DE VALLEI Wereldspaardag 1960 HET PLEZIER VAN HET SPAREN Toch is sparen zinvol Moedêt rrSABrDERM-"™ ARAM „POPULIERENLAAN 58, BEVERWIJK VEENENDAAL Voor de Jeugd fa Het geheim van de stalknecht DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 28 OKTOBER 1960 Nr. 86 WAT EEN GELUK SARCO GLOBINL Een lichtend voorbeeld Bestelwagen botste tegen boom Laatste hengelwedstrijd van „De Rietvoorn" Militair gaf geen voorrang BOB EN KEES ALS BRAND WEERMANNEN Honorering medewerkers van algemene ziekenfondsen ooooooooooooooo Omstreeks de Wereldspaardag, die in de laatste jaren is uitgegroeid tot een volle Spaarbankweek - waarin de Wereldspaardag het hoogtepunt blijft vormen - mediteren wij graag een beetje over de betekenis van het sparen. Wie in de laatste week van oktober, als de spaarbanken-leden van de Neder-», landse Spaarbankbond deze Spaarbankweek vieren, de activiteiten van de plaatselijke spaarbank waarneemt, vraagt zich misschien wel eens af wat men met deze jaarlijkse actie beoogt. Het Nederlandse volk is van nature spaarzaam. Allerlei sociale maatregelen maken het sparen voor moeilijke tijden en voor de oude dag toch eigenlijk overbodig, meent men. Waarom dan al die propaganda in de Spaarbankweek en op de Wereldspaardag? Laten wij deze uitspraken eens nader bezien. Zolang wij nog overal mensen ontmoeten die, ondanks het feit dat zij een redelijk inkomen hebben, voort durend kampen met financiële moei lijkheden, vragen wij ons af of we wer kelijk mogen stellen dat het Nederland se volk spaarzaam is. Accoord - finan ciële tekorten in de huishouding hebben minder te maken met sparen dan met het onvermogen om het gezinsinkomen op verantwoorde wijze te besteden. Maar als wij zien hoe velen de oplos sing dan maar zoeken in het doen van aanschaffingen die niet meteen volledig behoeven te worden betaald - een me thode waarmede men de financiële pro blemen vaak onnodig vergroot - dan wagen wij het te zeggen dat heel veel mensen zich de kunst van het sparen toch nog eigen moeten maken. Voor deze mensen heeft het wel degelijk zin, eens per jaar met nadruk te wijzen op het belang dat zij persoonlijk hebben bij het vormen van een spaarsom. Wat de uitkeringen betreft, die men o.a. ontvangt bij ziekte of ongeval, bij werkloosheid en als men bejaard is ge worden, inderdaad maken deze het spa ren om een „appeltje voor de dorst" te hebben niet meer zo dwingend nood zakelijk als in vroeger dagen. Maar een aanvulling lijkt ons als regel niet over bodig, doch daarentegen zelfs zeer. ge wenst. Bovendien is er dan nog de groep van kleine zelfstandigen die bui ten veel van deze uitkeringen vallen. Voor iedereen heeft het vormen van een spaarsom die als financiële reserve kan dienen dus ook nu nog altijd zin. Men hoeft er niet zorgelijk bij te kijken Toch is er dank zij de sociale voor zieningen een groot verschil met voor heen. Toen werd het sparen vooral ge kenmerkt door zorgelijke bijgedachten, en daardoor werd het op zichzelf ook een min of meer zorgelijke aangelegen heid. Het afgezonderde geld was be stemd om grote en kleine tegenslagen op te vangen en men durfde er eigen lijk nooit goed aan te komen. Het spa ren van nu is voor talloze mensen ech ter een veel blijmoediger aangelegen heid geworden. Wie enigszins de activiteiten van de spaarbanken-leden van de Nederlandse Spaarbankbond volgt (want deze spaar banken trachten waarlijk niet alleen tijdens de Spaarbankweek de spaarge- dachte te verbreiden), zal weten dat men tegenwoordig vooral ook het doel- sparen aanmoedigt. Het tamelijk vage sparen voor moeilijke tijden - waarvan men naar vanzelf spreekt hoopt dat zij zullen uitblijven - is hier vervangen door het sparen voor een zeer concreet doel, en uiteraard is dit dan vrijwel steeds een plezierig doel. Men spaart om straks iets van de huisraad te kun nen vernieuwen, of deze met reeds lang begeerde voorwerpen te kunnen aan vullen. Men spaart voor het aanschaf fen van een nieuwe radio of voor een televisietoestel. Hierbij heeft men voor namelijk genoegen en ontspanning op het oog. Men spaart voor een nieuwe stofzuiger, een wasmachine of een cen trifuge. Hier overweegt het nuttige ele ment, maar toch komt er het plezier bij dat de huisvrouw ervan zal hebben. Men spaart om in de vakantie iets bijzonders te kunnen ondernemen. Dit is waarschijnlijk wel een van de aller prettigste spaardoelen die men kan be denken, hoewel wij ook hieraan nog een nuttige kant zouden willen toeken nen. Want is het niet zo dat men na afloop van de vakantie meer verkwikt weer aan het werk gaat, naarmate men meer heeft kunnen genieten van de vrije tijd? En is het niet devoornaamste bedoeling van alle recreatie, dat wij er nieuwe kracht door opdoen? Als straks voortdurend meer mensen de beschik king krijgen over meer vrije tijd, kan het sparen om bepaalde liefhebberijen te kunnen beoefenen een nog belang rijker spaardoel worden dan het nu reeds is. Ook hier gaan nut en plezier weer hand in hand. Sparen voor tijdige vernieuwing en aanvulling van kleding heeft, behalve een degelijke, ook nog een prettige kant, en het zijn heus niet alleen de dames die er graag goed en modieus gekleed bij lopen. Zo zien we dus hoe tegen woordig bij al dit doelsparen het in vervulling gaan van velerlei wensen op de achtergrond staat. Spaarbankweek wijst op levensvreugde Dit nu is het, wat wij bedoelen met het plezier van het sparen. Men heeft een doel voor ogen, dat men graag wil bereiken, en aan het spaarbankboekje ziet men hoe men gestadig vordert op de weg naar het bereiken van dit doel. Dit zichtbaar vorderen geeft velen de animo met een goed volgehouden regel maat door te gaan met sparen. Bijna ieder, die op deze manier een of meer keren een lang gekoesterde wens in vervulling heeft zien gaan, is daarna voor altijd gewonnen voor het sparen. Tenslotte, wie eenmaal is gewonnen voor de spaargedachte en wie geleerd heeft geregeld te sparen, zal er mee doorgaan. Ook als er eens niet een be paalde wens op de verlanglijst staat. En zo groeit er dan toch nog de spaar som die we soms ineens zo bijzonder goed kunnen gebruiken bij een onvoor ziene tegenslag. Het plezier van het sparen wordt daardoor echter geenszins getemperd. Integendeel, de mens die een finan ciële reserve bezit, kan in sommige op zichten iets onbekommerder leven. En dat op zichzelf draagt bij aan de levens vreugde. Hierop te wijzen, is een van de zinvolle bedoelingen van de Spaarbank week en de Wereldspaardag. S. G. CONSUMPTIE-IJS VOOR DIABETICI Het grote Amerikaanse zuivelconcern Borden is onlangs in de staat New-York begonnen met de verkoop van consump tie-ijs voor personen lijdende aan suiker ziekte en verder alle consumenten, die om welke reden dan ook, geen suiker mo gen gebruiken. Met de verkoop is een begin gemaakt na een lange reeks van laboratorium proeven èn vanaf het ogenblik waarop de Staten van New York en New Yersey hun goedkeuring aan de verkoop van consumptie-ijs hadden gehecht, waarin zoetmiddelen zijn verwerkt. Voorlopig wordt alleen ijs in twee smaken verkocht namelijk koffie of vanille. Wat smaak, uiterlijk, stevigheid en kleur betreft, valt het nieuwe niet van het normale te on derscheiden. door Henri Rubens „Wat een geluk dat ik een stukje van de wereld ben" zong Annie Palmen op het laatste Songfestival. En dat was voor ons reden om eens te gaan kijken naar „het stukje van de wereld" waar Annie Palmen woont. In de aardbeienstad Beverwijk, in de Populierenlaan 58. Zonder mankeren wordt elke bezoeker van Huize Palmen ontvangen door de hond, die luistert naar de naam van Beer en die de reeds res pectabele hondenleeftijd van 13 jaar bereikt heeft. Han de Roo was vroeger een beken de sportfiguur. Zijn vrouw Annie Pal men stelt hem wat populariteit be treft in de schaduw. „Wij wonen nog steeds in", pruilt Annie een beetje en Han licht toe: „Wij hebben wel een eigen huis, maar daar mogen wijzelf niet in wonen. Een heel proces hebben wij erom ge had en dat hebben wij nog verloren ook." Direct bij de binnenkomst van hun woonkamer merk je het: licht en rust. En vooral niet saai, want de hoofd- tinten van het interieur zijn grijs en rood, zo'n lekker fel rood. Beerhond is het blijkbaar nog-steeds niet met onze aanwezigheid eens, want FORD ANGLIAS RIJDEN 10.000 MIJL MET 60 MPU Drie Britse Ford Anglias, standaard model, hebben dezer dagen elk een af stand van meer dan 10.000 mijl afgelegd op het motorcircuit van Goodwood. De wagens reden met een gemiddelde snel heid van meer dan 60 mijl per uur. Hier mede legden zij de afstand die de gemid delde automobilist per jaar aflegt in ze ven dagen en nachten af. Hiermee werd de eerste verjaardag van het uitbrengen van de nieuwe Anglia op 30 september 1959 gevierd. Sinds die datum zijn er in Ford fabrieken te Dagneham meer dan 200.000 van deze wagens gemaakt, waar van ongeveer de helft voor de export. SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees •n In vloeibare vorm. DUTIH N.V. - OEGSTGEEST hij gromt springklaar op het anthra- cietkleurig tapijt. Voor het raam vormt de blankeiken tafel met een viertal stoelen als van zelf de eethoek. „Kijk, dit hebben wij pas gekocht", wijst Annie in de hoek naar een klein sierlijk electrisch orgel, „liever had ik natuurlijk een vleugel gehad, maar daar is nu eenmaal geen plaats'voor. En dit is wel een lief ding." Het orgel is het enige accent in de kamer waaruit blijkt, dat de huisvrouw eigenlijk zangeres is. Dat betekent, dat op vijf van de zeven avonden geen licht brandt in dit huis. Want ergens op een bühne plensen dan de lampen zeeën van licht op de zangeres. „Mensen zie je dan eigenlijk niet", erkent Annie, „hoogstens een zaal vol mensen. Maar je voordracht en je houding eisen je gehele concentratie." Wie zo'n leven leidt, heeft meer dan wie ook behoefte aan een rustpunt. „Mijn man gaat, als het even kan, altijd met mij mee. In ieder geval komt hij me halen. Dan rijden wij samen de rit naar Beverwijk terug. Soms liggen wij dan om drie, vier uur pas in bed. En de volgende morgen, als ik dan zo om een uur of elf, twaalf op sta, dan komen mijn eigen fijne uurtjes. Alleen thuis, een beetje rondlum- melen eerst, dan wat huishoudelijk werk, de hond verzorgen, dan geniet ik van mijn huis." EEN POEF Het gematigd moderne meubilair van de zithoek heeft ook weer de tinten grijs en rood. Een driezitsbank waarop je prettig zitten en lui kronkelen kan. Twee makkelijke stoeltjes, een met een hoge zug voor de heer des huizes om sluiten een leuke tafel in pakketvorm. Met tafels zijn ze overigens in dit huiis niet zuinig. Overal vindt je ze, in 'alle formaten. In de gang, zo maar met een pul fleurige bloemen. Mimi-tafeltjes, dei zo maar door de kamer gestrooid worden als er visite is. En dat is nogal vaak. Het laaggehouden opbergmeubel past precies onder het raam aan de andere kant van de kamer. „Maar dit is mijn eigen hoekje", wijst Annie naast de haard, „en ik pre fereer al vanaf mijn kleutertijd een poef". Zij hebben niet eens zo lang hoeven te zoeken, toen zij een paar jaar ge leden deze meubels gingen kopen. „Onze smaken verschillen niet zo veel en van tevoren hadden wij al zo'n beetje in ons hoofd hoe het worden moest. Het is anders de prettigste vorm van winkelen. Iemand die meubels koopt kan altijd rekenen op ruim vol doende aandacht en tijd van de ver koper. En waar vind je dat tegenwoor dig nog?" HEKEL AAN KOU Tijdens ons gesprek is twee keer de telefoon gegaan. Een oranisator ergens in Nederland vraagt naar de vrije data van de zangeres. Een een collega-jour nalist controleert bij haar of een be paald gerucht waarheid bevat. „Daarom hangt de telefoon hier in de woonkamer. Dat ding belt steeds maar. En ik heb een hekel aan kou", lacht Annie, die zo gewoon thuis een heer lijk nuchtere Noordhollandse blijkt. Haar man zegt niet veel. „Oh, maar hij kan reuze gezellig kletsen hoor", verdedigt Annie haar echtgenoot, „maar hij vindt het ook heerlijk om eens thuis te zijn. Als ik optreedt of in kleed kamers rondhang, zit die stakker in de zaal en moet luisteren naar liedjes die hij meer dan wie ook gehoord heeft. Meestal mag ie niet eens roken. En kijk hem daar nou eens genieten van zijn stoel en zijn sigaar Natuurlijk zijn ook hier nog wensen. Dat eigen huis bijvoorbeeld. „En dan gaan wij heerlijk weer wat bijkopen, hè Han?" verheugt Annie zich nu al, „ik heb toch een leuke schemerlamp gezien jongen Het gezegde dat elke Nederlander bijzonder veel waarde aan zijn eigen huis en de inrichting daarvan hecht, blijkt altijd waar. Zoals ook hier in Huize Palmen, waar de dagorde een tikje buiten het gewone ligt. Waar de sfeer zachtjes zingt: „Wat een geluk dat ik een stukje van de wereld ben". WIJZIGING TARIEF VOOR BRIEVEN BOVEN 20 GRAM Het binnenlandse port voor brieven boven 20 t.m. 100 gram, dat thans 25 cent bedraagt, zal met ingang van 1 december 1960 worden verlaagd tot 24 cent. Deze tariefswijziging komt tegemoet aan de bezwaren van het publiek tegen het bestaande tarief, die een gevolg zijn van de omstandigheid, dat men veelal alleen over postzegels van 12 cent beschikt en van de veronderstel ling, dat brieven van een (iets) hoger gewicht dan 20 gram met 2 postzegels van 12 cent, toereikend zijn gefran keerd. Het port der brieven boven 20 tot en met 40 gram, bestemd voor Suriname, de Nederlandse Antillen, Nederlands Nieuw-Guinea, België en Luxemburg, wordt in verband met het vorenstaan de met ingang van genoemde datum eveneens verlaagd van 25 cent tot 24 cent. Nu de (donkere) herfst is aangebro ken doet het Verbond voor Veilig Ver keer een beroep op alle weggebruikers in het verkeer een „lichtend voorbeeld" te zyn. In de figuurlijke, maar ook in de letterlijke zin des woords. Afschu welijke ongelukken in het najaar van 1959 hebben aangetoond dat onvol doende of overmatige (dus verblinden de) verlichting gecompliceerde ver keersongelukken kunnen veroorzaken. Het Verbond roept door middel van een pakkende affiche - o.m. op alle postkantoren te zien - door televisie filmpjes en door korte radioklankbeel den op, alle aandacht te besteden aan de verlichting. Iedere weggebruiker kan er toe bij dragen het verkeer bij duisternis vei liger te maken. DE VOETGANGER door bij duister nis zoveel mogelijk lichte kleding (of bijv. een lichtgevende ceintuur) te dra gen. DE FIETSER en DE BROMFIETSER door steeds de stand van de koplamp in de gaten te houden - zij kunnen automobilisten soms lelijk verblinden - en door te zorgen voor een felrood ach terlicht en een helderwit spatbord. DE AUTOMOBILIST door 's mor gens voor zijn vertrek zijn lampen even te proberen en daarbij de cligno- teurs en de stoplichten niet te ver geten (het rode schijnsel op uw ga ragedeur of in de bumper van een ach ter u geparkeerde auto zegt genoeg), door te zorgen voor reservelampjes, door er op toe te zien dat de koplam pen met gelijke sterkte branden, door altijd en overal te dimmen waar een lichtschijnsel (over een heuveltop, in een bocht enz.) op de komst van een tegenligger duidt en door óók te dim men voor een „voorligger" inplaats van hem via de achteruitkijkspiegel een (gevaarlijke) blinddoek om te leggen. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet dit beroep op weggebruikers voor een goede verlichting in het verkeer tezamen en gelijktijdig met twaalf an dere veilig-verkeersorganisaties in en buiten Europa, in de overtuiging dat veel ongelukken op de weg die bij duisternis gebeuren, niet behoeven voor te komen en er mensenlevens ge spaard kunnen worden wanneer ieder een van een goede verlichting een goed gebruik maakt. NIEUW ZAAD VOOR PLANT EN OLIFANT De „Agave Americana" heeft de af gelopen zomer op het voorplein van Ouwehands Dierenpark gezorgd voor een fantastische bloemenpracht. En zo als toen al werd voorspeld betekende dat tevens, dat de plant na deze bloei periode tot afsterven gedoemd zou zijn. Inmiddels is het zover gekomen. De meters lange stengel hangt reeds slap en wat eens een prachtige bloementros was, is nu niets meer of minder dan een bruine verdorde massa. Zaad geeft de plant niet in ons kille klimaat, zodat moest worden uitgezien naar een an dere oplossing. De heer Ouwehand, terug van een zakenreis naar Zuid-Europa, heeft daar agavezaad kunnen bemachtigen, dat di rect bij terugkomst op de Grebbeberg in de tropische kassen op het park werd uitgelegd. De gehele staf tuinpersoneel wacht nu in spanning op dc evontuele resultaten. Een geheel ander voortplantingspro- bleem waarmee Ouwehands Dierenpark te kampen heeft is dat van de olifanten. „Selma" en „Helma", beiden wijfjes, zouden graag een lieve kleine baby hebben, maar aangezien er praktisch nergens in de diergaarden mannetjes olifanten worden gehouden, waarschijn lijk omdat ze té onhandelbaar zijn, zijn er talrijke kinderloze jaren voor bijgegaan. De heer Ouwehand heeft op zekere dag logisch geredeneerd en gezegd, waarom kan er wel K.I. worden toe gepast bij de Nederlandse rundvee stapel en niet bij mijn olifanten. Hij heeft de daad bij het woord ge voegd en contact gezocht met het bui tenland, om te trachten door kunst matige inseminatie jonge olifantjes te fokken. Eerlijk gezegd geven we hem méér kans met zijn meegebrachte agave zaadjes. VRAGEN OVER GODSDIENSTIGE OPVOEDING VAN HET KIND Op de Regionale najaarsconferentie van de Nederlandse Zondagsschool Vereniging, die op 29 oktober te Ede in de Thaborkerk wordt belegd, zal o.m. een inleiding worden gehouden door mevrouw Eberlé-Gotlieb, over het onderwerp: „Is het joodse volk nu nog Gods uitverkoren volk?" Zeer vele kinderen worden via zon dagsscholen, dagscholen en in het gezin in aanraking gebracht met de bijbel, waarbij echter wel eens wordt ver geten, dat dit boek een door en door joods boek is, terwijl er de eeuwen door een minder goede verstandhouding tus sen joden en christenen bestond. Paulus zegt echter in zijn brief aan de Romeinen, dat niet-joden als een wilde loot tussen de heilige takken zijn geënt en daardoor deel hebben aan de saprijke wortel van de olijf. Behalve ruime gelegenheid tot dis cussie, waarbij ook vragen in het alge meen kunnen worden gesteld, zal de film „Dusty en het blinde meisje" wor den vertoond, waarin een kind zeer veel moeite heeft om vertrouwen te geven aan zijn beste vriend, de hond Dusty. Op de conferentie wordt een tentoon stelling ingericht van hulpmiddelen en studiewerken. In de Dwarsweg te Overberg is zater dagmiddag een bestelwagen, bestuurd door mevr. D. uit Amerongen op tot nog toe onverklaarbare w(jze tegen een boom gereden. Met vele schaafwonden en een hersenschudding is de chauffcuse op ad vies van dr. Reydon uit Veenendaal naar het Julianazlekenhuis vervoerd. Mevr. D. die normaal over de Dwars weg reed en geen hinder had van overig verkeer begaf zich op zeker moment ge heel links van de weg, schoot hierna in volle vaart naar de rechterkant van de rijbaan en kwam daar tegen een boom tot stilstand. De bestuurster werd uit de wa gen geslingerd en kwam in een weiland terecht. De bestelwagen die aan de voor zijde geheel ingedrukt was moest met een takelwagen weggesleept worden. LEDENVERGADERING „DE RIETVOORN" Woendsdag 2 november a.s. houdt de plaatselijke hengelsportvereniging „De Rietvoorn" een ledenvergadering bij G. v. Geerenstein aan de Nieuweweg. De Veencndaalsc hcngelsportvereniging „De Rietvoorn" heeft zaterdagmiddag in dc Rijn by Ingen haar laatste onderlinge wedstrijd van dit seizoen gehouden. Niet minder dan zeventig leden hadden voor deze middag ingeschreven. Wellicht zijn de vissen voor dit grote aantal ge schrokken want de vangst was zeer ge ring. De eerste prijs was voor A. Sukkel en de tweede en derde resp. voor A. v. d. Haar en R. v. Dijk. Wisselbeker-winnaar werd C. Leppers met 51 punten. KERSTBOUT VERDWENEN Bij de politie is aangifte gedaan van een diefstal van drie konijnen uit een hok bij van R. in Veenendaal. Bij het politionele onderzoek werd ook nog gebruik gemaakt van de speurhond, echter zonder resultaat. De konijnen wa- voor de Kerst bestemd. BROMFIETSER NAM BOCHT TE RUIM Doordat de bromfietser S. uit Veenen daal, die zaterdagmiddag op de Kerke- wijk reed, bij het rechtsafslaan naar de Stationssingel de boch te ruim nam, kwam hij in botsing met de hem tege moetkomende personenauto, bestuurd door W. uit Veenendaal. De bromfietser liep ontvellingen aan de knie op, terwijl bei de voertuigen licht werden beschadigd. FILM OVER BOEREN IN FRANKRIJK Voor de CBTB-leden werd vrijdagavond in de Korenbeurs een film vertoond over het leven van de Hollandse boeren in Frankrijk. Ook aan de hand van schit terende kleurendia's konden de talrijke aanwezigen zien hoe de Hollandse boer het in Frankrijk maakt. Aan het einde van de avond werd op het witte doek nog een reis gemaakt naar o.a. Joegoslavië en Zwitserland. Op de hoek Dr. ColjjnstraatDr. Slot. de Bruinestraat heeft zich zaterdagavond om streeks zes uur een aanrijding voorge daan, tussen twee personenauto's, waar bij zware materiele schade ontstond. De militair B. uit Veenendaal reed op de Dr. Colijnsraat in de richting Patrimo niumlaan. Op genoemd kruispunt ver leende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personenauto, bestuurd door v. K. eveneens uit Veenen daal. Door de botsing werd B. opzij ge slingerd, reed met zijn auto dwars door de omheining en kwam pas op het erf van de boerderij J. tot stilstand. De beide autos werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het onderzoek is in handen gege ven van de Kon. Marechaussee. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 28 okt. Joke Goedhart 29 Jansje v. Meteren, Eist 31 Anneke v. Dijk 31 Jan v. d. Bovenkamp 1 nov. Gerrit Henken, Overberg 1 Ulfilas de Ruyter 1 Anton v. Eden 2 Annie Nuissenburg 3 Keesje v. d. Heuvel 3 Janny v. Heemsbergen, Klundert Allen hartelijk gefeliciteerd OPLOSSING RAADSELS I. Plataan den lork linde Kastanje ceder. II. Als er twee bij elkaar zitten. III. Vele kleintjes maken een grote. Waar gehakt wordt vallen spaanders. Alle hout is geen timmerhout. I. Een kers. II. Rus met zon Asa wip Oom kou Ada - eik. Renswoude III. Alle maanden hebben minstens 28 dagen. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: - X X a X - X X X X X X H - - d - - - - t o - - - - t - - - - - - o r - - le rij plaats in Limburg 2eHet Gooi 3e Overijsel 4e Utrecht 5eGelderland 6e Nd. Holland 7e Friesland 8e De Achterhoek 9e Gelderland Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in de Noordoost polder. II. Welke pijp past bij geen woning En ook heel niet bij tabak? Welke pijp draagt ieder mens toch bij zich, maar niet in de zak? III. Een deel van een schip en een deel van je gezicht vormen samen een plaats in Limburg. Voor jongeren: I. Als 't koud is, ben ik hard en glad; Als 't warm is, ben ik dun en nat; Toe zeg mij even: wat is dat? II. rui aa ie roo an Voor deze vijf delen van woorden moe- vooraan steeds dezelfde letter komen. Ook achter komen vijf, steeds dezelfde letters zo dat het goede woorden worden. III. Verborgen jongens- en meisjesnamen 1. Ik wou terpentijn in die verf gooien. 2. We hadden net tien kippen verkocht (3) 3. Leg die etenswaren daar maar neer. 4. Is die rode kool gaar moeder? 5. Neem die schar mee naar de keuken, ders heen. (2) Bob en Kees zijn gezworen kameraden Ze zijn allebei op de ulo en het huiswerk maken ze bijna altijd samen. Ook in hun vrije tijd zijn ze haast altijd bij elkaar. In de vakantie zijn ze met de tent op stap geweest en hebben heerlijk gekam peerd op de Veluwe. Op een mooie najaarsdag wilden de jongens eens een eind gaan fietsen. Het was zaterdag, de hele week waren ze druk geweest met hun huiswerk en dus vonden ook de ouders dat ze best eens wat frisse lucht mochten gaan happen. Ze kregen allebei wat geld mee om onderweg een flesje limonade of choco mel te kopen en toen gingen de beide jongens op pad. Het was prachtig buiten. Er was weinig wind en het fietsen was een lust. Al gauw waren ze een heel eind van huis En onderweg was van alles te beleven. Eerst zagen ze een auto aan de weg staan, met een heer en een dame er naast De heer vroeg aan de jongens of ze met zijn vrouw de auto een duwtje wilden geven, want de motor wilde niet aanslaan De jongens wilden graag helpen. Met de mevrouw duwden ze de auto vooruit. Dat was een zwaar karwei, maar ineens sloeg de motor aan. De meneer gaf ze elk een kwartje. Bob en Kees zeiden dat het niet nodig was, maar ze moesten het kwartje beslist aannemen voor een ijsje. Nou vooruit dan maar, dachten de jongens. ROOK UIT EEN SCHUUR Na het gebeuren met de auto, sloegen de jongens een zijweg in. Dat was een smalle weg waar het heel stil was. Hier en daar stond een boerderij, maar ver der was er weinig te zien. De jongens kwamen voorbij een grote hoeve en toen zei Bob: „Kijk eens Kees, uit die schuur komt rook." „Ja," zei Kees, „dat lijkt wel zo, maar een boer kan bezig zijn wat rommel te verbranden." De jongens re den een eindje door, maar toen remde Bob ineens. „Ik ga toch even in die schuur kijken," zei hij, „want ik ver trouw het toch niet." „Ach wat", meende Kees, „de boel vliegt zo maar niet in brand, de boer lacht je straks uit". „Dat waag ik erop," zei Bob. Hij reed met de fiets het erf op en toen zag Kees ook, dat het in de schuur niet in orde was, er kwam steeds meer rook door het dak. „Dat is brand", schreeuwde Bob. De jongens smeten de fiets aan de kant en liepen naar de schuur. Kees rukte de deur open en toen zagen ze achter in de schuur de vlammen oplaaien. „Vlug," schreeuwde Bob, „we kunnen het nog wel redden". Voor in de schuur stond een teil met water en de jongens pakten de teil op en smeten het water in de vlam men. Dat hielp al direct. Toen zag Kees een kraan aan de muur en in een hoek lag een plasticslang. Hij greep de slang en maakte die aan de kraan vast. Bob draaide de kraan open en toen spoot een flinke straal water de schuur in. Kees richtte op de vlammen. Hij voelde zich een echte brandweer man. Het was geen gemakkelijk werk, want toen de vlammen doofden kwam er steeds meer rook in de schuur. De ogen van de jongens gingen tranen, maar Kees hield moedig vol. Bob zei: „ik ga eens kijken of er geen hulp kan komen, het lijkt wel of deze boerderij uitgestorven De Ziekenfondsraad heeft zijn goed keuring verleend aan een aantal over eenkomsten, gesloten tussen de organi saties van specialisten, tandartsen, apo thekers en vroedvrouwen enerzijds en de ziekenfondsorganisaties anderzijds. De overeenkomsten betreffen de hono rering van genoemde medewerkers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1961. SPECIALISTEN Het algemene peil der tarieven voor de onderscheidene vormen van specia listische hulp blijft voor 1961 hetzelfde met dien verstande, dat partijen over een tussentijdse aanpassing zullen on derhandelen, indien de ontwikkeling op economisch terrein daartoe aanleiding geeft. Over een technische aanpassing van enkele tariefonderdelen zullen nog na dere gegevens aan de Ziekenfondsraad worden verstrekt. Deze zullen de uit gaven der ziekenfondsen voor specialis tische hulp met minder dan 2°/o doen stijgen. TANDARTSEN De tarieven voor tandheelkundige hulp zullen voor 1961 een stijging van gemid deld 6,3°/» ondergaan. Dit betekent naar schatting een verhoging der ziekenfonds uitgaven met ±2,2 miljoen gulden (wette lijke verzekering 1,7 miljoen en vrijwil lige verzekering 0,5 miljoen). Voor zover de verzekerden voor tandheelkundige hulp bijbetaling verschuldigd zijn, zal de Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid worden geadviseerd deze bijbe talingen eveneens met 6,3°/o te verhogen. Bij de overeenkomst is er van uitge gaan, dat het zogenaamde verstrekkin genpakket gedurende 1961 niet wordt ge wijzigd. VROEDVROUWEN Het thans geldende tarief van 55, per bevalling zal met ingang van 1 janu ari 1961 worden verhoogd tot 60,voor vroedvrouwen, in het bezit van de z.g. uitgebreide bevoegdheid. Voor haar, die deze niet bezitten wordt het honorarium van 50,— op 55,— gebracht. De meer dere uitgaven der ziekenfondsen worden als gevolg van deze herziening begroot op 520.000,— (wettelijke verzekering 385.00,en vrijwillige verzekering 135.000,—). De verhogingen der onderscheidene ho noreringen houden in hoofdzaak verband met de stijging van het loonpeil, de huur- compensatie per 1 april 1960 en de geste gen praktijkkosten. KOE IN DE SLOOT Bob vloog de boerderij binnen, maar hij zag niemand van de bewoners. Hij vond het maar gek. Alle deuren open, geen mens te bekennen en een schuur die in brand stond. Hij ging naar Kees terug en hij zag dat het gevaar bezworen was. De beide jongens waren net op tijd geweest. De vlammen waren al helemaal verdwenen en ook de rook werd minder. Toen zagen de jongens dat in de hoek van de schuur een brandend fornuis stond en dat er vuur uit dat fornuis op de vloer was gevallen en in aanraking was gekomen met oude papieren zakken. Daardoor was de brand ontstaan. Toen hoorden de jongens ineens gehijg achter zich. Ze keerden zich om en ze zagen in de deuropening een boer staan. De man hijgde naar adem en het zweet lekte hem van het hoofd. „Gelukkig", steunde de man, „het vuur is gedoofd, ik dacht dat mijn hele boerderij er aan zou gaan, jullie hebben me prachtig geholpen jongens." De boer drukte de jongens warm de hand en toen pakte hij een vork en wierp de smeulende zakken naar bui ten. Het gevaar was nu helemaal voorbij. Bob en Kees moesten in de kamer ko men en daar vertelde de boer wat er ge beurd was. Zijn vrouw was die middag met zoon en dochter naar de stad gegaan om een en ander te kopen. De boer had in de schuur het fornuis aangemaakt om voer voor de varkens te koken. Hij stook te met brandhout. En toen was ineens een buurjongen binnen komen vliegen met de mededeling dat er een koe in de sloot zat en het dier op punt van ver drinken was. De boer was snel naar de weide gelopen en toen hij met enkele bu ren bezig was de koe uit de sloot te trek ken, had hij ineens rook uit de schuur zien komen. De buren waren bij de koe gebleven en hij was naar de schuur ge sneld. Hij was echter bang te laat te ko men, maar tot zijn grote blijdschap had hij in de schuur de beide jongens gevon den, die het begin van brand al geblust hadden. Toen de boer naar de weide vloog om de koe te helpen was er een stuk brandend hout uit het fornuis geval len en vlak bij de lege zakken terecht ge komen en zo was de brand ontstaan. De boer was erg dankbaar, dat de jongens zo snel ingegrepen hadden. Als dat niet gebeurd was, was de schuur ze ker afgebrand en waren wellicht ook de varkens verbrand die achter de schuur in hokken zaten en misschien was het woonhuis er ook aan gegaan. „Jullie zijn kerels van stavast", zei de boer. Toen de jongens weg gingen liep de boer naar de kast en even later drukte hij de jongens elk een bankbiljet van 25,in de handen. „Ach nee, dat hoeft niet", zeiden de jongens maar de boer wilde van geen weigeren weten „Jullie nemen dat geld aan," zei hij, „want het is maar een kleinigheid. Door jullie dap per en snel optreden ben ik voor hele grote schade gespaard gebleven en dit is maar een heel kleine vergoeding voor jullie moeite." Bob en Kees bedankten de vriendelijke boer en reden huiswaarts. Het was een zaterdagmiddag vol emoties geweest. En toen ze thuis kwamen hadden ze heel wat te vertellen en ook hun vaders en moe ders vonden dat de jongens die vijf en twintig gulden best verdiend hadden. Bob en Kees besloten er iets heel moois voor te kopen. (64) Ook Aram staat als door de bliksem getroffen. Met grote ogen staart hij naar de laatst aangekomene, de man, die als twee druppels water op Lorca lijkt! Dezelfde die als knecht in de stallen van Baranca heeft gewerkt! Nu Aram hen beiden naast elkaar ziet, treedt onmiddellijk het verschil tussen hen beiden aan dc dag. De trekken van de man, die door Lorca met de naam Lard betiteld is, hebben iets edels, dat Lorca ten ene- male mist. Er heerst een vreemde spanning in de burchtzaal. De trawanten van Lorca hebben aarzelend het zwaard laten zakken. Schichtig dwalen hun blik ken in het rond, als om een uitweg te zoeken, doch de volgelingen van Lard hebben de zaal aan alle kan ten bezet en dan komen ook de krijgers van de wacht binnen en scharen zich in een afwachtende houding achter Lard. Deze gaat langzaam op Lorca toe en zegt dreigend: „Ja, nu deinst ge terug, ellendige moorde naar! Thans, nu Uw laaghartige streken aan het licht zullen komen! Want ik eis van U, dat ge hier, voor al deze getuigen, zult bekennen, wat ge mij hebt aange daan!" i

De Vallei | 1960 | | pagina 5