Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Herv. Gem. houdt inzamelings actie voor restauratie Oude Kerk De Wereld van WEEK-tot-WEEK Rijke historie Wist u... r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Weer Amerikaanse industrievestiging in Veenendaal Commissie onderzoekt mogelijkheden tot stichting van streekbejaardentehuis RHENEN ELST Gloedvol betoog van Ds. Buskes tegen Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek 6500 vaten radio-actieve afval in Middellandse Zee RENSWOUDE Geslipt en tegen boom gebotst ACHTERBERG AMERONGEN Agenda NEO-CONSERVIET Fa. F. TAK 34e jaargang VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 Nr. 82 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Rcnswoude Scherpenzecl Interieur wordt geheel vernieuwd Onaanvaardbaar KAPELAAN EGBERS VERBLIJFT THANS IN EEN RUSTHUIS LAATSTE NIEUWS! Voetbalwedstrijden afgelast Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Nieuw plan Vijftien gulden waard! 2 AF 148352 Deze week eerste contact gelegd - volgende week reeds bouwen! „The Lady with the lamp" Ds. R. de Bruin naar Zetten-Andelst OOK DIT JAAR VOLKSKERSTZANGAVOND! Brieven met geldswaardige inhoud verduisterd VOLKSUNIVERSITEIT: Bewoners Cöte d' Azur vrezen het ergste BRAND IN BLOK VAN NEGEN WONINGEN HIM' GEBRUIK Red&ktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfy de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,eik woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Onder het motto „Wij gaan de Oude Kerk restaureren" hebben alle leden van de hervormde gemeente te Veenendaal deze week een fraai uitgevoerde folder thuis gekregen met de oproep financiële steun te verlenen aan het plan de Oude Kerk op de Markt te restaureren. Deze actie is het sluitstuk van een inzamelings periode die al geruime tijd aan de gang is en in welk fonds op het ogenblik rond tweeënzestig mille is gestort. De restauratie-plannen zün momenteel in een der gelijk stadium gekomen dat de aanbesteding eind dit jaar of begin 1961 plaats zal vinden. Met de restauratie zal een bedrag gemoeid zijn van om en nabij 2 ton. De plannen om de Oude Kerk, die voor Veenendaul van grote historische waarde is, te restaureren dateren al van vele ja ren terug. De toen ingestelde Bouwcom missie van de plaatselijke Herv. Kerk kreeg de eerste gelden binnen uit het z.g. Verjaringsfonds, nadat hieruit de bouw van twee jcugdgebouwtjes resp. achter de Julianakerk en Vredeskerk, bekostigd was. Als streefbedrag had de Bouwcommis sie 50,000,— genomen; zodra dit bedrag bereikt zou zijn, zou men de plannen een vastere vorm gaan geven. Aan het begin van dit jaar registreerde het fonds een bedrag van ruim zestig duizend gulden, waarmee het streefbe drag reeds overschreden was. Allereerst werd de landelijke Bouw- en restauratiecommissie van de Herv. Kerk, alsmede Monumentenzorg, aangezocht om de Oude Kerk in Veenendaal te komen bezichtigen en een oordeel te geven over de in de toekomst te verrichten restau ratiewerkzaamheden. Het door beide instanties uitgebrachte advies werd door de plaatselijke com missie niet geheel aanvaardbaar geacht. Dit vond voornamelijk zijn reden in het feit, dat de landelijke Bouwcommissie er op aandrong alleen het koor van de kerk te laten staan (dit is het voorste deel van het kerkgebouw gezien vanaf de Markt) en de rest af te breken en volledig te vernieuwen. Zeer terecht werd hiervan afgezien, ten eerste omdat dit voorstel financieel vrijwel niet te verwezelijken zou zijn ge weest en ten tweede zouden de oude vor men van de kerk verdwijnen. Hierna werd contact opgenomen met een vermaard architect op het gebied van kerkenbouw, .da heer A. v. Essen uit Voorburg die als oud-Veenendaler de ge schiedenis van de kerk van a tot z kent VERGADERING N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwen Bond afdeling Veenendaal houdt op donderdag 20 okt. a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt" een leden vergadering. De heer A. Bakker uit Rotterdam zal deze avond spreken over „Zegenrijke ervaringen in de arbeid onder chronische zieken". Kapelaan H. Egbers die tydens zjjn va kantie in Duitsland een verkeersongeval had met zijn scooter, verblijft thans voor een rustkuur in het kasteel Slangenburg bjj Doetinchem. Dit betekent dat hij geen bezoek mag ontvangen en ook geen post (het laatste op uitdrukkeiyk verzoek van zyn moeder en in overleg met de behan delende arts). Na het ongeval heeft kapelaan Egbers eerst twee maanden in Schlehdorf (Obb.) aan de Kochelersee in een ziekenhuis ge legen vanwege een zware hersenschud ding. Enkele weken geleden is hij per vliegtuig teruggekeerd en na een gron dig onderzoek in Utrecht achtten de dok toren het noodzakelijk dat hij eerst nog een goede rustkuur doormaakte. Hopen- lijk zal deze rust de kapelaan goed doen, zodat hij spoedig zijn taak in Veenendaal weer op zal kunnen nemen. Een huis- aan-huis collecte onder de parochianen bracht een bedrag op van 567,06. Alle wedstrijden van de zaterdag middagclubs van de afdeling Utrecht, welke morgenmiddag gespeeld zouden worden, zyn afgelast. dat men op diverse plaatsen bezig is met het uitbaggeren van het Om leidingskanaal? dat men, waar nodig, ook taludver sterkingen heeft aangebracht? dat deze werkzaamheden geschieden om het doorsnee-profiel van de Grift op peil te houden? dat de gemeente ook bezig is haar riolering op peil te brengen? dat er achter het Tehuis voor Ouden van Dagen druk gegraven wordt voor het leggen van het moerriool? dat dit riool tot aan het Panhuis pa rallel komt te liggen met de Grift? 1dat er op dit punt een persinstalla tie gebouwd zal worden die de af valstoffen naar de Rode Haan zal stuwen? dat de politie sinds kort beschikt over een speciaal geconstrueerde „verdachte-stoel"? dat men op dit meubelstuk alleen maar kaarsrecht kan zitten? dat de stoel tevens gebruikt kan worden om foto's van de verdachte te nemen? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 en zodoende ook volledig met de plaatse lijke omstandigheden op de hoogte is. De heer van Essen kwam met een ge heel nieuw plan op tafel dat ingediend werd bij de landelijke Commissie en Mo numentenzorg die zich later beiden ge heel accoord verklaarden. Thans is men druk bezig met het uit werken van bestek en tekening - de kerk blijft in grote lijnen hetzelfde alleen het interieur wordt volledig vernieuwd - zo dat de aanbesteding binnen afzienbare tijd gerealiseerd zal worden. Naast het Verjaringsfonds is er door de Herv. jeugd ook nog een tegel-actie gevoerd die ruim 2000,heeft opge bracht. Hierbij werden tegels met de beeltenis van de Oude Kerk er op, ten verkoop aangeboden. De thans aan de gang zijnde grote ac tie wordt uitsluitend gevoerd onder de Herv. leden. Als richtlijn wordt in de folder aangegeven een half procent van het jaarinkomen te schenken. Het is vrijwel een vaststaand feit dat de Bouwcommissie, behalve eigen mid delen, ook financiële steun zal ontvangen van Monumentenzorg in de vorm van een subsidie. Of de gemeente Veenen daal uit het oogpunt van het behoud van een plaatselijk monument ook nog zal subsidiëren, is niet bekend. Vorige week is de Valleiriks uit gegeven by Tankstation v. Ginkel, Ederveen en niet gevonden. Hierdoor stijgt de vinderspremie weer met 2,50 zodat de nieuw uit te geven riks met het rode nummer VIJFTIEN GULDEN waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uit betaald. Binnenkort zal Veenendaal weer een nieuwe Industrie ryker z"jn en de voorberei dingen tot de vestiging van dit bedryf hebben zich deze week op super-Amerikaanse manier afgespeeld. Het betreft hier dan ook een Nederlandse vestiging van een Amerikaanse industrie, de „Brooks Instruments Co Inc." te Hatfield, Pennsylvania, United States of America. De vorige week wist het Veenendaalse gemeentebestuur nog van niets en maan dagmorgen vond het eerste contact plaats tussen de directie - de heer Brooks en zijn medewerkers - in de vorm van een oriënterende bespreking. Gisterenmorgen werd er verder onderhandeld en in prin cipe tot overeenstemming gekomen. Tegen maandagavond a.s. is de gemeen teraad met spoed bijeengeroepen en als Een gedeelte van de herfst-tentoon- stelling in een lo kaal van de Chr. Nat School II welke op de kyk- avond te bezichti gen was. (Zie voor verslag pagina 4.) Een commissie, samengesteld uit leden van de plaatselijke Ger. Kerk, Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat en Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat, onderzoekt sinds kort de mogelijkheden tot een eventuele stichting van een bejaardentehuis. Van be voegde zyde werd medegedeeld dat de plannen zich nog in een beginstadium be vinden, zodat er nog geen enkel concreet gegeven beschikbaar is. Er zou o.a. gedacht worden in de richting van een streektehuis voor ouden van dagen. De commissie die het plan in studie heeft zal t.z.t. rapport uitbrengen. Zoals bekend heeft ook de Ned. Herv. Kerk reeds geruime tyd plannen tot de bouw van een groot rusthuis aan de Industrielaan. De Ce/a Veenendaal vertoont zater dagavond 15 okt. a.s. met twee voor stellingen in „Eltheto" de beroemde film over Florence Nightingale „The Lady with the Lamp" onder regie van Herbert Wilcox. Florence Nightingale, vertolkt door de actrice Anne Neagle, was opgegroeid in de hoogste kringen van de Engelse Society. Tot haar 18e jaar leefde zij in een wereld van rijkdom en elegance, totdat zij zag welke narigheid en ellen de er rondom haar heerste. Zij zag als haar roeping zich te wijden aan de verzorging van de lijdende mens en kwam uiteindelijk tijdens de Krim- oorlog terecht in een militair hospitaal. De film beeldt op treffende wijze de felle strijd uit tussen voorschriften en medische verzorging. Tenslotte had zij succes en de dame met de lamp, die haar ronde maakte, werd een begrip voor alle soldaten. a.s. af- van Ds. R. de Bruin zal 30 oktober scheid nemen van de Herv. Gem. Barneveld en de week daarop zyn In trede doen als predikant van de Herv. Gem. van Zetten en Andelst in de clasis Nymegen. Nadat ds. de Bruin in september 1938 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij bevestigd als predikant te Waspik. In 1942 verwisselde hij deze gemeente met die van Noordeloos, van waar hij op 25 november 1945 naar Vee nendaal vertrok. Sinds 4 april 1948 dient ds. de Bruin, die op 20 september 1912 te Polsbroek werd geboren, de Herv. Gem. van Barneveld. tot verkoop van de grond op het indus trieterrein wordt besloten zal nog de vol gende week met de bouw worden ge start, terwijl men verder - als de werk zaamheden niet tegenlopen - nog dit jaar met een klein gedeelte van het be drijf wil gaan draaien. Aanvankelijk met 25 man personeel en binnen korte tijd met 50 60. Later zal de personeelsbe zetting wellicht kunnen uitlopen tot 150 man. Brooks Instruments Co Inc. vervaar digt meetinstrumenten - in hoofdzaak voor gassen en vloeistoffen. Men heeft vestigingen in de Verenigde Staten, Ca nada en een dochteronderneming in Zwitserland. Het Veenendaalse bedrijf zal worden gevestigd aan de Groeneveldselaan, naast de nieuwe - eveneens Amerikaanse - Ca- rolanfabriek. Naar wy van de zyde van het plaatselijk Volkskerstzang-comité vernemen, zal ook dit jaar wederom in garage de Haas een Volkskerstzangavond worden gehouden. De voorbereidingen hiervoor zyn reeds in volle gang en de datum is bepaald op donderdag 22 december a.s. Hoewel de avond van vorig jaar een financieel tekort van ongeveer 150, heeft opgeleverd, meent het comité o.a. na de vele verzoeken om herhaling, zich door dit tekort niet te mogen laten weer houden om dit jaar wederom een massa le samenzang te organiseren. Zij verzoekt nu allen die voor deze Volkskerstzang avond belangstelling hebben, de avond van 22 december vrij te houden. Giften voor dit werk kunnen worden afgedra gen bij de penningmeester van het comi té, de heer Th. A. Slijder, Van Hogen- dorpstraat 18 of gestort op zijn giroreke ning 350546 met vermelding „Volkskerst zang". De laatste tyd werden in Rhenen re gelmatig brieven vermist, waarin zich geld bevond. De postale recherche heeft woensdag de aan het PTT-kantoor te Rhenen verbonden ongehuwde postbode K. aangehouden, die inmiddels heeft be kend zich te hebben schuldig gemaakt aan het achterhouden van brieven met geldswaardige inhoud. De recherche stelt een uitgebreid onderzoek in. RONDGANG EN TAPTOE VAN CRESENDO IN ELST Zaterdagmiddag zal de Elsterse mu ziekvereniging Cresendo een rondgang door dat gedeelte van Eist maken waar men verleden week nog niet is geweest, 's Avonds zal op het o.l.-schoolplein een taptoe door Cresendo worden gegeven, waarvoor wel een grote belangstelling zal zijn. Vooral daar Cresendo dit in haar nieuwe uniformen zal uitvoeren. Men kan het, politiek of godsdienstig gezien, met ds. Buskes eens zijn of niet, de dingen die door hem worden gezegd over de apartheidspolitiek over Zuid- Afrika moeten ons bsnrd in de oren klinken. Ons, dat is niet alleen het aantal bezoekers, dal wótiJdayavoncl ds. J. J. Bitskcs voor de Volksuniversiteit hoorde spreken, maar dat zijn zonder twijfel alle Nederlanders, die dit uit de mond van deze begaafde spreker gehoord hebben of nog zullen horen. „Blank en Zwart in Zuid-Afrika" staat in het VU-programma aangegeven als een lezing, maar dat is het toch niet geworden. Integendeel. Ds. Buskes spreekt uit overtuiging. Uit een heilige overtuiging, die men toch kwalijk als loze schijn zou kunnen bestempelen. Juist omdat het zo'n bezielend ver haal geworden is, is het uitermate moeilijk om hiervan een objectief ver slag te geven. Men kan slechts enkele treffende punten aanstippen. Onnodig te zeggen, dat Ds. Buskes Afrika's apartheidspolitiek als onaan vaardbaar ziet. Daarvoor hoeft men niet eens de eerste bladzijde van diens boek, dat hierover handelt, op te slaan; de titel zegt het reeds overduidelijk. Het hele leven van blank en zwart - of: zwart en blank? - in Zuid-Afrika is vol schrille tegenstellingen. Tegen stellingen, die zelfs bij een vluchtig ver blijf in Zuid-Afrika een diepe indruk op een buitenstaander moeten achter laten. SUPERIEUR Om er enkele te noemen. De blanken zijn superieur en de zwarten nemen - uitsluitend op grond van hun ras - een ondergeschikte plaats in. In het maat schappelijk leven, in het kerkelijk le ven, kortom overal. De apartheid is overal zichtbaar. Op het station, waar men aparte in- en uitgangen heeft, in de trein, waar men aparte coupé's aantreft, in het post kantoor met loketten voor blanken en zwarten en in het park met uitsluitend banken voor blanken Men zou kunnen zeggen, aldus ds. Buskes, dat dit een historisch gegroeide toestand is, maar hierbij tekent zich' toch wel schril af, dat deze apartheid door de Zuid-Afrikaanse regering steeds meer bij de wet wordt vastge legd. Zou dit voor beide „partijen" - na turellen en blanken - even zwaar we gen dan zou men er wellicht mee ak koord kunnen gaan, maar het is steeds de vrijheid van de naturel, die aan banden wordt gelegd. Ds. Buskes was niet vóór het abrupt afbreken van deze apartheid - hetgeen trouwens ook volslagen onmogelijk zou zijn - maar hij kantte zich fel tegen de superioriteit, die de blanken wordt ge geven. Het mindere werk wordtdoor de zwarten gedaan. Goedkope arbeids krachten, die men in het verleden uit het stamverband heeft weggehaald, terwijl men hen er geestelijk niets voor in de plaats heeft gegeven. Dat is de De inwoners van de Franse Cóte d'Azur komen in opstand. Hotelhouders vrezen hun ondergang, vissers denken, dat ze werkeloos zullen worden en de restauranthouders beweren, dat al hun klanten op de loop zullen gaan. Overal komen protestcomité's tot stand. Reeds drie parlementsleden van het departement Alpes-Maritimes, waaronder de president van de commissie van financiën en oud-minister Emile Hugues hebben bij de regering hun „ver ontwaardiging" betuigd. Hun collega's van de departementen Var en Corsica bereiden eveneens een actie voor. Dit alles, omdat het Hoog Commissariaat van de atoomenergie besloten heeft 6.500 vaten radio-actieve afvallen uit de fabriek van Marcoule in zee te werpen op 80 km afstand van Antibes. Specialisten werden ter plaatse ge stuurd om de gemoederen te kalmeren en uit te leggen, dat er absoluut geen gevaar is. Maar hun geleerde uiteen zettingen, waarvan de meesten niets be grijpen, hebben de onrust nog verhoogd. De inwoners van Marseille en Nice heb ben niet voor niets de naam koppig te zijn: zij zijn standvastig in hun besluit en zullen een dergelijke „misdaad" niet laten begaan. „Het psychologisch effect zal catastro faal zijn voor de toeristenindustrie", zeg gen zij. „De gasten zullen onze streken verlaten." „Er is. geen gevaar", verkla ren de specialisten van het Hoog-Com- missariaat van de atoomenergie. „We doen het als experiment. We willen be studeren hoe de vaten op de bodem van de zee reageren. De Engelsen hebben al zes keer meer radioactieve afval in de Noordzee en de Zee van Ierland ge worpen. Trouwens we moeten deze afval kwijt. Men kan het niet eeuwig op onze bodem blijven opstapelen. Tot nu toe werd de afval onder de fabriek van Mar coule begraven in grote betonnen vaten." ANDERE PLAATS Hierop antwoorden de inwoners, dat men een andere plaats kan zoeken. Waar om om dan voor deze gevaarlijke en las tige afvallen van het atoomtijdperk een zo beroemde streek met zoveel prestige als de Cóte d'Azur uitkiezen? Waarom niet ergens in zee, waar geen bewoonde kusten zijn? „Omdat de door ons gekozen oplossing de goedkoopste en meest praktische is. Het transport zal per trein geschieden van Marcoule naar de kust. Daar worden de vaten in vrachtschepen geladen. Hal verwegen tussen de Kaap van Antibes en Corsica worden ze in zee geworpen, op een diepte van 2.500 meter." De geleerden voegden er aan toe een zóne met een straal van twee honderd meter gekozen te hebben. En om de te genwerpingen van niet ingewijden te voorkomen beweren zij, dat in geen ge val de radio-activiteit het omhulsel, waarmee de vaten zijn bedekt, kan door breken. Zelfs al moest het betonnen om hulsel kapot gaan, zal de radioactiviteit, verspreid over duizenden km3, het water niet gevaarlijk maken." De radio-activiteit zal ongeveer een dertig jaar duren. Van de 6.500 is ze niet hoger dan de natuurlijke radio-activiteit, die elke maand door de Rhone in de Mid dellandse Zee wordt gebracht. Om de vis sers gerust te stellen heeft men de na druk gelegd op het feit, dat er voor de vissen ook geen gevaar is. Op al deze argumenten antwoorden de inwoners steeds hetzelfde: „De toeristen zullen zich niet laten overtuigen. Al uw mooie, geleerde uiteenzettingen zal hen niet verhinderen rust te gaan zoeken in andere streken, die de naam hebben min der radio-actief te zijn. VERKIEZING NOTABEL Op woensdagavond, 19 oktober a.s. wordt in de consistorie der Ned. Herv. Kerk te Renswoude zitting gehouden voor de verkiezing van een notabel, waarbij de lidmaten hun stemmen kunnen uit brengen. Deze verkiezing is geheel vrij; voor de goede orde wordt echter aanbevolen de heer C. Wolswinkel, Oude Holleweg 44. Deze vacature is ontstaan, aangezien no tabel H. van de Broek in de laatstge houden vergadering van het college van Kerkvoogden en notabelen is gekozen tot administrerend kerkvoogd. RADIOSONDE KWAM AAN PARACHUTE NEER Woensdagmorgen is bij de fam. H. aan de Verbindingsweg een radiosonde van het K.N.M.I. uit De Bilt neergekomen. Deze radiosondes worden aan een ballon opgelaten tot onderzoeking van de hoge re luchtlagen. Wanneer de ballon met daaraan de sonde op zeer grote hoogte komt springt deze en de sonde komt aan een parachute omlaag. De vinder krijgt een premie bij inlevering. Gistermiddag om half één is een Citroën bestuurd door Professor Doctor Baan van de Lichtenberg uit Amersfoort, op de Veenendaalsestraatweg in de bocht by Van Dam te Eist geslipt en in volle vaart tegen langs de weg staande bomen gebotst. De auto werd totaal vernield, terwijl de bestuurder in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis is overgebracht. WINTERAVONDLEZING VAN „IMMANUËL" In het kader van een serie winter avondlezingen van de Ned. Herv. Jeugd vereniging „Immanuël" komt ds. E. E. de Looze van Hilversum maandagavond 17 oktober a.s. in gebouw „Rehoboth" spreken over „De Jehova's Getuigen". Ds. de Looze is in Renswoude geen on bekende en is in de betreffende materie zeer goed thuis. Na de pauze kunnen vragen gesteld worden. Woensdagmiddag omstreeks half vier werd de brandweer gealarmeerd voor grote brand in een blok van negen wo ningen aan de Cuneraweg. De vrywillige brandweer was spoedig ter plaatse. Doch het vuur greep zo snel om zich heen, dat er gevaar dreigde voor het hele blok. Men moest assistentie inroepen van de vrijwillige brandweer van Rhenen, die ook spoedig op het terrein van de brand aanwezig was met de nevelspuit en mo- torpomp. Gezamenlijk slaagde men er in het vuur te bedwingen. De brand was ontstaan in de woning van de fam. v. H. Het achter huis brandde geheel uit. Ook de woning bewoond door de fam. v. d. L. werd door het vuur aangetast. Hier brandde ook het achterhuis uit. De aangrenzende wonin gen van de fam. D. en K. liepen vuur- en waterschade op. Wethouder de heer W. Klaassen, was op het terrein van de brand aanwezig. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De schade wordt door verzeke ring gedekt. BRANDSTAPEL (1). Geen Luilekkerland daarentegen is het in de streek van Cuczo, de oude hoofdstad van de Inca's in Peru. Er heerst een langdu rige droogte, die de hele oogst dreigt te doen mislukken. Waarop de stamtovenaar heeft beslist dat er een offer ge bracht moest worden om de goden gunstig te stellen. Waarop de bevolking met gro te toewijding het mooiste meisje van de stam, een In diaanse van 16 jaar, levend te verbranden. Gedurende de plechtigheid voerden de aan wezigen rituele dansen uit. Of het geholpen heeft is nog niet bekend. BRANDSTAPEL (2). Er hangen in huizen van rijke Amerikanen meer zogenaamde Corots dan de beroemde Fran se schilder (19e eeuw) ooit heeft geschilderd! Dat is een gevolg van de enorme vlucht die het vervalsen van schilde rijen heeft genomen om aan de vraag van de Amerikaanse snobs te kunnen beantwoor den. Opdat het met de Utril- lo's niet dezelfde kant op zal gaan, hqeft de weduwe van Utrillo, mevrouw Lucie Val- lore, jarenlang jacht gemaakt op schilderijen die ten onrech te aan de Franse meester wor den toegeschreven. In 10 jaar was de oogst 120 stuks, die zij nu in het openbaar in bijzijn van politieautoriteiten heeft laten verbranden. VETERAAN. Om deel te kunnen nemen aan een vete- ranen-tennistournooi te Dau- ville heeft de Duitse profes sor in de archeologie Raphael Patorni op zijn 68ste jaar de fietstocht van Berlijn naar de Franse badplaats gemaakt. Daar aangekomen weigerde hij als sportman in een hotel te slapen, maar sloeg zijn hangmat op onder een boom op de tennisbaan. Na zijn eer ste partij tennis al direct te hebben verloren stapte hij weer op zijn fiets richting Berlijn. NOOIT. De bekende Franse advocaat Floriot heeft ver klaard nooit te zullen trouwen Hij was tot dit besluit geko men door zijn ervaringen met vrouwen in de 4.000 echtschei dingsprocessen waarin hij als verdediger van de mannelijke partij was opgetreden. SALARIS. De pantomime speler Marceau heeft voor zes voorstellingen in de Verenig de Staten 150.000 gulden als salaris ontvangen. V.N. VAN IIET BOEK. Uit gevers uit de gehele wereld hebben elkaar weer ontmoet op de Buchmesse te Frankfort die daar elk jaar in september wordt gehouden. Daar toont ieder zyn nieuwe uitgaven (meer dan 100.000 boeken lig gen er uitgestald), worden overeenkomsten voor vertalin gen gesloten en daaruit komt van jaar tot jaar een grotere internationale samenwerking tot stand, die de gedelegeer den op de V.N.-vergadering te New York jaloers moet ma ken. Het grootste project op boek gebied wordt dit jaar onder nomen door een zestal uitge vers uit Frankrijk, Engeland, Amerika, Duitsland Italië en Spanje. Het gaat om een kunst geschiedenis „De wereld der vormen", geschreven door An- dré Malraux, minister voor cultuur van Frankrijk en au teur van enige nogal belang rijke boeken over beeldende kunst, en Georges Salles. Deze kunstgeschiedenis zal in 40 de len verschijnen, het le deel dit najaar. De illustraties, waarvan vele in kleuren, zullen in Parijs worden gedrukt en, omdat de inkten die worden gebruikt om een zo perfect mogelijke weergave van de kunstwerken te garanderen, overgevoelig zijn voor temperatuur- en vochtigheidsverschillen, naar de uitgevers in de andere lan den vervoerd in gewatteerde kisten in gewatteerde vracht wagens. Daarna worden in elk land de teksten in de eigen taal ingedrukt, waarna het boek gebonden kan worden en aan de boekhandel afgeleverd. Die moet het dan proberen te verkopen WIJNFONTEIN. De wijn boeren in het land van de Beaujolais zijn ten einde raad met de overvloedige oogst van dit jaar. Geen vat was er meer te vinden, allés was tot de rand vol, dus: waar moest men met de overige wijn heen? Naar de waterwerken van de fonteinen van leegstaande kastelen, opperde er een. Op welk idee de anderen enthou siast inhaakten. Ze gingen op zoek en vonden weldra een bassin waar ze twee duizend hectoliter kwijt konden. En nu zijn ze op zoek naar nog meer fonteinen. Het land van de Beaujolais gaat daarmee meer en meer op Luilekkerland lijken. BROMFIETSER BIJ AANRIJDING GEWOND Dinsdagmiddag even na twaalf uur ontstond er op de kruising Industrie weg-Prins Bernhardlaan een aanrij ding tussen een bromfietser en een volksbestelwagen die vanuit de Mar grietstraat de Industrieweg wilde op rijden. Nog veel te vaak wordt vergeten dat de brommer tot de categorie fiet sen wordt gerekend. Door deze botsing liep de jongeman vleeswonden aan zijn been op, terwijl zijn bromfiets zwaar beschadigd werd. OPBRENGST KOLLEKTE REKLAKSERING De nationale reclasseringskollekte die van 19 sept, tot 1 oktober is gehouden heeft 238,18 opgebracht. Hulde en dank aan degenen die tot dit prachtige resultaat hebben medegewerkt. WfiNDKlOKKIN uurwerken EENENDAAL t 11 I IIill! lil II lil! iliifl l' II ;li li: VEENENDAAL Vrijdag 14 oktober: Film „Over zee naar de zon" in nieuwe kantine Ritmeester, 8 uur. Zaterdag 15 oktober: Cefa-film „The Lady with a lamp" in Eltheto, 7 en 9.15 uur. Herfstwandeltocht. Start 2.30 u. bij 't Trefpunt. Dinsdag 18 oktober: USO-concert in Verenigings gebouw a./d. Eikenlaan, 8 uur. Luxor Theater: Vrijdag t'm zondag: „The Gei sha Boy", alle leeftijden; maan dag en dinsdag: „Maracaibo", toegang 14 jaar; woensdag: „De wreker", toegang 18 jaar. RHENEN Bio Rhenen: Zaterdagavond en zondagmid dag: „De hel van Birma", toe gang 14 jaar; zondagavond: „Misdadige meisjes", toegang 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag 15 en zondag 16 okt.: ANWB-wandeltocht. ELST Zaterdag 15 oktober: 's Middags rondgang van Cres cendo en 's avonds taptoe op het schoolplein. RENSWOUDE Zaterdag 15 oktober: Uitvoering van Ons Genoegen in Rehoboth. Maandag 17 oktober: Lezing van Herv. Jeugdver. Immanuël in Rehoboth, 7.30 uur Éllil tegen het uitlopen van Uw winteraardappelen de echte tot laat in het voorjaar HARDE, GAVE en KIEM- VRIJE aardappelen met prima kleur. Alleen bij Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 Apoth.Ass. - Drogist

De Vallei | 1960 | | pagina 1