HET HEELAL IN DE OUDHEID Jeugdwerk „De Instuif' heeft gebrek aan (gespecialiseerde) medewerkers 24 oktober: 15 jaar Verenigde Naties DOVO deelde broederlijk de punten met Genemuiden Rhenus zette achterstand om in winst ARAM Tekort aan speelsters bedreigt VUV's hoofdklasserschap TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 19 OKTOBER 1960 Nr. 83 „Aarde een doos en zon een glazen bol" De filosoof en de rekenaar Bol of platte schijf? Heropening boek- en kantoor boekhandel Davelaar Marktberichten RHENEN Per 1 september j.l. stichting geworden Kangoeroevreugd Rhenania uit Kleef te gast bij Unitas ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht Krachttoer van VC V-reserves R.K. Unitas versloeg Duitse gasten Voor ons, mensen van de twintigste eeuw, hebben de planeten, de zon en de sterren of welke hemellichamen ook, naast wel de nodige geheimen niets bovennatuurlijks meer. Wij zijn op de hoogte met een paar globale wetten die in de onmetelijke ruimte gelden, wij weten zo ongeveer wat zich afspeelt in onze onmiddellijke omgeving. In tegenstelling tot onze verre voorouders twijfelen wij geen ogenblik aan de waarheid, dat de aarde maar een heel nietig plaatsje inneemt in dit onvoorstelbaar grote heelal, waarin afstanden met onuitsprekelijk veel nullen moeten worden geschreven. Onze elektro nische apparaten en verfijnde prisma's hebben ons die les wel geleerd. Ondanks de klap, die onze verwaand heid bij die ontdekking heeft gekregen, is onze belangstelling voor de ruimte in het geheel niet getaand. Was het vroe ger - eeuwen terug - vooral het mythi sche dat de mensen met een heimelijk ontzag naar het heelal deed zien, nu is het een op de praktijk gerichte nieuws gierigheid. De ruimtevaart nadert met rasse en zekere schreden, dromen en ver halen gaan werkelijkheid worden en eens zullen wij het gebied binnendringen, waarover sinds de komst van de mens de meest wonderlijke theorieën zijn opge steld. Sommige van die oude, destijds met veel geestdrift verkondigde „waarheden" zijn in oude geschriften en tekeningen, gevonden op opgegraven aardewerk, be waard gebleven. Het is treffend, hoewel niet verwonderlijk, dat zij parallel lopen met de telkens wisselende cultuurvormen uit de antieke wereld. De latere Grieken echter, rationele denkers, bouwden zich een voorstelling uit wiskundige begrip pen. Hun voorouders en bijvoorbeeld de oude Egyptenaren, die wijsgeriger en wat fantastische waren,lieten niet hun reke naars maar de filosofen het karwei op knappen een „beeld" van het heelal te maken. Niet vreemd is het, dat deze laatsten talrijke godsdienstige elementen in dat ruimtebeeld verweefden. De Egyptenaren hadden, lang voor het begin van onze jaartelling, een voorstelling van het heel al, die geïnspireerd was op hun eigen le vensomstandigheden. De ruimte was een smalle doos - smal als de Nijldelta - waarvan de hoeken gevormd werden door vier hoge bergen. Op hun toppen rustte het hemelgewelf waaraan de sterrenlam pen hingen. Langs de buitenkant van die bergketen stroomde de „Grote Rivier", waarop de boten met zon, maan en pla neten dreven. De Melkweg was ook een „rivier", de Hemelse Nijl, die het rijk der gelukkigen bevloeide. Rivieren of zeeën, vuur en dodenver blijf zijn elementen die telkens terug keren in de theorieën, die de mens in het verleden om de aarde en het heelal vormde. Aan het begin van hun bescha- vingscultus, zo'n 2900 jaren geleden, dachten de Grieken zich het heelal als een grote bol, die gedeeld was in twee helften. De bovenste, bedekt door het he melgewelf, was gevuld met „ether", bij zonder ijle lucht. Het onderste gedeelte vulden zij op met de Tartarus, de don- heeft plaats op 18 november a.s. kere onderwereld, waar de zon nooit toe gang kreeg, waarboven zich de Chaos uitstrekte. Precies tussen de twee helften lag de (platte) aarde, die omgeven werd door de rivier Okeanos (waarvan ons woord „oceaan" is afgeleid). Uit dit wa ter kwamen 's ochtends zon, maan en sterren, die daar voor de nacht weer in OPTREDEN VAN BEKENDE RADIO EN T.V.-ARTIESTEN Onder de titel „5 tellen na nü" zullen op 27 oktober a.s. in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan een aantal be kende radio- en t.v.-artiesten een voor stelling geven. O.m. treden dan op Corry Brokken en De Spelbrekers. Deze avond wordt georganiseerd door de plaatselijke muziekhandel van Hees. Vorige week donderdag heeft onder grote belangstelling de heropening plaats gevonden van de vernieuwde en gemoderniseerde boek- en kantoor boekhandel Davelaar (H. van Essen) in de Hoofdstraat te Veenendaal. Naast vele persoonlijke gelukwensen ontving de eigenaar talrijke schrifte lijke felicitaties en evenzoveel bloem stukken. De nieuwe winkelruimte is zeker vijf maal zo groot als voorheen, hetgeen de inrichting ervan ten goede komt. De direct in het oog lopende etalage heeft een volledige doorkijk in de winkel, wat het interieur een apart effect geeft. De ontelbare boekwerken zijn overzich telijk en praktisch langs de wanden op gesteld, terwijl een aantal moderne showtafels het geheel completeren. Wat de bezoeker direct opvalt is de gezellige inrichting van de winkel, waartoe de gebruikmaking van „rustige" kleuren veel heeft bijgedragen. Al met al een zaak die speciaal voor het winkelcen trum een aanwinst betekent en die iedere vergelijking in dit genre kan doorstaan. SCHERPENZEEL Aanvoer kippeëieren 1.000.000 stuks. Prijzen: 15,50 - 16,Henneëieren: 10,13,50. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Aanvoer biggen 214 stuks. Prijs: 45,58,Handel traag. verdwenen. In latere Griekse voorstel lingen bleef deze bolindeling van het heelal gehandhaafd. Alleen vulde Empe- dokles (450 voor Chr.) de bovenste helft op met veel vuur en een deeltje lucht. De aarde bleef bij allen zo plat als een Romeinse munt, met uitzondering van de school van Pythagoras, die de aarde als een kleine bol om het centraal gelegen en geconcentreerde vuur liet draaien. VIJFDUIZEND OLIEBOLLEN IN DUIZEND ZAKJES De Rhenense zwem- en poloclub „De Forellen" kan nog meer dan zwemmen. Deze week worden niet minder dan vijfduizend oliebollen in duizend zakjes verpakt, die komende zaterdag 22 okt. aan de man worden gebracht. De op brengst van deze actie is bestemd voor het trainingsfonds. JAN VAN DE VOORT VRAAGT EEN ZUSJE Jan van de Voort, wonende in de buurtschap Achterberg onder de ge meente Rhenen, heeft het volgende briefje geschreven aan de directie van Ouwehands Dierenpark: „Wilt u zo vriendelijk wezen om aan de ooievaar te vragen om een klein zusje. We zijn met vier jongens en daarom vraag ik dit. We willen zo graag een klein zusje hebben. Ook veranderde soms de zon van aard. Zo dachten de Grieken op een gegeven jan js waarschijnlijk geïnspireerd door ogenblik, dat zij een glazen bol was. ^et bericht van vorige week, waarin De ronde vorm van de aarde werd pas werd meiding gemaakt van de dank- wat algemener bekend nadat Copernicus betuiging van het Hilversumse meisje zo omstreeks 1520 zijn heelalbeeld begon te propageren. Hij was de eerste die niet de aarde maar de zon als middelpunt nam. Bijna honderd jaren later, in 1618, kwam tenslotte de tegenwoordige afbeel ding van ons zonnestelsel tot stand. Deze verdienste komt de geleerde Johannes Kepler toe, die de cirkelbanen, waarin Copernicus de planeten om de zon liet draaien, veranderde in ellipsen. Nog altijd bestaan over het heelal, waarvan maar een klein gedeelte binnen ons „gezichtsveld" ligt, vele theorieën. Of we eens achter de waarheid komen? Een eenvoudig sommetje maakt dat dui delijk: willen wij dat gedeelte van de ruimte bereizen, dat wij nu met de sterk ste kijker (de telescoop van Hale) kunnen overzien, dan zouden wij duizenden ja ren nodig hebben om, vliegend met de snelheid van het licht, die grens te be reiken. En dan nog moeten die fantasti sche ruimtevaarders erkennen, dat zij slechts een fractie van de ruimte hebben gezien. voor haar zusje Tilleke. De heer Ouwehand piekert zich in tussen suf om Jan een bevredigend ant woord te geven. Hij heeft namelijk het verzoek van Jan aan de ooievaar op het park overgebracht, maar hij kon het antwoord niet ontcijferen E.M.M.-JUBILEUMACTIE TEN EINDE De jubileumactie van de winkeliersver eniging EMM werd zaterdagavond be sloten met het optreden van de muziek korpsen Hosanna uit Pijnakker (N.B.) en de Arbeidersmuziekver. Voorwaarts uit Zeist. De talrijke attracties op het par keerterrein tegenover de gemeentelijke eierhallen genoten de laatste avond door de gunstige weersomstandigheden een grote belangstelling. Een en ander bracht bijzonder veel publiek op de been. De plaatselijke politie was versterkt met een paar collega's uit de omliggende plaatsen en was verplicht om tegen het scheiden van de markt nog even op te treden bij een onderlinge ruzie en dron kenschap. Naar wij vernemen is deze ac tie in alle opzichten geslaagd te noemen. FORELLEN GAAN OLIEBOLLEN VERKOPEN In de afgelopen drie jaar dat de Rhe nense Zwem- en Poloclub „De Forellen" bestaat, is er door bestuur en leden veel activiteit aan de dag gelegd. Door een intensieve training is men erin geslaagd zwemsters en zwemmers op te kweken, die glansrijk uit kunnen komen op wed strijden en tournooien. Ook de winter- training in het overdekte bad „Ozits" te Tiel is weer begonnen met twee selectie- ploegen. Dit alles kost echter handen vol geld. Met de contributies en de gemeente lijke subsidie alleen komt men er niet, zodat is overwogen op welke wijze de fi nanciën wat konden worden aangevuld. Zaterdag 22 oktober zal dit nu gaan ge beuren met een „Oliebollendag" Het ver- eniginsbestuur hoopt 5000 oliebollen aan de man te brengen. De leden van de ver eniging zullen zich met het verkopen be lasten. Eén van de chefs-kok in Ouwe hands Dierenpark, de heer van Toren burg, heeft zich bereid verklaard de bol len te bakken. De stichting Jeugdwerk De Instuif heeft voor dit seizoen te kampen met een tekort aan gespecialiseerde medewerkers. Dat wil dus zeggen mensen die gespecialiseerd z(jn op een bepaald terrein, bijvoorbeeld iemand die gezellig kan sporten of iemand die goed sleutelen kan en deze kennis van de winter in dienst wil stellen van do jeugd. Men is het er unaniem over eens dat één gediplomeerde kracht in de persoon van de heer A. H. v. Pijpen te weinig is, maar aangezien de begroting nu al spreekt over een bedrag van 30.000,— zal de aantrekking van een tweede vaste kracht dit jaar nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Om dezelfde redenen is het ook nog niet mogelijk tot een eventuele uitbreiding van het jeugdgebouw te komen. De jonge kangoeroe in Ouwehands Dierenpark krijgt steeds meer plezier in zijn „uitjes". Hij is nu al zover, dat er geen dag voorbij gaat of hij geniet met volle teugen van zijn spel in het buiten verblijf. Hij schijnt ook veel genoegen te vinden in het uithalen van „kwajongens streken" in de buidel bij zijn moeder. Soms hangt zijn staart eruit en staat hij dus op zijn kop in de „kinderkamer", dan weer hangen zijn staart èn zijn poot jes tegelijk overboord, of hij duikt weer voor lange tijd helemaal onder. Ma-kangoeroe is blij wanneer de klei ne in de ren speelt. Zij maakt dan dank baar gebruik van de gelegenheid om de „kinderkamer" een grondige schoonmaak beurt te geven. Reeds zeer veel bezoe kers maakten foto's van de kleine kan goeroe, wanneer hij olijk met zijn guitige kopje over de rand van de buidel de wereld inkijkt. De plaatselijke voetbalvereniging R.K. Unitas '48 heeft het afgelopen weckend voor de tweede maal bezoek gehad van de Duitse club „Rhenania" uit Kleef. Zaterdagavond werden de gasten in „Aquarium" aan de Nieuweweg ontvan gen waar voorzitter van Leemput van Unitas hen verwelkomde. De avond werd verder doorgebracht bij families waar de gasten waren ondergebracht. Zondagmor gen woonden allen aan gezongen Heilige Mis bij. Daarna werd gezamenlijk in „Aquarium" het ontbijt genuttigd. Zon dagavond was er een gezellig samenzijn ln het gebouw „De samenwerking" na dat er in de middaguren twee voetbal wedstrijden waren gespeeld. In de Sa menwerking werd gelegenheid gegeven tot dansen. Dit is de eerste keer dat er voor zondagavond-amusement een ver gunning werd verleend door de gemeente. RHENENSE DAMMERS WEER OP DREEF De Rhenense dammers zijn de com petitie prima gestart. De eerste ont moeting tussen RDV en DEZ eindigde in een 13-7 overwinning voor RDV. De vereniging DEZ is gevestigd te Ochten. Beide verenigingen komen uit in de afdeling Gelderland van de Kon. Ned. Dam Bond. De persoonlijke uitslagen waren als volgt: RDV—DEZ J. v. Setten W. v. Alphen02 L. A. Lieuwen J. Derksen 20 K. v. dPol J. C. Stam20 J. Keijman U. A. v. Binsbergen 02 J. Tollenaar R. v. Silfhout 11 W. Baars A. v. Soest 20 G. Huiberts J. W. v. Lavieren 20 W. de Bruin P. v. d. Berg20 Jos. Tollenaar H. Stam 20 J. Haalboom H. J. v. d. Heijden 02 Op 24 oktober a.s. zullen de Verenigde Naties haar vijftiende verjaardag herdenken: vijftien jaar wereldgeschiedenis, die voor ons als in een roes voorbij zijn gegaan. Terwijl wij ons in de veilige vaderlandse beslotenheid druk maak ten over de brede basis, de bezitsvorming en de voetbaltoto, heeft de ons om- Zonder het wellicht te beseffen, zijn wij de tijdgenoten en de ooggetuigen van ringende wereld in deze vijftien jaar een totaal veranderd aanzien gekregen, een wereldhervorming van minstens even grote betekenis als de grote volks verhuizing, de ontdekking van Amerika of de Franse revolutie. BUSSEN VOOR MANNEN EN VROU WEN GESCHEIDEN De vroede va deren van Catanza, Sicilië, hebben be sloten aparte bussen voor mannen en vrouwen te laten rijden. Dit naar aan leiding van klachten van vrouwen, dat zjj zo dikwijls in de bussen door mannen werden lastig gevallen. Bij de start van het nieuwe seizoen blijkt dat het aanbod groter is dan de maximum capaciteit van 450 tot 500 kinderen per week. Alle clubs zijn na genoeg volgeboekt, zelfs in die vorm dat er voor de 8-10 jarigen en de 11-13 jarigen een wachtlijst bestaat. Hierbij dient te worden opgemerkt dat de lei ding per club niet meer dan 15 kin deren heeft, omdat bij een grotere deel name het contact met de kinderen ver loren zou kunnen gaan. Over het geheel genomen is de be langstelling van de zijde van de jeugd groter dan het gebouw verwerken kan. Men zou als voorbeeld de instuifavon- den op zaterdag en zondag kunnen nemen: op het ogenblik komen daar zo'n zestig jongens en meisjes, maar als de gure winteravonden komen dan kan men op het dubbele rekenen. Toch zoekt men de uitbreiding niet direct in vergroting van de ruimte. In tegendeel, de uitbouw van het werk naar de interne kant wordt als de be langrijkste factor beschouwd. Activi teiten zoals het bezoek thuis aan de kinderen - waar geen tijd voor is - vra gen volgens de jeugdwerkleiding veel meer aandacht dan de externe uitbrei ding. TE WEINIG MEDEWERKERS Om de interne belangen zo goed mo gelijk te behartigen heeft het Jeugd werk vakkundige medewerkers nodig. Er zijn reeds talrijke jonge en oudere medewerkers die bijzonder goed werk verrichten maar de stichting blijkt vooral mensen nodig te hebben van een bepaald onderdeel van het jeugdwerk. Wanneer men er nu niet in slaagt hierin te voorzien, dringt zich uiter aard de vraag op of er wellicht over gegaan moet worden tot aanstelling van een tweede vaste kracht. T.a.v. dit punt werd van de zijde van het Jeugdwerk verklaard, dat dit gezien de financiële situatie nog niet mogelijk is. Er zou wel een redelijke kans bestaan wanneer de gemeenschap financiële hulp zou verlenen. Ook om die reden is het Jeugdwerk per 1 januari j.l. stichting geworden. Zoals gekend heeft het plaatselijke jeugdwerk een algemeen karakter, ter wijl het werk financieel gedragen werd door Sola Fide. Na een actie bij bedrijven e.d. slaagde men er in het draagvlak een tikkeltje te verschuiven naar de gemeenschap en met het oog daarop kon men het werk om het maar eens zo uit te druk ken, nog algemener maken door het oprichten van een stichting Jeugdwerk de Instuif. Het streven is echter gericht op een werkwijze zoals dat bijvoorbeeld in de naburige gemeente Wageningen het ge val is. Daar heeft men een stichting van alle kerken gezamenlijk met één stuk jeugdwerk. Het behoeft geen na dere uitleg dat men bij een dergelijke samenstelling veel meer armslag heeft. Immers de helft van de kosten worden gedragen door het rijk en gemeente (evenals in Veenendaal) en de andere helft door de gemeenschap. Op deze opbouw van het Jeugdwerk heeft de stichting haar hoop gesteld, ook omdat men dan in de gelegenheid zal zijn de wachtlijsten te doen ver dwijnen en al het werk dat op de jeugd betrekking heeft, tot in de details kan behartigen. Dot deze hoop niet ijdel is, bewijst de donatie-actie die enige tijd ge leden gestart is en die zich nog steeds uitbreidt. Uit alle lagen van de bevolking zijn mensen die bereid zijn een bepaald bedrag per jaar aan het jeugdwerk te schenken, en zoals gezegd dit aantal breidt zich steeds meer uit. NIEUWIGHEDEN Voor het reeds aan de gang zijnde seizoen heeft het Jeugdwerk enkele nieuwe activiteiten ingelast. De eerste donderdag van iedere maand wordt er voor de jeugd van 6-80 jaar in het jeugdgebouw een ruilbeurs ge houden, waar dus jong en oud welkom zijn die het verzamelen als hobby ge kozen hebben. Voor deze beurs blijkt overigens grote belangstelling te be staan want de eerste de beste avond waren er al meer dan vijftig grote en kleinen die kwamen kijken of er iets van hun gading was. De op bescheiden schaal gevormde judo-groepen waren direct al volge boekt, terwijl eveneens de zweefvlieg- club en de modelbouw sterk uitgebreid zijn. Óe meningen van de toeschouwers na afloop van de wedstrijd DOVO-GENEMIUDEN die zaterdagmiddag aan het Panhuis gespeeld werd, waren verdeeld. Men zou ze het best kunnen rubriceren in optimisten en pessimisten. Eerstgenoemdcn vonden dat de rood-witten stukken beter voor de dag gekomen waren als in de voorgaande wed strijden, terwijl het oordeel van de pessimisten in de richting ging: het was de laatste tijd niks en het zal wel niks worden ook. Hoe het ook zij, de einduitslag 1-1 geeft het beste de verhouding van beide ploe gen weer. Gezien de hoog gestelde ver wachtingen van deze ontmoeting tussen te twee (ex?)-sterren ploegen, zou na af loop hier de vraag op zijn plaats zijn van „Genemuiden waar is uw roem?" en DOVO waar zijn uw schutters?" Het is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, maar wanneer Dovo het enige doelpunt niet uit een hoekschop geproduceerd had, dan was de zege waarschijnlijk meege gaan naar Genemuiden. Het begin van de wedstrijd hield ove rigens vele beloften in. De aanvallen gingen over en weer, waarbij de thuis club meer dan eens in de door Genemui den listig uitgezette buitenspelval tippel de. Meer dan eens gebeurde het ook dat de aanvallen dood liepen door de glad heid van het veld. Door een fout van de Genemuiden- doelman, die een onzekere indruk maakte kon Dovo na 20 min. spelen een voorsprong nemen, toen Schoe- man uit een door van Hal genomen corner de bal in de touwen deed be landen. In de 30e min. kreeg Dovo opnieuw een Wat is er in deze vijftien jaren ge beurd? Er is een wereld veranderd. De politieke hegemonie van het vooroor logse Europa heeft plaats gemaakt voor een wereldbeheersing door twee nieuwe grootmachten: de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Tezelfdertijd is in het Verre Oosten een nieuwe wereldmacht van meer dan een half miljard mensen ontstaan: het communistische China, dat haar Sovjes-Russische bondgenote reeds naar de kroon begint te steken. In het oude Europa zijn zelfstandige staten te gronde gegaan, doch in Azië zijn nieuwe staten met miljoenenbe volkingen gevormd op de ruïnes van het westerse koloniale verleden. Het Afrikaanse continent, tot voor kort niet meer dan een grote koloniale wereld in ruste, is plotseling ontwaakt met een onstuimigheid, die enkele jaren ge leden nog voor onmogelijk zou zijn ge houden. De politieke generatie van Roosevelt, Churchill, Stalin, Ghandi en Mossadeq is verleden tijd geworden. Spoedig zal ook de generatie van Adenauer (84), Tsjang Kai-sjek (72), Nehroe (70), Eisenhower en de Gaulle (69), Tito (68), Franco en Mao Tse-toeng (67), Chroet- sjef en Macmillan (66) tot het verleden behoren. Er zal een nieuwe generatie aan de leiding komen in de zich snel veranderende wereld: de generatie van Nixon en Kennedy, van Fidel Castro en Loe'moemba, van de cadetten in An kara en van de studenten in Tokio en Seoel. Niet alleen politiek doch ook in tech nisch en wetenschappelijk opzicht be vindt onze wereld zich in een over gangstijdperk van ongekende krachten. De verschijnselen, die zich voor ons in het westen aandienen als een twee de industriële revolutie, betekenen voor vele volkeren in Azië en Afrika niet minder dan een plotselinge overgang in slechts één generatie van het stenen tijdperk der primitiviteit naar het atoomtijdperk van de ruimtevaart. Wanneer onze jeugd van „nozems" en „grieten" in het westen al losgeslagen wordt door de betrekkelijk geleidelijke overgang van het ene tijdperk naar het andere, wat mogen wij dan verwachten van de jonge Afrikaanse en Aziatische volkeren in hun politieke en siciaal- economische puberteitsjaren? Een wereld in onrust, een wereld in wording. Wanneer wij de geschiedenis van de laatste twintig jaren aan ons voorbij laten gaan, dan komen wij tot een bijzonder merkwaardige ontdek king. Drie jaartallen: 1940, 1950 en 1960, drie kroonjaren en evenzovele mijlpa len in onze wereldgeschiedenis. Het jaar 1940 bracht het definitieve einde van de vooroorlogse Volkenbond door de overval van het Nazisme op de neu trale landen van West-Europa, doch het was tegelijkertijd het begin van het tijdperk van de geallieerde volke ren. de Verenigde Naties. Het jaar 1950 werd gekenmerkt door de militaire agressie van het wereld communisme tegen de democratische republiek van Zuid-Korea, doch tege lijkertijd door het unanieme ingrijpen van alle vredelievende naties tegen de agressoren. In datzelfde jaar begreep men, dat de wereldvrede niet alleen met militaire middelen kan worden ge handhaafd, doch dat de strijd tegen ar moede, honger, ziekten en onwetend heid van minstens even groot belang is voor het onderling vertrouwen tus sen de volkeren. Het was dan ook het jaar, waarin het Verenigde Naties-pro gramma voor Technische Bijstand aan onderontwikkelde gebieden tot stand kwam. Het zal ons blijvend tot eer strekken dat ons land daarbij tot op de dag van vandaag in de voorste geledenren heeft gestaan. Het laatste kroonjaar, 1960, beteken de een nieuwe mijlpaal in de geschiede nis der volkerengemeenschap. De op komst van de Afrikaanse naties leidde in de voormalige Belgische Kongo-ko- lonie tot een onverwachte uitbarsting van anti-westerse gevoelens, doch bin nen enkele uren na een beslissing van de veiligheidsraad werd een politie macht uit twaalf verschillende naties naar de Congo overgevlogen om de vre de en de veiligheid in dit gebied te be waken. In ditzelfde jaar maakten de Verenigde Naties een aanvang met een speciale economische hulpverlening aan de ontwikkelingsgebieden in Azië en Latijns-Amerika, waarbij ons land op nieuw in de eerste gelederen was te vinden. Hoe zal de wereld er in 1970 uitzien? Zullen latere generaties van ons moe ten zeggen: zij waren er bij, maar zij beseften het niet? Of zal men ons dankbaar zijn voor de wereld, die wij aan onze kinderen nalaten? Het vijf tienjarig bestaan van de Verenigde Na ties moge ons doen beseffen, dat wij te genover onze kinderen een grote ver antwoordelijkheid hebben en dat onze wereld groter is dan onze woonplaats, onze provincie, ons land en straks mis schien zelfsonze planeet! De wedstrijd D.V.S.A.Rhenus die zondagmiddag op de Burgwal in Amerongen ge speeld werd heeft een sensationeel verloop gehad. Nadat Rhenus een 3-1 achterstand had opgelopen, wist het deze achterstand binnen een half uur om te zetten in 3-4 winst. opgelegde kans. De keeper was al gepas seerd maar het veel te zachte schot be landde bovendien nog tegen de lat. Na de rust viel Dovo zienderogen terug en de keren dat de rood-witten voorhoede voor het Genemuiden-doel kwam, wer den steeds schaarser. Aan de andere kant kreeg doelman Hardeveld het zwaar te verduren en meer dan eens verrichtte hij opmerkelijke safes. Hoewel de aan vallen van de gasten ook niet groot in aantal waren, moest Dovo alle zeilen bij zetten om de voorsprong te behouden. Naarmate de tijd verstreek en de aan- valslinie van de thuisclub steeds meer verzwakte, voelde het talrijke publiek aan dat de gelijkmaker in de lucht hing. In de 25e min. in de tweede helft werd dit een feit. Uit een wirwar van spelers verdween onhoudbaar voor Hardeveld de bal in het doel en hoewel er geappelleerd werd voor buitenspel, kende de scheids rechter het doelpunt toe. Geen der beide voorhoedes kon in de resterende minuten nog tot resultaat komen, zodat er met een gelijke stand een einde kwam aan deze, althans voor de betreffende ploegen, ma tige wedstrijd. (62) Met verbaasde blikken staren Presto en de hertog naar het zonderlinge leger, dat de burcht binnentrekt, de boeren op hun paarden en muil ezels, zwaaiend met hun knuppels en zeisen. Doch nauwelijks heeft Presto de fiere gestalte van de aanvoerder met de wapperende pluimenbos op zijn helm in het oog gekregen, of hij rent er op af. „Vriend!" roept hij luidkeels. „Vriend!" De aan voerder houdt onmiddellijk zijn paard in. Lachend buigt hij zich naar de kleine schildknaap over en zegt vriendelijk: „Ha! Daar is zowaar mijn trouwe makker! Hoe komt gij hier verzeild?" „Dat kan ik nu niet allemaal vertellen!" zegt Presto haastig. „Heer Aram is binnen, heqr Aram van Barranca! Hij is in gevaar! Redt hem! In de burchtzaal! Er wordt gevochten!" Met één sprong is de aanvoer der van zijn paard. „Volgt mij, mannen!" roept hij en met getrokken zwaard stormt hij de burcht binnen. (Wordt vervolgd.) D.V.S.A. begon de wedstrijd alleszins bevredigend, de aanvallen waren veel vuldig, echter soms te slordig afgewerkt om ze om te zetten in doelpunten. Het was Rhenus die de score opende. De linksbuiten had geen moeite met een ver vooruit gespeelde bal en joeg hem feil loos in de touwen. Niet lang hierna kreeg Amerongens midvoor een kans die niet missen kon. D.V.S.A. ging enkele minuten later weer ten aanval, en met succes want weer was het de midvoor die voor een doelpunt zorgde. De rust ging in met een 2-1 voor sprong voor D.V.S.A. Al wist de Amerongse midvoor na de thee de stand nog tot 3-1 op te voeren, voor Rhenus was dit blijkbaar het sein om een groot offensief te openen. De aanvallen op het D.V.S.A.-doel werden goed opgezet en gaven de Amerongse achterhoede handen vol werk. Uit een van deze flitsende aanvallen kwam een doelpunt van de voet van de middenvoor. Even later was het dezelfde speler die de stand op 3-3 bracht. Toen niet lang daarna de score op 4-3 voor Rhenus werd gebracht verkeerde het Rhenense publiek in feeststemming. NAVO MARINES VINDEN ANTWOORD OP DE ONDERZEEBOOTDREIGING Marinc-officiercn van de NAVO zjjn van mening dat het antwoord gevon den is op de dreiging van het onderzee bootwapen. Dit is het resultaat van successen die zijn behaald in de loop van oefeningen die zijn gehouden door schepen van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Noorwegen, Portu gal en Nederland in het Noorden van de Atlantische Oceaan, het Kanaal en de Golf van Biscaje, die afgelopen za terdag zijn beëindigd. Het probleem van de onderzeeboot-bestrijding is aan gepakt door helicopters, die met asdic aparatuur waren uitgerust. Deze apa- ratuur werd aan kabels tot onder de wilde zee-opervlakte neergelaten. Het schijnt nu dat de bijna volledige on kwetsbaarheid die men vooral aan atoomduikboten toeschreef, niet langer van toepassing is. De grootste en krach tigste duikboot ter wereld, de Triton, die de rol van vijandelijke duikboot moest vervullen, werd door hefschroef- vliegtuigen die op het Britse vlagge- schip, het vliegdekschip Hermes, wa ren gestationeerd, opgespoord. Ondanks de grotere snelheid van de Triton werd het contact met de duikboot niet ver broken. Onder oorlogsomstandigheden zou de duikboot ongetwijfeld zijn ver nietigd. Deze prestatie wordt als een mijlpaal in de strijd tegen duikboten beschouwd. Het hoofdklasse-damesteam van VC Veenendaal zal dit seizoen niet die rol kannen spelen, die het team vorig jaar vervulde. Niet alleen verloor het deze week haar eerste wedstrijd van het vorig jaar als laatste geëindigde „die Racckse", doch boven dien is er door verschillende oorzaken een te groot verschil in kracht ontstaan tus sen een (te) kleine top van zeven en de overige damesleden. Nu enkele speelsters niet meer beschikbaar zijn, loopt de kracht van het team enorm terug. Behalve in het besloten karakter, dat het voormalige V.V.V. droeg, ligt de oor zaak in het gebrek aan betaalbare trai- ningsaccomodatie voor deze vereniging. Hopelijk, dat VC Veenendaal - althans het damesteam - niet hetzelfde lot zal zijn beschoren, als het Rijswijkse RVC, dat haar herenafdeling heeft moeten opheffen wegens gebrek aan goede spelers, on danks het feit, dat het na de oorlog tien maal Nederlands kampioen werd. Behalve de 3-1 nederlaag, die het da mesteam donderdagavond leed tegen die Raeckse in een matige wedstrijd, waarin VCV alleen in de tweede en de derde set het antwoord kon geven op het echt niet zo imponerende spel van de Haar lemsen, brachten alle andere teams het er veel beter af. Het herenteam, dat vo rige week in Bilthoven al zonder moeite van Salvo I had gewonnen, deed het ook in de thuiswedstrijd uitstekend tegen EDO I. Een prima invaller had het beide keren in Veenhof, terwijl Wim Willemse ook goed op dreef was. Het homogene reserve-herenteam dwong in Utrecht het sterke (ex-overgangsklas se!) S.V.V. II een gelijk spel af ln een enerverende wedstrijd. Een overwinning zat er zelfs in voor deze jeugdploeg, want de beslissende set ging met 19-17 verloren. Een vreemde wedstrijd (qua setstanden) speelden de nog ongeslagen reserve-da mes: ze verloren één set met 15-8, doch de resterende drie gingen met resp. 3, 5 en 7 tegenpunten naar VCV. Op het programma voor deze week staan drie thuiswedstrijden, terwijl het damesteam in de Amsterdamse RAI speelt tegen REVA. Het reserve-dames team treedt aan tegen Athlon 4 (donder dagavond), terwijl de herenteams vrij- dagvond spelen tegen resp. Victoria I, dat vorig jaar ongeslagen kampioen van de derde klasse werd, en Animo I. De uitslagen vn deze week zijn: Dames Hoofdklasse West: VC Veenendaal die Raeckse 1-3. Setstanden 8-15, 15-13, 12-15, 7-15. Dames 3e klasse: VCM 3 VC Vee nendaal 2 1-3. Setstanden 3-15, 15-8, 5-15, 7-15. Heren 2e klasse: Salvo I - VC Vee nendaal 0-3. Setstanden 3-15,5-15,12-15. VC Veenendaal I EDO I 3-0. Setstan den 15-7, 15-9, 15-6. S.V.V. II VC Vee nendaal II 2-2. Setstanden 9-15, 15-9, 7-15, 19-17. D.V.S.A. dat een lang niet beste twee de helft speelde, kon in deze stand geen verandering meer brengen. DINI SANDERS .WILSKRACHT' NAAR HALVE FINALE Bij het bestuur van de Rhenense gymnastiekvereniging „Wilskracht" is bericht binnengekomen, dat Dini San ders mag uitkomen op de halve finale voor het kampioenschap dames turnen van Nederland, welke wedstrijden zul len worden gehouden op 13 nov. a.s. Samen met nog 23 andere meisjes uit ons land, allen behorende tot de top klasse, zal zij de strijd moeten aanbin den om een plaatsje te bemachtigen in de finale. Het is een pracht prestatie, dat zij nu al de demi-finale heeft bereikt. Voor de vereniging „Wilskracht", die in mei van het komende jaar het twintig jarig be staan hoopt te vieren, een schitterend j ubileumgeschenk. Het eerste elftal van R.K. Unitas '48 heeft zjjn gasten met een gevoelige nederlaag naar huis gestuurd. Rhenania moest met 7-4 in de Veenendalcrs zyn meerdere er kennen. Het eerste kwartier zag het er beslist niet naar uit dat de ontmoeting met dergelijke cijfers zou eindigen. Steeds weer was het Rhenania die op drong, waaruit in de 7e minuut het eerste doelpunt resulteerde. Aangemoedigd door dit succes kwamen de Duitsers terug en dank zij het goede werk van doelverde- diger Klijsen werd de thuisspelende club voor erger behoedt. 25 minuten na het begin kon D. Martina het eerste doelpunt voor Unitas scoren via een voorzet van C. Drost (1-1). Onge veer 10 minuten voor het einde van de eeste helft maakte T. Selhorst een keurig doelpunt, nadat hij eerst in een soloren verscheidene spelers had omspeeld (2-1). Door een misverstand in de achterhoede kon Ravenswaay de bal in een verlaten doel schieten en daarmee de stand op 3-1 brengen. Twee minuten voor de rust was het opnieuw D. Martina die scoorde en wel met een keihard schot vanaf buiten het strafschopgebied (4-1). Na de rust was het alles Unitas wat de klok sloeg. De Kleefse ploeg kon geen antwoord vinden op de soms zeer mooie combinaties die keurig afgewerkt werden en menigmaal met een doelpunt werden besloten. L.b. Stoffelen opende de reeks van doelpunten die in de tweede helft zouden vallen 7 minuten na de hervatting. Kort daarna kreeg Rhenania een kans de stand in hun voordeel te veranderen, waar l.b. Drop 2 maal grif gebruik van maakte (5-3). Nog geen drie minuten wa ren hierna verstreken of T. Selhorst bracht de bal opnieuw tegen het net achter de Duitse doelverdediger (6-3). Door gebrek aan een hechte defensie moest na 35 minuten doelverdediger Burg opnieuw de bal naar de midden stip trappen, nadat H. Drost de stand op 7-3 had gebracht. Tegen het einde van een zeer sportieve wedstrijd werd Lo- reyn geblesseerd en moest het veld rui men. Uit sportiviteit verliet C. Drost ook het veld, waardoor de laatste minuten elke ploeg met 10 man in het veld stond. Rhenania kreeg nog eenmaal een kans door te breken, waar het grif gebruik van maakte en de eindstand op 7-4 bracht. Voorafgaande aan deze wedstrijd wa ren de tweede elftallen van beide ploe gen tegen elkaar uitgekomen. Het resul taat was 6-2 met een ruststand van 4-0. Voor Unitas maakten M. Supelli (2 x) en E. Poletto (3 x) de doelpunten. Een maal werd in eigen doel geschoten. Heyde en Schmitz waren de Duitsers die voor de doelpunten zorgden voor Rhenania.

De Vallei | 1960 | | pagina 3