Door gebrek aan belangstelling sterk vermagerd - doch bijzonder aantrekkelijk - programma van Volksuniversiteit Arbeidsmarkt per eind augustus 1960 Ve-Wi-Be-To-tjes VEWIBETOIV behoort weer tot het verleden Wolmars belooft groots wandelevenement te worden Veenendaal werd slachtoffer van te kort spel DOVO had juiste antwoord klaar Gezondheidstoestand van burgemeester Bakker gaat goed vooruit Marktberichten AMERONGEN Uitslag Lampegietersavondrit Dronken bromfietser veroorzaakte aanrijding Bezoekersaantal bleef onder de verwachtingen EDERVEEN ROUTE OVERBERG REUZEN-ZONNEBLOEM STILLE ZATERDAGMIDDAG Officiële bekendmaking IJsselmeervogels - GVVV 0-2 S.V. Panter stelde na rust zege veilig Scherpeiizeels Y.Y.Y. bestaat 60 jaar Rhenus kon zicli tegen Renswoude niet handhaven Unitas-voorhoede was niet op dreef Elburg Sportclub-VRC 1-3 Gespannen sfeer bij Kulan-NSVS UITSLAGEN Moewei de belangstelling voor de lezingen en cursussen van de Volksuniver siteit Vecncndaal het afgelopen jaar is teruggelopen, werkt deze instelling nog altyd op de byzonder hechte basis van ruim 500 leden. Aan het bestaansrecht van de V.U. kan dan ook niet worden getwyfeld, ofschoon men>het werk dras tisch heeft moeten inkrimpen. In het afgelopen seizoen werd niet één lezing of cursus gehouden, waarop niet moest worden toegelegd, variërend van enkele guldens tot 150,per avond. Dit nu heeft het V.U.-bestuur - terecht - onverantwoord geacht en is daarom met een sterk vermagerd seizoenprogramma voor de dag gekomen. Een pro gramma, dat er in verhouding met het vorige seizoen dan wel erg schriel uitziet, maar dat toch niettemin geheel uit hoogtepunten bestaat. Acht lezingen van subliem gehalte, waarvoor men een zeer redelijk, zy het niet overweldigend aan tal, bezoekers verwacht. Bij de samenstelling van het nieuwe prógram heeft men rijkelijk geput uit ervaringen, welke men in de drie jaar, die de Veenendaalse V.U. nu bestaat, heeft opgedaan. Verschillende personen, die bij een vorig optreden voor de V.U. bijzonder in de smaak zijn gevallen bij het pu bliek, komen in het a.s. seizoen weer, uiteraard allen met andere onderwer pen. Het programma vermeldt o.a.: mr. G. B. J. Hilterman, die komt spreken over „De toestand in de wereld", de welbekende vrouwelijke arts dr. E. Pereira-d'Oliviera, die een immer ac tueel onderwerp „De magere en de dikke" zal aansnijden en dr. J. v. d. Grient, de bijzonder boeiende spreker over de reclassering, die thans zal spre ken over „de verlatenheid en het wan gedrag bij het kind" en de kinderbe schermingsfilm „De paraplu" zal ver tonen. Daarnaast nog een aantal sprekers, die het Veenendaalse V.U.-publiek nog niet eerder heeft ontmoet. Ds. J. J. Bus- kes, een geniale spreker, behandelt het actuele vraagstuk van de verhouding tussen blank en zwart in Zuid-Afrika. De schrijfster Hella Haasse zal haar eigen werken „De ingewijden" en „Ci der voor arme mensen" bespreken. Op de verjaardag van Prinses Bea trix - 31 januari - een toepasselijke avond, n.l. „De stamlanden van ons Vorstenhuis" door de heer J. J. Olt- mans, terwijl het seizoen op woensdag 28 september a.s. zal worden geopend door mevr. mr. L. Eversdijk-Smulders, die uit eigen ervaringen zal spreken over „De Sahara, Bedoeïnen en hun harems". Ook een muziekavond staat weer op het programma. Willem Andriessen - eveneens een „oude bekende" - geeft een piano-recital, gewijd aan de wer ken van Robert Schumann. Aan de cursussen, uitgesmeerd over meerdere avonden, heeft men zich deze keer niet gewaagd. Ook aan talencur sussen blijkt geen behoefte te bestaan. Wèl zal bij voldoende belangstelling een cursus kunstgeschiedenis worden gehouden, o.l.v. de heer W. Mulder, een veelzijdig kunstenaar, die in Otterlo woont. Hiervoor kan men zich opgeven. In totaal worden dit zes cursusavonden, over drie weken uitgesmeerd. Dit alles werd gisteravond tijdens de tweede ledenvergadering van de V.U. medegedeeld door de voorzitter Dr. J. G. Thoomes, terwijl de leden hiervan inmiddels door een keurige en over zichtelijke folder op de hoogte zijn ge steld. Dr. Thoomes sprak er in zijn wel komstwoord zijn vreugde over uit, dat althans nog enigen van de honderden leden op de ledenvergadering aanwezig waren. Dank bracht spreker voorts aan de pers voor de vele steun, die door haar belangeloos werd verleend, in de vorm van aankondigingen en verslagen. Het jaarverslag van het secretariaat, opgesteld door de administratrice, mevr. J. W. van de Kuinder-Hamer, handelde voornamelijk over het jammerlijke ge brek aan belangstelling voor het V.U.- werk. Op de lezingen werd een terug gang geboekt van 45 °/o ten opzichte van het seizoen 1958/1959, terwijl het bezoek van de cursussen met 25 terugliep. Het verlies aan leden is weg te cijferen. Dit bedraagt nog niet één procent, n.l. 540 tegen 546 in het vorige jaar. Zeer belangrijk noemde mevrouw Van de Kuinder de financiële steun van ge meente en bedrijfsleven. De minder prettige geluiden betref fende het aantal bezoekers in aanmer king genomen, staat de V.U. er finan cieel niet slecht voor. Een nadelig saldo van 25,komt nog gunstig uit tegen over het bedrag van 1600,dat op de lezingen en cursussen werd toegelegd. Nochtans heeft men hiermee bij de opzet van het nieuwe programma ter dege rekening gehouden. Niet alleen werd dit programma ingekrompen, maar ook het sprekerskorps werd zo gekozen, dat uitermate grote tekorten door hoge honoraria niet kunnen voor komen. Niet minder dan vier bestuursleden hadden - allen in verband met drukke werkzaamheden - bedankt, onder wie de secretaris, mr. Ruissaard. Het be stuur stelde voor - in verband met het vrij omvangrijke algemeen bestuur - slechts twee nieuwe leden te benoemen in de vier vakatures. Bij acclamatie werden op voordracht van het bestuur gekozen: mevr. J. W. van de Kuinder- Hamer en de heer P. Schuyt. Het dage lijks bestuur bestaat thans uit: Dr. J. G. Thoomes, voorzitter; mevr. J. W. van de Kuinder-Hamer, secretaresse en de heren D. van Manen, penningmeester; G. Meijer, D. Philips en P. Schuyt. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag werd het pro gramma onder de loupe genomen. Zo mogelijk zal aan het reeds vaststaande program nog enige uitbreiding worden gegeven. In voorbereiding is nog een avond Nederland-India met film door dr. Van Buijtene en enkele filmavonden na slui ting van het eigenlijke seizoen zijn in overweging. Voor dit doel werd door de Cefa-vertegenwoordiging gratis haar projectie-apparatuur ter beschikking aangeboden, hetgeen door de V.U., bij monde van dr. Thoomes, in dank werd aangenomen. Door deze geste zou het mogelijk zijn in „Eltheto" enkele aan trekkelijke culturele films voor een groter publiek te brengen, waarnaar dan ook zal worden gestreefd. De gezondheidstoestand van burge meester A. Bakker blfjkt de afgelopen dagen goed vooruitgegaan te z(jn. De patiënt heeft weer rustige nachten en het zal nu een kwestie worden van rust houden. De behandelende geneesheer verklaarde vanmorgen goed tevreden te zijn over het verloop van de ziekte. BLOEDGEVERS WORDEN ONDER SCHEIDEN De eerstvolgende avond, waarop on derscheidingen zullen worden uitgereikt door het Ned. Rode Kruis, afdeling Vee- nendaal, aan bloedgevers is op 27 sept. a.s. Verschillende Landsteiner plaquet tes en penningen zullen dan weer wor den toegekend. De avond vindt plaats in het gebouw van het Rode Kruis aan de J. G. Sandbrinkstraat. Eiermarkt: aanvoer 102.000 stuks. Prij zen van 14,tot 15,30 voor de grote eieren en van 9,tot 12,voor de kleine eieren. Alles per 100 stuks. Han del traag. Biggenmarkt: aanvoer 80 stuks. Prij zen van 46,— tot 58,— per stuk. Han del vlug. ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN: TWEE GEWONDEN Toen verleden week vrijdagmiddag een onderwijzeres van de Ireneschool vanaf de Kievit de weg wilde oversteken met een groepje leerlingen, onttrok een 6- jarig jongetje zich aan het gezag, en hol de alleen het fietspad over juist op het moment dat er een bromfiets passeerde. Een botsing was het gevolg, het kind en de bromfietsberijdster smakten tegen de grond. Ontboden geneeskundige hulp con stateerde bij het knaapje een flinke hoofdwond en een hersenschudding. De dame liep op alle mogelijke plaatsen flinke schaafwonden op. BROMFIETS TEGEN AUTO Doordat een bromfietser uit Utrecht, die komende van de Bcatrixlaan de In dustrieweg op wilde rijden, geen voor rang verleende aan een van rechts uit de Pr. Bernhardlaan komende auto, ont stond verleden week zaterdagavond een aanrijding, die wonder boven wonder nog goed afliep. Er was alleen schade aan bromfiets en auto. Wegens de bijzonder slechte weersom standigheden bestond er een matige be langstelling voor de op maandagavond gehouden Lampegietersavondrit, uitgaan de van de motor- en autoclub „Veenen- daal". De route die in en om Veenendaal voerde, had diverse controleposten waar de deelnemers een proeftest af moesten leggen van diverse zuivelprodukten. De prijsuitreiking geschiedde met assistentie van twee charmante dames van een plaatselijke melkindustrie. De uitslag was als volgt: Auto's: 1 v. Dijk met 44 strafpunten, 2 G. v. d. Lage- maat (75) en 3 v. Driessen (75). Motoren: 1 J. Bedink (155) en 2 G. v. Eden (215). Zuivelprijzen: motoren Brussaart (Rot terdam) en auto's v. Driessen. De twee resterende prijzen werden door loting toegewezen aan de heren G. v. d. Lage- maat en P. Hiensch. De geregistreerde arbeidsreserve liep in de maand augustus terug van 131 tot 113 mannen. De voornaamste oorzaak van deze daling was de opneming van jeugdigen in het arbeidsproces, die na de beëindiging van de schooltijd als werk zoekenden waren ingeschreven. De grootste opname vond plaats in de bedrijfs- klasse metaalnijverheid. De vraag daalde van 374 tot 334; deze daling had eveneens uitsluitend betrek king op jeugdigen. De vraag naar vol wassen arbeidskrachten bleef praktisch constant. JONGEN GETROFFEN DOOR VUURWERK Tijdens het vuurwerk festijn op Lam- pegietersavond heeft de 10-jarige jon gen O. uit Veenendaal een flinke brand- plek in zijn nek opgelopen. Na behan deld te zijn door dr. Kets kon hij huis waarts keren. TEGEN STILSTAANDE AUTO GEREDEN Maandagavond om kwart over negen is de bromfietser L. uit Ederveen op de Prins Bernhardlaan door tot nu toe on bekende oorzaak tegen een geparkeerd staande auto gereden van de heer D. uit Lunteren. Met een hersenschudding en een gebroken been is het slachtoffer naar het Julianaziekenhuis overge bracht. Drie kwartier later overkwam de jeugdige bromfietser N. uit Veenendaal op de Valleistraat hetzelfde ongeval. Hij zelf is er wonderlijk goed afgeko men maar zijn bromfiets werd behoor lijk beschadigd. Vannacht om half drie is de fietser v. C. uit Veenendaal op de Kerkewyk ter hoogte van de Eikenlaan aangere den door een hem achteropkomende bromfietser v. d. W., eveneens uit Vee nendaal. De bromfietser, die onder invloed bleek te zijn, liep ettelijke ontvellingen op, terwijl er flinke materiële schade ontstond, v. d. W. is ter ontnuchtering op het politiebureau ingesloten. Ie PRIJS VOOR HOLLANDIA-MEISJES Een eerste prijs met lof van de jury hebben de Hollandia Tricotmeisjes zater dagmiddag in Alphen aan de Rijn in de wacht gesleept. De bekende Veenendaal se wandelmeisjes namen deel aan een 15 km wandeltocht. POSTDUIVENNIEUWS Leden van de Veenendaalse postduiven- ver. „De Snelpost" hadden dit weekeinde hun duiven op een vlucht vanaf St. Ghis- lain Hornu over een afstand van onge veer 213 km. De duiven werden om 7.50 uur gelost. De eerstaankomende meldde zich om 11.0732. De uitslag: J. van 't Veen 1, 2, 8, 9, 12, 15, 18; C. van Ginkel 3, 13, 16; A. J. van de Kolk 4; G. J. van Manen 5; H. van Deelen 6, 17; H. Ulrich 7, 10, 14; Van de Bovenkamp/Rozenboom 11. •ö- Patiënten en personeel van het Juliana ziekenhuis werden zaterdagavond verrast met een grote hoeveelheid prachtig fruit uit de stand van de Ve- wibeto. Ook op verzoek van het ziekehuis: een woord van dank voor deze geste! In één der stands hoorde men periodiek het „boe"-geroep van kunstkalveren. Vrijdag echter werd de roep van alle kanten, enorm versterkt, beantwoord. Er gingen toen geruchten dat de standhouder op de zolder is wezen kijken Dé grootste attractie op de beurs blijkt de pottenbakkerij geweest te zijn. De levende have uit het park en de vijver is maandagmorgen in blakende welstand naar het Dierenpark teruggekeerd. Éénmaal heeft er door de luid sprekers een dringend bericht geklonken voor een kraamver zorgster die bezig was met de stands te bezichtigen. De grote hoofdhal wordt pas a.s. maandag afgebroken en zal dit jaar waarschijnlijk niet meer gebruikt worden. De drie overige tenten zijn in een minimum van tijd afge broken en naar Helmond ge- gebracht, waar ze onmiddellijk weer opgezet zijn. Tot maandagavond 6 uur heb ben de standhouders tijd gehad om de hallen te ontruimen. De rubriek .Ve-Wi-Be-To-tjes' zal pas over vier jaar weer in dit blad verschijnen. Toen zaterdagavond om even over elven de voorzitter van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel Nuverheid", de heer Ant. de Ruiter, in het Vewibeto-restaurant op een verhoging klom en in het geroezemoes van stemmen een dankwoord ging uitspreken, betekende dit het einde van de vierde Veenen daalse middenstandsbeurs, de VEWIBETO IV. Een einde dat enerzyds als een verademing kwam vooral voor de organisa toren en standhouders die al die tyd min of meer onder hoogspanning hebben geleefd en dat anderzijds een afscheid betekende voor de tyd van vier jaar wanneer de middenstand zich hopeniyk opnieuw zal verenigen in één grote expositie. En het enthousiaste „hoera"-geroep in aanmerking nemend dat volgde op de slagzin van de voorzitter „Op naar Vewibeto V!", mag zonder twyfel aangenomen worden dat Vewibeto V er zal komen. Verdeeld over de tot het gewest Vee nendaal behorende gemeenten stonden in Amerongen 8, in Leersum 13, in Renswoude 2, in Rhenen 36 en in de gemeente Veenendaal 54 werkzoeken den geregistreerd. De leeftijdsopbouw van de op het eind van augustus geregistreerde werkzoe kenden was als volgt: tot 19 jaar12 mannen 19 t/m 24 jaar 5 mannen 25 t/m 39 jaar 25 mannen 40 t/m 49 jaar 25 mannen 50 jaar en ouder46 mannen DAMMEN Onderlinge competitie: Groep A. E. van Zomeren Meijer20 Ewijk Faber 0—2 v. Loon A. v. d. Grift02 G. v. Zomeren Maris02 A. v. d. Kolk M. v. d. Grift 20 Veldhuizen A. Berkhof 02 Groep B. De Groot Viegen 02 Kleinveld Wildeman 02 v. d. Berg E. v. d. Grift02 HOND BEET JONGEMAN IN HAND Een herdershond van de heer H. uit Ederveen beet vrijdag de 18-jarige A. van B. uit Ederveen in zijn rechterhand. Het dier trok met een snijtand een diepe inkeping dwars over de handpalm, zodat enkele pezen werden afgesneden. De jon geman werd door Dr. Ringelestijn be handeld en verbonden waarna de jonge man naar zijn woning aan de Hoofdweg terugkeerde. De vierde Wolmars die dit jaar in het teken staat van het Lampegieters- avondfeest en waarvan de start a.s. zaterdagmiddag om half drie plaats vindt, belooft een groot succes te worden. Nu al hebben de voorinschrij vingen het dubbele van vorig jaar overschreden en als de weersomstan digheden mee werken, wordt op meer dan 2000 deelnemers gerekend. De eerste start van de 20 km. vindt plaats om half drie bij de Hollandia Trico aan de Kerkewijk. De 15 km start een kwartier later, om 2.45 uur, ge volgd door de 10 km om 3 uur. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door drie tamboer-pijperkorpsen en een muziekkorps. Het zijn o.a. Cres cendo uit Eist, De Glind uit Achterveld en Prinses Irene uit Ede. De route voert voornamelijk door het Wat het bezoek betreft, was het vrij dagmiddag bijzonder rustig en zaterdags middags zelfs opmerkelijk stil. In de avonduren echter hadden de controleurs handen vol werk, vooral de laatste avond toen het weer „schuifelen" werd langs de stands. De speciale kindervoorstellingen op za terdagmiddag, waarvan het programma bestond uit goochelen en poppenkast, trokken althans de eerste voorstelling, veel belangstelling. Bij het tweede optre den van het kindergezelschap was er maar een klein gehoor, omdat in de t.v.- stands op de Vewibeto zelf honderden kinderogen met spanning de verrichtin gen van Pipo de Clown volgden en blijk baar deze figuur verkozen boven de goo chelkunst en poppenkast in de attractie hal. Zaterdagavond om half elf werd het publiek via de microfoon vriendelijk ver zocht de beurs te verlaten, terwijl er niet lang daarna een mededeling voor de standhouders volgde of zij zich in het restaurant wilden verzamelen. Doch alvorens de voorzitter van de winkeliersvereniging zgn speech kon beginnen, moest er eerst diverse ke ren om stilte gemaand worden. B(j de fruitstand werd namelijk uitverkoop gehouden, elders kon men voor een dubbeltje een grote snee krenten brood kopen waarvan de opbrengst bestemd was voor het Rode Kruis, kortom, het leek af en toe op een complete uitverkoop. TEVREDEN In zijn slotwoord richtte de heer Ant. de Ruiter zich allereerst tot de standhou ders, die hij prees om de verzorgde stands en de prettige verhoudingen welke er steeds bestonden. „Wij zijn naar voren gekomen) als koop centrum en we zijn allemaal dubbel en dwars tevreden", aldus de voorzitter. Het deelnemen aan een dergelijke beurs noemde spreker vervolgens als een re clame die over enkele jaren werkt. Hierna werden de twee mannen die on getwijfeld het meeste werk hebben ver zet, de heren v. d. Pol en v. d. Lustgraaf, voor het voetlicht gehaald en met dank woorden overladen. Nadat de landelijk voorzitter van de groenten- en fruithandelaren zijn ver wondering had uitgesproken over wat hier gepresteerd was, bood de heer Welle namens het Rode Kruis het bestuur een aardige herinnering aan. De meeste standhouders doken toen snel in hun jas, wierpen een laatste blik op de nog steeds krijsende papegaaien en spoedden zich huiswaarts om van een lange nachtrust te gaan genieten. De Ve- wibeto-IV was niet meer! TERUGBLIK Bij een terugblik over het verloop en het resultaat van de beurs, dient aller eerst opgemerkt te worden, dat het be zoekersaantal beneden de algemene ver wachtingen is gebleven. Noteerde men vier jaar geleden bijna 30.000 bezoekers, thans kon de 25.000ste net niet bereikt worden. Het waren er ruim 24.000 waarvan het overgrote deel in de avonduren de beurs heeft bezocht, en juist het vrouwelijk deel hiervan heeft nog weieens de op merking geplaatst dat er op de beurs zo weinig „te keuren en te proeven" was. Het is nu eenmaal een vaststaand feit, dat beursbezoekende dames over het al gemeen gecharmeerd zijn van keuren, proeven of een monster van een of ander produkt mee naar huis te krijgen om dat te proberen. Uiteraard zijn het maar een beperkt aantal branches die aan deze wensen kun nen voldoen en, zo zegt men, de organi satoren zouden er bij een volgende beurs goed aan doen hieraan meer aandacht te besteden. Maar zo eenvoudig als het lijkt is dat nu ook weer niet. De organisatoren zijn zich terdege bewust van dit „ver schijnsel" maar het is tegenwoordig haast ondoenlijk om bedrijven die ge specialiseerd zijn op dit gebied, op een gevarieerde beurs te krijgen. Meer en meer blijken de beurzen in het land zich te gaan toeleggen op een bepaald onderdeel van het consumen tenleven. Zo zijn er speciale leer- beurzen, antiekbeurzen, levensmidde lenbeurzen en noem maar op. Van zelfsprekend dat grote ondernemin gen zich allereerst daarbij bepalen en de resterende beurzen op de tweede rang komen. DE INDUSTRIE De Veenendaalse industrie heeft dit keer verstek laten gaan. De hoofdreden hiervan is de krappe arbeidsmarkt en men wilde bovendien voorkomen dat de bedrijven bij elkaar personeel weg zou den trekken. Om de schijn daarvan zelfs te vermijden is besloten niet aan de beurs deel te nemen. Om het visitekaartje van Veenendaal compleet te maken, is de plaatselijke in dustrie echter onmisbaar. Het is dan ook te hopen dat deze peiler van de Veenen daalse welvaart op de Vewibeto-V ver tegenwoordigd zal zijn. Tot slot een geconstateerd feit dat de Vewibeto-V alleen maar ten goede kan komen: als vele instanties en bedrijven vooraf hadden geweten dat de beurs zo groots opgezet zou worden, had men on getwijfeld een nog grotere deelname kun nen verwachten. Vandaar ook dat het bestuur heeft be sloten met de organisatie van de volgen de beurs een jaar van te voren te be ginnen. Het „eendracht maakt macht" heeft ruim een week lang in drie grote hallen geëxposeerd gelegen en ruim 24.000 mensen hebben het kunnen aan schouwen. En deze zelfde eendracht zal er ongetwijfeld voor zorgen dat ook Ve wibeto-V geboren zal worden! UITBREIDINGSPLAN IN HOOFDZAAK Het hoofd van het gemeentebestuur van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat gedurende het tijdvak van 22 september tot en met 19 oktober 1960 ter gemeente secretarie, afdeling financiën, voor een ieder ter inzage ligt een ontwerpplan tot vaststelling van een nieuw uitbreidings plan, regelende de bestemming in hoofd zaak van alle gronden binnen deze ge meente. Gedurende bovengenoemde termijn kun nen belanghebbenden bezwaren inbrengen bij de gemeenteraad. Rhenen, 17 september 1960. Het hoofd van het gemeentebestuur, L. Bosch van Rosenthal. Amerongse natuurschoon en het is te hopen dat Pluvius verstek zal laten gaan. 20 km: Start Hollandia-Trico. 1. Ker kewijk, r. Rembrandtlaan, 1. Wester singel, r. Dijkstraat bijgebouw Reho- both, 1. landweg naar Cuneraweg, bij Amerongse fietspad, rechtdoor en pij len volgen naar „Onse Bliscap", rust, afgelegd 10 km. Na rust pijlen volgen naar Cuneraweg, Prattenburg, bij La Montagne, 1. Kerkewijk tot finish rode pijlen volgen. 15 km: Tot Amerongse fietspad route 20 km volgen, daarna pijlen volgen tot rust. Afgelegd 8.5 km. Na rust pijlen volgen tot La Montagne, daarna route 20 km volgen. Witte pijlen volgen. Route 20 km volgen, daarna 1. Cune raweg naar Prattenburg bij La Mon tagne, daarna weer route 20 km vol gen tot finish. Gele pijlen volgen. Een technisch beter spelend Veenendaal heeft In Millingen tegen het pas gepromo veerde M.V.V. '18 een gevoelig lesje gehad. De Veenendalers speelden deze middag een te kort spel, waar de stoere Millingse achterhoede goed vat op had. De thuis club daarentegen zocht het niet in de techniek, maar in het enthousiasme en met verre trappen probeerden zy verwarring te zaaien in de Veenendaalse achterhoede, wat hen tot driemaal toe gelukte. In de eerste helft had Veenendaal een licht over wicht, maar in de tweede helft waren de M.V.V.'ers wat sterker. Direct na de aftrap had Veenendaal de leiding kunnen nemen, wanneer midden voor Derksen niet van dichtbij te zacht had ingeschoten, waardoor de Millingse doelman op zijn gemak kon ingrijpen. Na vijf minuten spelen kon de thuis club met een verre uitval de leiding nemen door hun linksbuiten Maassen. De Veenendaalse achterhoede, die deze mid dag in tegenstelling tot voorgaande wed strijden niet erg op dreef was, ging na dit doelpunt onzeker spelen, hetgeen na 10 minuten een tweede doelpunt oplever de van de voet van linksbinnen Van der Zwaluw. De Veenendalers kwamen nog verschil- In het begin van de wedstryd leek het er niet op dat GVVV een overwin ning zou behalen op het sterke IJsel- meervogels, maar de achterhoede van GVVV wist wel raad met het korte spel van de Spakenburgers. In de 26ste minuut wist H. Zoute- welle de keeper van IJsselmeervogels te passeren met een effectvolle bal (0-1). Goede GVVV-aanvallen werden van uit de achterhoede opgebouwd, wat in de 40ste minuut resulteerde in een doel punt van A. Lepers (0-2). Mede dank zij goed voorbereidend werk van rechts buiten J. Ditewig. Na de rust was het weer een fel aan vallend IJsselmeervogels dat alleen een paar cornerballen kon forceren. GVVV echter doorstond de druk goed en kon zijn voorsprong behouden. De competitie-stand in West I 2e kl. is: VVOG 3—6 GVVV 3—3 CJVV 3—4 IJsselmeervogels 34 Spakenburg 23 Huizen 22 Zuidvogels 32 IJmuiden 31 KMVZ 3—1 Wartburgia 30 De ontmoeting S.V. Panter-Scherpen- zeel welke in een 4-1 overwinning voor de Pantermensen eindigde, is een ma tige strijd geweest, waarbij Panter na de rust een beetje beter op toeren kwam. Scherpenzeel begon onmiddellijk met lange trappen haar voorhoede aan het werk te zetten, een taktiek waarop Panter direct geen antwoord wist te geven. Het eerste puntje incasseerde Panter toen W. Sas de bal keurig voor zette en deze ingekopt werd door een achterspeler van Scherpenzeel. Na een kwartier spelen slaagde Bolderman er in de voorsprong te vergroten tot 2-0. Tot aan de rust kreeg Scherpenzeel diverse goede kansen, die echter niet benut werden. Na de rust pakte Panter iets beter aan, wat tot gevolg had dat Middel hoven direct al met een prachtige goal de stand op 3-0 bracht. Van Kooten voorkwam later nog een doelpunt door de bal uit het lege Panterdoel te trap pen, maar niet lang daarna moest Albers toch de bal uit het net halen (3-1). Voor het vierde en tevens laatste doelpunt zorgde Bolderman. S.V. Pan- lende keren voor het Millingse doel, doch steeds weer liep hun te korte spel dood. Na de thee zette MV.V. meteen een of fensief in, doch de Veenendaalse achter hoede kon zich staande houden. Na 20 minuten spelen was het middenvoor De Groot, die de stand op 3-0 bracht. Dit doelpunt inspireerden de geel-blauwen kennelijk, want er kwam iets meer vaart in hun spel, ondanks het moeilijk te be spelen veld, dat vol effect zat en meer op een glooiend weideveld, dan op een voetbalveld leek. Vijf minuten voor het einde werd Cor- rie Heikamp in het strafschopgebied ge haakt en scheidsrechter Coenen wees on verbiddelijk naar de wtite stip. Corrie nam de penalty zelf en redde daarmede de eer voor zijn club (3-1). De Veenen dalers probeerden nog de achterstand in te lopen, doch zonder succes. STAND IN DE 3e KLASSE D OOST K.N.V.B. MVV '18 2-4 A WC 2-4 TEC 2-4 Groesbeek 2-4 Treffers 2-2 Veenendaal 2-2 Zuid-Arnhem 2-2 SCD '33 2-1 RKHVV 2-1 Spel. Bemmel 2-0 Germania 2-0 Union 2-0 Groepsnummers links achter op de ter heeft nu zes punten uit drie wed- rug. strijden. Maandag 19 september j.l. was het 60 jaar geleden dat de Vereniging voor Vreem delingenverkeer, afdeling Scherpenzeel, opgericht werd. De Bakermat van de ver eniging ligt aan de Holevoet. Op zaterdag 8 september 1900 werd ten huize van de heer II. Schipper, destyds hoofd van de Holevoetschool, een samenkomst gehouden, waartoe ook uitgenodigd waren de heren Th. H. Cator, H. Homoet Ilzn. en Alb. Schimmel Ezn. Hier werd het plan besproken om een vereniging op te richten. Ge noemde heren sympathiseerden hiermee en op 19 september werd de vereniging op gericht. Pas in 1904 werd koninkiyke goedkeuring op de statuten aangevraagd. Ereleden werden de burgemeesters der Witte Hek, over Lambalgen door le Broe- Bij de fam. B. aan de Haarweg 67 staat een prachtige zonnebloem die momenteel 4 meter hoog is en een twintigtal bloe men bezit. Op de foto is de bloem al eni ge weken oud, want nu pas heeft zij zich geheel ontplooid. gemeenten Scherpenzeel en Woudenberg, mr. A. Roijaards van Scherpenzeel tot aan zijn jaar van overlijden 1932 en J. B. de Beaufort eveneens tot zijn overlijden in 1923. Ere-voorzitter is geweest M. Veld huizen Mzn. en thans is dit burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg. Sinds 1947 is er verandering in de sta tuten gekomen. Van 1900 tot 1947 bestond de vereniging uit 11 leden en verder be gunstigers. Deze leden bleven zitting hou den zolang zij wilden. Mutaties kwamen alleen voor bij vertrek of overlijden. Nu is het aantal leden onbeperkt en het be stuur wordt nu voor 5 jaar gekozen. VEEL GEDAAN In de tijd van haar bestaan heeft de VVV veel voor de gemeenschap gedaan. Niet elke poging die zij aanwendde voor veranderingen of verbeteringen, lukte, doch taai hield zij vol, al bleven teleur stellingen soms niet uit. Thans is in bewerking een plan voor de aanleg van een rijwielpad van Het Rhenus heeft zich op eigen terrein te- nodige stootkracht om vooralsnog een te gen Renswoude niet kunnen handhaven. Een in het eerste kwartier opgebouwde 2-0 voorsprong ging in de loop van de tweede helft langzaam maar zeker weer verloren. *.De groen-witten mogen zelfs biy zyn, dat het tenslotte by een 2-2 ge- ïyk spel is gebleven. Renswoude ging iets sterker van start dan de gastheren, doch de Rhenus-aan- vallen waren wat gevaarlijker, hetgeen tot uiting kwam in de corner-verhouding over het eerste kwartier. In de twaalfde minuut stond Renswoude voor een verla ten Rhenus-doel, doch een Rhenusbeen maakte corner en de gasten zagen het eerste doelpunt aan hun neus voorbij gaan. Rhenus daarentegen nam enkele minuten later het initiatief over en door middenvoor Van Veenendaal zette de ploeg het kleine overwicht om in een 1-0 voorsprong. Twee minuten latef maakte linksbuiten Van Drumpt er 2-0 Van uit een rustig en zeer fraai door Rhonus opgezette aanval. Er waren toen zeventien minuten ge speeld. Rhenus bleef in de running. Even later stond de hele voorhoede voor een open Renswoude-doel en nog een ogenblik la ter gaf Van Baaren ^o'n keihard schot af tegen de lat, dat iedereen dacht aan een derde doelpunt. De bal sprong van de lat terug op het achterhoofd van de doelman, die zijn pet weliswaar verloor, maar het leer met meer geluk dan wijsheid kon bemachtigen. Hierna kwam er zienderogen verande ring in het spel van beide ploegen. Het werd een matte bedoening, met Rens woude wel iets meer in de aanval om te trachten de achterstand te verkleinen, maar het ontbrak de rood-witten aan de genpunt te scoren. Eerst na de thee kwam er weer wat meer leven in het spel. Aan beide zijden werd nu verwoed getracht doelpunten te „fokken", die er wel inzaten, doch er nog niet uitkwamen, hoewel het voor beide doelen aan fraaie en soms heel gevaar lijke spelmomenten geenszins ontbrak. Renswoude kwam na het eerste kwar tier van deze tweede helft als de sterkere uit dit duel. En in de vijfentwintigste mi nuut was het linksbinnen M. Hardeman die uit een fraai schot, doch geenszins onhoudbaar voor de Rhenus-doelman Veenendaal, het eerste tegenpunt scoorde (2-1). Rhenus werd zenuwachtig, "en misser van linksback Coops, die overigens de gehele wedstrijd voortreffelijk verdedig de, bezorgde Renswoude bijna de gelijk maker, doch het keiharde doelschot ging rakelings over de lat. Opnieuw kwam Renswoude terug. Het werden penibele situaties voor het doel van de gastheren, waarvan de achterhoe de als het ware met de rug tegen de muur stond. De fraai verworven 2-0 voorsprong aan het prille begin van de wedstrijd, die in middels door Renswoude tot 2-1 was te ruggebracht, hing aan een zijden draad en inderdaad ongeveer zes minuten voor het einde was het Vink, die op keurige wijze uit een fraaie voorzet de in de lucht hangende gelijkmaker scoorde (2-2). Het spel van de thuisploeg was niet meer te vergelijken met dat van het be gin van de wedstrijd en toen even later de scheidsrechter dan ook voor de laatste maal floot, betekende dit voor heel Rhe nus een verademing. ken naar de Bruinhorst.. Wandelkaarten van de omgeving zijn verkrijgbaar bij het kantoor van de VVV en plaatselijke win keliers. Op verschillende mooie punten in de omgeving werden banken geplaatst. Voor de busverbinding Scherpenzeel- Barneveld en plaatsing van wachthuisjes bij enkele haltes is veel door de vereni ging gedaan. Vroeger beschikte de ver eniging over een roeiboot, de „Haal op" genaamd. Met deze boot konden de va kantiegangers tochtjes maken, doch veel al ontbrak er tijdens de vakantie water in de beek en was er water dan waren er weer geen vakantiegangers. De afde ling ijverde o.a. voor het tot stand komen van een zwembad. Destijds werd begon nen met een tentoonstelling van plantjes door de kinderen gekweekt en nu is het uitgegroeid tot een zelfstandige Floralia- vereniging. Sinds vele jaren is de vereniging aan gesloten bij de Prov. Utrechtse Bond voor vreemdelingenverkeer. Het ligt in de bedoeling om de herdenking van het 60-jarig bestaan van de afdeling sober te vieren. Gisteren werd er in de „Witte Holevoet" een bijeenkomst gehouden met de provinciale vertegenwoordigers en na de najaarswinkelweken van de E.M.M. zal aan de leden een avondje worden aangeboden waar verschillende ingezete nen dia's zullen vertonen. De wedstrijd SVMM-R.K. Unitas is een doelpuntloze ontmoeting geworden, waarbij Unitas de maat aangaf maar door de slechte afwerking van de voor hoede niet in staat was te scoren. Eén der fouten van Unitas was dat men te lang over en weer speelde, waardoor de SVMM-achterhoede met de buitenspelval alle gevaar kon keren. Kort voor het einde leek het er op dat Unitas het winnende doelpunt zou gaan scoren. C. Drost werd n.l. in het straf schopgebied ten val gebracht, waarvoor de scheidsrechter een indirecte vrije trap toekende, die M. Bermel beheerst inschoot. Dit doelpunt werd eerst goed gekeurd, maar wegens protesteren van de grensrechter later als buitenspel zijnde afgekeurd. Deze ontmoeting is geëindigd in een overwinnig voor VRC, met drie mooie doelpunten van Schoeman en v. d. Craats als groot struikelblok voor de Elburgse aanval. Na de aftrap begon VRC direct in hoog tempo, wat in de 10e minuut een prachtig doelpunt opleverde. Voor de rust golfde het spel heen en weer, totdat 5 minuten voor rust Hagendoor van El- burg gelijk maakte. Zijn ploegmakkers namen hem op de schouders maar lieten hem toen vallen, waardoor hij zijn sleutelbeen brak. Na de rust heeft VRC steeds het beste van het spel gehad. Er werd goed ge combineerd en de aanvallen waren ge vaarlijk, terwijl Elburg het tempo niet meer kon opbrengen. Vijftien minuten na rust werd het 2-1 en tien minuten voor het einde kwam aan alle onzeker heid een einde (3-1). Deze plaatselijke derby is verdiend door Kulan, dat duidelijk de betere ploeg was, gewonnen. Het was dan ook aan de NSVS-verdediging te danken dat de uitslag niet hoger werd dan 2-0. Vooral linksback Gaasbeek speelde bij de gasten een prima partij. Direct na het beginsignaal van scheids rechter Philips forceerde Kulan enkele corners welke geen resultaat oplever den. Toch kwam de thuisclub al gauw aan de leiding toen v. d. Bovenkamp de bal keurig vrij maakte, op tijd door gaf aan Hensen, welke op zijn beurt van buiten het strafschopgebied on houdbaar inschoot (1-0). Hierna golfde het spel op en neer met wisselende kansen, maar de verdedigin gen hielden goed stand. Net voor de rust schoot Hensen nog eens rakelings over. Na de thee redde Veldhuizen Kulan voor een gelijke stand, door op magne- fieke wijze een keihard schot van Van Manen corner te slaan. Vijftien minuten waren er gespeeld toen Vlaanderen handig een tegenstander passeerde, de bal doorgaf aan Hensen, die beheerst inschoot (2-0). Hierna raakte NSVS uit gespeeld, het tempo lag hun kennelijk te hoog. Kort voor het einde ontstond er nog een gespannen sfeer bij diverse spelers, maar de scheidsrechter wist alles nog binnen de perken te houden. Door deze derde overwinning in suc cessie heeft Kulan in deze klasse de leiding genomen. Talryke bezoekers hebben zaterdag op het DOVO-terrein een spannende ontmoeting gezien tussen DOVO - SVZW. De Wierdenaren, vergezeld van hun trainer Leo Halle, bleken te beschikken over een jonge, snelle en technisch goed onderlegde ploeg, die met constructief spel en open aanvallen een gunstig resultaat trachtte te bereiken. DOVO had het antwoord klaar met dezelfde wapens en zodoende onstond een boeien de en aantrekkeiyke wedstryd. De rust brak aan met blanke stand alhoewel SVZW over geluk niet had te klagen, o.m. toen een tot driemaal ingeschoten bal evenzovele keren werd weggewerkt. By beide ploegen ontbrak echter een juiste afwerking van de aanval en waren de achterhoedes het beste deel. beheerst Na de thee kregen de toeschouwers aanvankelijk hetzelfde spelbeeld te zien doch toen een kwartier was verstreken ging DOVO meer druk uitoefenen; aan val op aanval ging op het SVZW-doel af, waarin doelman Hammers echter een prima vorm ten toon spreidde. De uitvallen van de gasten waren niet van gevaar ontbloot maar de roodwitten achterhoede in welke Van Laar op de spilplaats opereerde gaf geen gelegenheid om gevaarlijk te worden. Solo-acties van de backs Van Manen en Kroesbergen tot in het vijandelijk doelgebied gaven even min het gewenste resultaat. Een omzet ting in de DOVO-voorhoede waarbij Van Hal naar rechts en Slotboom naar links verhuisde gaf echter direct meer stoot kracht in die linie; een voorzet van Van Hal bereikte de uitstekend vrij opgesteld staande Slotboom die geen moment aar zelde maar de bal hard en onhoudbaar in het SVZW-doel deponeerde (1-0). Vijf mi nuten later vergrootte Roel Schoeman de voorsprong door na goed doorzetten te profiteren van een lichte aarzeling van de SVZW-stopper en met een tikje er 2-0 van te maken. In de laatste minuten kwam geen verandering in deze sportieve kamp, welke goed geleid werd door scheidsrechter Mulder. Bij DOVO was Van de Scheur een goede vervanger voor Van de Kraats. MVV '18 Veenendaal 31 Rhenus Renswoude22 Oranje-Wit Scherpenzeel 10 DVSA Austerlitz12 Dovo SVZW 2—0 IJsselmeervogels GVW 02 Elburg Sportclub VRC 13 DVSA (zat.) NSC7—2 DEV Advendo 30 S.V. Panter Scherpenzeel 41 Merino's Posthoorn40 Kulan NSVS2—0 Unitas SVMM 00 Musketiers O.-Leeuwen52

De Vallei | 1960 | | pagina 2