OCCASIONS 3 Renault Dauphines 1959 Service Station „Renswoude" Kan een ontruimingsvonnis door woon- ruimtevordering krachteloos worden gemaakt? Het juiste gebruik van kiemremmings- middelen Droomt u van een mixer „Makkers staakt uw wild geraas" VRAAG EN AANBOD J A. M. de Jong: armoede en rijkdom VOOR DE BOER MODERNE AARDAPPELBEWARING VOOR DE VROUW: AL WEER EEN NEDERLANDSE SPEELFILM.... heeft kwaliteiten Tevens: 1 Volkswagen de Luxe 1957, met Amerikaanse bumpers. Volkswagen de Luxe 1955/1956 en 1 Volkswagen de Luxe 1956, met schuifdak. Voor gedistilleerde dranken WIJN SLIJTERIJ BIER "DE ZWAAI" diversen DE OMNIBUS VAN DIT NAJAAR (II) AUTGRIJLE5: M. VAN BEEK Kostverloren 8 - Jan Steenlaan 61' 2 Volkswagenbusjes 5 Renault Dauphines G. van Wakeren JONGEMAN, zoekt werk tandarts assistente R. H. VAN DE LUSTGRAAF Mag het gemeentebestuur een huis vorderen ten behoeve van de bewoner, die door de rechter veroordeeld is dat huis te ontruimen? Kan degene, die na een min of meer kostbaar proces een ontruimingsvonnis te zijnen gunste heeft verkregen, voor het feit komen te staan, dat alle kosten en moeiten te vergeefs blijken te zijn geweest, doordat het gemeentebestuur de woning vordert ten behoeve van de persoon, die tot ontruiming veroordeeld is? Deze vragen kunnen niet met een eenvoudig „ja" of „neen" worden beantwoord. Het antwoord hangt namelijk af van de aard van het geval, waarmede wij te doen hebben. In 1957 heeft de minister van Maat schappelijk Werk nieuwe richtlijnen vastgesteld, welke burgemeester en wethouders in acht moeten nemen bij de vordering van woonruimte. Evenals de oude verbieden de.nieuwe richtlijnen een vordering ten behoeve van de per soon, die door de rechter tot ontruiming is veroordeeld, omdat hij een onbehoor lijk gebruik van de woning heeft ge maakt of wel schuldig is bevonden aan het veroorzaken van ernstige overlast. In deze gevallen is dus degene, wiens ontruimingsvordering door de rechter is toegewezen, in elk geval verlost van de schuldige bewoner. Ten behoeve van de persoon, die zich misdragen heeft, mogen burgemeester en wethouders de woning niet vorderen. De woning kan echter wel gevorderd worden voor an dere personen. De ministeriële richtlijnen noemen nog een derde geval, waarin het ge meentebestuur niet vrij is om te vor deren. Indien een ontruimingsvordering door de rechter toegewezen is, omdat de eiser de betreffende woning nodig heeft voor eigen gebruik, mag het ge meentebestuur niet de woonruimte vor deren, welke de eiser (met zijn gezin) op het tijdstip van het vonnis voor eigen gebruik nodig had volgens de gemeentelijke normen voor de verde ling van woonruimte. Bedoelde woon ruimte mag noch ten behoeve van de tot ontruiming veroordeelde persoon, noch voor een ander gevorderd worden. De nieuwe richtlijnen hebben voor het gemeentebestuur de mogelijkheid geopend om de door het ontruimings vonnis vrijgekomen woning te toetsen aan de gemeentelijke normen. Indien de woning volgens die norm ente groot is voor degene, wiens ontruimingsvor dering toegewezen is, kan het gemeen tebestuur een deel van de woning vor deren. Bovendien kan het gemeente bestuur met machtiging van de minister van Maatschappelijk Werk de gehele woning vorderen en daarmede het ont ruimingsvonnis volkomen illusior ma ken. Vroeger mocht deze machtging al leen verleend worden op grond van ge wijzigde omstandigheden. Volgens de nieuwe richtlijnen wordt de machtiging alleen gegeven, indien naar het oordeel van de minister, omstandigheden, die buiten de rechtspositie van partijen lig gen, de voorgenomen vordering nood zakelijk maken. De nieuwe bepaling geeft de minister volledige vrijheid naar eigen inzicht tot machtiging over te gaan. Indien een ontruimingsvonnis ver kregen is op andere dan de drie hier- bovengenoemde gronden, kan het ge meentebestuur wel tot vordering over gaan. Als b.v. een huurder op grond van wanbetaling tot ontruiming veroor deeld is, kunnen b. en w. hem rustig in zijn woning laten zitten door de wo ning voor hem te vorderen. Dit behoeft voor de eigenaar geen groot bezwaar te zijn, omdat de gemeente door de vor dering aansprakelijk wordt voor de be taling der huurvergoeding. DE ONDERHUURDER De onderhuurder heeft tegenover de eigenaar geen recht op huurbescher- ming. Als de huurder - onderverhuur der verhuist, blijft de onderhuurder zonder enig recht achter. De eigenaar kan dan ontruiming eisen, omdat de onderhuurder zonder enig recht of titel in de woning zit. De onderhuurder is gedoemd dit proces te verliezen. Op de zelfde grond zal ook een nieuwe huur der een ontruimingsvonnis kunnen ver krijgen tegen een onderhuurder van de vorige huurder. In beide gevallen kun nen b. en w. de veroordeelde onder huurder te hulp komen door zijn wo ning-gedeelte voor hem te vorderen. DIENSTWONINGEN Dienstwoningen worden vaak in ge bruik gegeven in de vorm van een ar beidsovereenkomst. Als beloning van zijn arbeid ontvangt de werknemer dan loon benevens vrij wonen in de dienst woning. Bij het einde der arbeidsover eenkomst neemt ook het recht van de werknemer op de woning een einde. Indien nu de werknemer de woning niet vrijwillig verlaat, zal de werkgever zich met succes tot de rechter kunnen wenden ter verkrijging van een ontrui mingsvonnis. Maar de kansen kunnen verkeren, indien de werknemer op zijn beurt een gewillig oor mocht vinden bij het gemeentebestuur. Ter illustratie laten wij hier het volgende voorbeeld volgen: Een tuindersknecht was in dienst van een weduwe tegen het genot van loon en vrij wonen in een dienstwoning. Op een gegeven ogenblik kwamen de werk geefster en de knecht overeen, dat de arbeidsovereenkomst op een bepaald tijdstip, dat ruim een half jaar later lag, zou worden beëindigd. Kort na deze afspraak wendde de tuindersknecht zich tot het gemeentebestuur met het verzoek hem een andere woning ter be schikking te stellen, daar hij zijn dienst woning na het beëindigen van zijn dienstbetrekking zou moeten verlaten. Maar de tuindersknecht kreeg geen an dere woonruimte van het gemeentebe- NED. CONFECTIE GENOOTSCHAP Gedurende een vergadering in Amster dam, werd door een aantal vooraanstaan de zaken uit de confectie-detailhandel gevestigd in alle delen van ons land, het Nederlands Confectie Genootschap op gericht. Dit Genootschap van detaillisten op het gebied van dames-, heren-, jon gens- en meisjesconfectie stelt zich ten doel, de belangen te behartigen van de detailhandel in deze branche o.a. door als gesprekspartner op te treden van de fa brikanten-organisaties. Het gemis aan een dergelijke instantie, specifiek voor de confectie, werd de laatste jaren steeds sterker gevoeld, zowel van de zijde van de betrokken zaken, als van de zijde van de fabrikanten die niet tot een doeltref fend overleg, de gehele bedrijfstak be treffende, konden geraken, bij ontstente nis van een duidelijke vertegenwoordi ging van de detailhandel. Naast het contact met de fabrikanten stelt het Nederlands Confectie Genoot schap zich nog ten doel de leden bij te staan met technische, juridische en fis cale adviezen, het vormen van fondsen Tot onderlinge bijstand, het bemiddelen bij aan- en verkoop van zaken en wat dies meer zij. Het is de bedoeling de con fectie-detailhandel in zijn geheel te or ganiseren. Het voorlopig secretariaat is gevestigd Deurlostraat 61, Amsterdam Z. stuur en bleef in de dienstwoning zit ten. De weduwe, die de dienstwoning ter beschikking wilde stellen van de op volger van de tuindersknecht, vroeg aan de President van de Rechtbank te Rotterdam, de tuindersknecht tot ont ruiming te veroordelen, omdat deze zich zonder recht of titel in de woning be vond. In verband met de heersende wo- ningschaarste gunde de President de tuindersknecht nog een korte termijn van ongeveer drie weken, teneinde hem in de gelegenheid te stellen zich alsnog van andere woonruimte te voorzien. De tuindersknecht werd aldus veroordeeld binnen die termijn de woning te ont ruimen. Naar aanleiding van dit vonnis wendde de tuindersknecht zich opnieuw tot het gemeentebestuur met het resultaat, dat het gemeentebestuur de betreffende woning ten behoeve van de tuinders knecht vorderde. De weduwe bracht de zaak voor de President van de Rechtbank, wiens ont ruimingsvonnis krachteloos was ge maakt door de vordering van het ge meentebestuur. De President overwoog, dat het gemeentebestuur een onrede lijk gebruik had gemaakt van zijn vor deringsbevoegdheid. daar de vordering in wezen de bedoeling had om de exe cutie van het ontruimingsvonnis te ver hinderen. De President beval het ge meentebestuur zich te onthouden van iedere maatregel, die de strekking heeft uitvoering te geven aan de woonruim tevordering. De President had niet de overtuiging, dat dit gemeentebestuur voldoende bereidheid had om zich aan rechterlijke vonnissen te houden. Daar om besliste de President tevens, dat het gemeentebestuur bij niet-naleving van het bevel een dwangsom zou verbeuren van 5000, Maar het gemeentebestuur nam geen genoegen met deze uitspraak van de vertoornde President en ging in hoger beroep bij het Gerechtshof te 's-Graven- hage. Het Gerechtshof oordeelde, dat, zelfs al zou de woonruimtevordering hebben plaats gehad naar aanleiding van het ontruimingsvonnis, dit de vor dering nog niet zou stempelen tot een daad van willekeur. Hiervan zou im mers eerst sprake kunnen zijn, wanneer zou moeten worden aangenomen, dat bij afweging der daarvoor in aanmer king komende belangen, in redelijkheid niet tot vordering zou kunnen zijn be sloten, waaruit de conclusie getrokken zou moeten worden, dat de door de Wet voorgeschreven afweging der belangen niet heeft plaatsgevonden. Ten tijde van het ontruimingsvonnis was er in de gemeente geen andere woonruimte beschikbaar voor de tuin dersknecht, die vrouw en kinderen had. Hierbij kwam nog, dat de nieuwe knecht, voor wie de weduwe de woning bestemd had, toen nog ongehuwd was. Van een daad van willekeur van de zijde van het gemeentebestuur is hier niets gebleken, daar immers niet gezegd kan worden, dat een afweging der be langen van de betrokkenen niet zou hebben plaatsgevonden. Op deze gron den stelde het Gerechtshof het gemeen tebestuur in het gelijk en vernietigde het vonnis van de President. Mr. C. A. B. B. Ons klimaat is helaasniet al te best voor de aardappelbewaring. Deze gaat dan ook met grote kwantitatieve- en kwalitatieve verliezen gepaard. In het algemeen zijn onze winters te zacht, zo dat bij kuilbewaring de temperatuur van de aardappelen te hoog oploopt. Dit heeft tot gevolg dat de knollen gaan spruiten, met alle nadelige gevolgen vandien. De massa-opslag van aardappelen, die Zaterdagmiddag j.l. speldde de voorzitter van „Wilskracht", de heer A. J. Bovenschen, mej. Sanders uit naam van het Kon. Nederlands Gymnastiek- Verbond de medaille op de borst die zij in Hengelo had gewonnen. We zien haar op het plaatje, temidden van vriendinnen, die ook tot de selectie training van de heer De Jong (met bril) behoren. Wellicht zullen zij de voetsporen van Dini in de toekomst nog eens drukken. Voor de volgens het bevolkingsregis ter „beroeploze" huisvrouw behoort het iedere dag opnieuw klaarmaken van de maaltijden tot de meest tijdrovende en inspannende bezigheden in haar veel omvattende taak. Wij mannen haasten ons te zeggen dat het een zeer dankbare taak is. Een feit is het dat het werkelijk goed klaarmaken van zowel „stevige kost" als van de meer verfijnde etentjes enorm veel tijd vraagt. Een sedert Adam en Eva onmisbare handeling voor het bereiden van allerlei spijzen is het beruchte mengen, kloppen en roeren. In feite gebruikt de huidge vrouw daarbij nog precies dezelfde hulpmiddelen als de trouwe gedienstige van overgrootmoeders oud-tante Char lotte haar grootmoeder al deed. Deze omschrijving is misschien wat ingewikkeld: wij willen er alleen maar duidelijk mee maken dat er op dit ter rein in eeuwen geen verandering is ge komen. De traditie om room te kloppen met twee tegen elkaar gedrukte vorken kan daarom misschien zo moeilijk wor den weggevaagd, hoewel steeds meer huisvrouwen het nut van moderne elektrische hulpmiddelen in het huis houden inzien. Dat de huisvrouw wel degelijk ver langt om uit de sleur van gardes en draadkloppers verlost te worden, toont de grote belangstelling voor de vele de monstraties met klop-, snij- en roer toestellen, die men op overal in den lande gehouden dames- en huishoud beurzen kan bewonderen. Als goede wereldburgers hebben wij Nederlanders voor deze toestellen de naam „mixer" aanvaard. Bij het horen of lezen van dit woord krijgt menige huisvrouw vi sioenen van Amerikaanse droomkeu- kens waarbij koelkast, wasautomaat en afwasmachine zijn ingebouwd in met zachte pasteltinten geschilderde wan den en waar men alleen maar een in gewikkeld toetsenbord behoeft te leren bespelen om het fornuis de meest fan tastische maaltijden en lekkernijen te laten klaarmaken. Nuchterlingen als wij zijn, beseffen wij echter al gauw dat dit soort droomkeukens voorlopig alleen maar zijn weggelegd voor mil jonairs en bouwers van luchtkastelen. Ook de „mixers" moesten tot voor kort voor velen nog een droomwens blijven en wel zulks met het oog op de gezins- kas, totdat wij ineens ergens een af beelding zagen van een mixer van Ned. fabrikaat voor nog geen vijftig gulden. Met deze handmixer kan men slag room, eieren en eiwitten kloppen, pud dingen, gebonden soepen en sausen roe ren en verder nog mayonaise, vruchten dranken, milkshakes, beslag voor pan nekoeken e.d. klaarmaken. Dit is meer het lichtere werk dat deze mixer kan verrichten; maar ook voor aardappel puree, een voortreffelijk gemengde stamppot e.d. schrikt dit handzame toe stel niet terug. Ook voor het bereiden van werkelijk goed geroerd en gemengd babyvoedsel zal ze haar diensten be wijzen. Ook het zwaardere klop- en roerwerk, zoals het mengen en roeren van deeg voor cakes e.d. wordt door deze duizendkunstenares gedaan. In huishoudens waar dit beslist niet lichte werkje meestal wordt bewaard voor manlief, is het zaak deze regels ook eens onder zijn ogen te brengen: mis schien dat het helpt om een droom wens in vervulling te doen gaan. Deze handmixer neemt - in tegenstel ling met de duurdere soorten - weinig plaats in en past met haar leuke kleu rencombinatie van wit met zacht-grijs in elke keuken. Het snoer is van een extra mantel voorzien en wat het be langrijkste is, de twee roestvrijstalen en zuurbestendige kloppers kunnen nooit „onder stroom" komen omdat de overbrenging ook van isolerende kunst hars is vervaardigd. De twee kloppers (van onze correspondent) Het jaar 1960 is voor de Nederlandse filmwereld een in vergelijking met andere jaren drukke periode. Na het meesterwerk van Herman van der Horst, „Faja Lobi", presenteerde eerst Bert Haanstra zijn „Zaak M. P." en nu was het de beurt aan Fons Rademakers om dinsdagmorgen in een speciale persvoorstelling in Du Midi te Amsterdam, zijn werk aan de publiciteit prijs te geven. De rolbezetting deed de verwachtingen hoog gespannen zijn, daar de bloem van het Nederlandse toneel op het doek zou verschijnen. Wat dat betreft is men niet bedrogen uitgekomen: dit maal geen ongeloofwaardige vertolkingen, doch uitstekend spel. Dat men hiermede alleen nog geen goede film maakt is duidelijk, temeer daar het tempo in een film hoger ligt en moet liggen dan op het toneel, wil het geheel niet langdradig worden. Vooral in het begin van deze film is Rademakers in dit opzicht niet altijd even goed geslaagd, temeer omdat het verhaal van de film - enkele dagen uit het leven van drie gezinnen - wat frag mentarisch was, waardoor de aandacht van de toeschouwers verslapte. De grote faam van de Nederlandse cineast als maker van documentaires, bewees Ra demakers door het goede camerawerk, vooral in het laatste deel van de film, dat ook in ander eopzichten meer be vredigde dan de te lange aanloop. De grondgedachte van deze film is eenvoudig: in de Sint Nicolaastijd en vooral op de avond, die speculeert op onze behoefte aan huiselijke gezellig heid, willen wij allen meewerken om deze sfeer te verwezenlijken, doch als de avond voorbij is, herneemt het „ge wone leven" zijn rechten en zijn alle goede voornemens ineens verdwenen. Zo ook bij deze drie families. Het eerste gezin - Guus Hermes als de Directeur van een reclamebureau, Ellen Vogel als de fotografe - ligt uit elkaar omdat de vrouw gelooft niet langer met haar echtgenoot te kunnen samenleven, daar zij zich geheel aan haar beroep wil wijden. Het twede gezin - Guus Oster en Yoka Berrety - lijdt onder de Don Juan- neigingen van de heer des huizes, die het ene avontuurtje na het andere be leeft. Het derde echtpaar, gespeeld door Ank van der Moer en Jan Teulings, deed erg levensecht aan. Hun veel moeilijkheden opleverende zoon wilde graag voor vol worden aangezien door zijn lotgenoten, cynische nozems. In enkele aan „les Tricheurs" herinneren de scenes leert de toeschouwer inzien, dat de vaak onhebbelijke en pijndoende manier, waarop kinderen hun ouders behandelen, alleen maar een houding is, die „later wel overgaat". In alle drie gezinnen wordt de har monie op de verjaarsavond van de goe de Sint wat opgelapt, doch de vraag blijft open of op 6 december de goede voornemens zullen worden bestendigd, de sterkste punten, die de ietwat te lange inleiding en het onoverzichtelijk door elkaar lopen van sommige frag menten moeten compenseren. Vooral het laatste deel van de film was echter zo ongemeen knap, dat men het te lage tempo van de eerste meters ervoor zal willen vergeten. Kortom deze film van Rademakers mag men geen meesterwerk noemen, doch zij verdient beslist de aandacht van de bioscoopganger door haar eerder ge noemde kwaliteiten. De muziek van Jan Blok, die ook samen met Rademakers het scenario maakte, verdient een extra vermelding voor de sfeer, die zij op roept. In deze van Sinterklazen wemelende film, is het goede spel van alle spelers te noemen. Aardige regievondsten en goede uitgesponnen scenes zijn daarbij voor een tiental jaren in hoofdzaak in kuilen plaats vonden, werd sterk ver beterd door de invoer van buitenlucht- koeling. De capaciteit van de ventila toren bedraagt 100 kub. m. lucht/m3 aardappelen/uur. De ventilatoren wor den aangezet als het buiten kouder is dan binnen. Uitgaande van een geïso leerd gebouw kan de koude in de be waarplaats worden vastgehouden. Met deze methode is het mogelijk aardappe len tot begin mei, op een temperatuur te houden die ligt tussen 0 en 4° C. Bij deze lage bewaartemperatuur blijven de aardappelen in kiemrust, waardoor er geen spruiting optreedt. Bewaring in met buitenluchtgekoelde gebouwen heeft bovendien nog andere gunstige perspectieven n.l. dat door het drogend effect van de koeling de uitbreiding van knolziekten zoveel mogelijk wordt voorkomen en de aardappelen hun kwa liteit behouden. Ook schept het de mo gelijkheid, dat op elke gewenst tijdstip kan worden gewerkt, omdat men niet afhankelijk is van de weersomstandig heden. De bewaring van aardappelen in ge bouwen met buitenluchtkoeling heeft bewezen in de praktijk rendabel te zijn. Waren er in 1951 nog slechts 81 aard appelbewaarplaatsen met buitenlucht koeling, thans zijn er 2300 luchtge- koelde aardappelbewaarplaatsen met een gezamenlijke opslagcapaciteit van rond 600.000 ton. OPGEPAST Vooral deze herfst zal de luchtkoeling weer zijn diensten kunnen bewijzen. Aardappelen die onder vochtige om standigheden worden gerooid, kunnen n.l. met het ventilatiesysteem niet wor den gedroogd. Dit heeft als grote voor deel, dat fytoftora-aantasting. die ge woonlijk gevolgd wordt door bacterie- natrot, tot staan wordt gebracht en zich niet uitbreidt op de gezonde knollen. Gebruikt men kiemremmingsmidde- len om de aardappelen kiemvrij te hou den, dan dient men deze middelen pas toe te passen als de aardappelen goed opgedroogd zijn. Het is namelijk meer malen gebleken, dat onder vochtige om standigheden, kiemremmingsmiddelen de uitbreiding van fytoftora bevorderen. Bij gebruik van kiemremmingsmid delen in een luchtgekoelde aardappel bewaarplaats kan,men voldoen met de halve dosering. Men kan de kiemrem mingsmiddelen met het bestaande ven tilatiesysteem tussen de aardappelen brengen. De toediening kan het beste geschieden als de ogen beginnen uit te lopen. Als de knollen eenmaal gekiemd zijn is het praktisch niet mogelijk het spruitingsproces te stoppen. Door verkoop van nieuwe Volkswagens ingeruild: waarvan twee met radio. Levering met garantie, financiering mogelijk. Dorpsstraat 112, Telefoon 0 8387-254, Renswoude -W 'W -w -W - 1,per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 10 cent Te koop goudreinetten pluk en moes stoof- en handpe ren, giesse wildeman e.a. R. v. Dijk, (bij de school) Ach terberg. Te koop bellefleur 10 cent kg stoofperen 13 ct p. kg. giesse wildeman. E. v. Roekei, Pak huis, Maanderbuurtweg 84. Ede. Wil de bromfietser, welke op 25 oktober om pl. 18.15 uur t.o.v. benzine-station De Haas een meisje van 15 jaar heeft aangereden en daarna infor meerde naar de schade, zich kenbaar maken aan A. de Koning. Dr. Kuyperstraat 20, Veenendaal. Tel. 3437. Te koop i.g.st.z. wasmachine motor. Oranjestraat 11, Vee nendaal. Woningruil: Enschede-Vee- nendaal, aangeboden nette arbeiderswoning huur 5,20. Gevr. huis in Veenendaal on verschillig waar. Brieven aan J. Gerberink, Hofstedehoek- weg 26, Enschede. Fa. D. Hendriks Zonen, Pr. Bernhardlaan 253, Veenen daal vraagt werkster voor het schoonhouden van kan toren. Te koop aangeboden commo de en kinderwagen, kleur zwart. Sav. Lohmanstraat 85, Veenendaal. -V pr_ Bernhardplein 1 62 - Telefoon 3610 Te koop Berini M 21, platen speler met platen en een Lambretta scooter 150 cc. 9000 km. gelopen. Als nieuw. Julianastraat 22, Veenendaal. Te koop een kinderwagen i. pr.st.z. E. Diteweg, Hoofd weg 6b, Ederveen. Te koep 10 roeden bieten. Valleistraat 96, Veenendaal. Te koop Ford Thames bestel, 250 kg. 1956. Autoplaatwerke rij Admiraal, Fluiterstraat 57, Veenendaal. Tel. 2870. Te koop goudreinetten, belle fleur, jonathan, koningszuur en peren. E. v. Oort, Wete- ringsteeg 4, Achterberg. Gevr. een werkster voor de vrijdagmorgen. Kerkewijk 33, Veenendaal. Te koop beste biggen. Van Nieuwamerongen, Buurt- dwarsweg 3, Ederveen. Te koop rima ringspoel naai machine in pracht gothiek salonkast 165,5 jaar ga rantie. G. van der Garde, Naaimachines, Cuneraw. 328, Rhenen, Tel. 08385-2332. De grote massa van A. M de Jong's lezers heeft altijd geweten dat hij als ver teller grandioos was. Boeken als „Kruisende wegen" zijn nooit bijzonder popu lair geworden. Naar zijn recenties en beschouwingen kijkt vrijwel niemand meer om. Maar is er één lezer, ook vandaag, die niet onmiddellijk in de ban raakt van een verhaal als Het verraad, de eerste „Merijntje Gijzen", waarin de wonderlijke vriendschap tussen een dromerig kind en een ruige stroper met zoveel tederheid en tegelijk zo onweerstaanbaar humoristisch wordt getekend? Goed, laat De Jong dan later in zijn achtdelige Merijntje-cyclus boeken hebben geschreven die deze ontroerende echtheid niet helemaal meer bezitten, omdat de drang naar roem en geld hem misschien een beetje parten gingen spelen. kunnen in een kommetje met heet water of onder de kraan gemakkelijk worden schoongemaakt. Bijna nog gemakkelijker is het ze te gelijk met de vorken en de lepels af te wassen. Hiertoe worden ze even uit de houder genomen en na afgedroogd te zijn. met een speciale veerconstructie weer stevig vastgezet. - Deze handmixer is zeer goed uitge balanceerd, ligt prettig in de hand en kan, wanneer men het werk even on derbreekt, gemakkelijk neergezet wor den. De kleine - maar sterke - motor is luchtgekoeld en ontstoord voor radio- en televisieontvangst. De schakelaar is boven op het handvat, dat uit één stuk met het huis rond de motor vervaar digd is, verzonken aangebracht. Met een dergelijke handmixer (zowel voor 220 als voor 127 volt verkrijgbaar; op genomen vermogen 100 W) in uw keu ken heeft u dan misschien nog wel geen droomkeuken maar in elk geval wel een droom van een mixer. Tot in lengte van dagen zal hij voor het Nederlandse volk toch de geeste lijke vader blijven van zulke onverge telijke figuren als Merijntje Gijzen, de Kruik, Flierefluiter, de oude dorps pastoor, Frank van Wezel en Bul letje en Bonestaak! ARMOEDE EN RIJKDOM Over de Jongs zucht naar roem en geld is tijdens zijn leven wat te doen geweest! Waarschijnlijk niet alleen in de kring van politieke tegenstanders veelbetekenend gesproken over zijn ivoren schaakspel, zijn kostbare Per zische tapijten, zijn vele buitenlandse reizen, zijn dure liefhebberijen als paardrijden, zijn exotische rashonden. De Jong zélf heeft altijd royaal toe gegeven dat hij van het goede der aarde genoot als een opgetogen kind. Had hij het vroeger niet arm genoeg gehad? En had hij voor zijn „rijkdom" niet hard genoeg moeten zwoegen? Twee vragen die men slechts met een volmondig „en of" kan beant woorden. Om maar met dat zwoegen te begin nen: tweeëntwintig romans, zeven no vellen, veertien toneelstukken, vijf kinderboeken (waarvan één, Bulletje en Bonestaak, in niet minder dan een entwintig delen!) drie reisbeschrijvin gen, zestien vertalingen, en dan nog ontelbare artikelen schetsen, litteraire kronieken, radiolezingen, essays, ver halen, hoorspelen, revue-sketches dat alles heeft de Jong in ongeveer dertig jaar geschreven. Bovendien is hij nog redacteur geweest van bladen als „De nieuwe stem" en „Nu", terwijl hij ook is opgetreden als filmregisseur en filmacteur. Hij heeft gewerkt als een dwangarbeider! Men stelt zich bij een „rijkaard" bepaald iets anders voor! En wat die armoede van vroeger be treft: Adriaan Michiel de Jong werd geboren (in 1888 te Nieuw-Vosmeer, onder de rook van Bergen op Zoom) als zoon van de Brabantse borstelma ker Mels de Jong. Dat zegt eigenlijk al alles. Een Bra bants arbeidersgezin had het in die dagen onvoorstelbaar hard. Meestal leidde het een zwervend bestaan altijd op zoek naar werk en naar een hap eten. Met het gezin van Mels de Jong werk gevonden in Delft, dus ging A. M. daar naar de Rijksnormaalschool. Hij zou schoolmeester worden. Op achttienjarige leeftijd, in 1906, was A. M. de Jong onderwijzer. Na tuurlijk was zijn schrijversaanleg al in zijn kwekelingentijd aan de dag ge treden. Nu, als jong onderwijzer, begon hij dadelijk heftige stukken over on wijstoestanden te schrijven in het maandblad „De nieuwe school". Het leverde hem de nodige conflicten met zijn superieuren op. Als gevolg werd voor hem een benoeming van het platteland naar een grote stad on mogelijk gemaakt. Maar A. M. de Jong trok zich er niet al teveel van aan. Hij droomde van een loopbaan als schrijver, die hem meer aantrok dan het onderwijszersambt. Dus schreef hij stukjes, waarvan er sommige in Het Vol k werden opgenomen en ook al korte verhalen. Zijn carrière was be gonnen. De tijd van de grootste armoe de was voorbij. FRANK VAN WEZEL... Bekendheid en zelfs grote bekend heid verwierf A. M. de Jong zich voor het eerst tijdens de mobilisatie 1914- 1918. Ondanks alle tegenwerking was hij in 1916 schoolmeester geworden in Amsterdam. In juni 1917 moest hij als landstormman in dienst. Hij was getrouwd en liep al tegen de dertig. Met zijn leeftijdgenoten van de lichting Bosboom (genoemd naar de minister van oorlog die het plannetje had gemaakt) werd hij opgeroepen om de grenzen van het vaderland te hel pen beschermen. Zij voelden zich al oude heren en gezeten burgers, die mannen van de landstorm. En de meesten ontpopten zich dan ook als bijzonder merkwaardige soldaten Gniffelend las Nederland hun dienst- avonturen in de .Notities van een land- stormman', waarvan iedere dag een af levering in Het Volk verscheen. Soms waren het alleen maar dwaze stukjes, maar heel dikwijls ook werden be krompen officieren in het zonnetje ge zet, ergerlijke misstanden over de he kel gehaald, belachelijke maatregelen gehoond. Ze keerden zich niet tegen het leger zelf, maar des te sterker tegen macht- misbruik en schijndiscipline. De popu- Koopje 2 pits eerste klas mo dern gascomfoor, bijna nieuw crème met zwarte knoppen gekost 68,— voor 25,—. Prima petroleumkachel (reuk loos) 10,Brieven onder no. 5594 aan het bur. v. d. bl. Dame wenst wegens omst. haar 1ste klas veulen bont mantel (kleine middenmaat) practisch fonkelnieuw, haast niet gedragen. Gekost 790,- voor 100,— over doen. Br. onder no. 5595 aan het bur. v. d. blad. Goed tehuis gezocht voor leuk en lief klein hondje. Te gen advertentiekosten. Al- bers, Hoofdstraat 15, Veenen daal. Net meisje zoekt vlotte vriendin 16 a 17 jaar. Brieven onder no. 5593 aan het bur. v. d. blad. Wie kan verloofd paar dat gaarne wil gaan trouwen te gen 1 december helpen aan kamers. Brieven onder no. 5594 aan het bur. v. d. blad. Aangeboden z.g.a.n. centrifu ge merk Ruton met garantie. Middellaan 9, Veenendaal. Te koop N.S.U. bromfiets 1958 Vicky. Gr. v. Prinstererstraat 26, Veenendaal. Te koop 2 snelbrommers met versn. Zündapp, een lange lederen damesjas, grote maat J. Stappenbelt, Hoofdstr. 30, Veenendaal. Te koop Sparta bromfiets. I. g.st. Vendelseweg 42. Vee nendaal. Te koop knollen. E. v. Laar, Dijk 37, Achterberg. Te koop een toom biggen bij Gebr. Baars, Geertesteeg 16, Achterberg, Gem. Rhenen. Gevr. een net meisje voor in de huishouding. Zaterdag's middags en zondags vrij. Mevr. v. Eden, Hoofdstraat 58, Veenendaal. was het niet anders. De vader deed lariteit van de stukjes steeg voortdu- wat hij kon, maar toch bleven perio den van werkloosheid en zelfs van honger niet uit. Toen hij fabrieksar beider in Rotterdam was geworden, dreigde zijn gezin op een gegeven ogen blik ronduit te verpauperen. Toch sloeg het zich er doorheen. Dat dit kón, dankte het ten dele aan een bijzonder schokkende omstandigheid: van de dertien kinderen waren er niet minder dan tien gestorven voor zij twee jaar oud waren. Hoe ongeloofwaardig het ons ook in de oren moge klinken, voor een Brabants arbeidersgezin was het in die dagen helemaal zo ongewoon niet. Omdat dus maar drie kinderen in leven waren gebleven (A. M. met een jongere en oudere broer), behoefde de jonge Adriaan niet naar de fabriek. Hij kon goed leren en er werd weer wat verdiend. Zijn vader had inmiddels rend. Ook in het leger, waar ze wer den gespeld door hoog en laag, ver oorzaakten ze een enorme deining. Officieren die eri^ voorkwamen, her kenbaar voor iedere ingewijde, zochten radeloos naar de auteur van deze ter gende lectuur. Tevergeefs. Want al werd A. M. de Jong vaak genoeg ver dacht, het beslissende bewijs bleef al tijd ontbreken. Zelfs toen hij veertien dagen de cel was in gewerkt, zag hij nog kans iedere dag in Het Volk pre sent te zijn, met voorvallen die hij dus niet zelf beleefd kon hebben. Enfin, men leze het zelf in de nieuwe Omnibus. Vele jaren na de mobilisatie in 1928, heeft De Jong zijn notities om gewerkt tot de roman „Frank van We zels roemruchte jaren" die ook nu nog bijzonder goed in staat is de golven van vrolijkheid in beweging te zetten! (Wordt vervolgd) Te koop 300 prima 7 weekse hennen. Dijkstraat 183, Vee nendaal. Woonhuis te koop gevr. in Rhenen of omgeving. Huur woning in ruil aangeboden. G. H. Bijl, Dr. Wallerstraat 39, Rhenen. Te koop pracht goudreinnet- ten. Zandheuvelweg 2, Vee nendaal. Te koop grijze kinderwagen (Riemersma) Laag model. 2 jaar oud. Rembrandtpark 28, Veenendaal. Te koop kinderwagen z.g.a.n. Hoog model. C. J. v. Egdom, De Groep 6a, Overberg. Te ruil bungalow te Rhenen tegen vrijstaand huis of boer derij met ca. 1 ha. grond om geving Rhenen. Ook genegen te kopen Te bevr. Boekh. Waiboer, Rhenen. Te koop aangeboden gebruik te Radio-toestellen in prima staat. R. v. Laar, Cuneralaan 8, Rhenen. Wegens emigratie te koop: „Jawa" motor bj. 1956, .Lam bretta' scooter bj. 1956 en bandrecorder, moet snel weg. Adr. v. Ostadelaan 74, Vee nendaal. Te koop prima 250 cc. Jawa 1954 en een 175 cc. DKW 1954 Cuneraweg 419, Rhenen. Te koop hoogdrachtige geit, rode en zwartbonte pinken en sachs motor. Te bevragen Brinkersteeg 32, Veenendaal. Te koop moesappelen bü E. Teunissen, Dijkstr. 181, Vee nendaal. Te koop prima noordelingen. Cuneraweg 266, Achterberg. Woningruil. Aangeb. nieuwe flatwoning in Pendrecht Rot terdam. Huur 17,50 per w. Gevr. woning Veenendaal, Rhenen, Ede, Amerongen, Eist, Wageningen, Ederveen of Renswoude. Aanbieding of inlichtingen aan het bureau van het Nieuwsblad „De Val lei", Parallelweg 10, Veenen daal. Tel. 08385-2022. Wij slijpen uw bromfiets- cylinder, in één dag ge reed met bijlevering van overmaatzuigers. Uw brom fiets trekt weer als nieuw. Waayenberg Motorenhan- del, Dr. Slot. de Bruïne- straat 3, Tel. 2771, Veenen daal. Sportrijwielen in kleur ge heel compleet vanaf 125, kinderrijwielen in kleur v.a. 55,—.wasmachines v.a. 150, centrifuges 175,tevens wasmachines en centrifuges te huur N. van Ek, Pr. Bern hardlaan 1 Rijwielhandel tel. 2533, Veenendaal. Hoortoestellen en batterijen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51 Veenendaal. Tel. 3184. Te koop Gritzner handnaai machine als nieuw in koffer 125.5 jaar garantie. G. van der Garde, Naaimacines, Cuneraweg 328, Rhenen, Tel. 08385-2332. Wist U dat wij voor U brei en meisjes-, jongens-, da mes- en herenwintertruien in alle m. Tevens vermaken wij al Uw truien en vesten. Ook zetten wij nieuwe boor den voor U aan. Wij werken uitsluitend met industriega ren. M. Heemskerkstraat 55, Tel. 2431. Vebotex levert 't 'm, Kerke wijk 37, tel. 2730, Veenendaal. Binnendeuren, liggen in voorraad bij Vebotex, Ker kewijk 37, Veenendaal, Tel. 2730. Te koop prima trapnaaima- chine merk Naumann. 5 jaar garantie 50,—. G. van der Garde, Naaimachines, Cune raweg 328, Rhenen Tel. 08385- 2332. Wist U het nog niet? In Vee nendaal is 'n leesmap met 10 tijdschriften beschikbaar. Bij de uitgever verkrijgbaar. Pr. Bernhardlaan 153, Vee nendaal. Tel. 3359. Financieringen van auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. Verzorgt voor u voordelig het Assurantiekan toor Brouwer, Kanaalweg 2, Veenendaal, tel. 2918. Te koop prima handnaaima chine Naumann 40,-. 5 jaar garantie. G. van der Garde, Naaimachines, Cuneraw. 328, Rhenen, Tel. 08385-2332. Blokfluiten, guitaren en uke- leles vindt u in grote ver scheidenheid bij muziekhan del A. v. d. Weerd, Beatrix- straat 60, Veenendaal. Tel. 2102. II. A. Sol. steunzolen, breuk banden, corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur in apotheek Zui- dersma, Hoofdstraat 53, Vee nendaal. De grootste sortering vuren hout vindt u bij L. van den Bosch Geerseweg 38, tel. 3014 Veenendaal. Te koop bijna nieuwe Pfaff naaimachine in pracht sa lonkast 250,5 jaar ga rantie. G. van der Garde Naaimachines, Cuneraw. 328, Rhenen. Tel. 08385-2332. Schoenen te klein? Dan moet u bij Blankesteyn Zn zijn. Schoenreparatiebedrijf D. Blankesteyn Zn, Helling 14 Veenendaal. Voor een goede mondorgel of melodica naar muziekhandel A. v. d. Weerd, Beatrixstraat 60. Veenendaal. Tel. 2102. Zoekt u een goede crème voor uw gevoelige huid, ga dan naar een betere zaak. Huize „Chic", Patrimonium laan 13, Veenendaal. Gramofoonplaten, platenkof- fers en rekken hebben wij in ruime mate voorhanden. Mu ziekhandel A. v.d Weerd, Beatrixstraat 60, Veenendaal. Tel. 2102. Asbest golfplaten en Asbest board in alle maten uit voor raad leverbaar of recht streeks van de fabriek. Prij zen ver beneden iedere con currentie. Vraag niet hoe het kan maar profiteer ervan. J. Kool, Holleweg 4, Tel. 08385- 2463, Veenendaal. Koenders voor verzekeringen hypotheken en financieringen Rembrandtlaan 63, Tel. 2392, Veenendaal. Een flinke voorraad meube- belen waarvan veel als nieuw vindt u steeds in Veense Verkoophuis, Verlaat 1, Tel. 2209, Veenendaal. Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca. 15 jaar, u koopt ze nergens voordeliger dan bij L. van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3041, Veenendaal. Een vertrouwd adres voor „HET CENTRUM" Veenendaal Telefoon 3068 GRATIS THEORIE Autoverhuur met en zonder Chauffeur Wij verhuren o.a. in twee kleuren met radio. Verder ver huren wij (de nieuwste). Tevens de nieuwste brom fietsen per uur, per dag, per week of langer. Beleefd aanbevelend, AUTOVERHUUR- EN TAXIBEDRIJF J. v. Goyenstraat 27, Veenendaal, Tel. 3700 17 JAAR MET DIPLOMA MULO EN TYPEN. Brieven onder nr. 5596 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD Sollicitaties schriftelijk aan Tandarts Parallelweg 1 - Veenendaal

De Vallei | 1960 | | pagina 6