Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken WONEN IN VARKENSHOK» llit de Raad van Veenendaal: WEEKBLAD LIET ZICH EENZIJDIG VOORLICHTEN Tarieven van de waag weer in het geding Verwachting: sportcomplex Panhuis september 1962 klaar Wist u Qetvmuiale Televisie WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 5 verkeersongevallen Dagmarkt op dinsdag één jaar stop te zetten Buitengewoon interessante lezing over mysterieuze Saharabewoners RENSWOUDE AMERONGEN ACHTERBERG Agenda 34e jaargang VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 Nr. 78 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Vijf wagons 00F0STP 91 VEENENDAAL Aan neus voorbij Sportraad Complex(en) Vrouw TIEN GULDEN WAARD! 6 OW 027280 Toestand burgemeester gaat vooruit Sabotage Kruispunt MARKTCOMMISSIE ADVISEERT: MEER PROPAGANDA Valse berichten ió weer tijd! Geef uw kinderen LEVERTRAAN EN VITAMINE DROGISTERIJ TAK VOLKSUNIVERSITEIT: Veilig Verkeer start met verkeerscursus Nieuws van het Roode Kruis Verplaatsing Groene Kruis Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Na in een vorige vergadering de verordening inzake de gemeentelijke waag te hebben vastgesteld, is de Veenendaalse gemeenteraad in de gisterenavond ge houden vergadering, die gepresideerd werd door de loco-burgemeester, wet houder Ant. de Ruiter, nog eens uitvoerig op de tarieven voor het wegen terug gekomen. Een uitgebreide discussie ontstond bij het voorstel tot vaststelling van een instructie voor de waagmeester en de tarieven hadden hier dus slechts zijde lings mee te maken. Het merendeel van de sprekers koppelde echter de sala riëring van de waagmeester aan de tarieven. In feite ging het hierover, dat voor de nieuwe gemeentewaag, die pas kort geleden in gebruik is genomen, een té hoog tarief wordt geheven en dan speciaal voor wegingen buiten de vastgestelde uren op maandag- en dinsdagmorgen. Nor maal wordt een tarief van 60 cent per weging berekend, maar buiten de normale uren het dubbele van dit bedrag, waarvan de waagmeester dan de helft voor zijn extra bemoeiingen mag opstrijken. Het vaste salaris ontvangt deze functio naris uitsluitend voor de uren op maandag- en dinsdagmorgen. Hiernaar hebben b. en w. het vaste salaris berekend. Dat dubbele tarief, dat was het 'em nu juist. Gewoonweg verschrikkelijk, vond de heer G. J. van Deelen (SGP). Dat maakt men in heel Nederland niet mee. Een dergelijk tarief. Daar trekt men de mensen - zoals toch bij een nieuwe zaak te doen gebruikelijk is - niet mee aan, maar men jaagt ze juist weg. Een boer kan nu eenmaal niet altijd op maandag of dinsdag laten wegen. Als een handelaar een varken op een andere dag wil hebben, dan heeft een boer het maar te leveren. Of hij ver koopt niets. De boeren zijn dan over geleverd aan die 1,20 per weging. De heer Van Deelen vond ook het vaste salaris voldoende. Daar hoefde z.i. niets bij voor extra wegingen. Deze waren in een kwestie van enkele tellen voor elkaar. De meeste raadsleden, die over dit onderwerp het woord voerden waren het wel met de heer Van Deelen eens wat het dubbele tarief betreft, maar niet wat de salariëring aangaat. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) b.v. stelde voor om voor wegin gen buiten de normale uren een af nemend tarief in rekening te brengen. Voor het eerste varken 1,20, het twee de 0,90 en het derde en alle volgende 0,75. Als er meer varkens tegelijk worden aangevoerd wordt het werk van de waagmeester, per varken ge rekend, ook minder. Wethouder Joh. v. Hardeveld (PvdA) wilde voorop stellen, dat er was afge sproken - bij de bepaling van de tarie ven - dat deze eens een jaar zouden worden bezien. Uiteindelijk, aldus de heer Van Hardeveld, zijn b. en w. op dit gebied maar leken en men zal op de ervaringen moeten afgaan om het juiste tarief te bepalen. Toch vonden ook diverse andere raadsleden, dat men dan met een té hoog tarief was begonnen. Om dezelfde reden kan men het andersom stellen en dan kunnen de waaggelden altijd naderhand nog worden verhoogd. Ook bleek men niet over alle gege vens te kunnen beschikken, nodig voor een juiste tariefsbepaling. Er kan heel juist worden nagegaan hoeveel varkens in de gemeentelijke waag op de weeg schaal gaan, maar niet hoeveel varkens hier niet komen en worden gewogen in de waag aan De Klomp. Volgens de heer M. Bastmeijer (CH) moest men zich afvragen: „wat neemt onze concurrent?" en daar vast niet boven gaan. Nog vorige week, zei de heer Van Deelen, zijn er vijf wagons varkens be stemd voor Frankrijk, in de andere waag gewogen, omdat men hier 1,20 per varken had moeten betalen. Het lijkt nergens op en laten wij ons als gemeentebestuur nu niet alom in het land laten uitlachen. Naar de mening van wethouder Van Hardeveld gingen verschillende boeren nu nog naar de andere waag, omdat men dit door het waagloze tijdperk in Veenendaal, gewend is. Toch had spre ker de verwachting, dat het gebruik van de Veenendaalse waag, ondanks het pessimisme van de heer Van Deelen, eerder toe dan afnam. Dan erbij zullen b. en w. het tarief na een jaar draaien dat er in ons blad van vorige week woensdag een oproep is geplaatst tot een getuige van een verkeers ongeval? dat deze dame zich inmiddels heeft gemeld? dat we midden in het beukenootjes- seizoen zitten? dat er echter nog maar weinig men sen zijn die deze nootjes verzamelen? dat dit in en direct na de oorlog heel anders was? dat men toen zelfs kans zag om olie uit de nootjes te fabriceren? dat de Dijkstraat, gerekend vanaf „bebouwde kom", officieel altijd een B-weg is geweest? dat men dit sinds vorige week met een gloednieuw bord heeft aange geven? dat deze weg echter op de nominatie staat voor A-weg? dat het mooie nieuwe bord dan over een paar maanden weer gaat ver dwijnen? dat overigens niemand in Veenen daal wist dat het een B-weg was? 3UN6UANS IT PRlSMft PONTIC OME6A voor betere uurwerken weer onder ogen zien. En verder zei spreker: Als er nu iemand was die een voorstel kon doen, waarin tot uitdrukking kwam „zo moet het zijn" dan zei ik: fiat. Maar dat kan niemand. Dat er vijf wagons varkens aan Vee- nendaals neus waren voorbijgegaan vond mr. J. F. van Leeuwen toch wel jammer. Het dubbele tarief vond spre ker een gevaarlijk experiment. Dan kon het beter, wat spreker betreft, enig ver lies opleveren. Zijn voorstel was: ook buiten de normale uren het tarief op 60 cent houden en de waagmeester de extra werkuren in rekening laten bren gen. Daar waren toch wel de meesten voor; de beloning van de waagmeester mocht niet in gevaar komen. Nadat b. en w. zich korte tijd hadden beraden deelde wethouder Van Harde veld mee, dat b. en w. bereid waren om het voorstel terug te nemen en het voorstel van mevr. Buddingh (afnemend tarief) nader te bekijken. Het overgrote deel van de raadsleden was verheugd over het voorstel van b. en w. om een lening van 3 ton aan te gaan bij Patrimoniums Bouwvereniging voor de aanleg van het sportcomplex Panhuis. De heren T. Verkuijl (PvdA) en F. P. Stal (KVP) drongen aan op in stelling van een sportraad. Dan kon deze nog over alle mogelijke zaken, het sportcomplex betreffende, ad viseren. De voorzitter zegde toe hier werk van te maken. Het meest attractieve agendapunt noemde de heer E. C. Diepeveen (AR) dit voorstel. Een lening tegen een koers van 100% en een rentepercentage van 4. Spreker vroeg of dit nu geen aanbe veling was om eens mogelijkheden tot lenen ergens anders te zoeken dan bij de Bank van Ned. gemeenten. Volgens wethouder C. N. van Kuijk (AR) was dit door Patr. Bouwvereniging uitsluitend op zulke gunstige condities gedaan om de gemeente te helpen. De voordelen van het op de vrije markt lenen liggen niet zo gunstig als hier. Waarderende woorden richtte mevr. Buddingh aan het adres van wethouder Van Kuijk en Patrimoniums Bouwver eniging. Zoals men weet, sprak de heer Van Deelen, is onze fractie tegen iedere vorm van zondagsport. Hij vroeg daar om of b. en w. de verzekering konden geven dat het sportcomplex op zondag gesloten zou worden. Juist anders dacht de heer Stal er over. Ik heb al een Bergbad-com- plex, zei deze en nu krijg ik er mis schien nog een sportcomplex-com plex bij. Over eventuele zondagsluiting kon de voorzitter in dit stadium nog niets zeg gen. Spreker sprak namens het college zijn dank uit aan Patr. Bouwvereniging voor deze lofwaardige geste. Over het stadium waarin de plannen verkeren, zei spreker: tot nu toe is alles vlot ver lopen. De lening en de besprekingen met de Ned. Heide Mij., die het werk ter hand zal nemen. Als men hier door kan werken zal het sportpark in sept. 1962 kunnen worden opgeleverd. Het geheel wordt ongeveer 10 ha. groot. Wethouder Van Kuijk antwoordde nog - op enkele vragen - dat het er mo menteel op lijkt, dat men aan 3 ton voldoende heeft voor de financiering. De SGP verleende geen steun aan het Wacht er niet langer mee! Voor de betaling is, indien nodig, een oplossing. Overweegt u het eens. Het is de moeite waard. U haalt er gezelligheid mee in uw huis. voorstel, omdat geen zekerheid kon worden gegeven aangaande de sluiting op zondag. De woonruïmtecommissie werd in zijn geheel weer voor één jaar herbenoemd. B. en W. hadden in hun voorstel afge weken van het destijds door de raad ge nomen besluit ieder jaar één lid niet te herbenoemen. Men was tot de conclusie gekomen, dat men langdurig in deze corr» misie zitting moest hebben )m enigszins met deze moeilijke materie op de hoogte te geraken. Steeds nieuwe leden zouden de werkwijze van de commissie niet be vorderen. De raadsleden voelden dit ook wel aan, maar verschillenden zouden toch wel eens graag een vrouwelijk lid in deze commissie zien, zoals al eens eerder was voorgesteld. Als er dan een vrouwelijk lid inkwam zou de heer Verkuijl gaarne de vakbe weging in de commissie vertegenwoor digd willen hebben. Hier nu, dacht mevr. Buddingh radi caal anders over. Zij was vóór een vrou welijk lid, maar dan niet in de eerste plaats gelet op de politieke kleur, maar op capaciteiten. En als het dan toch om politieke groeperingen moet gaan, aldus spreekster, er zitten ook nog geen rooms- katholiek en geen liberaal in de commis sie. Naar aanleiding van het voorstel om het voorstel om het krediet voor het nieuwe raadhuis te verlagen met een De Valleiriks die vorige week uit gegeven is bij Service-station Renswoude is neit gevonden. De vinderspremie stügt hierdoor weer met een rijksdaalder, zodat de nieuw uit te geven riks met het nummer TIEN GULDEN waard is. Bij in levering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Tijdens de raadsvergadering van gis teravond deelde de loco-burgemeester, wethouder Ant. de Ruiter, mede dat burgemeester Bakker 's middags in het Streekziekenhuis te Bennekom was op genomen. Hier zal de burgemeester nader wor den onderzocht. Niettemin kan worden gezegd, dat de gezondheidstoestand vooruit gaat. Wethouder De Ruiter sprak namens de raad de beste wensen uit voor een spoedig herstel van de burgemeester. VERGADERING JEUGDNATUURWACHT Vanmiddag om vier uur vindt er een vergadering plaats van de Jeugdnatuur- wacht Veenendaal. Op de weg Elst-Rhenen is woensdag ochtend een grote vrachtauto een grote vrachtauto uit de bocht gevlogen. Aan het randje van de Rjjn kwam de auto pas tot stilstand. U.S.O.-CONCERT Op dinsdag 18 oktober a.s. zal het Utrechts Stedelijk Orkest weer een concert geven in het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Nadere bij zonderheden hierover volgen nog. BEVORDERING De Veenendaalse hoofdagent van ge meentepolitie G. van Binsbergen, is bevorderd tot brigadier bij de gemeen tepolitie alhier. DINSDAGAVOND VOLKSDANSEN Dinsdag 4 oktober a.s. wordt in het Jeugdgebouw de eerste Volksdansavond van het nieuwe seizoen gehouden. Zo wel jongens als meisjes vanaf 15 jaar kunnen zich op deze avond aanmelden. WIJZIGING LESSEN BIJ SPARTA De dinsdagavond-lessen van Sparta voor dames-sen. en heren-sen. zijn met ingang van volgende week gewijzigd. De nieuwe regeling wordt dan als volgt: in de Kon. Julianaschool dames rytmische cursus en dames senioren. De lessen he ren-sen. worden dan op donderdagavond in het gymnastieklokaal aan de Sand- brinkstraat gegeven. BUURTVERENIGING WESTER SINGEL GAAT UIT A.s. zaterdag maakt de buurtvereni ging „Westersingel" haar jaarlijkse uit stapje. De reis gaat deze keer naar Am sterdam, waar o.a. bezoeken worden gebracht aan Schiphol en Artis. J.l. woensdag hebben zich in Veenen daal vijf verkeersongevallen voorge daan, waarbij één dode viel te betreu ren en diverse gewonden plus de nodige materiële schade. 's Morgens vroeg vond een aanrij ding plaats op de hoek KL Kater- straat-Dr. de Visserstraat, waarbij de bromfietser H. uit Veenendaal om het leven is gekomen. 0 Wegens het niet voorrang verlenen botsten om half elf op de kruising bij het Davidsplein de bromfietsers B. en Br. uit Veenendaal op elkaar. Beide bromfietsers liepen verwon dingen op. Een hond was er 's middags om 4 uur de oorzaak van dat de heer D. die met zijn fiets op de Groeneveld- selaan reed, ten val kwam. Dank zij zijn lenigheid kwam hij er be trekkelijk goed af, maar zijn fiets werd behoorlijk beschadigd. Twee uur later werd de politie ge roepen bij een aanrijding op de Kerke wijk. De automobilist B. uit Veenendaal stond bij de stoplich ten te wachten en wilde de Rer*i- brandtlaan inrijden. De wielrijd- ster mevr. A. kon niet tijdig ge noeg remmen en reed tegen het spatbord van de auto. Er ontstond enkel materiële schade. Om half acht 's avonds reed de vrachtautobestuurder D. bij het achteruitrijden de bestelwagen van de heer G. aan. Ook deze aanrij ding bleef beperkt tot materiële schade. RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN half miljoen (van 3.400.000,op 2. 900.000,vroeg de heer S. Kroes- bergen (AR) hoever het met de bouw stond. De voorzitter had goede hoop, dat er nog dit jaar met de bouw kan worden gestart. Met een achttal vragen wilde de heer R. Koppenberg een einde maken aan ge praat over mogelijke sabotage bij de bouw en de inrichting van de nieuwe openbare lagere school in Zuid, hetgeen sommigen in Veenendaal voorkomt. Nadat de voorzitter had gezegd, dat er van de kant van b. en w. al het moge lijke voor deze school is en nog wordt gedaan beantwoordde wethouder Van Kuijk de vragen. Aan een boeteclausule in een bouw- overeenkomst heeft men niet veel, aan gezien een kleine speling altijd mogelijk is. Er is naar gestreefd de school op 1 september j.l. te openen en achteraf is de bouw tegengevallen. De opening zal nu de volgende maand geschieden. Het was misschien mogelijk geweest om met één of twee lokalen te beginnen, maar het had b. en w. toch beter gele ken om met de hele school ineens te starten. Bij informatie was ook gebleken, dat alle kinderen die voor deze school waren bestemd op andere scholen tijdelijk onderdak hadden gevonden. Het hoofd is niet te laat benoemd. De moeilijkheden zaten in de bouw, niet in het hoofd. Dat er te laat schoolmeubelen zouden zijn besteld is betrekkelijk. Deze zijn eni ge maanden geleden besteld, maar toe vallig was er bij de leverancier veel in bestelling, zodat men enigszins langer moest wachten. Tenslotte hebben b. en w. over de open bare kleuterschool een onderhoud gehad met de inspectrice. Toen is gebleken, dat het aantal te verdelen scholen bijzonder klein is en het aantal aanvragen legio. Na het dodelijk verkeersongeval, dat j.l. woensdag plaatsvond op het gevaar lijke kruispunt Klaas Katerstraat - Dr. de Visserstraat was het te verwachten, dat hierover in de raad wederom zou worden gesproken. De heren Van Ojik, Stal en Koppen berg hadden er in het verleden reeds meermalen bij b. en w. op aangedron gen ter plaatse een voorrangskruissing in te stellen en kwamen hierop vanzelf sprekend weer terug. De heer Van Ojik vroeg: wat is de ware reden dat dit kruispunt niet beveiligd wordt? Zijn b. en w. nu voornemes deze zaak op te lossen? De voorzitter las het ter zake uitge brachte advies van de inspecteur van po litie voor. Dit stond geen voorrangskrui sing op dit punt voor, aangezien er in de ze omgeving veel meer even gevaarlijke kruispunten zijn. Wel zouden er borden „gevaarlijke kruising" kunnen worden geplaatst, doch de inspecteur betwijfelde ook hiervan het praktische nut. Deze borden waren in middels besteld. Wethouder De Ruiter zei ook nog, dat b. en w. woensdagmorgen twee uur na De Marktcommissie Veenendaal die j.l. woensdagavond in vergadering byeen ge weest is, zal aan het gemeentebestuur adviseren de dagmarkt op dinsdag voorlopig één jaar af te schaffen. Mocht later blyken dat de dagmarkt weer nodig is, dan zou deze opnieuw ingevoerd kunnen worden. De zaterdagmarkt blyft normaal de gehele dag gehandhaafd. Dit advies is gegeven, mede naar aan leiding van een onder de standhouders gehouden enquête, waaruit bleek dat de meesten niet voor een dagmarkt op dins- het dodelijk ongeval hierover hadden be raadslaagd en maandag zal de aangele genheid in de vergadering van b. en w. nog eens met de inspecteur van politie worden besproken. Mag ik eisen, aldus de heer Koppen berg, dat de borden „gevaarlijke krui sing" onmiddellijk worden geplaatst? En als deze nog niet leverbaar zijn dan des noods zelfgemaakte houten borden. De heer J. Scholten (CH) was getroffen door een artikel in een landelijke week blad over de Veenendalers, die aan de Valleistraat in varkenshokken en in schu ren huizen. Volgens dit weekblad hadden deze mensen niet voldoende medewer king gehad van gemeentebestuur en woonruimtecommissie, terwijl b. en w. in een vorige raadsvergadering hebben me degedeeld, dat zij deze mensen juist alle medewerking hadden verleend. Wie spreekt hier de waarheid? De wethouder van volkshuisvesting, de heer Van Hardeveld pakte fel uit tegen het weekblad, dat de zaak had gepubli ceerd. Men mag, zo vroeg de wethouder zich af, van een dergelijk weekblad toch verwachten, dat men zich objectief laat voorlichten. En niet uitsluitend op mede delingen van de betrokken mensen af gaat. Het is zonder meer sterk af te keuren, dat men een dergelijke reportage plaatst zonder het gemeentebestuur er in te kennen. Door b. en w. en woonruimtecommissie is al het mogelijke gedaan om deze nood toestand te voorkomen, c.p. te verhelpen. De wethouder adviseerde tenslotte ie dereen, die over deze zaak meer wilde weten zich ook in verbinding te stellen met het gemeentebestuur. Dan weten b. en w. tegelijkertijd uit welke hoek de valse berichten komen. Aan het begin der vergadering richtte de voorzitter zich met enkele hartelijke woorden tot wethouder Van Hardeveld, die zijn 25-jarige jubileum als raadslid had herdacht. De heer Van Hardeveld, op zijn beurt, dankte de voorzitter voor deze woorden en voor het medeleven van de gehele raad bij zijn jubileum. dag voelen. Een groot gedeelte van de standhouders gaat om één uur weg en op die manier ontstaan er hinderlijke hiaten. Dit alles in aanmerking nemende, heeft de Marktcommisie besloten aan het ge meentebestuur te adviseren de dagmarkt op dinsdag voorlopig één jaar stop te zetten. De commisie heeft bovendien de in druk gekregen dat het marktbezoek da lende is. In het verleden heeft men pe riodiek reclame gemaakt tot ongeveer drie jaar geleden toen men dacht dat de markt een zodanige bloei had, dat het niet meer nodig was. Sinds die tijd is er geen propaganda meer gevoerd, zodat nu blijkt dat het marktbezoek verhoudingsgewijs geen ge lijke tred houdt met de uitbreiding van de bevolking. Er bestaan thans plannen om met St. Nicolaas een actie te gaan voeren om het bezoek aan de markt te stimuleren. In welke vorm deze actie gegoten zal worden, is nog niet bekend. Zeer bin nenkort zal hieromtrent een vergade ring belegd worden. Zowel de gehele zaterdagmarkt als de dagmarkt op dinsdag zijn na de oorlog ontstaan. In de loop der jaren is de za terdagmarkt gaan overheersen, en deze heeft haar bestaansrecht dan ook wel bewezen. VITAMINE C OOK LOS VERKRIJGBAAR HOOFDSTRAAT 106 TEIEF ?Vö Een reportage van haast niet te geloven dingen ontrolde zich woensdagavond voor de bezoekers van de eerste avond van de Volksuniversiteit Veenendaal. Een repor tage van vele intieme bijzonderheden over de Sahara uit de mond van de bekende veelzijdige kunstenaresse, mevr. mr. L. Eversdijk-Smulders, die door vele en lange verblijven met dit gebied is vertrouwd geraakt. Mevr. Eversdijk vertelde op buitenge woon boeiende wijze over haar beleve nissen en bracht haar verhalen zo huise lijk, dat de vele bezoekers aan deze eer ste avond een prettige herinnering zul len bewaren. De aanschouwelijke toelich ting van de lezing van mevr. Eversdijk bestond voor het overgrote deel uit dia's van door haar zelf gemaakte kunstzinnige tekeningen. Dit alles schiep een zo mysterieuze sfeer, dat de gehele lezing op één sprook je geleek. Trouwens dit was ook de er varing van de spreekster. Iedere keer als zij de Sahara bezocht waande zij zich in een sprookjeswereld, in het land van duizend en één nacht. Mevr. Eversdijk sprak voornamelijk over de bewoners van de Sahara; de Be doeïenen en hun harems. Zij verkeerde onder vele stammen en bezocht een groot aantal oasen, Daardoor leerde zij als geen ander de gewoonten en gebbruiken van de onderscheidene stammen, die alle hun oorsprong in de Islamietische godsdienst vinden, kennen. Opmerkelijk was het te horen welke plaatsen de mannen en de vrouwen in de verschillende stamvolken innemen. Op één punt echter is het overal het zelfde, n.l. dat de man verre boven de vrouw is verheven. De vrouw is in dit gebied niet veel meer dan een slavin en deze vrouwen zullen zich nooit tegen hun lot, waartoe zij reeds op ongeveer elf jarige leeftijd zijn veroordeeld, verzet- VANAVOND MUZIEK OP BRUÏNEPLEIN De Kon. Scheepjeswol Harmonie maakt vanavond, op uitnodiging van de winkeliers rondom het Bruïneplein en -straat, een muzikale rondgang door een gedeelte van Veenendaal-zuid. Het slot van de rondgang vormt een grote show-taptoe op het Slot. de Bruïne plein. Het plaatselijk Verbond voor Veilig Ver keer start op vrijdagavond 9 oktober a.s. met een verkeehscursus die in totaal uit vijf lessen bestaat. Aan het einde van de cursus wordt een examen gehouden waarvoor een diploma kan worden be haald. De lessen worden gegeven in de B.B.- kelder in de Openbare Lagere school aan de Sandbrinkstraat, t.o. het postkantoor. De instructie geschiedt met behulp van maquettes, magnetische verkeersborden enz., terwijl er ook filmstrips op het rooster staan. Alhoewel verschillende personen zich reeds opgaven, vertrouwt het Verbond op een nog grotere deelname, vooral ook omdat een juiste verkeerskennis in deze tijd meer dan noodzakelijk is. De cursus is o.a. zeer aan te bevelen voor mensen die al jaren een rijbewijs bezitten maar slechts af en toe rijden. Op de cursus die een algemeen karakter draagt zullen overigens alle verkeersonderwerpen wor den behandeld. De laatste boottocht in dit seizoen met de J. Henri Dunant zal plaats vinden van 3-8 oktober a.s. Vertrek en terugkeer aan het Merwedekanaal te Utrecht. Aan deze tocht zullen 6 patiënten uit Veenen daal deelnemen. Op woensdag 5 oktober a.s. begint een cursus voor opleiding tot helpster of hel per voor het Nederl. Roode Kruis. Deze cursus staat onder leiding van Dr. Bis schop voor de theorie, terwijl de heer van Viegen het praktische deel zal ver zorgen. Voor nadere bijzonderheden raad plege men de advertentie elders in dit blad. Het wykgebouw van de Vereniging Het Groene Kruis te Renswoude is sinds ja ren gevestigd geweest in het perceel Dorpsstraat 45. De eigenaar heeft dit pand echter verkocht en daar de nieuwe eigenaar de huur had opgezegd, moest een andere huisvestingsmogelijkheid wor den gezocht. Met medewerking van het gemeente bestuur is hiervoor de nieuwbouw-wo- ning Van Reedeweg no. 1 beschikbaar gesteld. Aan dit perceel zijn de nodige bijzondere voorzieningen getroffen, waar voor de gemeente een extra subsidie heeft gefourneerd, zulks omdat ook de wijkverpleegster Zr. Y. Bos ook in deze woning wordt gehuisvest. Thans is dit pand zover gereed, dat het kan worden betrokken en ingaande 1 oktober 1960 is thans het nieuwe wijkge- bouw in gebruik genomen. VOOR VEEHOUDERS EN JONGE BOEREN De komende winter zal in Renswoude bij voldoende deelname, door de heer J. van de Goot .inspecteur van het N.R.S., een cursus worden gegeven in vee beoordeling. Wie hiervoor belangstelling heeft kan zich vóór 6 oktober a.s. op geven bij A. P. Wolleswinkel, Barne- veldsestraat 37. Deze cursus wordt speciaal gegeven ter verbetering van de veestapel. MUZIEK- EN TONEELAVOND Op zaterdag 8 en zaterdag 15 okt. a.s. hoopt de muziekvereniging „Ons Ge noegen" te Renswoude in het gebouw Rehoboth haar eerste uitvoering van dit seizoen te geven. Tijdens deze jubileumuitvoering zal voor de pauze het muzikale gedeelte worden afgewerkt, terwijl daarna de toneelafdeling voor het voetlicht komt met het toneelstuk „Tot wederdienst bereid". ten om de eenvoudige reden, dat zij sys tematisch dom worden gehouden. Bij de Moslims is de man degene, die het weet en hij heeft het voor het zeggen. De man nen kunnen over het algemeen genomen lezen en schrijven en zij alleen mogen de Koran - het heilige boek - lezen. Bij het merendeel van de stammen le ven de vrouwen in harems. Deze mogen zij alleen zwaar gesluierd en met slechts één oog zichtbaar verlaten. Weer andere stammen laten geen vrouw buiten de harems toe. Deze beroemen zich op een nog „zwaardere" sluier, n.l. de nacht. M. a.w. hier mogen de vrouwen uitsluitend 's nachts buiten de harem komen. Mevr. Eversdijk doorspekte haar lezing met verschillende verhalen van persoon lijke ontmoetingen met Bedoeïenen en hoe ongeloofwaardig deze soms ook aan deden, zij verzekerde haar toehoorders, dat het volstrekt geen anekdotes waren. DE GEIT Zij vertelde van een etentje, dat zij met enkele Franse officieren van gezondheid had gehad bij een Arabische sheik. De hoofdschotel van dit diner bestond uit een complete geit, waarvan de Arabische gasten als wilde dieren stukken afscheur den en opschrokten, want men wist het: dit was de enige en laatste geit, die ter „tafel" kwam. Het geitevlees had haar niet slecht gesmaakt en zij was dan ook benieuwd hoe men dit bereid had. Toen bleek, dat men eenvoudig een gat groef en daar de geit in liet zitten tot het vlees klaar was voor consumptie. Eén man had spreekster ontmoet, die naast zijn tien vingers ook al zijn tenen nodig had om het aantal vrouwen te tellen dat hij in de loop der jaren h|ad gehad. Hij kwam tot 27! Vanzelfsprekend niet allen tegelijk. Af hangend van de welstand heeft men één tot vier vrouwen tegelijk. Op buitenge woon slimme wijze wist mevr. Eversdijk toegang tot een aantal harems te ver krijgen. Zij begon dan met de kinderen voor zich te winnen; zij tekende hen en liet hun het resultaat zien. Hierover wa ren de kinderen dan op de duur zo en thousiast, dat zij tegen hun moeders zei den, dat er een „madame" in de oase was, die een foto maakte zonder ma chientje. Van lieverlee werden de moe ders dan nieuwsgierig en nodigden zij via hun kinderen mevr. Eversdijk uit in hun harem. Deze en vele andere interessante din gen werden gebracht door mevr. Evers dijk, die door haar vele reizen van de Sahara is gaan houden. Spreekster werd welkom geheten en bedankt door de voorzitter van de V.U., dr. J. G. Thoomes. Deze bracht bij de aanvang van de avond de groeten van de ere-voorzitter, burgemeester Bakker aan de aanwezigen over. Het bestuur had de burgemeester, die ziek is, een bloemetje gezonden met de beste wensen voor een spoedig herstel. VEILIG-VERKEERSRIT De Veilig Verkeersrit welke j.l. zater dagmiddag uitgeschreven was voor mo toren, scooters en auto's en waarvoor grote belangstelling bestond, is niet verlopen zoals de organisatoren dat graag gezien hadden. Bepaalde omstan digheden, in verband staande met het parcours, hebben er toe geleid dat de rit opnieuw verreden zal moeten wor den. De nieuwe rit is vastgesteld op zaterdagmiddag 5 nov. a.s. BABY-SIT-DIENST De Amerongse jeugdverenigingen van de Gera kerk hebben onlangs een zgn. baby-sit-dienst opgericht. Tegen 1,25 per avond (na half wordt het tarief met 50 cent verhoogd) kan er gebruik gemaakt worden van deze dienst. De opbrengst is bestemd voor de ver fraaiing van het interieur van het ver gaderlokaal dat achter de kerk wordt gebouwd. NAGEKOMEN KERKDIENST Ned. Herv. Kerk: 10 uur de heer v. d. Born, 6.30 u. ds. Koreman van Rhenen. VEENENDAAL Vrijdag 30 september: Bazaar Leger des Heils in Eier- hal, vanaf 7 uur. Emigratievoorlichtingsavond in Gew. Arbeidsbureau, 8 uur. Taptoe D.S. Harmonie op Bruïneplein. Zaterdag 1 oktober: Bazaar in Eierhal, 3 en 7 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: ,,'n Huis op stelten", toeg. alle leeftijden, maandag t/m woensdag: „Als ratten in de val", toeg. 18 jaar, donderdag: „De Spaanse vlieg", toeg. 18 jaar. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1960 | | pagina 1