Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Leer de regels vóórdat U het slachtoffer wordt! Voor de KANTONRECHTER MULDER HERFST-WANDELTOCHT 1960 Boudewijn ontmoette Fabiola in Zwitserland Wethouder Van Kuyk opende nieuwe Hema Rhenenaar in Arnhem op gruwelijke wijze vermoord HINDERBRILLEN 'tWJ MELIS OPTIEK 34e jaargang WOENSDAG 5 OKTOBER 1960 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nr. 79 Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg - Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Oproep van Veilig Verkeer aan ALLE weggebruikers V.V.V.-voorzitter: „Beter op cursus valse schaamte overwinnen, dan als slachtoffer op de weg te liggen!" 300 LEDEN Pover resultaat Jeugdnatuurwacht organiseert excursies Bromfietser botste op stil staande wagen Inschrijving sluit a.s. zaterdag AMERONGEN Drie inbraken Anna en Fabiola PARCOURS: Winkelpand in recordtijd gebouwd RENSWOUDE Nieuws uit de omgeving Wat nu weer. OOK IN HOOFDSTR.Sf TEL 3I86 VEENENDflPL ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per k'wartaal Losse nummers 15 cent Dat het aantal verkeersongevallen in vrijwel alle landen van de wereld schrik barend toeneemt, mag wel als een bekend staand feit aangemerkt worden. En - om dichter bij huis te blijven - dat hetzelfde feit zich helaas ook in Veenendaal en in alle andere plaatsen in de omgeving voordoet, kan men heel eenvoudig concluderen uit de niet aflatende stroom van berichten over aanrijdingen en botsingen. Er gaat bijna geen dag voorbij of ergens op het wegennet eist het verkeer zijn tol: lichte of zware materiële schade staat er dan in de krant, moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht werd vrijwel op slag gedood In het belang van iedere weggebruiker - of beter gezegd van ieder mens - moet hier iets aan gedaan worden. En met dat „iets" bedoelt de afdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer een juiste kennis van de verkeersregels en de juiste TOEPASSING hiervan. De afdeling van het Veilig Verkeer te Veenendaal werd in 1953 opgericht en telt thans ongeveer driehonderd le den. In de jaren van haar bestaan ver richtte de afdeling, zoals alle andere in de omgeving, veel nuttig en baan brekend werk. Men begon met het verkeersonder- wijs bij de schooljeugd, gaf in het ver leden ook cursussen voor volwassenen, hield meer dan eens acties voor voer tuigencontrole, organiseerde de inmid dels zeer in trek zijnde veilig-verkeers- ritten en hield lezingen voor diverse verenigingen. Van meer recente datum noemen we een actie in samenwerking met de Vee- nendaalse Winkeliersvereniging en de zeer druk bezochte stand op de Vewi- beto-IV. Thans staat er een verkeerscursus op het programma. In totaal zijn het vyf lessen waarvan de eerste gegeven wordt op a.s. vrijdagavond om 9 uur (dus na de koopavond) in de B.B.-kelder aan de Sandbrinkstraat. De kosten zijn laag gehouden: slechts vijftig et per avond, m.a.w. voor zegge en schrijven twee gulden vijftig kan IEDEREEN die ver- keerskennis opdoen die men iedere mi nuut op de weg nodig heeft. Een normale veronderstelling zou zijn dat deze cursus, welke van vitaal belang is, een dergelijk groot aantal deelnemers zou trekken dat de organi satoren - die dit werk overigens vol komen belangeloos verrichten - de cur sus noodgedwongen zouden moeten splitsen. De praktijk echter vertoont een ge heel ander beeld. Enkele jaren geleden bijvoorbeeld trok de cursus de belang stelling van een kleine tachtig perso- (Zie verder pagina 2) Het plaatselijke comité Jeugdnatuurwacht hetwelk in 1954 door de burgemeester werd geïnstalleerd en dat zich ten doel gesteld heeft de jeugd begrip, waarde ring en liefde by te brengen voor alles wat leeft en groeit in de natuur, heeft op een vorige week gehouden vergade ring besloten in samenwerking met Staatsbosbeheer excursies te gaan orga niseren. Tot dusverre beperkt het werk van het comité zich tot het geven van filmvoor stellingen voor de schooljeugd en als uit vloeisel daarvan werden diverse wed strijden gehouden. Om de jeugd er nu meer persoonlijk bij te gaan betrekken is men met excur sie-plannen op tafel gekomen. Daar het vrijwel ondoenlijk is om met een grote schare kinderen van alle scholen excur sies te gaan maken, zullen er eerst een aantal onderwijzers en onderwijzeressen de natuur intrekken (er zijn nu al 80 aanmeldingen) die op hun beurt de, met medewerking van Staatsbosbeheer, opge dane kennis doorgeven aan de kinderen. Ter voorbereiding en inleiding van deze excursie van het onderwijzen personeel komt de heer Heus van Staatsbosbeheer - ook bekend als radiospreker - op maan dag 10 oktober a.s. een lezing met toe lichtende films houden in 't Trefpunt. 2e PREDIKANT BEROEPEN VOOR SOLA FIDE Ter vulling van de tweede predikants plaats bij Sola Fide is door de prov. ker- keraad van de Ned. Herv. Kerk in de prov. Utrecht beroepen ds. A. Bos, Ned. Herv. predikant te Vuren en Daalen. INTREE NIEUWE HERV. PREDIKANT Ds. P. de Jong zal zondagmiddag 16 ok tober a.s. om half drie te Kootwijker broek afscheid nemen van de hervormde gemeente van Kootwijk in de burgelijke gemeente Barneveld en de week daarop, nl. zondagavond 23 oktober a.s. in de Ou de Kerk, na vooraf in de morgendienst in de Julianakerk te zijn bevestigd door zijn voorganger ds. v. d. Pol, intree doen als predikant van de hervormde gemeen te van Veenendaal. Zaterdagavond is op de Munnikenweg de bromfietser H. uit de Groep op een stil staande groentewagen gereden, waardoor h(j met ernstig lichamelijk letsel naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De groentewagen stond onder een brandende lantaarn en men vermoedt dan ook dat de brilleglazen van de brom fietser beslagen waren. De materiële schade was gering. Op zaterdag 15 oktober a.s. wordt in cn om Veenendaal de Herfst- Wandeltocht 1960 gehouden. De organisatie hiervan berust zoals ieder jaar bij de Wandelsportvereniging „De Vrye Wandelaars" uit Ameron gen en het Wandelcomité Veenendaal en Omstreken. Hoewel de inschry- vingstermijn nog niet verstreken is, staat nu al vast dat er tal van groe pen buiten Veenendaal zullen deelnemen. De organisatoren rekenen bovendien op alle plaatselijke wandelverenigingen zodat de tocht, be houdens goed weer, een wandelsportevenement van de eerste rang be looft te worden. Op twee plaatsen op het Industrie terrein is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Het eerste be zoek is waarschijnlijk gebracht aan het confectiebedrijf „De Utrechtsche", waar men via een bovenlicht naar binnen klauterde. Wat meegenomen werd is echter niet noemenswaardig. Ook de handelmaat schappij Ejo stond op het programma. Verder dan een poging tot inbraak kwam het niet. Op een gerucht werd de heer Overmaat wakker, die op ver kenning uitging waardoor men op de vlucht ging. Dezelfde nacht werd ook een bezoek gebracht bij een inwoner op de Kon. Wilhelminaweg. Hier werd niets vermist. DONDERDAGAVOND ZENDINGFILM IN HET CLUBHUIS Donderdagavond (morgen) worden in het Clubhuis een aantal zendingsge luidsfilms gedraaid. Er zijn twee hoofd films t.w. „Riki Mata" (lachende ogen) en „Wat blijft", die het zendingsbureau in Baarn heeft laten vervaardigen over het werk in Indonesië, 's Middags wordt er een programma voor de jeugd ver toond. „Waar heeft koning Boudewijn zijn lieftallige verloofde voor het eerst ontmoet? Wie bracht hem met de aanstaande koningin in contact?" De persattaché Claude de Valkeneer wilde deze vragen niet beantwoorden: „De koning wil dit geheim bewaren voor zijn kinderen" zei hij. Vanaf dit ogenblik hadden de spekulanten en nieuwsmakers vrij spel. De eerste kandidaat was de bekende Belgische bankier, graaf van Launcit, die ook het persoonlijke fortuin van de Belgische koninklijke familie beheert. Hij vertoeft nogal vaak in Spanje en zou Fabiola ontmoet hebben in Barcelona waar hij haar aan Boudewijn zou hebben voorgesteld. De graaf wond er echter geen doekjes om: „Ik heb Dona Fabiola nog nimmer ont moet. Het grote nieuws kwam voor mij even onverwachts als voor iedereen." Anderen schoten toen de heer Solvay aan, een persoonlijke vriend van koning Leopold. Hij zou het eerste contact hebben gelegd. Maar ook dit spoor bleek dood te lopen. De gravin van Limburg-Stirum was de derde „onschuldige verdachte". Thans behoeft niemand meer te gis sen. De waarheid is aan het licht ge komen. Koninginmoeder Victoria van Spanje, de weduwe van Alfons XIII, is, zij het ongewild - oorzaak van de ken nismaking. Deze 73-jarige vrouw woont op een landgoed bij Lausanne. Kort ge leden nodigde ze haar kleindcchter Anna uit, dochter van Marie-Christine en de graaf van Marone. Anna kwam, maar ze was vergezeld van haar boe zemvriendin Dona Fabiola. Boudewijn was op dit ogenblik ook in Zwitserland. Hij bezocht de Spaanse koningin-moe der graag. Ze liet hem weten, dat ze twee charmante gasten had, die het op prijs zouden stellen als hij wilde komen De organisatie van de herfsttocht, die vorig jaar niettegenstaande het bijzon der slechte weer nog bijna 600 deel nemers trok, geschiedt onder auspiciën van de SGWB, aangesloten bij de NWB. De start vindt plaats vanuit het ge bouw „'t Trefpunt" aan de Dennelaan om half drie. Er zijn drie afstanden, t.w. de 10 km voor adspiranten, 15 km voor junioren en 18 km voor senioren. Behalve de wisselbeker van „De Vallei" welke vorig jaar werd gewon nen door „de Groentjes" uit Veenen daal en een aantal extra prijzen, ont vangt iedere deelnemer een draag- medaille met lint. Vermoedelijk zullen er ook mi litairen aan de tocht deelne men. De aanschrijvingen zijn al verzonden maar tot heden was er nog geen antwoord te rug ontvangen. Een deskundige jury zal de groepen beoordelen en zo vlug mogelijk na het beëindigen van de tocht de prijzen be kend maken. De uitreiking hiervan vindt plaats in ,,'t Trefpunt". De voorinschrijving - het inschrijf- adres- is het VW-bureau in de Zand straat - sluit op zaterdag 8 oktober a.s. 10 KM Start Dennenlaan, r.a. Boslaan daar na dezelfde route als 15 en 18 km tot de rust. Na de rust l.a. Grindweg, r.a. Veenendaalseweg, Kerkewijk, r.a. Den nenlaan, finish. 15 KM Start Dennenlaan, r.a. Kerkewijk, r.a. Spoorlaan, r.a. Boslaan, l.a. Middellaan, r.a. Brinkersteeg, l.a. Cuneraweg, bij villa nr. 367 r.a. tot Grindweg, r.a. Grindweg, l.a. van Zoetenlaan, l.a. De- fensieweg, l.a. Grindweg tot viersprong, l.a. daarna pijlen volgen tot Grindweg, rust. Na de rust l.a. Grindweg, r.a. Vee- nendaalsestraatweg, l.a. Cuneraweg, r.a. de Heuveltjes, r.a. Dijkstraat, l.a. Wes tersingel, r.a. Rembrandtpark, Rem- brandtlaan, r.a. Kerkewijk, l.a. Dennen laan, finish. 18 KM Zelfde route als 15 km tot de rust. Na de rust r.a. Grindweg, 2e weg l.a. tot Cuneraweg, l.a. Cuneraweg, r.a. Kampjesweg, spoorweg over tot Mid- delbuurt, l.a. Middelbuurt, r.a. Groene- veldselaan, l.a. Industrielaan, l.a. Ker kewijk, l.a. Dennenl-ian, finish. r.a. -= rechtsaf. l.a. linksaf. Zelden zal er in Veenendaal een nieuwe zaak geopend zijn op een wijze zoals dit j.l. vrijdagmiddag geschiedde bij de officiële opening van het Warenhuis B. Bos aan de Markt, beter bekend onder de bedrijfsnaam Hema. Een compleet muziekkorps met vier grote reclamewagens trok in de middaguren door de straten en arriveerde precies op tijd voor het nieuwe winkelpand, dat in record tijd is gebouwd, om de officiële opening muzikale luister bij te zetten. Nadat wethouder S. N. van Kuyk als laatste spreker de winkel voor geopend had ver klaard, begaven zeven charmante verkoopsters zich naar buiten, ieder een grote letter dragend die tezamen het woord GEOPEND vormden. Hierna werd de Hema door het publiek, dat al geruime tijd buiten had staan wachten, bestormd. Onder de talrijke genodigden bevon den zich de wethouders Van Hardeveld en Van Kuyk. In verband met de ziekte van burgemeester Bakker, verrichtte laatstgenoemde de officiële opening. Allereerst werd het woord gevoerd door de directeur, de heer B. Bos, die het betreurde dat burgemeester Bakker niet aanwezig kon zijn. Als blijk van waardering voor de medewerking bood hij het gemeentebestuur een oud-ge- kleurde plaat van de provincie Utrecht aan. De heer Bos bracht ook nog dank aan zijn moeder voor de steun die hij van haar had ontvangen, hetgeen ge paard ging met het aanbieden van een boeket bloemen. Vervolgens sprak één der directie leden van de N.V. Hema, de heer J. E. C. J. R. Buchwaldt, welke uitvoerig stil stond bij de betekenis van de 40ste Hema-vestiging in Veenendaal. Wethouder Van Wuyk tenslotte, roem de de activiteit van de bouwers van het winkelpand, in het bijzonder architect Brouwer en fa. J. Boers Zn. Voorts zei hij: „In kringen van de plaatselijke middenstand heersen verschillende me ningen over deze vestiging van de He ma. Ik persoonlijk ben het met hen eens die zeggen dat Veenendaal als winkelcentrum van de Gelderse Vallei en de zuidoosthoek van Utrecht er stukken beter van wordt." Na de sleutel van het zoontje van de heer Bos ontvangen te hebben, opende wethouder Van Kuyk de deur, waarna een aantal verkoopsters het publiek buiten kenbaar maakte dat de winkel geopend was. INTERIEUR De gehele winkelruimte is onderge bracht op de begane grond. De opper vlakte van de winkel bedraagt 465 vier kante meter en de toonbanklengte is ruim 200 meter. In de consumptiehoek is een kaasafdeling, een modern ge koelde vleeswarenafdeling, een choco laterie-afdeling, terwijl in de levens middelenafdeling zelfbediening is. De winkel is geheel onderkelderd waar de magazijnen zich bevinden. Op de begane grond is eveneens een frisse en ruime kantine voor het personeel. De vaste bezetting bestaat uit 22 ver koopsters, 1 etaleur, 2 magazijnbedien den, 22 hulpverkoopsters, 2 administra tieve medewerkers en een kantinejuf frouw. De verkoopsters hebben hun praktische ervaring opgedaan in de He- ma-filialen te Utrecht en Zeist. Wethouder C. N. van Kuyk opent de toegangsdeur van de nieuwe Hema aan de Markt. Links achter hem de eigenaar, de heer B. Bos en uiterst links het directielid van de N.V. Hema, de heer Buchwalt. PROVINCIALE FOKVEEKEURING Op de provinciale fokveedag te Utrecht, uitgaande van de Bond van Fokverenigin- gen, hebben de Renswoudse veehouders de volgende prijzen behaald: Pinken, rubriek la: Nutte's Jetske, 2e pr., eig. B. Oosterink; Alie 5, 2e pr., eig. J. Boer; rubrie lc: Douwt je 24, le pr., eig. A. P. Wolleswinkel; rubriek le Geesje 10, 2e a-pr., eig. J. Lagerwey. Melkvaarzen, rubriek 2a: Boukje 44, le a-pr., eig. D. A. Verbeek. Scotten, rubriek 3a: Klara 7, le b-pr., eig. D. A. Verbeek; rubriek 3b: Douwtje 23, le b-pr., eig. A. P. Wolleswinkel; Oudere melkgevende koeien: rubriek 5b: Maaike 25, le b-pr., eig. A. P. Wolleswinkel. Drachtige droogstaande koeien: rubriek 6a: Brandsma 106, 2e a-pr., eig. J. Lager- weij; Produktieklasse: rubriek 7a: Bouk je, le c-pr., eig. D. A. Verbeek; Super produktieklasse: rubriek 8: Nellie 2, le c-pr., eig. D. van den Brandhof; Boukje 7, le e-pr., eig. D. A. Verbeek; Eigen groep: rubriek 13b: le c-pr., eig. D. A. Verbeek. In Rhenen heerst grote verslagenheid om een afschuwelijke moord op de aan de Emmalaan wonende 57-jarige stucadoor de heer L. F„ vader van elf kinderen. In de nacht van zaterdag op zondag werd hy langs de R\jn by Arnhem van het leven beroofd door de 20-jarige R. G. uit Rheden, die kort na zyn daad door de Arnhemse politie niet ver van de plaats van het misdrijf kon worden gearresteerd. De dader heeft bekend. Van enkele Duitse toeristen kreeg de politie de mededeling, dat er aan het On- HARING EN WITTEBROOD... 3 oktober, het ontzet van Leiden. In de Waag reikte burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot traditiege trouw haring en wittebrood uit. EDE: De bloedtransfusiedienst van de afdeling Ede van het Nederlandse Roode Kruis heeft een ernstig tekort aan donors ten behoeve van de ziekenhuizen in Ede en Bennekom. Er is een dringend beroep op alle ingezetenen gedaan zich als do nor op te geven. DOORN: Half oktober zal het nieuwe groepsbureau van de Rijkspolitie in Doorn opgeleverd worden. Bij het nieu we politiebureau zijn twee dienstwonin gen gebouwd. MAARSBERGEN: De Maarsbergse po litie zal binnenkort uitgerust worden met een niet-afgestelde bromfiets, zodat zij o.m. in staat zal zijn de bromfietsen die de max. snelheid overschreiden te achtervolgen. I., chauffeur te Renkum, zou zijn auto in de Prins Hendrikstraat te Renkum zodanig geparkeerd hebben, dat de weg er vrijwel door afgesloten werd. Verdachte was het er vrijdag voor het Wageningse kantongerecht echter niet mee eens. Rechts was een wachtverbod, maar omdat er links al zoveel wagens stonden, had hij zijn auto toch even waarop geen verbodsbord te bekennen viel, omdat een vrachtauto het zicht erop ontnam. Later heb ik er nog wel eens op gelet, vervolgde verdachte, en toen bleek me, dat het bord op marktdagen altijd weggestopt staat achter auto's of kraampjes. Een paar weken geleden, op een dag, dat het regende, was er zelfs rechts geplaatst. Dat mocht, want hij nen gehad. De dame werd niet gewond, C., vertegenwoordiger te Arnhem, een tentzeil overheen gehangen, hoefde alleen maar wat goederen op te alleen de fiets had iets schade. Eis en was in Veenendaal bij de Markt met Hebt u daar de verbalisant ook op halen. vonnis luidden 20,of 4 dagen. zijn personenauto in een verboden rich- gewezen? informeerde de officier, mr. De weg werd in het geheel niet ting gereden. Vrijdag verscheen hij voor Tromp Meesters, versperd door mijn wagen, aldus ver- V., automonteur te Leersum, was met het Wagenings kantongerecht om zich Ik ben dadelijk terug gegaan naar dachte. Hij stond met de rechterwielen zijn auto op de Veenendaalseweg te hiervoor te verantwoorden. het punt, waar ik het proces-verbaal 40 cm. op het trottoir en een vuilnisauto Rhenen links door een bocht gereden, Ik heb inderdaad verkeerd ge- gekregen had, maar de agent stond daar die voorbij kwam, kon nog gemakkelijk hetgeen een ernstige botsing met een reden, stemde verdachte met de ten- niet meer, zodat ik er hem niet op heb passeren. tegenligger tengevolge had gehad. lastelegging in, maar daar kon ik niets kunnen wijzen, legde verdachte uit. -B- Het was een volautomatische wa- aan doen. Nadat ik bekeurd ben, ben ik Eigenlijk zou daar aan het begin van De zaak werd daarna aangehouden gen, zonder versnellingen dus, zo ver- onmiddellijk teruggereden en ik heb de weg ook links een bord moeten staan om straks de verbalisant te horen. ontschuldigde verdachte zich. Daardoor toen ontdekt, dat het bord geheel aan om aan te duiden, dat het in die rich- Van E., chauffeur te Ede, liep onlangs remde hij niet op de motor af, maar het oog onttrokken was door enkele ting verboden is voor auto's. In andere van het trottoir af over het fietspad kreeg hij op de hellende weg juist gro- grote vrachtauto's, die juist daarvoor plaatsen wordt dat systeem ook wel heen naar zijn op de Stationsweg te Ede ter snelheid. Daarmee heb ik me even geparkeerd stonden. Die dag had ik he- toegepast. geparkeerd staande auto toe. Hij stapte vergist en ging ik met te hoge snelheid laas geen fototoestel bij me, maar de Een brigadier van de Veenendaalse echter zo plotseling van het trottoir af, door de bocht. Daardoor kwam ik op week daarop - ik kom alleen dinsdags politie, die in verband met een andere dat een op het fietspad rijdende dame de linker weghelft. in Veenendaal - heb ik van hetzelfde zaak in de rechtszaal aanwezig was, in moeilijkheden kwam en viel. Eis 60,of 12 dagen. Vonnis 50,punt, waar de situatie toen ongeveer bevestigde, dat de op de foto afgebeelde Verdachte gaf het vrijdag voor het of 10 dagen met ontzegging van de rij- hetzelfde was, een foto genomen, zo situatie zich voor kan doen. Zowel de Wageningse kantongerecht allemaal grif bevoegdheid voor de tijd van drie verdedigde C. zich, die daarop een foto officier als de rechter oordeelden daar toe. De valpartij had weinig te beteke- maanden. van de Veenendaalse Markt overlegde, (zie verder pagina 2) derlangs, een stille weg aan de kant van de Rijn, die evenwijdig loopt met de Utrechtsestraatweg, een zwaar gewonde man lag. Onmiddellijk rukte de politie uit, maar toen men arriveerde was het slachtoffer reeds overleden aan de hoofdwonden, die hem door schoppen en slagen waren toegediend. De Duitse au tomobilisten konden de politie enkele waardevolle tips geven, die er toe leid den, dat op de Apeldoornseweg een jon geman kon worden aangehouden. Het bleek de 20-jarige schilder R. G., afkomstig uit Rheden te zijn. Deze ver klaarde de stucadoor niet te hebben ge kend, maar hem die nacht op de stille weg langs de Rijn te hebben ontmoet. Er waren moeilijkheden ontstaan die uit liepen op een ruzie, waarbij G. zich zo moet hebben opgewonden, dat hij de stu cadoor tegen het hoofd schopte. G. ging weg toen hij meende dat zijn slachtoffer dood was. Maar later kwam hij terug om te kijken of de stucadoor misschien nog geld bij zich had. Niet geheel zeker zijnde of de stuca door wel werkelijk aan de mishandeling was overleden, heeft de jongeman zijn lugubere daad voltooid door de zwaar gewonde F. opnieuw enkele schoppen te gen het hoofd te geven. Het hoofd van het slachtoffer was deerlijk verminkt toen de politie korte tijd na het misdrijf ter plaatse verscheen. thee drinken. Koning Boudewijn kwam nog de zelfde dag. Twee dagen later al ont dekte koningin-moeder Victoria, dat haar opzet in eerste instantie was mis lukt. Ze had gehoopt, dat de koning der Belgen verliefd zou worden op An na. Maar het was Fabiola met wie hij urenlange wandelingen in het park maakte. Anna zelf zei tegen haar grootmoe der: „Dat tussen Fabiola en Boudewijn is liefde op het eerste gezicht. Ik bid, dat ze samen heel gelukkig zullen wor den". Teruggekeerd in België bleek het zijn zuster Joséphine-Charlotte van Luxem burg te zijn, die hij het eerst in ver trouwen nam. Zijn correspondentie met Dona Fabiola liep over haar adres en als hij haar wilde opbellen ging hij te voren naar Luxemburg. Al drie weken later kwam Dona Fabiola naar Luxem burg. Koning Boudewijn was er ook. Al de eerste middag verklaarde hij Fabiola zijn liefde. Al een week later vloog koning Boudewijn naar Madrid om kennis te maken met zijn aanstaan de schoonouders. In juli kwam Fabiola voor het eerst naar Brussel, waar Bou dewijn haar het eerst voorstelde aan zijn grootmoeder, koningin Elisabeth, die de verliefden onmiddellijk haar zegen gaf. Koning Leopold zou zich volgens onze bron wat terughoudender hebben getoond: hij vreesde het feit, dat Fabiola twee jaar ouder is dan Boudewijn endat men wellicht van een mésailliance zou kunnen spreken. JONGE, SPAANSE ADEL Koning Leopold is nu echter volko men ingenomen met zijn aanstaande schoondochter. In dit verband mag nog worden gezegd, dat de Europese adel aanvankelijk hartelijk heeft gelachen over de persberichten als zou Dona Fa biola afstammen van de koningen van Aragon. Wantde Koninklijke Ara gons stierven al uit in 1430. De vader van Fabiola, Don Gonzalo de Mora is graaf sedert een kwart eeuw en mar kies sedert vijf jaar. Franco erkende in 1955 zijn pauselijke titel van Graaf de Mora, die Leo XIII had geschonken aan zijn grootmoeder (1894). Toen werd ook zijn titel van markies de Casa-Reira, die zijn achtergrootmoeder van moe derszijde een eeuw geleden had gedra gen, gehomologeerd. De aanstaande koningin der Belgen is dus „maar" van zeer jonge adel, maar de bevolking is enthousiast en opge togen. Men is verheugd, dat de koning nu eindelijk gaat trouwen en men is eveneens verheugd over zijn keuze. Wegens het 25-jarig bestaan heeft een Rotterdamse firma zijn 350 man tel lend personeel verrast op een vlieg reis naar Duitsland. Er waren vijf vliegtuigen nodig om allen te vervoe ren. Statistieken hebben uitgewezen dat getrouwde mensen langer leven dan ongetrouwde. In een gevangenis te Bogota is een vechtpartij uitgebroken waarbij veer tien gevangenen werden gedood en achttien gewond. De gehele wereld telt ongeveer zesen dertig miljoen doven, waarvan er slechts vier miljoen onderwijs hebben genoten. In New York is het eerste atoomvlieg- dekschip te water gelaten met een to tale bemanning van 4.500! In West-Duitsland zijn op het ogenblik zes en een half miljoen werkende vrouwen. In hetzelfde land werden vorig jaar bijna drieduizend spionnen ontdekt. Technici zijn bezig een schietstoel te ontwerpen die automatisch in werking treedt als het vliegtuig tot twee me ter onder water is. De Franse filmster Brigitte Bardot heeft verklaard dienst te gaan willen nemen bij het Vreemdelingenlegioen. i DE GROOTSTE SORTERING: 2im NFONDilWiRAHCtVl KfPKfWUK 1fc7 T Cl. 5000 'VE E N E N PAAL, Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1960 | | pagina 1