B.B. Veenendaal overwinnaar bij reddingswedstrijd RHENEN Tien jaar „Ons Genoegen" Nieuw en ultramodern hotel ,De Korenbeurs' gaat 18 november open EDERVEEN AMERONGEN ELST ACHTERBERG OVERBERG Met fiets tegen lichtmast gereden Auto in de sloot Buurtvereniging ,Westersingel' maakte uitstapje Warenhuis „Unie" aan SI. de Bruïneplein geopend Zeer goede aktie van Ned. Bijbelgenootschap Rhenen in teken van dieren bescherming ^Qaclio ^ÜalUcfCxjen ótuat altijd vccr^l Iztaar Ruilbeurs in Jeugdgebouw Muzikale vrijdagavond in Veenendaal-zuid BIJZONDERE AANWINST VOOR PLAATSELIJKE HOTEL-ACCOMMODATIE MOEILIJK WERK MAISON „MATTHEU" Bazaar trok veel publiek BLOEIENDE VERENIGING Prima flanellen LAKENS 2-pers. van 5,95 voor 4,95 Met woningbouw wordt begonnen Week-end wandeltocht van A.N.W.B. Veilig Verkeer Haast Valse schaamte Diploma Haarweg wordt verhard SPREKENDE CIJFERS! KANTONGERECHT BU wedstrijden tussen reddingsploegen in Kring U-3 van de Bescherming Bevolking, heeft de B.B. uit Veenendaal kans gezien een eerste prijs te behalen. Deze bestond uit een fraaie beker welke overhandigd werd door de burgemeester van Doorn in zijn functie van voorzitter van de Kring U-3. Aan de wedstrijden, die in Woudenberg plaats vonden, werd deelgenomen door ploegen uit Rhenen, Doorn, Driebergen en Veenendaal. De opdracht luidde als volgt: Bij een bombardement is een zwa re bom van 800 kg bij de spoorbaan te recht gekomen. Door een bom-demon- teer-ploeg is deze blindganger inmiddels onschadelijk gemaakt en moet nu door een reddingsploeg verder getransporteerd worden. De bom moet door middel van In de nacht van vrijdag op zaterdag is dc 44-jarige B. uit Vecnedaal op de Kcr- kewijk met zijn fiets tegen een licht mast gereden. Op advies van dr. Annot is hij (zwaar gewond) met de politiewagen naar het ziekenhuis alhier overgebracht. Het slachtoffer was naar een feestje geweest en verkeerde onder invloed. AANRIJDING BIJ VERKEERSLICHTEN Bij de verkeerslichten op de Kerkewijk deed zich zaterdagavond een verkeers ongeval voor, waarbij alleen materiële schade ontstond. De automobilist v. H. uit Veenendaal wilde de Patrimonium- laan inrijden maar moest bij het tweede stoplicht nog even wachten. Een achter hem rijdende motorrijder, v. d. B. even eens uit Veenendaal, zag dit te laat en botste tegen de auto op. Een auto, bestuurd door P. uit Ederveen is zaterdagnacht om twaalf uur op dc Stationsstraat aan het slippen geraakt en op de kop in een bermsloot terecht ge komen. Volgens een verklaring van de bestuur der zou het ongeval te wijten zijn aan een bus die bij een halte stond en zonder op het overige verkeer te letten, wegreed. Hierdoor moest P. plotseling remmen met bovengenoemd gevolg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De kinderen van de buurtvereniging „Westersingel" in de leeftijd van 5 tot 14 jaar hebben j.l. zaterdagmiddag on der leiding per bus een uitstapje ge maakt naar Schiphol en Artis. Om 1 uur vertrok de bus met een op gewekte kinderschare vanaf de Wester singel in de richting Amsterdam. Op de nationale luchthaven werd een rond leiding per treintje gemaakt die een half uur duurde en vooral bij de kinde ren bijzonder in de smaak viel. Op weg naar Artis werd in Amstel veen een ontspanning bezocht waar de reizigers een consumptie aangeboden kregen, welke zich best liet smaken. Om kwart over vijf arriveerde men in Artis waar de kinderen zich uitste kend vermaakten. Op de terugtocht stelde de voorzitter van de buurtver eniging, de heer v. d. Kraats een leuke St. Nicolaas-viering in het vooruitzicht op voorwaarde dat de jeugd goed op de tuinen zal letten. De kleintjes beneden de vijf jaar werden tijdens het uitstapje niet verge ten want zij kregen allemaal een ver rassing. Onder grote belangstelling is donder dagmiddag het nieuwe warenhuis ,Unic' aan het Slotemaker de Bruïneplein in Veenendaal-zuid geopend. Vele geluk wensen, w.o. een groot aantal in de vorm van bloemstukken, mocht de di rectie in ontvangst nemen. In deze Unie-winkel - de dertiende vestiging in Nederland - zal voorlopig semi-zelfbediening worden toegepast, alhoewel het in de bedoeling ligt later over te schakelen op complete zelfbe diening. De Unie-bedrijven in Nederland ko men tot stand in samenwerking met het bekende Belgische warenhuiscon cern „Priba". Dit concern exploiteert in Nederland ook warenhuizen onder eigen naam maar heeft als onderafdeling de afdeling groothandel Unie, waarbij con tact gezocht wordt met middenstanders die voor eigen rekening een Unie-be drijf gaan voeren en dan alle artikelen van de Priba gaan betrekken. Ook de nieuwe Uniczaak aan het Bruïneplein, onder directie van de heer Van Norden, voert vrijwel alle branches zoals kruidenierswaren, vleeswaren, huishoudelijke goederen, fantasie af deling, textiel, woningtextiel enz. Het interieur met een totale winkel oppervlakte van 310 ml, is modern en overzichtelijk ingericht. Er zijn zeven verkoopsters die, met het oog op de semi-zelfbediening, meer als adviseuzes aangemerkt kunnen worden. Op de openingsdag sprak de heer Stolk, een directielid van de Priba, in de gloednieuwe winkel een korte rede uit, waarbij hij de Unie winkel een voor spoedige toekomst toewenste. „Veenen daal-zuid", zo verklaarde hij, „krijgt ook mede door deze vestiging een eigen koopcentrum, zodat het publiek niet meer napr de andere kant van de spoor dijk behoeft te gaan en zelfs ook niet meer naar een grote stad". Tot slot ontving de heer Van Norden nog een op rijm gezette gelukwens na mens het personeel. een driepoot op een wagen gehesen wor den. PRIMA TIJDEN De reddingsploeg van Driebergen start te eerst. Er werd prima werk geleverd in de tijd van 19 min. en 34 sec. De ploeg van Rhenen had er 11 min. en 23 sec. voor nodig. Als derde was Veenen daal aan de beurt en er bestond uiter aard weinig hoop dat de reeds gelever de prestaties verbeterd zouden kunnen worden. Het pleit voor de ploeg dat zij rustig en toch snel aan de slag ging en de op dracht in de zeer korte tijd van 8 min. en 42 sec. uitvoerde. Doorn was als laatste aan de beurt en hoewel deze ploeg het werk op iets an dere wijze aanpakte, werd het karwei buitengewoon goed uitgevoerd. De ploeg noteerde een tijd van 11 min. en 35 sec. Het ging er toen om spanen wie met de beker naat huis zou gaan. Doorn was in technisch opzicht wat beter, maar daar tegenover stond de 3 min. kortere tijd van Veenendaal. Bij het bekend wor den van de prijzen bleek Veenendaal echter 4 punten boven Doorn te staan, zodat de beker volkomen verdiend in het bezit kwam van de plaatselijke B.B.- groep. DS. JAC VERMAAS BEROEPEN Door de Hervormde gemeente van Schoonhoven is een beroep uitgebracht op ds. Jac. Vermaas, Ned. Herv. predi kant alhier. Het Nederlands Bijbelgenootschap dat vorige week met één van haar rijdende Bijbelhuizen een bezoek aan Veenen daal heef tgebracht, is uitermate te vreden over het verloop en de einduit slag van de colportage-actie. De totale opbrengst, inclusief giften, bedroeg n.l. niet minder dan f 2051,10. Hoewel men aanvankelijk dacht in de gestelde periode alleen Veenendaal-zuid te kunnen bewerken, vlotte het werk zodanig dat er ook nog in andere delen van de gemeente gecolporteerd kon worden. In totaal werden er verkocht 35 huis bijbels vrijwel allemaal in de nieuwe vertaling, 218 Evangeliën, 230 jeugd- boekjes, 112 psalmboeken, 22 kinder bijbels en 51 vertellingen voor kinderen. Het Bijbelhuis komt in de toekomst terug om het resterende deel van Vee nendaal te bewerken. Wanneer dit zal zijn is nog niet bekend, temeer daar deze auto ver van tevoren besproken moet worden. OPBRENGST BAZAAR De bazar van het Leger des Heils welke j.l. vrijdag en zaterdag in de Eierhal is gehouden, heeft het mooie bedrag van 1020,netto opgebracht. Dit geld is bestemd voor de zendings- arbeid van het Leger des Heils. Rond dierendag organiseert de afde ling Rhenen van de Nederlandse Ver eniging voor Dierenbescherming in de week van 3 t.e.m. 8 oktober een open bare geldinzameling. Maar tot deze col lecte blijven de activiteiten niet beperkt Er staat nog meer op het programma deze week. Op de donderdagse warenmarkt op het Fred. v.d. Paltshof wordt een kraam ingericht, waar men allerlei aardige artikelen kan kopen, waarvan de op brengst eveneens ten goede komt aan de bescherming van het dier. En tenslotte is er dan op zaterdag 8 oktober tot besluit om twee uur des middags bij de brandweercentrale aan de Kruisstraat wederom de jaarlijkse hondenshow. Daar worden rashonden en gewone honden, in twee groepen dus, beoordeeld op onderhoud en ver zorging. Wie de best verpleegde hond heeft valt in de prijzen. Er zullen onge twijfeld weer een groot aantal honden worden voorgeleid. RHENEN KRIJGT GEÜNIFORMEERDE GEMEENTEBODE In verband met de pensionering van de heer W. H. Meijer per 1 december van dit jaar hebben burgemeester en wethou ders van Rhenen met ingang van ge noemde datum tot gemeente-bode be noemd de heer Y. Bonnema, oud 40 jaar, thans in dezelfde functie werkzaam te Mantgum, gemeente Baarderaardeel te Friesland. Voor het eerst in de geschie denis zal de nieuwe bode een uniform in donker blauw met de gemeentewapens op de revers en op de uniformpet gaan dragen. Bovendien is in de hal van het ge meentehuis een kamer voor hem gebouwd met een practisch glazen wand, waar hij gedurende de ochtenduren in elk geval aanwezig zal zijn om de bezoekers van ENORME AARDBEIEN IN OKTOBER De heer M. J. van Wely, wachtmeester in dienst van de groep Rhenen van de rijkspolitie, is een verwoed liefhebber van tuinieren in zijn weinige vrije tijd. Zijn grote liefde voor zijn tuin is door de aardbeienplanten beloond. Toen hij zondag met zijn duimen achter het vest door de tuinpaden wandelde, ontdekte hij tot zijn niet geringe verbazing iets roods tussen deze planten. Na de bladeren wat opzij te hebben gelegd, vond hij drie prachtig hel rood gekleurde vruchten van bovendien enorme afmetingen. En dat in oktober. PANORAMAMOLEN HEEFT LEUK VERLICHT LAANTJE Het onder het zware lommer verscho len toegangslaantje naar de Panorama molen in Rhenen is sinds korte tijd 's avonds keurig verlicht. Op verschillende plaatsen zijn lantaarns geplaatst van het model afkomstig uit de tijd dat het oude Rhenen langs de openbare weg nog gas verlichting had. De gaslantaarns zijn voorzien van elektrisch licht. Het is een sprookjesachtig geheel geworden. Nu de molen weer zomer en winter geopend is, zal deze verlichting gedurende de ko mende donkere periode iedere avond branden om de bezoekers van deze voor Rhenen zo historische plaats de weg te wijzen. G. KRAMER DEED HET WEER BEST De heer G. Kramer te Rhenen, die al vele afstandsmarsen heeft gelopen, nam zondag weer deel aan een tocht over 20 km in de gemeente Baarn, de zogenaam de Dudoc de Wit-marsen. Zijn verzame ling medailles heeft inmiddels een enor me omvang gekregen. De muziekvereniging „Ons Genoegen" te Renswoude heeft dezer dagen haar 10-jarig bestaan herdacht. De officiële herdenking van dit 2e lustrum Is beperkt gebleven tot een receptie en een feestavond voor de leden. De receptie, die zaterdag j.l. is gehouden werd druk bezocht en velen maakten van de gelegenheid gebruik het bestuur met dit jubileum te complimenteren. On der meer waren hierbij aanwezig het college van b. en w. met de gemeentesecre taris, alsmede vertegenwoordigers van alle plaatselijke verenigingen en van een groot aantal zusterverenigingen uit de omtrek, terwijl vele bloemstukken en enveloppen met inhoud werden aangeboden. Woensdagavond hebben daarop de leden het 10-jarig bestaan gevierd. Voor deze feestavond, die tot aller tevredenheid is verlopen, hadden de leden reeds gedurende twee jaren een speciaal fondsje bijeengespaard. UITBREIDINGSPLAN „ZANDHEUVEL" BRENGT WIJZIGING BIJ „PAARDENVELD" Het gemeentebestuur van Rhenen heeft het goedgekeurde uitbreidingsplan .Zand heuvel' voor een ieder ter visie gelegd op de gemeentesecretarie. Het betreft hier een kleinere constructie aan de het gemeentehuis van dienst te zijn met het geven van inlichtingen en het wijzen van de weg naar de verschillende secre tarie-afdelingen. De heer Bonnema werd benoemd uit bijna vierhonderd sollicitan ten. NIEUWE WIJSJES OP CUNERA- CARILLON Rhenen's stadsbeiaardier Leo van Stemp- voort heeft afgelopen dinsdag twee nieu we wijsjes gestoken op de speeltrommel van het carillon in de Cuneratoren. Ge durende de laatste drie maanden van dit jaar zal men te horen krijgen respectie velijk „Wij willen Holland houden" en „Een vriend'lijk aardig vogelijn". Dit laatste is een herfstliedje. westkant van het stadje, een gebied lig gende nabij de Zandheuvelstraat, het Paardenveld, de Oude Veenendaalse weg en de punt tussen de Willem van As- straat, Bantuinweg en Oude Veenendaal se weg. Dit laatste terrein is gereserveerd voor de bouw van uitsluitend bungalows. Langs de noordzijde van de Zandheu velstraat zijn arbeiderswoningen gepro jecteerd. De weg krijgt in de toekomst een bredere uitrit op de Utrechtsestraat weg. Daartoe zal «het oude stuk, lopende van Utrechtsestraatweg tot Kuilweg wor den verlegd naar .het westen. Vóór de schildersmagazijnen- van de firma v. d. Grift is een plantsoenstrook geprojec teerd. T Op iedere eerste donderdag van de maand zal er In het Jeagdgcbouw aan de Industrielaan een zogënaamde ruilbeurs worden gehouden, waar alle verzamel- enthousiasten van postzegels, suikerzak jes, lucifersmerken enz. enz. welkom zijn. Dit houdt dus in dat de ruilbeurs niet alleen toegankelijk is voor de jeugd, maar dat ook volwassenen hier hun verzame ling eventueel kunnen aanvullen. De eer ste beurs wordt in samenwerking met de postzegelclub uit Veenendaal, morgen avond 6 oktober in het Jeugdgebouw ge houden. Op dezelfde avond, maar dan in een aparte ruimte, begint de motor-vliegtuig club, waarvan ook oudere gehuwden deel kunnen nemen. De kosten van deze club zijn gesteld op 1,— per week. Niettegenstaande een venijnige oosten wind die de mensen diep in hun kragen deed duiken, waa er een grote publieke belangstelling voor de show-taptoe welke de D.S. Harmonie j.l. vrijdagavond op het SI. de Bruïneplein in Veenendaal-Zuid presenteerde. En die belangstelling be wees tevens dat het idee van de winke liers om en by het plein, op wiens initia tief de taptoe plaats vond, op prys ge steld en zeer zeker ook gewaardeerd is. Alvorens de muzikanten met de beken de lichtpuntjes op hun pet het door ge meentewerken prima afgezette plein be traden, was er een rondgang door ver schillende straten in dit deel van Vee nendaal gemaakt. Omstreeks negen uur kwam het korps van twee kanten het plein opgemarcheerd, waarna een geva rieerde taptoe annex show volgde die tal rijke malen een langdurig applaus ont lokte aan de toeschouwers. Hoewel men al het mogelijke had ge daan om het plein volledig te verlichten, was het middengedeelte jammer genoeg aan de donkere kant. Af en toe had het korpè blijkbaar ook last van de bomen, vooral toen de vaandeldrager met zijn vaandel klem kwam te zitten en wijse lijk „op de plaats rust" koos. Overigens werd een voortreffelijk staaltje van show-techniek gedemonstreerd, waarbij de langzame show-pas op de muzikale tonen van „Schön ist die Jugendzeit" de kroon spande. Over het geheel genomen een avond die speciaal bij de bewoners van Veenendaal-Zuid bijzonder in de smaak is gevallen en ongetwijfeld her haling verdient. Hier is dan het antwoord op de zovele malen gestelde vraag: wanneer het nieuwe hotel „De Korenbeurs" aan de Markt nu geopend zou zijn: 18 november 1960! Op die dag zullen de bouwers de laatste hand gelegd hebben aan een gedurfd, modern project, dat voorlopig een dikke streep haalt door de tot nog toe onvoldoende hotel-accommodatie in de handel en industrieplaats Veenendaal. We schrijven gedurfd, omdat de opdracht gevers niet geschroomd hebben de klassieke bouwstijl los te laten en modern, omdat het interieur kan wedijveren met de beste hotels in de grote steden. Qua comfort en doelmatigheid is er letterlijk niets over het hoofd gezien. Met de verheugende komst van de nieuweling, zal het oude vertrouwde hotel, dat jarenlang zijn plaats in het centrum heeft ingenomen, een wreed lot beschoren zijn: direct na de feestelijke opening wordt het een prooi van de slopers. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het nog vóór 25 december a.s. met de grond gelijk gemaakt'zijn. TWEEDE PRIJS VOOR PEHAVEE De plaatselijke wandelgroep Pehavee heeft zaterdagmiddag bij een wandel tocht in Den Haag op de 15 km een prachtige tweede prijs behaald. Aan deze tocht namen meer dan vijf duizend wan delaars deel. DERDE PRIJS VOOR SSS-2 De Veenendaalse wandelgroep SSS-2 heeft j.l. zaterdag deelgenomen aan de grote Dudok-de-Wit mars te Baarn. Uit een veld van 1300 deelnemers behaalde deze wandelgroep op de 10 km afstand een prachtige derde prijs. Op een middag hebben we ons via her en der verspreid liggende latten, balken, spijkers en wiebelende stijger- planken toegang tot het hotel verschaft. Tussen de hamerende timmerlieden en de met grote troffels gewapende metse laar^ troffen we de man aan onder wiens leiding het hotel steen voor steen opgetrokken is, de heer Ab Boers van het Bouwbedrijf Boers. Af en toe onderbroken door vragen van het personeel, wóór of die uitspa ring nu moest zitten of waar het be nodigde hout nu bleef, vertelde hij het een en ander over het hotel-in-wording. „We zijn vorig jaar september met de bouw begonnen en we hebben gelukkig geen noemenswaardige tegenslag ge had." Wie nu denkt dat er helemaal geen moeilijkheden te overwinnen wa ren, heeft het mis want het bouwbedrijf had slechts de beschikking over een zeer bekrompen ruimte om de mate rialen te bergen. „Het was alleen het stukje grond tussen het „oude postkan toor" en het oude hotel langs de Ker kewijk, maar goed we hebben het zo uit weten te kienen dat er steeds voor raad was", vertelt de heer Boers simpel, maar de ingewijde zal wel weten dat dit een zeer moeilijke opgave was. HET HOTEL Tijdens een rondgang door het ge bouw, waarbij de heer Boers bereid willig uitleg gaf, kregen we een indruk hoe het hotel zal zijn als het klaar is. Onder het gehele hotel is een ruime en diepe kelder die gedeeltelijk zicht baar is vanaf de Kerkewijk (een soort souterain-idee dus) en bedoeld is als stalling. De hoofdingang - via een trap te be reiken - is aan de Marktzijde. Behalve een kunstig uitgevoerde luifel, is een gedeelte van de muur verfraaid met Kerkewijk 48, Telef. 3178, Veenendaal PETROLEUMSTEL VEROORZAAKTE BRAND Bij de vishandelaar R. in de Sav. Lohmanstraat is zondagnacht een brandje geweest dat veroorzaakt werd door een petroleumstel dat in een hou ten schuur stond en waarop de was werd gekookt De brand werd met eigen middelen geblust De inhoud van de wasketel ging geheel verloren, ter wijl ook een gedeelte van het houtwerk van de schuur een prooi der vlammen werd. De bazaar die de vrouwenver. „Dorkas" organiseert ten bate van de Ned. Herv. Kerk te Ederveen mag zich in een grote belangstelling verheugen. Was reeds dins dagmiddag het Marktgcbouw aan de Schras goed bezet met belangstellenden, 's avonds was het er overvol. Er werd druk meegedaan aan allerlei attracties zoals schieten, sjoelen, ballen werpen enz. Druk was het ook bij de winkel van Sinkel, waar iedere koper een prijs kreeg. Er was een grote collec tie wollen artikelen, door de dames zelf vervaardigd die voor aardige prijsjes van de hand gingen. Er waren twee prachtige poppen com pleet met pettycoats naar welker naam moest worden geraden. Veel aftrek had ook de oliebollenkraam aan de ingang. Woensdag, de tweede en laatste dag was het weer gezellig druk in 't Marktgc bouw. En nu maar afwachten wat als netto winst overblijft voor de Herv. Kerk, zeer waarschijnlijk een behoorlijk bedrag. een in normaal"- baksteen uitgevoerd kunstwerk, ontwórpen door twee Am sterdamse artisteii en door de aannemer zélf aangebracht.. Op de begane grond ligt, parallel met de Kerkewijk, een grote zaal, waar door middel van een vouwwand het linker gedeelte ingericht zal worden als café en het andere gedeelte als restaurant. Aan de westkant zijn de keukens ge projecteerd, alles even efficiënt en mo dern. Bovendien zijn er aan die zijde, verdeeld over twee verdiepingen, twee woonhuizen ingebouwd. Recht boven het café en restaurant - dus ook weer langs de Kerkewijk - is op de eerste verdieping een ruime vergaderzaal die met vouwdeuren even tueel in drieën verdeeld kan worden. De bovenste vérdieping is in zijn ge heel een staaltje van vakmanschap en moderne bouwstijl. Hier zijn 15 hotel kamers waarvan een aantal compleet met bad en toilet. Alle slaapkamers bijvoorbeeld hebben telefoon en praktisch het gehele hotel heeft vaste vloerbedekking. Het is nog maar een summiere be schrijving, ook orpdat het hotel nog niet geheel gereed is. Echter nu al is te zien dat de nieuwste middelen in toepassing zijn gebracht. Alle vloeren zijn geluid dempend gemaakt het houtwol-cement- platen, alle terrassen zijn van buitenaf bereikbaar, in het hart van het gebouw is een personenlift, die het traplopen onnodig maakt, de opslagruimten zijn allemaal verdeeld naar de aard der goe deren, kortom de nieuwe Korenbeurs wordt (of eigenlijk: is al) een staaltje van moderne architectuur. Op 18 nov. is het gereed, dan zal het nieuwe hotel zich in vol ornaat presenteren. Op 1 september 1950 werd „Ons Ge noegen" te Renswoude opgericht en de grote promotor hiertoe is wel de heer Leo van Geldern geweest. De vereni ging telde toen 27 leden terwijl het be stuur bestond uit de heren E. Zweers, voorzitter; G. van Beek, penningmees ter; H. W. Schoolderman, secretaris; J. Wikselaar en C. Overeem. Mede omdat de financiële toestand in de eerste jaren bijzonder slecht was, is het van groot belang geweest, dat de heer B. van Hees uit Veenendaal tot 1955 de functie van dirigent gratis heeft willen vervullen en hierdoor de ver eniging tevens tot bloei heeft weten te brengen. De tegenwoordige dirigent, de heer P. Hoolhorst uit Rhenen, heeft daarna op zeer kundige wijze de dirigeerstok gehanteerd en de nodige successen ble ven dan ook niet uit. Reeds driemaal werd aan een con cours deelgenomen en wel in 1954 te Nijkerk, in 1958 te Boskoop en in 1960 te Garderen. De resultaten hiervan wa ren achtereenvolgens: een 2e prijs, twee le prijzen en drie le prijzen. Dit prach tige resultaat kon worden behaald dank zij regelmatige en intensieve repetities en een bijzondere verstandhouding tus sen de leden onderling. Zowel door een jaarlijkse subsidie van dc gemeente als door een voort durende stijging van het aantal leden en donateurs is de financiële toestand thans aanmerkelijk verbeterd en de SPAARCIJFERS Aan de rijkspostspaarbank te Rhenen is over september ingelegd 47.213,21 en terugbetaald 48.334,70. Het aantal nieu we spaarbankboekjes dat werd uitgege ven bedraagt 34. RESERVEWIEL OP POLITIEBUREAU In de gemeente Rhenen is een reserve wiel gevonden van een vrachtwagen. Het is gedeponeerd op het politiebureau aan de Stationsweg, waar het kan worden af gehaald door de verliezer. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES normale jaarlijkse lasten leveren dan ook geen bijzondere moeilijkheden op. Het leden tal is thans 80, waaronder 30 spelende, terwijl het aantal donateurs is gestegen van 61 in 1953 tot 200 in 1960 De vereniging neemt in het dorpsleven dan ook een bijzonder grote plaats in en geniet de waardering van dc gehele gemeenschap. Een tiental personen zijn reeds lid vanaf de oprichting en hebben dus alle ups en downs meegemaakt. Het bestuur bestaat thans uit de heren E. Zweers, voorz.; H. Sanders, secr.; C. Overeem, penn.; M. van de Kaa, A. Brceschoten, J. van de Vliert en G. Moesbergen, ter wijl de vereniging thans bovendien een toneelafdeling bezit. Wijlen M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude is vanaf de oprichting beschermheer van de ver eniging geweest tot aan zijn overlijden. Daarna is deze functie vervult door jonker J. K. Taets van Amerongen van Renswoude uit Zeist. Deze band met het kasteel Renswoude is voor de ver eniging steeds van grote betekenis ge weest, niet in het minst omdat het voor malig koetshuis steeds belangeloos voor de repetities beschikbaar is gesteld. TOEKOMSTPLANNEN Dat ook de leden in hun vrije tijd veel voor hun vereniging over hebben blijkt tenslotte uit het feit, dat thans een muziektent in aanbouw is, die prak tisch geheel door henzelf wordt ge maakt. Naar wordt verwacht kan deze tent, die vrij gemakkelijk verplaatsbaar is, in 1961 in gebruik worden genomen. De grote wens van allen is echter „nieuwe uniformen", en ongetwijfeld zullen er velen zijn, die hiermede kun nen instemmen. De kosten zijn echter dermate groot dat men hiervoor nog terugschrikt, want er wordt zelfs ge sproken over een bedrag van 8000, De enige oplossing lijkt derhalve, dat hiervoor een speciaal comité uit de bur gerij wordt opgericht, dat zich ten doel stelt de hiervoor benodigde gelden bij een te brengen. MANUFACTUREN Bt DOEN LEDIKANTEN V'N'NOBNl GORTSTR.39 TUI». Een aanval van Dovo op het doel van Enter Vooruit die, als alle anderen, op niets uitliep. GROTE OPBRENGST BAZAAR De netto opbrengst van de vorige week in Ederveen gehouden bazaar ten bate van de Ned. Herv. Kerk heeft het formidabele bedrag van ruim 4000 gul den opgebracht Alleen de winkel van Sinkel had een( opbrengst van ruim 800,Een groot succes voor de organiserende vrouwenvereniging, die zich zeer heeft beijverd om dit fraaie resultaat te bewerkstelligen. Deze week wordt in Ederveen be gonnen met de bouw van 13 woningen uit het bouwvolume van dc gemeente Ede 1960. De woningen zullen verrazen aan de T. C. Hootsenstraat acht stuks en vüf aan de Van Wamelenweg. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Boers uit Veenendaal. Men hoopt de huizen in het vroege voorjaar van 1961 te hebben opge leverd. Elk jaar weer organiseert de Toeris tenbond ANWB een aantal wandelingen door interessante toeristische gebieden, om zijn categorie leden, die de natuur nauwelijks anders zien dan vanuit een trein- of autoraampje, tot een nader contact met de verschillende facetten van het Nederlandse landschapsschoon te brengen. De ANWB gaat er vanuit dat dit soort „voettoerisme" slechts zinvol is, als het een individueel karakter draagt groeps vorming door een te grote deelname wordt dan ook zoveel mogelijk ver meden. In de maand oktober, de tijd waarin de natuur voor de kenners op zijn mooist is, houdt de Toeristenbond een drietal wandeltochten in Nederland. Een dergelijke wandeling kan, naar keuze, op beide dagen van het week-end worden gemaakt en bestaat bovendien uit een korte (12 km) en een lange (18 km) route. Mits aan de lijn gehou den, mogen honden worden meegeno men. Eén van de drie wandeltochten wordt op 15 en 16 oktober a.s. in de omgeving van Amerongen gehou den. De wandelingen voeren door de bossen en lopen via de Ame- jongse Berg. Hoewel de wandelingen in eerste in stantie zijn opgezet voor de ANWB- leden, kunnen niet-leden ook deel nemen. FILMS EN DIA'S OP NUTS- VERGADERING Dat een ledenvergadering met de ge bruikelijke huishoudelijke agenda be slist niet saai behoeft te zijn, heeft het Nutsdepartement Amerongen donder dagavond j.l. bewezen. Over het geheel genomen worden ledenvergaderingen slecht bezocht, zo ook deze. Van de ruim 150 leden- waren er een dertigtal naar het clubhuis gekomen. Na de ver schillende verslagen, waarbij o.a. bleek dat de Nutsbibliotheek het goed doet en het aantal lezers en uitleningen nog steeds stijgende is, volgde een bespre king van het programma voor het ko mende seizoen. Dit programma hopen wij in een volgende editie uitgebreid weer te geven. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende leden mej. R. Kist en de heren H. Slotboom en F. J. L. van Bergen bij acclamatie herau ten. Na de koffie vertoonden de heren Van Schaik en Hendriks een aantal bijzonder mooie kleurendia's, waarbij een serie opnamen van Amerongen. De vertoning van de tweekleurengeluids- films, documentaires over Afrika, vie len zeer in de smaak. Het was een pret tig aandoende ledenvergadering. GESPAARD Gedurende de maand sept. werd bij de R.P.S. alhier ingelegd 24.394,41 en terugbetaald 19.405,10. Bij de Nutsspaarbank werd over die zelfde periode ingelegd 17.182,26 en terugbetaald 25.659,08. Elf nieuwe spaarbankboekjes werden uitgegeven het tegoed van inleggers bedraagt thans 686.084,79 INSTUIF-K AM PIOENSCHAPPEN Het afgelopen jaar werden in de Elster- se postduivenvereniging „De Instuif" ver schillende prachtige kampioenschappen behaald, waarvan er hieronder enkele volgen: Vitesse-Midfond hokl A. J. Bos, 2 B. Vervat, 3 v. d. Poel-Viegen. Vitesse Mid- fond Duifkampioen 1 A. J. Bos, 2 B. Ver vat, 3 W. v. Zetten. Fond, hok: 1 C. en G. v. d. Berg, 2 C. v. Viegen en 3 A. J. Bos. Fond duifkampioen: 1 J. de Kievid, 2 C. v. Viegen en 3 G. Hartman. Hok- kampioen jonge duiven: 1 J. de Kievid, 2 G. v. d. Berg en 3 Poel-Viegen. Duif kampioen jonge duiven: 1 M. Riemsdijk, 2 Poel-Viegen en 3 G. en C. v. d. Berg. Kokkampioen navlucht: 1 A. J. Bos, 2 Poel-Viegen en 3 C. en G. v. d. Berg. Generaal: 1 C. en G. v. d. Berg, 2 Poel- Viegen en 3 J. de Kievid. RUITERWEDSTRIJDEN OP DE GREBBEBERG Zaterdagmiddag a.s. organiseert de landelijke rijvereniging de „Grebbe- ruiters" in samenwerking met de „Harslo"-ruiters uit Bennekom en de „Batavieren" uit Kesteren, samenge stelde wedstrijden op de Grebbeberg. Deze wedstrijden bestaan uit dres- suurproeven, cross-country en spring- nummers. De cross wordt gehouden over een traject van twee en een halve kilometer en gaat door de mooiste ge deelten van de Grebbeberg. Het aantal deelnemers(stcrs) bedraagt 25. Het belooft voor de liefhebbers van de paardesport een interessante middag te worden. (Vervolg van pagina 1) nen. Op zichzelf natuurlijk een mooi aantal, maar even het totaal aantal weggebruikers in aanmerking nemen de, was het een pover resultaat. Dan rijst onwillekeurig de vraag, waarom komen er niet meer mensen naar deze cursussen, zoals bijvoorbeeld huismoeders die zich ongetwijfeld ook in het verkeer begeven. Of automobilis ten die al jarenlang hun rijbewijs heb ben, maar niet volledig op de hoogte zijn van de diverse wijzigingen in het Wegenverkeersreglement. Ofen zo zou men lange tijd door kunnen gaan. Des te meer dringt deze vraag omdat het leven van de mens er mee gemoeid kan zijn. Deze vraag hebben wij ook voorge legd aan inspecteur W. C. H. Dekker, in zijn functie van voorzitter van de afdeling Veilig Verkeer te Veenendaal. Het is wellicht het beste hemzelf hier omtrent aan het woord te laten. „De grootste vijand die wij op het ogenblik wat het verkeer betreft heb ben, is „haast"! Als iedereen nu eens iets minder haast had, dan zouden we wel iets later op de plaats van bestem ming z\jn, maar met aanmerkelijk minder risico's. Op de tweede plaats - en dit is net zo belangrijk - komt de onwetendheid die er bij het publiek is t.a.v. de gedrags lijn in het verkeer. Meer dan eens is het voorgekomen dat hij aanrijdingen betrokken bromfietsers (vooral de oude ren!) dezelfde rechten denken te heb ben als het snelverkeer. Het klinkt on waarschijnlijk maar het is de volle waarheid als ik zeg dat er velen, zeer velen absoluut niets van de verkeers regels weten!" Vast staat dus dat de onwetendheid (helaas) hoogtij viert Mocht u dit nog niet geloven, vraag het dan eens aan de VVV-leden die op de Vewibeto IV de twee testapparaten onder hun beheer hadden. Zegge en schrijve één was er die beide apparaten foutloos passeerde. Ah, en dan degenen die net zo lang heen en weer drentelden totdat er niemand meer was en dan pas, omzichtig om zich heen kijkend, de test aandurfden En dit nu, raakt het kardinale punt. De actieve secretaris van het VVV, de heer v. d. Waal, zei het zo: „Dat onze cursus verhoudingsgewijs zo weinig in de belangstelling staat, is een gevolg van de valse schaamte die er bij de meeste mensen aan wezig is. Zij durven niet naar de cursus te komen omdat ze bang zijn een slecht figuur te slaan." Dat is jammer voor de organisatoren, bijzonder jammer want juist voor deze mensen offeren zij veel vrije tijd op om hen wegwijs in het verkeer te maken. Het is in geen geval overbodige luxe als men alle verkeersborden kent, als men weet wie en wat voorrang heeft, kortom als men de verkeersregels kent en ze weet toe te passen. Dat is een noodzaak omdat er op de wegen voort durend levensgevaar kan zijn. Zoals reeds gezegd, de eerste les van de cursus begint a.s. vrijdagavond om negen uur. Er zijn al diverse aanmeldingen bin nen, o.a. uit Amerongen, Rhenen en ver dere plaatsen in de Gelderse Vallei. In totaal zijn het vijf lessen, waarna een examen wordt afgenomen waarvoor een diploma kan worden behaald. De theorie is voor een ieder te begrij pen omdat het de elementaire delen van de verkeersvoorschriften behandelt. Met behulp van maquettes en een magne tisch verkeersbord worden allerlei situ aties behandeld, zoals borden, tekens, de voorrangsregeling, langzaam- en snelver keer en zelfs nog een beetje motortech niek. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een stille hoop dat het storm zal lopen. Dat alle huismoeders, jon ge en oude bromfietsers, automobi listen kortom iedereen die met het verkeer te maken heeft, de cursus zal bezoeken. Niet in de eerste plaats voor de VVV-leden die hun tyd en moeite belangeloos geven, maar eer der om het lyfsbehoud van alle weg gebruikers in alle plaatsen. SUCCES VOOR „OVEBERGS BELANG": In een gisteravond gehouden vergade ring van de gemeenteraad is besloten de Haarweg in Overberg te verharden en dit werk uit te laten voeren door de fir ma Henzen uit Eist onder toezicht van de Ned. Heide My. Dit besluit zal ongetwijfeld met grote instemming ontvangen zijn bij de vereni ging „Overbergs Belang" die al Jaren lang hierop aangedrongen heeft. De Cul tuur Technische Dienst die de werkzaam heden subsidieert heeft als eis gesteld dat de Ned. Heide Mij. het toezicht bij de werkzaamheden heeft en dat de weg ten hoogste drie meter breed zal worden. Ondanks het feit dat het dus een smalle geasphalteerde weg wordt is het een uit komst voor geheel Overberg. Een greep uit de verkeersbalans AMERIKA: W-DUITSLAND JAPAN: NEDERLAND: 40.000 doden 850.000 gew. 13.550 doden 404.000 gew. 8.000 doden 145.000 gew. 1.800 doden 80.000 gew. LEESBIBLIOTHEEK WEER OPEN Donderdag 6 oktober a.s. zal de lees bibliotheek ln Overberg weer voor het publiek opengesteld worden. De organi satie hiervan berust bij de plaatselijke jeugdverenigingen en het aantal boeken is weer flink uitgebreid. Iedere donder dagavond kan men in de bibliotheek, wel ke in de consistoriekamer van de herv. kerk gevestigd is, terecht. (Vervolg van pagina 1) op, dat verdachte, daar hij het bord in derdaad niet had kunnen zien, geen enkele schuld trof. Het werd daarom voor hem ontslag van rechtsvervolging. O., grossier in bier en limonade te Veenendaal, was na een inhaalma noeuvre op de Kerkewijk in zijn woon plaats met zijn auto te lang links blij ven rijden, waardoor hij in botsing kwam met een tegenligger. Inderdaad reed ik teveel links, gaf verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht toe, maar enkele meters verder moest ik toch naar links, de in rit van mijn pakhuis in. Inmiddels kwam echter plotseling uit een zijstraat die andere auto, waarvan de bestuurder me geen voorrang verleende. Dat is best mogelijk maar u maak te ook een fout, zei de rechter. De offi cier vond eveneens, dat verdachte tijd genoeg had gehad om eerst weer naar rechts te gaan. Daarna had hij dan kun nen pogen naar links naar het pakhuis te rijden. Eis en vonnis 40,of 8 d.

De Vallei | 1960 | | pagina 2