„gezondheid Nutsdepartement Amerongen heeft winter- programma klaar Veenendaal kansloos tegen hekkesluiter Sportclub Bemmel Goede jubileum-uitvoering „Ons Genoegen'" te Renswoude ^2^ i Vijf „Frisia"-jubilarissen gehuldigd STOFDOEK GAF LOOS ALARM Ritmeester Bromfiets Bekerrit In december lezing over Stuwcomplex Wijziging elftal had niet gewenste resultaat GOED BEGIN MAISON „MATTHEU" Gewijzigd GVVV versloeg VVOG (1-0) UITSLAGEN bij Gelijk spel ij Excelsior-DOVO VRC-OWIOS 0-4 S.V. Panter stelde tegen BVC teleur Merino's kansloos tegen Chefana Unitas verloor traditiegetrouw van Hamersveld R.K. Unitas krijgt bezoek uit Kleef Prachtige wollen KLEUTERPAKJES Onderwijzend personeel maakt kennis met Jeugdnatuurwacht Voor de kantonrechter Maandag j.l. waren er vijf jubilaris sen op de „Frisia" Wolspinnerij N.V. Zij allen werden 's middags gehuldigd in de kantine van het bedrijf. De jubilarissen waren de heer A. van de Lustgraaf, die er 50 jaar trouwe dienst by de Frisia op had zitten en de heren J. A. Ditewig, R. van de Heuvel, A. van Kruistum en J. van Manen, die allen 40 jaar onafgebroken in het be drijf werkzaam waren. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter was de eerste die de jubilarissen ge luk wenste. In aanwezigheid van di rectie, afdelingschefs en collega's kon hij mededelen, dat de vier veertigjarige jubilarissen door H. M. de Koningin waren onderscheiden met de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Wethouder De Ruiter reikte aan ieder van de jubilarissen de Koninklijke on derscheiding uit. De heer Van de Lust graaf was reeds bij zijn 40-jarig jubi leum met dit eremetaal onderscheiden. De directie feliciteerde de jubilaris sen bij monde van de heer G. G. de Ruijter. Deze bracht hun dank voor al hetgeen de jubilarissen in de loop der jaren voor het bedrijf hadden gedaan. Allen, werkers van de oude garde, die met 12 en 13 jaar hun intrede bij de Frisia hadden gedaan. De heer De Ruijter overhandigde de heren een enveloppe met inhoud, onder het uitspreken van de wens, dat zij nog vele jaren in het bedrijf zouden mogen werken. De dames ontvingen bloemen. Daarna werden nog verschillende felicitaties overgebracht. Namens de Ondernemingsraad van het bedrijf door de heer Van Barneveld en verder nog door de bedrijfsleider, de heer R. van Beek en de chef van de ververij, de heer Lenferink. De vakbonden „De Eendracht" en „Unitas" lieten eveneens hun geluk wensen overbrengen. Hierna was men enige tijd gezellig bijeen in de nieuwe kantine. Een aantal leden van de Veenen- daalse brandweer zijn gistermor gen op nogal ruwe wijze uit Morpheus armen gerukt. Zich langzaam aan realiserend dat een nieuwe dagtaak wachtte, ging plotseling de brandschel in hun huis over en in een minimum van tijd ijlden zij naar de kazerne waar niemand iets van brand af wist. Bij een (mopperend) onderzoek bleek dat de werkster op het po litiebureau in haar ijver de stof doek ietwat té hardhandig over het alarm-schakelbord had ge wreven, waardoor de handel van één der brandgroepen even naar beneden was geduwd, echter net lang genoeg om de brandweer lieden uit hun bed te halen. Of dit soort reveille door de be strijders van de Rode Haan op prijs gesteld is, staat niet vast FIETSER KWAM TE VALLEN Vrijdagavond omstreeks half tien wil de S. uit Veenendaal met zijn fiets vanaf de Prins Bernhardlaan naar rechts het Gelderland inrijden. Ver moedelijk raakte hij met zijn trapper de trottoirband en kwam hierdoor te vallen. Dr. Remme, die eerste hulp ver leende, achtte overbrenging naar het Julianaziekenhuis noodzakelijk. S. ver keerde onder invloed. NIEUWE IJS- EN SNACKBAR IN DE HOOFDSTRAAT Met de opening van „Marrinelli" in de Hoofdstraat op vrijdag 7 oktober j.l., is het centrum van Veenendaal een moderne en gezellig ingerichte ijs- en snackbar rijker geworden. De voormalige groentezaak is bij de verbouwing eens zo groot geworden, waardoor er voldoende ruimte ontstond om gezellige zitjes te plaatsen. De ge heel gekoelde bar-toonbank met kruk jes geeft aan de zaak een bijzonder cachet. Op de openingsdag ontving de eigenaar, de heer H. Mark, een groot aantal fraaie bloemstukken, alsmede vele persoonlijke gelukwensen. SCHIETWEDSTRIJDEN RESERVEPOLITIE Op de schietbaan aan de berg zijn j.l. zaterdag de jaarlijkse pistool-schiet wedstrijden van de reserve-politie ge houden. De voorlopige uitslag gaf twee deelnemers met 95 punten aan, t.w. C. Diepeveen en J. W. van Barneveld. Na kampen klasseerde Diepeveen zich als eerste en kwam hiermede te vens in het bezit van de wisselbeker, die voor de derde achtereenvolgende maal door hem gewonnen werd. Twee de werd J. W. van Barneveld en derde G. Mulder. VERNIELING AAN B.L.O.-SCHOOL Tijdens het weekeind zijn er bij de BLO-school aan de Geerseweg vernie lingen aangericht. Eén der daders, een zekere S. uit Veenendaal, is inmiddels ingerekend. GESPAARD Bij de Nutsspaarbank Veenendaal werd in de maand september ingelegd voor een bedrag van 441.759,89 en te rugbetaald 343.600,05. In totaal wer den er 64 nieuwe boekjes uitgegeven. ONDER INVLOED Op de markt zijn zondagmiddag de Veenendalers v. B. en T. aangehouden die onder invloed op hun fiets reden. Zij werden overgebracht naar het politiebureau waar tegen hen proces verbaal werd opgemaakt. Voor de tweede maal werd j.l. zaterdag morgen de Ritmeester Bromfiets Beker Rit verreden. Aan deze rit, verleden jaar voor het eerst werd gehouden, kon wor den deelgenomen door leden van het per soneel. Begunstigd door buitengewoon mooi herfstweer gingen 35 deelnemers van start om de 32 km lange route te trach ten zo foutloos mogelijk uit te rijden. Een bijzonder fraaie route was door de heer Jac. van Manen uitgezet, die voor een groot deel ging door het prachtige natuurschoon van de Utrechtse Heuvel rug. Dat in deze rit ook weer vele kneep jes zaten is begrijpelijk en al leek de rit dan betrekkelijk eenvoudig, na afloop bleek toch dat velen de moeilijkheden hadden overschat met de nodige straf- punten tot gevolg. Na afloop van de rit volgde de prijs uitreiking. De beker ging dit jaar naar de heer E. J. Kalter, die met 51 straf- punten het minste aantal fouten had ge maakt. Naast deze wisselbeker waren er nog een aantal waardevolle prijzen. De heer Kalter werd op de voet gevolgd door de heer A. v. d. Haar met 54 strafpunten. Het Nutsdepartement Amerongen, dat zich in een steeds grotere belang stelling verheugt, wat blijkt uit het groeiende ledenaantal, heeft het programma voor de komende wintermaanden samengesteld. Hierin is o.a. opgenomen een causerie door de hoofdingenieur P. Blokland van Rijkswaterstaat over het in de Rijn bij Amerongen in aanbouw zijnde stuwcomplex. Het gehele winterprogramma bevat twaalf delen. Met de door de leden naar voren gebrachte wensen is ook nu weer grotendeels rekening gehouden. Woensdagavond a.s. wordt een bezoek gebracht aan de Stadsschouwburg in Utrecht, waar zal optreden het Amster dams Ballet. Een avond welke belegd is voor alle departementen in de provin cie. Op 19 oktober a.s. heeft Amerongen een primeur, tenminste in Nutskringen. Mevrouw Kelk de Jong behandelt dan het onderwerp „Mode", als gevolg en uiting van politieke en culturele ge beurtenissen. Prof. dr. G. Stuiveling zal op 28 ok tober komen praten over de humor in de Nederlandse literatuur, gevolgd op 16 november door een lezing door het Gezins-begrotingsinstituut. De causerie over het stuwcomplex is vastgesteld op woensdag 14 december a.s. Aan de hand van een serie kleurendia's zal dr. J. C. van der Steen uit Utrecht de Nutsleden op maandag 16 januari meenemen naar Noord-Europa. Het dames-team van VC Veenendaal, dat deelnam aan 't Pan ter toernooi. V.l.n.rl staande Wil Versteeg, Cor Kruidenier en Wil Vink. Zittend: Els Kets, Anna Peur- sen en Enco Wouda. Op de voorgrond Cor Sasburg. Veenendaal heeft zondag in zpn tweede thuiswedstrijd tegen Sportclub Bemmel dat n.b. onder aan de ranglijst staat en tot nu nog geen punt had kunnen vergaren, op nieuw het hoofd moeten buigen. Was aanvankelijk alle hoop gesteld op de drastische wijziging in het elftal, al spoedig bleek dat ook deze strohalm waaraan Veenendaal zich probeert op te trekken, nutteloos is. Een over het algemeen genomen veel te kort spel en de meer dan eens aarzelende houding van de voorhoede, waren er de oorzaak van dat de thuisclub, voor wie het toch geen moeilijke opgave geweest had moeten zijn om de overwinning te behalen, met een 2-3 nederlaag het veld verliet. Het begin van de wedstrijd was ove rigens zo veelbelovend. Er werd aan Veenendaal-zijde goed gecombineerd en de snelle en beweeglijke Corry Hey- kamp brak herhaalde malen gevaarlijk door. Het spel golfde over en weer, waarbij Veenendaal voortdurend in de door Bemmel opgezette buitenspelval tippel de, maar desondanks de vesting van hun tegenstander bleef belegeren. Het eerste succes kwam na 25 min. spelen. Uit een vrije trap gaf C. Gerritsen een bekeken kopbal, die buiten het bereik van de Bemmel- doelman in de touwen verdween. (1-0). Niet lang daarna was de stand weer gelijk toen spil Diepeveen met zijn hand de bal in het strafschopgebied wegsloeg. De scheidsrechter wees on verbiddelijk naar de beruchte witte stip en ook doelman Spies kon geen redding brengen. (1-1). Er was na de hervatting nog geen minuut gespeeld of Bemmel had een 1-2 voorsprong bereikt. Het was een schitterend schot dat via de lat in het doel verdween. Om technische redenen zullen enkele sportverslagen van j.l. za terdag en zondag gespeelde voet balwedstrijden in ons blad van a.s. vrijdag verschijnen. Red. DAMMEN Na de nederlaag die V.D.C. I vorige week leed tegen Amerongen I werd het ook deze week een nederlaag tegen Cu- lemborg I en wel met 12-8. Hier volgen de persoonlijke uitslagen: V.D.C.I Culemborg I H. v. d. Brandhof A. Bronk 0-2 C. Heikamp W. Holleman 1-1 G. v. Dijk Ph. v. d. Horst 1-1 E. de Kleuver G. Jansen 1-1 J. Vermeer D. Lamboo 0-2 D. Bouman Grevinga 2-0 A. Keijman H. v. Kuik 0-2 B. Valkenburg C. Copier 1-1 B. v. Ruiswijk A. v. d. Wiel 2-0 D. Hendriksen C. Versluis 0-2 Totale einduitslag 8-12 Driebergen VDC I U. de Groot Brandhof20 v. Oostenbrugge Heikamp 20 Dijkhorst Van Dijk 11 Spork Kleuver 11 Liebeek Vermeer 20 Kramer Roks 11 Hilgeman Bouman 02 Sonnevelt Hor 11 Kramer Valkenburg 02 Quint Hendriks 11 Eindstand 119 Amerongen II was deze week niet zo succesvol en verloor van Woerden I met 14-6. De punten werden behaald door E. van Zomeren en W. Viegen met winst en door E. v. d. Grift en Wildeman met remise. Kerkewijk 48, Telef. 3178, Veenendaal DOVO-SPELERS GEKOZEN In het Oostelijk zaterdagelftal dat a.s. woensdag een lichtwedstrijd speelt tegen „Hengelo" op het terrein van deze ver eniging, zijn opgesteld de DOVO-spelers A. P. Kroesbergen, J. van de Kraats, A. van Manen en R, J. Schoeman. Opvallend was het spel van de ra zend snelle rechtsbuiten van de gasten, die bijzonder gevaarlijk was en een groot aandeel heeft gehad in de over winning van zijn club. Veenendaal dat na deze achterstand, voor zover mogelijk, alles op alles ging zetten, kreeg langzaam maar zeker een overwicht, maar door het delitanten- spel, speciaal in de voorhoede, had dit geen enkel resultaat. In de 25e minuut ontstond er weder om grote vreugde bij de Bemmel-aan- hang, toen doelman Spies een blunder maakte en de stand 1-3 werd. De res terende tijd kwam Veenendaal fanatiek terug, maar uit de schaarse goed afge ronde aanvallen kwam geen enkel doel punt. Vijf minuten voor het einde kreeg Veenendaal eindelijk kans om de ach terstand te verkleinen tot 2-3, toen zij een penalty op de juiste wijze benutte. De laatste minuten verliepen onder grote spanning maar de bereikte stand onderging geen wijziging. Met een op vele plaatsen gewijzigd elftal - Iloedeman opereerde op de l.h. plaats en spil v. d. Haar en v. d. Bovenkamp hadden ook al van plaats verwisseld - heeft GVVV zaterdagmiddag op eigen ter rein een 1-0 overwinning behaald op VVOG. Toen om 4 uur precies, scheidsrechter Mulder uit Utrecht beginnen blies, was het direct GVVV dat de zaken flink aan pakte. Met open aanvallen, goed vanuit de achterhoede opgebouwd werd het VVOG-doel steeds weer belaagd, maar de achterhoede met spil Klaassens aan het hoofd gaf voorlopig geen krimp. Ook VVOG kwam met goede uitvallen maar de achterhoede van GWV was deze mid dag in prima vorm. Na twintig minuten gaf Hoedeman een bekeken pass naar r.buiten Diteweg en met een magnifiek doelpunt was de stand 1-0 geworden. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld, maar beide partijen wogen goed tegen el kaar op. Doelman v. d. Pavert stopte nog een keer een zeker schijnend doelpunt, met een snelle reactie tikte hij de bal nog net over de lat. Het laatste kwartier kwam GVVV nog even in de verdruk king maar de Harderwijkers konden het net niet vinden. Zo kwam in deze harde maar zeer sportieve wedstrijd geen ver andering meer en was GVVV twee kost bare punten rijker geworden. Veenendaal Sp. Bemmel 23 Veense Boys Rhenus 40 Oranje-Wit Austerlitz 20 Hamersveld Unitas 42 Renswoude Achterveld 24 Excelsior '31 DOVO 1—1 GVVV VVOG1—0 VRC OWIOS 04 Musketiers SOVA21 Valkenheide Advendo 15 DVSA (zat.) Scherpenz. 11 SV Panter BVC3—4 Chefana Merino's41 Ook de eigen leden zijn in het pro gramma ingeschakeld. De heer W. H. M. Sabel gaat op 15 februari een inleiding houden over de gebeurtenissen uit de jaren 1933-1945. Het feit dat de heer Sabel een verwoed verzamelaar is van al hetgeen op deze periode betrekking heeft, is aanleiding geworden hiervan dezelfde avond een kleine tentoonstel ling te houden. Vincent van Gogh, leven en werken, is het onderwerp dat Jelle Troelstra op 21 maart a.s. gaat behandelen met be hulp van lichtbeelden. Hierop aanslui tend gaat men op zaterdag 22 april een bezoek brengen aan het park De Hoge Veluwe, met een rondleiding in het Kröller Müller museum, waar een deel van het werk van Vincent van Gogh is tentoongesteld. De laatste avond van het seizoen is bepaald op 11 mei 1961. Eén der leden, ir. G. A. graaf van Aldenburg Bentinck heeft toegezegd op deze avond een uit eenzetting te geven over ontdekkingen welke in verband staan met de zoölogie. AMERONGSE JEUGD KRIJGT RUILBEURS Het plaatselijk Nutsdepartement heeft plannen om een ruilbeurs voor de jeugd te organiseren. De bedoeling is dat de jongere jeugd op deze ruilbeurs aller hande dingen, zoals postzegels, suikerzak jes, sigarenbandjes enz. met elkaar rui len. Gedurende de wintermaanden wil men hiervoor vier zaterdagmiddagen uit trekken. Blijkt de jeugd er belangstelling voor te hebben dan zal er omstreeks april volgend jaar een tentoonstelling van de verzamelingen worden gehouden. Het ge meentebestuur heeft inmiddels het lokaal Lievendael voor deze ruilbeurs beschik baar gesteld. WANDEL-SUCCESSEN In Scherpenzeel werden j.l. zater dagmiddag wandeltochten gehouden, welke georganiseerd waren door de jubilerende winkeliersverening. EMM. Hieraan werd ook deelgenomen door enkele Veenendaalse wandelverenigin gen die de volgende prijzen wisten te behalen: Groep II o.l.v. J. Roodbeen en groep III o.l.v. mej. Riet van „SSS" behaal den op de 12 km en 5 km beiden de eerste prijs, terwijl „Ritmeester" o.l.v. R. Breekveld op de 18 km eveneens een eerste prijs in de wacht sleepte. Op de 18 km legde SKF beslag op de derde prijs. Zaterdagavond j.l. gaf de muziekvereniging Ons Genoegen te Renswoude haar eerste uitvoering van dit seizoen in het gebouw Rehoboth. Aangezien Ons Genoegen thans 10 jaar bestaat stond deze uitvoering eveneens in het teken van dit 2e lustrum. Het muzikale gedeelte van deze avond werd voor de pauze afgewerkt en de kwaliteit van dit concert was bijzonder goed. In vergelijking met vorig jaar kon dan ook een positieve vooruitgang worden geconstateerd. De beschermheer van de vereniging J. K. Baron Taets van Amerongen van Ren swoude uit Zeist sprak een kort openings woord en memoreerde daarbij de succes sen die Ons Genoegen in 1960 heeft be haald namelijk 3 eerste prijzen op het concours te Garderen en een bevorde ring van de 2e naar de le afdeling. Spe ciaal richtte hij zich daarbij tot de voor zitter de heer E. Zweers, die gedurende die 10 jaar van het bestaan steeds de voorzittersfunctie heeft vervuld. Als blijk van waardering mocht de heer Zweers hiervoor een aandenken in ontvangst ne men. Tevens overhandigde spreker uit naam van zijn vader een enveloppe met inhoud, aangezien hij wegens ziekte he laas zelf niet aanwezig kon zijn. De heer Zweers bracht hierna dank voor deze huldiging alsook voor de steeds van ver schillende zijden ontvangen medewerking. Onder leiding van de dirigent, de heer P. Hoolhorst uit Rhenen, gaf het muziek gezelschap vervolgens een concert, waar bij de volgende stukken werden uitge voerd: In een goede en aantrekkelijke wedstrijd is het DOVO j.l. zaterdag niet gelukt meer dan één punt te bemachtigen in Rijsscn tegen Exelsior '31. Al in de eerste minuut van de wed strijd konden def;gaatheren de leiding nemen door een ongelukkige trap van één der DOVO achterspelers, waardoor de bal onhoudbaar in eigen doel ver dween; DOVO was en bleef sterker maar kon het grote technische overwicht niet voldoende uitbuiten; Schoeman maakte de stand echter nog voor de rust gelijk. In de tweede helft van de wedstrijd rees doelman Van Hardeveld tot grote vorm en was hij onpasseerbaar; overi gens volhardde de roodwitte voorhoede in het bekende korte spel en bleef verder onmachtig de balans in hun voordeel te doen omslaan. De DOVO A-junioren speelden voor de competitie tegen de dito van Elinkwijk in Utrecht; na een 1-0 achterstand eindig de de wedstrijd met een verdiende 2-1 overwinning voor de Veenendaalers; een prachtige prestatie, die werd bereikt met een homogeen en hardwerkend elftal. V.R.C. heeft op eigen terrein een zware nederlaag moeten incasseren tegen een technisch beter spelend OWIOS uit Ol- debroek. Meteen na de aftrap ging OWIOS in hoog tempo ten aanval en was het wel aan te zien dat de druk voor de VRC- achterhoede te zwaar werd. In de 18 min. kwam het eerste doelpunt door Sellers welke voor rust nog een fraai doelpunt op zijn naam bracht. De l.b. van OWIOS zorgde er voor dat de gasten met een 3-0 voorsprong konden gaan rusten. Na rust leek het er op dat VRC terug zou komen maar ook de OWIOS achter hoede bleef goed gesloten en de aanval len van de geel-blauwen liepen dan ook op niets uit. 12 min. voor het einde maak te m.v. Vossenmalen het vierde doelpunt en kreeg VRC zijn eerste nederlaag thuis te incasseren 0-4. Divama Marsch, van Joh. C. de Wit; Wit te van Haamstede, van J. R. van de Glas; Fantasie Duo, van Alfred Deblecq; Tem pelridders, van Frits Jakma; Entree de Concours, van C. J. N. Cori en de Leo van Geldern mars, van J. Reijnhout, wel ke laatste speciaal op verzoek werd ge componeerd ter ere van de oprichters van Ons Genoegen. Het concert werd besloten met de Taets van Amerongen mars. Na de "pauze kwam de toneelafdeling voor het voetlicht met het blijspel in 3 bedrijven „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkoff. Vooraf stelde de regis seur, de heer G. Moesbergen, de volgende spelers aan de zaal voor: Tonny Hamilton - E. de Waal; Mevr. Standisch - Mevr. W. Vermeer-Nijburg; Bob Telford - J. van Voorthuizen; Mevr. Johnson Prestley - Mej. M. van Ginkel; dochter Verginia, verloofde van Tonny - Mej. B. Brunt; zoon Stewart - W. van Ginkel; Oliver Smith - W. de Vries; Charley Green - Mej. H. Moesbergen; Betty Palmer - Mej. N. van Beek en Mike Stevens - J. van de Vliert. Als grimeur werkte hieraan mee de heer Van Esen uit Overberg. De opvoe ring van dit blijspel genoot de volle aan dacht van het publiek en de voortduren de lachsalvo's getuigden van actief mee leven. Tevens bleek hierbij, dat enkele personen hun rollen goed beheersten. Aan het einde van de avond werd tenslotte nog een verloting gehouden ter bestrij ding van de onkosten, en waarvoor een groot aantal mooie prijzen beschikbaar was gesteld. Een belangrijke factor hierbij is onge twijfeld de slechte toestand van het terrein geweest. Na een 1-0 voorsprong van Hamersveld, kon Unitas al spoedig de stand op 1-1 brengen. Nog vóór de rust echter namen de gastheren weder om een voorsprong (2-1). Na de rust speelde Hamersveld bij zonder enthousiast hetgeen ook tot uit drukking kwam in de score die van 2-1 op 4-1 sprong. Vooral in het laatste kwartier zette Unitas alles op alles om er tenminste een gelijk spel uit te halen, hetgeen slechts resulteerde in één doel punt, zodat de eindstand 4-2 werd. Doordat het samenspel bijzonder veel te wensen overliet - de pogingen tot individuele prestaties vierden hoogtij - heeft S.V. Panter het zaterdagmiddag tegen het bezoekende BVC uit Bilt- hoven niet kunnen bolwerken. De Pantermensen verloren de wedstrijd met 3-4. Het begin van de wedstrijd was veelbelovend want er waren nog geen 5 min. verstreken of Pol noteerde reeds het eerste doelpunt (1-0). Waarschijn lijk verkeerde Panter toen in de ver onderstelling dat het weer een dikke overwinning zou worden maar dit pak te geheel anders uit! BVC zette nl. onmiddellijk een te genaanval in en voordat men eigen lijk goed en wel besefte wat er was gebeurd was de stand 1-1 geworden. Hoewel Panter al zijn krachten aan sprak ging de stootkracht verloren door te individualistisch spel. Toch ^Qadio ^ÏBcillecfOxjen otcicit altijd voor klaar* Merino's heeft zaterdag een min of meer geflatteerde nederlaag geleden tegen Chefana in Naarden. Het zat de wolmensen deze middag wel bijzonder tegen en vandaar ook de voor Merino's ietwat ongekende eindstand 4-1. Het spel was nog geen drie minuten oud of het was al 1-0 voor de gastheren. Een kwartier later was het getreuzel in de Merino's-achterhoeda er de oor zaak van dat het 2-0 werd. Tot aan de rust werd van alles geprobeerd om de Chefana-doelmond te vinden maar er wilde letterlijk niets lukken. De tegen partij daarentegen draaide op volle toeren en 25 min ten na de rust ver hoogde Chefana score tot 3-0. Vijf minuten later w< :d iedere hoop van Merino's op een eventueel gelijk spel in de bodem geslagen, toen de scheids rechter aan Chefina een penalty toe kende, om voor velen onbegrijpelijke redenen: 4-0. Vijf minuten voor tijd kon Van Setten de eer van zijn club redden (4-1). R.K. Unitas heeft het ook zondag tegen de oude rivaal Hamersveld niet tot winst kunnen brengen. Traditiege trouw, omdat Unitas er tegen deze club nog nooit in geslaagd is als overwin naar uit de strijd te komen. Zo ook zondag niet, alhoewel Unitas een duidelijk veldoverwicht had, maar dit in te weinig doelpunten uitdrukte. zouden de Pantermensen nog een kans krijgen om een voorsprong te nemen toen hen een strafschop werd toege kend. A. v. Koten schoot echter recht op de doelman, zodat ook deze kans verloren ging. Het technisch veel be ter spelend BVC bracht nog vóór de rust de stand op 1-3. Nadat v. d. Poel er in de tweede helft 2-3 van gemaakt had, hadden de BVC-ers het antwoord direct weer klaar in de vorm van een schitterend doelpunt (2-4). Bolderman slaagde er tegen het einde van de wed strijd nog in de achterstand te ver kleinen tot 3-4 maar men moest de overwinning aan het beter spelend BVC laten. In het kader van een uitwisselings programma krijgt de Veenendaalse voetbalvereniging R.K. Unitas '48 het a.s. weekend „Rhenania" uit Kleef op bezoek. De gasten zullen zaterdagmid dag in het „Aquarium" aan de Nieuwe- weg ontvangen worden, waarna zj de avond in huiselijke kring zullen door brengen. Zondagmorgen om 8 uur zal het ge zelschap de gezongen H. Mis in de Salvatorkerk bijwonen. De middag uren staan in het teken van de sport. Om half twee komen de reserve-elf- tallen van beide verenigingen tegen elkaar uit, gevolgd door de hoofdwed strijd van de eerste elftallen. Na een gezellig samenzijn in gebouw „De Sa menwerking" zal de terugtocht in de avonduren worden aanvaard. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES Leeftijd van 2 tot 5 jaar van I 18.90 voor I 9.45 MANUFACTUREN BEDDEN&LEDIKANTEN VEfNSNDflfll GORTSTR.39 Til». 2T7 (Vervolg van pagina 1) buurt van de voederplaatsen ophielden. De goede wil is dus wel aanwezig. Men moet de jeugd alleen leren begrip bij te brengen en dit kan het beste door ze zelf met de natuur rechtstreeks in con tact te brengen. In een bijzonder boeiend en leerzaam betoog, gaf de heer De Heus aan de hand van schitterende, door hemzelf opgenomen dia's, een uiteenzetting over de manier, waarop een bos wordt ge plant en verzorgd. Van eeuwenoude bossen kan in ons land niet worden ge sproken. Met uitzondering van enkele oudere bosgedeelten, zoals b.v. bij Gar deren, zijn onze bossen van 1850 en later .Het zaad van o.a. de Douglas- sparren wordt gewonnen door bosar- beiders, die zich met behulp van zgn. boomfietsen in de top van de bomen begeven. Het zaad gaat daarna naar de Rijkszaaddienst te Stroe en wordt daar verder verzorgd. De gehele groei van de boom werd belicht en toegelicht. Ook de bosarbeider kwam voor het voet licht. Deze man wordt, zeer ten onrech te, vaak nog gezien als een minder waardige arbeider. Dit is allerminst het geval. Als men ziet welke opleiding deze mensen ontvangen terzake van hun taak en hun materiaal, dan kan men deze zeker gelijkschakelen met een vakman als een dorpstimmerman, die ook all-round moet zijn. Er zijn boomzaden, die 1500,per kg kosten. Men beseft vaak niet welke schade men in een bos kan aanbrengen. Spreker noemt in dit verband het ach teloos parkeren van een auto in jonge aanplant. Het afrukken van takken van de Amerikaanse eik, als deze zijn herfsttooi aan heeft. Het lijkt wel of men emmers op de schoorsteen heeft staan als men ziet met welke armen vol men het bos uitkomt. In de herfst lijken het soms wel complete invasies naar het bos vanuit het „versteende" westen. De mens is soms wel het scha delijkste dier in het bos. Een ander euvel, dat veel voorkomt is het snijden van namen e.d. in bomen. Men mag nimmer vergeten, dat men gast is in het bos. Het bos is van iemand, die dit plant om rente van zijn geld te kunnen maken. Hoe zou men kijken als men visite kreeg, die zonder meer zijn mes uit de zak haalde en op de piano of het dressoir ging zitten krassen. Erger is ook nog, dat het hout hierdoor vol komen waardeloos wordt voor de eige naar. Het dient slechts voor brandhout, hetgeen zeker niet de bedoeling is ge weest bij de aanplant, die enorm veel heeft gekost. Na de pauze vertoonde de heer De Heus een filmpje over de bestrijding en de gevolgen van een bosbrand. Op de Veluwe bevinden zich verscheidene uitkijktorens en er is een prachtige or ganisatie opgebouwd om zo spoedig mo gelijk de plaats van de brand en de te bieden hulp vast te stellen. Daarna draaide de heer De Heus een in Tsjecho-Slowakije opgenomen film pje, dat de aandacht van begin tot ein de gevangen hield. Men zag o.m. het zich openen van een kastanjeknop. De opnamen waren gemaakt met een tus sentijd van 20 minuten. De weergave was 30.000 maal versneld. Het is bijna ongelooflijk welke mogelijkheden op dit gebied de huidige techniek dan ook biedt. Tenslotte werd nog vertoond de film „Strijd zonder einde". Deze film bracht de insectenwereld in beeld. Hoewel er zonder insecten voor het mensdom weinig meer natuurlijk voedsel zou overblijven dan granen en noten, zijn er toch aan de andere zijde ook een enorm aantal insecten, waarvan de be strijding met kracht ter hand moet worden genomen. In dit verband kan worden gedacht aan de bestrijding van de insecten, die de slaapziekte, malaria enz. enz. veroorzaken. Als men een dergelijke film ziet beseft men het grote nut van een Wereldgezondheidsorgani satie. Een belangrijk gedeelte van de film was gewijd aan de bestrijding van sprinkhanen. Deze bestrijding wordt met de modernste middelen ter hand genomen. Vliegtuigen worden hierbij tegenwoordig ingeschakeld. Al met al was het een bijzonder in teressante en leerzame avond. (Vervolg van pagina 1) Wageningen door het achterwiel van de bus werd geraakt. Er ontstond een schade van 13,25. De chauffeur, geassisteerd door mr Dambrink, meende, dat de bus wél rechts gereden had, doch dat de jon gen over de witte stopstreep gestaan had. De betrokken scholier en zijn vriendje verklaarden echter als ge tuigen, dat daar geen sprake van ge weest was. De bus had de bocht iets te groot genomen. Eis 25,— of 5 da gen met toewijzing van de schadevor dering van 13,25. Vonnis conform Mevr. W. uit Wageningen stond vrij dag voor het Wageningse kantonge recht omdat ze haar 14-jarig dochter tje in strijd met de leerplichtwet, te vaak van school had thuis gehouden. Het kind zat al voor de tweede keer in dezelfde klas en ik woon in een oud huis, zodat ze me af en toe helpen moest, oordeelde verdachte. Bo vendien had ze een hekel aan de school. Als ik ze er heen stuurde ging ze soms niet en dat was voor mij heel moeilijk om te controleren. Op het ogenblik gaat ze op de huishoudschool en nu heb ik er niet de minste last meer mee. bent al eens eerder voor een dergelyk feit veroordeeld, maar dat heeft blijkbaar niet de minste indruk op u gemaakt, zei de rechter. Dat is een heel ander geval, ant woordde mevr. W., dat betrof een zoon tje. u Pleegt in feite diefstal op uw kind, want zonder voldoende onder wijs staat dat later vrijwel hulpeloos in de maatschappij, vervolgde de rechter De officier eiste daarna een voor waardelijke hechtenis van 7 dagen met een proeftijd van 2 jaar. Rechter Tid- dens, die in deze zaak optrad, vonniste met een onvoorwaardelijke hechtenis van 3 dagen. Van de H. te Veenendaal werd in vrij korte tijd al voor de derde maal wegens dronkenschap geverbaliseerd. Hij liep nog in een proeftijd van een vorige veroordeling en onlangs voor het Wageningse kantongerecht had hij dan ook een hechtenisstraf te vrezen, alsmede de ten uitvoerlegging van de eerder op gelegde voorwaardelijke veroordeling. Verdachte betoogde, dat hij nu zelf met een kuur begonnen was om van de drank af te komen. Hij nam regelmatig tablet jes in. Ik geloof er niet veel van, zei de officier. In 1956 bent u een kuur onder toezicht begonnen, maar daaraan hebt u zich onttrokken. Eis 14 dagen hechtenis, waarvan 7 da gen voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Geef me nog een kans, vroeg ver dachte. Ik drink nu echt niet meer. Rechter v. d. Brand wilde het proberen en vonniste met 14 dagen hechtenis voor waardelijk. R. te Wageningen, die nog in een proef tijd van een vorige veroordeling loopt, was opnieuw op openbare dronkenschap betrapt. Verdachte betoogde voor het Wageningse kantongerecht, dat zijn huislijke omstan digheden nu verbeterd waren en dat hij niet meer dronk. Overigens bleek uit de woorden van verdachte, dat hij wel steeds verschrik kelijk pech had. Nooit maakte hij lawaai en nooit was hij lastig voor anderen. Als hij èèn keer na zoveel tijd dronken was had de politie hem meteen te pakken. Eenmaal was het zelfs zo sterk, dat hij de knop van zijn huisdeur al in de hand had, maar toch was hij meegenomen naar het bureau. Een broer van verdachte vertelde nog, dat de situatie thuis inderdaad ten goede ging keren en dat er een redelijke kans was, dat dronkenschap voortaan niet meer voor zou komen. Garantie kon hij echter niet geven. De officier wilde er rekening mee hou den en eiste een voorwaardelijke hechte nis van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar. Vonnis conform. De K-, chauffeur te Utrecht doch op het ogenblik in militaire dienst en gele gerd te Soesterberg, had in zijn burger- beroep met een te zwaar beladen trekker met oplegger gereden en dat bracht hem onlangs voor het Wagenings kantonge recht. De stenen, waar de auto mee gela den was, waren nat en daardoor zwaar der dan wanneer ze droog geweest wa ren, verdedigde De K. zich. Zelfs wanneer we dat incalculeren waren ze nog minstens 1556 kg te zwaar weerlegde rechter v. de Brand. Inderdaad, gaf verdachte toe, maar het was de laatste vracht van een grote partij en als voor dat kleine beetje een andere auto een extra rit had moeten maken, was dat zeer onrendabel geweest. Hoeveel zou dat meer gekost hebben informeerde de officier. Misschien wel een gulden op vijftig, schatte verdachte. Dan is m'n eis 50,— of 10 dagen, antwoordde de officier. Wat veel, schrok verdachte. Integendeel, 't is een heel matige eis die eerder aan de lage dan aan de hoge kant is, vond de rechter. Het vonnis luid de hierop conform. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND

De Vallei | 1960 | | pagina 2