van Vchuppen JONGE MENSEN voor de loketdienst ^^YYlodeókow ftSPt KANSZO DE VALLEI UW BLAD! ARAM IKE IS VERMOEIDE, OUDE MAN GEWORDEN We zijn ongeïnteresseerd WAT MET WELK ONDERWIJS? ROOIEN VAN AARDAPPELEN Uw dagelijkse VERBOND VOOR VEILIG VERKEER POSTDISTRICT ROTTERDAM VOOR DE VROUW Het geheim van de stalknecht De weg omhoog (III) Mijn dagelijkse weg SCHERPENZEEL Last van zenuwen? TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 1G SEPTEMBER 1960 Nr. 74 Elektrische keukenmachines ooooooooooooooo RIJK OF ARM? DE PLICHT OM TE LEREN NOODZAAK Dwang Steun Kosten VOOR DE BOER Mijnhardt's Zenuwtcbletfen STRAKS VERDIENDE RUST OP ZIJN BOERDERIJ STAATSBEDRIJF DER PTT Mantel- costumes waar iedere vrouw mee ingenomen is Tweeds in nieuwe herfsttinten. Kort of driekwart, mèt of zonder bont. 89.50 tot 175.- Waar vindt U zo'n keuze? Natuurlijk bij vraagt Vereisten: Leeftijd 16 tot circa 25 jaar. Diploma MULO of daarmee gelijkgesteld bewijs (Vrouwelijke krachten met diploma 5 j. HBS of een gelijk waardig diploma kunnen eveneens solliciteren). Arbeidsvoorwaarden aanvangsloon afhankelijk van leeftijd (op 21-jarige leef tijd bruto f 272,45 per maand) bij gebleken geschiktheid doorloop tot een bruto sala ris van f 542,23 per maand, met uitzicht op verdere promotie In bepaalde gevallen pensiontoelage en/of reiskosten vergoeding. Voor jongens van 16 en 17 jaar is plaatsing mogelijk In het PTT-Internaat. Na de opleiding, welke te Rotterdam zal plaatsvinden, volgt tewerkstelling op een der volgende kantoren: Rotterdam, Brlelle, Dordrecht, Middelharnis, Oud-Beljer- land, Schiedam, Vlaardlngen. Bij de plaatsing wordt met eventuele voorkeur zoveel mogelijk rekening gehouden. Inlichtingen en aanmeldingen! schriftelijk bij de chef Personeelszaken van het Postdistrlct Rotterdam, Delftseplein 31. Hoe langer hoe meer doen elektrische keukenmachines hun intrede in de huishouding. Op iedere „beurs voor de huisvrouw" en in velerlei foldertjes wordt de roem gezongen, van deze wonderapparaten, waarmee de huis vrouw kan toveren, waardoor zij de gezondheid van haar gezin tot onge kende hoogte kan opvoeren, die het klaarmaken van de warme maaltijd tot het heerlijkste halfuurtje van de dag maken enz. enz. Zoals dikwijls het geval is met reclamepraatjes en -blaad jes dient men deze uitspraken met een korreltje zout te nemen. Om veel profijt te hebben van b.v. een mengbeker, een sapcentrifuge of een meer uitgebreide huishoudmachine moet men zeker over experimenteerlust en kookfantasie beschikken. Degene, die zich uitsluitend houdt aan de eenvoudige „keuken" en niet zelf bakt en zij, die tegen het k<?ken opziet, zal van een keukenmachine stellig niet zo veel nut en genoegen beleven. In ieder geval minder dan haar collega, die graag veel tijd in de keuken doorbrengt en het prettig vindt haar gezin nu en dan met extraatjes te verrassen. Zij, die met veel plezier een keukenmachine inschakelen voor het koken en bakken, vonden de koke rij toch altijd al een gezellige bezig heid. Het gebruik van een keukenmachine kan krachtsbesparing geven en soms ook enige tijdsbesparing. Of het veel of weinig is hangt af van de gewoonten van de huisvrouw. Om een voorbeeld te noemen: als mogelijkheid van de mengbeker wordt wel opgegeven, dat men er mayonaise in kan maken. Wie eigengemaakte mayonaise lekkerder vindt dan gekochte mayonaise en hem ook zelf wil bereiden zal bij gebruik van een mengbeker sneller en met min der inspanning klaar zijné Wie het daarentegen maar wat gemakkelijk1 vindt om mayonaise of slasaus in de winkel te kunnen kopen, zou geen tijd en arbeid besparen maar extra beste den als zij zelf mayonaise ging maken. Iets soortgelijks geldt voor het gebruik van een meer uitgebreide huishoudma chine als hulpmiddel bij het bereiden van gebak. Nu kan hiertegen aangevoerd wor den, dat men juist door het kopen van een keukenapparaat ertoe kan komen kook- en voedingsgewoonten eens te veranderen. Dit lijkt echter mooier en gemakkelijker dan het is en wanneer de huisvrouw het aanschaffen van een keukenapparaat overweegt, dient zij zeker te overleggen (afgezien van prak tische factoren als het beschikbare geld en de beschikbare ruimte) of zij: voldoende fantasie heeft om eens iets nieuws te proberen en daarbij op de medewerking van haar gezin kan rekenen; niet op een paar minuten kijkt wat het koken betreft; vaak gerechten maakt, die in de keuken gesneden, of lang geroerd of geklopt moeten worden; öf wel ruim gebruik denkt te maken van vruchte- en/of groentesappen en dan nog al of niet in plaats van koffie en thee. Wordt de voedingswaarde van de maaltijden verhoogd door het ge bruik van elektrische keukenap- paratuur? Wanneer men vroeger nooit rauwe groente of niet voldoende fruit at en dit sedert het bezit van een keuken machine wél doet, is dat een winst punt. Was men wel gewend geregeld rauwkost te eten en eet men daarbij vruchten niet fijn gemaakt maar „van het stuk" dan is er zeker geen winst. Zowel bij snijden met de hand als bij machinaal snijden gaat het vitamine gehalte van groente en fruit achteruit. Volgens buitenlandse onderzoekingen kunnen de verliezen bij deze twee met hoden gelijkgesteld worden; snijdt men groente en fruit echter zeer fijn in een mengbeker, zo fijn als met de hand niet mogelijk is, dan zal in dat geval het vitamine C-verlies wat groter zijn. Met het water dat bij fijnsnijden in een mengbeker gewoonlijk aan groente (en fruit) toegevoegd moet worden, gaat niet veel voedingswaarde verloren. Laat men het voedsel in fijn verdeelde toe stand lang staan, dan kan het vitamine C-gehalte sterk dalen. Het is daarom raadzaam groente of fruit kort (b.v. niet langer dan een kwartier) vóór het gebruik te snijden. Het kloppen of snijden van eieren en van citrusvruchten met schaal, resp. schil, en al verdient om hygiënische redenen zeker geen aanbeveling. In sommige gevallen verdient het drinken van vruchte- en groentesappen de voorkeur boven het eten van groen te en fruit, bij voorbeeld in geval van bepaalde darmstoornissen, en wanneer de voeding vloeibaar moet zijn. Gezonde volwassenen, en zeker ge zonde kinderen, doen er beter aan de vruchten - en ook regelmatig groente - rauw te eten, dus niet uitsluitend het sap ervan. Dit is niet alleen beter voor de oefening en reiniging van het gebit, maar ook voor de stoelgang. Daar de moderne voedingsmiddelen overwegend zacht zijn, is het zeker goed ervoor te zorgen, dat dagelijks iets hards wordt gegeten. Wil men behalve de dagelijkse portie fruit, vruchte- of groentesap gebruiken, dan is dat anders. Men dient wel te be denken, dat voor hen, die niet zelf groente en/of fruit oogsten of voor wei nig geld kunnen krijgen, het gebruik van sappen duur is: voor een klein glaasje sap is, vooral van harde vruch ten en groenten, veel rauwe grondstof nodig. Aangezien elektrische keukenmachi nes als regel ook werkelijk in de keu ken worden gebruikt dienen zij wan neer aanraakbare delen van metaal zijn, voorzien te zijn van een drie-ade- rig snoer met een geaarde contactstop en te worden aangesloten op een con tactdoos met randaarde. ENGELSE TOERISTISCHE BELANGSTELLING VOOR NEDERLAND Blijkens een bericht van de Engelse spoorwegen, zijn de reizen, welke deze maatschappij van Noord-Engeland uit naar Nederland organiseert, bijzonder in trek geweest. Het succes van deze reizen is zo groot gebleken, dat er voor de komende herfst en zelfs al voor het volgend voorjaar nieuwe trips zijn uit geschreven. De Britse spoorwegen zijn voornemens ook daarna deze twee daagse reizen naar Nederland te blij ven organiseren. Voor de komende rei zen hebben reeds 250 toeristen geboekt. Het programma omvat bezoeken aan Amsterdam (met een tocht door de grachten), Den Haag en Rotterdam. Het volgend jaar worden de bollenvelden, Arnhem en Gouda, in het programma opgenomen, doch dan in driedaagse trips. in BRILLEN Hoofditraat 51 Veenendaal (55) In de grote burchtzaal van Grandulia heeft Lorca met een spottend lachje om zijn lippen naar het verhaal van Aram geluisterd en wanneer deze uitgesproken is, staat hij op. „Heer Aram is een uitstekend verteller!" begint hij honend. „Doch, waar het om gaat, de moord op mijn trouwe Brocco, daarover praat hij liever niet! Hij geeft toe, de man overal gezocht te hebben! Dan wordt hij aange troffen bij de vermoorde, terwijl zijn dolk een einde gemaakt heeft aan het leven van de man, die hij zocht! Wat doet dan de rest er toé? Wil heer Aram soms beweren, dat ik mij als stalknecht heb uit gegeven? Toont dit verzinsel niet duidelijk, dat hij maar wat zegt om te trachten, zichzelf vrij te plei ten van deze laaghartige moord? En de schildknaap is blijkbaar al een even grote leugenaar als zijn heer! Wie zou er belang bij hebben, hem te ont voeren en dan ergens in het bos achter te laten? Neen, voor mij staat het vast, dat deze Aram van Barranca een laaghartige moordenaar is, waarvoor slechts één straf goed genoeg is: de dood aan de galg!" (Wordt vervolgd.) •EZOEKT ONZE a.s. woensdag 21 september ECIAAL Is Eisenhower rijk of arm? Menig Amerikaan stelt zich deze vraag, nu zijn ambtsperiode ten einde loopt, maar zonder een duidelijk antwoord te kunnen vinden. Van huis uit bezit Ike geen dollar. Toen hij 44 jaar ge leden met Mammy trouwde konden ze net leven van zijn officierssalaris. Gelukkig bracht zijn vrouw een bruidschat mee van een goede twintig duizend dollar. Dank zij diverse be vorderingen kon hij in 1939 wat rui mer leven. Hij had de naam gierig te zijn, onder meer omdat hij geen privé-auto reed. In werkelijkheid was hij slechts spaarzaam. Hij beweerde toen zelf, geen auto te kunnen rijden zonder aan de bruidschat van zijn vrouw te komen. Vanaf 1948 werd het anders. Hij verliet met een generaais- pensioen het Amerikaanse leger om opperbevelhebber te worden van de Nato-troepen. In vier jaar tijd steeg zijn bankrekening met sprongen, maar in 1952 verdwenen de spaarcenten als sneeuw voor de zon dank zij zijn ver kiezingsactie. Er zijn er die beweren, dat Ike maar juist zal kunnen rondkomen. In het congres zijn al stemmen opgegaan om hem na afloop van zijn presidents periode weer in het genot van een vol, militair pensioen te stellen. Volgens vele anderen is zulks niet nodig .om dat de Eisenhowers er ruim kunnen komen. BRIEFWISSELING BLIJFT PORTVRIJ Als ex-president heeft Eisenhower straks recht op een pensioen van 25.000 dollar per jaar. Zijn leven lang houdt hij het recht om gratis een kantoor te hebben in het Kapitool en al zijn briefwisseling blijft portvrij. Als ex- opperbevelhebber van het leger krijgt hij bovendien levenslang drie adju danten toegewezen. Hij krijgt boven dien straks een „verhuisgeld" van 30.000 dollar. Acht jaar lang genoot hij een presidentieel salaris van een kleine 20.000 dollar, ten dele belas tingvrij maar men betwijfelt of hij hiervan heeft kunnen sparen. Zijn boek „Kruistocht in Europa" bracht 80.000 dollar op, die hij onmiddellijk belegde in zijn hoeve. Als president kreeg hij vele, dure geschenken, die ten dele ook hun weg vonden naar Gattysburg. Men schat nu, dat zijn landhuis daar inclusief dode en leven de inventaris een waarde heeft van ongeveer 300.000 dollar. Ike is daarnaast eigenaar van een villa in Augusta (Georgia), die hij ten geschenke kreeg. De waarde ervan bedraagt 60.000 dollar. Eisenhower kocht bovendien jaarlijks voor on geveer 4000 dollar staatspapieren. De Amerikanen houden er van in de Iedere dag weer doet de dood een vreselijke greep naar onze dagelijkse weg. Of wij die dagelijkse weg nu te voet of per brommer, op de motorfiets of achter het stuurwiel afleggen, altijd is er die dreiging die van onze dagelijkse weg een dagelijkse kans maakt. Daarom roept het Verbond voor Veilig Verkeer op tot uiterste voorzichtigheid óók, neen JUIST op de dagelijkse weg. Mijn dagelijkse weg is de weg van beurs van een ander te gluren. Ze gehaaste mensen. We rijden zeer doel- nemen aan, dat hoewel Ike nooit een ware moneymaker was, geen zaken man enniet speculeerde, hij nu toch ongeveer een miljoen dollar moet wegen en dat is zelfs voor de states een heel aardig bedrag waarvan men onbezorgd kan leven. GEEN POLITIEK MEER Al vier maanden geleden is Ike be gonnen met de studie van de veefok kerij. Hij heeft zich voorgenomen om nimmer meer aan politiek te doen, zo weinig mogelijk in Washington te ko men, geen journalisten te ontvangen, maar om ongestoord als een gewone burger te leven op zijn landgoed in Gattysburg. Alvorens zich op de boer derij te vestigen hoopt hij nog een privé-kruistocht te ondernemen door West-Europa waar hij van politieke vrienden afscheid wil nemen. Tegen zijn zoon zei hij kort geleden: „En dan nimmer geen krant meer lezen. Het moet heerlijk zijn." Niet altyd zien wy het onderwas als een goed. Soms aanvaarden wy het - evenmin als dienstplicht - als een noodzakelijk kwaad. Soms ook aanvaarden wij het helemaal niet. Toch is het vergaren van kennis noodzakelijk, zowel voor onze - als we het zo mogen noemen - privé-bcstwil als voor die van ons gezamenlijk. Samen plukken wij nu eenmaal de vruchten van wat wij allen presteren. Dat laatste is inderdaad een wat communistisch aandoende leuze, die echter in de praktijk van onze democratie veel meer verwezenlijkt is dan achter het IJzeren Gordijn. In onze eerste schets van het onder wijs hebben wij al gezien dat kennis een van de belangrijkste voorwaarden voor succes is. Maar die kennis is niet alleen van belang voor de persoon in kwestie, doch evenzeer voor de maat schappij als geheel. Als we terugkeren naar het commu nisme zien we dat daar als het ware kennisfabrieken zijn gebouwd, die, met het voorbijzien van de persoonlijkheid, de staat een zo groot mogelijk aantal knappe koppen moeten leveren. Her sens zijn nu eenmaal onmisbaar bij de geplande ontwikkeling van een land. Met trots hoort men dan ook in de Sowjet-Unie verkondigen dat daar zo veel duizend meer technici en inge nieurs van de universiteiten komen dan waar ook ter wereld. Met zorg slaat men in het westen die ontwikkeling gade. De resultaten daar van heeft men hier gezien toen zonder voorafgaande waarschuwing de eerste Spoetnik door de ruimte wentelde. De opzienbarende successen van de Rus sische ruimtevaart zijn voor een niet gering deel te danken aan de straf ge leide, massale onderwijsinrichtingen. Ook aan deze kant van de ideologi sche barrière probeert men gebruik te maken van alle talenten die het land voortbrengt. Met dit verschil, dat men hier niet de dwang gebruikt die in de Sowjet-Unie vanzelfsprekend is. Wel kennen wij een eerste leerplicht, die bij de wet is geregeld. In ons land moet ieder kind tussen een leeftijd van on geveer 6Vt en 141/* een school bezoeken. En zelfs dat vinden wij al zo nu en dan teveel. Overigens, op het ogenblik neemt men ernstig in overweging die leerplicht te verlengen. Wat men in het communisme met dwang wil bereiken, probeert men hier met allerlei steun in de vorm van fa ciliteiten en subsidies. Van het lager onderwijs komen alle kosten voor re kening van de overheid in de vorm van rijk en gemeente, waarbij het rijk het grootste deel op de financiële schou ders neemt. Alle andere vormen van onderwijs - het bijzondere natuurlijk daargelaten - worden eveneens geheel door officiële bestuursorganen bekos tigd, met dien verstande dat de ver houding tussen de aandelen van rijk en gemeente anders ligt. Via een uitgebreide subsidieregeling, die voor iedere leerling met de juiste capaciteiten geldig is, worden de scho len bovendien toegankelijk gemaakt voor hen die zelf niet over de nodige geldelijke middelen beschikken. Dat hiermee grote - en steeds gro ter wordende - bedragen gemoeid zijn wekt geen verwondering. Ter illustratie de volgende bedragen: nog in 1950, dus tien jaren geleden, beliepen de totale overheidsuitgaven voor het onderwijs 500 miljoen gulden. In 1957 was het al ruim verdubbeld tot meer dan een mil jard. Alleen voor land- en tuinbouwonder- wijs werd in 1954 10.787.000,gulden uitgekeerd. Voor nijverheidsonderwijs bewust, de factor tijd is voor ons zo belangrijk, dat al onze sociale gevoe lens er aan ondergeschikt worden ge maakt. Mijn dagelijkse weg voert my twee maal per dag langs dezelfde wegen. Vele honderden verlaten 's ochtends, evenals ik, hun huizen om er 's avonds - na gedane arbeid - terug te keren. Wy ontmoeten elkaar dus tweemaal daags op de weg, maar deze ontmoe ting is volkomen toevallig, zy roept geen enkele gemoedsbeweging in ons wakker. We blijven onberoerd bij deze ont moeting. Sémen rijden we op dezelfde weg, maar in deze schijnbare gemeen schap zijn we keiharde individualisten. Ieder wil zijn gestelde doel in zo kort mogelijke tijd bereiken en zo hier voor ons allen één gemeenschappelijke regel zou kunnen gelden, dan is het die van het recht van de sterkste. Wie de felste krachtbron onder zich heeft, eist de meeste rechten voor zich op. De brom fietsers laten geen kans voorbijgaan de fietsers hun potentiële meerderheid te tonen en natuurlijk weet de automobi list zich heerlijk superieur aan beiden. In deze gemeenschappelijke tocht zonder gemeenschapszin worden wij geconfronteerd met allerlei hinderlijke obstakels: stoplichten, verkeersregelen- de politiemannen. Met de grootste moeite leggen wij ons bij deze dwin gende hindernissen neer. Wie de in stil te gemaakte verwensingen zou kunnen horen, wanneer een stopteken ons nét dwingt stil te houden, zou weten hoe wij ons aan het belemmeren van onze vrije weg ergeren. Het spreekt welhaast vanzelf dat op mijn dagelijkse weg zo nu en dan het hoornsignaal van een ambulance hoor baar is. Herinneren wij ons nauwelijks één verkeersregel in deze driftige tocht om ons doel individueel zo snel moge lijk te bereiken, we weten op zo'n mo ment ineens pijnlijk nauwkeurig, dat we niet verplicht zijn de ambulance voorrang of vrije doortocht te verlenen en dus laten we de wagen rustig drie tonig toeteren. Tenslotte vechten we er 113.296.000,en voor gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs sa- allemaal voor om zo gauw mogelijk op men 344.749.000,J onze bestemming te zijnWe haten Dit zijn bedragen van bruto-over- onze mede-weggebruiker niet, maar heidsuitgaven, dus van rijk en gemeen- we zijn volstrekt niet in hem geïnte- te samen. Het zijn enorme getallen, maar de rente - kennis - is zo belang rijk dat de waarde niet te schatten is. (Wordt vervolgd.) resseerd. En daardoor zijn we, door dit mentale defect, dikwijls de oorzaak van afschuwelijke verkeersongelukken. De bestemming van de ambulance is Van de werpradrooier van aardap pelen is men overgestapt naar de voor- raadrooier en sinds enkele jaren wor den op vele plaatsen poot- en con sumptie-aardappelen rechtstreeks in zakken gerooid. Momenteel bestaat er reeds veel belangstelling voor het rooien van aardappelen in zelflossende wagens zodat de gehele aardappeloogst volautomatisch kan geschieden. Deze automatisering brengt op de eerste plaats hoge investeringskosten met zich mee en in de tweede plaats is het gevaar niet denkbeeldig dat de aardappelen meer beschadigd worden. Het gemechaniseerd rooien hoeft ech ter helemaal niet méér beschadigingen te geven dan de oude methode. In de praktijk treedt oogstbeschadi- ging echter dikwijls op door onjuist ge bruik of afstelling van de machine. Voor het goed functioneren van een oogstmachine moet op de volgende punten worden gelet: Houdt steeds voor ogen dat aard appelen gemakkelijk te beschadigen zijn. Het zijn geen steenkolen. Past de juiste cultuurmethoden toe van ploegen tot rooien (kluitvrij land, rechte ruggen( gelijkmatig po ten, goede onkruidbestrijding, etc.) De rooimachine moet zodanig wor den afgesteld, dat er tot op het ein de van deze machine voldoende grond tussen de aardappelen aan wezig blijft. De valhoogte van de aardappelen mag nergens meer bedragen dan 15 cm. De snelheid van de staafroosters mag niet te hoog zijn, liefst niet ho ger dan 45 meter per minuut. De schokkers onder de staafroosters veroorzaken vaak beschadigingen en moeten dan ook minimaal worden afgesteld. Het bekleden van de metalen delen van de machine met rubber of plas tic is aan te bevelen. Stenen en ook kluiten veroorzaken beschadigingen. Een goede afstelling van alle ma chines waarmede aardappelen wor den verwerkt komt dus neer op min der beschadiging. Het ziet er naar uit, dat veel aard appelen onder natte weersomstandig heden zullen worden gerooid. De natte partijen aardapelen moeten, zodra ze in de bewaarplaats gebracht worden, direct worden gedroogd. Dit om uit breiding van phytophtora-rot te voor komen. Natte en beschadigde aardap pelen, die door phytophtora zijn aan getast kunnen immers zeer snel tot bacterie-rot overgaan, hetgeen gepaard dan ook meestal een ongeval. Ergens op de weg is het vertrouwde beeld te zien van een auto in een vreemde posi tie; er ligt een verwrongen fiets of bromfiets en daar vlakbij een roerloze gestalte, uitgestrekt op het wegdek. Weinig mensen er omheen. Een inspecteur van politie vertelde onlangs: vroeger hadden we bij onge vallen-op-de-weg altijd last met op dringend publiek. Tegenwoordig zie je haast geen mensen meer. Vroeger moes ten v/e de waarschuwing laten horen: blijf zoveel mogelijk van gewonden-op- de-weg af, laat zoveel mogelijk ruimte om het slachtoffer heen. Tegenwoordig gebeurt het, dat een brede stroom ver keer langs een slachtoffer heenrijdt, dat dringend eerste hulp nodig heeft. We hébben het al eens gezien. Géén in teresse meer. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. VOETBALVELD IS „BEPLAGD" Door steeds met eigen middelen en krachten het nodige tot stand gebracht te hebben, besloot kort geleden het be stuur van de voetbalvereniging Scher- penzeel om het terrein, waarover zij de beschikking hebben en dat gelegen is op de grens Woudenberg-Scherpenzeel, geheel met plaggen te gaan beleggen. ,s Zomers vertoonde het veld gelijkenis met een woestijn en 's winters bij over vloedige regenval met een modderpoel. Aangezien er geen sprietje gras op het gehele veld was te bekennen, kwam het bestuur tot deze daad. omdat zij van mening waren dat bij inzaai het zeker 'n paar seizoenen zou duren voordat er op het veld gespeeld zou kunnen wor den. Zoals reeds eerder werd geschre ven beschikt de gemeente over een mooi sportveld, doch hierop mag 's zon dags niet gevoetbald worden. Met veel enthousiasme toog men aan het werk - althans enkelingen van de leden. Van het gemeentebestuur kreeg men de be schikking over plaggen die ten offer gingen vallen aan de woningbouw en contact werd opgenomen met de heer Van Tol aan de Zilkerduinweg te Noordwijkerhout. Deze verscheen wel dra met de benodigde werktuigen. De aanhoudende regen stagneerde de werkzaamheden, doch zaterdag 10 sep tember was het zover dat het gehele voetbalveld 100 bij 60 meter, geheel met plaggen is belegd. Het eerste belegde gedeelte gedeelte was door de aanhoudende regenval reeds zodanig gegroeid dat het gras al gemaald moest worden. De verwachting is dat ongeveer januari aanstaande de eerste wedstrijd op het terrein gespeeld kan worden. helpen U er overheen dient daarom aanbeveling, vooral dit jaar, de aardappelen onmiddellijk na het inbrengen in de bewaarplaatsen continu met buitenlucht te ventileren. VOORKOMT STORTPLEKKEN Verder moet er nog op gewezen wor den, dat bij het vullen van de bewaar plaatsen de nodige aandacht wordt be steed aan het voorkomen van stort- plekken. Op de plaatsen waar de aard appelen gestort worden hoopt zich de grond op. Boven deze stortplekken zijn de aardappelen zeer moeilijk droog te krijgen, terwijl ook de koeling hier on voldoende is. Dit heeft tot gevolg dat phytophtora-rot zich ter plaatse uit breidt en er groot gevaar bestaat dat de aardappelen door bacterie-rot wor den aangetast. Om stortplekken te voor komen moet men de aardappelen niet steeds op dezelfde plaats in de cel brengen, maar de transporteur dient regelmatig verplaatst te worden. Tenslotte spreekt het vanzelf, dat in verband met het optreden van bescha digingen, het vullen van de bewaar plaatsen met de nodige zorg dient te geschieden. De bandsnelheid mag niet hoger zijn dan 20 meter per minuut, terwijl de valhoogte van de aardappe- len tot een minimum beperkt dient te gaat met zeer grote verliezen. Het ver- blijven. Het gaat het Amerikaanse state-department de laatste maanden niet voor de wind. Christian Herter heeft al menige ronde verloren. De vaste hand van de toen zo gekritiseerde Foster Dulles wordt allerwege gemist. Meer dan zijn voor ganger wentelt hij af op president Eisenhower. Deze is er oud onder geworden. De vaste bezoekers van zijn persconferenties zijn eensgezind in hun opvatting: Ike ziet er iedere week weer slechter uit. Hij is een vermoeide, oude man gewor den op wie het presidentschap te zwaar drukt. Maar, nog enkele maanden, en dan kan ook de vermoeide Ike op rust gaan, rust op zijn boerderij van Gattysburg. En alle Amerikanen hopen, dat Ike en Mammy er een gelukkige levensavond zullen genieten

De Vallei | 1960 | | pagina 3