Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal aanschouwde zonnige en perfect georganiseerde W olmars Voor de KANTONRECHTER MULDER MELIS OPTIEK „Pelikaan-eiland", kostelijk stuk in voortreffelijke vertolking Aanleg sportcomplex Panhuis in zicht BRASILIA Een stad ter grootte van de prov incie Utrecht v.v.v. montuur/ 34e jaargang WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 Nr. 77 Uitgave: drukkerij „De Gelderse ¥31161" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel BURGEMEESTER BAKKER WERD NIET VERGETEN 't Spookte op de Buurtlaan.... Nieuws uit de omgeving ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN KUNSTKRING-TONEEL: Winterdienst personenvervoer brengt geen wijziging 's Zomers op dinsdag geen dagmarkt meer? MORGENAVOND RAADSVERGADERING: Gemeente kan 3 ton van Patrimoniums Bouwvereniging lenen Half miljoen minder Langdurig zitting Opening o.l. school-zuid „De Rietvoorn" krijgt viswater aan Industrielaan SCHERPENZEEL Jubileum-werkvergadering Wat nu weer Marktberichten HIE5T....UW EIGEN ®i v "7 ,N diverse MODE TINTEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 iUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oent Speciale kontraktprtyzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Een voor deze tijd van het jaar lekker warm zonnetje heeft zaterdagmiddag ongetwijfeld een belangrijk aandeel gehad in het welslagen van de vierde Wol mars, op perfecte wijze door vier plaatselijke, bij de NCWB aangesloten wandel- sportverenigingen georganiseerd. Niet minder dan zesenzestig groepen, tezamen 1708 tippelaars vormend, gingen 's middags bij Hollandia Trico op de seconde af van start, niettegenstaande het uitmarcheren met het oog op het drukke verkeer op de Kerkewjjk, geen een voudige zaak was. Ook het parcours was tot in de puntjes uitgezet en toen bovendien de wandelaars bij terugkomst met opgewekte muziek werden inge haald, was er bij de finish geen enkele wanklank te horen. Het meest leuke element bij de Wolmars was het idee van de organi satoren om Veenendaals eerste burger, die de wandelsport een warm hart toedraagt, op zijn ziekbed met een grote bos bloemen te verrassen. De stemming bij de finish was opper best, vooral toen de wens om mooi weer in vervulling bleek te gaan. Op het achterterrein werden de groepen in de juiste opstelling geplaatst en nadat via de geluidsinstallatie een welkomst woord van de heer Spanjerberg had geklonken, gingen de verenigingen met de regelmaat van een klok van start. De politie zorgde als vanouds voor een juiste doorvoer van het verkeer en zo tegen half vier waren alle deelne mers aan de eerste kilometers van hel resp. 10, 15 en 20 km. lange traject be gonnen. Naast de vele plaatselijke ver enigingen, waren er ook tal rijke deelnemers uit de omge ving. Zo zagen we de Rijnkanters uit Eist die direct al zingend van start gingen, leerlingen van een schóól- uit Ede, Hol landia Trico uit Alphen a. d. Rijn, Avanti uit Wageningen in keurig wit blauw uniform, en de tippelaars uit Opheusden met hun felgele blouses en zwartfluwelen rokken en broeken. Achter het keurig in het gelid lopen de Olympia uit Soest, tippelden een aantal sportieve verpleegsters uit Er- melo-Veldwijk in hun vertrouwde uni formen. Het was een bonte mengeling van grootte en uitmonstering. Stoere poli tiemannen en BB-ers wisselden par mantig stappende jongetjes en meisjes met grote medailles op hun borst, af. Muziekkorpsen gaven tussendoor extra inspiratie en zo trok het wandellcger de bosrijke omgeving van Amerongen en Prattenburg in. VERRASSING De publieke belangstelling was uiter aard bij de start het grootst, maar ook Vrijdagavond tegen negen uur kreeg de politie het telefonisch verzoek om zo gauw mogelijk naar de Buurtlaan te komen, want er liepen kinderen in pyama huiten die zeiden in huis schim men te hebben gezien en ook ge stommel hadden gehoord. Wat bleek? De kinderen, die al in bed lagen en wier ouders niet thuis waren, meenden op zeker moment boven aan de trap schim men te zien en toen zij bovendien nog gestommel dachten te horen, vluchtten zij naar buiten. Hevig geschrokken vertelden zij hun ervaring aan omwonenden, die direct de politie alarmeerden. Deze stelde, in het bijzijn van de inmiddels gewaarschuwde ouders, een onderzoek in dat echter niets abnormaals aan het licht bracht. Pas veel later keerde de rust in de woning weer DOORN: In het afgelopen seizoen heeft het Doornse VVV-bureau meer da 20.000 informaties verstrekt, zowel schriftelijke, mondeling als telefonisch. Huize Doorn boekte, met de parkbezoe kers meegeteld, 85.000 personen. KOOTWIJK: In de nabijheid van Kootwijk-Radio heeft het echtpaar Boesman een geslaagde ballon-landing gemaakt. Later bleek dat zij tien jaar geleden op vrijwel dezelfde plek ook al een landing hadden gemaakt. LUNTEREN: Vanavond wordt voor de eerste keer in Lunteren een mode show gehouden. De organisatie hiervan berust bij een Edese firma en de show zal plaatsvinden in hotel „De Veluwe" EDE: De Edese gemeenteraad heeft met 23 tegen 8 stemmen besloten de straat- en rioolbelasting met 100 °/o te verhogen. Dit besluit werd genomen op aandringen van de minister van bin nenlandse zaken, omdat de gemeente begroting voor 1960 nog steeds niet sluitend is. assurantiekantoor ->*' - i. A KtMfKf V.1JH Ttl !000 VEE'Hmp«*1- UT Am-' Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America langs de route lieten velen hun werk even in de steek om de opgewekte tip pelaars te zien passeren. Na een welverdiende rust midden in de bossen arriveerden tegen vijf uur de eerste groepen alweer op de Kerke- wijk om de laatste kilometers naar de Hollandia Trico af te leggen. Ter hoogte van de woning van burgemeester Bakker was het organisator Spanjerberg die zo maar een groep uit de roulatie nam - het was de wandelsport vereniging LOL uit Bennekom - die de eer te beurt viel bjj de zieke burgemeester bloemen aan te bieden. Mevrouw Bakker, uiteraard zeer ver rast door deze leuke geste, ontving uit handen van Truusje Veenendaal (wier achternaam toevalligerwijs overeen komt met die van burgemeesters ge meente) een grote bos bloemen, terwijl de heer Spanjerberg, sprekend namens het Wolmarscomité, de burgemeester een spoedig herstel toewenste. (Zie verder pagina 4) Tijdens de Wolmars van j.l. zaterdag middag werd burgemeester Bakker, die ziek te bed ligt. niet vergeten. Hier overhandigt Truusje Veenendaal uit Bennekom een bos prachtige bloemen aan de echtgenote van de burgemeester mevrouw Bakker. De toneelgroep „Puck" zorgde zaterdagavond voor een goede inzet van het seizoenprogramma van de Kunstkring van het N.V.V. alhier. In het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan, waarvan de bezetting te wensen overliet, speelde deze toneelgroep op sublieme wijze „Pelikaan-eiland", een blijspel in drie bedrijven van J. B. Priestly. Een gezellig stuk op een vrij onzinnig thema. Geen giller, maar een humoristisch spel met weinig schaterwerk, doch met veel fijne komische momentjes. BROMFIETSER REED NA AAN RIJDING DOOR Maandagmorgen in de vroegte werd de wielrijder De B. uit Eist op het rij wielpad aan de Kerkewijk van achteren pardoes aangereden door een bromfiet ser. De wielrijder kwam op de weg te recht en bleef daar met verwondingen aan rug en hoofd liggen. Dr. Rodenburg, ter hoogte van wiens woning het onge val gebeurde, verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het Julia- naziekenhuis alhier noodzakelijk. De bromfietser reed, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren door. Hij is echter door de politie opgespoord en bleek een zekere O. uit Rhenen te zijn. De nieuwe Winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, geldig van 2 oktober 1960 tot 27 mei 1961, brengt, voor wat betreft de treinverbinding aan station Veenendaal-De Klomp geen wijzigingen. Wél zal op zaterdagmid dagen dc stoptrein uit Utrecht naar Arnhem dóórgaan naar Nijmegen (ver trek Arnhem 12.45 uur, aankomst Nij megen 12.58 uur). De dienstregelingen van de beide buslijnen, fa. De Haas en N'BM, blijven eveneens onveranderd. GROOTSTE DEEL STANDHOUDERS ZOU HALVE DAG VOLDOENDE VINDEN Een van de belangrijkste punten welke de plaatselijke Marktcommissie hedenavond in vergadering te behan delen krijgt, is de vraag of de dag- markt tijdens de zomermaanden op dinsdag gehandhaafd moet blijven of niet. Volgens een vorige week onder de standhouders gehouden enquête zou het overgrote deel zich uitgesproken heb ben voor een halvc-dag-markt op dins dag. Bij nadere informaties bleek ons dat de dagmarkt op dinsdag tijdens de zo mermaanden officieel genoteerd staat van 1 april tot 1 oktober. Reeds eerder heeft men deze periode te lang bevon den en werd de dagmarkt dan ook voornamelijk in de maanden juni, juli en augustus gehouden. Uit een enquête onder de standhouders is nu echter gebleken dat de meeste standhouders helemaal niet meer voor een dagmarkt op dinsdag voelen, aangezien dit in de praktijk oneconomisch blijkt te zijn. In een hedenavond te houden vergade ring zal de Marktcommissie zich nader op dit punt beraden. De dagmarkt op zaterdag blijft vanzelfsprekend gehand haafd. Vorig jaar heeft de plaatselijke markt ongeveer 8000,aan markt- gelden opgebracht. Het stuk speelde op een onbewoond tropisch eiland, ergens in de Stille Zuid zee. Hier is een zeer gemengd gesel schap aangeland met de bedoeling een niet onaanzienlijke schat op te graven. Het is de avonturiers gelukt en het stuk begint als de schat reeds in hun handen is. Er heerst een opgewekte stemming onder de schatgravers. De schat is im mers binnen en zal worden verkocht. Het aandeel, dat iedereen zal krijgen is niet mis. Het loopt van enkele tonnen tot een miljoen. Er worden toespraken gehouden en de champagne vloeit rijke lijk. Dan gooit iemand roet in het eten. Roberta Croy (Nell Koppen), de secreta resse van Horace Logan (Wim van den Brink), de financier van het zaakje, eist ook een aandeel op. Van iedereen zo veel procent, maar niemand die er voor voelt, waarop de secretaresse zegt haar maatregelen te zullen nemen. Dan komt men tot de ontdekking, dat de schat geen enkele bewaking heeft, maar „wat zou dat" zeggen enkelen, „iedereen heeft er toch belang bij". Dat laatste schijnt het nu juist te zijn. Iedereen kan dan ook de drang krijgen naar meer dan zijn aandeel. Van dat moment af vertrouwen de „vrienden-schatgravers" elkaar niet meer. Men moet elkaar in de gaten houden. Het wordt wachthouden bij de schat en de zaak spitst zich steeds meer toe. Kortom, voor het merendeel wordt het een zenuwenbestaan, behalve voor de secretaresse en de organisator van de expeditie, Sir Gilbert Rutland (Eric van Ingen), die onder alle omstandig heden hun kalmte weten te bewaren. In de verdere loop van het stuk komen er pistolen aan te pas en vergift, ter wijl tussen dit alles door Amor niet verstek laat gaan. Tenslotte blijkt alle moeite en doorgestane spanning tever geefs als een Engelse marine-officier in naam van het Koninkrijk beslag komt leggen op de schat. Onder regie van Walter Kous ver tolkte Puck dit stuk op buitengewone wijze. Er vielen weinig stroeve momen ten of zwakke rollen te bespeuren. Als men toch uitzonderingen zou moeten maken dan gaat men in de richting van de uitblinkers. De rol van Sir Gilbert Rutland, een adelijke figuu rmet een typisch Engelse inslag leek Eric van Ingen op het lijf gesneden, hoewel Wim van den Brink als financier in grote zaken het er niet minder afbracht. Vooral de dialogen tussen deze beide auteurs waren koste lijk. Bijzondere vermelding verdienen daarnaast nog: Nell Koppen als de secretaresse en Ellen de Thouars als Yvonne Trout, dc vrouw van een ex- marine-officier. Op 19 nov. treedt voor de Kunstkring N.V.V. op het Amsteltoneel met het stuk „Moordverhaal". Nog niet zo lang geleden schreven wjj over het aanbod van Patrimoniums Bouwvereniging de gemeente geld te lenen voor de aanleg van het sportcomplex Panhuis. Thans is het zover, dat burgemeester en wethouders de raad een voorstel heb ben gedaan deze geldlening, groot 300.000,—, aan te gaan. De gemeenteraad zal hierover in zijn vergadering van morgenavond een beslissing nemen. B. en w. zeggen in hun voorstel o.m.: Plannen tot aanleg van dit sportcomplex, waaraar, in Veenendaal zeer grote behoefte is, bestaan reeds jaren. De aanleg dringt temeer omdat alleen op deze wüzc het speelveld van de voetbalvereniging DOVO. gelegen in het complex De Molenbrug, voor woningbouw beschikbaar kan komen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de aanleg van het sportcomplex te doen uitvoeren als z.g.n. D.A.C.W.-object (Dienst Aanvullende Civiel-technischc Werken) in het kader van de werkge- logenheidspolitiek; in een dergelijk ge val verleent het rijk een vrij hoog sub sidie in de arbeidslonen. Hoewel dit werk door de bevoegde instanties in principe als D. A. C. W.-object is ge accepteerd betekent dit niet, dat binnen afzienbare tijd tot uitvoering kan wor den overgegaan Dt- gelijke werken ko men n.l. eerst dan a«n de orde, zodra de werkgelegenheidspolitiek dit nodig maakt. B. en w. vinden het echter niet ver antwoord hierop te wachten, want dit zou nog jaren kunnen duren. Daarom hebben zij besloten deze aanleg te la ten voorbereiden door de Ned. Heide maatschappij. De uitvoering zal dan moeten geschieden als z.g. vrij werk, d.w.z. zonder dat het rijk in de arbeids lonen subsidie verleent. B en w. verwachten dat op korte ter mijn tekening en kostenraming van de Ned. Heide Mij. worden ontvangen. Wel heeft Patrimoniums Bouwvereni ging verzocht of zij op de vrijkomende grond de woningen mag bouwen. Ge zien de medewerking van de bouwver eniging achten b. en w. dit redelijk. Nadere besprekingen en berekeningen hebben aangetoond, dat het door de raad verstrekte ertdiet groot ƒ3.400.000,- voor de bouw van het nieuwe raadhuis met een half miljoen kan worden ver laagd. De tweede hervormde kleuterschool in Veenendaal is tijdelijk onderge bracht in de Sionskerk. Hiervoor waren een aantal voorzieningen nodig, waar voor de raad inmiddels een crediet ver leende. Thans is echter gebleken, dat er in deze noodkerk niet voldoende ruimte is om het speel- en lesmateriaal op te bergen. Het schoolbestuur heeft daar om om een aanvullend crediet verzocht voor het optrekken van een houten bij gebouwtje. B. en w. stellen voor het crediet, groot 1600,—, te verlenen. Het gebouwtje, van uitneembare construc tie, komt weer aan de gemeente als de kleuterschool een definitieve behuizing krijgt In verband met de grenswijziging waren de leden van de woonruimte commissie benoemd voor het tijdvak van 1 maart tot en met 30 september 1960. Thans moeten deze leden opnieuw worden benoemd. B. en w. hebben zich beraden over het destijds door de raad genomen besluit jaarlijks één lid van de commissie niet te herbenoemen, doch te vervangen door een ander. Het komt b. en w. voor, dat het voor een goede gang van zaken noodzakelijk is, dat de leden langdurig in de commissie zitting hebben. Slechts dan is goed in werken in de verschillende aanvragen mogelijk, hetgeen natuurlijk een billij ke verdeling van de beschikbare woon ruimte bevordert, schrijven zij. Daarom stellen zij voor de huidige commissie opnieuw te benoemen. Deze bestaat uit de heren G. Croes, G. Dave- laar, J. van den Dikkenberg, A. Harde man, Joh. Slok als leden en de heer J. de Gooijer en mej. H. C. van Leeu wen als plaatsvervangende leden. De opening van de nieuwe openbare lagere school in Veenendaal-zuid gaat spoedig een feit worden. Naar alle waarschijnlijkheid de volgende maand. In verband daarmede moet in de per soneelsbezetting worden voorzien. Tot hoofd werd reeds benoemd de heer H. R. Steegen, voordien hoofd van de openbare lagere school aan de Pr. Bernhardlaan. Verder wordt voorgesteld de heer B. B. Bos over te plaatsen van de school aan de Prins Bernhardlaan naar de nieuwe school, omdat deze thans als derde onderwijzer op eerstgenoemde school overcompleet is. Veertien onderwijzeressen solliciteer den, waarvan er negen overbleven. Van dezen blijkt slechts één gegadigde voor een benoeming in aanmerking te ko men, n.l. mej. J. F. Rosenthal te Ede. Tenslotte zullen b. en w. de raad voorstellen de heer A. J. te Paske, on derwijzer aan de openbare school J. G. Sandbrinkstraat, over te plaatsen naar de nieuwe school, zodra het aantal leer lingen daartoe aanleiding geeft. B. en w. stellen verder nog voor ver gunning te verlenen aan de heer A. van Amerongen, Valleistraat 42, om vóór diens perceel een insteekhaven te ma ken en twee benzinepompen en een lichtmast te plaatsen (benzinepomp station). De nieuwste hoofdstad van de wereld is Brasilia. Op 21 april van dit Jaar, de 460e gedenkdag van de ontdekking van Brazilië door de Portugees Alvarez Cabral, trok de president van Brazilië Kubitschek met zün regering en de rege ringsbeambten, samen een 2000 mensen, de nieuwe hoofdstad binnen. Voortaan is de president van het land slechts hier te spreken. Het is voor de buitenlandse diplomaten niet gemakkelijk, want tot dusver staat er nog geen enkele gezant schapswoning. Maar, zo zegt de president, over 20 jaar zal hier een wereldstad staan, die het op drie na grootste land van de aarde waardig is. Inderdaad, Brazilië is groot. Het om vat 8V2 miljoen vierkante kilometer, is groter dan de Verenigde Staten van Noord-Amerika, groter ook dan geheel Europa en wordt in oppervlakte slechts door China (9'/t miljoen vierkante kilo meter), Canada (9.9 idem) en Sowjet- Rusland (22.3 idem) overtroffen. Maar het is een ruimte zonder mensen. Op deze kolossale oppervlakte wonen slechts 63 miljoen mensen en 70°/# van hen woont samengedrongen op een 170 km brede strook langs de kust. Indien Brazilië een bevolkingsdichtheid had als de Benelux, zouden hier 1.9 miljard mensen wonen. D.w.z., dat wie vraagt of de aarde overbevolkt raakt, voorn hands zich te vroeg ongerust maakt. Er LEDENVERGADERING KUNSTKRING De Kunstkring N.V.V. alhier houdt op 12 oktober a.s. haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering in hotel Vonk alhier. Op de agenda staan naast de gebrui kelijke verslagen, de bestuursverkie zing. Aftredend, doch herkiesbaar, zijn de heer J. Roor (penningmeester) en de heer G. Moesbergen. GEEN VOORRANG VERLEEND De heer v. Z. uit Veenendaal, ver leende met zijn bestelauto op de Kerke wijk nabij het, station geen voorrang aan de bromfietser B., eveneens uit Veenendaal. De bromfietser kwam te vallen en werd licht gewond. Er was nogal enige materiële schade aan de bromfiets. De Veenendaalse hengelsportvereni ging „De Rietvoorn" gaat een nieuw viswater in gereedheid brengen, n.l. de zgn. vijver aan de Industrielaan, nabij de SKF-fabriek. „De Rietvoorn" heeft hierover voor tien achtereenvolgende jaren de be schikking gekregen van de gemeente Veenendaal, onder voorwaarde, dat de poel door de vereniging wordt schoon gemaakt en in orde gebracht. Het is de bedoeling dat men daarna zo spoedig mogelijk overgaat tot het poten van vis. Na verschillende jaren zal „De Rietvoorn" dan weer beschik ken over een rustig viswater, dat na genoeg midden in de kom van de ge meente is gelegen. Ongetwijfeld be tekent dit buitengewoon goed nieuws voor de Veenendaalse sportvissers. VLIEGTUIGEN itf VEWIBETO-HAL In de grote Vewibeto-hal bij het postkantoor zijn zaterdagmiddag en -avond in het kader van het Veenen daalse Jeugdwerk „De Instuif" demon straties met modelvliegtuigen met mo tor- en zweefvliegtuigen gegeven. Tal rijke geïnteresseerden zagen de vlieg tuigjes aan een lijn, soms met snel heden van 90 km per uur, door de lucht gieren. Voor een deskundige ex plicatie zorgde de jeugdwerkleider, de heer Van Pijpen. TUdens de najaars show van Modehuis Hein van Schuppcn, vorige week woens dag in Eltheto ge houden, werden o.m. deze vier modellen getoond. kan nog een mensheid bij. Maar dan moet men niet aan de kust blijven wo nen, doch het land binnendringen. En in dit bewustzijn is de nieuwe hoofd stad landinwaarts gelegd. Ze suggereert de exploitatie van het binnenland. De 63 miljoen Brazilianen zijn voor 60*/« van Europese afkomst, grotendeels uit Italië, Portugal en Spanje, 21*/» zijn kleurlingen, 14'/* zijn negers, de laatsten zijn de nakomelingen van de hier voor heen uit Afrika als goedkope arbeids krachten geïmporteerde slaven. De ligging van Brasilia is prachtig, 1000 km landinwaarts, in een waterrijke streek, waar 's zomers de temperatuur niet boven de 35° stijgt en 's winters de temperatuur niet beneden de 5° daalt. De stad zal de grootte van de Neder- menteel zijn er 5.000 woningen klaar (toch altijd 5 maal zoveel als Camberra telde, toen het hoofdstad werd). Er staan reeds wolkenkrabbers van 15 tot 25 verdiepin gen, er werden reeds 400 km straat ge asfalteerd. De boulevards zijn 100 meter breed. Kruisingen kent de stad niet, alle straten worden dan door tunnels of via ducten gevoerd. Voor twee derde wordt de stad door een ideaal mooi meer van 45 km lengte en 5 km breedte omgeven, waaraan de luxe wijken ontworpen wor den. Ook het presidentspaleis ligt aan dit meer. 80.000 arbeiders zijn er aan het bouwen, deze leven in een op 14 km afstand liggende barakkenstad. Brazilië moet een industriestaat wor den. Van de koffie kan het land niet le ven, want daarvan heeft men teveel. Het kan geheel alleen het gehele wereldver- bruik van 38 miljoen zakken leveren, zodat jaarlijks de onverkochte reserve- voorraden toenemen. De bodemschatten in het binnenland moeten in exploitatie worden gebracht, de toekomst vereist in dustrie. Dinsdagmorgen werd in hotel „De Wit te Holevoet" door de Provinciale Utrecht se Bond voor Vreemdelingenverkeer ter herdenking van het 60-jarig bestaan van de afdeling van het VVV te Scherpenzeel, een werkvergadering gehouden. Een twaalftal verenigingen hadden zich laten vertegenwoordigen. De voorzitter van de bond, de heer Wijer, sprak zijn gelukwensen uit en bood, namens de Algemene Vereniging voor Vreemdelingen, een vlag aan. Na mens de Prov. Bond ontving de voorzit ter van de plaatselijke afdeling, de heer Cramer, een asbak en een penning. De heer G. ten Broek, die vanaf de oprich ting een ijverig bestuurslid is geweest, ontving van de Algemene Vereniging een penning die slechts zelden uitgereikt wordt. Aan de lunch, waarbij ook tegenwoor dig waren het college van B. en W. uit Scherpenzeel, werden momenten aange haald uit de geschiedenis. De vraag, wat heeft de oprichters bewogen tot de op richting, blijft in nevelen gehuld. Zeker is, dat de afdeling zeer veel heeft bij gedragen tot veraangenaming van het le ven der inwoners. Het initiatief is zeer vaak van het WV uitgegaan. In dit ver band moet vooral de heer Stotijn wor den genoemd. Van het WV van de stad Utrecht mocht de afdeling eveneens een penning in ontvangst nemen. Na de lunch werd met een tiental au to's een tocht door de omgeving gemaakt, waarbij o.a. het zwembad en de gemeen telijke eierhal werden bezichtigd. De be zoekers waren vol lof over de mooie om geving en het is te hopen dat zij hiervan in hun eigen woonplaatsen zullen getui gen. Voor het Wagenings kantongerecht stond vrijdag v. D. uit Veenendaal te recht omdat hij op 29 februari op de Nieuwe Veenendaalseweg in zijn woon plaats ruzie zou gemaakt hebben met drie jongens. Deze knapen, de 18-jarige wevers B. en H. en de 17-jarige stempelmaker v. d. V. uit Veenendaal, verschenen nu als getuigen en zij verklaarden, dat er aan de hand was. Nadat wij op de als eigendom van M. aangewezen. honden thuishoorden, maar die bleken het geen van beide te zijn, weerlegde de rechter. De zaak werd daarop aangehouden om straks enkele getuigen te horen. C. uit Opheusden zou met zijn auto van de Frederik van de Paltzhof te - - - Rhenen rechtsaf geslagen zijn zonder v. D., die samen met enkele andere grond gevallen waren dreigde een broer M. was het daar echter in het geheel daarbij de doorgang vrij te laten voor jongens langs de kant van de weg stond, van v. D. ons zelfs nog met een mes. niet mee eens. De hond loopt wel los een rechts naast hem op het rijwielpad plotseling zijn fiets voor die van B. v. D. heeft zich aan een zeer ge- op het erf, maar hij blijft altijd bij huis, rijdende bromfietser. Hierdoor was een geworpen had. B., die verdachte te- vaarlijke handelwijze schuldig gemaakt, vertelde hij. botsing ontstaan. voren niet gekend had, was gevallen oordeelde de officier, mr. Leusink. Eis Volgens de politie hebt u verklaard Voor het Wagenings kantongerecht evenals v. d. V., die achter hem reed. 60,of 12 dagen. dat het dier ook wel eens buiten het erf ontkende C. echter iedere schuld. Ik deed het uit zelfverdediging, verklaarde v. D. Die jongens reden met z'n allen naast elkaar en ze kwamen recht op ons af. Het vonnis luidde conform. zal komen, omdat het dikwijls op rat- Zowel mijn twee mede-inzittenden ten jaagt, wist rechter v. d. Brand. als ik hebben goed uitgekeken, beweer- Dat heb ik nooit gezegd, ontkende de hij, en we hebben niemand op het M., landbouwer te Ederveen, moest verdachte. Ik geloof er trouwens niets pad zien rijden. De bromfietser moet Niets van waar, weerspraken de in Wageningen voor het kantongerecht van> dat het mijn hond was, die op de dus op het laatste ogenblik uit een uit- getuigen. Wij reden twee aan twee en verschijnen omdat een hond van hem we8 gelopen heeft. Er zijn minstens ze- rit of zo gekomen zijn. Daar kan ik toch normaal rechtdoor. Als verdachte zijn op een verbindingswegje tussen de Mei- ven van die witte honden bij ons in de geen rekening mee houden? fiets niet op de weg gegooid had was kade en de Poelweg in Ederveen zon- buurt. Waarom kan het er daar niet De vraag of verdachte in dat geval er niets gebeurd en wij waren gewoon der toezicht zou hebben gelopen. Een 6611 van geweest zijn? ai dan niet in zijn recht gestaan had, gepasseerd. Doordat het donker was witte hond had daar een aanrijding U hebt destijds tegen de politie kwam echter in het geheel niet aan de konden wij eerst niet precies zien wat veroorzaakt en getuigen hadden deze twee adressen genoemd, waar ook witte (Zie verder pagina 4) SCHERPENZEEL Aanvoer kippeëieren 975.000 stuks. Prij zen 15,15,25 per 100 stuks. Henne- eieren 10,50 - 13,50. Handel matig. Aanvoer biggen 210 stuks. Prijzen 46,60,—. Handel vlug. KONINGSPAAR VAN THAILAND PER KLM NAAR LUXEMBURG Koning Bhumibol Adulyadej en Ko ningin Sirikit van Thailand zullen op 17 oktober a.s. met een gevolg van on geveer 34 personen met een van de KLM gecharterde Convair van Genève naar Luxemburg vliegen voor een staatsiebezoek van twee dagen aan het groothertogdom. De Koninklijke familie van Thailand, die dit jaar een groot aantal officiële bezoeken aan Europese landen, waaronder Nederland, zal af leggen, reist met hetzelfde KLM-vlieg- tuig op 19 oktober naar Genève terug. De Engelsen hebben vorig jaar 397 miljoen boeken uit openbare bibliothe ken geleend. In totaal hebben de biblio theken 71 miljoen delen. Omdat hij niet in de gevangenis wilde komen, heeft een 45-jarige ar restant de steel van een lepel en een nagelvijl ingeslikt. Hij ligt nu in het ziekenhuis. In Oost-Duitsland zijn reserve officieren opgeroepen voor een zgn. „korte opleiding". Hoewel Donna Fabiola groot en slank is, is zij meer dan 20 centimeter kleiner dan koning Boudewijn. In Montreux hebben de wereldkam pioenschappen Rock 'n Roll plaatsge vonden, waarbij een Italiaans paar de eerste prijs haalde. Een 220 pond wegende inwoner van Epinal is, toen hij in een kanaal viel en naar een afvoerpijp werd gezogen, ge red doordat hij halverwege in de pijp bleef steken vanwege zijn omvang. Ongeveer 400.000 in 1940 geboren Westduitsers zullen dit jaar worden ge keurd voor het vervullen van hun mili taire dienstplicht. Bij ontgroenings-„plechtigheden" in Dordrecht heeft een tweedejaarsstudent een hersenschudding opgelopen die hem op zes weken bedrust is komen te staan. Met enorme festiviteiten heeft Mexico het feit herdacht dat het 150 jaar geleden onafhankelijk werd. KSdé «n ivi'i/n.'mu ZIÏKtNFOtlDHlVtMANCIiR H00FD5TQ.51 TEL 3184'VEENENOflflL

De Vallei | 1960 | | pagina 1