Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Anno 1960 weer Batavieren op de Rijn Voor de KANTONRECHTER MULDER Mysterieuze figuren trekken veel belangstelling Wie zijn zij Nieuws uit de omgeving Onderwijzend personeel maakt kennis met Jeugdnatuurwacht AMERONGEN Uitbreidingsplan „Domineesberg" vraagt om winkels FRANCO NIET OP DE BRUILOFT VAN FABIOLA EDERVEEN ELST Jubilerend Elsters Crescendo kreeg NIEUWE UNIFORMEN, NIEUWE MUZIEK TENT EN BOUWGROND Verbaasd Wat nu weer. SCHERPENZEEL 34e jaargang WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 Nr. 81 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Begeleiding Rookstangen en gerstenat ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Veel inschrijvingen voor Herfst-wandeltocht Ds. Heerma terug uit Canada Film van Kon. Vereniging „Oost en West" Vliegje in oog Society-huwelijk in Amerongen Toenadering? Mooi succes voor fokvereniging Moeilijk Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2922 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: y/. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Drie mysterieuze Batavieren die zich in de hotels waar zy overnachten, laten inschrijven onder de namen Baldwin, Armin en Machteld, en verder omtrent hun identiteit geen enkel geheim prijs geven, zijn al sinds enige dagen bezig met een uit boomstammen vervaardigd vlot de Rijn af tc zakken. Trekken zy op het water al de nodige belangstelling van radio, televisie en dagbladpers, ook aan land worden zij door de twintigste eeuwsc mens met grote nieuwsgierigheid bekeken. De opvarenden - twee mannen en een vrouw - die ook aan land in handgeweven gewaden en bontvellen blijven lopen en o.a. gewapend zijn met knotsen, trekken zich weinig van deze belangstelling aan en hebben zich vrijwel volledig verplaatst naar de tijd van een 100 jaar voor het begin van onze jaar telling. gier Machteld vervult af en toe de wei nig benijdenswaardige rol van inzet bij het woeste dobbelspel. Eén der aanwezigen vroeg of het douchen hun bevallen was, waarop het antwoord kwam dat zij zich met veel genoegen opgefrist hadden onder „kunstmatige stortbuien". De fotograaf kreeg tenslotte de schrik van zijn leven toen hij bij het maken van een foto zijn blitsapparaat gebruik te en het drietal in koor uitriep: „Bij Thor, een bliksemschicht, een voor spoedig teken van de goden". Zoals gezegd, hun identiteit houden zij strikt geheim. Een dagbladjournalist die er na veel nasporingen achter kwam dat het drietal in hotel „Rijn- zicht" te Renkum had overnacht, en via het hotelregister achter de juiste iden titeit dacht te komen, kreeg min of meer de kous op de kop toen hij in het gastenboek de eerder genoemde namen ingevuld zag met als geboortedata „zo veel jaar vóór Cristus". Er worden uiteraard allerlei gissin gen gemaakt. Sommigen beweren dat het weekbladjournalisten zijn die graag zelf alle ontberingen willen meemaken waarmee destijds de Batavieren te kampen hebben gehad. Mede door de grote publiciteit vraagt heel Nederland zich niet alleen af wie deze raadselachtige figuren uit het ste nen tijdperk zijn, maar bovenal wat hun bedoeling is. Het vlot waarop de drie Batavieren de Rijn vanaf Lobith afzakken, is ge maakt van twee dikke boomstammen die op een of andere wijze aan elkaar bevestigd zijn. Het is ongeveer zes meter lang en aan de voorkant is een hut gebouwd van runder- en beren vellen, waarin de opvarenden, die hier mede de tijd een slordige 2000 jaar hebben teruggezet, bij slecht weer een onderkomen kunnen vinden. Hei vlot dat met de stroom meedrijft bereikt een gemiddelde snelheid van die van een lopende krijgsman en wordt begeleid door een motorbootje van Rijkswaterstaat. De rood-wit ge blokte vlag die gevoerd wordt, betekent vermoedelijk een waarschuwing voor de scheepvaart. De „ontberingen" die het drietal in de twintigste eeuw moeten doorstaan, zullen ongetwijfeld niet gelijk zijn aan die van onze voorvaderen. Toen de ech te Batavieren tweeduizend jaar ge leden naar Wijk bij Duurstede „op- stoomden" zullen zij hoogstwaarschijn lijk de nachten niet in geriefelijke ho telbedden hebben doorgebracht en kre gen zij ook geen forel met omelette si- berienne voorgeschoteld Overigens, de drie onbekenden spelen hun rol voortreffelijk. Nadat het vlot vrijdagmiddag de zuidelijke Rijnoever bij Rhenen was gepasseerd, arriveerden zij 's avonds in Eek en Wiel. Om onbekende redenen werden ze teruggesleept naar het Ingense veer, waar aan de Elsterse rivieroever werd gemeerd. In hotel Stuyvenberg werden zy ook weer belegerd door fotografen en pers, maar een glaasje bier bleef by hen „een nap gerstenat" en werd hen een sigaret gepresenteerd, dan werd „het rookstangetje" in dank aanvaard. Uit de vraaggesprekken bleek dat de manlijke opvarenden tijdens de vaart de tijd doden met het zingen van lof liederen op hun voornaamste goden Wodan en Thor. De vrouwelijke passa- LEERSUM. In Leersum zijn op één nacht maar liefst drie auto's door tot nog toe onbekende daders weggehaald. Twee stonden er buiten geparkeerd, terwijl de derde uit een garage ont vreemd werd. In de loop van de vol gende dag waren alle auto's echter weer terecht. Eén ervan werd in een knollenland teruggevonden waarvan het instrumentenbord vernield was. EDE: Doordat de omheining kapot was is een koe uit een weiland langs de spoorlijn Ede-Utrecht gebroken. Het beest wandelde de rails op en dwong daarmee een juist naderende D-trein tot stoppen. De trein had enkele minu ten vertraging. BARNEVELD: In de markthal te Bennekom wordt op 13, 14 en 15 ok tober a.s. het nationale indoorconcours- hippique „Het Gouden Ei" gehouden. In totaal zijn er 3000 zitplaatsen. De hal zal gedurende het concours verwarmd worden. KE P Kp WIJK -TCl.JOOO'VEENENCAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Of het inderdaad een voorspoedig teken geworden is, staat nog niet vast, want zaterdagmorgen koos het vlot het Ryn-sop in de richting Wijk by Duurstede. Ook daar zyn Baldwin, Armin en Machteld aan land gegaan om later weer verder af te zakken naar de zee. En hier mede komt het raadsel vermoede lijk dichter by een oplossing. DE GOEDKOOPSTE MANIER! - Geen paniek by deze felle treinbrand. Er wordt zelfs rustig gekeken hoe de alles- verslindende vlammen de rijtuigen vol komen verwoesten! liet is de (goed kope) manier van de Duitse Bonds- spoorwegen om oude wagons gereed te maken voor de schroothoop. De vlam men nemen het werk over van de slo per - op een snellere en goedkopere wijze dan mensenhanden het werk kun nen doen. De vier wagens op de foto zyn reeds meer dan 60 jaar in bedrijf en hebben nu plaats gemaakt voor mo derner materieel. In het gebouw ,,'t Trefpunt" hield gisteravond de heer C. de Heus van het Staatsbosbeheer voor een 50-tal onderwijzers en onderwijzeressen een lezing. Deze avond was georganiseerd door het plaatselijk Comité Jeugdnatuurwacht, waarvan voorzitter is de heer W. C. H. Dekker, inspecteur van politie alhier, in samenwerking met het Staatsbosbeheer te Utrecht. Zoals bekend houdt boven genoemd comité zich bezig met pogingen om de jeugd in deze gemeente meer begrip bij te brengen voor alles wat leeft en groeit in de natuur. Reeds enkele malen werden voor de jeugd in schoolverband films georganiseerd, al dan niet gecombineerd met wedstrijdjes. Teneinde de jeugd meer persoonlijk bij het leven in de natuur te betrekken, De organisatoren van de op a.s. za terdag te houden Herfsttocht 1960 in Veenendaal hebben de afgelopen dagen talrijke inschrijvingen ontvangen van diverse clubs in en buiten Veenendaal. By goede weersomstandigheden wordt dan ook een deelname verwacht van een zeshonderd tippelaars. Er hebben o.m. wandelverenigingen ingeschreven uit Cothen, Eist, Rhenen, Ede en Bennekom. Ook een groep van de reserve-politie uit Enschede zal bij de Herfsttocht vertegenwoordgid zijn. Van militaire zijde zijn nog geen aan meldingen binnen. De Hollandia-Trico Wandelsportvereniging uit Veenendaal, die op deze dag in Soest gaat lopen, heeft besloten om met een derde groep, die aanvankelijk pas in het voorjaar gelanceerd zou worden, aan de Herfst tocht deel te nemen. Deze juniorengroep beschikt uiteraard nog niet over een uniform omdat deze nog niet gereed zijn. Wanneer de weersomstandigheden meewerken, zal het ongetwijfeld een aantrekkelijke herfsttocht worden. De start is, zoals bekend, tussen half drie en drie uur vanaf gebouw ,,'t Trefpunt" aan de Dennelaan. zullen thans voor het onderwijzend personeel in de omgeving excursies worden georganiseerd. Het comité mocht hiertoe medewerking ontvangen van de heer Jhr. mr. dr. van Asch van Wijck, eigenaar van het landgoed ,Prat- tenburg', die heeft toegezegd, dat de excursies op dit landgoed mogen wor den gehouden. Bovendien verleent ge heel belangeloos het Staatsbosbeheer medewerking. De bedoeling is uitein delijk, dat hetgeen het onderwijzend personeel thans op deze excursies be leeft, op haar beurt doorgeeft aan de leerlingen, die dan later onder leiding van deze onderwijzers(essen) de natuur intrekken op excursie. Ter toelichting en voorbereiding van de bedoelde excursies werd gisteravond de reeds bovenaangehaalde lezing ge houden. In zijn openingswoord wees de voorzitter van het comité er nog op, dat de jeugd in deze gemeente in wezen niet slechter is dan in andere gemeen ten. Toen in de strenge winter van 1955 een oproep tot de jeugd werd gericht om brood e.d. in te zamelen voor de hongerende vogels in de omgeving, was één oproep voldoende. Tonnen brood e.d. werden ingezameld; door de koude bevangen vogels werden op het politie bureau gebracht en de politie werd ge waarschuwd wanneer personen met minder goede bedoelingen zich in de (Zie verder pagina 2) De predikant van de Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat, ds. W. Heerma met echt genote arriveert 18 oktober a.s. per KLM op Schiphol, na een zeven maands bezoek aan Canada. De aankomsttijd van het vliegtuig zal vermoedelijk 13 uur zijn. Ds. Heerma is op 19 maart van dit jaar met de „Maasdam" naar Canada vertrokken als gastpredikant in drie kleine gemeenten, grotendeels bestaan- uit emigranten, waar men geen eigen dominee heeft. Twee dagen na zijn aankomst in Ne derland, op donderdag 20 oktober dus, zal in het kerkgebouw aan de Beatrix straat een ontmoetingsavond met de gemeente worden gehouden waar de predikant zijn ervaringen zal vertellen. De Koninklijke Vereniging „Oost en West", opgericht in 1899 en met als be schermheer Z. K. H. Prins Bernhard, vertoont op vrijdag 14 oktober a.s. in de nieuwe kantine van de Ritmeester Si garenfabrieken de interessante reisfilm „Over zee naar de zon". De film handelt over een reis naar Oosterse landen en wordt vertoond on der auspiciën van de Rotterdamsche Lloyd. De Kon. Ver. „Oost en West", waarvan talrijke prominente figuren lid zijn, stelt zich ten doel belangstel ling te wekken voor cn voorlichting te geven over die gebieden, waarmede de westelijke wereld in het algemeen en het koninkrijk der Nederlanden in het bijzonder, betrekkingen onderhoudt. De vereniging richt zich vooral op de be vordering van de samenwerking van Nederland met Suriname en de Neder landse Antillen en het bevorderen van de ontplooiing van Nederlands Nieuw- Guinea. De toegang tot deze filmavond is voor iedereen vrij. Een 16-jarige scholier uit Maurik die fietsende op de Veerweg een vliegje uit zyn oog trachtte te wrijven, reed vrij dagmiddag pardoes op een langs deze weg geparkeerd staande luxe wagen. Nog voordat hij door deze botsing op de straat terechtkwam, werd zijn fiets gegrepen door een achter hem aan komende andere luxe wagen. De jon geman had bijzonder geluk, want hij kwam precies tussen de twee auto's te recht. Fiets en auto werden beschadigd. De scholier liep geen verwondingen op. Zaterdag a.s. zal in Amerongen het huwelyk worden voltrokken tussen mej. Anne Marie Elsabé te Biezebeek en Rüdiger Wilhelm Berhard Ullrich von Ilseman. De laatste is de jongste zoon uit het huwelyk van mevrouw E. von Ilseman geboren gravin van Aldenburg Bentinck en S. W. von Ilseman, in leven vleugel-adjudant van de Duitse keizer Wilhelm II. Om half twaalf 's morgens wordt het burgerlijk huwelijk voltrokken ten ge meentehuize. De kerkelijke inzegening volgt om 12 uur in de Ned. Herv. kerk te Amerongen door ds. J. de Jager, plaatselijk predikant, 's Middags van half twee tot half drie zal het kasteel Amerongen het middelpunt van een re ceptie zijn. Inmiddels heeft men de poortingang van het kasteel rijkelijk versierd met groen en bloemen. RHENEN Op het uitbreidingsplan „Domineesberg" te Rhenen heerst grote bouwactiviteit. De woonhuizen rijzen «r als paddestoelen uit de grond. Nieuwe wegen worden aangelegd en overal brandt 's avonds reeds de moderne straatverlichting. Onlangs nog werd in deze nieuwe wijk van Rhenen ook al een moderne ulo school ingebruik genomen, gebouwd door de vereniging tot stichting en instand houding van een school met de bijbel. De NBM heeft reeds geruime tijd geleden de lijndienst van Arnhem op Amers foort via Rhenen omgebogen en de bussen door dit nieuwe gedeelte geleid, waar bij verschillende vaste halteplaatsen met abri's werden geprojecteerd. Dit belangrijke plan van uitbreiding voorziet in de behoefte van circa 1100 woningen, waarvan er inmiddels 150 gereed of nagenoeg nf reed zijn, terwijl er 44 huizen in aanboiw' zijn, waarvan men hoopt dat deze omstreeks midden volgend jaar bewoond kunnen worden. Nu deze wijk meer en meer wordt bevolkt - in de toekomst wordt gedacht aan 4500 zielen - heeft het gemeente bestuur zeer terecht een terrein in dit plan aangewezen voor de vestiging van een tiental winkels. Het is gelegen aan de Valleiweg en wordt verder begrensd door Sparrenlaan en Lijsterberg. In de allereerste plaats is hier vraag naar zaken, waar men zich kan voor zien van de eerste levensbehoeften. Om te starten wordt gedacht aan vijf win kelpanden, waarna de bouw van de overige vijf kan worden verwezenlijkt op het tijdstip, dat deze nieuwe wijk wat meer is uitgegroeid. Burgemeester en wethouders van Rhenen hebben inmiddels een oproep gericht tot de ingezetenen van hun ge meente, met het verzoek zich vóór 1 november ter gemeentesecretarie te melden, indien zij interesse mochten hebben mede te werken aan de bouw van het nieuwe winkelcentrum, bij voorbeeld in de vorm van overplaatsing van hun bedrijf, vestiging van een fi liaal of een nieuw bedrijf. Betrokkenen kunnen zelf bouwen, echter onder een gemeenschappelijk architect, teneinde stedebouwkundig een verantwoord ge heel te verkrijgen. In het uitbreidings- CHRISTEN VROUWEN RHENEN VERGADEREN Op dinsdag 18 oktober vergadert de afdeling Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwenbond in gebouw „Irene" aan de Grutterstraat, waar als spreker zal optreden de heer J. C. J. M. Boelaars uit Almelo, met als onderwerp: „Waar om ik de R.K. kerk verliet." plan is verankerd, dat hier winkels moeten worden gebouwd met daar boven twee verdiepingen. In hoeverre hier kansen liggen voor zakenlieden van buiten Rhenen is in het huidige stadium nog geheel niet be kend, daar voorlopig uitsluitend ge gadigden uit Rhenen zelf aan bod komen. Fabiola ls welkom in Belgic. Maar Franco of andere vertegenwoordigers van het regiem niet. Aan het nieuws van de koninklijke verloving wydde de socialis tische pers in België slechts enkele, weinig enthousiaste regels. De B.S.P. (Bel gische Socialistische Partij) maakte dezer dagen haar mening bekend. De partij verheugt zich over de keuze van de koning, maar verlangt dat Franco, noch andere fascistische elementen, op de bruiloft aanwezig zullen zijn. „De Belgische arbeidersklasse zal nooit vergeten, dat Franco met de hulp van Hitler en Mussolini opstond tegen de wettelijke republikeinse regering en de macht in handen nam. België herin nert zich eveneens de steun ,die het Spaanse staatshoofd aan de strijd krachten van de As verleende." Dit bericht, verschenen in het offi ciële orgaan van de socialistische partij „Le Peuple", verwekte tal van reacties. Men beschuldigde er de B.S.P. van oude koeien uit de sloot te halen en de poli tiek te betrekken in de verloving van de koning. Als antwoord hierop schreef „Le Peuple": „Wij herinneren eraan, dat het huwelijk van de koning door de re gering van het land moet worden goed gekeurd. De B.S.P. heeft dus het recht de mening van een deel van de Bel gische natie bekend te maken." Het is een feit, dat ofschoon bijna alle Belgen monarchistisch zijn, het voor uitzicht van een Spaanse koningin op de Belgische troon, niet overal met het zelfde enthousiasme werd begroet. Ve len vrezen als gevolg hiervan een toe nadering tot het Francoregiem. Maar Franco zelf liet duidelijk merken, dat hij niet verlangde het huwelijk bij te Woensdag namen twee leden van de fok- en controlevereniging „Ederveen en Omstreken" deel aan de Provinciale Fok- veedag te Zutphcn met drie van hun koeien. Hier werden de beste runderen uit de provincie Gelderland tentoonge steld. Uit de elite van het Gelderse rundvee kwamen de Ederveense deelnemers met de volgende prijzen uit de bus: Dina 46 van wed. J. van Ginkel, Vee nendaal een la-prijs in de rubriek pin ken. Antje v/d Klomp van mevr. H. G. P. den Hartog-v. d. Meene te Ederveen met een le-prijs uit de rugriek melkgevende koeien. Geertje 16 van wed. J. van Gin kel, Veenendaal met een 2b-prijs uit de rubriek vaarzen. Dit was de eerste maal dat koeien van de fokveroniging Ederveen op de pro vinciale fokveedag verschenen en be haalden meteen dit mooie succes waaruit tevens de vooruitgang van de veefokke rij in en om Ederveen duidelijk blijkt. KOSTBARE DUIF In één van de laatste nationale wed vluchten vanaf Orleans, over een af stand van 520 km. heeft eén Elsterse duif, waarvan de eigenaar, de heer M. Riemsdijk, lid is van „De Instuif",, bij zonder goed gevlogen. Het dier won n.l. één der hoofdprijzen, bestaande uit een gouden armbandhorloge en een flinke som geld. De Elsterse muziekvereniging „Crescendo" die J.l. zaterdag het 30-jarig bestaan herdacht, heeft een aantal waardevolle geschenken aangeboden gekregen. Het begon met een geschenk van de Elsterse bevolking in de vorm van gloednieuwe uniformen, vervolgens verblydde het gemeente bestuur de jubilerende vereniging met een stuk grond om een muziek tent op te bouwen en als klap op de vuurpijl bood de firma A. Kosters het korps een complete muziektent aan. heren N. de Kroon, W. Riemsdijk, D. van Nieuwamerongen en H. Briene een prachtig diploma uit en speldde hen een insigne op de borst voor hun dertig jaar arbeid en lidmaatschap. 's Avonds werd in de zaal van „Sport- lust" een jubileumavond gegeven voor genodigden en belangstellenden. Door de Vriendenkring uit Ingen werd het toneelstuk „In de onbekende wereld", een klucht in drie bedrijven gebracht, hetgeen bijzonder goed werd gespeeld. Op deze avond werd tevens nog de heer W. Kosters tot erelid van de ver eniging benoemd. Al eerder tijdens de receptie was de heer G. Hulzebos, de vroegere voorzitter der vereniging, tot erelid benoemd. Dit alles geschiedde op de receptie welke in de zaal van café „Morgenster" werd gehouden. Geen wonder dat het bestuur bij het horen van deze aanbie dingen even sprakeloos was. Maar toen een en ander verwerkt was begreep men dat alle wensen van het korps op deze gedenkwaardige dag in vervulling waren gegaan. Vóórdat de receptie werd gehouden maakte het korps onder leiding van dirigent Van Dijk uit Driebergen, in prachtig uniform gestoken een rond gang door een gedeelte van Eist waar voor uiteraard enorme belangstelling bestond. Deze presentatie aan de Elster se bevolking die de gelden voor de uniformen bijeenbracht, was een bij zonder groot succes. De receptie werd zeer druk bezocht, vrijwel alle Elsterse verenigingen kwa men hun gelukwensen aanbieden, als mede vele afgevaardigden uit de wijde omtrek. Het voltallig gemeentebestuur gaf eveneens blijk van belangstelling. In zijn toespraak herinnerde de burge meester eraan dat Eist niet zonder zijn „Crescendo" kan en hij sprak de hoop uit dat de vereniging op dezelfde weg voort mocht gaan. In zijn kwaliteit als beschermheer reikte de burgemeester hierna aan de M., aannemer te Veenendaal, had een van zijn arbeiders laten rijden met een vrachtauto, waarvan de remmen niet deugden en die bovendien aanmerke lijk te zwaar beladen was geweest. Zelf rijd ik nooit, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantonge recht en daarom moet ik wat het on derhoud betreft geheel afgaan op de adviezen van de garagehouder. Een dag of tien daarvoor is de auto nog nage keken en toen zijn ook de remmen bij gesteld. Ziet u zelf maar, hier heb ik de nota. Van de te zware belading ben ik beslist geschrokken. Mijn personeel heeft de opdracht steeds nauwkeurig op het gewicht te letten. Dat mag ook wel, vond de rechter. Op honderd kilo-na bedroeg het geladen gewicht het dubbele van het toegestane. De remvertraging was praktisch nihil, wist de officier. Misschien is dat wel gekomen door de overbelasting. Eis 25,of 5 dagen voor de rem en 50,of 10 dagen voor de te zware belading. Rechter v. d. Brand vonniste met resp. 25,of 5 dagen en 75,of 15 dagen, -ö- S., chauffeur-verkoper te Veenen- daal, was met zijn vrachtauto achter uit een uitrit aan de Brinkersteeg in zijn woonplaats uitgereden, waardoor een op de weg rijdende personenauto werd gehinderd. De bestuurder hiervan had nog geprobeerd de vrachtauto te ontwijken, doch dit was niet meer ge lukt: Er was een aanrijding ontstaan. Ik geef toe, dat ik een fout ge maakt heb, zei S. vrijdag toen hij in Wageningen voor het kantongerecht verscheen, maar ik hoop, dat u er re kening mee wilt houden, dat de weg op dat ogenblik spiegelglad was. Was dat niet het geval geweest, dan zou er geen aanrijding zijn ontstaan. Bij het afremmen gleed mijn wagen door. Had u niet iemand, die op de weg voor u uitkeek? informeerde rechter v. d. Brand. Nee, antwoordde verdachte, 't Is niet zo makkelijk om daar altijd iemand voor te vinden. Verdachte verzoekt ons er reke ning mee te willen houden, dat de weg glad was, merkte de officier, mr. Pfeil, op. Dat wil ik wel doen, maar dan moet ik hem toch een wedervraag stellen: Had hij daar geen rekening mee kun nen en moeten houden? Voor de auto mobilisten op de weg zijn die uitritten een soort boobytraps wanneer de chauffeurs die daar uitkomen niet vol doende opletten. Eis en vonnis 25, of 5 dagen. •fr D. te Veenendaal, zou onlangs met zijn auto op de hoek van Zandstraat en Hoogstraat in zijn woonplaats een fiet sende jongen gehinderd hebben, waar door deze ten val kwam. Op een vorige zitting ontkende verdachte het ten laste gelegde. Nu was als getuige de bewuste jongen, zekere H. uit Veenen daal, opgeroepen, doch deze liet ver stek gaan. Wel was de verbalisant, hoofdagent Van Savoye, aanwezig, maar die wist niets van de toedracht af. Op verzoek van de vader van H. had hij proces-verbaal opgemaakt, maar ter plaatse waren geen sporen van een aanrijding te zien geweest. Verdachte vertelde nog eens hoe het volgens hem gegaan was. Hij had met zijn auto rechts naast zich voldoende ruimte voor de fietser gelaten. Deze had echter met de pedaal van het rij wiel de trottoirrand geraakt en was daardoor gevallen. Het werd vrijspraak. Over de afwezigheid van de jongen, op wiens verzoek destijds de zaak werd aangehouden, was de officier echter niet te spreken. Tegen hem vroeg hij een acte van niet verschijnen. ■fr Van W., chauffeur te Rhenen, zou met zijn N.B.M.-bus op de Bergstraat te Wageningen niet voldoende rechts ge houden hebben tengevolge waarvan de fiets van de 14-jarige scholier B. uit (Zie verder pagina 2) wonen. Tegelijkertijd stuurde de Spaanse republikeinse regering in bal lingschap een open brief naar alle Bel gische dagbladen. In deze brief zet de „minister" van de republikeinse re gering in ballingschap, Frederico Esto- fet, de punten op de i's: „Verschillende malen hebben ver tegenwoordigers van de Belgische pers de houding van de Spaanse republi keinse regering willen kennen, ten overstaan van de verloving van koning Boude wijn met dona Fabiola. „Als gevolmachtigd minister der Spaanse republiek, moet ik zeggen, dat het niet de taak is van mijn regering een bepaalde positie in te nemen. De koninklijke verloving staat immers bui ten elke politieke kwestie. „Ik ben verheugd, en met mij heel het Spaanse volk, dat Zijne Majesteit de koning der Belgen één van onze landgenoten heeft uitgekozen tot konin gin. Dit zal ongetwijfeld de vriendschap die onze beide landen verenigt nog ver sterken. „Ik zou er echter de Belgische re gering op attent willen maken, dat zij het Spaanse volk niet moet verwarren met het huidige regiem, dat ons onder drukt. Ik hoop, dat België tijdens deze heuglijke gebeurtenissen geen maatre gelen zal treffen, die de indruk zouden kunnen geven, dat men het dictatoriaal regiem steunt, waaronder Spanje sinds twintig jaar gebukt gaat." In deze hachelijke positie is het voor het Belgische hof moeilijk niemand te gen de borst te stuiten. Tot nu toe gaf men geen antwoord, noch in de ene, noch in de andere richting; en om alle moeilijkheden te voorkomen weigerde dona Fabiola de officiële ontvangst, die Madrid ter gelegenheid van haar terug komst in Spanje had voorbereid. Het kiezen van een Spaanse ver tegenwoordiger op het huwelijk is voor de koning geen gemakkelijke opdracht, ook al met het oog op de binnenlandse toestand. De Christelijke Volkspartij heeft met de gebeurtenissen in Kongo veel van haar prestige ingboet. Volgens de politieke waarnemers is een over winning van de Socialistische partij tij dens de eerstvolgende verkiezingen niet uitgesloten. Zeven miljoen gulden is uitgetrok ken voor het herstel van het groot ste stadion ter wereld in Rio de Ja neiro met 200.000 plaatsen. Een Franse verzekeringsinspecteur is beboet omdat hij geen verplichte W.A.-verzekering voor zijn auto ge sloten bleek te hebben. Met de invoering van de wintertijd zijn de klokken in Engeland één uur achteruit gezet. Een 32-jarige vrouw in Chicago is elfmaal getrouwd met militairen die overzee dienden, waardoor zij toe lagen ontving, zonder ooit te zijn gescheiden. De Braziliaanse voetbalclub Flumi- nense geeft een weekblad uit met een oplage van 80.000 exemplaren. Er werken 250 redacteuren. In Noord-Carolina woont een 110— jarige vrouw die 65 kleinkinderen en 79 achterkleinkinderen heeft. Volgens deskundigen zullen er vol gend jaar in de V.S. 110.000 onge huwde moeders beneden de 20 jaar zijn. Ten zuiden van Jeruzalem zijn de resten ontdekt van een koninklijk paleis uit de dagen van de koningen van Juda. De Duitse schipper die in april J.l. bij Lobith de Rijn af kwam zakken met een hakenkruis op zijn schip, heeft voor de rechter verklaard de Nederlanders alleen maar eens te willen ergeren. De toneel-afdeling van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" uit Renswoude die t(jdens de jubileum-avond een blijspel voor het voetlicht bracht. LAMPIONOPTOCHT Voor de lampionoptocht, georganiseerd door het bestuur van de winkeliersver eniging E.M.M. mede in verband met de jubileum najaarswinkelweek en het prachtige herfstweer, bestond donderdag avond bijzonder grote belangstelling. Evenals vorige jaren was er ditmaal aan de samenstelling van de groepjes veel werk besteed. ZIEKENFONDSLEVERANCIER

De Vallei | 1960 | | pagina 1