MATSER €iseot VERF-GLAS MEUBELS 600 M2 MATSER - ZIMMERMAN ZOON EEN MILJARD VOOR ATOOMSCHIP LUCHT: Ü2K! ARAM mjjajaitóuieltyw/ WATERDICHThakeh U belangrijke grondstof Het hangt aan de muur en het is bar gezellig DRUKWERK GLASSLIJPERIJ TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 Nr. 82 Laatste telg uit roemrijk geslacht? ZEGETOCHT OF ONDER GANG? Zuurstof redt duizenden mensenlevens Comfortabel Formidabele kracht HAMEA-GELEII Bliksemverkoop met unieke 10.000,wedstrijd ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis 15 vóór - 0 tegen TAFELTENNIS Twee nederlagen voor Climax VSW-beker voor Swift SCHERPENZEEL OVER HET WONEN (III) (door Henk Hermans) De heer Van Wijk vertelde over onze wintertuin Het geheim van de stalknecht HOOGSTRAAT 83 BIO RHENEN Conny een meisje van 1 6 Bajonetten tegen tanks HRRDEVELu atU\ A. W. de H a a s REPARATIES KUNSTGEBITTEN Auto-schade? van Herk, Fa. Leewis GARAGEBEDRIJF CONNY FROBOESS AUTO-DROP in de kleuren korenblauw, marineblauw, donkerblauw, zwart. trui vest jumper topper mantel gordijnen in elke mogelijke kleur van 2.- tpt 2.50 per m2 TAXI nodig bel dan WATAX 3700 GROOT en KLEIN Drokkerij „De Gelderse Vallei" DEN HAAG. In de Verenigde Staten is eind september het grootste atoom schip ter wereld te water gelaten. Het is het vliegkampschip „Enterprise", dat een waterverplaatsing heeft van 85.000 ton. De enorme hoeveelheid energie, die nodig is om het reusachtige, meer dan 300 meter lange schip voort te stuwen, wordt opgebracht door maar liefst acht kernreactors, die samen 410.000 paarde- krachten opleveren. Nog nooit is een dergelijk oorlogsschip gebouwd, maar ook op ander dan tech nisch gebied breekt de „Enterprise" records. De debatten en twistgesprekken, die rond dit atoomschip worden gevoerd, hebben hun weerga niet in de historie van de marine. „Wat", zo vragen de jonge en vooruit strevende marine-officieren op het Pen tagon, „is het nut van een groot schip, dat door de moderne strijdmiddelen, de geleide projectielen, in een oogwenk naar de bodem van de zee kan worden ge stuurd?" „Niet te kelderen", antwoord de oude, behoudende garde, „een strijd baar schip zoals de Enterprise heeft voor de komende jaren wel degelijk een be slissende betekenis. Wanneer de aanvals- raketten zo ver zijn ontwikkeld, dat zij een snel bewegend doel, dat op zee even moeilijk is op te sporen als de befaamde kleine naald in de grote hooiberg, kun nen treffen, dan zullen ook de verdedi gingsraketten wel zover ontwikkeld zijn, dat de Enterprise een afdoend antwoord heeft op alle mogelijke aanvallen". De strijdvraag of het oorlogsschip in zijn eerste actietocht de rouwkrans van de ondergang of de zegepalm van de overwinning tegemoet vaart, is hoog op gelopen door de aloude tegenstelling tus sen oude en jonge garde, die in elke strijdmacht, in welk land ook, welhaast traditioneel is geworden. En wat verzacht Dewereld is rijk. Zo rijk, dat we zelfs de grondstoffen naar believen mogen inademen. Dankzij de technische vooruitgang van de laatste jaren heeft men kunnen ontdekken, dat ook de lucht enorme hoeveelheden grondstof bevat. In de fabrieken, waar zij wordt behandeld, ondergaat de lucht een grondige hervorming. Eerst vloeibaar gemaakt, moeten daarna de verschil lende gassen van elkaar gescheiden worden. Het was Antoin-Laurent Lavoisier, die de lucht voor het eerst in haar ver schillende bestanddelen ontleedde. Terwijl Lafayette voor de Ameri kaanse onafhankelijkheid vocht en Lo- dewijk de Zestiende zijn laatste ko ningsjaren beleefde, ontdekte deze Fransman, dat lucht voor 99% bestond uit twee soorten gassen: zuurstof en stikstof. De overige 1% bestaat uit de zogenaamde „zeldzame" gassen: het argon, neon, helium, krypten en xenon. De theorie van de geleerde over de mogelijkheid om de lucht vloeibaar te maken verwekte in zijn tijd veel op zien. Maar het idee was gelanceerd. De eerste proeven bleven echter zon der resultaat, omdat men niet in staat was een lage temperatuur te bereiken: lucht wordt pas vloeibaar ben 195°. Men zou moeten wachten tot 1877, voordat Cailletet en Pictet erin slaag den gedurende enkele minuten slechts, vloeibare lucht te hebben. In 1896 wist de Duitser Linde de methode van Cail letet en Pistet te vereenvoudigen. De aanvullingen en correcties, die de Fransman Georges Claude in 1899 bracht, betekenden de intrede van de zuurstof in de industrie. De lucht weegt I gr 293 per liter. In vloeibare vorm neemt de zuurstof een volume in, dat 800 maal kleiner is dan in gasvorm. Als grondstof is de lucht onuitputtelijk: indien iedere mens zijn deel kreeg, zouden we allemaal de ge lukkige eigenaar zijn van 1 miljard 500 miljoen m3 lucht! De lucht is voor tal van industrieën even onmisbaar ge worden als voor de longen van de mens In de ijzerindutrie wordt haar rol steeds groter. De zuurstof wordt daar gebruikt om de transformatie van giet ijzer naar staal te versnellen. Een Amerikaans onderzoek bracht aan het licht, dat de produktie van een hoogoven vier maal groter is met zuur stof, dan zonder zuurstof. In de mijnen gebruikt men voortaan explosiemateriaal dat eerst in de zuur stof heeft gelegen. Het systeem is doel treffend en zonder gevaar. Zuurstof wordt ook als brandstof gebruikt: o.a. in de eerste Amerikaanse fusée, die in serie werd gefabriceerd, de Thor Dou glas. De stikstof, het gas zonder leven, zoals Lavoisier het doopte, is in de strijd tegen de honger een bontgenoot van de mens geworden. Dit gas is van groot belang in de fabrikatie van am moniak. Dankzij de stikstof konden de kunstmest en kleurindustrie zich snel ontwikkelen. In vloeibare staat heeft stikstof grote verkoelingskwali teiten. Het stikstof worden fruit, vis en andere levenswaren dagenlang vers ge houden. Vijftig jaar geleden begon men ook de zeldzame gassen te gebruiken. Rond 1900 verscheen voor een Pa- rij se kapperszaak het eerste neonlicht. Argon, xenon en krypton worden ge bruikt om beutraïe atmosferen te scheppen in sommige buisjes en elec- trische lampen. De lamp van de mijn werker en de electronische flash dan ken hun bestaan aan het xenongas. Het argon heeft steeds belangrijkere toepassingen gevonden. Dagelijks wordt het gebruikt bij het lassen. Het helium wordt gebruikt voor het opblazen van ballonnen en is van groot belang in de geneeskunde. Zuurstof neemt in de geneeskunde een belangrijke plaats in. Duizenden mensenlevens werden dankzij dit gas reeds gered. Op de honderd babies moeten er twaalf in een kunstmoeder geplaatst worden, omdat ze te vroeg ter wereld komen. Eén van de belang rijkste zaken is dan de zuurstof. Deze te vroeg geborenen gebruiken de eer ste weken gemiddeld 4000 a 5000 liter zuurstof per dag. Vroeger was er voor deze babies geen hoop. Thans worden er negen van de tien gered. Ook de mogelijkheden van de chirur gie zijn door het gebruik van zuurstof aanzienlijk - toegenomen. Enkele jaren geleden was het voor een arts vrij moeilijk een zuurstof behandeling toe te passen. Nu hebben alle moderne zie kenhuizen hun zuurstofinstallaties. Men hoeft maar op een knopje te drukken en het mechanisme treedt in werking. De intense koude van het stikstof is in staat het leven van een cel stop te zetten, zonder het te vernietigen. Zo doende is het theoretisch mogelijk ge worden, gehele organen gedurende on beperkte tijd te bewaren. door de uiteindelijke tewaterlating, een overwinning voor de ouderen, is zij be slist niet. Zij trekt bovendien zoveel aan dacht omdat het in het geval van de En terprise gaat om een bedrag van 1,2 mil jard gulden, dat voor de bouw moest wor den uitgegeven. En niemand investeert zo zonder meer een miljard in een pro ject, dat achteraf misschien volkomen waardeloos blijkt. Dat het schip een technisch wonder is wordt door voor- en tegenstanders toe gegeven. Zeelieden zullen vol verbazing het ontbreken van een schoorsteen op merken - atoomreactoren produceren nu eenmaal geen rook. Voor een vliegdek- schip is dit wel gunstig, de grote op bouw op het dek is voor piloten altijd een wanhoop geweest door de valse zij wind, die de sta-in-de-weg veroorzaakt. Door de lage, kleine brug doet het sil houet van de Enterprise voor marine mensen wonderlijk aan, maar het zorgt er tevens voor, dat het schip minder snel wordt opgemerkt. Het gewicht is boven dien beter verdeeld, wat de stabiliteit ten goede komt. In de lage bovenbouw is o.a. een nieuw electronisch systeem voor het binnenloodsen van vliegtuigen ondergebracht. Voor de bemanning is het schip zo comfortabel als een luxieuze lijnboot. Zes bioscopen en twee eetgelegenheden brengen het nodige amusement. De En terprise heeft bovendien een bank, an nex postkantoor, een bibliotheek en een drukkerij. Snelle roltrappen zorgen voor de verbinding tussen de negen dekken. De verdedigingsmiddelen mogen een punt van discussie zijn (in ieder geval heeft men radargeleide luchtafweerraket- ten), over de vuist die het schip kan bal len bestaan geen twijfels. Deze is ster ker dan de totale kracht van de Ameri kaanse marine uit de tweede wereldoor log. Daarvoor zorgen 120 „Vigilantes". Dit zijn nieuwe tweemotorige straalbom- menwerpers, die met een snelheid, twee maal hoger dan die van het geluid, een atoombom naar elk gewenst doel kun nen brengen. De grote strategische waar- handen ruw o# ichrool IfTTTJr de van dit drijvende vliegveld ligt in de combinatie van snelheid, kracht en uit houdingsvermogen. Het vliegdekschip kan op één lading uranium vijf jaren blijven varen. De Enterprise kan een snelheid behalen van 65 km per uur. En zelfs de tegenstanders van de atoombodem moe ten toegeven, dat deze factoren ook in onze atoomeeuw nog van groot, zo niet van groter, belang zijn. Het Reclame Service Bureau Laurens A. Daane N.V. heeft de opdracht aanvaardt ten bate van het Nederlandse Roode Kruis 500.000 zeer aantrekkelijke bakjes met bloembollen te verkopen. Aan het tot bloei brengen van de bollen in deze bakjes is voor de kopers een grote wed strijd verbonden. De bezitter of bezitster van de bollen, waaraan het eerst een knop opengaat, wordt eigenaar of eigena resse van 10.000,in contanten. Alleen voor de beste verzorging kan de prijs worden toegekend. Het is niet toegestaan de bloei van de bollen door onnatuurlijke methoden te bevorderen. Het aanmelden moet geschieden bij no taris Mr. F» A. de Gelder te Amsterdam. De P.T.T. heeft haar volledige medewer king aan deze actie gegeven door de no taris hiervoor een speciaal telefoonnum mer ter beschikking te stellen. En jury van deskundigen, onder voor zitterschap van de heer P. G. Balkenen de, oud-hoofdassistent A bij de Rijkstuin- bouw voorlichtingsdienst, zal de aan te melden bloembollen bakjes beoordelen en onder toezicht van de notaris de prijs winnaars aanwijzen. Personen, die zich binnen een half uur na de eerste be kroonde melding bij de notaris hebben gemeld, maken eveneens een kans op een deel van de prijs. Het laat zich aanzien, dat deze actie, dank zij de medewerking van vele offi ciële instellingen en het bedrijfsleven, een groot succes zal worden, mede dank zij het feit, dat het betreffende bloem bollenbakje, hetwelk berust op een nieuw octrooi, voor het publiek zeer aantrekke lijk is. Veenendaal 2, dat in de reserve 2e klasse C oost van de KNVB speelt, boekte afgelopen zondag zijn vijfde overwinning in successie en gaat hier door ongeslagen aan de kop. Het op merkelijke is, dat de Veenendaal-reser- ves in deze vijf wedstrijden 15 doel punten scoorden, doch geen enkel te- genpunt toelieten. A.s. zondag gaat Veenendaal 2 in Tiel de strijd aanbinden tegen Theole 3, dat één verliespunt heeft. Wie van de twee clubs wint zit dus voorlopig op fluweel. Climax heeft de competitie met twee achtereenvolgende nederlagen niet al te best ingezet. Van Swift te Wageningen werd maar liefst met 9-1 verloren. Alleen Van Eist kon tegen Frederiks tot winst komen, al moet hierbij vermeld worden dat de Swift-spelers in een zeer goede vorm steken, hetgeen door de resultaten bij het VSW-toernooi wel wordt bevestigd. Maandagavond ontving Climax be zoek van RTTC uit Ravenstijn. Ook dit werd een nederlaag. Hier was de uitslag 7-3 doordat de Climaxspelers allen van Wilbers wisten te winnen. Voor zaterdag staat de wedstrijd Heveadorp - Climax op het programma. Hierin speelt E. Vos voor de eerste maal weer mee en misschien wordt hierdoor een beter resultaat bereikt. Swift uit Wageningen is erin geslaagd om door driemaal in successie, de VSW- beker te winnen, deze definitief in haar bezit te krijgen. Reeds donderdag in de kwartfinales bewees Swift haar goede vorm door het toch ook niet zwakke RTC, Ede met 5-0 te verslaan. Ook Swift 2 plaatste zich in de halve finale, via een over winning op Kr. en Vr. 1. Verder won Climax 2 van VSW 1 en schakelde RTTV 2 Climax 1 uit. In het bejaardencentrum werd het toernooi vrijdag voortgezet met de halve finales. Ook met RTTV 2 had Swift weinig moeite, gezien de 5-0 uit slag en daar ook het tweede team de baas bleef over Climax 2, was de direct hierop volgende finale een gehele Wa- geningse aangelegenheid. Deze finale werd tenslotte met 5-3 door Swift 1 gewonnen, welk team met deze overwinning definitief beslag leg de op de beker. Hierna reikte de heer Tichelaar met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars uit en bedankte de organi satoren en de heer Buser als bonds- gedelegeerde, voor het werk dat er was verricht om ook deze keer het toernooi weer te doen slagen. Hiermede was het officiële gedeelte van het toernooi achter de rug en kon- dèn de deelnemers zich te goed gaan doen aan de diverse verfrissingen. SCHAAKNIEUWS Uitslagen van de op woensdag 19 okt. voor de onderlinge competitie van de Veenendaalse schaakvereniging ge speelde partijen: J. W. Boelens F. Luchsinger 10 M. de Kleuver J. N. Elenbaas Va-1/» W. C. H. v. Dam M. Vinkafg. J. C. Griffioen H. J. v. Aller 0—1 D. Willemsen L. Ebskampafg. P. den Hertog H. Heikamp 01 J. B. Griffioen G. R. Kets 1—0 J. de Vries C. ter Hogt10 De ranglijst wordt na de zesde ronde aangevoerd door J. de Vries, J. Konings en J. B. Griffioen. Zaterdag 29 okt. gaat het eerste tien tal naar Nijmegen voor de Osbo-wed- strijd tegen SMB II. DAMMEN Dinsdag j.l. speelde VDC I te Loos- drecht waar de stand 9-9 werd met één afgebroken partij. De persoonlijke uitslagen waren: LOOSDRECHT—VDC I J. Mur H. v. d. Brandhof02 J. Masmijer niet opg20 N. v. d. Pol G. v. Dijk2—0 K. Gijzen E. de Kleuver11 J. Gij zen J. Vermeer 11 K. Wesseling J. Roks 02 W. Poolman D. Bouman11 J. Mur Jr. B. Valkenburg 02 J. Aalberts B. Ruiswijkafg. J. v. Doorn D. Hendriks20 ASPERGES IN FRANKRIJK Men zegt dat Frankrijk de meeste asperges kweekt van geheel Europa. Waarschijnlijk consumeert het ook de grootste hoeveelheid van deze verruk kelijke groente, als men de begrote produktie van 45.000 ton in aanmerking neemt, waarvan slechts 12% wordt ge ëxporteerd. De totale opervlakte asperges in Frankrijk bedraagt ongeveer 11.000 ha. of meer dan 520 kilometer asperge bedden. De asperge is één van de wei nige groenten in Frankrijk, welke is onderworpen aan nauwkeurige kwali teitsbepalingen. De export-regelingen voor asperges zijn uitermate streng. TE DIEP GEKEKEN Door de Rijkspolitie werd dinsdag avond aangehouden en voor eigen en an dermans veiligheid voorlopig in de cel opgesloten K.D., die te diep in het glaas je had gekeken en toen nog trachtte te fietsen door de Dorpsstraat. „Het is wel een oud kavalje", vindt Ary van Nierop zelf van het huis, waar hij nu al zo'n twintig jaar woont. De trap af gezoomd met gedraaide spijltjes en chocolade-bruin geschilderd. De deuren op de gang-boven net zo. Maar als die saai-bruine deur openzwaait, plenst helder licht van alle kanten over je heen. „Val neer", zegt Ary van Nierop en hij doet het zelf ook. Op een 5-zitsbank, waar een mens inderdaad niet gewoon op gaat zitten, maar eerder „landt". „Dit ding heeft mijn broertje ontwor pen", wijst Ary op een tafeltje, „ik noem hem nog altijd „broertje", omdat hij 18 jaar jonger is. Hij heeft zelf meubelen ontworpen maar is nu al jarenlang in koper bij een groot warenhuis". De vrijgezel van Nierop („Daar ben ik helemaal niet trots op") is een ras-Rot terdammer van geboorte en heeft daar van de behoefte aan een drukke straat overgehouden. „Dit was het laatste huis, dat sinds 1940 in Hilversum „Te Huur" gestaan heeft. Van de hoofdbewoner heb ik deze etage gehuurd en ik zit hier best naar mijn zin". Het behang is gebroken wit, evenals de deuren en plinten. Voor de hoge ramen hangen diep-blauwe gordij nen. Een grote schemerlamp spuit veel licht tegen het plafond. „Ik houd van indirect licht „En van Engeland", vullen wij aan, wijzend op de twee enorme boekenkasten, die twee wanden in beslag nemen. Alle En gelse schrijvers zijn vertegenwoordigd maar: „Ik ben weg van Engeland, maar ik moet toegeven, dat het „Gemene Best" er een flinkè concurrent bij ge kregen heeft. Weet je, ik heb Denemar ken ontdekt, wat een prachtig land, wat een prettige mensen". Enthousiast vertelt hij over collega's van buitenlandse radio-stations, zijn vele reizen en zijn drukke werkkring aan de radio. „Thuis moet een mens tot rust kunnen komen. En toch ook kunnen wer ken", vindt hij. Deze zitkamer aan de Hilversumse Emmastraat geeft rust. De enige werk- verradende noot is de schrijfmachine met-papier op de ronde tafel van de eet- hoek. De vier stoeltjes er omheen zijn iets lager dan normaal, en zitten verruk kelijk. DE MUUR Aan de muur van deze geestelijke va der van „Het hangt aan de muur" hangt niet veel. Maar elke wand wordt even gebroken door een enkele goede repro- duktie. Een paar luie stoelen zijn strak van lijn en verraden een Scandinavische ont werper. Zij sluiten een royale langwer pige tafel in, waarvan het zwaar eiken blad gedragen wordt door een crème stalen onderstel. Vlak onder handbereik staat het radio toestel, waarop een aantal radioprogram mabladen uit verschillende landen. „Ach, ik zit hier nog niet zo slecht. Ik heb nog een slaapkamer, een badkamer en een werkkamertje", schiet Ary van Nierop plotseling in de lach, „jarenlang heb ik met die badkamer gesukkeld. De kraan gaf maar een heel dun en koud straaltje. Kortgeleden ontdekte de juffrouw, die de boel schoonhoudt bij toeval, dat de gas hoofdkraan al die tijd bijna afgeslo ten was. Nou, die eerste zondag dat ik weer behoorlijk warm water kreeg, wil de ik wel viermaal in het bad". Even later komt een stil gekoesterde wens van hem om de hoek kijken. „Daar kan ik nou rustig over filosoferen, want wat ik zo graag zou willen, valt toch niet te verwezelijken. Kijk eens, stel je voor dat ik de beschikking over een groot huis zou kunnen krijgen. Nou, ik richtte elke kamer in een andere stijl in. Ja, ook een paar met antieke meubelen. Zo'n huis zou toch een woon-avontuur betekenen. Aan de ene kant is het maar gelukkig, dat ik geen schijn van kans op een groot huis maak. Want die inrich ting zou wel wat gaan kosten Zijn woonkamer heeft ontegenzeggelijk „stijl", gematigd modern, lichte tinten, met hier en daar een felle kleurtoon. Een overtuigend bewijs, dat van een hoge ruime kamer met hoge balkondeuren ook een woonruimte te maken valt, waarin het goed leven is. BOERDERIJBRANDEN AUGUSTUS 1960 In de maand augustus 1960 zijn 25 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen; één in Friesland; zeven in Overijssel; vier in Gelderland; vier in Noord-Holland; vijf in Noord-Brabant; twee in Zeeland; één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht, wordt geraamd op 917,950, Zes van deze branden werden veroor zaakt door hooibroei; zeven door bliksem inslag; twee door brandstichting; twee door defecte, lekke schoorsteen; één door wegwaaien van vuur uit fornuis; twee door spelen met vuur; één door verwar mingslamp; terwijl in vier gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 1 koe, 26 var kens en 13 stuks pluimvee om. Voor de eerste samenkomst in het nieuwe seizoen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Scher- penzeel, die dinsdagavond in café Marktzicht werd gehouden, was uitge nodigd de heer Van Wijk uit Barneveld, om Iets te komen vertellen over „Onze wintertuin" met vertoon van kleuren dia's. De presidente, mevrouw A. Zwaan- de Hartog, sprak een inleidend woord, waarna de heer Van Wijk in de ge legenheid werd gesteld om iets te ver tellen over de toerusting van de tuin in de komende winter en het voorjaar van 1961. Hij deed dit, zoals gebruike lijk, op een bevattelijke wijze en wees er op, dat het fundament van de tuin - het gazon -door de overvloedige re genval van de afgelopen zomer veel re serves heeft verspeeld, die nu nodig moeten worden aangevuld. Hij gaf de raad het gras zo kort mogelijk te maaien voordat de winter zijn intrede doet, waardoor het tevens gemakke lijker te reinigen is van bladeren en andere herfstprodukten. Ook voor de bemesting gaf hij nut tige wenken. Hij attendeerde verder op klaver- en mosgroei in het gazon en wees speciaal ten dienste van hen die beschikken over vers opgereden grond op de hierin veel voorkomende ont ginningsziekte. Een vaak voorkomende fout noemde spreker het scheef trekken van de juiste verhoudingen van de tuin: te grote heesters in de kleine tuinen. Ook over het poten van bollen en planten van rozen gaf hij waardevolle adviezen. Na de pauze werden talrijke vragen op hem afgevuurd. Voor de beantwoording daarvan en zijn boeiende causerie werd hem dank gebracht door de presidente. Mevrouw Ter Maaten bracht verslag uit van het deze zomer gemaakte uit stapje en de onlangs gemaakte excursie naar de roomboterfabriek te Wouden berg. De voorgestelde modeshow, ver meld in het winterprogramma, gaat niet door. SCHIETRESULTATEN Tijdens de onderlinge competitie werden dinsdagavond door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel de volgende resultaten behaald: M. Be- rendse 49; Hk Berendse 48; C. Valken burg Jr. 47; G. J. de Joode 45; A. van Dusschoten en H. Methorst 44; G. van Eist en P. Engelenburg 43; N. Klumpe- naar 41 en R. van Eist 40. INTERNATIONALE TELEFOONGESPREKKEN Ingaande 16 oktober 1960 dienen ge sprekken met landen in Europa, door abonné's wier netnummer begint met 088 te worden aangevraagd bij het nieuwe dienstnummer 0010; verzoeken om inlich tingen over deze gesprekken kunnen wor den gericht tot 0018. Een uitzondering is gemaakt voor het aanvragen van gesprekken met W.-Duits- land. Hiervoor blijft het bestaande dienst nummer voor aanvragen 000 en voor in lichtingen 008 van kracht. WENKEN VOOR DE ADSPIRANT- CIIAMPIGNONK WEKER Voor hen die overwegen als bestaans- de champignoncultuur aan te vangen, heeft het Proefstation voor de Cham pignoncultuur te Horst (L.), een voor lichtende brochure uitgegeven, met als titel „Wenken voor de aspirant-cham pignonkweker". Na inleidende, algemene gegevens over de champignoncultuur volgen in deze brochure hoofdstukjes over de rentabiliteit van de cultuur, de moge lijkheden van krediet-verlening en de jnarktvooruitzichten. De brochure is verkrijgbaar bij het Proefstation 0,50 per exemplaar.. KLANDESTIENE ZENDER „DE ADE LAAR" OPGESPOORD Op zondag 16 oktober J.l. hebben op sporingsambtenaren van PTT in samen werking met de Rijkspolitie te Rossum de klandestiene zender „De Adelaar" op gespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 20-ja- rige landarbeider J. K. te Rossum. DRIE-KWART MILJOEN TV- TOESTELLEN Op 17 oktober j.l., werd bij de Dienst Luister- en Kijkgelden het 750.000ste TV- toestel geregistreerd. Op 1 oktober J.l. bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 737.522 te gen 718.229 op 1 september j.l. Het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen steeg in dezelfde periode van 2.647.369 tot 2.649.208. Op 1 oktober waren er 480.750 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 481.325 op 1 september. LONDON CALLING Een medisch student aan de univer siteit van Londen ontdekte een oude bepaling, waarin werd gezegd, dat hij gedurende de tijd van zijn eindexamen aanspraak kon maken op een gratis glas bier per dag. Hij eiste zijn rechten op en het bestuur had geen andere keuze dan de student zijn biertje te verschaffen. Het bestuur echter bekeek de bepalingen ook wat nauwkeuriger en de student kreeg een boete van 5.... hij droeg geen zwaard! 000000000000000 (63) De strijdenden in de burchtzaal hebben niets van dit alles gemerkt. Aram staat met zijn rug tegen de muur. Zijn kleren hangen in flarden om hem heen, maar nog steeds zwaait zijn krachtige arm het zwaard. Slechts enkele krijgers van de Hertog vechten nog aan zijn zijde. De anderen zijn gewond en enkele hebben het leven gelaten. Plotseling doet een van Aram's te gen standers een drieste aanval en terwijl de jonge ridder de slagen tracht te pareren, maakt Lorca van de gelegenheid gebruik om naar voren te dringen. Met een vreselijke slag slaat hij Aram het zwaard uit de handen en meteen heft hij zijn eigen wapen om de ge nadeslag toe te brengen, doch dan dondert plotseling een stem bij de ingang van de burchtzaal: „Halt! Wie nog één beweging maakt, wordt neergeschoten!" Lor ca kijkt om en op hetzelfde ogenblik verandert zijn houding. Alle kleur vloeit weg uit zijn gelaat. Hij wan kelt een schrede achteruit en terwijl zijn handen sid derend het zwaard laten zakken, stamelt hij verschrikt: „Lard! Lard!" (Wordt vervolgd) bezoekt de tentoonstelling van binnenhuis architec tuur in de negrozaal, hoog straat 83, wageningen. U krijgt daar niet alleen een overzicht van de heden daagse meubelkunst, maar ook een indruk van wat binnen- en buitenlandse fabrikanten brengen op het gebied van stoffen, ver lichting, kunstnijverheid, enz. Deze tentoonstelling is geopend op de normale winkeltijden en vrijdagsavonds tot 9 uur. WAGENINGEN Zaterdag 22 oktober 7.30 uur, zondag 23 oktober 1.30 uur en 4 uur Conny Froboess in de vrolijke film met Rex Gildo, Friedrich Domin, Walter Cross. Conny zingt en danst de nieuwste schlagers enverovert uw hart! Een vrolijke film vol vaart en verrassingen. Toegang alle leef tijden. Zondag 23 oktober 7.30 uur, vertoning van de sensationele oorlogsfilm met Lea Genn, Kieron Moore, Michael Medwin. Vuurspuwend rolden de sta len monsters op hen toemaar zij weken geen duimbreed van hun plaats. Het bevel was: stand houden tot de laatste man! Toegang 18 jaar. éwAty'tftmwe/i M0* STOMEPU BERTPIXSTP 37 TEL *415 VEENENDAAL VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. VEENENDAAL Kerkewijk 91, Telef. 2845 Sneller, beter en goedkoper! ACHTERBERG Jan Steenlaan 71, V'daal Telefoon K 8385-2969 Uitdeuken-lassen Dorpsstraat 8 - Renswoude Tel. 08387-502 Veenendaal, Nleuweweg 41 Telefoon 2535 LUkauto en begrafenisrtJden Dealer v. d. Wartburg Taxi en autorQles Bruidsauto en trouwrQden het pittige Duitse zangeresje vond onlangs tussen haar (enorme) fanmail een briefje van een oude dame, die schreef: „Ga zo door, kindje en je zult nog eens beroemd worden Vele bekende zangeressen houden van drop. In AUTO-DROP, met het bekende smaakprofiel, vindt U op elke tabletver pakking een interessant ver haal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 ct. tijdelijk goedkoop verven 4.- 6.- 8.- VEENENDAAL: Davidsplein 8, Telefoon 0 8385-240T Tevens filialen te: Utrecht, Zeist, Gorkum, Woerden, Ede en Doorn TELEFOON 2261 - HANDELSVERENIGING - TELEFOON 2261 SANDBRINKSTRAAT 1 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 3