lüxorI r Van Drutens Wasserijen WSFI 38WJÊÊ De hel der verlorenen De gele tomahawk Haaien van Marseille Garage „De Klomp" - rijksstraatweg 2 - de klomp - telefoon 08387-250-550 Pepermunt - zo oud als de mensheid De weg naar school Mijn dagelijkse weg Van Stempvoort THEATER VRAAG EN J AANBOD VOOR BETER DRUKWERK Wonderen doen? Voor gedistilleerde dranken WIJN I SLIJTERIJ BIER OF „DE ZWAAI ACCURAAT, VLUG EN GOEDKOOP vervoert uw goederen. I J Robert Ryan - Aldo Ray - Philip Pine in Rory Calhoun - Peggie Castle - Noak Berry in DIVERSEN De Wasserij van Reputatie en Generatie Eén prijs Eén kwaliteit Het vertrouwd adres voor Laat tevens Uw kleding Triploneren ANTI-SLIJT - ANTI-MOT - ANTI-VOCHT zeer geschikt voor dit jaargetij. U BELT - WIJ KOMEN „De Gelderse Vallei" Een DAF kunt U houden, omdat U hem kunt onderhouden Hoevele keren per dag zou er niet een pepermuntje in een begerige mond ver dwijnen. Haast elke automobilist heeft een rolletje in het handschoenenvakje van zijn auto; kinderen vragen erom - zieken snakken, ernaar - kerkgangers eten niet anders en zelfs honden en een enkele (verwende) poes bedelen om een pepermuntje. En dan staan wij er niet bij stil, dat de smaak van pepermunt zo oud is als de mensheid. Men gebruikte in vroegere tijden namelijk pepermuntolie, verwerkt in dranken en spijzen. Aan het pepermuntplantje, de mentha piperita, heeft men eeuwenlang veel ongewoons toegedicht. De oude Grieken dachten, dat het een uit jalouzie gedode vrouw was, die na haar dood in de vorm van een klein, maar geurig plant je verder leefde. De Assyriërs, de Egyp- tenaren en sommige Oostelijke volkeren offerden dit plantje aan de goden en de bewoners van onze lage-landen geloof den in de middeleeuwen, dat het won deren kon doen. Er werd zelfs zout en brood aan geofferd. Het was niet zo vreemd, dat dat werd' gedacht, want een zekere geneeskrachtige werking had het wel. Begin 1700 schreven de dokters en apothekers patiënten die last hadden van neus, keel of darmen pepermunt olie voor, verwerkt in fijngewreven sui ker. Dit waren dus de eerste suiker pepermuntjes. Ze waren echter zo fris en zo opwekkend, dat de welgestelden ze als versnapering gingen gebruiken. Veel verschillen zijn er overigens niet tussen het oude, door de artsenijmeester gemaakte suikerpepermuntje en de ge stoken pepermunt van onze dagen. WAT IS PEPERMUNT Nog steeds bestaat pepermunt voor namelijk uit pepermuntolie en poeder suiker. De vijzel van de apotheker is vervangen door mengmachines; het spateltje waarmee vorm werd gegeven, maakte plaats voor moderne machines die het pepermuntdeeg walsen en uit steken. Het drogen geschiedt nu in grote droogkasten met een constante tempe ratuur. Door jarenlange vakkennis is men nu in staat de smaak van pepermunt con stant te houden, ondanks wispelturig heden van de pepermuntolie. Machinaal vervaardigde pepermunt kennen wij nu al meer dan honderd jaar in ons land. Koning Willem III gaf n.l. reeds in 1857 toestemming om een „Al ruim 100 jaar strymen de peper muntjes als turners In het gelid uit deze pepermuntmachine" „werktuig tot het vervaardigen van Engelse pepermunt" in te voeren. Pepermunt werd voordien n.l. uit En geland geïmporteerd in de toendertijd bekende blauwe zakken. Na deze eerste machine - in die dagen een wonder - volgden er langzaam maar zeker meer. Zo kon de pepermunt door snellere fa bricage en dus voor lagere prijzen, zijn zegetocht vervolgen om binnen het be reik van een ieder te komen. De rollen- techniek, die van de laatste 20 jaar da teert, heeft hiertoe uiteraard ook bij gedragen. Met dit plaatje laat het Verbond voor Veilig Verkeer nog eens zien, dat er op de dagelijkse weg van het kind gevaren dreigen, onverschillig of dat kind nu te voet of per fiets is. Laat het feit, dat tientallen kinderen een vreselijke dood sterven onder de wielen van een vrachtauto, voor ouders en opvoeders een reden te meer zyn om het kind te wijzen op het gevaar van het spelen op, onder of bij vrachtauto's. Van het totaai aantal schoolkinderen,die in 1955-1957 door verkeersongevallen om het leven kwamen.was Ca. 50% van de 1-Ujarige verkeersslachtoffers wordt aangereden dooreen vrachtauto tSP El De dagelijkse weg naar en van school is een zorgenkind van menig ouder. Menige heimelijke verzuchting wordt deze maan den door moeder geslaakt, wanneer 's middags naderende kinderstemmetjes de veilige thuiskomst van haar peuters aan kondigen. Het is zo langzamerhand maar al te goed bekend, dat voor kinderen van 5-14 jaar het verkeersongeval doods oorzaak no. 1 is. Van de 1604 doden, die in 1958 op onze wegen vielen, waren er 316 (19°/o) kinderen tussen 1 en 14 jaar. Ouder, terwille van uw kind, van uzelf én van andere weggebruikers, vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer u dringend, om het leven en levensgeluk van uw schoolgaande kind te beschermen. stippel voor uw kind een veilige da gelijkse weg uit en ga die oefenen met uw kind. Maak uw kind niet angstig. wijs uw kind op de gevaren van die weg en leer het daèr over te steken waar zebra's, agenten of klaar-overs zijn. Verbied oversteken by stilstaande auto's of bussen. breng en haal uw kind tot het de da gelijkse weg kent en aan de drukte ge wend is. Stel het alleen-terugkomen wat langer uit. Het is gebleken, dat op de terugweg van school 2 x zoveel kinderen verongelukken als op de heenweg. druk uw kind op het hart altyd de zelfde weg te nemen. zorg dat uw kind tijdig van huis gaat. Haast kan fataal worden. leer uw kind dat (bal)spelen op straat levensgevaarlijk is voor hem en voor anderen. druk uw kind op het hart, om bij het oversteken vooral óók goed te letten op verkeer dat van rechts kan komen als de weg links vrij is. Van 921 over- steek-ongelukken, waarvan kinderen in Duitsland het slachtoffer werden, kwam in 313 gevallen de auto van links, in 608 gevallen van rechts. En tenslotte: geef zélf als ouder altijd en overal aan uw kind en aan andermans kinderen een goed voorbeeld. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. DOOR DE ZON VERWARMD ZWEMBAD Voor de eerste keer wordt in Europa energie van de zon gebruikt om een open baar zwembad te verwarmen. Het zwem bad, dat gevuld is met zout water, is ge bouwd op het terrein van een hotel in de buurt van Londen. Het water wordt verwarmd met een zonne-energie ver warmingsinstallatie die is ontwikkeld door een Britse firma en die vijftig dui zend gallons water tijdens de zomermaan den op een temperatuur houdt variërende tussen de 65 en 75 graden Fahrenheit. De verwarmingsinstallatie ligt gelijkvloers en is zo gebouwd dat zij in de maanden april-oktober een maximum aan zonne- energie absorbeert. of Pr. Bernhardplein 162 - Telefoon 3610 Wij onderhouden dagelijkse diensten op: VEENENDAAL, EDE, WAGENINGEN, RHENEN, AMERONGEN, LEERSUM, DOORN, DRIEBERGEN, ZEIST, UTRECHT, 's-HERTOGENBOSCH, TILBURG, BREDA, EINDHOVEN EN HELMOND. Ook verzending door geheel Nederland en België. Goederen worden aan huis afgehaald. TELEFOON 3036 ZANDSTRAAT 9 Veenendaal Van vrijdag 23 t.e.m. zondag 25 sept. vrijdag 7.30 uur, zaterdag 7 en 9 uur, zondag 3 en 7.30 uur Dit is een authentiek verhaal van een peloton infanterie in de strijd om Korea Toegang 14 jaar. Van maandag 26 t.e.m. woensdag 28 sept. Elke avond 7.30 uur Actie en avontuur. Een film voor de liefhebber. Toegang 14 jaar. Donderdag 29 sept. 7.30 uur Jean Servais - Madeleine Ro binson in Een spannend en realistisch verhaal, zich afspelend in de onderwereld van een grote havenstad. Toegang 18 jaar. Rijwielstalling naast het theater Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, a 10 cent, ook telefonisch: 2376 VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 f t.m. 10 woorden, elk f woord meer 10 cent 1.per advertentie Te koop Batavus bromfiets, 1957. Gr. v. Prinsterstraat 26, Veenendaal. Te koop sterappels, goudrei- netten, dubbele bellefleur en moesappels Bergemotte, gie- se wildeman en winterjan- nen. Tevens prima winter aardappels. G. Rauw, Cune- raweg 129, Achterberg. Te koop aardappelen (noor delingen) voor de winter voorraad 8,— p. mud. Ook per half mud. Jagtenberg, Dwarsweg 56, Overberg. Tc koop een goede elektr. zig-zag naaimachine, merk Kaiser. Te bez. op de afde ling financiën, gemeente se cretarie van Rhenen. Inschr. uiterlijk 28 september om 12 uur op genoemde afdeling inleveren. Te koop Zundapp-motor 200 cc in prima staat. Groene- laan 11, Veenendaal. Te koop een kachel voor centrale verwarming (kolen) en een haard. Te bevr. Markt 8, Veenendaal. Te koop complete cursus ra diotechniek A (voor begin ners) met complete bouwdoos voor toestel met 3 buizen, te zamen voor 85,—. Te bevr. 's avonds tussen 8-9 uur van af 24 sept. Rembrandtlaan 5, Veenendaal. Te koop prima winteraard appelen surprisen en tevens 5 beste biggen. M. Herikhui- zen, Onderweg 4, (Dijkje), Ederveen. Te koop pracht honden met zwart dek. Geerseweg 44, Veenendaal. Te koop siereenden en dui ven v.a. 1,25 per stuk. Schot, De Klomp. Te koop passap breimachine z. g'. a. n., een haard, zwart colbert met vest en streep- broek maat 48 z. g. a. n. Wes tersingel 59 I. Gevraagd flinke werkster voor 3 halve dagen per week. Mevr. Kempen, Leinweber- straat 46, Veenendaal. Stallingruimte gevraagd voor luxe wagen. Omgeving Fran- seweg Eist (U.). Te bevr. Verbindingsweg 30. Woningruil: aangeboden wo ning te Rhenen, Stuart Zuid- wal 24, 3 sl.kamers, douche, woonkamer keuken, achter een klein plaatsje met een schuur en voor grote tuin. Gevr. dito woning te Vee nendaal. Woningruil: wie wil woning in de Patrimoniumbouw huur 7,60 ruilen voor nieu were woning. Huur 10, Brieven onder no. 5538 aan het bur. van dit blad. Te koop Simplex brommer. Moet weg. J. v. Goyenstraat 18, Veenendaal. Hard-board platen 135 x 46 1,per stuk. Dr. Colijn- str. 107, Veenendaal. Gevraagd gevorderde leer ling kapster. Maison Brune- kreef, Markt, Veenendaal. Tel. 2778. Aangeboden wegens omstan digheden Messerschmitt K.R. 200 als nieuw. P. Faber, Dr. de Visserstraat 16, Veenen daal. Net meisje gevraagd van 's morgens half negen tot 12 uur. Nieuweweg 127, Veenen daal. Werkster gevraagd voor het dagelijks onderhouden voor nieuwe scholen. G. v. Barne- veld, Boslaan 62, Veenendaal. Verloren een rechte zwarte damesschoen. Gaarne terug te bezorgen. G. A. Blanke- steyn. Helling 13, Veenen daal. Te koop Sparta bromfiets bouwjaar 1955 in prima staat. 125,Patrimoniumlaan 124. Ook ruilen. Te koop Tarakan ollehaard en kinderwagen met uit- neembare bak. P. H. v. Rijn straat 52. Te koop prima aardappelen. Bevelanders 8.50 per mud. Prima Noordelingen 7.25 per mud. Ziek vrij. Bij flin ke afname reductie. Franco thuisbezorgd. Het adres is en blijft Berends, Middellaan 55, Tel. 306h, Veenendaal. Gevr. net winkelmeisje niet ben. 18 jaar. Kruideniersbe- drijf. Parallelweg 103, Vee nendaal. Te koop beste aardappelen (noordelingen) 12 cent p. kg. Dubbele Bellefleurs (val) 8 cent per kg. Bij G. R. van Leeuwen, in de Melm. Vee nendaal. Werkster gevraagd voor 2 halve dagen. P. v. Barneveld, Sav. Lomanstr. 23, Veenen daal. Prima aardappelen (Noorde lingen) 7,75 per mud. Per half mud 4,—. H. Rouw, Middellaan 42, Veenendaal. Prima klei aardappelen klare bloem 16 cent per kg. Idem zand aardappelen 13 cent per kg. J. de Haas, Pr. Bern- hardlaan 92, Veenendaal. Te koop wegens overcom- pleetJaarsma haard i. g. st. Te bevr. Rembrandtlaan 9 I. Kinderwagen te koop.Ach- terbergsestraatweg 60, Rhe nen. Zit-slaapkamer aangeboden, met pension. Achterbergse- straatweg 9, Rhenen. Telef. 08376-397. Net meisje 21 jaar zoekt vriendin. Brieven onder no. 5537 aan het bur. v. d. bl. Te koop gloednieuwe brom fiets Sparta. Beneden nieuw prijs. Onderweg 6, Ederveen. Nieuweweg 98, Tel. 2337. Prima aardappelen (noorde lingen) 7,75 per mud. Per half mud 4,H. Rouw, Middellaan 42, Veenendaal. Te koop gevraagd 2e hands accordeons liefst 80 bassen. Ook genegen te ruilen voor bromfiets of andere instru menten. Boslaan 64, Veenen daal. Te koop 5 teckels 8 weken z. stamboom. Dwarsweg 12, Overberg. Te koop Fiat 500 bouwjaar 1951. Dr. Wallerstraat 110, Rhenen. Gevr. een net meisje voor de morgenuren bij T. Drost, Brood en Banketbakkerij. Te koop bromfiets Victoria Luperia. Verkregen door in ruil. Bij J. van Beek, Prin ses Irenelaan 22, Amerongen. Gevraagd per 1 oktober in nieuwe apotheek van mej. Reinersma, Dr. Slot. de Bru- ineplein 7 een werkster of juffrouw voor huishoudelijk werk. Meisje voor halve da gen voor het verzorgen van de flessen en een bediende - 16 jaar om medicijnen rond te brengen. Aanmelden s.v.p. a.s. donderdag 29 sep tember. Na 5 uur.. Wij zijn enkele gebakskisten kwijt. Wilt U ze ons terug bezorgen. Voor Uw moeite 250 gram heerlijke roombo ter sprits. Banketbakkerij Dijkstra, Hoofdstraat 21. Tel. 2136. Gevraagd Hollands meisje (liefst kinderverzorgster) niet jonger dan 18 jaar in Great Missenden-Engeland. Inlich tingen: Mr. Heemskerkstraat 13, Veenendaal. Te koop Citroen auto, ook te ruilen voor bromfiets. Dorps straat 92, Renswoude. Aangeboden, sportieve brom fiets N.S.U. 1957, met dubb. uitlaat naar boven, buddey- seat e.d., i. pr. st. Hoofdweg 55, Ederveen. Tel. 278. Stoofperen v.a. 1,50 p. kist, 10 cent kg, fijne handperen en handappels bij Gebr. v. Dolderen, Friesesteeg 15, Achterberg. Tel. 554. Te koop een goed onderhou den haardkachel (E.M. Jaars- ma) Gov. Flinckstraat 38, Veenendaal. Voor Uw siertuin. Aangebo den: rozen, heesters, thyla's, ligustrum en bei-beris voor een haag. Tevens laan- vrucht- en sierbomen. Be leefd aanbevelend, H. Ver- woert, Molenweg 16, Achter berg. Heerlijke rookworst half varkens half runder 1,65 500 gram. Jan van Rhee's Slagerij. Valleistraat 23. Tel. 3373, Veenendaal. Wasmachinefabr. heeft enige licht beschadigde wasmachi nes gloednieuw m. garantie 125,en 145,Centri fuges v.a. 145,—. Vraagt demonstratie. Postbus 24, Zwijndrecht. Israël-avond. Woensdag 28 september 1960 in het ver enigingsgebouw „Sola Fide" Eikenlaan Veenendaal (klei ne zaal, ingang Lindelaan) aanvang 8 uur n.m. Spreker: De heer John During van Kaapstad. Zendeling van het „goeie -nuus sendinggenoot- skap Zuid-Afrika", voorzitter van de Zuid-Afrikaanse ver eniging van Joodse Christe nen. Het gesprokene wordt toegelicht met de vertoning van dia's uit het land Israël. Toegang vrij. Pain de luxe. Breng eens wat variatie bij Uw broodmaal tijd. Onze luxe broodjes zijn een pracht oplossing. Door aparte kwaliteit langer vers. Luxe Bakkerij G. Hament, Tel. 3079. Sportrijwielen in kleur ge heel compleet vanaf 125, Kinderrijwielen in kleur v.a. 55,Wasmachines v.a. 150,Centrifuges 175, Te huur. N. v. Eek, Rijwiel handel, Pr. Bernhardlaan 1, Veenendaal. Tel. 2533. Filialen in Wageningen, Ede, Veenendaal, Tiel Chemisch Reinigen P I i c e r e n en.... Stoppage VOOR VEENENDAAL: KERKEWIJK 35 - TELEFOON 3232 Pracht sortering slaap- en woonkamer behang ontvan gen. Ook nog enkele restan ten. U kunt rustig komen uitzoeken. De rollen worden ook bij ons afgerond. Drog. R. Kok, Gelderland 10, hoek Hoogstraat, Veenendaal. Tel. 2656. De Houtspecialist, Patrimo niumlaan 55, Tel. 3520. Het adres voor alle soorten hout, board, triplex, enz. U kunt bij ons alles pasklaar en zo gewenst geheel afgewerkt vakkundig laten klaarmaken. Huize „De Hoek", Spoorlaan, hoek Sparrelaan. Zaalver huur. Tel. 3557. Voor Calpam gas en petro leum, beleefd aanbevelend, C. van Grootveld, Haarweg 29, Overberg. Bij aankoop van kaas 1 x 4 pakjes 100°/o gepasteu riseerde margarine voor 1 gulden. Koopt u bij Van Beeks Kaashandel op de markt te Veenendaal. De fijnste volvette Goudse kaas voor 5 kwartjes per 500 gram koopt u alleen bij Van Beeks Kaashandel op de markt te Veenen daal, voor alle kaassoorten zie onze prijzen. 2 blikjes Gevato leverpas tei voor 98 cent, 2 blikjes soepballetjes voor 98 cent, 5 gehaktballen in blik voor 98 cent, 8 knakworstjes in glas voor 98 cent, kortom te veel om op te noemen. Bij Van Beeks Kaashan del op de markt te Veenen daal. Verse roomboter voor spe ciale marktprijs 74 cent per pakje koopt u alleen bij Van Beeks Kaashandel op de markt te Veenendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk, naar J. Kool, Holleweg D. 120. Tel. 2463. Alles prima materiaal en gratis thuisbe zorgd. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk van Asselt, Dennenlaan 38, tel. 3015 en G. Gerritsen, Julianastr. 81, tel. 2691. Alles gratis thuisbezorgd. Rijwielen en bromfietsen te huur, per uur, per dag, per week en per maand. Rijwiel stalling De Klomp, tel. 241. Hoortoestellen en batterijen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51 Veenendaal. Tel. 3184. H. A. Sol, steunzolen, breuk banden, corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur in apotheek Zui- dersma, Hoofdstraat 53, Vee nendaal. Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca. 15 jaar, u koopt ze nergens voordeliger dan bij L. van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3041, Veenendaal. Laat uw schoorsteen vegen door Schoonmaakbedrijf G. v. Barneveld, Boslaan 62, Veenendaal. Tel. 3303. De grootste sortering vuren hout vindt u bij L. van den Bosch Geerseweg 38, tel. 3014 Veenendaal. Er is weer een beetje schade-board te verkrijgen bij Vebotex Kerkewijk 37, Veenendaal. Tel. 2730. Binnendeuren, liggen in voorraad bij Vebotex, Ker kewijk 37, Veenendaal, Tel. 2730. Vebotex levert 't 'm, Kerke wijk 37, tel. 2730, Veenendaal. Financieringen van auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. Verzorgt voor u voordelig het Assurantiekan toor Brouwer, Kanaalweg 2, Veenendaal, tel. 2918. Schoenen te klein? Dan moet u bij Blankesteyn Zn zijn. Schoenreparatiebedrijf D. Blankesteyn Zn, Helling 14 Veenendaal. naar drukkerij Dit is auto-filosofie Kopen, daar hebt U voor gespaard, dat geld is er. Maar nu rijden, onderhoud, belasting, verzekering telkens terugkerende kosten die U zo laag mogelijk moet houden Dat kan met een Daf I Aanschaffingsprijs f. 4230,- Een moderne, opvallend ruime auto met een fantastische wegligging, in de laagste klasse wegenbelasting Zuinig in gebruik en onderhoud, geen smeerpunten. Voordelig I Deze volautomatische wagen (niet koppelen, niet schakelen) brengt U vlug en veilig waar U zijn moet. 's Zomers met z'n allen naar buiten. In de herfst en winter beschut tegen de grillen van het klimaat. DafUw beste keus sinds jaren. a&/6esz2L f. 4230,- in standaarduitvoering af fabriek incl. verwarming. Zeer gunstige financieringsvoorwaarden. TE BEZICHTIGEN IN ONZE SHOWROOM VRAAGT DEMONSTRATIE

De Vallei | 1960 | | pagina 5