20% korting V0G# 25% k»"™6 3 grote stukken VéGé-T oiletzeep -car" ÜïN® pak CHOCOLADE HAGEL 25 ct. GOEDKOPER 0SSESTAARTS0EP voor 50 cent CHOCOLADE PASTA voor 75 cent 1 Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Rlienense verenigingen in komende winter WAT MET WELK ONDERWIJS? Het gebeente van Napoleon III TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 Nr. 77 RHENEN De weg omhoog (VI) VOOR LAND EN FABRIEK Subsidies Doorgaan Eis Weer verder 1 blik erwten met wortelen 1 busje VéGé-Poetsextract °4 22 9elazaaela 1 Pak Ve'Gé-Cakemeel 2 rol VéGé-Beschuit 60 24ae,dze9ela 1 pot KORTI knakworst Navo-proeven met verticaal opstijgend jachtvliegtuig VOOR DE BOER: Provinciale Waterstaat organiseert sloot- reinigingsdemonstratie WATERBEHEERSING Bij I. 4,- De Gruyter-artikelen Een zakje Een pot alhgk11*^ m C Met herfst en winter in zicht komt ook het verenigingsleven in Ehenen weer in het middelpunt van de belangstelling te staan, niet alleen met meer activi teiten naar binnen, maar ook naar buiten, zoals met uitvoeringen, lezingen en filmavonden. Wat vooral opvalt is, dat hoewel er maar één toneelvereniging is, „Thalia", zeer vele verenigingen met geheel andere doelstellingen, 's winters tenminste ook éénmaal met een toneelstuk op de planken komen. Een zogenaamd toneelgroepje studeert daartoe een stuk in, onder leiding van een amateur regisseur, eveneens afkomstig uit dezelfde vereniging. Meestal worden deze avonden bezocht door „eigen aanhang". Bezoekers van zeer verschillend plui mage daarentegen trekken de uitvoe ringen van „Thalia", de toneelvereni ging die onder leiding staat van de be roeps-regisseur en acteur Hanns Berk. Hij deelde ons mede, dat deze winter wordt opgevoerd het toneelspel „De Boomgaard" van Robert Bolt. Het stuk behandelt de ondergang van Jim Cher ry, een ongelukkige man, die geen vrede heeft met zichzelf en zijn baantje op een verzekeringskantoor. Hij bouwt een toekomstdroom op in de vorm van een boomgaard, waarin hij wil gaan wer ken. Als zijn vrouw tenslotte weigert langer in deze droom te geloven, ver liest hij zijn illusie en daarmee de laat ste strohalm, waaraan hij zich kon vast klampen. Het belooft een sterk speel stuk met goede rollen te worden. De hoofdrollen worden door Lo Veenstra en Hanns Berk vertolkt. „De Boom gaard" is niet geschikt voor minder jarigen. „Thalia" wil verder ter gelegenheid van Sinterklaas een sprookje instude ren getiteld „Bartje de Bezembinder", om hiermee schoolfeesten of feesten van verenigingen op te luisteren. De toneelliefhebbers zullen weer be hoorlijk aan hun trek komen. Maar ook de muziek krijgt een ruime plaats. „Ons Genoegen", „O.B.K.", „Kunst en Vriendschap" en de „Accordeon Vereni ging Rhenen", hebben allen een avond op het programma staan, waarnaast uiteraard ook het Utrechts Stedelijk Orchest de volle aandacht van de Rhe- nenaren zal gaan opeisen en nog wel -zoals gebruikelijk, tengevolge van al lerlei subsidie van overheidswege - te gen zeer gereduceerde toegangsprijzen. ZANG Op het gebied van zang treedt de ge mengde vereniging „Eben Haëzer" naar voren. Het gemengde koor is zich aan het voorbereiden voor het grote zan gersfeest, dat elk jaar in de veilinghal te Kesteren wordt gehouden. Daarvoor zijn in studie „De Spijskaart" van Zöll- ner, ,,'k Heb mijn wagen volgeladen" van Lex Karsemeijer en „Hymne" van Mendelssohn, met daar tussendoor de Kerstcantate Bethlehem-Efrata voor koor en soli. Het kinderkoor van „Eben Haëzer" studeert de operette „Mariëtte" in, die de zaal zal verplaatsen naar het Tirolerland. Daarna wordt gestart met het instuderen van verschillende num mers voor het concours. De toneelgroep heeft „De zon tegemoet" in studie een spel in drie bedrijven van Maarten van Vught, dat eind november in „Irene" wordt opgevoerd. Van de zangverenigingen „Kunst na Arbeid" en „Euphonia" ontvingen wij geen bericht, hoewel laatstgenoemde oratoriumvereniging plannen schijnt te hebben om in het komende voorjaar „Die Jahreszeiten" te brengen in Ouwe hands Dierenpark, in samenwerking met een groep van het USO. Van zang, muziek en toneel naar het EHBO-werk is een kleine stap. De EHBO-afdeling Rhenen is voornemens yrederom een cursus te organiseren ter opleiding voor het diploma eerste hulp. Bij voldoende deelname begint deze cursus begin oktober o.l.v. dr. G. E. Wijchers. Ter gelegenheid van het eer ste lustrum komt er deze winter een feestavond, die vorig jaar moest worden uitgesteld. Het belooft een gezellige, maar tevens leerzame avond te worden. Voorts zullen er wedstrijden worden georganiseerd, waarvoor contact op wordt genomen met de afdeling Rhenen van het Nederlandse Rode Kruis en met de zusterverenigingen in de buurt. De gediplomeerde EHBO'ers in Rhenen zullen deze winter weer voldoende de gelegenheid krijgen hun kennis en vaardigheid in het EHBO-werk te ver groten. Van het Rode Kruis kwam geen be richt binnen over de te ontplooien ac tiviteiten, hoewel reeds is gestart met de bloedtransfusieavond in gebouw „Irene" en er zeer zeker nog wel iets meer zal worden gedaan om het Rode Kruiswerk te blijven voortzetten. Zéér actief wordt het Katholiek Vrouwengilde in Rhenen. Deze vereni ging, die momenteel 65 leden telt, heeft een zeer uitgebreid programma voor de boeg, waarvan we aantippen de avond over bloemschikken in oktober, een verdiepingsdag in november, de St. Ni- colaas viering en tijdens de Advent een lezing van Pater B. Kiewe, Montfortaan over „Waarom toch die Bijbel". Begin januari wordt in „Eigen Gebouw" een Kerstavond gegeven met later nog een toneel- of een filmavond in hetzelfde gebouw. De maand februari komt met vastenavondviering, in maart weer een lezing van Pater Kraaykamp, OP, over het onderwerp: „Man, vrouw en God". Zo mogelijk zal er nog een excursie worden gemaakt naar Heinz-fabrieken, voorheen TEO te Eist in de Betuwe. De Rhenense vrijwillige brandweer vereniging, in de oudheid bekend om de knalavonden met artisten van naam, blijft deze winter achter de schermen. Wel ligt het in het voornemen de jaar lijkse wedstrijd te houden tussen Rhe nen, Eist en Achterberg met als inzet fraaie wisselbekers. Verder heeft de vereniging geen plannen. DAMMEN Voor de dammers en schakers is er deze winter weer volop gelegenheid hun hart op te halen. De Rhenense Dam Vereniging is met de onderlinge com petitie gestart, na een gehouden jaar vergadering, waar werd medegedeeld, dat het clubkampioenschap van vorig jaar werd gewonnen door de heer J. v. Setten .terwijl er ook nog vijf groeps- kampioenen waren. In de hoofdklasse werd kampioen de heer K. v. d. Pol, voorzitter van de vereniging en in de eerste klasse de heer G. v. Setten. Met twee tientallen wordt deelgenomen aan de bondscompetitie. Naast het jaarlijkse Rijnbrugtoernooi zullen ook schoolwed- strijden worden georganiseerd, evenals de persoonlijke kampioenschappen van Rhenen. Wie zich nog in september als lid aanmfeldt, kan nog aan de compe titie deelnemen. De Rhenense Schaak club is voorlopig wat minder fortuin lijk, daar zij zich genoodzaakt zag zich uit de bondscompetitie met twee tien tallen terug te trekken wegens gebrek aan financiën. Voor de liefhebbers van het prachtige schaakspel is er echter in Rhenen volop gelegenheid. Vele tien tallen jaren bestaat de schaakclub al. Het is een gezellige intieme club, waar desgewenst ook in competitieverband kan worden gespeeld. Inmiddels werd ter inluiding van het winterseizoen al een gong wedstrijd georganiseerd. De onderlinge competitie vangt eind sept. aan. Verder staan er vriendschappelijke wedstrijden op het programma tegen clubs uit de omtrek. Het winterprogramma van de Rhense zwem- en poloclub „De Forellen" werd vrijwel direct na sluiting van het bad vastgesteld. Het werd inmiddels ook al gepubliceerd, zodat we er hier kort over kunnen zijn. Belangrijk is, dat thans iedere vrijdagavond in „Ozits" te Tiel, met de selectieploegen wordt ge traind. Ook een vooruitgang is weer de deelname aan de overdekte water- polocompetitie in Hilversum en Amers foort. Op 22 oktober organiseert de ver eniging een oliebollendag om wat rui mer in de financiën te komen. Naast de voetbalcompetitie, waarmee „Rhenus" en „Sportclub Rhenen" al weer zijn gestart, is er de gymnastiek vereniging „Wilskracht", die met het twintig jarig bestaan in zicht, deze win ter tot grote activiteit zal komen. De top-turnster dezer vereniging, Dini Sanders, neemt in oktober deel aan de voor wedstrijden voor het kampioen schap van Nederland. Met het program ma voor de kringkampioenschappen in december is al een aanvang gemaakt. Ongetwijfeld zal „Wilskracht", traditie getrouw wederom met eervolle resul taten daaruit te voorschijn komen. KEGELEN Een belangrijke plaats in de winter neemt ook de kegelsport in. Deze wordt nu al jaren lang beoefend in de kegel baan achter hotel „Het Wapen van Rhe nen". Praktisch iedere avond is deze baan - er liggen er drie naast elkaar - bezet. Het kegelen vraagt een grote dosis zelfbeheersing, concentratie en oefening. Voor de buitenwereld hebben de vele kegelclubs die in Rhenen be staan niet veel te brengen. Onderling vinden competitie plaats. Andere clubs worden over en weer uitgenodigd. Com petities in de Arnhemse Kegelbond worden iedere winter georganiseerd, ook nu weer. In het komende jaar viert Paul Krüger" het 60-jarig bestaan. Er is reeds een comité gevormd, dat de feest- week voor de diverse clubs zal organi seren. Zeer veel activiteit ontplooit ook de biljartbond .Wageningen en Omstreken', waarin zijn opgenomen talrijke clubs afkomstig uit Rhenen. De competitie leider is zelfs een Rhenenaar, namelijk de heer L. van Setten, die ook de redac tie en de administratie voert van het officieel orgaan, dat maandelijks ver schijnt en waaruit alles over biljarten JULIANASTRAAT VIERDE FEEST De buurtvereniging Julianastraat hield het afgelopen weekeinde het jaarlijkse feest in het „Eigen Gebouw". Het was tevens het vijfjarig bestaan van de ver eniging. Naast een vrolijk kinderpro gramma had het bestuur gezorgd voor een cabaret-avond voor de ouderen. Het geheel werd verzorgd door het „Expres- so"-eabaret onder leiding van Bert van Schaik. Vanaf alle huizen in de straat wapperde de vaderlandse driekleur, het geen een feestelijke aanblik opleverde. IN RHENENSE WANDELAARS VEENENDAAL De Rhenense wandelsportvereniging „Sterk door Vriendschap" nam zaterdag deel aan de „Wolmars" te Veenendaal. In een pittig tempo werd de tocht door de omgeving van Veenendaal zonder uit vallers volbracht. De vereniging mocht beslag leggen op een prachtige groeps- prijs. „SDV" bestond een jaar. Er werden in die tijd vijftien wandeltochten en de avondvierdaagse gelopen, allen zonder uitvallers. DIRECTIE-WISSELING ROTTERDAMSE BANK RHENEN De heer M. Koetsier, sinds augustus 1944 directeur van de Rotterdamse Bank kantoor Rhenen, gaat na een verblijf en werkzaamheid van zestien jaar Rhenen verlaten. Met ingang van 1 november zal hij directeur worden van de Rotterdam se Bank in de gemeente Barneveld. De heer Koetsier heeft zich al die jaren in Rhenen zeer verdienstelijk gemaakt voor de ouden van dagen, door elke zomer een autotocht voor hen te organiseren. En hoewel hij niet actief deel nam aan het plaatselijk verenigingsleven, toonde hij er toch zeer veel belangstelling voor, in het bijzonder wanneer het ging om het op lossen van moeilijkheden. Zijn rustig overwogen adviezen werden graag ge accepteerd. De opvolger van de heer Koetsier zal zijn de heer F. de Rooder, thans direc teur van de Rotterdamse Bank te Culem- borg. De heer de Rooder is oud-Rhene- naar, was voorheen werkzaam bij de Rot terdamse Bank te Rhenen en komt thans als directeur terug. Hij zal reeds op 15 oktober aanwezig zijn om de leiding van de heer Koetsier te kunnen overnemen. AFSTANDSBEDIENING VOOR BRAND- SIRENE RHENEN Vanaf zaterdag 24 september beschikt de vrijwillige brandweer te Rhenen over twee alarmeringssirene's, doordat naast de sirene op het dak van het gemeente huis er nog een ingebruik is gesteld op het dak van een huis bovenaan de Ach- terbergsestraatweg. Men hoopt daardoor een grote oppervlak van de gemeente te kunnen bestrijken. Een nieuwigheidje is nog, dat de bediening van de beide sire nes thans geschiedt vanuit het nieuwe politiebureau aan de Stationsweg. Deze OPWEKKEND VERKWIKKEND in de Grebbe- en Rijnstreek kan wor den gehaald. Zo zullen de Rhenenaren zich in de komende winter niet behoeven te ver velen. Naast alles wat we hier hebben aangetipt, bestaat er uiteindelijk ook nog gelegenheid om zich op allerlei ter reinen bezig te houden, zoals bridgen, atletiek, judo, schaatsen, wanneer er tenminste ijs komt, volleyball en nog talrijke andere takken van sport en ont spanning. afstandsbediening werd de PTT. aangelegd door ALS DE DAG BEGINT De afdeling Rhenen van de Nederland se Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft als tweede film voor de eerste helft van het winterseizoen op het programma staan „Als de dag begint", waarin een interessant jeugdprobleem wordt behan deld. Ook deze film wordt weer gebracht in „Het Eigen Gebouw" en wel op maan dag 7 november. In een van de eerste schetsen over het onderwijs hebben wij al iets verteld over de veranderende omstandigheden in ons land. Niet meer de handel en de landbouw vor men de voornaamste bronnen van bestaan; maar de industriële nijverheid. Eigenlijk heeft die ontwikkeling twee kanten. Parallel met elkaar lopen het streven ons ge hele land in economisch opzicht om te schakelen en te verbeteren en het program ma om het middel, de industrialisatie, zoveel mogelijk te decentraliseren, dus over alle provincies te verdelen. Dat dit grote invloeden heeft op het onderwijs is vanzelfsprekend. De tech niek van de twintigste eeuw heeft van fabrieken nauw naar de hand van de meester luisterende produktie-apparaten gemaakt. Het zware werk wordt niet langer meer door de mens, maar door de machine gedaan. Maar tenslotte blijft het de hand van de mens, die de machine bestuurt. Het is de opdracht van het technische onderwijs die hand voor die taak ge schikt te maken. In 1957 werden de verschillende rich tingen van het nijverheidsonderwijs be zocht door 379.580 leerlingen. Tien jaren daarvoor waren het er nog niet veel meer dan 175.000 Wel een bewijs voor de storm achtige ontwikkeling. Het grootste deel van de leerlingen wordt geteld bij de basisvorm van het nijverheidsonderwijs - de lagere technische dag- en avondscho len, die tezamen in 1957 bezocht werden door 129.193 leerlingen. De lagere technische school, die een opleiding geeft voor diverse afzonder lijke maar ook groepen van beroepen, wordt door het rijk sterk gesubsidieerd. Iedere gemeente kan een technische school krijgen, wanneer daartoe door het gemeentebestuur een urgentieverklaring wordt uitgegeven. Het rijk betaalt 70°/#, de vestigingsgemeente 30"/« van de kos ten, hoewel in sommige gevallen de ver houding 75 en 25 kan zijn. Nederland telt op het ogenblik bijna 250 van deze scholen. Dit onderwijs is er op gericht een ba sisvorming te geven voor de meest voor komende beroepen. Het is belangrijk dat de school geen allround vaklui aflevert, wat tenslotte toch een grote behoefte van het bedrfijsleven is. Daarom mag men na het eerste technische onderwijs beslist niet ophouden. De wet heeft, om in de kennelijke behoefte te voorzien, het z.g. leerlingstelsel in het leven geroepen, dat aanvullende opleidingen geeft na twee of drie jaren dagonderwijs. Dit systeem doet wel wat denken aan de gildes van vroe ger, zij het dat nu de overheid een straf toezicht uitoefent. Tussen de leerling, de werkgever en het leerlingstelsel wordt een (rechtsgeldige) overeenkomst geslo ten. De leerling wordt daarbij verplicht op het vak gericht, aanvullend onderwijs te volgen. De bedrijven geven veelal ge legenheid door middagen vrij. Het land- en tuinbouwonderwijs is de enige richting die niet valt onder de zorg van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, doch onder dat van landbouw, visserij en voedsel voorziening. De ontwikkeling in de land- en tuin bouw, die tot invoering van de weten schappelijke methodes heeft geleid, ver eist van de landbouwer een gedegen ken nis. Voor de eerste vorming zorgen de lagere landbouwscholen en de instituten voor vakonderwijs. De eerste hebben een cursusduur van vier jaren en voor de toelating is vereist dat men zes klassen lagere school heeft doorlopen. Neder land heeft twee openbare en 232 bijzon dere dagscholen van dit type. Daarnaast bestaan vele verschillende cursussen van eenzelfde niveau. De landbouwvakscholen, waarvoor even eens zes jaren lagere school zijn vereist, geven een gespecialiseerde opleiding. We hebben er zeven, voor: zuivelbereiding, pluimveeteelt, veeteelt, vlasteelt en land bouwmechanisatie. Toekomstige boeren hebben echter, willen zij een goed functionerend bedrijf leiden, meer nodig dan die eerste basis. Het middelbaar landbouwonderwijs is de aangewezen weg. Met ULO of lagere landbouwschool als meest ideale voorop leiding (vereist is een aantal jaren voort gezet onderwijs) kan men naar een van de 47 middelbare landbouwscholen. Zij hebben een cursusduur van anderhalf jaar, verdeeld over twee winterseizoenen en een zomerseizoen. Dit laatste is voor al een praktijktijd. Wanneer men nog verder wil, kan men naar de hogere landbouwscholen, waar toe ook behoren de bosbouw- en cultuur technische scholen te Arnhem en twee hogere zuivelscholen in Bolsward en 's- Hertogenbosch. Zij vormen een voorbe reiding voor de metropool van landbouw- kennis, Wageningen, waar de landbouw hogeschool staat. 'a 96 ct 48 geldzegels o« J 0 geldzegels inhoud 8 stuks oo n'ieuy/ gel**"9*" ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Libertad" (29-9); Au stralië: ss „Orcades" 29-9; Brazilië: ms „Kennemerland" 29-9; Brits-Oost-Afrika: ms „Europa" 29-9; Canada: ms „Pr. Joh. Willem Friso" 29-9; Chili: ms „Weimar" 29-9; Indonesië: ss „Clytoneus" 28-9; Nw- Zeeland: ss „Ceramic" 29-9; Suriname: ms „Ladon" 28-9. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de (wordt vervolgd) postkantoren. Een Brits jachtvliegtuig, dat vertikaal kan opstijgen, de Hawker Siddeley P 1127, zal een aantal vliegproeven on dergaan ter voorbereiding van de in- dienststelling van deze machine bij de NAVO, aldus blijkt uit berichten uit Bonn. Deze proeven zullen over enkele we ken beginnen. Wanneer zij naar ver wacht mag worden slagen, zal dit re volutionaire vliegtuig binnen de vijf jaar het standaard jachtvliegtuig voor de NAVO-strijdkrachten worden. Dr. Theodor Benecke, voorzitter van de be oordelingscommissie van de NAVO voor luchtvaartaangelegenheden, heeft op het Westduitse ministerie van Defensie verklaard: „Na uitgebreide studie heeft de luchtvaartcommissie voor de proeven een prototype geselecteerd dat is ont wikkeld door de Hawker Aircraft Com pany. Bristol Siddeley heeft de motor ontwikkeld die de machine zal aan drijven. Naar mijn mening heeft het Britse onderzoek op vliegtuiggebied op merkelijke resultaten behaald." De Hawker P 1127 heeft vier lucht- uitlaten voor de vertikale start. De uit einden ervan zijn draaibaar zodat de zelfde motor voor de horizontale vlucht wordt gebruikt. KERSTPAKKETTEN VOOR OVER ZEESE BESTEMMINGEN Met het oog op een tijdige verzending van z.g. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiter lijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde - onvoorziene omstandigheden voorbehouden - vóór Kerstmis te kun nen worden besteld: Australië 24 oktober Canada 22 november Ned. Antillen 20 november Ned. Nieuw-Guinea5 oktober Nieuw-Zeeland 24 oktober Rhodesië5 november Suriname 20 november Unie van Zuid-Afrika 12 november V.S. van Amerika 17 november Omtrent de data van verzending met niet rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen i.v.m. de tijd van verwerking in de transitlanden geen inlichtingen wor den verstrekt. Provinciale Waterstaat van Utrecht organiseert op 6 oktober a.s. onder de ge meente Leusden een slootreinigingsdemonstratie, speciaal bedoeld ter voorlich ting van de besturen van waterschappen en particuliere grondgebruikers. De demonstratite wordt gehouden in het waterschap Heiligenbergerbeek aan de Hamersveldseweg en zal zowel de mechanische als de chemische verwijderen plantengroei door bespuiting) reiniging van sloten omvatten. Naar aanleiding van deze demonstratie heeft het bestuur een nadere uitleg ge geven van de opzet en het doel van de waterbeheersing. Iedere grondgebruiker weet, dat voor een behoorlijke opbrengst van zijn gronden een goede waterbeheer sing nodig is. Wil de waterbeheersing - zowel de waterafvoer als de watertoe voer - goed geregeld kunnen worden, dan zullen behalve het hoofdwatergangenstel- sel ook de schel- en binnensloten in een goede staat van onderhoud moeten ver keren. Het onderhouden van de schei- en bin nensloten is in de jaren na de laatste wereldoorlog steeds meer in verdrukking gekomen. De voortdurende stijging van de arbeidslonen, het gebrek aan arbeids krachten, de geringere aantrekkelijkheid van het onderhoudswerk als handwerk werden of worden maar al te gemakke lijk als argumenten aangevoerd voor uit stel van noodzakelijk onderhoudswerk. Een en ander heeft ertoe geleid, dat een groot gedeelte van de sloten in ons land in een slechte tot zeer slechte staat van onderhoud verkeert, zeer ten nadele van onze landbouw en de grondgebrui kers zelf. Gelukkig heeft dit probleem de warme belangstelling van velen gehad, zodat thans met enige goede wil nóch voren genoemde argumenten nóch de kosten meer een werkelijk beletsel voor goed slootonderhoud behoeven te zijn. TWEE RICHTINGEN Het onderhoud van watergangen heeft zich - naast de gebruikelijke methoden van onderhoud - voornamelijk in twee richtingen ontwikkeld, namelijk in een reiniging van watergangen van bagger en/of waterplanten door toepassing van machines (mechanisch onderhoud) en in een reiniging van alleen de water- en oeverplanten door toepassing van be spuitingen met chemische middelen (che misch onderhoud). Om in het bijzonder de besturen van de waterschappen en de grondgebruikers in de provincie Utrecht de gelegenheid te bieden zich op de hoogte te stellen van de huidige mogelijkheden en kosten t.a.v. het slootonderhoud, heeft men besloten bovengenoemde slootreinigingsdemonstra tie te doen houden. Voor het mechanisch onderhoud zijn zowel eenvoudige en goedkope als grote re en duurdere machines ontworpen. Aan de demonstratie zal een 11-tal machines deelnemen, die voor het onderhoud van schei- en binnensloten in een zandgebied in aanmerking komen. Het chemisch onderhoud van sloten kan voor de landbouw belangrijk worden on der uitdrukkelijke voorwaarde, dat zowel bij de keuze van de toe te passen chemi sche middelen als bij de wijze van be spuiting grote voorzichtigheid wordt be tracht. Met het oog op de visstand en het drinken van het vee zijn door de Plan- tenziektenkundige dienst te Wageningen slechts enkele middelen voor bespuiting in sloten toegestaan. Indien het water in de sloten wordt gebruikt voor gietwater, kunstmatige be regening, bereiden van spuitmengsels e.d. moet iedere bespuiting achterwege blij ven. Adviezen over het gebruik van de chemische middelen worden gegeven door de Rijkslandbouwconsulentschappen. Daar een combinatie van chemisch en mechanisch onderhoud in vele gevallen tot de beste resultaten leidt, is bij de op zet van de demonstratie hiervan uitgegaan gaan. Alle sloten in het demonstratie terrein - met uitzondering van enkele opzettelijk uitgespaarde stukken - zijn begin au gustus j.l. door de afdeling onkruidbe- Er is sinds enige tijd in Frankrijk een beweging gaande om de stoffelijke res ten van keizer Napoleon III, alsmede die van zijn vrouw Eugénie en zijn zoon Louis Napoleon vanuit Engeland naar Frankrijk over te brengen. Momenteel rusten zij in de hoede van de monniken van de Benedictijner abdij te Farnbo- rough in Engeland. De beweging wordt geleid door vooraanstaande Franse po litici en heeft ook de steun van de pre sident Charles de Gaulle. Het is het lot van de Napoleontische dynastie, dat de gebeenten der doden uit dit huis een lange Odyssee door maken. Keizer Napoleon I stierf in 1821 op St. Helena en het duurde 19 jaar, voordat zijn gebeente te Parijs terug keerde. Louis Philippe vond het toen opportuun de grote keizer zijn hulde te bewijzen. De zoon van Napoleon, de hertog van Reichstadt, stierf te Wenen en werd in de grafkelder van het kei- zersgeslacht bijgzet. Ruim 100 jaar later werd op last van Adolf Hitler het stof felijk overschot van Napoleons zoon naar a* Döme des Invalides overge bracht, waarschijnlijk de enige daad van de Duitse Führer, waarvoor de Fransen dankbaar zijn, al gaat het hun heel moeilijk af dit te erkennen. Het is niet gemakkelijk een vriendelijkheid uit de hand van een vijand te ontvan gen. Voor de resten van Napoleon III wordt thans dezelfde rustplaats begeerd. Oud-minister Rivollet verklaarde, dat het na 87 jaar wel hoog tijd wordt, dat Frankrijk deze neef van de grote Cor- sicaan weer in Franse bodem kan zien rusten. Le Monde schreef zelfs: „Een koning ontving eens de stoffelijke res ten van de eerste keizer in de dom der invalieden. Zal de 5e republiek het zo ver brengen, dat ze met dezelfde hulde de volgende keizer terugontvangt?" Napoleon III, die in 1873 stierf, werd eerst te Chislehurst begraven. In 1881 kocht ex-keizerin Eugénie een stuk grond te Farnborough, waarop een fa miliemausoleum werd gebouwd. Hierin werd het lijk van Napoleon III in 1888 bijgezet, als ook dat van zijn tegen de Zoeloes in Zuid-Afrika gevallen zoon Louis Napoleon. Later werden ook Eugénies stoffelijke resten hierheen ge bracht. De abdijkerk met het mauso leum werden in 1947 door de Benedic tijnen gekocht. Deze monniken laten verluiden, dat zij ongeneigd zijn aan de Franse bedoelingen gehoor te geven. Het tegenwoordige hoofd van het huis Bonaparte, Louis, prins Napoleon, laat zich over de zaak niet uit. Voorlopig zullen de plannen wel plannen blijven. Maar het onderwerp is aangesneden en toegegeven moet worden, dat voor de doden uit het huis Bonaparte, met name voor de tweede keizer uit dit huis, de Döme des Invalides te Parijs de meest passende rustplaats is. strijding van het Instituut voor biolo gisch en scheikundig onderzoek van land bouwgewassen te Wageningen met che mische middelen bespoten. De wijze, waarop met een gewone en een propaan- rugspuit gespoten moet worden, zal op het terrein worden gedemonstreerd. Dit is de echte chocolade hagel uit De Gruyter's eigen chocoladefabriek. Een voor delige en lekkere boterhambelegging. Deze week slechts 50 ct. Een lekkere hartige soep, bereid met pittig vlees-extract en heerlijk gekruid. Slechts 5 minuten kooktijd. Vier borden uit een zakje. Kinderen zijn er dol op om de heerlijke smaak. Moeders geven graag chocolade pasta, omdat je er zoveel boterhammen van smeert. Extra voordeel deze week: 14 ct. »pj« slechts 15 cent bij aankoop van f. 4,- De Gruyter-ortlkelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 28 september t/m 4 oktober 1960. 600928]

De Vallei | 1960 | | pagina 3