongens in een jeep". VERGADERING GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Renswoude is te gen dinsdagavond, 20 september a.s. in openbare vergadering bijeen geroepen. De agenda voor deze vergadering ver meldt ondermeer de volgende punten: Herbenoeming van de leden der woning- commisiecommissie; verpachting van gras gewas; definitieve vaststelling van de huurprijzen van de gemeentelijke woning wetwoningen; vaststelling van een veror dening op de exploitatie van bouwgron den door particulieren; aankoop van bouwterrein aan de van Reedeweg; aan bieding van de begroting over het jaar 1959 en verlening van ontslag aan een ambtenaar van de burgerlijke stand. OPBRENGST COLLECTE De in de afgelopen week in Renswoude gehouden collecte voor het Koningin Wil- helminafonds t.b.v. de kankerbestrijding heeft het mooie bedrag van 346,49 op gebracht. Mevrouw M. Völke, Gov. Flinck- straat 41 in Veenendaal, is de gelukkige vindster van de Val lei-riks die vijftien gulden waard was. De riks blijkt een hele om zwerving gemaakt te hebbeit want nadat hij op de Bijenstand op de Vewibeto uitgegeven was, is hU uiteindelijk bij mevrouw Völke terechtgekomen die hem woensdagmorgen tussen wat wis selgeld vond. Op ons kantoor kreeg zij de 15,a contant uitbetaald. De nieuwe riks draagt weer het rode nummer en is dus VIJF GULDEN waard. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Een jongeman uit een inrichting heeft verleden week vrijdag op een nogal ab normale wijze een ontvluchtingspoging ondernomen. Twee bewakers die hem in eerste instantie te pakken kregen op de Veerweg, hadden hem blijkbaar niet stevig genoeg in zijn kraag genomen, want hij zag nogmaals kans er vandoor te gaan. Hij zocht zijn toevlucht in de richting van de Rijn. Daar aangekomen liep hij het water in, totdat hij er tot zijn nek instond. Verder durfde hij niet, want hij kon niet zwemmen. Zo bleef hij rustig staan. De bewakers hebben vanaf de kant al het mogelijke gedaan hem te bewegen het water uit te komen, echter zonder succes. Hij weigerde pertinent met hen mee te gaan. Ten einde raad haalde men er de politie bij, die na veel gepraat de vluchte ling wist te overreden naar de vaste wal te komen. GEZAMENLIJK CONCERT VAN ASAFSJEUGDKOREN EN ONS GENOEGEN Echte Hollandse liedjes weerklonken maandagavond j.l. op de Hof. Deze wer den vanuit de muziektent ten gehore gebracht door het kinderkoor en het meisjeskoor van het Chr. gemengd koor Asaf. Samen met de muziekvereniging Ons Genoegen was dit openluchtconcert nog vlug even op poten gezet, o.a. om te laten horen wat de jeugd in de af gelopen maanden op de repetities had geleerd. Dat is niet weinig geweest, want het repetoire dat gebracht werd was uitgebreid. Onder leiding van de dirigent M. Netelenbos werd er naar hartelust en met veel bravour gezongen. De publieke opkomst was goed en blijkens het steeds terugkerende ap plaus heeft men van het gebodene ge noten. De leden van Ons Genoegen bliezen na het optreden van de jeugd nog een aantal mooie marsen, eveneens tot tevredenheid van de aanwezigen. UITBREIDING BOERENLEENBANK De coöp. Boerenleenbank Amerongen- Leersum is weer aan een uitbreiding toe. De ruimte in het gebouw in Ame rongen wordt te klein. Reeds is een aanvang gemaakt met de verbouwing. Er komen o.a. een aantal safeloketten en er komt een grote brandvrije kluis. Ook de kantoorruimte zal worden ver groot. De ouden van dagen uit Ederveen maakten woensdagmiddag hun jaar lijks uitstapje. De reis ging ditmaal naar de bosrijke streek van Salland in Over ijssel, met mooie vergezichten op de heidevlakten in Holten en Nijverdal. De tocht was weer zeer in de smaak ge vallen, getuige de opgewekte verhalen en vergenoegde gezichten bij de terug keer. Het weer hield zich ook uitstekend, want er viel geen druppeltje regen. Al was het niet altijd even zonnig, het was beslist goed uitgaansweer. 's Middags om een uur vertrok men met een grote autobus en drie volgauto's in de rich ting Zutfen. Bijna 50 bejaarden waren vol goede moed en de stemming was direct goed. In het IJsselpaviljoen te NAJAARSSCHOUWEN VERVROEGD Uit een advertentie, elders in dit blad, blijkt dat de najaarsschouwen van water schap Grebbe vervroegd zijn. Zij zullen nu worden gehouden in district I (Achterberg) op 12 oktober a.ss. en in district II (Vee nendaal) op 28 september a.s. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 IJS. Swift, schrijver van Gullivers Reizen, laat in een van zijn boeken een arme man, aan wie werd gevraagd hoe hij leefde, zeggen: „Als een stuk zeep, steeds in om vang verminderend." Ditzelf de antwoord konden de deel nemers aan de Olympiade te Rome geven, want tengevolge van de hitte werd er weinig gegeten en veel gedronken van de heerlijke koele Italiaanse dranken. En het gerucht dat in Olympische kringen circu leerde als zouden de Ameri kanen minder gouden medail les dan de Russen veroverd hebben omdat de Amerikaan se atleten teveel aan het „dol- ce vita" (zoete leven) op de Via Veneto hebben deelgeno men, is dan ook door de Ame rikaanse équipeleiders offi cieel tegengesproken. De ware oorzaak, zeiden zij, ligt in het niet bestand zijn van de Ame rikaanse jongens tegen de ver leiding van de unieke kwali teit van de Italiaanse ijsjes... HUWELIJK. Het Zweedse kabinet heeft een speciale spoedzitting gehouden om een 40-jarige zeeman toestemming te geven om met zijn (10 jaar oudere) schoonmoeder te trou wen. Hij is sinds enige jaren van zijn vrouw gescheiden. Bij deze scheiding werd het enig kind aan hem toegewe zen, zodat het kind nu zijn grootmoeder als tweede moe der krijgt. UITBRAAK. Een voorbij ganger zag in het Franse dorpje Saint-Georges een man uit het raam van het gemeen tehuis naar buiten klimmen. Hij waarschuwde de politie. Toen deze het individu in de kraag greep, bleek het geen inbreker te zijn, maar de bur gemeester, die door een ver gissing in zijn werkkamer was opgesloten en toen maar het raam als uitgang had ge kozen. EXAMEN. Te Rome is een lyceumleerlinge, die haar hele vakantie had doorgewerkt om zich voor te bereiden op een examen, tijdens dat examen bij het neerschrijven van de eerste regels van haar opstel in elkaar gezakt en overleden. ZWERM. Een 14-jarige Franse jongen, die op de vlucht sloeg voor een zwerm bijen, is uit wanhoop in het water gesprongen en verdron ken. SAUCIJS. Tegen vier jonge mnnen, die zich in de Spaanse stad Santander hadden schul dig gemaakt aan diefstal van een paar saucijzen, is samen in totaal 711 jaren gevange nisstraf geëist. De Spaanse pers vraagt zich nu af of deze straffen in het buitenland niet de indruk zullen geven dat de saucijzen in Spanje te duur zijn. RECLAME. Voor het raam van een winkel in vistuig te Toulouse staat te lezen: „Re clame-aanbieding geparfu meerde wormen en rode ge dresseerde vliegen." RAAD. Het weekblad Life geeft als raad aan zwemmers om aanvallen van haaien te voorkomen: „Ga geheel ge kleed te water - probeer nooit een haai te plagen - sla nooit met een hand naar een haai (want dan zou u zich pijn doen aan de ruwe oppervlakte van de haaienhuid)." GEVRAAGD. De Franse dirigent Ghisléry vraagt ster ke en moedige musici om met hem een orkest te vormen. Want hij heeft een uitnodi ging ontvangen om elke avond muziek te komen maken in Elisabethville in de Kongo, voor de paar Belgen die daar nog zijn. IDEAAL. Marléne Dietrich heeft verklaard dat zij nog steeds niet heeft gevonden waar zij al jaren lang naar zoekt: de ideale man. Hij moet heel intelligent zijn, heel op timistisch, en een beroep uit oefenen dat heel nuttig en heel humaan is. WIJS WOORD. „Acht u gelukkig wanneer u wijs bent geworden alleen op kosten van anderen." (Romain Gary) WIJZER. „Het leven is een stuk kaas." (Brigitte Bardot) De „Baltika", het 8.600 ton metende passagiersschip waarmee Kroetsjef en zyn gevolg de Atlantische Oceaan oversteekt, is eigenlyk een.Nederlands schip. Het lag nameiyk in aanbouw op een werf by Amsterdam toen de Duitsers het in 1940 ontdekten en in beslag namen. De Russen roofden het weer van de ver slagen nazi's in 1945 en doopten het Vgacheslav Molotov. Heer Molotov had echter het ongeluk in ongenade te vallen, zodat ook het schip in 1957 een andere naam kreeg: „Baltika". De „Baltika" werd vervolgens ingelegd op de iyn Leningrad-Londen. Hoewel het schip twintig jaar oud is, maakt het eerst nu zijn eerste Atlan tische reis. Uit het feit, dat het hele interieur is gewijzigd zou men kunnen afleiden, dat het in de bedoeling van de Russen ligt om het blijvend als drij vende conferentiezaal te gebruiken. Midscheeps liet men een goede twintig hutten uitbreken en omvormen tot een vergaderzaal. Nochtans is het geen luxe boot in de ware zin van het woord: het meubilair is redelijk sober. Het bezit ook maar twee luxe kajuiten. Deze hebben beide een doorlopende salon van ongeveer acht bij tien meter. Kroetsjef bezet er nu één van. De twee de heeft men „vrij" gehouden tijdens deze overtocht en dient als werkkamer van de eerste Rus, die geheel over zijn vermoeidheid heen is en weer een uit stekende gezondheid geniet. Men wist namelijk niet aan wie de luxe kajuit te geven, aan de Hongaar Janos Kadar, de Bulgaar Todor Jivkof of de Roemeen Georgiu Dei, die de reis op de „Baltika" mee maken. Zutfen werd de koffie genuttigd. Er ontstond een klein oponthoud toen bleek dat een der volgauto's met een lekke band te kampen kreeg. Het onge mak was echter in een minimum van tijd hersteld en welgemoed trok men via Deventer de provincie Overijssel in. De bejaarden genoten in de omgeving van Holten van het fraaie natuurschoon in dit bosrijke gebied. Toen de tocht voerde over een aantal zandwegen, waarover echter autoverkeer mogelijk is, dachten enkelen dat men verdwaald was, maar de organisatoren wilden per sé de mooiste plekjes tonen en wisten zeer goed terecht te komen, zodat deze „angst" ongegrond was. Vooral de heer G. Mulder heeft zich bijzonder beijverd de ouden van dagen in te lichten over hetgeen men passeer de en volgens de oudjes een goede reis leider. Ook had men woorden van lof voor zuster Ruttenberg, bij de oudjes zuster Katrien, die hen overal in bij stond, hierin geassisteerd door zuster Lozekoot. Een bejaarde dame werd wat onwel, maai dat bleek ook van voorbij gaande aard. Intussen ging de tocht voort door Overijssel, waar men ook belangstel ling had voor een militair kerkhof dat men passeerde en waarover de heer Mulder hen inlichtte. In Gelderland terug ging men de in wendige mens versterken in Twello bij „De Gelderse Boer" en ook hier was de stemming uitstekend. Over Apeldoorn ging het nu via Ot- terlo en Ede huiswaarts. Komende uit de richting De Klomp werden de be jaarden verwelkomd bij café v. d. Lin den, waar veel ingezetenen hen verwel komden. Het meest verrassend was wel de muzikale hulde, die de muziekver. „Irene" hen bracht door vrolijke mar sen te spelen bij hun aankomst. Met glunderenden gezichten stapten de oud jes uit de bus en auto's. Tenslotte werd in café v. d. Linden door ieder nog een consumptie gebruikt, waarna men na pratend over de mooie dag de eigen haardstede opzocht. VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN Het hele gevolg van K. inclusief de negentien Russische journalisten ma ken de reis op de „Baltika" mee. Op deze wijze koppelt men het nuttige met het aangename; men kan op zee voor bereidende besprekingen houden. Vol gens Russische woordvoerders wordt deze vijftiende algemene vergadering van de Verenigde Naties tevens de be langrijkste. De agenda is overbelast met aktualiteit, waaruit Moskou pro- pagandawinst kan halen. Bovendien komen zowel Nasser als Tito naar de U.S.A., twee regeringsleiders waarmee de Russen nog tal van lopende kwesties moeten afhandelen. De aanwezigheid van drie Russische specialisten in Joe goslavische aangelegenheden zou kun nen doen verwachten, dat K. een nieu we poging wil ondernemen om zijn ver bindingen met Tito te verbeteren. KLASSEN IN KLASSELOZE MAATSCHAPPIJ In de rood-Chinese pers kan men grote verhalen lezen over de „Baltika". En daarbij wordt er de nadruk op ge legd, dat de leiders van de klasseloze Russische maatschappij zich tijdens de ze achtdaagse reis al verdelen in klas sen. Beide luxe kajuiten zijn voor K. Zorgvuldig heeft men de na hem be langrijksten uitgezocht om te overnach ten in de cabines eerste klasse, waar van er 36 beschikbaar zijn. Minder gro te grootheden logeren in de 36 cabines tweede klasse, waarin vier bedden staan. Zij mogen echter hun maaltijden gebruiken met hun landgenoten eerste klas. Er is ook nog een derde, een vier de klasse, die resp. 34 en 23 cabines tellen met vier en zes bedden. De pers overnacht vierde klas, maar de schoon zoon van K. Alexis Adjarbed, hoofd redacteur van de „Isvestis" reist eerste klas. Er zijn drie artsen aanwezig om de 139 passagiers en de 191 leden van de bemanning in vorm te houden. In de Ossenberg werd woensdagavond de laatste cabaret-avond gegeven ten bate van het fonds Blinde-geleidehond. Het was de heer v. d. Zuyl uit Rotterdam, initia tiefnemer van deze actie, die de avond opende en allen een harteiyk welkom toe riep. In tegenstelling tot de vorige avonden, die geheel door de bejaarden verzorgd waren, werden de aanwezigen nu verrast op twee filsm, aangeboden door het blin deninstituut „Bartimeus" uit Zeist. Ver volgens gaf de propagandist de heer Over- duin uit Woudenberg een toelichting op het leven van le blinden. „Niet ach en wee roepen, maar daadwerkelijke hulp is hetgeen wat wij nodig hebben en daarom ben ik dankbaar dat die hulp hier aan wezig is mede dank zij het initiatief van de heer v. d. Zuyl", aldus de propagandist. De verloting welke na de causerie ge houden werd, alsmede de collecte brach ten in totaal 251,31 op waarvan 150, bestemd is voor het fonds Blinde-geleide hond. Het restant is geschonken aan het blindeninstituut te Zeist. „DONNA" KWAM VOORBIJ Twee beelden van de verwoesting welke aangericht is door de orkaan „Donna" die ook in de V.S. danig heeft huisgehouden. Boven: 'n plaat uit de jachthaven van Boston waar de bemanningen van de schepen een ver twijfelde strijd voerden met het na tuurgeweld. Onder: het beeld van verwoesting in Morehead in Zuid- Carolina: rails liggen verkreukeld verspreid; een zware diesselloc is als het ware nonchalant opzij gesmeten en boten werden uit het water ge slingerd, om tientallen meters verder op het droge te belanden. r WANDKLOKKEN voor betere uurwerken

De Vallei | 1960 | | pagina 1