Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nederlandsch Bijbelgenootschap komt naar Veenendaal De Wereld van WEEK-tot-WEEK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Inschrijving Wolmars reeds over de 1100 RENSWOUDE DE WERELD LIJDT HONGER EDERVEEN Helft ondervoed AMERONGEN Jeugdwerk „De Instuif' start met winterseizoen Wist u SCHERPENZEEL Geen woningnood bij ooievaars Agenda 34e jaargang VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 Nr. 76 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Edervecn Renswoude Scherpenzeel Huis-aan-huis colportage interkerkelijk geregeld 2500 TALEN Volksuniversiteit: EERSTE LEZING OVER DE SAHARA EN DE BEDOEïNEN OPROEP VAN E.H.B.O. Leer eerste hulp bij ongevallen Concert van Caeciiia Muziek in Veenendaal-zuid Waarde 7,50 6 CL 003143 Alle plaatselijke clubs nemen deel NIEUWE CLUBS Lampegietersavond Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER ZWEEDS VOEDSELEXPERT ZIET MEER MOEILIJKHEDEN Bazaar voor Ned. Herv. kerk Extra bevolking Nieuwe activiteiten vragen meer ruimte 8-10-jarigen: 11-13-jarigen: De Kinderauto Fa. J. F. TAK Zeewier Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veencndaal Tel. 0 8385-2022 (2 Iynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Het Nederlands Bijbelgenootschap, ongetwijfeld één der oudste instellingen in ons land, komt in de week van 26 tot en met 30 september met één van haar z.g. „rijden de bijbelhuizen" naar Veenendaal. Het doel van dit bezoek is in het kort gezegd de bijbelvoorziening, waarbij er naar gestreefd is een eenvoudige Bijbel te leveren tegen een redelijke prijs. In de oprichtingsstatuten van dit genootschap, daterende juni 1814 staat dan ook dat men dit werk verricht „zonder een commercieel oog merk". De tot Bijbelwinkel omgebouwde auto zal in Veenendaal-Zuid vier verschil lende standplaatsen innemen, terwijl er tevens een huis-aan-huis colportage uitge voerd zal worden waarvan de colporteurs afkomstig zijn uit alle plaatselijke kerk- kringen. In de loop van haar bestaan is deze wijdvertakte organisatie, die momenteel baanbrekend werk verricht in Frans Kameroen, erin geslaagd de bijbel al in 210 talen te vertalen met daarnaast nog vertalingen van bijbelgedeelten in on geveer 940 talen. Het genootschap ziet haar taak echter Steenlaan-Adr. van Ostadelaan. Dinsdagavond: SI. de Bruïneplein. Woensdagavond hoek Patr.laan- Gr. v. Prinstererstraat en donder dagavond Boslaanplein. Tijdens de rondritten zullen ongeveer acht colporteurs, afkomstig uit alle plaatselijke kerkgenootschappen, ieder huis bezoeken. Het is de eerste maal dat een dergelijk rijdend bijbelhuis nog lang niet als beëindigd, vooral niet j Veenendaal bezoekt. De organisatie hiervan berust bij de afdeling Veenen daal van genoemd genootschap. wanneer men bedenkt dat er minstens 2500 talen zijn en vele van al die ver talingen noodzakelijk herzien moeten worden. Voorts beoogt het genootschap de bij bel goed, maar ook vooral goedkoop uit te geven en ruim te verspreiden. Juist ook in die landen waar jaarlijks miljoenen leren lezen en waar de le vensstandaard nog zo laag is, dat de bijbel alleen geplaatst kan worden ver beneden kostprijs. RONDRIT Reeds gedurende enige jaren wordt door het Bijbelgenootschap een toernee door ons land gemaakt met twee rijden de bijbelhuizen, dit zijn tot bijbelwin kels omgebouwde auto's. In deze win kels is een grote verscheidenheid van bijbeluitgaven te bezichtigen en even tueel te kopen. Eén van deze rijdende bijbelhuizen zal van maandag tot en met vrijdag a.s. in de morgen- en middaguren een rond rit door de gemeente maken, terwijl het 's avonds van 7 tot ongeveer 8 uur te bezichtigen is op de standplaatsen. Deze zijn: maandagavond hoek Jan KUNSTKRING: PELIKAANEILAND Morgenavond word in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan onder auspi ciën van de Kunstkring N.V.V. Veenen daal het toneelstuk „Pelikaaneiland" op gevoerd. Het is een licht te verteren stuk, dat voor het voetlicht wordt gebracht door de toneelgroep „Puck", onder regie van Walter Kous. Het nieuwe programma van de Volks universiteit Veenendaal wordt op woens dag 28 september a.s. in gebouw 't Tref punt geopend met een lezing over de Sahara, Bedoeïncn en hun harems door mevr. L. Eversdyk-Sinulders. Over dit deel van de aardbol met zijn bevolking zijn nog vele vragen. Bestaan er werkelijk nog Bedoeïnen of komen zij alleen in romantische films voor? Leven er in werkelijkheid nomadenstammen in de Sahara, Arabië, Syrië en Mesopota- mië die veeroof binnen de eigen stam als geoorloofd beschouwen? Trekken zij rond met hun kamelen, paarden en gei ten en leven zij in rechthoekige gevel tenten? Is de vrouw slechts een lust- of handelsobject van die Bccivcïnen of ver keert zij in een betere positie dan haar zuster bij de gezeten bevolking? Is poly gamie bij hen regel of komt deze slechts sporadisch voor door armoede? De spreekster die lange tijd onder hen in Noord-Afrika vertoefde, zal met behulp van prachtige dia's en tekeningen een antwoord geven op al deze en meerdere vragen. De Kon. Ncd. Ver. E.H.B.O. afd. Veenen daal start begin volgende maand met een cursus in eerste hulp by ongevallen. Ge zien het aantal kleine ongevallen in het gezin vooral met kinderen, is er ook een cursus georganiseerd speciaal voor huis moeders om hun by te brengen wat zy moeten doen als er thuis iets gebeurd, vóórdat de dokter komt. Het bestuur van de plaatselijke afde ling is - ovrigens terecht - van mening dat er nog altijd te weinig mensen zijn die daadwerkelijk hulp kunnen verlenen bij eventuele verkeers- en bedrijfsonge vallen. Des te meer dringt dit als men be denkt dat het aantal verkeersongelukken de laatste tijd schrikbarend toeneemt. „Als men dan eens, hetzij bewust of on bewust, voor een dergelijk ongeluk ge plaatst wordt, dan is het rijk dat men een medemens kan helpen, misschien wel zijn leven redden, omdat men dan weet hoe te handelen in een dergelijk geval", al dus het bestuur. De cursussen worden ge geven door doktoren en ervaren instruc teurs. Morgen (zaterdag) avond geeft de Vee- nendaalse Harmonie „Caeciiia" haar laatste zomeravond-concert van dit sei zoen en wel op de hoek Mulderslaan - Koninginnelaan. liet programma, waarby wyzigingn zyn voorbehouden, is als volgt samengesteld: 1 Men of Music, March; 2 Cavalerie Lègère, Ouv. arr. F. Rogister; 3 Feu Sacre, March, T. Kotter; 4 Wiener Blut, Wals, Joh. Straus; 5 La Cote d'Azur, E. Fülling; 6 On the Mall, March, ar. M. L. Lake; 7 Die Lustige Witwe, Léhar-Mellema; 8 Potpourie Bekende Melodieën; 9 5 Minutes With Cole Porter; 10 American Swing, March, H. de Groot. NOODWEER IN ITALIë In Crosseto 100 km ten noorden van Rome, is een gedeelte van de Via Aurelia weggesla gen. Twee auto's liggen in een modder- raviin. Volgende week vrijdag, 30 september, zal de Koninklijke Scheepjeswol Harmonie, op uitnodiging van de winkeliers aan het SI. de Bruïneplein en -straat, een muzi kale rondmars door diverse straten in Veenendaal-Zuid maken. Via de Rembrandtlaan, Adr. v. Ostade laan, Jan Steenlaan, Mr. Heemskerk straat, Dr. de Visserstraat en Klaas Ka terstraat, zal de Harmonie tenslotte op het plein een grote show-taptoe houden. Deze muzikale trekpleister is tot stand gekomen door de samenwerking van het Zuid-Veenendaalse winkelcentrum. VOLKSWAGEN SLIPTE Flinke materiële schade ontstond woens dagmorgen op het kruispunt Zandstraat - Julianastraat, toen een vrachtwagon be stuurd door v. d. H. uit Utrecht tegen een Volkswagen opbotste. De bestuurder van de personenauto, B. uit Rhenen, wil de de van rechts komende vrachtauto voorrang verlenen, maar slipte na het remmen en kwam tegen de vrachtauto terecht. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De Valleiriks welke vorige week is uitgegeven by Banketbakkerij Koster, Rhenen is niet gevonden. Zodoende stygt de vinderspremie weer met een rijksdaalder en is de nieuwe riks met het nummer ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard. By inlevering op ons bu reau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie k con tant uitbetaald. Vanmorgen was het aantal inschrijvingen voor de vierde Wolmars die morgenmiddag in Veenendaal wordt gehouden de 1100 reeds gepasseerd. Behalve alle plaatselijke wandelverenigingen zyn er ook deelnemers uit diverse andere plaatsen buiten Vee nendaal. De organisatoren hebben deze week het verheugende aanbod ontvangen van de D.S. Harmonie om mét de andere korpsen dit wandelevenement muzikaal op te luisteren, waardoor het aantal muzikanten dat by de mars vertegenwoordigd zal zyn, gestegen is tot circa tweehonderd. Naast de oude bekenden, zoals de po- litiewandelvereniging uit Haarlem en clubs uit Alphen a/d Rijn, Kapel-Ave- zaath, Nijkerk en Ermelo, zullen er eveneens verschillende verenigingen deelnemen die nog nooit eerder in Vee nendaal geweest zijn. Opvallend is dat er diverse padvindergroepen hebben ingeschreven. De start en de finish van de Wolmars ZENDINGSAVOND IN SOLA-FIDE In gebouw Sola Fide aan de Eikenlaan organiseert de plaatselijke Zendingscom missie een filmavond op dinsdag 27 sept. a.s. De film die vertoond wordt draagt als titel: „Ik ben met U" en behandelt het rassenprobleem in Afrika. Het is een zeer boeiende en leerzame film welke een antwoord wil tij. op de brandende vraag omtrent het rassenprobleem en de monstreert hoe het Evangelie de wegen tot verzoening banen kan. BRAND IN SLACHTERIJ Omstreeks 1 uur gisterenmiddag brak brand uit in de slachterij van het poe- liersbedrijf Berkhof aan de Boslaan. Bin nen enkele ogenblikken na de melding was de Veenendaalse brandweer met twee wagens ter plaatse en door dit snel le optreden kon het vuur in de kiem wor den gesmoord. Een lek in de aansluiting van een gas fles is de oorzaak van de brand. Hier door is gas ontsnapt en vloog de fles in brand. De schade bleef beperkt tot een kist met gevogelte. Op maandagavond, 26 september a.s. zal in Renswoude wederom de traditionele lampegietersavond worden gevierd. Het plaatselijke Oranjecomité heeft zich ook dit jaar weer met de organisatie belast. De deelnemers, zowel groepen als af zonderlijke personen, worden verzocht om 7 uur op het kasteelplein aanwezig te willen zijn. Een onpartijdige jury zal daar allereerst de nodige prijzen toeken nen aan de mooiste uitbeeldingen. Ver volgens wordt de optocht geformeerd, die om 7.30 uur van het kasteelplein ver trekt, voorafgegaan door de muziekver eniging Ons Genoegen. De organisatoren verzoeken tenslotte de ouders om de kleinere kinderen zo veel mogelijk te vergezellen en lampions e.d. in de optocht te willen meevoeren. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 is bij de Hollandia Trico aan de Kerke- wijk, waar om half drie de 20 km van start zal gaan. De route voert voorna melijk door het Amerongse natuur schoon. Wat het totaal aantal deelnemers betreft, rekent men, gezien ook de deelname van vorig jaar, op meer dan 2000 tippelaars. Het welslagen van de mars is echter volkomen afhankelijk van de weersomstan digheden. Als het regent zullen de organisatoren allereerst de muziek uitschakelen, omdat men het onver antwoord acht instrumenten en uniformen aan de regen bloot te stellen. Het is echter te hopen dat deze maat regelen niet nodig zijn en alle tippelaars een sportieve middag mogen beleven. STOCKHOLM - Volgens de Zweedse professor Georg Borgström, op het ogenblik werkzaam aan de universiteit van Chicago, moeten de huidige berekeningen omtrent de voor een land noodzakelijke bestaansmiddelen worden gewijzigd. Volgens de professor moet niet alleen rekening worden gehouden met het aantal mensen, maar ook met het aantal dieren, die immers in belangrijk mate consumenten van plant aardig voedsel zijn. Wanneer men bijvoorbeeld rekening houdt met het aantal dieren in Zweden komt men niet tot een consumerend inwonertal van 1 op 51 ha, maar van 1 inwoner per 14 ha. De vrouwenvereniging „Dorkas" van de Ned. Herv. kerk te Ederveen organi seert op dinsdag 27 en woensdag 28 sept. haar tweejaarlijkse bazaar, waar van de opbrengst bestemd is voor de Herv. kerk. De bazaar wordt gehouden in het Marktgebouw aan de Schras en begint reeds dinsdagmiddag. Verschillende door de dames zelfgemaakte voorwer pen kunnen worden gekocht en tevens een groot aantal andere begeerlijke artikelen. Er is een aantal attracties w.o. een grote pop, naar wiens naam moet worden geraden. De laatstgehouden bazaar in 1958 bracht een grote opbrengst en ook was toen de publieke belangstelling groot. Wanneer men deze theorie toepast worden de toch al slechte vooruitzich ten t.a.v. de voedselvoorziening van de wereldbevolking niet bepaald rooskleu riger. Op een onlangs afgesloten con ferentie van Britse geleerden, die te Cardiff van gedachten wisselden over het probleem van de wereld-voedsel voorziening, kwam naar voren, dat van de bijna 3 miljard mensen, die op aarde leven, nu al de helft is ondervoed. Bevolkingsprognoses hebben uitgewe zen, dat men tegen de eeuwwisseling met een wereldbevolking van 6 miljard, dus het dubbele, moet rekenen. Om te voorkomen dat deze snelle bevolkings aanwas uitloopt op een nog ernstiger hongersnood moet de wetenschap zich niet alleen intensiever gaan bezighou den met de landbouw, maar ook zorgen voor een evenredige verdeling van het voedsel over de gehele wereld. Op het ogenblik kijkt men tegen de pijnlijke situatie aan, dat het grootste deel van het voedsel wordt voortge bracht in de zgn. ontwikkelde landen en niet in de gebieden van Latijns- Amerika. Azië en Afrika, waar juist de grootste behoefte bestaat of zal ont staan. In deze gebieden heeft men de laagste levensstandaard, maar dreigt ook de grootste bevolkingsaanwas. De theorie van professor Georg Borg ström, toegepast op deze minder ont wikkelde landen, geeft nu al een beeld van grote moeilijkheden. Officiële sta tistieken zeggen bijvoorbeeld, dat Bra zilië, Argentinië en Mexico nog lang niet overbevolkt zijn. Borgström be weert het tegendeel. Immers, de grote aantallen vee vragen belangrijke hoe veelheden, vooral plantaardig, voedsel. Wat er zal gaan gebeuren wanneer de te verwachten toename van de (mense lijke) bevolking een feit wordt, geeft dan ook reden tot grote zorg. Volgens de Zweedse stelling moet men op het ogenblik rekenen met ruim 17 miljard consumenten van plantaar dig voedsel, in plaats van met de 3 mil jard. Prognoses over de toekomst zijn nog niet samengesteld. Het aantal huis dieren, dat nodig is om ons van kleding, LEDENVERGADERING NUT Volgende week donderdagavond houdt het Nut haar algemene ledenvergade ring in het Clubhuis. De agenda bevat de gebruikelijke punten. Bij de be stuursverkiezing zijn aftredend en her kiesbaar: mej. R. Kist, F. J. L. van Bergen en H. Slotboom. Na de koffiepauze worden enkele do cumentaire kleurengeluidsfilms ver toond. Het Veenendaalse jeugdwerk „De Instuif" dat langzamerhand bezig is een begrip te worden in Veenendaal, start maandag 26 september a.s. met een ge varieerd programma voor het winterseizoen. Bij de opstelling van dit programma heeft de jeugdwerkcommissic naar voren gebracht dat er voor nieuwe activiteiten ruimte en tijd moet zyn en dat men daarmee in het jeugdgebouw in de knoop komt. Het onlangs op een vergadering vastgestelde programma is voor de leeftyd van 8-13 jaar dan ook niet zo sterk veranderd als de commissie graag gezien zou hebben, terwyl het voor de oudere leeftyd is aangepast aan de huidige omstan digheden zonder dat het een bevredigende uitbreiding kon ondergaan. Hoogst waarschijnlijk zal dan ook dit jaar eens te meer aangetoond kunnen worden dat het jeugdwerk toe is aan een noodzakelijke uitbreiding van het gebouw en van de mogelijkheden op jeugdwerkgebied. Hoewel dit misschien in de toekomst de nodige hoofdbrekens zal kosten, is het aan de andere kant toch ook weer ver heugend te kunnen vermelden dat steeds meer jeugdigen zich tot deze vorm van ontspanning en vormgeving voelen aangetrokken, of, zoals iemand zei: beter een te klein jeugdgebouw dan één waar ruimte over is. Voor het werk voor de 8-10 jarigen vermeldt het programma vier beschik bare middagen van 4 tot 6 uur. Men is van het principe uitgegaan dat per groep niet meer dan 15 kinderen kun- dat het verenigingsleven in Vee nendaal weer op gang gekomen is? dat de verkeerslichten op de Ker- kewijk 20 sec. op groen staan en 27 sec. op rood? dat het verkeer op de Patrimo niumlaan 12 sec. de tijd heeft om door te rijden? dat het verkeer op de Spoorlaan de minste tijd krijgt met 8 sec.? dat een ongeluk in een klein hoek je zit? dat een fietser dit gistermiddag in de Hoofdstraat ook ervaarde? dat hij, alleen door het simpele feit dat zijn voet van de trapper schoot, een aanrijding veroorzaak te? dat hij gelukkig geen nadelige ge volgen van zijn val opliep? 'Qetzcrujd>ale DAMES voor betere uurwerken 3UN6HANS PRISMA PONTIAC OMEöA SCHOUDER AAN SCHOU DER. De mens zal nog heel wat moeten veranderen in de eerstvolgende zeven honderd jaar. Wat een kieskeurigheid nog in het kiezen van mensen met wie men wil omgaan, laat staan schouder aan schou der staan, wat een behoefte om zich zo nu en dan terug te trekken in een eenzaam hoekje om zich moreel te her bewapenen, of wanneer men zich overspannen voelt, vrij door de natuur te willen dwa len of, als men aan de stad verknocht is, zich tegenover een psychiater uit te praten. Dat alles zullen we af moeten wennen en leren rechtop te staan wanneer over zeven honderd jaar de hele aarde zo dicht bevolkt is dat er al leen plaats zal zijn wanneer alle mensen zich schouder aan schouder tegen elkaar aange drukt staande houden. Want dit zal er van komen wanneer de huidige bevolkingsgroei aanhoudt, zegt professor Ja mes Bonner van het Califor- nische instituut voor techno logie. Er zal zelfs geen ruimte meer zijn om te gaan zitten. Een tijd van herscholing dus voor de meubelmakers. Ge lukkig hebben de Amerikanen en Russen nog een middel ach ter de hand om het niet zo ver te laten komen. (Nee, we be doelen niet de atoombom maar Explorer en Loenik.) ROL. Iedereen kan nu film ster worden. Want meer en meer producers kiezen als ver tolkers mensen die de rol die zij in de film moeten spelen reeds in hun dagelijkse leven spelen. Men behoeft dus niets aan te leren. Daarom heeft dan ook de chansonnière Pa- tachou een filmrol durven ac cepteren. Zij is Parisienne en zij speelt in de film de rol van Parisienne. Bovendien mag ze acht liedjes zingen, wat haar "enmin kamerkoorts zal be zorgen. Tenslotte speelt de film zich af in de Rue de la Fidélité. En dat is juist de straat waar Patachou elke morgen haar boodschappen BAARD. Bewoners van een bergdorp in Perzië hebben een vis gesignaleerd die in geen enkele vissen-encyclopedie voorkomt. Het dier heeft een baard. Een van de bewoners vertelt dat hij met eigen ogen heeft gezien dat een exem plaar zich vastzoog aan het lichaam van een zwemmende jongen. Toen de jongen aan wal kroop werd hij over zijn hele lichaam vuurrood, daarna pikzwart en na enkele minu ten was hij dood. KERK. Op de deur van de kerk in het Franse dorp Col- lioure staat te lezen: „Geen shorts en geen geklets." FILTER. Een Turk heeft tenslotte het ideale sigaretten- filter uitgevonden om de ro kers te beschermen: het be staat uit tot poeder gemalen schapekaas. DAG. Picasso is wellicht de enige beroemde schilder, die om zo te zeggen aan de lopende band produceert. Voor een „normale" schilder is het al een hele prestatie om een olieverfschilderij per week te maken, maar van Picasso is bekend dat hij er wel eens twee op een dag maakt. Een maal in de zoveel jaar heeft hij een bijzonder produktieve dag en maakt dan in een et maal een hele serie tekenin gen. Zo'n dag heeft de kun stenaar vorige maand weer eens beleefd: hij maakte in één ruk zestien tekeningen. Hij vroeg er 4.000 dollar per stuk voor en was ze binnen een week kwijt! BENAUWD. Een 35-jarige kapper te Teurthéville hoestte en hoestte, had het voortdu rend benauwd, werd steeds bleker en steeds magerder en de geraadpleegde dokter kon er maar niet achter komen. En zo bleef de kapper acht tien maanden voortsukkelen. Toen ging hij naar een spe cialist die een pincet in zijn keel wurmde en daarmee zes tanden van des kappers (valse) gebit naar boven haalde. WIE ZEI DAT? „Met de moederliefde geeft de natuur aan de mens bij het begin van zijn leven een belofte mee, die zij verder op geen enkele ma nier inlost." nen komen, hetgeen vorig jaar zijn waarde ruimschoots heeft bewezen. Als hulp voor dit werk zullen een 10-tal meisjes van de kinderverzorgingsklas van de Huishoudschool ingeschakeld worden. Het programma voor de kinderen zal hoofdzakelijk bestaan uit handenarbeid, met daarnaast sport, spel en vertel- uren. Maximaal kan het Jeugdwerk rond 200 kinderen van deze categorie hebben. Voor deze leeftijd rekent de commis sie op minstens 8 groepen, waarvan de leiding opnieuw geformeerd is. Om een goede leiders(sters) bezetting te houden voor deze groepen, is volgens de commissie een moeilijke opgave, en dit vanwege de leeftijd der kinderen. Zij komen net in hun moeilijkste pe riode en lang niet iedereen is hiertegen opgewassen. (Zie verder pagina 4) op de Vewibeto is gewonnen door Fam. v. d. Scheur Gov. Flinckstraat 30 Geraden nummers 94 en 25 Werkelijke nummers 94 en 27 dierlijk" voedsel en energie te voorzien, komt overeen met 10 miljard menselijke consumenten, bij rundvee komt men tot een vergelijkingstotaal van 6 miljard. Men kan zich afvragen of bijvoor beeld het Nederlandse Zuivelbureau niet, naast het bij ons propageren van het melkverbruik, de koeien moet ver leiden tot het gebruik van ander voed sel. Het wordt dus ernst met plannen uit te zien naar andere en vooral meer voedselbronnen. Op het ogenblik wordt ruim een tiende van de aardoppervlak te als landbouwgrond gebruikt, terwijl een derde daarvoor geschikt is. Hier liggen dus wel mogelijkheden voor uit breiding. Daarnaast moet de produktie van de bestaande akkers worden ver hoogd, wat mogelijk is met meer we tenschappelijke methodes. Nieuwe voedselbronnen kunnen wor den aangeboord in bijvoorbeeld de enorme oppervlakten oceanen en zeeën. Recente onderzoekingen hebben aange toond, dat niet alleen de algen, maar ook zeewier een goede voedselsoort zijn voor zowel mens als dier. Zeewier be vat een groot aantal vitaminen, waar onder B en E, en bezit bovendien een hoog gehalte aan mineralen. Hierdoor kan het ook gebruikt worden als kunst mest. 9 Al meer dan twee jaar geleden werd bij het Jagershuis in Scherpenzeel, me de door bemiddeling van de thans jubi lerende V.V.V., een ooievaarsnest her bouwd. Of de tegenwoordige ooievaars ook al hogere eisen aan hun woningen gaan stellen of dat zij zich niet in Scherpen zeel gewenst achten, is niet bekend, doch tot op heden bleef het nest on bewoond. Om het de ooievaars een beetje ge zelliger te maken, wordt nu in de richting van flatbouw gedacht VEENENDAAL Vrijdag 23 september: Ontspanningsavond bejaarden in Elthcto. Aanvang 8 uur. Zaterdag 24 september: ,s Middags en 's avonds vlieg tuigdemonstraties in beurshal bij postkantoor. Vierde Wolmars, start 2.30 uur bij Hollandia Trico Kerkewijk. Cefafilm „Rivalen in de Zes daagse" in Eltheto om 7 en 9 uur. Toneelavond Kunstkring in Sola Fide. Aanvang 8 uur. Dinsdag 27 september: Zendingsavond met film in Sola Fide. Aanvang 8 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag „De hel der verlorenen", 14 jaar; maandag t/m woensdag „De gele Toma- hwak", 14 jaar; donderdag „Haaien van Marseille", 18 jaar. RHENEN Dinsdag 27 september: Openbare raadsvergadering. RENSWOUDE Zaterdag 24 september: Receptie „Ons Genoegen" 's avonds in „De Hof" Maandag 26 september: Lampegietersavond op kasteel plein, 7 uur. EDERVEEN Dinsdag 27 september: Bazaar in Marktgebouw.

De Vallei | 1960 | | pagina 1