Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Regen spelbreker bij Lampegietersavond. Voor de KANTONRECHTER MULDER Volgend jaar weer voetbalveteranen- toernooi Troonrede van H. M. Koningin Juliana Nieuwe Amsterdamsche Bank komt in december gereed 'tWJ MELIS OPTIEK 34e jaargang WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 Nr. 75 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Geen prijzen OPROEP Meisje reed tegen stilstaande auto HM Herv. rusthuis binnen drie jaar gereed? Vliegtuig-demonstraties in Beurshal Bromfietser viel bij passeren K.N.V.B.: „Wij hebben het niet verboden" Nieuws uil de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN LEDEN DER STATEN-GENERAAL Vorige week uit steigers gekomen Het nieuwe bankgebouw van de Amsterdamsche Bank N.V. onder aan de Markt, zal hoogstwaarschijniyk eind december gereed komen. Vorige week is het kapitale pand uit de steigers gekomen, zodat de werkzaamheden zich nu voornameiyk bepalen tot de afwerking van het interieur. 77 palen ONGELUKKIGE VAL RHENEN Jonge kangoeroe blijkt belangrijke aanwinst Wat nu weer VjL 'v OOK IN OMNDERBRILLEN de grootste sortering- H00FD5TR.51 TEL:3184 VEENENDAAL Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veencndaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Lampegietersavond 1960 is zowel letterlijk als figuurlijk in het water gevallen. Letterlijk omdat er tegen de avond uit de grauwe wolkenmassa een onophoude- ijke regen begon te vallen en figuurlijk omdat de zgn. stertocht - met alle waar dering voor hen die er aan hebben deelgenomen - een vertoning is geworden welke een zo actieve plaats als Veenendaal met zijn groot aantal verenigingen en groot aantal jeugdigen, onwaardig is. Wanneer dit traditionele feest, dat toch eigenlijk met alle mogelijke middelen in ere gehouden moet worden, in de toekomst op een dergelijke wijze „gevierd" zal moeten worden, dan is het einde hoogstwaarschijnlijk spoedig in zicht. Wanneer de gehele bevolking het mogelijk maakt dat de bejaarden één dag in het jaar uitgaan, waarom zou het dan niet mogelijk zijn de kleintjes éénmaal per jaar hun feest te geven? mensen. Er is geen afdoende verklaring voor te geven, maar weer of geen weer, op Lampegietersavond trekt men naar buiten. SPIJTIG VOOR DE KLEINTJES Voor de kleintjes met hun zorgvuldig vastgehouden lampion was het bijzon der slechte weer overigens erg spijtig. De meeste lampions waren geen lange levensduur beschoren, wat ook het ge val was met vuurwerk. De drie muziekkorpsen, ondanks de regen er lustig op los blazend, waren op slag van halluf, halluf negen in de Hoofdstraat. Behalve de korpsen be stond de stoet verder uit enkele praal wagens, w.o. Heidekoningin, een bokke- kar en elfjes, die er uitermate ver zorgd uitzagen en een woord van hulde voor muzikanten en kinderen welke in de stromende regen door het centrum trokken is zeer zeker op zijn plaats. Bij de markt werd de „tocht" ont bonden, keerden de kinderen met hun ouders huiswaarts en was het Lampe- gietersavondfeest op een enkele knal van de opgeschoten jeugd na, voorbij. Zeker, de regen is de grootste spel breker geweest want zouden de weers omstandigheden gunstig geweest zijn, dan hadden zich ongetwijfeld vele kin deren bij de stoet aangesloten. Maar ook dan zou de stoet bij de markt aangekomen, zonder meer ontbonden zijn geworden. Geen prijs, geen erken ning voor alle moeite en geduld om een praalwagen in elkaar te zetten. Hopelijk zal het lampegietersavond- feest er volgend jaar beter uitzien. De Veenendaalse Winkeliersvereni ging die zich tot nu toe ieder jaar voor de organisatie van de Lampegieters avond heeft gespannen, heeft ditmaal geen prijzen beschikbaar gesteld. Onge twijfeld is hierdoor de animo tot deel name aan de tocht stukken minder ge worden, maar de organiserende vereni ging treft hier geen enkel verwijt. Tenslotte is zij op generlei wijze ver plicht de organisatie op zich te nemen en juist daarom zou het wenselijk zijn dat er, ter navolging van de Tocht Ou den van Dagen, een overeenkomstige commissie in het leven geroepen zou worden die zich speciaal belast met het unieke Lampegietersavond feest. Veenendaal telt toch diverse jeugdverenigingen, sportverenigin gen enz. en wat de prijzen betreft, een kinderhand is gauw gevuld. Een ieder weet dat de kinderen zich al ver van tevoren verheugen op deze éne avond en juist daarom moet er een mogelijkheid gevonden worden om hun verwachtingen niet te beschamen. Belangstelling - iets waarover de meeste verenigingen nog wel eens te klagen hebben - is er op de Lampe gietersavond altijd, zélfs als het regent! Dat bleek o.a. maandagavond wel want in de Hoofdstraat zag het zwart van de De korpschef van gemeentepolitie te Veenendaal, inspecteur W. O. II. Dekker, verzoekt het volgende: Wil de tot heden onbekend ge bleven dame, die vrijdagavond 16 september 1960, omstreeks 20.05 uur getuige was van de aanrijding tussen twee wielrijders en twee bromfietsers ter hoogte van de Burg. J. H. v. Schuppen- brug (ook wel Vaartbrug ge noemd) zich melden aan het bu reau van politie te Veenendaal, telefoon 2222? Waarschijnlijk had zij een kind achter op haar fiets. I Een 8-jarig meisje is zaterdagmiddag op de Nieuweweg tegen een stilstaande vrachtauto gereden, waardoor zy het licht uit een van haar ogen zal moeten missen. Mevr. A. en haar dochtertje reden op I de fiets naast elkaar op de Nieuweweg. I Toen zij een uiterst rechts van de weg j geparkeerd staande auto moesten passe- ren, ging mevr. A. voorop rijden en haar dochtertje achter haar. Eenmaal voorbij de auto keek mevr. A. achterom en zag tot haar schrik dat het meisje tegen de auto was opgereden en uit haar oog bloedde. Bij behandeling in het zieken- I huis bleek dat het meisje dit oog zal I moeten missen. Het nieuwe Herv. rusthuis dat op de hoek Kerkewijk-Industrielaan verrijzen zal, hoopt men binnen drie jaar gereed te hebben. De benodigde grond is in middels aangekocht en volgens een be- stuursfunctionaris zijn de plannen in een vergevorderd stadium. Onlangs is het bestuur van de Stich ting Hervormd Bejaardencentrum Vee nendaal, samengesteld uit de Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. kerk en het college van diakenen. Voorzitter is de herv. predikant ds. J. Vermaas, de heer Joh. v. d. Bank, secretaris en de heer J. F. van Kooten, penningmeester. Overige bestuursleden zijn de heren H. Oudhuizen, P. Bos, A. G. de Fluiter en G. Zoet. Omtrent de bestemming t.z.t. van het oude rusthuis aan de Ker- kewijk kon men nog geen inlichtingen verstrekken. In het kader van het Veenendaalse Jeugdwerk „De Instuif" zullen a.s. zater dagmiddag en -avond in de grote Vewi- beto-hal demonstraties met modelvlieg tuigen met motor en zweefvliegtuigen gegeven worden. Deze hal, die al geheel ontruimd is, blijkt bij uitstek geschikt te zijn voor der gelijke demonstraties. De modelvliegtui gen hebben een echte motor en zijn soms meer dan een halve meter lang. Zij wor den. aan een lijn bestuurd en ontwikkelen snelheden van tegen de 85 km per uur. Kinderen onder 12 jaar hebben dan ook alleen toegang wanneer zij onder geleide zijn. Het geheel staat onder leiding van de bekende jeugdwerkleider A. H. van Pijpen, terwijl er eveneens deskundige uitleg gegeven zal worden. Het ligt te vens in de bedoeling direct na de demon straties te starten met een club motor modelvliegtuigen. De entreeprijs is zeer laag. Vrijdagavond tegen acht uur zijn twee bromfietsers M. en B. uit Veenendaal op het fietspad langs de Kerkewijk ter hoogte van de Vaartbrug gevallen, waardoor M. per ambulance naar het Julianaziekenhuis moest worden over gebracht. Het ongeval, ontstond toen de brom fietsers achter elkaar de twee'voor hen, naast elkaar rijdende fietsers S. en A. eveneens uit Veenendaal, wilden pas seren. Net op dat moment gingen de twee fietsers op hun beurt een voor hen rijdende dame passeren. Het gevolg was dat de twee bromfietsers ten val kwamen en één van hen in het zieken huis opgenomen moest worden. In ons verslag over de organisatie van de tocht ouden van dagen, dat enige tyd geleden in dit blad gepubliceerd is, stond toen o.m. vermeld, dat de orga nisatoren dit jaar een bclangryke bron van inkomsten misten, nl. de op brengst van het voetbalvctcranen-toernooi, dat ieder jaar bijna duizend gul den opbracht en dat de KNVB deze vorm van wedstrijden verboden had. Naar aanleiding hiervan schreef de KNVB dat haar een verzoek om deze wedstrijden te mogen organiseren nimmer heeft bereikt, zodat van een ver bod evenmin sprake kan zijn geweest. DE BILT: Begin volgend jaar zal be gonnen worden met de bouw van een nieuwe hervormde kerk op de hoek van Eerste Brandenburgerweg en Bea- trixlaan. De kerkzaal zal een opper vlakte krijgen van 45 bij 36 meter. RENKUMEen inwoner van deze ge meente heeft met goed gevolg deelge nomen aan een twintig dagen durend examen voor aanleg en onderhoud tui nen. Meer dan de helft van het aantal kandidaten werd afgewezen. WAGENINGEN: Vorige week is tegen het middernachtelijk uur een damesstudente op de Keijenbergseweg lastig gevallen door een onbekende man. Op haar gegil heeft de aanrander de vlucht genomen. EDE: Een 14-jarige knaap heeft een proces-verbaal gekregen omdat hij met zijn windbuks eerst een straatlantaarn kapot schoot en even later een pas serend meisje in haar been raakte. Ook de buks werd in beslag genomen. KEPKEWltK 167 ■TCL.3000-VEENENOAAL i'FAJLLif'»* Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America „De heidekoningin" was by de Lam- pegicters-stertocht ook vertegenwoor digd. Hoewel zij vol statie door de straten werd getrokken, had ook zy last van de regen. Hoewel men bij de commissie Auto tocht Ouden van Dagen ook in de me ning verkeerde dat de wedstrijden door de K.N.V.B. verboden waren, in welke zin toen ook de informaties verstrekt werden, blijkt dit niet geheel juist te zijn. Volgens een der organisatoren van het tournooi is de organisatie van dit sportevenement al vijf jaar achtereen goed gegaan en kon de Autotocht ieder jaar op een financiële steun rekenen van rond de duizend gulden. Bij het begin van het seizoen '58-59 echter deelde de K.N.V.B. mee, dat het tournooi zo niet door kon gaan, omdat dit behoorde te geschieden in K.N.V.B.- verband. Dit hield o.m. in dat er onkosten aan de K.N.V.B. betaald zouden moeten worden, hetgeen men gezien de op brengst en het doel waarvoor het be stemd was, weinig acceptabel achtte. Bij nader inzien vond men dan ook het bedrag dat aan de K.N.V.B. betaald zou moeten worden te groot. Met de hierna gehouden besprekingen werd echter bereikt dat de K.N.V.B. het tournooi dit jaar nog door de vin gers zou zien, met dien verstande dat het in de toekomst aangepast zou wor den aan de door de K.N.V.B. gestelde eisen. Inmiddels was het maart geworden en toen bovendien de motor van de or ganisatie, de heer Steffers, naar elders vertrok waren dit voor de resterende organisatoren blijkbaar voldoende fac toren geweest om te besluiten het voet- balveteranen-tournooi één jaar stop te zetten. Wèl is direct de afspraak gemaakt om deze sportgebeurtenis niet van de baan te schuiven, zodat er aangenomen mag worden dat het tournooi volgend jaar weer doorgang zal vinden. De reactie van de K.N.V.B. dat zij nimmer een verbod gegeven heeft, is dus volkomen juist, alhoewel de door haar gestelde voorwaarden wel een rol gespeeld hebben bij de tijdelijke stop zetting. Z.M. Koning Boudewyn der Belgen heeft z(jn verloofde Dona Fabiola voorgesteld. De spanningen in de internationale verhoudingen zijn in het jongste verleden toegenomen. Niet alleen op politiek, maar ook op militair en economisch terrein, wordt in toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld. Het verzekeren van de vrede in de wereld, het handhaven van recht en orde, het scheppen van betere sociaal-economische verhoudingen, dit alles vraagt grote krachtsinspanning, ook van ons land. De huidige internationale situatie dient voor ons een aansporing tc meer te zijn om mede te helpen de grote waarden van de vrije wereld te behouden. De Regering ziet in het onlangs tot stand gekomen Benelux-Unicverdrag een hechte grondslag voor de verdere ontwikkeling van de samenwerking met België en Luxemburg tot heil van de drie landen. Het Belgische volk zal, daarvan zijn wij allen overtuigd, zijn huidige moeilijkheden dank zij zijn in nerlijke kracht spoedig weten te over winnen. De Regering zal van harte medewer ken aan een verdere en versnelde uit voering van het verdrag inzake de Eu ropese Economische Gemeenschap. Zij wil echter geen misverstand laten be staan over haar opvatting, dat bij de Europese integratie een reële gemeen schappelijke landbouwpolitiek tot stand zal moeten komen en dat tijdig een we zenlijke verruiming van de mogelijk heden voor onze agrarische export moet worden bereikt. Voorts zal zij bij de komende onderhandelingen over de Eu ropese vervoerpolitiek in de Europese Economische Gemeenschap in het bij zonder letten op de grote belangen die ons land heeft bij het verlenen van internationale vervoerdiensten. De Regering zal volledige steun ver lenen aan voorstellen, die de eenheid van geheel vrij Europa, ook in politiek opzicht, bevorderen. Mede hierom acht zij de onderhandelingen over de her vorming van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking tot een nieuw lichaam met een volledig deelgenootschap van de Verenigde Sta ten en Canada, van belang. Het stelsel der collectieve veiligheid van de Atlantische landen blijft voor de bescherming van de essentiële waar den van de Westerse wereld een onmis- In vergciyking tot het oude gebouw is de vloeroppervlakte minstens zesmaal zo groot geworden, waardoor men in de gelegenheid is gekomen de kantoor ruimten geheel naar de moderne eisen des tyds in te richten. Overigens zou de nieuwe bank nu al in bedrijf geweest kunnen zijn, als men bij de aanvang van de bouw geen tegen slag zou hebben gehad in de vorm van een onvaste bodem. Het was namelijk de bedoeling een normale fundering te leggen, maar al gauw bleek dat de vaste bodem niet vertrouwd kon worden. Na een inten sief bodemonderzoek achtte men het raadzamer te heien en voordat men de in totaal 77 palen in de grond had, was er al weer geruime tijd verstreken. KLUISMUREN VAN HALVE METER Het nieuwe pand heeft twee verdie pingen die bestemd zijn als woonhui zen. De begane grond is het eigenlijke bankgebouw dat een diepte heeft van 19 meter. De hoofdingang is links gelegen en bestaat uit twee grote openslaande deu ren. In de ruime hal met een opper vlakte van circa 40 vierkante meter., wordt een hoekvormige balie aange bracht en bevindt zich tevens de trap naar de kluisruimte. Deze ultra-moderne kluisruimte is 32 vierkante meter groot en heeft muren van meer dan een halve meter dikte. Bovendien is er een grote archiefruimte, couponkamers en een z.g. notariskamer. De eigenlijke kantoorruimte zal ge heel open worden, dus geen aparte ka mers voor de diverse administratieve afdelingen. Meer links in het gebouw bevinden zich de boekenkluis, garde robes en toiletten. Zodra de nieuwe bank gereed is, wordt het thans in gebruik zijnde nood gebouw afgebroken. Als laatste zal de tuin achter het bankgebouw een grote beurt krijgen. Een perspectief-tekening van de nieu we Amsterdamsche Bank die aan het eind van dit jaar in gebruik genomen zal worden. bare waarborg. Alleen als allen bereid zijn in gemeenschappelijk overleg de noodzakelijke maatregelen te nemen, is de doeltreffendheid van de militaire en politieke samenwerking verzekerd. Voor ons aandeel in de defensie zullen grotere financiële bijdragen dan voor heen worden gevraagd. De versnelde ontwikkeling naar staatkundige onafhankelijkheid geeft, vooral waar de tegenstelling tussen Oost en West zo scherp is, aan het vraagstuk van de economisch en sociaal achtergebleven gebieden een bijzonder dringend karakter. Op dit gebied heb ben de Westerse landen, en heeft dus ook Nederland, een belangrijke taak. Deze dient bij voorkeur in zo breed mogelijk internationaal verband vol bracht te worden. De internationale verhoudingen mo gen zorgelijk zijn, de ontwikkeling in het Koninkrijk en binnen onze lands grenzen stemt in menig opzicht tot dankbaarheid. De hartelijke betrekkingen tussen de landen van het Koninkrijk zijn be stendigd. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij de viering van het eerste lustrum van het Statuut en bij de be zoeken, die delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen - mede op Uw uitnodiging - dit jaar aan Nederland hebben gebracht. De aard van deze be trekkingen brengt mede, dat steeds be reidheid bestaat tot overleg over het Statuut. De verdere economische ont wikkeling van Suriname en de Neder landse Antillen stelt aan deze landen (Zie verder pagina 4) B(j de voetbalwedstrijd Elburg Sport club - V.R.C. welke j.l. zaterdagmiddag Is gespeeld, is een Elburgse speler ge wond geraakt. Toen hy de gelijkmaker op zjjn naam had gebracht werd hij uit pure vreugde door zyn ploegmakkers op de schouders genomen en het veld over gedragen. Ongelukkigerwijs lieten zy hem vallen waardoor hy zyn sleutelbeen brak. ONTSPANNINGSAVOND VEENENDAALSE BEJAARDEN Zoals reeds eerder werd bekend gemaakt zal de eerste ontspanningsavond dit win terseizoen worden gehouden op vrijdag 23 september a.s. in gebouw „Eltheto". De avond zal worden verzorgd door de heer Kroes, die een drietal prachtige kleuren films zal vertonen n.l.: Dwars over Ame rika, Rijnvaare en Oostenrijk. De bus rijdt weer via de bekende haltes op de vastge stelde tijden. E., loodgieter te Oosterbeek, had met zijn auto te dicht achter een andere gereden. Toen de bestuurder van de voorste auto plotseling stopte had E. niet tijdig eveneens tot stilstand kun nen komen, zodat een botsing het ge volg was geweest. De afstand tussen onze auto's was zeker zeven tot tien meter, verdedigde E. zich vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen. Blijkbaar nog niet voldoende, ant woordde rechter v. d. Brand. De auto voor u kan onverwacht remmen moe ten omdat een kind of een hond de weg oversteekt en daar dient u reke ning mee te houden. In dit geval heeft de ander ook een fout gemaakt, maar dat ontheft u niet van uw schuld. Eis 30,of 6 dagen. De andere automobilist heeft een schikking van 40,betaald. Uw fout is niet geringer dan de zijne, dus maak ik er voor u ook 40,of 8 dagen van, besloot de rechter. Op de voorrangskruising Apeldoorn- seweg - Harskamperweg te Otterlo had P., chauffeur te Putten, verzuimd met zijn auto voorrang te verlenen aan een bus en daarom moest hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verschij nen. 't Spijt me heel erg, dat het ge beurd is en het zal me vast geen twee de keer overkomen, zei de verdachte. Ik ken dat punt goed, want ik kom er iedere dag langs en ik begrijp nog niet, dat ik die bus niet gezien heb. Ik had nog wel stilgestaan voor de kruising. Het gebeurt niet dikwijls, dat een verdachte de moed op kan brengen om ronduit schuld te bekennen; dat schijnt wel iets heel moeilijks te zijn, merkte mr. Pfeil in zijn requisitoir op. P. weet dat wel te doen en daarom zal ik de hoge eis, die ik hier al had staan dras tisch moeten verminderen. De boete is dan niet meer in overeenstemming met het feit, maar wel met de houding van verdachte en zijn belofte het niet weer te zullen doen. Eis 30,of 6 dagen. Het is een punt in het voordeel van E., dat hij gestopt heeft, oordeelde rechter v. d. Brand. Dat klopt, want het is door getuigen bevestigd. Vonnis conform. Mej. K. uit Harskamp zou op ver boden grond gelopen hebben en wel op het terrein van het schietkamp te Hars kamp. Het was op tweede paasdag ge beurd, doch kort daarop had ze van de marechaussee opnieuw een bekeuring gekregen, nu omdat ze zich samen met haar verloofde op hezelfde verboden gebied bevonden zou hebben. Ik kon uit de geplaatste waar schuwingsborden geen wijs worden, zei mej. K. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Het gebeurde aan het begin van de Ossenweg en daar staat maar één bord. doch er komen drie wegen samen. Het is allemaal erg on duidelijk en volgens mij mag je op de Ossenweg lopen, tenminste zaterdags en zondags, als er niet geschoten wordt. Het gerecht kon de juiste situatie van achter de groene tafel uiteraard niet beoordelen en daarom zal het straks ter plaatse gaan bekijken hoe de bor den staan. Van L.' chauffeur te Bennekom, was met zijn vrachtauto op de Beukenlaan te Ede een voor hem rijdende militaire lesauto gaan inhalen, op het moment, dat een tegenligger naderde. Van L. moest weer naar rechts en daarbij ont stond een lichte botsing met de leger wagen. Vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht meende Van L., dat de leer lingchauffeur in de militaire auto op het moment van de botsing iets naar links gekomen was, doch dat werd door betrokken chauffeur en diens instruc teur, die destijds naast hem zat, ont kend. De instructeur trad min of meer op als verdediger van Van L., door uit te leggen, dat de snelheid van alle voer tuigen laag geweest was en dat ver- dachtes manoeuvre niet zo gevaarlijk was geweest als op het eerste gezicht misschien wel leek. De officier wilde daar wel rekening mee houden en eis te een boete van 40,Rechter v. d. Brand vond dat echter te laag gewaar deerd en vonniste met 50, Van H., landbouwer te Ede, had met een landbouwtractor met twee-assige aanhangwagen gereden zonder dat deze laatste voorzien was van richtingaan- wUzers, terwijl bovendien op de tractor geen achteruitkijkspiegel was aange bracht. De aanhangwagen was zo hoog en breed geladen, dat men zonder spie gel niet voldoende uitzicht had, terwijl ook met de arm gegeven tekens door het achter de tractor rijdende verkeer niet opgemerkt konden worden. Ik heb goed m'n arm uitgestoken, betoogde Van H. toen hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht ver scheen. Dat is best mogelijk, antwoordde rechter v. d. Brand, maar dat helpt niet veel als het voor het overige ver keer niet zichtbaar is. Overigens is dat u niet ten laste gelegd. Volgens het proces-verbaal had u wel clignoteurs op de aanhanger, maar waren de dra den voor de stroomtoevoer kapot. Dat is niet waar, ontkende ver dachte, ze hebben er nooit opgezeten. En wat die spiegel betreft, die had ik niet nodig; ik kon heel best achterom kijken. De zaak werd daarop tot 30 septem ber aangehouden om de verbalisant als getuige te horen. De geboorte van een jonge kangoeroe in Ouwehands Dierenpark, blijkt ach teraf een zeer belangrijke aanwinst te zijn voor het park op de Grebbeberg. Het betreft hier een Roode Reuzen kangoeroe, die voorkomt in Australië. En om het dier tegen uitsterven te be schermen, heeft de Australische rege ring een uitvoerverbod afgekondigd. De geboorte van een kangoeroe is met een groot waas omgeven. Vandaar ook, dat men pas nu er achter is ge komen, dat het enige in Ouwehands Dierenpark verblijvende exemplaar een kleintje in de buidel draagt. Daar het mannetje met Pasen is gestorven, had men er zo wie zo al niet meer op ge rekend. De reuzenkangoeroe draagt 39 dagen. Het jong zit dus al vijf maanden in de „kinderkamer" bij moeder. Het is daar in direct na de geboorte eigener bewe ging in gegaan, toen het nog maar en kele centimeters groot was. De baby hecht zich van nature vast aan één van de in de buidel aanwezige tepels. In de warme wollige buidel blijft het doorgroeien, waarna na ongeveer een maand of vier vijf de met de tepel ver groeide mondranden loslaten en het diertje al gauw zijn kopje nieuwsgierig over de rand van de buidel steekt. Het duurt nu nog wel één of twee maanden voordat het er eens uit wipt. De kleine reuzenkangoeroe werd de naam „Jopie' gegeven, omdat, zoals de heer Ouwehand zei: „we nog niet we ten of het een mannetje of een vrouw tje is. De naam „Jopie" is dan altijd goed." Nu er van import geen sprake meer kan zijn en deze soort in de dierentui nen steeds zeldzamer wordt, is men met deze aanwinst erg blij. Op 1 sept. bedroeg het aantal aan gegeven t.v.-toestellen in ons land 718.229 tegen 704.112 op 1 aug. van dit jaar. Het Engelse paleis, Buckingham Palace zal worden gemoderniseerd. Hiermee is een bedrag gemoeid van P/i miljoen gulden. Bij de Olympische Spelen heeft Rusland 43 gouden, 29 zilveren en 31 bronzen medailles gewonnen. Amerika behaalde er resp. 34, 21 en 16. Doordat de remmen weigerden is in Denemarken een zware vrachtwagen de wachtkamer van een dokter binnenge reden. In Israël heeft een geit de spaar centen van zijn baas opgevreten. Nadat het dier geslacht was konden de bank biljetten ingeruild worden voor nieuwe. Vrijwel elk gezin in Zweden heeft nu telefoon. In totaal zijn er bijna drie miljoen aansluitingen. In een periode van 9 jaar zijn in Oostenrijk 2.327 bergbeklimmers om het leven gekomen. Ruim 4000 konden wor den gered. Uit een hotelkamer van een Marok kaanse prinses te Parijs zijn juwelen en reischeques gestolen ter waarde van een miljoen nieuwe francs. Een 54-jarige Engelsman die de voetbaltoto heeft gewonnen, trakteerde zijn varkens op een enorme schotel kaviaar. \2HKHiF0NDUtVtMl1CIER i

De Vallei | 1960 | | pagina 1