Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bescherming Bevolking wordt gereorganiseerd. Voor de KANTONRECHTER MULDER Drastische inkrimping van vrijwillig personeel Gewijzigd inzicht De heer J. Gaasbeek 25 jaar godsdienst onderwijzer in Veenendaal Ds. P. de Jong deed intree als predikant van Herv. Gem. Veenendaal Jachtopziener was kampioen-stroper Ruim 350 wandelaars op sluitingstocht in Amerongen 34e jaargang WOENSDAG 26 OKTOBER 1960 Nr. 85 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Ook andere taak Nieuws uit de omgeving ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN „Ideaal niet in vervulling zien gaan" Ideaal was: predikant Noodwachtplichtigen Inbraak bij jeugdgebouw OORLOGSSOEVENIR GAAT VERDWIJNEN ELST BUIT: MEER DAN HONDERD HERTEN Gymnastiekverenigingen houden weer B-cursus Wat nu weer Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Hjnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Nadat de reorganisatie van de georganiseerde zelfbescherming in de zogenaamde A-gebieden (dit zyn gevaar-aantrekkende gemeenten of plaatsen in ons land) reeds geruime tijd geleden een feit werd, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken deze nu ook voor de B-gebieden, waartoe de Gelderse Vallei behoort, doorgevoerd. Het belangrijkste gevolg van deze reorganisatie in dit gebied is wel, de drastische inkrimping van het vrijwillig personeel. Had Veenendaal bij voorbeeld met de vroegere samenstelling in totaal 360 vrijwillige BB-ers nodig, met de nieuwe regeling is dit aantal teruggebracht tot 132 man. Hetzelfde geldt voor alle overige gemeenten in de Gelderse Vallei, waar de bezetting uiteraard verhoudingsgewijs is teruggelopen. Ter verduidelijking zy vermeld, dat de BB- noodwachtplichtigen met deze reorganisatie niets uitstaande hebben. Als gevolg van deze reorganisatie wordt genoemd een van hogerhand ge wijzigd inzicht in de moderne oorlog voering en dan wel speciaal met het oog op de Atomische, Bacteriologische en Chemische (de z.g. ABC-oorlogvoe- ring). In verband hiermede acht men het té gevaarlijk om bij de fall-out na een eventuele atoom-aanval teveel mensen op de weg te hebben. Vandaar dat de BB-vrijwilligers zo laag mogelijk ge houden worden, teneinde zo weinig mogelijk mensen aan dit gevaar bloot te stellen. Een der gevolgen van deze reorgani satie is vanzelfsprekend ook dat er ge bieden zijn waar mensen overtollig dreigden te worden. Het maandblad van de BB „De Paladijn" schrijft hier over o.a. „Op zichzelf zou dat natuurlijk een dwaze vertoning geworden zijn: aan de ene kant maat regelen om in een tekort aan noodwachters te voorzien, op een andere plaats afstoten van vrijwilligers die misschien al jaren enthousiast hun best ge daan hebben." Hier wordt echter aan toegevoegd dat er in onderling overleg voor een aantal mensen die volgens het nieuwe systeem op een bepaalde plaats plotseling bo ventallig geworden zijn, een andere bestemming vastgesteld is. In enkele gevallen wordt nog met binnenlandse zaken onderhandeld over toestemming om incidenteel boven de maat te gaan. Veenendaal, dat in dit rayon de groot ste BB heeft, ook omdat hier de com mandopost gevestigd is, is met het nieuwe systeem verdeeld in 18 blok ken. Ieder blok heeft een bezetting van 1 blokhoofd, 1 plv. blokhoofd en drie blokwachters. Deze vyf personen hebben in de toe komst tot taak voorlichting aan de be volking in hun blok te geven over de individuele zelfbescherming in ttyd van nood. Daarnaast wordt een wykpost ge ïnstalleerd, bestaande uit een ploeg van 20 mensen die worden opgeleid voor brandweer, reddingswerk, EHBO e.d. In tijd van oorlog opereert deze ploeg dus in de gehele gemeente. Tenslotte spreekt het nieuwe systeem van een E.H.I.O.-ploeg in Veenendaal, eveneens bestaande uit 20 man. Deze ploeg die bij nood-situaties door de LUNTEREN. In de Dorpsstraat te Lunteren heeft een hond zijn baas on der een auto getrokken. De man reed op zijn fiets met de hond aan de riem toen het dier plotseling een loslopende hond achterop rende. Zijn baas ver loor hierdoor de macht over het stuur en werd door een personenauto ge grepen. Met een sleutelbeenfractuur moest hij naar het ziekenhuis over gebracht worden. WAGENINGEN: De politie heeft in de Lawickse Allee acht Utrechtse stu denten aangehouden die van plan wa ren biljetten aan te plakken in ver band met „Vrijheid vyor studie". Plak sel, drie ververs en een groot aantal biljetten werd in beslag genomen. SOEST: Een Soesterse firma die uit verkoop hield, bood o.m. een costuum aan voor een appel en een ei. Een in woner heeft toen zestien uur voor de winkel gestaan om als eerste op deze goedkope wijze aan een costuum te komen. EDE. Eind augustus van dit jaar had de gemeente Ede een bevolkingsaantal van 57.048. In deze maand had Ede een geboorte-overschot van 85 zielen. assurantiekantoor KEOKfWUK 167 -TEt.5000 VEE NE N OAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America gehele gemeente werkzaam zal moe ten zijn, heeft als taak eerste hulp in oorlogstijd en de hierbij ingedeelde BB-ers kunnen min of meer als assi stenten van de doktoren aangemerkt worden. Zo zijn zij o.a. bevoegd tot het geven van injecties e.d. Waar voorheen dus 360 vrijwilligers nodig waren, kan men nu volstaan met 18 x 5 plus 2 x 20 plus 2 wijkhoofden is 132 vrijwillige BB-ers. De overtollig geworden vrij willigers zullen met de nieu we regeling als reservisten aangemerkt worden. Wanneer zulks nodig mocht blijken zul len zij in tijd van oorlog assi stentie kunnen verlenen. Voor wat Veenendaal betreft, bestaat er dan nog een M.G.T. (Mobiel Genees kundig Team) dat door het Rode Kruis gevormd wordt en een Brandweer- en Mobiele Reddingsploeg van de ge meente. In de gemeente RHENEN zal de nieu we BB er als volgt uitzien: 9 blokhoofden 36 blokwachters 1 zelfbeschermingsploeg a 10 man in de stad Rhenen 1 zelfbeschermingsploeg a 10 man in Eist. AMERONGEN: 2 blokhoofden 8 blokwachters 1 zelfbeschermingsploeg 10 man RENSWOUDE: 1 blokhoofd 8 blokwachters, tevens zelfbescher mingsploeg. SCHERPENZEEL: 2 blokhoofden 16 blokwachters tevens zelfbescher mingsploeg. Ongetwijfeld, zal het zelden voorkomen dat een zilveren jubileum zo geruisloos voorbijgaat als dit het geval is met een bekend Veenendaals figuur in de persoon van de heer J. Gaasbeek. J.l. zaterdag was het n.l. vijfentwintig jaar geleden dat deze man in Veenendaal de moeilijke taak van godsdienstonderwijzer op zich nam en het mag gezegd dat hij zich in deze kwarteeuw uitstekend van die taak heeft gekweten. Voor velen - de jubilaris en diens familie uitgezonderd - is het dan ook een grote vraag waarom godsdienstonderwijzer Gaasbeek op deze heug lijke dag niet in het licht der belangstelling is gekomen. De jubilaris zélf is wars van alle publiciteit. In al die jaren dat hij in Veenendaal werkzaam is, is hij vrijwel nooit op de voorgrond getreden, maar dat betekent niet dat zijn werk hierdoor minder belangrijk zou zijn. De heer J. Gaasbeek werd op 1 sept. 1895 in Veenendaal geboren. Amper 12 jaar oud werd hij wever op een plaatse lijk bedrijf tot aan zijn militaire dienst. Na drie en een half jaar de wapenrok te hebben gedragen was hij in 1918 eerst enige tijd werkzaam als opvoe dend ambtenaar bij de stichting Hoen- derlo te Hoenderlo. Hierna trad hij in dienst bij de PTT. Zijn ideaal was echter om predikant te worden en deze gedachte nam hem zo in beslag dat hij op 29-jarige leef tijd besloot naar het Chr. Gymnasium in Utrecht te gaan. Door allerlei om standigheden kon hij echter zijn ideaal niet verwezenlijken, maar met zijn doorzettingsvermogen slaagde hij er toch in, 34 jaar oud zijnde, met goed ge volg examen te doen als godsdienston derwijzer. Zijn leermeester was wijlen ds. Jongebreur. W.S.V. RITMEESTER GAAT MET VAKANTIE NAAR ZWITSERLAND De Wandelvereniging Ritmeester heeft besloten om volgend jaar met de leden de vakantie door te brengen in Zwit serland. Het plan is daar ongeveer tien dagen te verblijven, terwijl in het pro gramma een aantal wandeltochten op genomen zullen worden. De tiendaagse reis die per reisbureau gemaakt zal worden, gaat naar Adelboden in het Berner-Oberland. CURSUS KUNSTGESCHIEDENIS VAN VOLKSUNIVERSITEIT Zoals bekend organiseert de Volksuni versiteit Veenendaal dit seizoen een cur sus kunstgeschiedenis met als docent W. Mulder, kunstschilder uit Otterlo. In to taal zijn dit zes avonden waarvan de eer ste gehouden wordt op maandag 31 okto ber a.s. in het natuurkundelokaal van de Kon. Julianaschool. N.A.O. HEEFT TWEE WERKEN IN STUDIE De Veenendaalse Toneelvereniging Na Arbeid Ontspanning (N.A.O.) heeft voor dit seizoen twee toneelwerken in studie genomen. De ene is een klucht in drie bedrijven, getiteld „Het zal je gebeuren", terwijl het andere werk een toneelspel betreft, eveneens in drie bedrijven, dat „De Rattenval" heet. DE HEER J. GAASBEEK STAATSBEZOEK UIT THAILAND. De Staatsiefoto in Huis ten Bosch: zittend H.M. de Koningin en H.M. Koningin Si- rikit; Staande Z.K.H. Prins Bcrnhard, H. K.H. Prinses Beatrix, Z.M. Koning Bhocmipol en H.K.H. Prinses Irene. De noodwachtplichtigen (wel eens de steunpilaren van de toekomstige BB genoemd) hebben weinig of niets met de nieuwe regeling te maken. Zij ontvangen namelyk een speciale ABC-opIeiding en moeten in tyd van oorlog hun taak in gewestelijk of pro vinciaal verband uitvoeren. Dit be tekent dus dat noodwachtplichlige BB- ers in oorlogstijd in een andere pro vincie ingeschakeld kunnen worden, dan waar zij woonachtig zijn. Veenendaal beschikt momenteel over circa 300 noodwachtplichtigen, waar van er 70 in actieve dienst zijn (50 voor de ABC-dienst en 20 chauffeurs). Over enkele maanden zit hun 20-weken- lange opleiding er op en zal er hoogst waarschijnlijk een nieuwe groep in actieve dienst geroepen worden. In BB-kringen is deze personeels- reorganisatie met gemengde gevoelens ontvangen. Met name heeft men een zwaar hoofd in de materiële voorzie ningen. „De Paladijn" zegt hierover: „De nieuwe opzet vergt een gro tere mobiliteit van de eenheden en met de nieuwe veronderstelling voor ogen is het wel zeker dat ook op het gebied van de materieel- voorziening allerlei nieuwe maat regelen nodig zijn." WANDELCOMITE ORGANISEERT ST. NICOLAASTOCHT Zaterdag 26 november a.s. organiseert het wandelcomitè „Veenendaal Omstre ken" een St. Nicolaastocht, met daaraan verbonden een gezellige St. Nicolaasmid- dag in gebouw Eltheto. Een dergelijke tocht werd vorig jaar voor het eerst ge houden en trok toen veel belangstelling Nadere bijzonderheden hieromtrent vol gen nog. Zondagavond omstreeks zeven uur uur is er ingebroken b(j het jeugdgebouw aan de Industrie laan. De dader(s) verschafte zich toegang door het verbreken van een ruit. Bij het onderzoek bleek dat er drie flesjes limo nade werden vermist. Het onderzoek duurt voort. Maandagmorgen een aannemer uit Rjjssen begonnen met de opruimings werkzaamheden van de wegversperring op de Slaperdyk dat uit metersdikke betonnen stukken bestaat en een over blijfsel is van de bezetter. Hiermede gaat een jarenlange wens van de vereniging „Overbergs Belang" in vervulling, mede met het oog op de verkeersveiligheid. Het betonnen gevaarte zal met dynamiet op geblazen worden. DADERS INBRAAK JEUGDGEBOUW GEPAKT De daders van de inbraak welke is ge pleegd in het jeugdgebouw aan de In dustrielaan en waarvan elders in dit blad melding wordt gemaakt, zijn door de po litie gepakt. Het zijn de 11-jarige B. en de 12-jarige v. H. uit Veenendaal. AANRIJDING MET GERINGE SCHADE Toen v. d. H. uit Veenendaal maandag morgen in de Hoogstraat zijn auto wilde parkeren, raakte hij net eventjes met zijn bumper het spatbord van de geparkeerd staande auto van de R. Er ontstond zeer (Zie verder pagina 2) geringe schade. Onder zeer grote belangstelling heeft ds. P. de Jong uit Kootwy kerb roek j.l. zon dagavond In de Oude Kerk op de Markt z(jn intree gedaan als predikant van de Hervormde gemeente van Veenendaal. D© bevestiging vond tfjdens een morgendienst in de Julianakerk plaats door zyn voorganger ds. K. v. d. Pol die zoals bekend een beroep naar Lunteren aangenomen heeft. Als tekst had ds. v. d. Pol gekozen Filipensen 2 29 „Ontvangt hem dan In den Heere met allen blijdschap en houdt dezulken in waarde." De belangstelling voor de intree-dienst in de avonduren was zo groot dat men in allerijl stoelen moest plaatsen om iedereen aan een zitplaats te helpen. Behalve vel© personen uit de vorige gemeente van ds. de Jong, bevond zich onder zjjn gehoor o.a. ook het gemeentebestuur, ds. v. Enk en ds. Keuning alsmede alle collega-predikanten. De intree-dienst werd geopend met het zingen van Psalm 147 vers 1 en 6 en het lezen van Psalm 122 alsmede 2 Corinte 5 vanaf vers 11. Als intreetekst had ds. de Jong Psalm 122 9 gekozen waar staat „Om des huis des Heeren onzes Gods wil zal ik het goede voor u zoeken." In de eerste plaats bepaalde ds. de Jong zijn gehoor tot Davids ingaan in Jeruza lem en ten tweede Davids uitgaan naar zijn volk. Omtrent het eerste punt van zijn predikatie weer de predikant er op dat er een verbinding bestaat tussen Vee nendaal en Jeruzalem niet omdat de mensen zo trouw waren of het voorge slacht, maar omdat Gods trouw aan de mensheid nooit verdwijnt en verdwijnen zal. „Deze gouden draad die door de gan se geschiedenis loopt, wordt voortgespon- nen en ik hoop gemeente dat we David verstaan als hij op weg is naar Jeruzalem en zich door de stad haast om tenslotte in het huis des Gods rust te vinden", zo zei ds. de Jong. GEEN HAAST „Er zijn mensen die al blij zijn als ze in Jeruzalem zijn. Ze bekijken de gebouwen maar ze hebben geen haast, m.a.w. ze zijn gedoopt, ze weten alles en zeggen zó is het, maar het blijft bij een beschouwing. We moeten door Jeruzalem naar het huis Gods en we moeten steeds blijven heenwijzen naar de deur, naar Jezus Christus, die toegang geeft tot het huis Gods. David mag de tabernakel ingaan en legt dan de belofte af, ik zal het goede voor u zoeken en dat betekent niet: dat zal ik eens eventjes doen, neen want elders zegt David Heere help mij. Gemeente dit is ook mijn opdracht, het goede voor u zoeken. Het zal niet altijd een aangename prediking zijn want het goede is juist het kwade voor het vlees", aldus ds. de Jong. PERSOONLIJK WOORD Na zijn predikatie richtte de nieuwe predikant allereerst een persoonlijk woord tot het aanwezige gemeentebestuur. (Zie verder pagina 2) FILM OVER REIS VAN BEJAARDEN Op zaterdag 29 oktober en woensdag 2 november zal in de zaal van café „Sportlust" de geluids- en kleurenfilm van de laatste reis van de ouden van dagen uit Eist vertoond worden. Tevens zal op deze avond de vertoning plaats vinden van de kleurenfilm welke is opgenomen van de ballonopstijging die deze zomer was «georganiseerd door de Elsterse Middenstands Vereniging. Bei de films zijn opgenomen door mej. en de heer Van Erk uit Veenendaal, be kende amateur-cineasten. De opbrengst van deze filmvoorstel lingen komt ten goede aan de volgende reis voor de Elsterse oudjes. OPENING NIEUWE SNACKBAR Zaterdag heeft Eist er weer een nieu we zaak bij gekregen. Het is een snack bar, die zal worden gedreven door de fam. Drost aan de Schoolweg. De offi ciële opening werd verricht door de voorzitter van de Elsterse Midden standsvereniging, de heer Joh. Drost. In zijn openingswoord liet deze uit komen dat Eist steeds groter wordt en dat ook daardoor de middenstand zich kan uitbreiden. Verder wees spreker er op dat het geen kunst is een zaak te beginnen, maar dat persoonlijkheid en kwaliteit de voornaamste punten zijn om een zaak groot te maken. Tot slot van zijn betoog wenste de voorzitter van de Elsterse Middenstandsvereni ging de fam. Drost veel succes en ver klaarde de zaak voor geopend. Even later was het zo druk dat de fam. Drost handen tekort kwam om allen van een hartige hap te voorzien. PARIJS, oktober. Een groep stropers, waaronder een industrieel uit Boulonge en een bekende Parijse advokaat werd dezer dagen in het bos van Rambouillet ontmaskerd. Hun buit bedraagt over de honderd herten. Van het kleinere wild, zoals hazen en konijnen zijn ze zelfs de tel kwijt geraakt. In de bossen van Ram bouillet leefden al maar drie honderd herten meer; in heel Frankrijk nog slechts enkele duizenden. „Mijn grootvader werd 78 maal voor stroperij veroordeeld. Ik heb juist het tweede proces achter de rug; toch heb ik al 104 herten op mijn rekening staan", verklaarde niet zonder trots Marcel Li- bert, één van de stropers. Hij is een jo viale, „schilderachtige" kerel en leeft al leen in een hut, midden in het bos. Hij is tegelijkertijd stroper en jachtop ziener. Zeven jaar geleden legde hij de eed van jachtopziener af en was sindsdien belast het grondeigendom van M. Basquin te bewaken. Maar de eed gold voor hem alleen overdag; 's nachts ging hij met zijn vrienden er op uit en schoot het wild neer In het licht van de koplampen. Het hoofd van de stropers was Maurice Dindin, slager te Gros-Rouvre, een klein dorpje aan de rand van het bos. Zes en dertig jaar oud, breedgeschouderd met een wild uiterlijk, stroopt hij, maar men beweert, eerder uit ziekelijke noodzake lijkheid dan uit financiële voordelen. Een gedeelte van de buit verkocht hij in zijn eigen winkel. De hele streek at regel matig hertenvlees. Hij ging zelfs zover de politie enige bouten aan te bieden. Sinds lang al kende men het bestaan zelfs op de hoogte van haar bezigheden, maar kon hen, ondanks talrijke patrouil les niet op heterdaar betrappen. Meerde re malen had men de auto's, die voor de nachtelijke expedities gebruikt werden, onderzocht, maar nooit vond men er enig wild. Enkele dagen geleden beging Mau rice Dindin echter de onvoorzichtigheid, in een café, aan zijn vriend, de banket bakker Sicard, een „jachtpartijtje" te annonceren voor de volgende avond. Het nieuws kwam ter ore van de gendarme rie. Men zette een grote expeditie op touw, onder leiding van kapitein Leblanc, uit Rambouillet. In het bos werden overal hinderlagen en wachtposten uitgezet. De ingang van het dorp Gros-Rouvre werd geblokkeerd, 's Nachts om twee uur was er nog niets gebeurd, toen plots in de richting Gros-Rouvre een auto kwam aanrijden. Op de tekens van kapitein Le blanc maakte het voertuig aanstalten om te stoppen, doch ging ineens in dolle vaart verder, toen de bestuurder zag, dat het een politieversperring was. De Na afloop van de zaterdagmiddag in Amerongen gehouden sluitingswandeltocht, is de W.S.V. Olympia uit Soest uitgeroepen tot de best wandelende vereniging van dit seizoen in de afd. Midden-Nederland der N.C.W.B. Tweede werd Pehavee uit Veenendaal met slechts drie punten verschil op Soest. Het was zaterdagmiddag echt geen wandelweer, gedurende de gehele middag viel de regen gestadig neer uit een grij ze en niet eenmaal brekende wolkenmas sa. Was het alleen maar droog geweest, dan was het aantal deelnemers beslist veel groter geweest, nu meldden zich slechts 351 wandelaars. Tegenover dit kleine aantal deelnemers stond echter een Van E., landbouwer te Wekerom, stond voor het Wagenings kantonge recht terecht omdat hij zijn oudste dochter niet regelmatig naar school gestuurd, en zo de leerplichtwet over treden had. Van E., die acht kinderen heeft, zette de moeilijkheden uiteen, waarvoor hij was komen te staan toen zijn vrouw het afgelopen voorjaar enige tijd ziek was geweest. Hij had toen geen andere mogelijkheid gezien, dan het meisje, dat nu van school is, zo nu en dan thuis te houden om het huishouden te doen en voor de jongere kinderen te zorgen. Ik ben wel om toestemming naar het schoolhoofd en naar de inspecteur geweest, maar ik begrijp wel, dat die ook niet aan de gang konden blijven met vrij- geven, verzuchtte verdachte. Het gerecht toonde begrip voor ver- dachtes moeilijkheden en daarom werd het conform de eis 15,en drie da gen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Op 8 mei reed v. K., chauffeur te Amersfoort, met zijn vrachtauto de kruising Dr. De Visserstraat-Klaas Ka terstraat te Veenendaal op, zonder voorrang te verlenen aan een van rechts naderende motorrijder. Er ont stond een botsing, waarbij de motorist ernstig werd gewond. Hij is nog steeds niet geheel hersteld. Het is ter plaatse een bijzonder moeilijk punt, vrijwel zonder zicht, zei verdachte. Ik heb voör de kruising ge stopt, maar toen ik weer optrok was de motorrijder er zo vlug, dat ik een aan rijding niet meer kon voorkomen. De officier vond het een ernstige overtreding, ook al omdaat er zulk zwaar lichamelijk letsel door was ont staan. Hij eiste 100,of 20 d. Van K. merkte nog op, dat hij al 500,— aan zijn eigen auto had moe ten betalen, maar rechter v. d. Brand was het met de officier eens. Het von nis luidde conform. ■fr De 18-jarige scholier B. uit Benne- kom stond vrijdag in Wageningen voor het kantongerecht voor de balie omdat hij op 19 augustus 's avonds elf uur de bebouwde kom van Ede onveilig ge maakt had door er met zijn bromfiets met een snelheid van 55 km doorheen te racen. 't Is meer dan erg, vond rechter v. d. Brand. Bijna het dubbele van de toegelaten snelheid van 30 kilometer. 't Was heel stil op de weg, ver dedigde verdachte zich. Ook dan heb je je aan de wet te houden, repliceerde de rechter. Was die bromfiets van jouzelf? informeerde de officier. Nee, van mijn broer, luidde B's antwoord. Dan heb je geluk gehad, want an ders had ik zonder meer een verbeurd verklaring gevraagd, zei mr. Pfeil. De eis luidde vervolgens een boete van 100,of 20 dagen, waarvan 60,— voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Ook rechter v. d. Brand wilde ver dachte nog een kans geven te bewijzen, dat hij zich voortaan aan de regels wil houden. Hij veranderde de voorwaar delijke straf echter in een hechtenis van een maand met een proeftijd van twee jaar. Als onvoorwaardelijke boe te kwam daar nog 25,of 5 dagen bij. Je bent nu gewaarschuwd, voegde de officier eraan toe. Als we weer mel ding krijgen van een dergelijke snel- heidsrit zal ik niet schromen om ten uitvoerlegging van de voorwaardelijke straf te vragen. Dan verdwijn je dus voor een maand in de cel. (Zie verder pagina 2) opperbeste stemming, waarop het slechte weer geen vat kon krijgen. Op de 10 km gingen 8 groepen van start, op de 18 km slechts drie groepen. De route door de bossen rond Ame rongen uitgezet heeft ondanks de regen toch veel te genieten gegeven voor de wandelaars. Bij de terugkomst heerste er een zicht bare spanning. Wie zou als best wande lende groep van het seizoen te voorschijn komen, Pehavee of Olympia? De laatste ging met de beschikbare wisselbeker strijken, slechts met drie punten voor sprong op Pehavee. Ook de wisselprijs voor de junioren ging naar Olympia. Er heerste na het bekend worden een wel zeer opgewekte stemming waarbij de felicitaties vooral uitgingen naar mej. W. A. Luman en de heer W. A. Luman, leidster en leider van Olympia. De Soes- ter wandelaars gingen bovendien nog met meerdere prijzen naar huis, de junioren met een eerste prijs op de 10 km, de senioren een tweede prijs op de 18 km. Deze sluitingstocht werd georganiseerd door de plaatselijke W.S.V. de Woudlo pers. De volledige uitslag was als volgt: 10 km: 1. Olympia, Soest, 2. Vrolijke Zwervers, Opheusden, 3. V.G.L.O. Veenendaal, 4. Groentjes Veenendaal. 18 km: 1. Pehavee Veenendaal, 2. Olympia Soest, Kampioen mid den-Nederland NCWB: Senio ren Olympia Soest, 3. Pehavee Veenendaal. Junioren: Olympia Soest. wagen slingerde naar links, kon juist tussen de gracht en de versperring door komen en verdween. Men had echter tijd gehad het nummer op te nemen. De volgende ochten werd de banketbakker gearresteerd. Hij vertelde, dat Dindin hem had be volen door te rijden, want tegen hun go- woonte in vervoerden zij een hert in do auto, dat ze die avond hadden geschoten. Hij bekende nog veel meer en leverde al le namen uit. Acht personen zijn in de zaak betrokken. Sicard en Dindin waren aanleidingen tot ernstige beschuldigingen, omdat zij, door met hun auto de ver sperring te forceren, bijna een politie of ficier doodden. De andere worden alleen beschuldigd van jachtovertreding. Zij ris keren een boete van 24.000 tot 120.000 francs en 6 dagen twee maanden ge vangenisstraf. Van de industrieel en de Parijse advokaat werden de namen niet bekend gemaakt. Geen enkele van de stropers werd op gesloten. Sicard is onvindbaar en Dindin naar zijn moeder in Noord-Frankrijk. Wat de jachtopziener Libert betreft, hij maakt er weinig drukte over en zegt glimlachend: „Het zijn de risico's van het vak." De gezamenlijke gymnastiekverenigin gen in het Rayon De Gelderse Vallei heb ben besloten binnenkort weer een aan vang te maken met de zgn. B. cursus die ook in het verleden goede vruchten heeft afgeworpen. Alle verenigingen van het rayon zul len enkele leden afvaardigen om eens per veertien dagen in èèn van de gymnastiek lokalen van de Veenendaalse vereniging „Sparta" te trachten de gymnastiekpres- taties op nog hoger peil te brengen. De volgende verenigingen hebben hun mede werking toegezegd: Excelsior (Achter berg), Oranje Wit (Eist), DOTO (Scher penzeel), HDS (Leersum), Sparta (Vee nendaal) en Longa (Woudenberg). De leiding van de cursus berust bij de heer Vaartjes die dit werk al enige Jaren geheel belangeloos heeft gedaan. In de centrale bergketen van Noor wegen leven knaagdieren die zich op gezette tijden bij massa's in de oceaan storten. Volgens een onlang9 genomen be sluit zal de Westduitse grenspolitie langs het ijzeren gordijn uitgerust worden met lichte pantserwagens. In Brazilië is een loonsverhoging goedgekeurd waarbij het minimum salaris met zestig procent zal stij gen. Een Rotterdamse vloerenlegger, die geen erg had in een grote ruit, is hier dwars doorheen gelopen. Een Poolse dame is veroordeeld om dat zij geld had weten los te krij gen door aan buitenlandse liefda digheidsinstellingen klaagbrieven te schrijven. Een Oostduitse timmerman heeft een communistisch schaakspel ont worpen, waarbij de koning vervan gen is door een arbeider. In Israel bestaat op het ogenblik een groot tekort aan zeelieden, zo dat men nu buitenlanders probeert te werven. Na de moord op de communistische leiders hebben vier t.v.-zenders In Japan besloten geen films meer te vertonen waarin gewelddaden voor komen. ZIEKENFONDSLEVERANCIER

De Vallei | 1960 | | pagina 1