DE VALLEI I I I I I I i iSPAR I I 1961: een moeilijk jaar voor het evenwicht in onze economie r\ bescherm HUN dagelijkse weg! VERBOND VOOR VEILIG VERKEER In UW handen... Dure school voor dure jongens Rapport ziekenfondsvergoeding voor behandeling in verpleegtehuizen Voor de Jeugd ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 Nr. 75 UIT DE MILJOENENNOTA: Mi jn dagelijkse weg GEEN PLAATS VOOR DE TIEN ZOONS VAN DE EMIR 322 man personeel voor 188 leerlingen SCHERPENZEEL VAKCURSUS METSELAARSBEDRIJF ooooooooooooooo Hel geheim van de stalknecht 14 aanbiedingen a 67 ct -10 I en 100°l0 Spar-kwaliteit! 4 grote chocoladerepen Knabbelkoeken zak van 75 voor 67 o* Zachte caramels 200 gram voor 67.io% 3 stukken Spar-ïoiletzeep qj Ontbijtkoek reuze stuk van 72 voor 67.10-, Zo-klaar-pudding /y Toiletpapier 4 rollen van 80 voor 67.io% Palingworst 150 gram voor 67.10% Vet Spek 9«zouten 500 gram voor 67-10% Bonbons 150 gram voor 67.io% Haring in tom.saus voor 67.10% Smeerkaas 67-io% Kabouter Baardmans helpt Uit de Miljoenennota die gistermiddag door de minister van Financiën by de Tweede Kamer is ingediend, biykt dat de regering het met het oog op de conjunc tuur, zoals deze met name tot uiting komt in de spanning op de arbeidsmarkt, nood- zakclijk acht, van de ontwerp-ryksbegroting 1961 een conjuncturele tegendruk te doen uitgaan. 1961 zal een mociiyk jaar zyn voor het handhaven van het evenwicht in onze economie. Een te sterke opvoering van do bestedingen zal niet nalaten haar weerslag te hebben op prys- en kostenpeil en tenslotte op de betalingsbalans en de deviezenreserves. De begroting in haar geheel vertoont een uitgaventotaal van 9.662 miljoen, waarvan 7.765 miljoen aan lopende uitgaven (met inbegrip van het nadeli ge saldo van het Landbouw-Egalisatie- fonds ad 297 miljoen) en 1.897 mil joen aan kapitaalsuitgaven. De midde len worden geraamd op 9.468 miljoen, zodat voor de gehele dienst een tekort zal ontstaan van 194 miljoen. Houdt men rekening met een aantal additio nele posten, die zowel ten laste als ten gunste van de begroting komen, dan ontstaat er een nadelig saldo van 539 miljoen. De voornaamste uitgangspunten van de begroting 1 Het bouwprogramma zal 80.000 wo ningen omvatten, waaronder 32.500 woningen, die ten laste van de be groting zullen worden gefinancierd en 32.500 woningen, die worden ge subsidieerd op grond van de premie- en bijdragebeschikking woningbouw 1960. 2 Het voor 1961 voorgestelde defensie plafond voor militaire uitgaven ad 1.850 miljoen dient te worden ver hoogd met een bedrag van ongeveer 55 miljoen als gevolg van de loon maatregel 1960 en met een bedrag van 8 miljoen wegens verhoging van de toeslagen op de militaire pen sioenen. 3 Bij de belastingramingen is uitgegaan van een verdere expansie van de Ne derlandse volkshuishouding. Personeelssterkte De sterkte van het burgerlijk rijks personeel wordt voor 1961 op 120.463 man geraamd tegen 119.643 man voor 1960. Bij de beoordeling van de stijging van 820 man moet in de eerste plaats in aanmerking worden genomen, dat voor 1960 in de personeelsformatie van het departement van Economische Za ken reeds 196 man, maar in 1961 totaal 568 man zijn begrepen, belast met werkzaamheden die verbonden zijn aan de volkstelling. Verder is in de perso- neelsraming 1961 van het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een uitbreiding van 1249 man ten opzichte van 1960 opgenomen. Deze uitbreiding betreft vooral docerend en wetenschappelijk personeel. Indien vo rengenoemde groepen buiten beschou wing worden gelaten, blijkt het bur gerlijk rijkspersoneel van 1960 op 1961 met 801 man te zijn gedaald. De nationale schuld In de periode 30 juni 1959 - 30 juni 1960 is de staatsschuld gedaald met 259 miljoen. Deze daling is ontstaan door een afneming van de binnenlandse schuld met 135 miljoen en van de buitenlandse schuld met 124 miljoen. De totale staatsschuld bedroeg per ulti mo juni 1960 18.826 miljoen. In de voornoemde periode zijn vier binnenlandse leningen geplaatst tot een gezamenlijk bedrag van 1.200 mil joen. Dat de gevestigde schuld niette- Het driehoekige waarschuwingsbord met daarop de twee schoolgaande kinder tjes is een bekende verschoning langs onze wegen. Het beschermt de dagelykse (school)weg van uw èn andermans kind. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet een dringend beroep op aile weggebruikers, het schoolgaande kind in het ver keer in bescherming te nemen door by scholen extra voorzichtig te zyn. Kin deren doen - ook in het verkeer - vaak ondoordachte dingen. Dit is mede oor zaak, dat er ieder jaar meer dan driehonderd niet van hun dageiykse weg naar school, van een boodschap voor mama of van een fietstocht met een vriendje terugkeren. De scholen zyn weer begonnen. Dui zenden kinderen in Nederland gaan weer de dageiykse weg van huis naar school, van school naar huis. Daarby zijn óók de heel kleintjes, die voor het eerste jaar naar school gaan. Dat be tekent voor hen maar al te dikwijls: voor het eerst door het helse verkeer zonder de veilige hand van papa of mama. Automobilisten, hun leven ligt in UW handen. Ieder jaar weer komen om streeks 300 kinderen niet meer terug van hun dagelijkse weg naar school, van de boodschap voor mama of het fietsen met een buurjongetje. Van de 640 schoolkinderen, die in de jaren 1955, 1956 en 1957 om het leven kwamen doör een verkeersongeval, wa ren 55 te voet en 33 op de fiets. Ongeveer de helft van de 1-14-jarigen die slachtoffer van een verkeersongeval worden, wordt aangereden door een vrachtauto. Weet U, automobilisten, wat het zeg gen wil, andermans kind deerlijk ver minkt bij verbijsterde ouders te moe ten brengen? Dit leed - dat misschien alleen zij ten volle kunnen peilen, die zelf de liefde van stralende kinderogen nimmer zouden willen missen - kan ook UW leven vernietigen. Daarom vraagt het Verbond voor Veilig Ver keer u dringend: MINDER UW SNELHEID by scho len, bij fietsende kinderen, by oversteekplaatsen en altijd en over al waar kinderen in de buurt van de rijweg komen. Zorg, dat u extra reactietijd in petto hebt voor de ondoordachte en onverwachte din gen, die het kind doet. Laat HUN leven u méér waard zijn dan UW seconden. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. min slechts is toegenomen met 881 miljoen komt door verplichte schuld delging van 315 miljoen en doordat ter voldoening van belastingaanslagen staatsschuld in betaling werd gegeven tot een bedrag-van 4 miljoen. Het bedrag aan schatkistpapier in omloop is gedaald met 939 miljoen tot 3.391 miljoen. De mutaties in de overige posten van de binnenlandse nationale schuld re sulteerde per saldo in een daling van 77 miljoen. De gevestigde buitenlandse schuld bedroeg ultimo juni 1960 1.373 mil joen nadat 127 miljoen verplicht was afgelost, terwyl als gevolg van de koersfluctuaties van de Canadese dol lar de guldenstegenwaarde van de ver plichtingen in deze valuta daalde met 8 miljoen. Onder de gevestigde schuld is als nieuwe verplichting opgenomen de lening afgesloten met het Develop ment Loan Fund te Washington, ten bedrage van 11 miljoen. SIotbeschouwiiiK Het jaar 1961 zal uit een oogpunt van evenwichtshandhaving hoogst waarschijnlijk een moeilijk jaar zijn. Op de arbeidsmarkt is een toestand ontstaan waarbij de vraag naar ar beidskrachten het aanbod verre over treft. Weliswaar levert de betalings balans op lopende rekeningen thans een bevredigend overschot op en ver toont de kapitaalmarkt geen tekenen van verkrapping, doch een ongunstiger worden van de verhouding tussen pro- duktie en bestedingen kan zowel op de betalingsbalans als op de kapitaalmarkt snel verstorend werken. En wanneer het evenwicht in onze economie niet meer voldoende gehandhaafd blijft, is het uitgesloten dat het prijsstabilisatie- beleid duurzaam succes zal hebben. On der deze omstandigheden is een be hoedzaam beleid geboden. Daarbij moet niet alleen gedacht worden aan de be groting en het loon- en prijsbeleid. Vol de bewindsman moet waar nodig ook gebruik worden gemaakt van andere instrumenten zoals vergunningsbeleid in de bouwsector en die van de geld en kapitaalsmarkt. Vervolgens zet de bewindsman uit een dat omtrent de toekomstige eco nomische ontwikkeling in 1961 onzeker heid bestaat. De mogelijkheid moet derhalve onder ogen worden gezien dat een belasting verlaging per 1 juli 1961 conjuctureel beslist slecht zou vallen. De bewindsman is er zich van be wust dat de betekenis van de begroting als conjuctuurpolitiek instrument niet te hoog moet worden aangeslagen en ook dat van het budget slechts een be perkte conjucturele tegendruk kan uit gaan. Dit neemt niet weg dat de om standigheden een zo groot mogelijke tegendruk noodzakelijk kunnen maken. Een belastingverlaging althans wordt voorgesteld, kan door haar conjuctuur- stimulerende werking in een periode, waarin onze economie door grote span ningen in labiele toestand verkeert, ge makkelijk de oorzaak zijn van even- wichtsverstoringen. Het Kabinet hecht er onder deze omstandigheden grote waarde aan de mogelijkheid open te houden, in de loop van het eerste half jaar 1961 aan de hand van dan be schikbare gegevens de vraag te beant woorden of de invoering van het nieu we tarief per medio van het jaar inder daad verantwoord is. RAKETTENTELESCOOP In Australië werd een nieuw type telescoop ontworpen, dat bedoeld is als hulpmiddel bij het uitrusten van raket ten. Het apparaat zal in staat zijn op namen van de hemel te maken, die tot dusver buiten het bereik van de tech- „Tot onze spyt moeten w(j u berichten, dat wü dit jaar geen plaats kunnen ver schaffen aan uw tien zoontjes. Wy zullen Deze brief, die sloot met vele veront schuldigingen, heeft de woede opgewekt van de emir van Koeweit, staatschef en njk- ste man ter wereld. Zeker van zichzelf had hy de directeur van le Rosey gevraagd zyn tien zoontjes te willen inschryven. Voor het eerst in zyn leven werd hem iets ge weigerd. Le Rosey, geïnstalleerd in het kasteel van Rolle aan het meer van Genève is de dure school voor de dure jongetjes. De sjah van Perzië, koning Boudewijn, Prins Albert, Reinier van Monaco en Karim Aga Kahn deden er hun studies. In deze meest selecte onderwijsinrichting ter wereld heb ben kinderen van oud-leerlingen voorkeur. Vandaar, dat de kleine, Belgische Prins Philip al is ingeschreven, evenals de troonopvolger van Monaco. Vandaar ook, dat de tien zoontjes van de emir hoffelijk werden geweigerd. De leerlingen komen uit alle delen van de wereld. Voor het eerst is dit jaar hun aantal uitgebreid van 100 tot 188. Daartoe moest er aan het kas teel een vleugel worden gebouwd en ook het bergkasteel Gstaadt, in de Zwitserse Alpen, waar de leerlingen hun „winter- vakantie" doorbrengen moest worden uit gebreid. De eigenaar-directeur Johannot, voorkomt alle publiciteit. HU wil, dat „zijn" jongens er ongestoord kunen spelen en studeren zonder gehinderd te worden door hun hoge afkomst. Men heeft er drie honderd man personeel, waaronder 22 le- 1 raren. Iedere twee leerlingen hebben hun eigen kamermeisje. GEEN SERIEMENSEN Le Rosey heeft een klinkende naam in de hele aristocratie. Ten dele komt dit door de scherpe selectie, ten dele ook om dat de directie uitdrukkelyk nastreeft van de leerlingen geen seriemensen te maken. Bovendien is het een privé-inrichting, niet onderhevig aan de onderwysreglemente- ring. Johannot kan zyn leerlingen vrij ge ven als hij denkt, dat de sneeuw goed is om te skieën. Zijn voornaamste bevel is, dat alle titels voor de grote inrijpoort blij ven ligen. De leraren behoeven dus niet te vragen of het Zijne Hoogheid wellicht zou kunnen behagen om zijn Koninklijke neus eens te willen snuiten, maar hij heeft het recht om te roepen: „Albert snuit je kokker schoon." Hetgeen Prins Albert destijds braaf deed. De keurigste leerling was koning Boudewijn. Hij was altyd in de puntjes ge kleed, op de halve minuut nauwkeurig en uitermate correct tegen iedereen. Hy speelde uitsteken voetbal. Albert was wat slordiger maar had er veel meer vrienden. De sjah van Perzië, destijds schoolkam pioen in alle sporten heette gewoon Pal- havi, de hertog van Kent werd eenvoudig door leraren en leerlingen Eddy genoemd en Karim was en bleef K. Vrijwel niemand van de leerlingen en oud-leerlingen weet hoeveel schoolgeld hun ouders moeten of moesten betalen. In totaal kost hier een schooljaar onge veer tien duizend Zwitserse franken. Frans is op de Rosey de omgangstaal, maar men heeft er gespecialiseerde lera ren in vrijwel alle andere talen. Wie er dit jaar in de banken kruipen wordt niet prys gegeven. De bezetting is altijd een diep geheim en zelfs de kamermeisjes laten niet los welke jongetjes ze te ver zorgen hebben. Hooguit kan men in Le Rosey enkele gegevens losmaken over vroegere leerlingen en toekomstige. Op verzoek van de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft de Ziekenfondsraad zich beraden over de mogelijkheid om de verpleging van zieken fondsverzekerden in een erkend verpleegtehuis op te nemen onder de zieken fondsverstrekkingen. De raad heeft dezer dagen haar rapport over dit vraagstuk aan de minister uitgebracht, welk rapport binnenkort zal worden gepubliceerd. De raad is in overgrote meerderheid tot de conclusie gekomen, dat de verstrek kingen van de hoofdverzekering dienen te worden uitgebreid met de nieuwe ver strekking; een vergoeding in verband met de kosten van verpleging en behande ling in een verpleegtehuis. De nieuwe verstrekking moet voor zien in de behoefte aan verpleging en reactiveringsmogelijkheden voor pa tiënten, die een bijzondere verpleging met daaraan verbonden behandeling nodig hebben, welke zij thuis, met be hulp van huisgenoten of wijkverpleeg ster, niet kunnen krijgen. Dit zyn ener zijds patiënten, die een behandeling in een ziekenhuis hebben ondergaan en zo ver zijn, dat zij de kostbare ziekenhuis- outillage niet meer nodig hebben, doch thuis nog niet verpleegd kunnen wor den; anderzijds thuis liggende patiënten voor wie de opneming in een verpleeg tehuis de mogelijkheid biedt tot reacti vering of verzachting van het lijden. De vergoeding van de verpleegkosten kan om verschillende redenen niet on beperkt zijn, ten eerste al omdat de fi nanciële consquenties nog niet zyn te overzien en ten tweede omdat een eigen bijdrage van de patiënt een redelijk ge bruik van het recht op opneming zal bevorderen. De raad heeft geadviseerd de vergoeding te stellen op 50 van de verpleegprijs van de laagste klasse van een verpleegtehuis, tot een maximum vergoeding van 7,50 per dag, en deze te verlenen gedurende ten hoogste 365 dagen, al dan niet aaneengesloten in een verpleegtehuis doorgebracht. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat binnen deze periode een groot deel van de pa tiënten kan worden geholpen. Is ver pleging gedurende het maximumaantal van 365 dagen genoten, dan ontstaat er weer een recht na een wachttijd van twee jaar. Opneming, aldus het rapport, dient slechts te worden toegestaan in door de niek lagen. Met deze telescoop zal men ook de intensiteit van de ultraviolette straling buiten de aardse atmosfeer kunnen meten. Met behulp van een radio-telemeter worden de opnamen naar de aarde overgebracht. MEER BEZOEKERS UIT EUROPA BEZOCHTEN GR.-BRITTANNIE Volgens de British Travel and Holi days Association is het aantal toeristen uit Europa in een record jaar zeer sterk gestegen. In juni was het aantal bezoekers 82.500, een stijging van 17 procent ten opzichte van juni 1959. Hiermee is het aantal bezoekers uit Europa in de eerste zes maanden van dit jaar op 285.000 gekomen - een sty ging van 19 procent ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar. GEMODERNISEERD WINKELPAND Het was woensdag voor de heer Met horst en niet minder voor zijn echtgenote een feestdag. Het pand op Plein 1940, in de vorige eeuw opgericht door J. C. ten Broek en C. ten Broek-van Egdom, vol deed niet meer aan de eisen des tijds en er werd besloten tot modernisering van het winkelpand. verbouwde, vergrootte en gemoderniseer de pand is de winkelstand te Scherpenzeel weer een stap in de goede richting geko men. De vroegere winkel waar men over weinig ruimte beschikte, heeft nu een vloeroppervlak van 200 m2 en. kan wed ijveren met de modernste nieuwbouw. Bij de opening gaven van hun belangstelling blijk, burgemeester C. P. Hoytema van Ko nijnenburg, diens secretaris de heer Van den Brink, beide wethouders, alsmede ve len uit kringen van de handel, niet alleen uit Scherpenzeel, doch uit alle provincies. Op de heropeningsdag werden de bloe men met handkarren aangevoerd. Donder dag was de heropening voor de cliëntele en 's morgens was het reeds een drukte van belang. Ziekenfondsraad, gehoord de genees kundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid, erkende verpleegtehuizen, waarmede een algemeen ziekenfonds een overeenkomst heeft gesloten. Ge durende zijn verblijf in het verpleeg tehuis behoudt de verzekerde zijn recht op kosteloze geneeskundige en farma ceutische hulp en op andere bestaande verstrekkingen. De kosten hiervan wor den dus vergoed boven de 50 °/o van de verpleegprijs. De raming van de kosten der voor gestelde voorziening vormde een moei lijk punt, omdat noch de gemiddelde kosten per bed, noch het aantal be schikbare en voor verzekerden te ge bruiken bedden in verpleegtehuizen nauwkeurig bekend zyn. Uitgaande van de verwachting, op grond vanvoor lopige gegevens van de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid, dat voorshands voor ongeveer 10.000 bedden een erkenning, deels een voor waardelijke, kan worden verleend, en dat circa 8.000 bedden hiervan door zie kenfondsverzekerden (vrijwillig-verze- kerden inbegrepen) zullen worden in genomen, is de raad voor het eerste jaar gekomen tot een begroting van 20 mil joen gulden. Over de ontwikkeling der kosten in latere jaren is nog weinig te zeggen. Het aantal bedden zal ongetwijfeld stij gen. Volgens een voorzichtige schatting zullen zeker twee bedden per 1000 in woners nodig zijn, waardoor de kosten zullen oplopen tot meer dan het dubbele van de aanvankelijk geraamde. MARKTBERICHTEN Aanvoer kippeëieren 975.000 stuks. Prij zen 16 16,50; middenprijs 16,25 per 100 stuks. Henneëieren 11 13,50. Handel matig. Aanvoer biggen 204 stuks. Prys 43 57 per stuk. Handel matig. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: M. de Smit en J. C. van de Wetering; M. M. H. Burghard en A. M. Blanken. Overleden: G. Hoogeweg, wed. van D. Cozijnsen. Het zal niet iedere lezer bekend zijn, dat sinds 1 januari 1959 ook voor het metselaarsbedrijf - de onderaannemers van metselwerk en onderhoudswerk en in nieuwbouwwerken - een vestigings- besluit in werking is getreden. Dit vestigingsbesluit eist, dat metse laars, die een eigen onderneming wil len vestigen en aldus het metselaars- bedrijf willen gaan uitiefenen, dit niet zonder meer mogen doen. Zij moeten eerst aantonen, dat zij voldoen aan de eisen, die daartoe wor den gesteld. Deze eisen zijn een voldoende vak bekwaamheid, een behoorlijke handels kennis en credietwaardigheid. Men zal op verschillende wijze moe ten aantonen, dat men aan deze eisen voldoet. De credietwaardigheid wordt beoordeeld door de Kamers van Koop handel. Voor de handelskennis moet men het zgn. Middenstands-diploma halen. Ten aanzien van de vakbekwaam heid kan men evenmin volstaan door te zeggen, dat men een voldoende prak tijk heeft gehad en dat men daardoor reeds voldoende vakbekwaam is. Deze vakbekwaamheid zal immers getest worden door de Examencommis sie Vakopleiding Metselaars Patroons van de Nederlandse Metselaars Pa troons Bond. Slechts wanneer men met succes door het examen komt, dat door deze Examencommissie jaarlijks éénmaal wordt afgenomen, krijgt met het ver eiste diploma en eerst dan kan men een eigen bedrijf vestigen. De examens, afgenomen door de Exa mencommissie Vakopleiding Metselaars Patroons, vinden jaarlijks één maal plaats. Door de Examencommissie wordt ge ëxamineerd terzake van de kennis der verschillende materialen, die in het metselaarsbedryf het meest worden ge bruikt, betonconstructies, steencon structies, gereedschappen die in het metselbedrijf het meest worden ge bruikt en de verschillende soorten van bouwmachines. Teneinde de voor het examenver- eiste kennis aan de kandidaten te kun nen bijbrengen heeft de Nederlandse Metselaars Patroons Bond in samen werking met de Stichting IVIO te Am sterdam een cursus ontworpen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 23 sept. Tineke Bergmeijer 23 Peter Wiesenekker 24 Jan van Dijk 25 Ineke de Man 25 Erna Hardeman 28 Dries van de Heuvel. Gefeliciteerd door Tante Jos! (56) Na de woorden van Lorca valt er een drukken de stilte in de burchtzaal. Het is duidelijk, dat de Hertog in diepe tweestrijd verkeert. Zoals Lorca de zaak voorstelt had Aram zich inderdaad aan een laffe moord schuldig gemaakt. Doch de Hertog weigert te geloven, dat Aram van Barranca, die hy heeft leren kennen als een moedig en dapper man, tot zoiets in staat kan zijn. Bovendien staat de houding van Lorca hem allerminst aan. „Welaan, Heer Aram," valt hij plotseling uit, „hebt gij dan niets ter verdediging aan te voeren?" De jonge rid der kijkt hem recht in de ogen. „Ik kan slechts zeggen, dat Heer Lorca een gemeen spel speelt! Wat zijn bedoelingen zijn, weet ik helaas niet, doch ik zweer bij alles wat mij dierbaar is, dat ik on schuldig ben aan de misdaad, die men mij om de een of andere reden in de schoenen wil schuiven!" „Laat dan de wapens beslissen!" roept de Hertog uit, terwijl hij Aram zijn zwaard toewerpt, dat deze met een vlugge beweging opvangt. „Heer Lorca van Grandulia en Heer Aram van Barranca," roept hij, „laat het zwaard beslissen, wie van U beide ge lijk heeft!" Reeds ligt ook Lorca's zwaard in zijn handen en met bliksemende ogen plaatst hij zich tegenover zijn tegenstander. (Wordt vervolgd). OPLOSSING RAADSELS I Adder - muis - kip - os - ibis - lui paard - krokodil - egel. Duisburg. II Langs een toonladder. III Gas - aap - Spa. I Donderdag (met 9 letters). II Imker - vlas - fruit - eg - rood - vis - zes - boter. Margriet. III Kameel - kaneel. 7,IL VERPAPIER AKTIE Zilverpapier en capsules werden gebracht door: Peter Lange, Jaap Schoeman, Ge rard Bos, Gijsbert van de Klift, Jopie Le- fers, Fcrrie Lemne en Jan van Toren. Hartelijk dank namens de blinden jon gens en meisjes; gaan jullie door met spa ren? Goed zo! NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I Welk varkensvlees blijft het langst vers? II Eerst neem je een produkt afkomstig van een schaap. Daarachter zet je de 16de letter van het alfabeth; dan zet je daar weer achter datgene wat ieder een op het hoofd heeft; nu komt de 19de letter van het alfabeth en tenslot te een woord van drie letters dat de naam is van iets wat het water tegen houdt. Dit alles achter elkaar gezet vormt te samen een plaats in Zeeland. Nooit van die plaats gehoord? Haal de kaart er maar bij! oordeligsf® we., vo„ H„ laar S'. 14 beste Spar-aanbiedmgen geldig von 22-29 september van 80 voor O/ 10% van 92 voor -10% 1 pakjes van 76 voor O/ -10°o Zoete stengets koekje 200 gr. voor doosje 200 gram 67 -10% Kopen bij De Spar is sparen bij de koop Werkelijk voordeel - 10 korting - 100% kwaliteit III Verborgen kledingstukken: 1 Ja, Suus heeft de vaat al gewassen. 2 Heeft Jacob roekennesten ontdekt? 3 Je zult hem dadelijk dat boek weer geven. 4 Ida schreef gisteren een lange brief. 5 Blijf nu niet langer in de kou staan. 6 Herman telde tot honderd. Voor jongeren: I Welke schoenen passen aan geen enke le voet? II Zet de cijfers 1 tot en met 17 op een rij. Hieronder komt de naam van een gezellige avond, die we net weer ach ter de rug hebben. 14 2 13 12 dient om bloemen in te zetten; 17 10 16 is een boom; 1 13 11 5 16 is een plaats in het Gooi (N-Holland); 6 15 3 gebruik je bij 't tekenen; 4 7 8 9 is een jongensnaam. III Welk spreekwoord staat hier? wiek aats tmo etdcb alverw achten. Beste Riet v. d. Wee, Wel bedankt voor dc ingezonden oplos sing van de raadsels. Je had ze allemaal goed hoor en wat schrijf je mooi! Zit je in de vierde klas of al in de vijfde? Je mag ook zelf wel eens een raadsel instu ren, weet je er soms één? Als het goed is zet ik hem in onze rubriek. Dan weten jij en ik het antwoord lekker al. Dag Riet, het beste hoor en de groeten van Tante Jos. Toosje was maar een klein meisje van net vier jaar, maar ze kon soms rare dingen doen. Op een middag toen moe der even met de buurvrouw stond te praten, draaide Toosje zo maar de kraan in de keuken open en toen moe der weer binnen kwam stroomde het water over de vloer, want de gootsteen kon al dat water niet zo gauw verwer ken. Wat was moeder kwaad geweest en Toosje had om 5 uur al in bed ge legen, zonder dat ze een boterham kreeg. Op een middag was Toosje weer stout. Ze liep weg van huis en het bos in. Ze liep met haar kleine beentjes een hele tijd door het bos en toen werd ze moe en bang, want het begon een beetje donker te worden. Toosje kwam bij een boom met een heel groot gat er in. Ze kroop binnen in de holle boom en daar viel ze in slaap. Ineens werd ze echter wakker doordat er aan haar oortje werd getrokken. „Au" zei Toosje, „wie doet dat?" „Ik", zei een fijn stemmetje. Dat stemmetje was van Baardmans, het ka boutertje dat in de holle boom woonde. „Wat doe jij in mijn huis?" vroeg Baardmans. „O", antwoordde Toosje, „ik ben het bos ingelopen, een heel eind en toen werd ik zo moe en ik wist niet meer waar ik was en toen ben ik maar in deze boom gekropen, o kleine kabouter, ik wil zo graag weer naar huis, ik verlang zo naar mijn eigen bed je en ik heb zo n honger." „Je moet ook niet weglopen van je huis", zei Baardmans, „dat is heel on deugend, want wat zullen je vader en moeder nu ongerust zijn. Als je honger hebt kun je wel een lekker stuk padde stoel krijgen." „Bah", zei Toosje en ze trok een lelijk gezicht, „ik lust die vieze paddestoelen niet, ik heb liever een boterham met chocoladehagelslag." „Die paddestoel is anders heel lekker", zei de kabouter. „Ik wil naar huis", huilde Toosje, „het is buiten al helemaal don ker". TOOS WAS WEG In het huis van Toosje was alles in rep en roer. Ineens had moeder gemerkt dat Toos de kamer was uitgelopen. Moeder was erg geschrokken en ze had een hele tijd gezocht aan de rand van het bos, maar Toosje was nergens te vinden. Toen was vader van zijn werk thuisgekomen en moeder had hem ver teld wat er gebeurd was .Ze waren sa men gaan zoeken, maar van Toosje was geen spoor te vinden. Toen waren vader en moeder nog ongeruster geworden en ze waren naar de buren gegaan. Ze had den verteld, dat Toosje weg was en de buurman en zijn zoon hadden direct aangeboden om het bos mee in te gaan. Het was donker geworden en ze namen lantaarns mee. Vader en buur man en de zoon van de buurman lie pen over de bospaadjes, zoekend en roepend en thuis zat moeder een bee tje te huilen. De buurvrouw was bij haar en ze zei dat de mannen Toosje best zouden vinden. BAARDMANS HELPT „Je bent een heel eind van huis, klein meisje", zei kabouter Baardmans, „en je bent zo moe, je kunt beter in de holle boom blijven slapen, dan zoeken we morgen als het weer licht is je huis wel op." „En dan moet ik de hele nacht in dat donkere bos blijven, o ka boutertje, breng me nog naar huis, want ik ben zo bang." „Nou", zei de kabouter, „dan zullen we het maar proberen, maar voor we gaan, moet je beloven dat je nooit weer van die rare dingen zult doen en van je huis zult weglopen." „Ik zal het heus nooit weer doen", beloofde Toos je. Toen pakte Baardmans Toosjes hand en langs smalle en donkere paadjes vond de kabouter de weg naar Toosjes huis terug. „Wat ben jij een knappe kabouter" zei Toosje, „jij weet overal de weg in het bos." „Ja," zei Baard mans, „maar dat moet ook wel, want wij wonen in het bos en als we de weg niet wisten, zouden we elke dag ver dwalen". Dicht bij Toosjes huis zei Baardmans: „Kijk meisje, daar brandt licht, daar woon je en ik ga nu terug, want ik heb liever niet dat de mensen mij zien." Toosje zei: „Dank je wel ka boutertje, je bent vreselijk lief." „Jij ook", zei de kabouter, „maar je zult nog liever worden als je nooit weer van huis wegloopt". Wat was moeder blij dat Toosje te rug gekomen was. Ze kuste haar doch tertje eerst, maar toen bromde moeder toch, omdat ze weggelopen was. „Ik doe het nooit weer moeder," zei Toos, „dat heb ik de kabouter beloofd, want als ik weer verdwaal moet ik padde stoelen eten." Moeder lachte. „Je hebt gedroomd Toosje." Toos zei maar niets, maar ze wist wel beter, ze had een echte kabouter gezien en die had haar naar huis terug gebracht. Als ze groot was ging ze met die kabouter trouwen en samen zouden ze in het bos wonen, maar dan moest hij ander eten voor haar zoeken, want paddestoelen, brr De mannen kwamen uit het bos te rug en ze waren heel blij, dat Toosje zelf terug gekomen was. En Toosje had geleerd, dat ze niet weg mocht lopen. Nu ze heeft het ook echt nooit weer ge daan.

De Vallei | 1960 | | pagina 3