DE VALLEI Dansen Voor de Jeugd fs i V perken te buiten flinke werkkrachten een ervaren chauffeur het tweede pakje THEE VOOR HALVE PRIJS EEN DUBBELTJESREEP voor 5 cent Extra vlugk. havermout VOOR HALVE PRIJS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. „De Hof De hamer van de Bataven WAT MET WELK ONDERWIJS? Kon. Ver. „Oost en West" „OVER ZEE NAAR DE ZON" i Flinke WERKSTER gevraagd begrafenis SARCO GLOBINL De weg omhoog (slot) NOOIT TE OUD Vrije tijd Vorming Voorzichtig „DRY SWIM": navigeren op de grond A. v. d. Lustgraaf ll'gezonde warmte de veredelde petroleum reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD Bij 1.4,- De Gruyter-artikelen Bij elke 2 pakjes margarine ol vet Elk tweede pak altijd Zaterdag 1 5 oktober a.s. Renswoude ZITKAMER EN SLAAPKAMER Fa J. A. E. v. Offeren enige nette meisjes Voor een A. W. de Haas U kunt het toch niet afschreeuwen FEUILLETON Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 14 okt. Henny Huiberts 14 Hennie Otte 15 Cees v. Capelle 15 Dinie v. d. Weerd 15 Jantje de Hengst 16 Corry v. Engelenburg 16 Netty v. Dijk 17 Kitty v. d. Berg 17 Ward de Kleyn 18 Rob v. Benthem 19 Janneke v. Leeuwen 19 Anke de Gooyer 20 Henny v. d. Weerd 20 Tom Kuipers 20 Henk Klumpenaar Allemaal gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. 1. De appel rolt niet ver van de stam, 2. Nieuwe bezems vegen schoon 3. Beter laat dan nooit. 4. Eind goed al goed. 5. Goede wijn behoeft geen krans. II. Fles laan oost inkt stek duur Ep envier ijzer flat duim edel. Floris de Vijfde. III. Tom—mot I. Olifant kameel drommedaris nijlpaard wasbeer damhert wrattenzwijn. II. Bij wesp tor mier kever- spin. III. eën, want daarna is het niet leeg meer. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I. X - - - - naaigerei X - - - - andere naam v. ooievaar X - - - - 3X3 X - - - - plaatsje op de Veluwe X - - - - Eiland Ind. archipel Op de kruisjeslijn komt de naam van een stad in Italië. II. Een oude juffrouw was erg boos op haar groenteleverancier. Ze vroeg hem boos: „Waarom heb je niet een bakje aardbeien voor me bewaard? Je wist dat ik nog komen zou"! „'t Spijt me me vrouw," antwoordde hij, „maar anderen zijn u vóór geweest. En 't spreekwoord zegt III. Het eerste deel is een kleur, het tweede deel een ander woord voor bos en het geheel een plaats in Friesland. Voor jongeren Vul in deze 16 vakjes in van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij een boom; 2e rij een profeet uit het O.T.; 3e rij dient om iets vast te gespen; 4e rij verzameling tenten. Als het goed ingevuld is komen er in voor 2 a's; 1 b; 3 e's; 2 i's; 2 k's; 1 1; 2 m's; 1 p; 2 r's. II. Een roofdier, een voertuig dat ge bruikt wordt als er sneeuw ligt en een boom vormen samen de hoofdstad van een onzer provincies. III. Ik ben een vis. Sla je m'n kop af dan word ik een sieraad. CAPSULES ONTVANGEN VAN Truus Henken, Yvonne Heykamp, Dickie, Henny, Janny en Juultje Rovenswaay. Zilverpapier bracht R. v. d. Meyden. Heel hartelijk dank en de vriendelijke groeten van Tante Jos. Beste Ina, (Overberg) Ik vond het erg leuk een brief van je te ontvangen, maar het is natuurlijk niet zo prettig dat je griep hebt. De raadsels heb je goed opgelost en nu maar weer lekker warm onder de dekens. Schrijf je gauw weer eens? Ja hè en beterschap gewenst door Tante Jos De laatste week van de zomer vakan tie hadden Paul en zijn zusje Ina bij een oom en een tante in Nunspeet gelogeerd. Ze hadden daar erg genoten, want ze hielden allebei van water en het Flevo- meer, vlak bij Nunspeet, bood hen volop de gelegenheid om daarvan te genieten. Je kon er varen in een gehuurde kano en heerlijk ronddrijven op een opgebla zen luchtbed. Op een middag stapten Paul en Ina weer in een kano om een eind het Flevomeer op te peddelen. Ze mochten best met z'n tweeën gaan, want het water was helemaal niet diep en bovendien konden ze allebei zwemmen als otters. Ze pagaaiden hun kano naar een klein eilandje waar wat gras groeide en wat riet. Langs de rand liep een smal strookje zand en Paul legde de kano vast aan een bosje riet. „Laten we hier een poosje gaan liggen en onze sinaasappels opeten," zei Ina. „Ik geloof dat tante ook nog iets an ders in de badtas stopte, laten we eens kijken." Paul vond het best. Hij ging langit in het gras liggen terwijl Ina een grote papieren zak uit de rode badtas viste. „Krentebollen,." lachte Ina. „die tante denkt dat we altijd maar uitgehon gerd zijn, maar ik heb er best zin in en jij Paul?" „En of", zei Paul „geef mijn deel maar eens gauw hier." Ze genoten van de krentebollen en sappige sinaas appels en Ina bleef nog heerlijk wat op haar rug liggen zonnen. Paul die nogal ongedurig was, begon dat stilliggen ech ter al gauw te vervelen. Hij beende wat door het gras en toen zag hij ineens een kinderschop liggen, die vermoedelijk door baders was ach tergelaten. Het ding was niet best meer, maar er kon nog mee gegraven worden en Paul besloot maar eens een kuil te graven in het strookje zand, zolang Ina daar nog in de zon lag te bakken. DE OUDE HAMER Paul groef uit alle macht, alsof hij er een tientje per dag mee kon verdienen en al gauw had hij een diepe kuil. Weer stak hij de schop in de grond en toen stootte hij op wat hards. He, dacht Paul, wat zou dat zijn? De jongen groef even verder en toen diepte hij een ding uit het zand op dat de vorm van een hamer had. Het ijzer van de hamer was echter ver weerd en verroest en een soort steel was dik met modder en aangegroeide schel pen bedekt. Veel bijzonders was het niet, maar Paul bedacht, dat het toch wel eens een waardevolle vondst kon zijn. Eeuwen lang had de zee deze plek bedekt, maar daarvoor was het hier misschien wel land geweest, voordat de zuiderzee was ont staan. Toen hadden hier ook mensen ge woond en toen was die hamer misschien wel in de grond terecht gekomen. Het ding kon nog wel eens grote waarde hebben en wie weet wat een directeur van een museum er voor wilde geven. Die hamer kon nog wel van de Bata ven afkomstig zijn. Op een draf liep Paul naar Ina, die zo'n beetje was ingedut. Toen Paul haar echter de hamer onder de neus duwde was ze meteen wakker. „Ien kijk es, wat ik opgegraven heb." „Ina bekeek de vondst met een vies gezicht. „Wat heb je daar nou aan," zei ze geeuwend. „Prrr," zei Paul, „het kan best een hamer zijn waar de Bataven nog mee hebben getimmerd, het ding ziet er zo oud uit." Ina bekeek de hamer nog eens en wreef er wat modder af. Toen ontdekten ze nog een paar kleine teken tjes in de steel van de hamer, maar die waren zo afgesleten dat ze niet meer on derscheiden konden wat voor tekentjes het waren. „Misschien is het ding toch wel erg oud", zei Ina. En als hij van de Bataven afkomstig is, heeft hij waarde ook, „zei Paul. „Ik neem hem mee naar onze meester, die heeft een hoop ver stand van die dingen." Dat was een goed idee. Paul en Ina stapten weer in hun kano en voeren naar het strand terug waar ze nog een poosje heerlijk bleven spelen. Toen fietsten ze terug naar Nuns peet. Paul had de oude hamer in een krant gewikkeld en zorgzaam in zijn fietstas geborgen. BIJ DE MEESTER Nog enkele dagen bleven Paul en Ina in Nunspeet, toen moesten ze weer terug naar hun eigen woonplaats, want de school zou spoedig weer beginnen. Ze be dankten oom en tante hartelijk voor de fijne logeerpartij en op een mooie zomer morgen fietsten ze samen weer naar huis Het was een toch van ongeveer vier uur, dus dat was best te doen. Paul had zijn hamer maar niet aan oom laten zien, had toch geen verstand van oude voor werpen en zou hem er zeker mee plagen. Nee, de meester moest hem zien, die wist veel van oude dingen of. Toen Paul en Ina dan ook gegeten had den en hun belevenissen aan vader en moeder verteld, gaven ze elkaar een knipoogje en ze slipten samen het huis uit, naar de woning van meester Tim merman. „Misschien is hij wel honderd gulden waard," fantaseerde Paul, „dan delen we eerlijk samen zus." Ina vond dat fideel van Paul, want hij had de hamer gevonden. Even later drukte Paul bij de meester op de bel. Meester Tim merman kwam zelf naar voren. 'Meneer,' zei Paul, „we hebben wat bijzonders ge vonden, een hamer van de Bataven" „Nou", zei de meester, „dat is nogal wat, kom er maar even in, dan zullen we die hamer eens bekijken." Paul en Ina stapten naar binnen en ga ven de hamer aan de meester. Die glim lachte al even toen hij de vondst zag. Het was wel een hamer maar zeker geen een van de Bataven. Hij bekeek de hamer aan alle kanten. „Nou meneer," zei Paul, „die is zeker een hoop geld waard". „Jongens", antwoordde meneer Timmerman, „ik moet jullie teleurstellen de hamer is wel een jaar of wat oud, maar het is geen zeldzame vondst en de Bataven hadden beslist geen hamers met zo'n steel er aan, ik vermoed, dat deze hamer misschien vijftig jaar geleden SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en In vloeibare vorm. DUTIH N.V. - OEGSTGEEST eens van een visserschuit in zee is ge vallen. Paul en Ina keken wel erg teleur gesteld. „Jammer zei Paul, „we dachten dat we heel wat bijzonders hadden," „Ja maar", zei Ina, „op de steel staan teken tjes en we dachten dat het tekentjes van de oude Germanen waren." De meester bekeek de steel eens en zei: „Daar staat inderdaad wat op, maar het is zo versle ten dat ik het niet meer zien kan, wacht ik haal even een vergrootglas." Meester pakte het vergrootglas en tuurde erdoor naar de steel van de hamer. Paul en Ina wachtten vol spanning. En weer glim lachte de meester. „Jammer," zei hij, „ik moet jullie weer teleurstellen. Er zijn wel letters in die steel gebrand, maar als ik goed kijk dan staat er: Hakvoort Urk. Het geheim van de hamer is opgelost. Hakvoort is een Urker naam en visser Hakvoort zal vroeger deze hamer over boord hebben laten vallen." ,Nou meneer' zei Paul, „smijt het ding maar in uw vuilnisvat." „Nee Paul," antwoordde meester, „dat doe ik niet, die hamer gaat naar het mu seum in Schokland, misschien vinden ze het daar nog wel aardig een Urker ha mer tussen de andere oude spullen te leggen." Iedereen kan dat onderwas volgen waarvoor h(j, wat capaciteiten betreft, ge schikt is. Maar de omstandigheden kunnen er de oorzaak van zün, dat iemand in z(jn jeugd niet in staat is de voor hem meest ideale dagschool te bezoeken. Dat kan een rem zyn voor zyn verdere ontwikkeling, maar het behoeft beslist geen belemmering te zyn. Steeds meer onderwijsinstituten gaan zich bemoeien met hen die in hun jonge jaren niet verder hebben kunnen leren maar nu de behoefte gevoelen aan verder, veelal gespecialiseerd, onderwijs. Overigens, de maatschappij groeit verder en wanneer men die ontwikke ling niet bijhoudt, loopt men maar al te gemakkelijk het gevaar achterop te geraken, met alle nare gevolgen daar van. Vele bedrijven hebben aan hun fa brieken een bedrijfsschool verbonden, waar niet alleen de nieuwelingen, maar soms ook de oude garde in de geheimen van de nieuwste vorderingen worden ingewijd. Het avond- of schriftelijk onderwijs is vooral favoriet bij hen, die een werk kring in een administratieve sector hebben gevonden In de provincie volgt men vooral schriftelijk onderwijs, waarbij veel afhangt van de ijver van de student. In de grote steden heeft men meer gelegenheid voor het be zoeken van een instituut voor avond onderwijs. In beide gevallen leert men in zijn vrije tijd, al geven vele werk gevers enkele uren studieverlof. Het is ook voor hen gunstig wanneer hun werknemers zich verder ontwikkelen. En bovendien weten velen van hen de initiatieven van hun werknemers naar waarde te beoordelen. Een nieuw diplo ma betekent vrijwel altijd een nieuwe salarisverhoging en bevordering. Na de tweede wereldoorlog is men begonnen met verschillende vormings instituten voor de leerplichtvrije jeugd, die na de eerste jaren van onderwijs de maatschappij intrekt. Onderwijs kan men het eigenlijk niet noemen, het is een bijzondere pedagogische activiteit, waarvan de waarde onschatbaar is. Het is een mengeling van onderwijs en jeugdwerk, die de jongen of het meisje enige jaren begeleidt op zijn aanvan kelijk moeilijke weg door de vreemde en soms vijandige maatschappij. Nederland heeft drie landelijke orga nisaties, die zich, gesteund door het ministerie van onderwijs, kuisten en wetenschappen, met dit werk hebben belast. Het zijn de (neutrale) Nationale Stichting voor Mater Amabilisscholen, het Nationaal Curatorium Katholieke Levensscholen voor Jongens en Jonge mannen. (De naam doet door zijn uit gebreidheid echt Nederlands aan), en het (Prot.-Christ.) Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd. In 1957 namen ongeveer 34.000 jon geren aan dit onderwijswerk deel, van wie er 12.000 de een of andere dag cursus volgden. Het spreekwoord, dat men „nooit te oud is om te leren", wordt, dank zij de vele inrichtingen voor avond- of schrif telijk onderwijs, ook van de kant van het onderwijs gerealiseerd. Dat hiervoor grote belangstelling be staat, bewijst zowel het grote aantal deelnemers als het grote aantal insti tuten. Onder alle koren schuilt echter een hoeveelheid kaf. Helaas is dat ook zo bij de, op een economische basis ge grondveste, particuliere onderwijs instellingen. Zij ontvangen geen sub sidie en moeten rondkomen van de ont vangen lesgelden, die in sommige ge vallen dan ook vrij hoog zijn. Wat niet wil zeggen, dat, hoe hoger het lesgeld, hoe beter het onderwijs is. Wil men geheel onpartijdig worden voorgelicht, dan is een briefje of tele foontje naar het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag, voldoende. Het kan veel narig heid en tevergeefse moeite en last voorkomen. Sinds enige tijd heeft de KLM in het Vluchtproduktiegebouw op Schiphol een lange afstand navigatietrainer, „dry swim" genaamd, in gebruik om jonge vliegers en telegrafisten en ook wel oudere ervaren vliegers, die van de ene route op de andere overstappen, op de grond praktische ervaring in het navigeren bij te brengen. Deze naviga tietrainer, die in binnen- en buitenland se luchtvaartkringen grote aandacht heeft getrokken, is door de KLM zelf ontworpen en geheel in eigen beheer vervaardigd. Tot voor die tijd moesten de leerlin gen na de theoretische opleiding op een aantal intercontinentale vluchten als extra bemanningsleden mee voor prak tische oefening, waarna een examen- vlucht met een navigatie-instructeur de cursus afsloot. Met de „dry swim" methode is het aantal oefenvluchten belangrijk gere duceerd, omdat deze een zo getrouw mogelijke nabootsing is van het werk aan de navigatietafel in de stuurhut en die het voordeel biedt dat zes leerlingen er tegelijk „gelest" kunnen worden. De „dry swim" komt eigenlijk neer op hetzelfde principe als de zgn. „Link trainer" en bestaat uit een groot instru mentenbord, waarop alle navigatie-in- strumenten in viermaal de werkelijke grootte zijn aangebracht. Er is een klok, een drukhoogtemeter, een radio hoogte meter, een snelheidsmeter, een tempe ratuurmeter, twee Gyrosyn-kompassen, twee automatische richtingzoekers, een „mach" meter en een zgn. „doppler na vigator". Onder het instrumentenbord staat een tafel waarop onder een glasplaat een werkkaart ligt met de te vliegen route. Over deze glasplaat beweegt zich een elektrische krab, die het vliegtuig voorstelt en die ingesteld wordt op de te vliegen koers, de snelheid en de wind. De bediening van de instrumen ten en de krab geschiedt door de in structeur, die als gezagvoerder fungeert en die door middel van een koptelefoon in verbinding staat met zijn leerlingen. De cursus begint met een zgn. „meteo briefing" d.w.z. de leerlingen krijgen, zoals bij elke werkelijke vlucht, infor maties over de weersituatie op de te vliegen route, aan de hand waarvan een vliegplan wordt opgemaakt. Wan neer de oefenvlucht op de grond aan vangt, wordt aangenomen, zoals in de praktijk meestal het geval is, dat zich inmiddels verschuivingen van de ver schillende drukgebieden hebben voor gedaan, welke de leerlingen uit diverse waarnemingen o.a. de instrumenten, het Loran-apparaat en de sterbestek ken moeten opmaken. Gedurende de vlucht zullen de leerlingen overeen komstig de noodzakelijk geworden koerswijzigingen de instructeur moeten adviseren, die uiteraard reeds over de van tevoren vastgelegde juiste beslis sing beschikt. Naarmate de cursus vordert, laat de instructeur de klok sneller lopen om zodoende de vaardigheid van de leer lingen te toetsen. De duur van een les vlucht op de navigatietrainer is onge veer gelijk aan de duur van een werke lijke vlucht, d.i. ±6ó7 uur. Door deze wijze van oefenen, waar mee de situaties aan boord volkomen worden nagebootst, wordt de omslach tige en kostbare training aan boord be langrijk bekort en kan de navigatie- opleiding aanzienlijk worden versneld, waarbij met minder instructeurs kan worden volstaan. vertoont op vrijdagavond 14 okt. a.s., om 8 uur, in de nieuwe kantine van de Ritmeester Sigaren fabrieken de interessante reisfilm Opgenomen door de Rotterdamsche Lloyd. Toegang vrij. N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS TE VEENENDAAL zoekt voor verschillende afdelingen in de fabriek Gegadigden (mann. zowel als vr.), leef tijd vanaf 20 jaar, kunnen zich aan melden bij de Portier (ingang Groene- veldselaan), iedere werkdag van 9-12 uur en van 14-17 uur, 's zaterdags van 9-12 uur en 's maandags bovendien van 19-20 uur. GEVRAAGD VOOR DIESELVRACHTWAGEN Transportbedrijf Zandstraat 117-119 Veenendaal Telef. 2129-2084 9 Elke thee die U wenstook theezakjes. Bij f.8,- aankoop kunt U twéémaal profiteren, enz. Een prachtige aanbieding I (extra margarine uitgezonderd) Neem zoveel pakjes als U maar wilt en profiteer elke keer. Dubbeltjesrepen zijn er in melk en puur. Het wordt nu weer tijd voor een extra stevig ontbijt. Niets is er gezonder dan havermout vóór school of werk. Deze havermout Is in één minuut gaarl het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f 4,- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames Deze aanbiedingen zijn 12 t/m 18 oktober van 601012 voor 1 dag per week en één uur per overige werkdagen. Aanmelden: „ZONNEGOUD" Van Deventerstraat 27 Rhenen Telefoon 450 9 Alleenstaande dame, 60 jr., zoekt per 1 november a.s. in Rhenen of omgeving on- gemeub. met kookgelegenheid Bij voorbaat daar waar wat aanspraak en gezelligheid te verwachten is. Br. aan mevr. S. C. Wirtz-van Tol, F. 116 A, Oirschot. Leinweberstraat 57 Veenendaal Wij vragen voor ons borduuratelier met auto's zijn wij speciaal Ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 Wanneer u de goede hoe danigheden van uw arti kelen onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat ,De Vallei' te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook uw adver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met verreweg de grootste oplaag voor de omgeving (8) Marrigje zou van schaamte door de grond zinken. Wat men ook dacht, dit zou hij haar besparen. Na een ogenblik van stilte vroeg Bob of hij vergunning had om naar huis te gaan. Juist wilde de burgemeester ant woorden, dat hij voorlopig wel gaan kon, toen een blik van Polten hem daarvan terughield. Opperwachtmeester Polten zette de ondervraging voort. „Heb je soms iemand zien weglopen, in de tijd dat je je daar ophield?" Bob beaamde dit. De burgemeester veerde op. „Weet je ook wie het was?" Bob schudde ontkennend zijn hoofd. In de glimp van het lantaarnlicht had hij een slank postuur gezien, hij meende dat de vluchteling een donkere en weel derige haardos had. Burgemeester Zwiersma schoof ge ïnteresseerd in zijn stoel naar voren. „Je kent toch wel de banketbakker Vrenken?", vroeg hij gespannen. Met een verschrikte kreet vloog Pol ten overeind. „Burgemeester ik protes teer", bulderde hij en de blik die hij Bob toewierp was gewoon bloeddorstig. Een ogenblik amuseerde Bob zich met de grote verontwaardiging van Polten. Hij had reeds van meerdere zijden ge hoord, hoe Polten dagelijks zijn ronden zo indeelde dat hij zich zogenaamd on gemerkt enige tijd in de buurt van juf frouw Vrenken kon ophouden. Allicht viel daardoor haar broer ook onder zijn bescherming. Natuurlijk viel er aan de integriteit van Polten niet te twijfelen, maar noch tans was liefde blind. Wanneer hij zijn eigen hart onderzocht, was hij nu ook in staat om ten koste van zijn eigen goede naam een offer te brengen, ter- wille van zijn aangebedene. Bob had echter geen zin om een gro ter offer te brengen, terwille van Pol- tens verliefdheid. Tenslotte zat hij doodonschuldig al genoeg in de nesten. Wanneer Polten voor rede vatbaar was en hem niet zo maar voor de burge meester had geleid, dan was die hele affaire zonder verdere stoornis ver lopen. Dan was hij ook wel niet aan zijn aanzoek toegekomen, maar zijn samen zijn met Marrigje had dan tenminste geen ontijdig einde genomen. Hij kon daarom onmogelijk medelijden voelen voor Polten. De vluchteling had werke lijk wel iets weg van Vrenken, maar daar zou hij nooit geen eed op kunnen doen en dat zei Bob dan ook tegen de burgemeester. Zwiersma zweeg teleurgesteld en Pol ten keek zwaar broedend voor zich. Bob draaide op zijn stoel. Zou Marrigje naar huis zijn gegaan, of zou ze in de buurt nog op hem wachten? Burgemeester Zwiersma wilde nog een poging wagen om Bob tot open hartigheid te bewegen. Als hij eens open kaart met hem speelde. Verdraaid, ondanks zijn geheimzinnigheid mocht hij die jongen wel. Zijn intuïtie zei hem, dat Bob poogde, om een vriendin netje buiten schot te houden en hoe wel hij het geen stijl vond, voor een Wevels, om voor een vertrouwelijk sa menzijn de achterkant van het gemeen tehuis uit te zoeken, moest hij het toch waarderen, dat Bob, ondanks de on prettige positie, waarin hij nu verkeer de, geen woord over zijn eventueel ge zelschap had losgelaten. De halfverwijtende, halfboze blik van Polten negerend, vertelde hij Bob van de zo juist ontdekte diefstal van de schilderijen uit de raadszaal. „Het spreekt toch haast vanzelf", al dus de burgemeester, „dat hier iemand aan het werk geweest is, die hier aar dig met de toestand op de hoogte is. Een vreemdeling weet toch niet, dat daar kostbare schilderijen hangen. Aan de andere kant zou ik ook geen enkele dorpsgenoot willen verdenken, al was het alleen maar om hun geringe belang stelling voor de kunst. Er moet hier iemand aan het werk zijn geweest, die wist dat de toegang betrekkelijk vrij is en die bovendien kans ziet om het ge- stolene in de stad, of waar dan ook on gemerkt kwijt te raken. Een dorpeling ziet daar geen kans toe. Het moet iemand zijn, diemet een voorzichtige zijdelingse blik naar Pol ten hier nog maar enige tijd woont en „Dat is met de familie Wevels het ge val" .blafte Polten, die blijkbaar kostte wat het kostte, die Vrenken wilde ver dedigen. Onaangenaam verrast zweeg burge meester Zwiersma. Hij vond dat Polten nu toch wel zijn bevoegdheid te buiten ging. De zaak moest wel degelijk aan alle kanten onderzocht worden en hier kon geen vriendjespolitiek getolereerd worden. „We moeten alle denkbare mogelijk heden in het oog houden", sprak hij verwijtend tot Polten. „Zelfs al zouden we praktisch deze verdenkingen opzij willen schuiven, dan moeten we in theorie met alles rekening houden. Elk onderdeel van deze zaak moet tot in de finesses worden onderzocht." Polten stond op. „Met uw permissie, wil ik daar dan direct maar mee begin nen", zei hij kort. Hij voelde dat Bob bij burgemeester Zwiersma terrein won en hij vond dit ten koste gaan van juffrouw Vrenken en haar broer. Tot zijn eigen bevreem ding voelde hij daardoor een zekere haat tegen Bob. Een grote onrust maak te zich van hem meester. Geen minuut mocht meer voor nader onderzoek ver loren gaan. Hij moest voorkomen dat er weer een nieuwe blaam op de Vren- kens werd geworpen. Hem, Polten, konden ze niet zo vlug om de vinger winden, of het nu de familie Wevels betrof, of wie dan ook. Hij maakte geen onderscheid. Diep in zijn hart wist hij, dat hij wel verschil maakte. Hij dulde immers niet eens dat de naam Vrenken ook maar een ogenblik in verband met deze dief stal genoemd werd. De Vrenkens waren volgens hem, boven iedere verdenking verheven, of het nu stadslui waren of geheide plattelanders. Doch het zou een zware taak zijn om het te bewijzen. Deze verdenking, gevoegd bij de min der mooie opinie, welke men, sinds de verdwijning van de Dintels, rondom de Vrenkens gevormd had, zou als een brandende lucifer zijn bij een droge hooiberg. Spinnijdig verliet hij het raadhuis. Nog geen minuut later moest hij opzij springen voor een grote personenauto, die, roekeloos bestuurd, met een veel te grote bocht de hoek om reed. Plotseling oplettend, was hij in staat, al ging het met levensgevaar, om de volgende auto, waarmee men dezelfde manoeuvre dreigde uit te voeren, aan te houden. Uit de auto kwam hem een alcohollucht tegemoet. De bestuurder was echter een betrekkelijke kalme jongeman, die rustig verklaarde dat hij altijd zijn verstand bij elkaar hield, als hij achter het stuur moest zitten. Na enig onderzoek moest Polten toe geven dat de bestuurder de waarheid sprak, bleef over, dat men te veel links van de weg had gereden. In normale gevallen zou het bij een stevige uit brander zijn gebleven. Nu aanvaardde hij geen verontschuldigingen en maak te proces-verbaal op. Na de nederlaag op het raadhuis had hij behoefte om zich te handhaven. Al schrijvende ergerde hij zich aan het aanhoudend gegichel wat uit de auto opklonk. Plotseling schoot hem te binnen, dat hij feitelijk wantrouwend moest staan, tegenover iedereen die hij vanavond nog tegen zou komen. De meest onwaarschijnlijke toevalligheden zouden hem op een spoor kunnen bren gen. Bars informeerde hij waar het ge zelschap zich had opgehouden. „Ach zo, bij de familie Wevels, ze moesten hem niets wijsmaken, want men maakte er daar in huis geen boerenkermis van'. De opmerking werd met een waar derend lachsalvo beantwoord. Als hij het dan graag wilde weten, zij waren door de dochter uitgenodigd, maar die had nu belangrijker zaken aan de hand met een zekere Hilko Voorhout. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 4