Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wandelsport is op weg naar brede kloof! Samenwerking broodnodig want Alleen een brug kan redding brengen Wist u „Korfbal" - huwelij k Flatbouw Schrij verswij k wacht op premie-goedkeuring f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? EUROMAST: Mr. J. Deen (P.v.d.A.) plaatsvervangend wethouder „Crescendo" Eist gaat 30-jarig bestaan vieren 34e jaargang VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 Nr. 80 Uitgave: drukkerij „De Gelderse VaIIei,, Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Programma U.S.O.-concert Drie bonden Gymleraar Van Asselt nam afscheid -f mm Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER föetzcruui&aie Ds. Buskes komt spreken over blank en zwart WAARDE 12,50 2 AS 649015 Afscheid bij Streekwerkplaats Geschatte bezoekersaantal ver overtroffen EDERVEEN Dief liet buit achter AMERONGEN Dierendag met asielbezoek UIT RHENENS RAADZAAL Afscheid van raadslid A. Bouman Agenda Receptie en jubileumavond Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veencndaal Tel. 0 8385-2022 (2 lüncn) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Ongezonde rivaliteit, spanning en stryd, af en toe op de achtergrond gedrongen door een hoopgevende toenadering, dat zyn de elementen waaruit de huidige wandelsport in Veenendaal - en zeer zeker niet alleen hier - bestaat. Rivaliteit voortspruitende uit het feit dat er drie verschillende bonden zijn met het bijna logische gevolg de onderlinge strijd en spanning die vooral de laatste jaren als een gifplant het tere en sportieve wandel-plantje hebben overwoekerd. Maar er is gelukkig een kentering merkbaar: men wil de sport weer boven bonds- en verenigingsbelangcn stellen. Het onkruid rondom het plantje wil men met wortel en al uitrukken. Dat is niet alleen verheugend maar zelfs meer dan noodzakelijk. In het belang van de sport in het algemeen en van de wandelspurt die in Veenen daal een voorname plaats inneemt in het bijzonder, wordt er naar samenwerking gezocht. De brug die de kloof moet overspannen staat nog in de kinderschoenen maar wil de wandelsport echte sport blijven dan zal er snel en gezamenlijk aan gewerkte moeten worden. ratie op te richten, waarmee én Vee nendaal én alle wandelaars gebaat zijn? NWB: „VOORLOPIG NIET...!" We hebben deze vraag in de eerste plaats voorgelegd aan de NWB-zijde en dit is hun zienswijze: „Om het aantal marsen in Veenen daal te beperken heeft de NWB de door hen georganiseerde Openingsmars en Sluitingstocht naar Amerongen ver schoven, mede door te voorkomen dat men hier „wandelmoe" wordt. Tot voor kort hebben wij altijd gestreefd naar (Zie verder 2e blad) Op dinsdag 18 oktober 1960 komt het Utrechts Stedelijk Orkest wederom in Veenendaal concerteren. Het program ma voor dit concert, dat onder leiding van de dirigent Paul Hupperts, zal wor den gegeven en waaraan Hans Gyors (violoncel) als solist zal meewerken, luidt als volgt: 1. Ouverture „Le Nozze di Figaro" van W. A. Mozart. 2. Concert voor violoncel en orkest in Bes gr. t. van L. Boccherini. 3. Ouverture ,,L' Italiana in Algeri" van G. Rossini. 4. Symfonie VII in A. gr. t. van L. van Beethoven. Omtrent kaartverkoop en plaatsbe spreken mogen wij u verwijzen naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. C.J.B.T.B. VERGADERDE In hotel „De Korenbeurs" vond j.l. vrijdag de eerste vergadering van dit seizoen van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond plaats. Deze avond droeg een meer instructief karakter i.v.m. het a.s. winterprogramma. O.m. werd besloten een cursus jong vee-beoordeling te stimuleren en voorts bij wijze van proef één keer te verga deren met de P.J.G.U. te Achterberg. Om een duidelijk beeld te krijgen van de ontwikkeling van deze tak van sport hier ter plaatse moeten we terug gaan tot het jaar 1945. Vóór die tijd kende Veenendaal nl. geen georgani seerd wandelleven, totdat direct na de oorlog de wandelvereniging VSW werd opgericht. Tien jaar lang was dit de enige wan delclub, die in 1955 gezelschap kreeg van „Ritmeester". Omstreeks die tijd verrezen de wan delclubs als paddestoelen uit de grond. Na de talrijke bedrijfs-wandelvereni- gingen kwamen de scholen met hun clubs op straat en in een minimum van tijd was de wandelsport met sprongen vooruit gegaan. Het was ook in deze periode dat het Wandelcomité Veenendaal Omstreken werd opgericht dat aangesloten was bij de Ned. Wandelsportbond (NWB). Toen tertijd had Veenendaal dus één wan delkern met voornamelijk NWB-ver- enigingen. Met de oprichting van één der groot ste bedrijfs-wandel veren'gingen deed de Ned. Chr. Wandelsport Bond (NCWB) haar intrede in Veenendaal en ook bij deze bond sloten zich verenigingen aan. Deze ontwikkeling deed zich om streeks 1956 voor en nu, anno 1960 is de situatie als volgt: de NCWB heeft 11 officieel aangesloten plaatselijke ver enigingen, de NWB 5 en de KNBvLO 2. In aanwezigheid van bijna de gehele groep nam de heer E. van Assels dins dagavond afscheid als leider van de dames-seniorenafdeling van de gymna stiekvereniging „Sparta". De voorzitter der vereniging, de heer W. van Barne- veld, dankte de heer Van Asselt voor het vele werk, dat hij gedurende een lange reeks van jaren voor de dames senioren heeft verricht. Namens de dames sprak mevr. Will eeri woord van hulde en deed dit verge- zeld gaan van een boekenbon voor de scheidende leider. De heer Van Asselt zei, dat hij reeds maanden geleden aan het bestuur had verzocht naar een opvolger uit te zien, omdat het lesgeven aan een zo grote groep als de dames-senioren, na een hele dag gymnastiekonderwijs geven aan schoolkinderen, erg zwaar begon te worden. Nu het bestuur daarin geslaagd is dankte hij de leden voor de bijzon der prettige wijze, waarop zij hem'ge durende tientallen jaren tegemoetge komen zijn en hij hoopte, dat zij ook met de nieuwe leidster, mej. A. Jacobs, die hij op een zeer originele wijze de leiding overgaf, goed zullen kunnen werken. De heer Van Asselt blijft leider van de heren-seniorenafdeling, die op don derdagavond oefent in de zaal aan de J. G. Sandbrinkstraat. dat een Hilversums meisje met een potloodje een brief aan Ouwehands Dierenpark heeft geschreven? dat zij daarin de eigenaar van het park vroeg de ooievaar te bedanken voor het brengen van haar nieuwe zusje „Tilleke"? dat de ooievaar deze dankbetuiging stilzwijgend heeft aangehoord? dat de bewoners van de Markt in Vee nendaal helemaal niet „stilzwijgend" zijn? dat het vaak voorkomt dat zij hun eigen huis niet meer uitkunen omdat er zoveel fietsen voor de huisdeur neergezet zijn? dat hierover al geklaagd is bij de po litie? dat deze instantie iedereen wil wijzen op de rijwielplaats bij de Oude kerk? dat echter niemand gewezen hoeft te worden op het vernieuwde puntdak van de watertoren aan de Kanaalweg? dat de zilverachtige alluminium-verf- laag al van verre zichtbaar is? dat deze „schittering" over enige tijd door weer en wind zal gaan verdwij nen? (Laatstgenoemde bond heeft pasdit jaar twee verenigingen uit Veenendaal aangesloten gekregen). In totaal heeft Veenendaal circa 600 actieve wandel sportliefhebbers. De schuldvraag volkomen buiten be schouwing latend, ontplooide zich niet lang nadat beide bonden ter plaatse vertegenwoordigd waren, een ongezon de rivaliteit. Hoewel - aanvankelijk leek het niet deze kant op te zullen gaan, want reeds in 1956 vond er in gebouw Eltheto een bijeenkomst plaats waarbij de betref fende bonden tot een overkoepelend orgaan trachtten te komen. Het mislukte op dezelfde wijze als. een jaar later, toen een tweede confe rentie werd gehouden. De wandelsei zoenen gleden voorbij en betrekkelijk kort geleden kwam er opeens een iet wat vage, maar toch duidelijk aan wezige toenadering om de hoek kijken. De NCWB nodigde namelijk een tweetal wandel functionaris sen van de NWB in de jury van de door de NCWB georganiseerde Wolmars. De NWB, op dat moment ook zeer zeker tot samenwerking bereid, nam dit aanzoek onmiddellijk aan en de kloof leek opeens veel smal ler. Maar er is opnieuw een kink in de kabel gekomen en de kloof is weer even breed - zo niet breder als vroeger. In feite een vreemde situatie, want beide bonden zijn ervan overtuigd dat: 1. wil de wandelsport gezond blijven, er samengewerkt moet worden; 2. het aantal marsen om dezelfde rede nen beperkt moet worden en 3. ongeacht welke bond of vereniging het is, de sport SPORT moet blijven. Wat belet de bestuurders dan om bij een komen en een sterke wandelfede- Op het gemeentehuis te Veenendaal is vrijdagmiddag om 2 uur het huwelijk voltrokken tussen de heer A. van Bruinessen en mejuffrouw A. Hilgers, die beiden bekendheid genieten in de plaatselijke korfbalwereld. De bruid speelt al enkele jaren in het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „S.K.F.", terwijl de bruidegom reeds jarenlang bestuurslid is van deze vereniging en tevens voor zitter van de aspiranten-commissie. De romance begon op het korfbalveld toen mej. Hilgers bij micro-korfbal wedstrijden het ongeluk had een hersenschudding op te lopen. De hulpvaardige heer Van Bruinessen vergezelde haar naar de dokter en bezocht haar later ook aan haar ziekbed. De bezoeken werden steeds regelmatiger en veelvuldiger, totdat het resulteerde in het gezamenlijk bezoek aan de ambtenaar van de burgerlijke stand Op de foto: Bij het verlaten van de trouwzaal stond een erehaag opgesteld van aspirant-korfballers. Met de bouw van de 192 koopflats in de Schryverswyk door een Bussems aannemers bedrijf zal worden begonnen zodra de instanties in Den Haag de premieaanvraag hebben goedgekeurd. Het gehele project dat o.a. op de Vewibeto werd geïntrodu ceerd heeft in het bijzonder bij de talrijke woningzoekenden grote belangstelling getrokken. Volgens een zegsman van de betrokken firma zijn er enkele honderden serieuze gegadigden waarmee men na de premieregeling, nader contact op zal nemen. Het ligt in de bedoeling van de bou wers om in eerste instantie twee blok ken te gaan bouwen. Het resterende deel zal dan successievelijk volgen. Het start sein tot de bouw zal worden gegeven zodra de premie afkomt, maar omdat de ambtelijke molens veelal niet zo snel ma len, kon men nog geen tijdstip noemen. Tijdens de werkzaamheden in de Schrij- verswijk zal er doorlopend iemand aan wezig zijn om de verkoop te behartigen, terwijl ook op andere wijze de reclame campagne voortgezet zal worden. WONINGWETWONINGEN Naast de 192 flatwoningen in de vrije sector, begint tevens hoogstwaarschijnlijk dit jaar nog de bouw in de Schrij vers wijk van 96 woningwetwoningen in opdracht van Patrimoniums Bouwvereniging. De aanbesteding hiervan vindt deze maand nog plaats. Het worden twee flatgebouwen van vier-hoog, resp. veertig en zesenvijftig woninge tellend. De eerste woningen van dit project zullen vermoedelijk eind vol gend jaar opgeleverd kunnen worden. HUIDIGE WERKZAAMHEDEN Op het ogenblik is men druk bezig met de aanleg van diverse wegen in de Schrijverswijk. Het zijn zgn. „noodwegen" omdat pas later de definitieve wegen aangelegd zullen worden. Ook bij het complex ,,'t Hoorntje" aan de Rozenstraat zijn dé grondwerkzaam heden in een vergevorderd stadium. Hier Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 voor betere uurwerken H00F0STR 91 - VEENENDAAL 111 III verrijzen op korte termijn 220 wonigen waarvan ongeveer 120 flatbouw. Een ge deelte van dit woningcomplex zal be stemd zijn voor de verkoop en wellicht ook een gedeelte voor de verhuur. Dit is echter geheel afhankelijk van de be trokken maatschappijen die hier grond gekocht hebben om te bouwen. In 1942 ondertekenden 26 landen de verklaring der Verenigde Naties. Hier onder bevonden zich slechts 3 Afro- Aziatische landen: China, India en de Zuidafrikaanse Unie. In 1945, toen de organisatie van de V.N. werkelijkheid werd namen 51 landen deel, van welke 13 Afro-Aziatische. Eind 1959 bezette deze groep 32 van de 82 zetels: dat is 39It. Na de stormachtige ontwikkeling in de laatste maanden zijn ruim 10 nieuwe Afrikaanse staten tot de V.N. toegetre den, zodat de verhoudingen nu zijn: 96 V.N.-leden, waarvan 45 Afro-Aziatische, 20 Zuid- en middenamerikaanse en 31 blanke leden. Hieruit blijkt, dat enorme verschuivingen in de volkerenverhou- dingen en met name in de verhouding van het blanke tot het gekleurde deel van de wereld plaatsgrijpen, groten deels samenvallend met de verhouding van het rijke en het arme deel. De totale bevolking van Afrika be draagt 220 miljoen mensen. Gedurende de laatste tien jaar werden 16 landen met in totaal ongeveer 100 miljoen in woners onafhankelijk, waarvan alleen al in dat jaar 10 landen met een inwo nertal van ruim 65 miljoen per 1 oktober j.l. nog Nigeria met een zesde van de totale Afrikaanse bevolking en een oppervlakte even groot als Frank rijk en Italië samen! De voorspellende geest van de Vlaam se romancier Gerard Walschap, deed hem in 1953 in zijn roman „Oproer in Congo" schrijven: „Sterker dan de sym bolen van de blanken, vlaggen, kreten, leuzen, klaroenen, klokken, bazuinen en liederen, is de tam-tam. Zijn magie is door de blanke niet gebroken. De me laatsheid van de ziel door de zwarte in contact met hem opgelopen, vertwij feling aan zichzelf, schaamte over eigen volk, heeft de kracht van de tam-tam niet eens verzwakt. Gelijk Europese symbolen waarin de blanke niet meer echt gelooft, hem door de wijding der traditie toch blijven aangrijpen, zo be houdt de tam-tam zijn mysterieuse be zieling. Weldra zal Congo glanzen van moderne steden, gonzen van auto's en vliegtuigen, pralen met zwarte intellec tuelen en rijken, maar nog eeuwen lang zal de tam-tam die jonge cultuur kun nen overspoelen met primitieve drift." Walschap schreef deze roman na een reis door Congo. De tragedie der ont moeting van het zwarte en het blanke ras had hem diep getroffen. Die tragiek zal ds. Buskes ons doen gevoelen in zijn De Valleiriks die vorige week uitgegeven is bij Kleefsman's Boekhuis, Zandstraat, is niet ge vonden. De vinderspremie stijgt hierdoor weer met een rijksdaal der zodat de nieuw uit te geven riks met het rode nummer TWAALF GULDEN VIJFTIG waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmid dag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. EERVOLLE BESTEMMING VOOR WOLMARS-MEDAILLE Het organisatiecomité van de onlangs te Veenendaal gehouden Wolmars, heeft de mededeling ontvangen dat de ter ge legenheid van die mars ontworpen me daille, opgenomen is in de Nederlandse folklore-verzameling. Zoals bekend bracht de medaille, naar ontwerp van A. P. de Kleuver, het Lam- pegietersavondfeest tot uitdrukking. Het idee van een dergelijke medaille is afkomstig van de heren Van Hunnik en Spanjerberg. Het betreft hier de volgende instellingen: De Kon. Ned. Academie van Wetenschappen afdeling Volkskunde, het Openluchtmuseum te Arnhem, de Rijksuniversiteitsbiblio- theek te Utrecht, het Penningkabinet van het Rijksmuseum en het Rijks archief. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer A. van Kooten, werkzaam op de Streekwerkplaats, vanmorgen afscheid genomen van directie en personeel. Dit geschiedde tijdens een gezellige bijeenkomst in de kantine die met bloe men was opgefleurd. De scheidende ju bilaris, in gezelschap van zijn echtge note, werd allereerst toegesproken door de directeur van de Streekwerkplaats, de heer Evers. Hierbij bleek dat de heer Van Kooten 53 jaar lang in het vrije bedrijf werkzaam geweest is, waarvan 37 jaar bij dezelfde patroon. Op 62- jarige leeftijd werd hij tewerkgesteld op Arbeidszorg te Ede en kwam in juni van dit jaar naar de Streekwerkplaats te Veenendaal. Als blijk van medeleven en vriend schap werd hem een mooie staande schemerlamp aangeboden. Na een dankwoord van de jubilaris, voerden nog enkele collega's het woord. ROTTERDAM, september 1960. De Euromast, die op de eerste dag na de sluiting van de Floriade zijn poorten als gebruikelijk opende - de toren is een blijvend evenement voor Rotterdam - heeft voor de duur van de Floriade niet alleen aan de verwachtingen beantwoord, doch deze zelfs aanzienlijk over troffen. Vóór de opening werd een resultaat van 500.000 bezoekers gedurende de Floriade-maanden redelijk genoemd. Thans blijkt, dat de Euromast in die tijd ongeveer 681.000 betalende bezoe kers heeft gehad. Daar komen dan nog ongeveer 10.000 gasten bij (officiële per sonen, pers, aandeelhouders enz.). Voor de liften, die voortreffelijk hebben vol daan, was het daai-mee nog niet afge lopen. Zij hebben bovendien nog al die genen vervoerd, die uit hoofde van hun werkzaamheden in de top van de Euro mast moesten zijn: ruim 80.000 maal. In de toekomst hoopt de Euromast op hetzelfde succes. De indruk, die men van de platforms af van de Floriade kreeg, was overweldigend. Deze tuin bouwtentoonstelling moge nu geëindigd zijn, het gezicht op het park en de dy namische verkeersdrukte (grootste van Nederland) aan de voet van de toren, blijft even imposant. De mast blijft ook zijn rol vervullen bij het verwerven van goodwill voor ons land. Het uitzicht op het dynamische ha ven-, Europoort- en Deltagebied doet elkeen, ook de buitenlander, de beteke nis van dit centrum als in- en uitvoers- slagader van Europa onmiddellijk be- JONGEN VIEL UIT SCHOMMEL De 16-jarige S. uit Ederveen was de zer dagen zo onfortuinlijk uit een schom mel in Renswoude te vallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht dat hij een gebro ken pols opliep. By de heer Van M. aan de Hoofdweg te Ederveen werd dinsdagavond laat on raad bemerkt. Het bleek dat een onge node gast een paar zakken meel had ge stolen. By de achtervolging van de dader - die thans nog onbekend is - bleek dat liy zyn buit door de schrik van zich af had gegooid, zodat de heer Van M. geen schade ondervond. seffen. Met name 's avonds als de ontel bare lichtjes een bijzondere atmosfeer scheppen, is dit panorama onvergetelijk. In de eerste maanden van zijn bestaan werd de Euromast door verscheidene hoge gasten bezocht: H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Beatrix, verscheidene ministers o.w. de landbouw-ministers der EEG-landen, en de premier van Nieuw-Zeeland, leden van de Staten- Generaal enz. In verscheidene t.v.-uit- zendingen (o.m. van BBC-Engeland, enkele Duitse zenders, CBC-Canada) speelde de Euromast een rol. Qua bouw en inrichting heeft de mast zeer voldaan. Op de drukste dagen ston den de bezoekers op bepaalde ogen blikken weliswaar korte tijd in de rij, maar de met een elektronisch dynator- systeem uitgeruste liften konden zonder onderbreking in volle veiligheid op top-capaciteit werken. Bovengekomen werden de bezoekers verrast met een grote ruimte op de drie platforms, die hun het kijken en rondwandelen ge makkelijk maakte. Met voldoening is geconstateerd, dat zowel de „stuurbrug" als het naviga- rium" (met de grote maquette van het rivierengebied) sterke interesse hebben gewekt. Deze onderdelen, die een edu catief karakter hebben, zijn vooral voor de jeugd bedoeld De restaurants blijken op een bijzon dere wijze te hebben voldaan, vooral omdat men de keus heeft uit drie prijs- mogelijkheden. Ook de rótisserie was geregeld volledig gereserveerd. In het grote café-restaurant „Kraaiennest" werd met name het systeem van keuze- mennu's gewaardeerd. De zorgvuldigheid tenslotte waarmee de souvenir-collectie was samengesteld (de beide moderne verkoopgelegen heden wijken totaal af van het beeld der normale „shops") won de apprecia tie van het publiek. Ook in de toekomst is de Euromast dagelijks van 9-24 uur geopend. Ook nu weer hebben de leerlingen van de Prinses Ireneschool Dierendag tot een feest gemaakt voor de zwer vers in het Dierenasiel „De Hazenberg". Mevrouw Van Ilsemann wees erop, dat de mens (en hierbij de kinderen ze ker niet uitgezonderd) de plicht heeft voor de dieren te zorgen. Zij sprak er verder haar vreugde over uit, dat de kinderen van de Irene school regelmatig zwervers bij haar brengen. Het was voor enkele kinde ren, die dieren gebracht hadden, wel erg prettig te horen, dat alle dieren een goed tehuis gevonden hebben. Ook een gewonde vogel vliegt nu weer vrolijk in het bos rond. Bij de rondgang langs de hokken verdwenen massa's kaakjes, worst, kaas en een heleboel ander lekkers in de dierenmagen. Een bijzondere attrac tie was het aapje van de asielhouder. Nadat mevrouw Van Ilsemann de kinderen getrakteerd had, werd de te rugtocht aanvaard. In verband met ziekte van wethouder J. Boelhouder (PvdA) en het langdurig vcrblyf van de burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal in het buitenland, koos de gemeenteraad van Rhenen dinsdagavond een plaats vervangend wethouder. Met negen van de veertien stemmen werd als zodanig aangewezen de heer Mr. J. Deen (PvdA). Twee stommen werden uitgebracht op de heer E. 1*. van Dijk (Vrije Party) één stem op de heer H. J. van Dongen (VVD), één stem op de heer G. van Gesink (PvdA), terwijl er één blanco briefje uit de bus rolde. De heer Deen verklaarde staande de vergadering de benoeming te zullen aannemen, waarbij hij de hoop uitsprak de waarneming ten genoegen van raads leden en ingezetenen te mogen vervul len. Hij zag het waarnemend wethou derschap als zeer verantwoordelijk, ten eerste vanwege de vakantie van de voorzitter en ten tweede vanwege het feit, dat wethouder Boelhouder zijn za ken altijd uitnemend in orde had. De heer Deen hoopte tenslotte, dat hij - hoewel over minder tijd de beschikking hebbende dan de heer Boelhouder - er toch een halve dagtaak van zou kunnen maken. Hij deed een beroep op alle raadsleden hem - ook met ongevraagde adviezen - terzijde te staan. De voorzitter wees de raad erop niet gedacht te hebben deze vergadering zo spoedig bijeen te moeten roepen. Zijn vakantie en de ziekte van wethouder Boelhouder, alsmede het plotselinge vertrek van de heer A. Bouman (SGP), noemde hij als de belangrijkste oor zaken. Met enkele vriendelijke woorden nam de voorzitter, mede namens de raad, afscheid van de heer Bouman. Hij noemde hem een zeer belangstellend raadslid, die ook als lid van de commis sie van toezicht op de handelsavond school en als lid van de klachtencom missie van het gemeentelijk woning bedrijf verdienstelijk werk heeft ver richt. De heer Bouman werd het aller beste toegewenst in zijn nieuwe woon plaats, de gemeente Leersum. De heer Bouman dankte voor deze vriendelijke woorden en wenste voor zitter en raadsleden Gods onmisbare zegen toe. Het speet hem, dat wethou der Boelhouder door ziekte afwezig was. Spreker had hem als een zeer sympa thiek mens leren kennen, evenals dat was met de heer Van Gesink. Hij hoop te, dat de gemeente Rhenen nog een goede tijd tegemoet zou mogen gaan en dat hij op de hoogte zou mogen blijven van het wel en wee der gemeente. li mm lil I illlliii iiiHimiH H11 Hliin 11 Lin 4 voordracht op woensdag 12 oktober. Hij zal dan vooral spreken over de ontmoe ting van blank en zwart in Zuid-Afrika. Ds. Buskes, voorzitter van het in mei j.l. opgerichte comitié Zuid-Afrika, dat een geruchtmakende oproep tegen de rassendiskriminatie deed, is over het ontwaken van Afrika, de apartheids politiek, het Afrikaanse ontvoogdings proces, de gigantische volkerenver- schuivingen, in één woord over de negerproblematiek, uitstekend geïnfor meerd. Van zijn hand verschenen o.a. „Afrika's Apartheidspolitiek: onaan vaardbaar!" en „Hoera voor het leven" een bundel levensherinneringen met een hoofdstuk „Reis naar Zuid-Afrika". De Christen-socialist Buskes is een boeiend, meeslepend spreker. KIJKAVOND CHR. NAT. SCHOOL II Op woensdag 12 oktober a.s. houdt de Chr. Nat. School II aan het Slot. de Bruïneplein in Veenendaal-zuid voor ouders en belangstellenden een zgn. kijkavond. Hieraan is tevens een ten toonstelling verbonden van door de schoolkinderen gemaakte herfststukjes van eikels, blad e.d. De dag daarvóór wordt er op school onder de kinderen een wedstrijd gehouden wie het mooiste werkstuk heeft ingeleverd. Morgen, zaterdag 8 oktober, herdenkt de Elsterse muziekvereniging „Crescendo" dat zy voor dertig jaar terug door enkele muziekliefhebbers werd opgericht. Via vele ups and downs heeft de jubilerende vereniging zich in de loop der jaren op weten te werken tot de populairste vereni ging in Eist en deze kwalificatie zal in de toekomst ongetwyfeld ge handhaafd blyven. Ter gelegenheid van dit heuglyke feit wordt er mor gen in café „De Morgenster" een receptie gehouden, tcrwyl er 's avonds een jubileumavond in café „Sportlust" wordt gegeven. Mede door de oorlog had Crescendo niet bekend was, kon deze wens lot nu VEENENDAAL Zaterdag 8 oktober: Finale Panter-volleyballtour- nooi in Eltheto, 7 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: „Hercules" toegang 14 jaar, maandag t/m woensdag: „Dr. Corda verdacht van moord", toegang 18 jaar, donderdag „Opstanding", toe- g gang 18 jaar. na de bevrijding een enorm gemis aan instrumenten. Het was zelfs zo precair dat men voor de jeugd geen enkel in strument meer beschikbaar had. Toen echter kreeg het korps bijstand van de Elsterse burgerij. Er werd een instrumentenfonds in het leven geroe pen dat er voor zorgde dat Crescendo de nodige instrumenten kreeg. Er stond nog een grote wens op het verlanglijstje in de vorm van een mu ziektent. Het geld voor de bouw hier van was al vlak na de bevrijding bij eengebracht maar omdat de plaats waar de tent zou moeten komen, nog steeds toe niet in vervulling gaan. Nu echter is in de laatste gemeen teraadsvergadering aan Crescendo een stuk grond in het uitbreidings plan van Eist toegewezen, wat voor de vereniging het mooiste geschenk is wat zij van de gemeente kon krijgen. Een kleine handicap is nog, dat het bijeengebrachte kapitaal voor de bouw van de muziektent al lang niet meer toereikend is doordat de prijzen enorm zijn gestegen. Crescendo vertrouwt er echter op dat hieraan ook wel een mouw te passen zal zijn zodat Eist in RHENEN Zaterdag 8 oktober: Ruiter wedstrijden op Grebbe- berg, 2 uur. Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmid dag: „The five pennies", toeg. alle leeftijden, zondagavond: „Het mysterie van het zwarte museum", toegang 18 jaar. RENSWOUDE Zaterdag 8 oktober: Uitvoering „Ons Genoegen" in Rehoboth. Maandag 8 oktober: Voordrachtsavond in Rehoboth, 20.15 uur. de toekomst een muziektent krijgt. De jubilerende vereniging gaat het overigens goed voor de wind. Men heeft een prachtig korps met voldoende jeugd om de toekomst met vertrouwen tege moet te zien. Tijdens de receptie in „De Morgen ster" zal het korps nieuwe uniformen ontvangen, zodat in het vervolg Cres cendo evenals zovele korpsen in de omgeving, geüniformeerd in het open baar zal verschijnen.

De Vallei | 1960 | | pagina 1