Deze week 201 korting op lekkere Spar-koffie ZUURKOOL Mager Zuurkoolspek CACAO 85 Aardbeienjam ZWARE REPEN ROOKWORST VET SPEK SPECULAAS Prima MACARONI maakt u het leven goedkoper i MAINZER Verkeersvoorlichting over gevaarlijke verkeersmanoeuvres Wijziging Afbetalingsbeschikking begrafenis A. W. de Haas „DE VALLEI" UW BLAD SCHERPENZEEL SAPPIGE GELDERSE rggSiïï- Nette en handige meisjes kunnen hem daarbij helpen Smoor de kiemen in de kiem met...NE0-C0NSER VIET NEO-CONSER VIET MIJN MAN WERKT TE HARD iterij Reir Drogisterij Rein Kok AGENTSCHAPPEN „DE VALLEF Advertenties en abonnementen Verbond gaat ongevalsoorzaken analyseren Het zal je gebeuren op je trouwdag Winterprogramma „Forellen" 3. 4. 20»/o 15 */o 15 */o Poederkoffie^^ ie 195 *n 78 z.fl.u Roodmerk 250 gram 156 èn 62 /«gal» 38 ct voordeel! Gusta Real 250 gram 188 èn 7 6 zegel» 98-io% 44-io% 34-io% 59-io% Tricotfabriek Harwig Rhenen spoelsters en stopsters Voor een Josephine Baker AUTO-DROP Politiebureau Rhenen verplaatst Fijn gekruide pak I 500 GRAM) GELDERSE vol hele vruchten per pot 79 elleboogjes voor Tot aan de nieuwe oogst smakelijke aardappelen dank zij VOOR DE VROUW Overwegingen van een verstandige vrouw Het Verbond voor Veilig Verkeer streeft ernaar om de verkeersvoorlich ting zoveel mogelijk te doen stoelen op reële en meest voorkomende gevaren in het verkeer. Aangezien deze gevaren voor wat Nederland betreft op het ogenblik door gebrek aan research nog niet voldoende bekend en/of geanaly seerd zijn, zal het Verbond in het ko mende jaar een grootscheepse voorlich tingscampagne voeren die voor een deel gebaseerd is op de gegevens, welk een in Duitsland gehouden onderzoek met betrekking tot de ongevalsoorzaken aan het licht heeft gebracht. Het Verbond voor Veilig Verkeer en zijn sociaal-paedagogisch adviseur, het Nederlands Paedagogisch Instituut voor het Bedrijfsleven, zijn van mening dat de uitkomsten van het Duitse onder zoek voorlopig - bij gebrek aan voldoen de bruikbare gegevens hier te lande - als basis kunnen dienen voor de ver keersvoorlichting in Nederland. Het betreft hier de verleden jaar door het Kuratorium „Wir und die Strasze" •te Bad Godesberg en het Verband der Haftplicht-, Unfall- und Kraftverkehrs- versicherer" te Hamburg gepubliceerde uitkomsten van een gedetailleerd on derzoek naar de ongevalsoorzaken in het Duitse wegverkeer. Bij dit onder zoek werden aan de hand van verzeke ringsdossiers niet minder dan 145.000 verkeersongevallen nauwkeurig geana lyseerd. Dankzij de daadwerkelijke be langstelling van een groep van Duitse schadeverzekeringsmaatschappijen was het mogelijk dat onderzoek te doen plaats vinden en de resultaten in de vorm van twee gedocumenteerde hand boeken het licht te doen zien. In het kader van de tweemaandelijkse kernthema-actie van het Verbond zal derhalve in 1961 de veilig verkeersvoor lichting gebaseerd zijn op een aantal manoeuvres die in Westduitsland - en naar voorlopig wordt aangenomen, ook hier te lande - in 1957 de meeste en ern stigste verkeersongevallen veroorzaak ten. In overleg met het Nederlands Pae- dagogisch Instituut zullen achtereen- volgens aan de orde komen: inhalen, oversteken, richtingverandering, af- standhouden, rechtshouden en onaan gepaste snelheid. Het Verbond hoopt op medewerking van de geschreven media, van de radio en de televisie te mogen rekenen, zoals het die thans ook bij de kernthema-actie in ruime mate ondervindt. De acties zullen d.m.v. af fiches, brochures en bioscoopreclame worden ondersteund en zullen gericht zijn zowel tot de gemotoriseerde als de niet-gemotoriseerde verkeersdeelne mers. Teneinde voor de toekomst over een nauwkeuriger beeld van de verkeers- onveligheid hier te lande te beschikken zullen Verbond en N.P.I. inmiddels een onderzoek ter hand nemen, waarbij wellicht het Duitse voorbeeld - zij het op een bescheiden schaal - zal worden gevolgd. Het Verbond hoopt daarbij op medewerking van anedre geïnteresseer den waaronder wellicht die van het verzekeringswezen hier te lande. Een kleine strubbeling zal op iedere trouwdag wel voorkomen, maar wat het bruidspaar v. d. B., wonend onder de gemeente Ede, overkwam, zal waarschijnlijk bij elk jubileum van hun trouwdag in geuren en kleuren nog eens worden verteld. Op een kruispunt op de Vijgen dam kwam de auto waarin het gelukkige paar was gezeten in botsing met een andere personen auto, bestuurd door de heer H. uit Veenendaal. De laatste ver leende geen voorrang aan de auto met het bruidspaar. De „bruidsauto" werd zwaar be schadigd en de andere auto licht. Gelukkig deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, zodat het zeer zeker toch nog een ge slaagde bruiloft is geworden. JAARVERGADERING „WILSKRACHT" Het ligt in de bedoeling van de ver eniging „Wilskracht" op woensdag 19 oktober in hotel „Het Wapen van Rhe- nen" in jaarvergadering bijeen te ko men. Er staat op de voorlopige agenda bestuursverkiezing en informatieve be sprekingen over de viering van het twintig jaar bestaan van deze Rhenense gymnastiekvereniging in mei van het komende jaar. Het bestuur van de Rhenense zwem en poloclub „De Forellen" heeft het programma voor de komende herfst en winter vastgesteld. Definitief is thans besloten om de selectieploegen te trai nen in het overdekte bad „Ozits" te Tiel, dat tot en met de maand april 1960 iedere vrijdagavond is afgehuurd. De ene week gaan de meisjes en de dames, de andere week de jongens en de heren. Daarnevens wordt op zaterdag 22 okt. een oliebollendag gehouden in Rhenen- stad en vindt op 12 november een film avond plaats met voornamelijk zeer be langwekkende en interessante vertonin gen op het gebied van zwemmen, zwemtraining, wedstrijd- en kunst- zwemmen. Het St. Nicolaasfeest wordt gevierd op 6 december, waarna op resp. 16 januari, 23 februari, 21 maart en 26 april normale contactavonden worden gehouden. Zodra de wintercompetitie van de kring Midden van Nederland bekend is, zal met de organisatoren contact wor den opgenomen om met één of meer zeventallen aan deze overdekte polo competitie te kunnen deelnemen. Er wordt waarschijnlijk voornamelijk ge speeld in de overdekte zwembaden van Hilversum en Amersfoort. Het stemt tot voldoening, dat dank zij grote activiteit van het zwemclub- bestuur de „Forellen"-leden ook ge durende de lange winter worden bezig gehouden. DERDE PRIJS VOOR RHENEN IN BB-WEDSTRIJDEN De mobiele reddingseenheid van de Be scherming Bevolking te Rhenen, nam on der leiding van de ploegcommandant de heer B. Klaver, zaterdagmiddag deel aan de door de Kring U 3 georganiseerde wedstrijden in de gemeente Woudenberg, op het terrein van de coöperatieve zui velfabrieken aldaar. In de Nederlandse Staatscourant van 20 september 1960 is gepubliceerd een wtfziging van de Afbetalingsbeschik king 1956. Deze wUzigingsbeschikking, die op 21 september in werking is ge treden, houdt in, dat voor een aantal, hieronder genoemde goederen, de z.g. kassastorting - d. w. z. de verplichte eerste minimumbetaling by het sluiten van 'n afbetalingsovereenkomst - wordt verhoogd. De wUzigingsbeschikking re gelt verder opnieuw de maximumduur, die by het sluiten van afbetalingsover eenkomsten in acht moet worden ge nomen. Deze maatregel wordt noodzakelijk geacht in verband met de sterke stij ging van de verkopen op afbetaling van consumptieve goederen, die zich de laatste tijd heeft voorgedaan. Deze stij ging leidt mede tot een verhoging van de conjuncturele spanningen in het economische leven. In verband met het streven van de regering deze spannin gen zoveel mogelijk tegen te gaan, dient de aanzienlijke stijging van de verkoop op afbetaling enigermate te worden afgeremd. Goederen Over het nemen van deze maatrege len is vooraf overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van het georganiseer de bedrijfsleven en de erkende vak centrales. Hieronder zijn de goederen aange geven die onder de thans gewijzigde afbetalingsbeschikking vallen (band recorders zijn hierbij als nieuw artikel opgenomen). Daarbij zijn de percen tages van de totale verkoopprijs (d.i. contantprijs plus kredietopslagen) ver meld, die als minimum-kassa-storting moeten worden betaald en de maximale duur van het contract. Ten aanzien van afbetalingscontrac ten, waarbij de totale kooprijs van de daarin vermelde goederen ten hoogste 150,bedraagt, gelden de in de be schikking gestelde verplichtingen met betrekking tot de kassastorting en de duur van het contract niet. Deze kun nen derhalve zelfstandig door de win kelier worden vastgesteld. Wel dienen t.a.v. deze transacties ook de admini stratieve voorschriften, die op alle af betalingstransacties van toepassing zijn, te worden in acht genomen. 2. 5. personenauto's (met uitzondering van taxi's en autobussen) motorrijwielen met inbegrip van scooters (al dan niet met zijspan); bromfietsen; losse hulp motoren voor rijwielen radio- en televisie-ontvangtoestellen - al dan niet met inbegrip van antenne - (met uitzon dering van televisie-ontvangtoestellen, waarbij het beeld op een los scherm wordt geprojec teerd), grammofoons, platenspelers, bandrecor ders, accordeons, koelkasten met een inhoud van ten hoogste 200 liter (behoudens indien zij uitisluitend of mede aan de bovenzijde kunnen worden geopend) en rijwielen alsmede de volgende goederen voor zover zij bestemd zijn voor huishoudelijk gebruik: haarden, kachels, elektrische fornuizen, gas fornuizen, warmwaterapparaten, wasmachines (al dan niet voorzien van wringer of centri fuge), centrifuges voor het drogen van textiel- goederen stofzuigers, naaimachines voor huishoudelijk gebruik, meubelen, woningtextiel, bedden, ma trassen, alle soorten vloerbedekking huishoudtextiel, heren-, dames- en kinder kleding Percentage kassa storting 35 25 Maximum duur afbetalings overeenkomst 24 maanden 18 maanden 18 maanden 18 maanden 12 maanden De ploeg uit Rhenen, die in het verle den al eens beslag wist te leggen in soort gelijke wedstrijden op de beschikbaar ge stelde wisselbeker, kwam er ditmaal iets minder gunstig uit te voorschijn, hoewel de eer werd gered door niet op de laatste plaats te eindigen. De Rhenense redders werden derde op de ranglijst. LANTAARNPALEN GEMERKT In de gemeente Rhenen zijn de lan taarnpalen van alle avondbranders op manshoogte gemerkt met een oranje-wit te band. Deze maatregel is genomen voor automobilisten, die gewend zijn 's avonds hun auto's te parkeren onder het licht van een straatlantaarn. Zij weten nu, dat de gemerkte palen hun onverlichte auto beschermen tot des avonds 11 uur en dat zij daarna voor eigen parkeerver- lichting dienen te zorgen. Plaatst men de wagen dus bij een ongemerkte paal, dan betekent dat, dat men te doen heeft met een avond-nachtbrander, een straatlan taarn dus, die ook na 11 uur blijft bran den. geldig van 29 sept.- 6 okt. 39 ct voordeel! 31 ct voordeel! Chocoladepasta pot 104 ChoCaVO'S snoeple 200 gr. Gebraden gehakt blik 106 21 ct voordeel I 42 zegels, 21 ct voordeelt JLf\ 24 zegels, OU 12 ct voordeel! Witte Bonen In tomatensaus 2 blikjes van 120 voor Boterhamworst 200 gr. van 50 voor Ontbijtspek Z.ZW. 100 gram voor Grote Banketstaaf voor vraagt, voor spoedige indiensttreding Pers. aanmelding aan ons adres Candialaan 3-5, Rhenen met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 zok|e Vruchtenhartjes ioo gr. GRATIS bij 1 fles Spar-levertraan of flacon Spar-levertraancapsules Kopen bij De Spar is sparen bij de koop Werkelijk voordeel - 10% korting - 100% kwaliteit wil de naties tot elkaar brengen.- Zij brengt haar ideeën ook in praktijk: Zij adopteerde elf kinderen van acht verschillende natio naliteiten. Vele bekende fi guren houden van drop. In AUTODROP, met het nieuwe smaakprofiel, vindt U op el ke tabletverpakking een in teressant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 cent. Het groepsbureau van de rykspolitie Rhenen is met ingang van maandag 26 september omstreeks 13.00 uur ver plaatst naar het nieuwe gebouw Stations weg 18. Het is daar, evenals voorheen, telefonisch te bereiken onder nummer 263 en daarenboven zonodig gedurende de nacht van 23.00 tot 8.00 uur onder nummer 786. Overdag dient men dus steeds te draaien 263. Op het nummer 222 kan men voor po liticzaken niet meer terecht. Dit nummer is uitsluitend bestemd voor brandmelding. BROMFIETSER OP VRACHTAUTO Zaterdagochtend, op klaarlichte dag, is de ongeveer twee en twintig jarige brom fietser H. te Rhenen, op het Fred. v. d. Paltshof op een aldaar langs de kant van de weg geparkeerde vrachtauto van de firma B. gereden. Met een schedelbasis- fractuur moest H. naar het Julianazieken- huis aan de Cuneraweg worden vervoerd. Omtrent de toedracht van het ongeval tast men nog volkomen in het duister. Er wordt verondersteld, dat H. met zijn jas los heeft gereden en daarmee aan de portierkruk van de vrachtwagen is blij ven hangen. De politie zoekt thans naar getuigen. AANVANG CURSUSSEN Op 1 oktober a.s. opent de avondnij verheidsschool voor jongens weer haar poorten om de leerlingen voor de cursus 1960-'61 te ontvangen. Er is een behoor lijke bezetting van de groepen: bouw vakken, schilders en metaalbewerkers. Nieuwe leerlingen kunnen zich nog aan melden. Doordat de heer Renema wegens vertrek en de heer Meeuwissen wegens familieomstandigheden geen nieuwe be noeming konden aannemen, was het be stuur genoodzaakt naar nieuwe leraren uit te zien. Als leraar vaktekenen voor de bouwvakken werd benoemd de heer W. Bos uit Scherpenzeel, als leraar hand tekenen en technisch schetsen de heer Hagenaars uit Amersfoort en als leraar A.V.O. de heer W. Neels uit Barneveld. ONGELUKKIGE VAL In het ziekenhuis de Lichtenberg is op genomen de 14-jarige H.B.S.-leerling T. van den Brink, wonende aan de Eiken laan, die vrijdagmorgen tijdens sportbe oefening te Amersfoort, zodanig kwam te vallen dat hij zijn linkerbovenarm brak. BRANDWEERWEDSTRIJDEN Het Scherpenzeelse vrijwillige brand weerkorps organiseert op zaterdag 1 ok tober de jaarlijkse brandweerwedstrijden op een nog nader te bepalen plaats in de gemeente. Een zevental korpsen uit de omgeving zal dan de strijd met elkaar gaan aanbinden om de jaarlijkse wissel- prijs. HAUSSE IN LONDENSE TONEELLEVEN Het steeds groter wordende succes van het Londense theater blijkt wel uit het drukke theaterbezoek. De gemid delde looptijd van shows in het West End was op 17 september iets meer dan een jaar - een gemiddelde dat nog nooit eerder is bereikt. En men ver gen, te oordelen naar de enorme popu- wacht dat dit gemiddelde nog zal stij- lariteit van verscheidene nieuwe pro- dukties. 500 GRAM I J extra voordelig 250 GRAM ZAK 250 GRAM butterscotch bereid met slagroom en koffie bijna een half pond melkchocolade. pak 250 gram 500 GRAM Albert Heijn KWALITEITSGARANTIE p Wanneer u ren bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht ïir ilir u er voor betaalde wordt u door Al! het volle bedrag vergoed, p R Sïü Mr. POODLE heeft het druk met het maken van zijn mooie vesten en pullovers! Er is een prettige werksfeer. U krijgt een goed loon en 's zaterdags hebt u de gehele dag vrij. Bent u gehuwd, dan kan de werktijd in overleg geregeld worden. Kom eens praten bij: N.V. Tricotfabriek „Pehavee", Vijgendam 13 H.H. landbouwers by grotere hoeveelheden reductie. Mevrouw slaat de krant op. Het boeiendst vindt zij altijd de familieberichten. Wat kunnen sommige mensen hun kinderen toch vreemde namen geven! danken langs deze weg voor de bij hun 50-jarig huwelijksfeest ontvangen gelukwensen Vijftig jaar! denkt mevrouw. Zouden wij later ookMaar advertenties van deze inhoud zijn, goed beschouwd, tamelijk schaars. De meeste plaats wordt door de overlijdensberichten in beslag genomen. En de mannen zijn dan vaak betrek kelijk jong: in de leeftijd van 51 jaar„na bijna zijn 56e levensjaar te hebben voltooidplotseling in de leeftijd van 48 jaar Mevrouw roert nadenkend in haar koffiekopje. Zij herinnert zich, dat zij enkele dagen tevoren in de krant een be paald bericht heeft gelezen. Daarin stond, dat de sterfte tengevolge van hartziekten en ziekten van de spijsver teringsorganen in de laatste jaren aan zienlijk toegenomen is en dat speciaal mannen er het slachtoffer van worden, de oorzaak van deze verontrustende ver schijnselen, heeft zij gelezen, zochten art sen en geleerden de buitensporig gro te belasting door het beroep en de te zware voeding, v tornamelijk door een overmatig gebruik Mevrouw laat van vlees en vet. de krant zakken. Het streven, haar man tot een bedaarder le venstempo te bewegen, heeft zij allang gestaakt. Op het punt van zijn beroep is er met hem eenvoudig niet te praten. Maar hoe zou het met de voeding staan? Er wordt een vftge twijfel in mevrouws hart wakker. Twijfel aan de manier, waarop zij sedert een aantal jaren haar gezin heeft gevoed. Is niet het menu haar speciaal terrein, kan zij hier niet invloed op welzijn en gezondheid van haar gezin uitoefenen? Het schiet haar te binnen, dat zij nog onlangs in een tijdschrift een artikel over de voeding, zoals in onze tijd gewenst is, heeft gelezen. Zij zoekt het tijdschrift op. In de 3e alinea vindt zij wat zij zoekt: „Als ook bij U, lezeres, de hoofdmaaltijd 's avonds wordt genoten, dient U er wel op te letten, dat U geen overmatig vette of zware gerechten op tafel zet. Het af gematte organisme van uw man mag in geen geval nog zwaarder worden belast. Zet U hem mager vlees voor, verse groenten, sla vooral, tarwebrood bij de soep en vooral een dessert met heel veel suiker. Veel huisvrouwen beseffen nog niet, dat suiker een iedeale brandstof voor het lichaam is. Suiker is licht te verteren, wekt snel een verzadigd ge voel, wordt ogenblikkelijk in zuivere energie omgezet en gaat een ontijdige uitputting op natuurlijke wijze tegen. En daarom is suiker aan te bevelen zo vaak mogelijk in het dessert en liever nog voor de maaltijd in de vorm van een licht voorgerechtje. De zomer leent zich met de koude ge rechten, de vruchten met suiker en de compótes hiertoe wel heel goed. De hier op volgende recepten kan mevrouw rus tig overslaan. Hoe een en ander klaarge maakt wordt, weet zij inmiddels wel, hoe vaak het gemaakt moest worden, was tot dusver niet tot haar doorgedrongen. Nu heeft zij begrepen hoe belangrijk de samenstelling van haar maaltijden is en zij zal in de toekomst niets ongedaan laten om de gezondheid van haar man, zoveel in haar vermogen ligt, te bescher men. Verkrijgbaar bij: Gelderland 10, hoek Hoogstraat, Veenendaal, Telefoon 2656 kunnen worden opgegeven by de onderstaande adressen: VEENENDAAL: Van Barneveld, Sig.magazijn „De Vallei", Pr. Bernhardlaan. Van Walsem, Sig.magazijn „Zuid", SI. de Bruïneplein. RHENEN. W. van Noort, Roghairweg 10. J. Bovenschen, Oude Veenendaalseweg 1. ELST: M. van Viegen, Rijksstraatweg 57. M. W. Struycken, Franseweg. ACHTERBERG. R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: H. Slotboom, Hofplein 8. RENSWOUDE: J. Meijer, Taets van Amerongenweg 40. O VERBERG: G. van de Brandhof, Haarweg 67. EDERVEEN: D. van Baaren, Hootsenplein 10. SCHERPENZEEL: P. de Jonge, Lindelaan 36, Telefoon 473. EN BIJ DE BEZORGERS VAN „DE VALLEI"

De Vallei | 1960 | | pagina 4