r 135,- Predikanten-echtpaar Heerma weer terug in Veenendaal Canada: hard land Elf jubilarissen bij Koninklijke Seheepjes- wolfabrieken Zware straffen voor „Bromfiets-nozems" Amerongen bepaalt na rapport haar gas-standpunt Wethouder Boelhouder plechtig herdacht door Rhenens raad TOP-VOORDEEL Zeven maanden gastpredikant in Canada Bijzonder geslaagd USO-concert „Fryske Fallei Fugels" geven uitvoering Adr. P. de Kleuver leidde herfstexcursie C.J.B.T.B. wordt weer gedropt RENSWOUDE Diefstal van bromfiets opgelost AMERONGEN Honderden A.N.W.B.-leden wandelden in omgeving van Amerongen ^Qadio Hiallocjoyon ótaat altijd voor Hl klaar* Rechter waarschuwt voor verbeurdverklaring UIT DE RAAD VAN AMERONGEN U treft het, met uw f 135,- Auto in volle vaart tegen boom gebotst COSTUUM Uit de raad van Veenendaal Last minder Leger des Heils Het werk RUITSTOFFEN NU 3.50 per meter Jubileumviering Herfsttocht 1960 Voor de kantonrechter Na een bezoek van zeven maanden aan Canada arriveerden gister middag om tien minuten over één met een KLM-lijntoestel de predikant van de plaatselijke Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat, ds. W. Heerma met echtgenote op Schiphol. Zoals bekend was ds. Heerma op 19 maart van dit jaar met de „Maasdam" naar Canada vertrokken als gastpredikant van twee kerken in Albertha, grotendeels bestaande uit emigranten. Op het vliegveld waren talrijke kerkeraads- en gemeenteleden, o.w. ook nog uit vorige gemeenten van de predikant, ter begroeting aanwezig. In de overvolle en gezellige huis kamer van de pastorie aan de Beatrix straat, waar gisteravond de telefoon en de huisbel niet stilstonden, kregen wij even de gelegenheid het echtpaar naar hun ervaringen in dat deel van de wereld te vragen. Af en toe doorspekt met specifiek Amerikaanse uitdrukkingen, vertelde ds. Heerma over de bootreis waar hij en zijn vrouw voor het eerst van hun leven een echte zeestorm meemaakten. Hierbij bleef het echter niet, want tij dens de 2400-mijls tocht naar de plaats van bestemming die per auto afgelegd werd, verzeilde het echtpaar ook nog in een ongekende zandstorm. Gedurende hun verblijf in Canada heeft ds. Heerma o.a. ook gesproken op de jaarlijkse Churchday en vanzelf sprekend veel contact gehad met Hol landse emigranten. Zo ontmoette hij o.m. in Hamilton de Veenendaalse fa milies Schoeman en Van Eden. Bij de kerkdiensten die door ds. Heerma geleid werden, las en catechi seerde hij in het Engels, terwijl hij zijn predikatie in het Nederlands hield. Ten opzichte van de emigranten heeft ds. Heerma de indruk gekregen dat de be ginjaren bijzonder moeilijk zijn. „Canada is een mooi land, een rijk land maar ook een hard land met veel moeilijkheden en mogelijkheden. Ik heb er emigranten gesproken die begonnen zijn met voor 65 cent per uur te gaan werken, terwijl ze nu een pracht bedrijf hebben, maar er zijn er ook die 10 jaar geleden begonnen zijn en nu nog zo arm zijn als de mieren." VOOR DE VROUW HET MOEILIJKST Mevrouw Heerma, uiteraard erg ver heugd weer met haar gezin herenigd te zijn, vond dat het voor de vrouw in het algemeen het moeilijkst was zich aan te passen. „De man komt door zijn werk meer in aanraking met anderen, maar de vrouwen zijn veel meer thuis en zijn noodgedwongen min of meer geïso leerd. Zodoende komt het dat de meeste vrouwen die ik gesproken heb zeggen, geef ons Holland maar." De bapd met Nederland blijkt overi gens zeer sterk te zijn. De komst van ds. Heerma was voor de emigranten een grote gebeurtenis en overal waar hij kwam werd honderduit gevraagd over de omstandigheden in Nederland en allerlei andere dingen. Het echtpaar heeft op hun reis vele interessante dingen gezien, zoals ras echte Indianen met lange vlechten die tot op hun buik hingen. Uit het vraaggesprek bleek dat de mogelijkheid bestond voor de predikant daar te blijven „Wij hebben diverse aanzoeken gehad om te blijven en als ik jonger was zou ik daar veel voor voelen", aldus ds. Heerma. Morgenavond vindt er in het kerk gebouw aan de Beatrixstraat een ont moetingsavond met de gemeente plaats, waar de predikant uitvoerig over zijn ervaringen zal vertellen. In het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan concerteerde gisteravond het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts. Het redelijk be zette gebouw heeft genoten van een avond vol prachtige muziek en het is bijzonder Jammer dat er by ieder USO- concert nog lege rijen zijn. In ons blad van vrijdag a.s. zal een uitvoerig com mentaar op dit concert gegeven worden. De plaatselijke vereniging „Fryske Fallei Fugels" heeft door middel van een stencil het volgende aan haar leden bekendgemaakt: Foar in dei of wat binne wy slagje mei trye ienakters en er wud nau wurk fan makke, geskikte spylers te kryen. De leden fon F.F.F. wurde dêrom freanlik forsyke noch efkes geduld te hawwen. De datum fan ütfiering wud noch neyer tiding dien, wierskynlik op 24 novimber a.s. De fryske bibliotheek wud iepene op freed 21 oktober, jouns fon 8 tot 9 üre yn Kleefsman's Boekenhüs, Pratrimo- niumleane 22 en fierder eltse freed deselde tiid. Voor degenen die de Friese taal niet volledig beheersen, zij ter verduidelij king vermeld dat genoemde vereniging op 24 november a.s. een uitvoering hoopt te geven. Men is erin geslaagd enkele een-acters te bemachtigen, maar men zoekt nog naar geschikte spelers. Tenslotte wordt medegedeeld dat de Friese bibliotheek vrijdag 21 okt. a.s. geopend zal worden. Een groot aantal leden van het Nut te Dodewaard, heeft een herfstexcursie gemaakt naar de Remmersteinse bos sen, onder leiding van de Veenendaalse veldbioloog Adr. P. de Kleuver. Het weer werkte bijzonder mee en de natuur toonde zich in zijn mooiste tooi van deze tijd van het jaar. Het park van het huis Remmerstein heeft een rijke schat aan uitheems ge boomte. De excursieleider gaf toelich tingen bij ceders van de Libanon, de Japanse tempelboom, reusachtige mam moetbomen uit Californië, prachtige slangdennen enz. Vanzelfsprekend ver zuimde de heer De Kleuver niet om over de geschiedenis van het oude ka steel Remmerstein te spreken. De bossen zijn momentel rijk aan paddestoelen en hierbij werd veelvul dig stilgestaan. Men deed zelfs enkele zeer zeldzame vondsten, o.a. onder een eikenhoutstomp de op de hertetruffel parasiterende knotszwam. Deze vondst mag uniek worden genoemd. Daarnaast waren de prachtige gouden en bronzen herfsttinten een studie op zichzelf waard. Geen wonder dat het gezelschap na afloop voldaan was en dit werd dan ook niet onder stoelen of banken ge stoken. De heer Verbeek, hoofd der school te Dodewaard, bracht de excur sieleider dank voor zijn rondleiding. Door het Nut te Dodewaard zullen nog enkele excursies naar de mooie zuidoosthoek van Utrecht worden ge maakt en men heeft reeds nu de heer De Kleuver verzocht de leiding hiervan op zich te nemen. Tijdens een gecombineerde vergadering die de C.J.B.T.B. j.l. vrijdag hield met de Chr. Plattelands Meisjesbond is be sloten, ter navolging van vorig jaar, op donderdag 21 oktober a.s. weer een drop ping te organiseren. Behalve dit besluit werden de ongeveer zestig aanwezigen op deze avond in ken nis gesteld van de mogelijkheden voor persoonlijke verzekeringen. Hierover sprak n.l. de heer van Dijk uit Hilver sum van de Voorlichtingscommissie voor het verzekeringsbedrijf met als onder werp „Niemand leeft alleen voor zich zelf". Na de pauze werden enkele films vertoond w.o. „Naar de sneeuwtoppen van Nieuw-Guinea". Aan het eind van de ver gadering werd besloten voor het in janu ari te houden jaarfeest het toneelstuk „Ruwe stormen" in studie te nemen. Maandagochtend j.l. ontdekte jacht opziener Van de Kaa te Renswoude een drietal jongelui, die trachtten enkele fazanten te bemachtigen. Bij aanhou ding van deze jongens bleek reeds spoe dig, dat hierbij het verhaal niet geheel klopte en een nader onderzoek bracht dan ook aan het licht dat de bromfiets, waarmee zij naar Renswoude waren ge komen, gestolen was. De jongelui, die ter beschikking van de rijkspolitie werden gesteld, waren afkomstig uit de omgeving van Arnhem en hadden de bromfiets in Nijmegen ontvreemd. In de loop van de middag werden zij dan ook naar Nijmegen overgebracht, alwaar het verdere onderzoek zal wor den voortgezet. TWEEDE UITVOERING VAN „ONS GENOEGEN" De muziekvereniging „Ons Genoegen" te Renswoude gaf zaterdagavond haar tweede uitvoering in het gebouw „Re- hoboth"'. Voor deze avond bestond we derom bijzonder veel belangstelling en de zaal was dan ook geheel uitverkocht. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer burgemeester J. A. Hosang, de oprichter van de vereniging, de heer Leo van Geldern en een groot aantal vertegenwoordigers van zustervereni gingen uit de omgeving. Het programma van deze uitvoering was gelijk aan dat van de vorige week en dit betekende opnieuw een succes volle avond. „Ons Genoegen" blijkt hiermede een grote plaats in de dorpsgemeenschap en zelfs daarbuiten in te nemen, hetgeen bovendien blijkt uit de verschillende uitnodigingen, die werden ontvangen om ook elders op te treden. Amerongen heeft een bijzonder druk weekend achter de rug. Een drukte die zondagochtend zijn hoogtepunt bereikte doordat honderden ANWB-leden in auto's het dorp binnentrokken, met als doel een rustige wandeling in de om geving van het dorp. De Hof, Burg. v. d. Boschstraat, Kon. Wilhelminaweg en andere straten in de omgeving van het hotel „Buitenlust" waren volgestouwd met enkele honder den luxe wagens, voor Amerongen een ongewone aanblik. De Amerongers heb ben zich overigens van deze drukte weinig aangetrokken. Slechts een enke ling kwam de meldingspost bij hotel „Buitenlust" in ogenschouw nemen. Zaterdagmiddag kreeg men een voor proefje van de drukte die zondag zou volgen. Een kleine vierhonderd wande laars hebben zaterdagmiddag bij prach tig weer een wandeling gemaakt door een deel van Amerongen en door de bossen rond het dofp. Dat men genoten heeft bleek wel uit de reacties van de deelnemers. Zondag werd het aantal wandelaars verviervoudigd. In de bossen was de drukte nog groter als in Amerongen op een normale werkdag. Ook nu weer allemaal tevreden gezichten bij de te rugkomst. De Toeristenbond ANWB organiseert ieder jaar deze individuele wandeltoch ten, om de vele leden die de herfstna- tuur nauwelijks zien, in nader kontakt te brengen met het Nederlandse land- schapsschoon. En hiervan kan men in Amerongen ten volle genieten. Tijdens de huldi ging van elf jubi larissen by de Kon. Scheepjeswolfabrie- ken, brengt de heer II. Oudhuizen (staande) de dank over namens alle jubilarissen aan de directie. In aanwezigheid van de voltallige directie en verdere bedryfsfunctionarissen zyn j.l. vrüdag in de kantine van de Kon. Scheepjeswolfabricken 11 personeelsleden ge huldigd in verband met hun 40-jarig dienstjubileum. Vergezeld van hun echtgenotes werden de jubilarissen welkom geheten door de personeelschef drs. J. F. A. Rutten en zijn assistente mej. C. Schoonhoven die de dames by het binnentreden verwel komde met een ruiker anjers. MARKTBERICHTEN Eiermarkt: aanvoer 98.000 stuks. Prij zen van 15,75 tot 16,50 voor de grote eieren en van 10,tot 13,voor de henneëieren. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prij zen van 48,— tot 64,— per stuk. Han del redelijk. Nadat alle gasten plaats hadden geno men werd de bijeenkomst geopend door de directeur drs. W. F. Frederikse, welke aanving het heuglijke feit te gedenken zo'n groot aantal jubilarissen in deze samenkomst aanwezig te zien en hen daarna voorstelde aan de loco-burgemees ter, de heer Ant. de Ruiter. De heer de Ruiter complimenteerde de jubilarissen en zei blij te zijn deze heug lijke taak te mogen verrichten. Spreker wees op de tijd dat er nog alleen maar sajet werd gemaakt en daarna de grote expansie van de D.S.-gemeenschap mede door het trouwe meewerken van de ju bilarissen en dat het daarom H.M. de Koningin had behaagd deze trouw te be lonen met een onderscheiding. Hierna werden de jubilarissen door de heer de Ruiter gedecoreerd en geluk gewenst. ERETEKEN Felicitaties werden ook aangeboden door drs. Frederikse die de onderschei dingen zag als een ereteken voor de veer tig jaren trouwe dienst aan het bedrijf verricht. De directeur wees vervolgens op de talrijke jubilea van 25, 40 en 50 jaar hetgeen hij een goede weerspiege ling noemde van directie en personeel wat de gemeenschap in het bedrijf be treft. Spreker hoopte dat alle jubilarissen nog lange tijd in goede gezondheid hun taak in de D.S.-gemeenschap zouden mo gen vervullen. Hierna namen de jubilarissen van de directie een enveloppe met inhoud in ontvangst. Tenslotte weer drs. Frederik se nog op de bescheidenheid bij de mees te dragers van een onderscheiding, voor al bij feestdagen en daar de originele on derscheiding nogal groot van stuk was, bood spreker de jubilarissen de kleine draagmedaille namens de directie aan. VAKMANSCHAP De volgende spreker was de heer E. Verhal, die namens de ondernemingsraad het woord tot de jubilarissen richtte. Hij wees er o.m. op dat trouw de grondslag is van alle deugden en dat de jubilaris sen een weerspiegeling waren van deze trouw, in tegenstelling tot de jongere ge neratie die vaak als vliegende kraaien van het ene naar het andere bedryf gaan, „de goede natuurlijk niet te na gespro ken", aldus Verhal. Spreker memoreerde o.m. dat een lang dienstverband gunstig voor beide partij- Voor het Wagening.se Kantongerecht hebben drie jeugdige Wageningers in de leeftyd van 17 tot 19 jaar die met hun bromfietsen de maximum snelheid had den overschreden en tevens door gevaarlijk rijden enkele fietsers hadden ge hinderd, zware straffen tegen zich horen eisen. De Officier van Justitie Mr. A. J. J. Pfeil uitte scherpe kritiek op het ge drag van de jeugdige brommers. „Jul lie wilden bromfiets-nozem spelen, dat vinden jullie immers zo'n mooi woord", zo zei hij. „Jullie weten ech ter blijkbaar niet hoeveel ongelukken er dagelijks gebeuren en daarom ho ren jullie niet thuis op de weg". De Officier eiste daarna tegen elk der drie verdachten 10,of 2 da gen met verbeurdverklaring der brom fietsen. De jongelui schrokken zichtbaar van deze eis want het betekende dat ze hun bromfietsen voorgoed kwijt zijn. Een er van was op afbetaling gekocht en er waren nog pas enkele termijnen voldaan Een beroep op de rechter om een milder vonnis had echter geen resultaat. Integendeel, rechter van de Brand was het volkomen eens met de eis van de Officier. Iiy vonniste conform en in het algemeen gaf hy nog de waarschuwing dat de bromfietsers zullen moeten leren zich aan de wettelijke bepalingen te houden. Men kan er op rekenen dat voortaan vaker verbeurdver klaringen zullen volgen. en is en voor de landelijke economie, vooral als voornoemde redenen gesteund worden door mensen met routine en groot vakmanschap, verkregen door jarenlange praktijk. SCHOOLBANKEN Als laatste spreker dankte namens de jubilarissen de heer Oudhuizen de direc tie voor het medewerken bij het verlenen van de onderscheidingen en wees o.m. op de band met het vorstenhuis. Aan de heer de Ruiter vroeg hy de beste wensen op een spoedig herstel namens de jubila rissen over te brengen aan burgemeester Bakker. Spreker wilde ook nog even de aan dacht richten op de heer Frederikse die ook al deze jaren het bedryf groot heeft zien worden en als voorbeeld heeft ge diend voor allen. Voorts verklaarde hij dat de jubilarissen elkaar al kenden van de schoolbanken en zy nu 40 jaar nadien by elkaar waren om dit heuglijke feit te vieren. Tot slot wees de heer Oudhuizen er op, dat allen dankbaar moesten zijn aan God dat zy hun werk nog in gezondheid moch ten verrichten. Na het officiële gedeelte waren de aanwezigen nog enige tyd ge zellig byeen. De volgende personeelsleden ontvingen een onderscheiding: H. Oud huizen, W. C. v. Asselt, W. de Man, H. de Ruiter, J. v. d. Kraats, J. Diepeveen, C. v. d. Lustgraaf, J. v. d. Lustgraaf, P. v. Dyk, A. v. d. Pol en A. v. d. Haar. Vorige week donderdag kwam de raad van Amerongen, onder voorzitterschap van burgem. W. Martens bueen, ter bespreking van de resterende agendapunten van de vergadering van dinsdag 4 oktober j.l. Afwezig met kennisgeving waren de leden Hasselaar en Tenge. Het belangrykste punt van de agenda vormde deze avond de bepaling van het standpunt omtrent de consessie van de Ned. Gas My te Veenendaal. De laatste jaren worden grote hoeveel heden aardgas in Nederland aangetrof fen. Dit gas wordt door een staatsgas- bedrijf via ean uitgebreid buizennet ter beschikking van verschillende gemeen ten gesteld. Ook Amerongen komt hier voor in aanmerking. Aan dit aardgas zyn vele voordelen verbonden boven het tot nu toe in de fabriek der N.V. vervaar digde gas, zowel technisch als wat de prijs betreft. Voor de industrie bestaat de mogelykheid dit gas bij grote hoeveel heden tegen een lage prijs te betrekken. Aan de N.V. is een consessie verleend welke in 1974 eindigt. Wil men op aard gas overgaan, dan dient deze consessie gewijzigd te worden, omdat de N.V. nieuw kapitaal moet investeren. De con sessie moet een looptyd van 20 jaar heb ben (tot 1980). Het gebied van de Gasmy. omvat de gemeenten Veenendaal, Rens woude, Scherpenzeel, Woudenberg, Leer- sum, Amerongen en Rhenen. Rhenen wenst de consessie te beëindigen. B. en W. stellen voor ten einde tot een juiste beslissing t^ komen een rapport te vragen aan het Gasinstituut der Ver. van Exploitanten van gasbedrijven in samen werking met het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten. Dit rapport moet door de gemeenten (met uitzonde ring van Rhenen) gezamelyk betaald wor den. Voor Amerongen komt dit op 200,-. Na ontvangst van het rapport zullen B. en W. hun standpunt bepalen. De heer Dagnelie acht het standpunt van Rhenen acceptabel. Spr. is er in prin cipe voor dat de gaslevering in rykshan- den komt, maar wil eerst rapport af wachten. Spr. vraagt wanneer dit te ver wachten is. Oook de heer Wildeman wil advies af wachten. Hij is van mening dat Rhenen goede argumenten gehad zal hebben. Spr. hoopt dat in ieder geval de prijs van het gas naar beneden zal gaan. Voor zitter zegt dat het een belangrijke zaak is daarom het gevraagde rapport. Rhe nen is van mening dat een openbaar li chaam het gas goedkoper kan leveren dan een particulier. Burgemeester Mar tens is daar niet zo zeker van. Hij merk te op dat de Gas Mij altijd klaar stond Doordat de bestuurder zich even bemoei de met zyn kind dat op de achterbank lag te slapen, is maandagmiddag op de Kon. Wilhelminaweg te Amerongen een personenauto in volle vaart tegen een boom gebotst. Van de inzittenden, de fam. Pouw uit Hilversum, moest de 28-jarige mevr. P. ernstig gewond naar het ziekenhuis in Zeist overgebracht worden. Ook de heer P. (29) en zyn 2-jarig dochtertje liepen verwondingen op. De slachtoffers zyn la ter van Zeist overgebracht naar het zie kenhuis in Hilversum. De auto werd zwaar beschadigd. In een bijzondere raadsvergadering werd dinsdagavond het overiyden her dacht van de heer J. Boelhouder, wethouder van sociale zaken en onderwys der gemeente Rhenen, die afgelopen zaterdagochtend het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Wegens verblijf van burgemeester Mr. Bosch ridder van Rosenthal in de Verenigde Staten stond de vergadering onder voorzitterschap van de waar nemend burgemeester wethouder W. Klaassen. Alle fracties waren aanwezig, met uitzondering van de Vrije Party, waarvan het lid P. Kosters wegens ziekte be richt van verhindering had gezonden. Nadat wethouder Klaassen het over- lydensbericht had voorgelezen sprak hij de herdenkingsrede uit. Na de vele functies te hebben ge memoreerd, waarin de ontslapen wet houder werkzaam was en waarvan wij in een eerder bericht reeds uitvoeriger melding maakten, stelde wethouder Klaassen vast de overledene veel dank verschuldigd te zijn. „Wij willen op dit plechtige ogenblik", aldus de waar nemend voorzitter, „onze dank ook uitspreken voor alles wat door hem werd gedaan in het belang van onze gemeente, in het belang van haar be volking. Dank voor alle zorg, alle moei te, alle tijd die door hem werd gege ven, ook tot op het laatste moment, toen het eigenlijk al niet meer kon en door zijn ziekte hem het werk onmo gelijk werd. Dit werk. had zijn liefde, en hieraan gaf hij zich geheel, gaf hij zich zoals hy was, eerlijk en trouw, soms fel reagerend als hij het niet met een voorstel eens was, anderzijds sti mulerend als maatregelen in het belang van de bevolking genomen konden worden. In het bijzonder denken wij hierbij aan het vele werk door hem gedaan tot oplossing van de woning nood in onze gemeente. „Het onderwys", aldus ging wethou der Klaassen voort, „had zyn byzondere belangstelling. Mede door zyn activiteit zyn nieuwe scholen gebouwd en bestaan de scholen uitgebreid. Voor het benoe men van leerkrachten stelde hy veel tyd beschikbaar en zyn grote reizen gemaakt om te trachten de beste krachten voor Rhenen aan te trekken. In het werk voor sociale zaken toonde hij in het byzonder zijn liefde tot zijn naaste en deed hij zo veel in zijn vermogen lag om leed te verzachten en opbouwend werk te ver richten. Wy danken voor de vriendschap die wy van hem mochten ondervinden en ik weet hierin ook te spreken namens de Burge meester, die, reeds van zorg om hem vervuld, zyn reis heeft aanvaard, niet vermoedende dat reeds enkele dagen na zyn vertrek, een einde aan dit leven zou komen. Onze gedachten gaan op dit moment in het byzonder uit naar mevrouw Boel houder, die reeds zo vele, vele avonden alleen heeft doorgebracht, door het werk dat haar man deed voor onze gemeen schap en die thans zo eenzaam achter- blyft. Moge de Almachtige God, die ons geen rekenschap verschuldigd is van zijn da den, haar kracht schenken om dit zo grote verlies te dragen." De heer Klaassen verzocht hierna de raadsleden en de talryke aanwezigen op de publieke tribune de overledene te ge denken door staande twee minuten stilte in acht te nemen, waarna deze plechtige zitting, die getuigde van warme sympa thie met de ontslapene, werd beëindigd. U hebt vele mogelijkheden om ineens f 135,- uit te geven. Moor géén enkele manier weegt op tegen deze unieke kans om voor f 135,- een costuum van klasse te kopen, n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK als een beroep op haar gedaan werd. Voorstel z.h.st. aangenomen. De woningadviescommissie werd in zyn geheel herkozen, evenals de plaats vervangende leden. Het aangaan van een kasgeldlening werd z. h. st. aanvaard. Rondvraag. De heer Dagnelie wyst er op dat en kele woningen aan de Koningin Wilhel minaweg nog niet op de waterleiding zijn aangesloten gezien de hoge extra kosten. Hy acht het billijk dat deze huizen die op de riolering via de Burg. v. d. Bosch straat moeten aansluiten dit tegen nor male pryzen kunnen doen. Voorz. zegt dat de kosten hoog zijn vanwege de afstand tot de Burg. v. d. Boschstraat. Er zyn besprekingen gaan de om de riolering door het openbaar pad langs de huizen te leggen. De heer Blankesteyn vraagt de riole ring ook langs de Kon. Wilhelminaweg te leggen tussen Holleweg en Molenstr. Dit kan zodra de riolering klaar is tus sen Holleweg en Kievit. Voorts Infor meert hy naar de aula en naar een huur verhoging van 25 cent voor de oude wo ningwetwoningen. (Dit in verband met de aan te brengen extra stopcontacten). Indien men deze niet wil hebben behoeft men niet te betalen. De heer v. d. Dikkenberg informeert naar het afstaan van gronden t.b.v, de zuiveringsinstallatie. Nog geen antwoord van Veenendaal ontvangen. Spr. wyst op de gevaariyke gleuven in de bermen langs de Overbergse wegen. De heer Schreuders vraagt wanneer de weg by de nieuwe huizen in Overberg verhard zal worden. Voorz.: dit is een onderdeel van het bouwplan in Over berg. De heer Wildeman wil alsnog Brug manspompje in orde maken. Voorz. zegt dat er wellicht een nieuwe pomp komt by het bejaardencentrum. De heer Wil deman wil Brugmanspomp als reserve gereedmaken. Spr. pleit voor de vrije za terdag voor de gemeentearbeiders. Voor zitter merkt op dat zaterdags de straten worden schoongemaakt. De heer Wilde man verzoekt de volgende posten op de a.s. begroting op te nemen: 3000,voor een muziekschelp, 1000,voor een tuin huis in het plantsoen en een post voor het aanleggen van een waterpartij by de pomp op de Hof. (Vervolg van pagina 1) Evenals de heer Verkuijl, vond de heer S. Kroesbergen (AR) het verheu gend, dat Veenendaal steeds veelzijdi- ger wordt op industriegebied. Daardoor is men niet zo kwetsbaar in tijden van werkloosheid. Daarnaast zullen jonge lui, die opgeleid zijn door de chr. techn. school alhier beter een plaats kunnen vinden in de plaatselijke bedrijven. Het was nog wel eens moeilijk om al deze jongens in Veenendaal aan het werk te krijgen. De woningpositie was volgens spre ker nog nooit zo erg geweest als nu. We lopen vast, aldus de heer Kroes- bergen als er geen byzondere maat regelen worden genomen. Als het zo doorgaat komt er in 1961 geen wo ning klaar. De heer Jac. Slok (AR) vond het de Veenendaalse bevolking tot eer strek ken, dat men hier aanvragen voor in dustrievestiging krijgt. Hier blijkt uit, dat men de mentaliteit van de inwoners van Veenendaal waardeert. B. en w., aldus loco-burgemeester Ant. de Ruiter, waren dolgelukkig met deze aanvraag en dit nieuwe succes stemt hen dan ook tot dankbaarheid. B. en w. hebben snel besloten en het is nu eenmaal zo, dat men niet te veel be zwaren in de weg moet leggen bij een nieuwe industrie. Veenendaal is een in dustrieplaats. Er blijven moeilijkheden, in de eerste plaats het woningtekort, maar b. en w. blijven hun best doen en kunnen niet meer bereiken dan in hun vermogen ligt. Er wordt geen voorstel in de wind geslagen, maar er is ook nog nooit iemand geweest, die gezegd heeft: „op die manier kun je meer woningen krij gen." Het blijft een penibele situatie als men weet, dat er over het hele land 32.500 woningen te verdelen zijn. Toch mag men daarop geen nieuwe industrie afwijzen. Dan zou men beter het bord op de Industrielaan „Vestigt hier uw industrie" kunnen verwijderen. Als men ziet hoeveel kinderen tegen woordig de lagere scholen in Veenendaal bevolken dan moet men wel voor de toe komst zorgen. Al deze kinderen moeten mettertijd aan brood worden geholpen en dat betekent voldoende werkgelegenheid. Het zou nog erger zijn als straks heel Veenendaal vol huizen stond en er was geen werk. Iedere nieuwe werkgelegen heid moeten we daarom met beide han den aangrypen. Aan overleg met de plaatselyke in dustrie over nieuwe vestigingen denkt het college niet. Deze industrie komt ook niet met het gemeentebestuur praten als zy een gedeelte van hun bedryf buiten Veenendaal willen ves tigen. Het vroegtijdige persbericht, waarop de heer Verkuyl doelde had ook de voor zitter een beetje verwonderd. Maar aan de andere kant, zei spreker, houdt men persmensen niet overal vandaan. En het is toch ook te waarderen, dat men ook op dit terrein actief is. Een waarschuwend geluid kwam van wethouder C. N. van Kuijk (A.R.) Op het moment leven we in een zeer gunstige conjunctuur, maar op grond daarvan kunnen we geen be drijven gaan afwijzen. Het kan wel eens anders worden en dan kan een crisis door de veelzijdigheid van in dustrie worden opgevangen. Arbei ders van buiten aantrekken is nor maal, dat is altijd zo geweest. Volgens spreker hoefde men niet be vreesd te zyn met het optieterrein te blijven zitten. Deze andere percelen biy- ven altijd goed verkoopbaar. Inderdaad wordt grond in optie gegeven, die nog niet geheel eigendom is van de gemeente, maar er is reden om aan te nemen, dat dit binnenkort in kannen en kruiken is. Tot slot zei de wethouder: we moeten dit allemaal commercieel zien. Het in dustrieterrein is bouwrijp gemaakt, het geen geld heeft gekost. Daarom verkopen als er te verkopen is. Dat betekent een last minder. Meermalen had men volgens wethou der Joh. van Hardeveld een industrie la ten afspringen pp het punt: woningen. Maar dat kan men ook niet altyd doen. Dit bedrijf zyn slechts twee woningen in 't vooruitzicht gesteld. Tijdens de rondvraag bleek, dat giste ren in Utrecht nog weer is onderhan deld over het uitbreidingsplan „Schry- verswijk". Dit op een vraag van mevr. Buddingh, die deze affaire om te huilen vond. Men zou zo langzamerhand kunnen gaan spreken van „Schreierswijk". (Vervolg van pagina 1) De bezetter stond toe dat het Leger verder voort zou bestaan onder de naam Geloofsgemeenschap het Leger des Heils, maar dan zonder uniform en zonder bui tenactiviteiten. De plaatselyke afdeling had echter haar huisvesting verloren en men wilde en kon de samenkomsten niet verwaarlozen. Vandaar dat het Leger in de oor logstijd een zwerversbestaan heeft geleid. Nadat men talrijke huis samenkomsten had gehouden, kreeg het Leger uiteindelijk kans „Ons Huis" - een evangelisatiegebouwtje aan de Fluiterstraat - te betrekken. Dat was in 1943 maar nog geen jaar later, in september 1944, werd het door de bezetter gevorderd en opnieuw had het Leger geen onderdak. Gelukkig slaag de men er in bijeen te komen in Pro Rege, todat op Pinksteren 1945 de heils soldaten terug konden keren in „Ons Huis". Een heuglyke dag was 19 novem ber 1955 toen een geheel verbouwde zaal geopend werd o. 1. v. Commission John Allan. Deze zaal in de Fluitersstraat is op heden nog in gebruik by het Leger des Heils. En hierin zullen ook de jubi leum-festiviteiten plaats hebben. Waarop kan nu het Leger by dit jubi leum, uitgezonderd de uitbreiding van het Evangelie, terug zien? Een opgave van alle daadwerkelijke steun zou een te gro te lyst worden. Samenvattend strekte zich dit uit op maatschappelijk terrein, zoals gezinszorg, reclassering, bemoeiingen met minder-bedeelden, Kerstacties, Chr. lec- tuurverspreiding, bestrijding van alcohol isme enz. enz. En wat het meest pryzenswaardige is, dit alles geschiedt zonder aanziens des persoons. Wie kent niet de bekende Kerstactie met de Kerstpotten van welke op brengst ieder jaar een kleine hon derd Kerstpaketten aan behoeftigen in dit gebied worden uitgereikt? En dat in de Kerstnacht iedere zieke een verrassing krygt en iedere bejaarde in het Bejaardentehuis een fruit- mandje ontvangt? Dit (vele) geld brengen de heilsoldaten byeen door om beurten de wacht te be- DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES Prachtige zuiver wollen 80 cm breed, van 4,95 MANUFACTUREN W BEDDENaLEWKANTEM vrfNfNDom GORTSTR.39 Ttlif.Zlt' trekken bij de Kerstpotten, en huis-aan- huis hun collectebus te laten rammelen. Geschiedt het werk in alle stilte, het jubileum wordt terecht openlijk gevierd. Op zaterdag 19 november wordt de jubi- leumweek geopend door de Divisie-Offi cier Majoor Kruisinga uit Arnhem m-m.v. de Korpsbrigade uit Zeist. De rest van de week staat voorname lijk in het teken van samenkomsten, w.o. een speciale voor de jeugd. De sluiting op zondag wordt geleid door kolonel Ph. v. Dalen uit Amsterdam. (Vervolg van pagina 1) verse groepen o.a. uit Maarn, Nijker- kerveen en Cothen. Onderweg hadden de organisatoren nog een verrassing voor de deelnemers in petto in de vorm van een verkwik kende dronk die op de Defensieweg door de plaatselijke melkindustrie werd uitgereikt. Na de grote rust op de Grindweg trok het wandelleger opgewekt door de bos sen in de richting van de finish waar vele belangstellenden de intocht gade sloegen. PRIJSUITREIKING Nadat de jury, waarin ook leden van andere wandelbonden zitting hadden genomen, de prijstoekenning had vast gesteld, werd de uitslag bij monde van de S.G.W.B.-Bondsbestuurder, de heer Rietveld, bekend gemaakt. In het overvolle Trefpunt bracht de ze allereerst dank aan allen die aan de orgahisatie van deze tocht hadden mee gewerkt. In het bijzonder noemde hij de administratie die op het laatste moment een groot aantal inschrijvingen kreeg te verwerken (bij de voorinschrijving hadden 650 deelnemers zich opgegeven) Vervolgens sprak hij zijn vreugde uit over het feit dat er zo'n groot aantal verenigingen hadden ingeschreven, af komstig van alle bonden. „We zijn op de goede weg," aldus dhr. Rietveld. „Als we voortgaan elkaar te vinden dan moet er in de toekomst iets goeds groeien van de Nederlandse wandel sport." „Geen haarkloverij", zo zei hij, „en laat onze sport niet van onderling ge krakeel uit elkaar vallen. Laten we el kaar de hand geven want dat is het streven van onze sport en niet anders!" Door de aanwezigen werden deze woorden met luid applaus ontvangen. Hierna ging het bondsbestuur over tot de prijsuitreiking, waarbij de plaatse lijke wandelgroep Peehavee een extra huldiging kreeg in de vorm van een boeket bloemen, omdat zij de 1500 km vol had gelopen. De prijzen vielen aan de volgende groepen ten deel. 10 km: Eerste prijs en winnaar van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door het nieuwsblad „De Vallei": SSS-3 uit Veenendaal. 2. SSS-2, Veenendaal. 3. Beatrixschool, Veenendaal. 4. Vriendenschaar, Bennekom 15 km: Eerste prijs en winnaar van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de gemeente Veenendaal: SSS-1 uit Veenendaal. 2. Vrolijke Zwervers, Opheusden. 3. Voorwaarts Mars, Nieuwpoort. 4. DVO, Veenendaal. 18 km: Eerste prijs en winnaar van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door fa. P. N. Heij, Veenendaal: Vechtkan- ters, Maarsen. 2. Peehavee, Veenendaal. 3. Natuurvrienden, Ede. 4. LOL, Bennekom. Bijz. groepen: 1. Res. Politie, Enschede. 2. BB, Veenendaal. (Vervolg van pagina 1) B., grossier te Arnhem, kreeg een proces-verbaal omdat hij zijn werkne mer S. in de Hoogstraat te Wageningen had laten ryden met een bestelauto, waarvan twee banden te glad waren afgesleten. Dat klopt wel, gaf B. onlangs voor het Wagenings kantongerecht toe, maar ik kon geen nieuwe banden krijgen nog. Ik had er vier besteld en twee ge kregen en die had ik ook op de auto gezet. De andere waren nog in bestel ling en die ontving ik kort nadat S. was aangehouden. Later, nadat ook die banden aangebracht waren, is S. er mee op het politiebureau geweest en het verbaasde me, dat ik daarna toch nog een proces-verbaal kreeg. De agent had namelijk tegen S. gezegd, dat als hij de auto op het bureau liet contro leren nadat de oude banden gecovered of door goede vervangen waren, hij geen verbaal zou opmaken. Dat moet hij verkeerd begrepen hebben, meende de officier, want zo iets komt nooit voor. Waarschijnlijk is er gezegd, dat dan de banden niet in beslag genomen zouden worden. Ik be grijp, dat dat voor u nogal een desillu sie geweest moet zijn en daarom wil ik mijn oorspronkelijke eis halveren: '50,of 10 dagen. Vonnis conform. Toen De K., chauffeur te Hilversum, enige tijd geleden met zijn vrachtauto met aanhangwagen op de rijksstraat weg bij Eist reed, sneed hij bij het in halen een bestelauto. Deze werd door de aanhangwagen geraakt en in de berm gedrukt. Voor het Wageningse kantongerecht ontkende verdachte een verkeerde ma noeuvre gemaakt te hebben. Juist de bestuurder van de bestelauto had het verkeerd gedaan, want die was naar links uitgeweken, toen hij werd ge passeerd. Hij had volgens De K. waarschijnlijk de aanhanger te laat opgemerkt. Er waren evenwel verschei dene aanwijzingen ondermeer de verklaring van de bestuurder van de bestelauto die er op wezen, dat ver dachte wel degelijk gesneden had. De eis luidde 75,of 15 d. en een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van 4 maanden. Rechter v. d. Brand liet de boete on gewijzigd, doch de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid stelde hy op een jaar met een proeftijd van twee jaar.

De Vallei | 1960 | | pagina 2