Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken St. Nicolaas gaat weer zijn intocht maken. f J rf, Voor de KANTONRECHTER MULDER Veenendaal heeft nieuwe vorm van winkelweek-actie 5 cents enveloppe Intocht van de Sint Nieuws uil de omgeving Vrij zeker nog dit jaar asfaltweg door het Ruisseveen RENSWOUDE OPERATIE ZEIS Interessante lezing voor C.B.T.B. te Ederveen SCHERPENZEEL ELST 34e jaargang WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 Nr. 87 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede - Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude - Scherpenzeel RHENEN: ELST: AMERONGEN: RENSWOUDE: EDERVEEN: MORGENAVOND RAADSVERGADERING: NAMEN VOOR OPENBARE SCHOLEN Vechtpartij in de Hoofdstraat Bedreiging met mes Goed voorbeeld doet goed volgen Dit is zelfopoffering! Prijsuitreiking tuintjesschouw Wat nu weer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 IQnen) - Giro 563427 Redaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" In plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Met het ingaan van de maand november is de tijd weer aangebroken dat de Goedheiligman uit Spanje zijn voorbereidingen gaat treffen om het lage landje aan de zee op te zoeken. Vanzelfsprekend worden dan ook de plaatsen in onze omgeving niet vergeten en het is ditmaal Amerongen dat de eer te beurt valt van het eerste bezoek van de Sint. In vrijwel alle plaatsen is de intocht van de Sint een onderdeel van een winkelweek-actie en wat dat betreft heeft Veenen daal een primeur in de vorm van een aantrekkelijke winkelweek-actie die geheel georganiseerd is door het Prinses Beatrix Polio-fonds. Behalve dat het kopend publiek kans maakt op één van de vijftig hoofdprijzen, wordt door middel van deze actie ook een goed doel gesteund. In Veenendaal wordt de winkelweek gehouden van 18 november tot en met 5 december. Bij aankoop van elke gulden krijgt men een bon. Wanneer men 10 van deze bonnen heeft kunnen die in een en veloppe, welke bij elke deelnemende win kelier - kenbaar aan de verenigingsvlag en een speciaal ontworpen raambiljet - tegen betaling van vijf cent verkrijgbaar is, in die bekende rode bussen ingeleverd worden. Op de bedrukte enveloppe moet een klein rijmpje of slagzin vermeld wor den. Het leuke hiervan is dat het bedrag dat men voor de enveloppen betaalt ten goe de komt aan het Poliofonds. Ook de Win keliersvereniging zelf levert haar bijdra ge aan het fonds. Het publiek kan name lijk ook tegen inlevering van 50 bonnen een grote speculaaspop krijgen en de prijs van de vijf enveloppen die men dus in het eerste geval nodig zou hebben ad. 0,25, draagt nu de Winkeliersvereni ging aan het Poliofonds af. Als hoofdprijzen zijn 50 enorme levensmiddelenpakketten beschik baar gesteld, met ieder een inhoud van meer dan vijftig artikelen. De jury, die de inzendingen beoordeelt, zal waarschijnlijk om de drie dagen een aantal prijswinnaars bekend maken. Een der voordelen van dit systeem, dat slechts op een honderdtal plaatsen in Ne derland uitgevoerd wordt, is dat men geen bonnen meer hoeft te plakken, scheuren e.d. Op zaterdag 26 november a.s. maakt St. Nicolaas zijn intocht in Veenendaal. ,s Middags om half vier zal hij door het gemeentebestuur aan de Bergweg wor den verwelkomd, waarna de volgende be groeting plaats vindt op het gemeente huis. Bij gunstige weersomstandigheden zal de hoge gast in een open caleché ge zeten zijn, terwijl zijn rondrit door het dorp opgeluisterd zal worden met mu ziek. In de eerste week van de St. Nicolaas- actie zullen de winkels normaal geopend zijn. In de week van 28 nov. t.m. zaterdag 3 december zyn de winkels echter iedere avond open tot 9 uur, dus ook de woensdagmiddagsluiting ver valt. In een mooi opgepoetst rijtuig met schimmels ervoor en met muzikale tonen zal Sint Nicolaas zaterdag 19 november Rhenen bezoeken. Behalve een rondrit door de stad, zal de Sint met zijn knech ten op het stadhuis officieel ontvangen worden door het gemeentebestuur. Ver moedelijk zullen de Rhenense winkeliers ook een Sinterklaasactie organiseren, maar hieromtrent is nog geen beslissing genomen. Op zeer originele wijze brengt de Sint een bezoek aan Eist als .hij op zaterdag middag 26 november per boot bij het In- gense veer aankomt. Na de begroeting BENNEKOM. Op 72-jarige leeftijd is in het Streekziekenhuis overleden de oud- verpleegster zuster Hoevelaken. De over ledene heeft al haar bezittingen ter waar van ongeveer 24 000,— aan het zieken huis vermaakt. DOORN. De Geref. Kerk in Doorn krijgt weer een nieuwe predikant in de persoon van ds. J. Kuiper. Deze 29-jarige predi kant heeft drie jaar de Geref. Kerk van Abcoude gediend en zal dit jaar nog met zijn echtgenote en twee jonge kinderen de pastorie in Doorn betrekken. EDE. Doordat onlangs één van de beide honden van de Edese schaapskudde is doodgereden, moet de kudde zich voor lopig redden met één hond. Er is nu een actie gaande om gelden bijeen te bren gen voor de aanschaf van een tweede hond. WAGENINGEN. Nadat er een aantal mannelijke studenten naar Zeeland zijn vertrokken om behulpzaam te zijn bij de aardappelenoogst, hebben ook een aantal meisjesstudenten dit initiatief genomen. Vorige week zijn zij per autobus vertrok ken om de boeren te helpen. volgt een rijtoer door het dorp. Een en ander is georganiseerd door de Elsterse Winkeliersvereniging E.M.V. en is een on derdeel van de plaatselijke St. Nicolaas- actie die van zaterdag 26 nov. tot en met maandag 5 dec. duurt. Ook de winkeliersvereniging Ameron gen heeft zich gereed gemaakt voor de ontvangst van St. Nicolaas. Hier arri veert hij betrekkelijk vroeg, want op za terdag 19 nov. zal het muziekkorps „Ons Genoegen" de gast al door het dorp be geleiden. Op dezelfde dag gaat de win kelweekactie van start die als hoofdprijs een aantal waardebonnen heeft. In Renswoude is het bezoek van de Sint particulier geregeld. Op vrijdag 2 december wordt hij per auto bij de Klomp afgehaald waarna een bezoek wordt ge bracht aan de twee scholen in Renswou de. Verdere festiviteiten in dit verband staan er niet op het programma. Of Ederveen een openbaar bezoek zal krijgen van de Spaanse gast met zijn knechten is nog de vraag. Vorig jaar werd het gezelschap met een auto inge haald (ook op particulier initiatief) maar door bijzondere omstandigheden is er nog geen beslissing gevallen. Hopelijk zullen de Ederveense kinderen hun grote vriend aan het eind van deze maand door het dorp zien rijden. „De omlegging van de spoorlijn Arnhem-Utrecht over Veenendaal gaat defi nitief door." Dit is een positieve uitspraak van burgemeester en wethouders van Veenendaal in hun voorstel aan de gemeenteraad over het aankopen van enkele percelen grond van de inspecteur der domeinen te Utrecht. Deze heeft aan de gemeente te koop aangeboden enkele parallelwegen en overhoeken langs de spoorlijn Amersfoort-Rhenen. Het grootste perceel van deze serie is de „punt" tussen de Rembrandtlaan en de spoorlijn vanaf de Kerkewyk tot aan de Geerse- weg. De bestemming van dit perceel is nog niet bekend. ZIEKENFONDSLEVERANCIER De raad krijgt morgenavond over deze aankoop te beslissen, alsmede over het aanleggen van een rijweg door het Ruisseveen, waaraan al ontelbare woor den in- en builen uc laadsvergadering zijn besteed. Tot nu toe zaten de be woners van dit specifiek agrarische stukje Veenendaal zonder een behoor lijke weg. Nu schijnt men dan toch over en weer tot overeenstemming te zijn gekomen en volgens b. en w. moet er zelfs bijzondere haast met de aanleg van deze weg worden gemaakt. Wil men in aanmerking komen voor een sub sidie van 15.500,in de aanlegkosten van de cultuurtechnische dienst dan moet het werk voor het overgrote deel vóór 1 januari 1961(!) nog gereed zijn. Daarom stellen b. en w. ook voor tot onderhandse opdracht over te gaan aan Bruil Ede N.V. De totale kosten zullen 87.000,belopen. Het betreft hier alleen nog de weg van de Slaperdijk tot aan het einde van het Panhuis, op welk punt ook de t.z.t. aan te leggen door de Haspel via een dan nog te maken verbindingsweg zal uitkomen. De definitieve verbinding tussen dit punt van samenkomst en het centrum van de gemeente wordt vol gens het uitbreidingsplan gevormd door de later aan te leggen weg in het ver lengde van de kanaalweg. Het tracé van de nieuwe weg wijkt af van het oude zandpad. Het wordt een asfaltweg met daarnaast nog enkele zij paden, terwijl ook het rijwielpad van de Haspel naar het einde van het Panhuis („het paadje met de vlondertjes") zal worden omgelegd. VOORVECHTERS Veenendaal heeft nu reeds drie open bare scholen en b. en w. stellen voor aan deze scholen een naam te geven, n.l. Dokter Heksterschool aan de schooi J. G. Sandbrinkstraat, W. van de Wes- teringhschool aan de school Prins Bern- hardlaan en Rijk van Gaasbeekschool aan de school in Veenendaal-zuid. Alle drie namen zijn ontleend aan voorvech ters voor het openbaar onderwijs. Dok ter Hekster is van 1905 tot 1940, toen hij overleed, praktizerend arts in Vee nendaal geweest. Van 1919 tot aan zijn dood was hij lid van de Veenendaalse gemeenteraad. „Meester" Van de Westeringh was 22 jaar hoofd van de openbare school in het voormalige Gelders Veenendaal (de „Gelderse school"), terwijl de heer Van Gaasbeek een zeer geziene figuur in de kringen van „Volksonderwijs" is geweest, waarvan vele jaren als hoofd bestuurslid. AARDGAS De Nederlandse Gas Maatschappij N.V. gaat overschakelen van kolen- op aard gas en heeft daarom de raad verzocht om wijziging en aanvulling van tijdstip van beëindiging van de concessie. B. en w. stellen de raad voor met de gemeenten Amerongen en Leersum een rapport over deze aangelegenheid te TONEELSPEL VOOR BEJAARDEN In gebouw Eltheto zal op vrijdag 4 november a.s. een ontspanningsavond voor bejaarden gehouden worden. De plaatselijke toneelvereniging „N.A.O." zal dan voor het voetlicht komen met het toneelspel in drie bedrijven „Het zal je gebeuren". De bussen vertrek ken weer op de bekende plaatsen en tijden. Zaterdagavond tegen half acht is er in de Hoofdstraat een vechtpartij ge weest tussen de beroepsmilitair v. O. uit Veenendaal en diens plaatsgenoot v. G. Laatstgenoemde heeft hierbij en kele klappen op zijn oog gekregen. De vechtpartij ontstond toen v. G. de sterk onder invloed zijnde v. O. naar huis wilde brengen. Met het argument dat anders de politie misschien op zou komen dagen nam v. O. echter geen genoegen en begon onverwacht flinke klappen uit te delen. De politie die hierdoor toch in de zaak gemengd werd rekende v. O. in. Deze heeft toen de nacht op het politiebureau doorgebracht waar hij nog vernielingen in de cel aanrichtte. Later is hij overgegeven aan de Kon. Marechaussee te Amersfoort.. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR VEENENDAALS BEDRIJF Een Veenendaals bedrijf, de Osna Pompen N.V., gevestigd op het indu strieterrein, heeft een belangrijke op dracht gekregen. Technici van dit be drijf zullen in anderhalve dag diverse pompinstallaties van een schip moeten verwijderen en vervangen door nieuwe installaties. Dit schip is de „Weser Ore", een Duitse ertstanker, varende onder Libaneese vlag. Het schip gaat op 3 november a.s. in Milaan in dok en moet een dag later al weer varen. Het Veenendaalse bedrijf heeft deze order gekregen, op grond van de goede ervaringen die de Duitse rederij met haar heeft opgedaan. Enkele maanden geleden hadden twee zusterschepen van de „Weser Ore" te kampen met een zelfde euvel. De schepen lagen in de Rotterdamse haven en de rederij scha kelde Duitse technici in, die voor het karwei ongeveer een week de tijd had den. Deze zagen geen kans het te kla ren, terwijl de Osna Pompen N.V. toen het spectaculaii'e staaltje leverde door het werk in nog kortere tijd te doen. doen opstellen A-ioor deskundige bu reaus. De koste.i V.xervan kornen per gemeente op 200, De gemeente Rhenen, ook bij deze aangelegenheid betrokken doet hieraan niet mee, aangezien Rhenen zelfstandig over de gasvoorziening een rapport heeft laten uitbrengen. De raad van laatsgenoemde gemeente heeft reeds gesproken over het over nemen van aandelen van deze gasmaat schappij. B. en w. van Veenendaal heb ben over deze aangelegenheid rechts kundig advies gevraagd. KROT VERDWIJNT Aan de Aart de Gelderstraat staat nog steeds een noodwoning, die geheel niet meer in deze omgeving past. B. en w. hadden voor de bewoner van dit „pand" reeds een woning aan de Dijk- straat aangekocht, doch konden geen overeenstemming bereiken over de huur. Thans wil de betrokkene dit huis met grond van de gemeente in eigen dom overnemen voor de koopprijs met notariskosten, die de gemeente heeft betaald. De adspirant-koper vraagt echter 2000,voor afbraak van zijn noodwoning. B. en w. stellen de raad voor hiermee akkoord te gaan, onder voorwaarde dat de noodwoning wordt afgebroken binnen één maand na goed keuring van het verkoopbesluit door G.S. De eerste 40 etagewoningen, die in de toekomstige Schrijvers wijk zullen ver rijzen, zijn aanbesteed. Woningen in 4 woonlagen voor bewoning door 4 c.q. 8 personen. 20 woningen hebben 2 slaap kamers en 20 woningen nog een extra slaapkamer achter de trappenhuizen. Bovendien komen in de onderbouw 10 garages. Het ligt in de bedoeling het werk op te dragen aan de N.V. van Eist alhier, die met 524.700,het laagst inschreef. In de huur van de woningen komt enige speling; de gemiddelde huur komt op 14.30 per week. Voor gemeen schappelijk tuinonderhoud wordt 0,50 per week in rekening gebracht. VERBETERING HAARWEG. Dit is nog een opname van de werk zaamheden aan de Haarweg te Over berg, die zoals wü reeds eerder schre ven, verhard zal worden. Een grote dragline heeft inmiddels het vroegere rijwielpad opgehoogd daar dit bestemd is als berm. KIND STAK ONVERWACHT OVER De bromfietser Van O. uit Lunteren reed vrijdagavond omstreeks acht uur op de Kerkewijk in de richting Eist. Ter hoogte van de Petrakerk stak on verwacht een kind van de fam. B. het rijwielpad over, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Gelukkig waren de gevolgen niet van ernstige aard. NIEUWE OPENBARE LAGERE SCHOOL WORDT VRIJDAGAVOND GEOPEND Vrijdagavond 4 november a.s. vindt de officiële opening plaats van de nieuwe openbare lagere school aan de Adriaan van Ostadelaan in Veenendaal-zuid. Na de officiële opening, welke zal verricht worden door wethouder C. N. v. Kuyk, is er gelegenheid de school te bezichtigen. Tot drie maande voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van 60,of 12 dagen hechtenis, veroordeelde de Utrechtse Po litierechter conform de eis de 34-jarige automonteur H.P. uit Renswoude wegens bedreiging met zware mishandeling. Op een kwade dag in april van dit jaar kreeg de verdachte hooglopende ruzie met zijn buurman, de fabrieksarbeider W.C.B. naar aanleiding van plagerijen of onenigheden tussen de kinderen van we derzijdse families. De man had zich zo opgewonden, dat hij met.een geopend mes op zijn buurman was toegelopen en ge dreigd had hem neer te steken. Mede dang zij het kalmerend optreden van zijn vrouw werd de monteur van eventuele uitvoering van zijn boze voornemens af gehouden. Het bij deze twist door P. ge bruikte mes werd conform de eis van de Officier van Justitie door de rechter ver beurd verklaard. HENGELAARS HOUDEN BAZAR De Hengelsportvereniging „Ons Ge noegen" te Renswoude organiseert op vrijdag 4 november en zaterdag 5 novem ber a.s. een grote bazar in gebouw „Re- hoboth". De opbrengst van deze bazar is be stemd voor het pootvisfonds. In juni 1951 trok een Zwitserse landbouwdeskundige dr. Willi Sommerauer, naar Afghanistan. Hij en z(jn twee Oosterjjkse helpers hadden van de FAO de opdracht gekregen: leer de landbouwende bevolking van dat land de Euro pese zeis te gebuiken in plaats van de antieke, inheemse sikkel. Ogenschijnlijk was dit een onbetekenend project, doch in werkelijkheid zou de invoering van de zeis een enorme vooruitgang kunnen betekenen. Na twee jaar keerde dr. Somme rauer naar zijn land terug en het „Project Zeis" werd algemeen als ge slaagd beschouwd. Want hij en zijn twee assistenten hadden met ijver en toewijding tot in alle uithoeken van het land de zeis gedemonstreerd. Boe ren hadden geleerd dit stuk gereed schap te gebruiken en waren er trots op hun bekwaamheid er mee te laten zien. Men mocht aannemen dat de zeis een triomfale intocht in Afghani stan zou maken. Maar in 1956 moest Sommerauers opvolger, zijn landgenoot Hans Buch- mann, rapporteren dat de resultaten In café v. d. Linden te Ederveen werd vrijdagavond een ledenvergadering ge houden van de C.B.T.B. Voor het eerst waren er nu dames aanwezig, die wilden komen tot een afdeling van de Chr. Plattelandsvrouwenbond, waartoe in principe werd besloten. Voorzitter Van Riesen las een gedeelte uit Romeinen 12, ging voor in gebed en heette allen welkom, vooral de dames. Het bleek dat het initiatief om een afdeling van de C.P.B. op te richten van de dames zelf was uitgegaan. Ook sprak de heer Van Riesen woorden van welkom tot de spreker, de heer G. J. van Roekei, leraar aan een Chr. Landbouwschool te Doetinchem, die een lezing - afgewisseld met dia-positieven - hield over zijn reizen naar West-Duitsland en Zwitserland. De heer Van Roekei legde al direct de nadruk op de vooruitgang en de wel vaart in West-Duitsland vanaf 1945 tot heden. Ook op landbouwgebied is dit merkbaar, ook deze sector trilt van ac tiviteit, aldus de heer Van Roekei. De melkproduktie steeg o.a. met 30 °/o. Men heeft de verzorging voor het industriële Ruhrgebied op zich genomen en men heeft daarbij grote steun van de Bonds regering, die een en ander op allerlei wijze subsidieert. Men stelde het zgn. „Grune Plahn" op dat de vooruitgang van de Westduitse landbouw geweldig stimuleert. Er werden credieten be schikbaar gesteld voor verkavelingen, voor cultuurtechniek en de omzetbelas ting voor agrariërs werd afgeschaft. Met dia's toonde de heer Van Roekei de vooruitgang in het Sauerlandse ge bied goed aan. Hierna sprak de heer Van Roekei over Zwitserland. Hier gelden weer andere normen. In het land van de 3000 meren zijn de landbouwwerkmethoden Eén van de moedigste staaltjes van zelfopoffering volbrachten in een van de eerste dagen van de Duitse inval in Noorwegen enkele buschauffeurs uit Oslo. Vier hun ner werden gedwongen met hun bus zestig Duitse soldaten van Oslo naar het front bij Hönefoss ten n.w. van de hoofdstad te ver voeren. Hun protesten werden terzijde gelegd. De weg naar Hönefoss leidt op een bepaald punt langs een hon derden meters diep ravijn. Hier aangekomen reed de eerste chauf feur met grote snelheid recht de afgrond in, gevolgd door de twee de en derde bus. Het lukte de in zittende Duitsers de vierde bus tot stilstand te brengen. De drie buschauffeurs vonden met 180 Duitse soldaten de dood op de bodem van het ravijn (Uit: De Legerkoerier.) V. d. B., landbouwkundig ingenieur te Wageningen, was bekeurd omdat hij zon der rood achterlicht gefietst had en daar over was hij vrijdag voor het Wageningse kantongerecht niet erg te spreken. Vol gens hem had het wel met een waar schuwing afgekund, daar hij het defect ter plaatse had gerepareerd. Er was al leen maar een draadje losgetrild. Tegen de politie hebt u gezegd, dat toen u van huis ging niet controleerde of het lampje brandde, las de rechter in het proces-verbaal. Het kan dus wel een hele tijd niet in orde zijn geweest. Dat geloof ik niet, antwoordde ver dachte. Het is secuur onderweg pas los getrild. Dat denkt u, maar dat weet u niet, repliceerde de rechter. U reed toch zonder licht en dat is toch üw risico, wat wilt u, vroeg de officier. Eis en vonnis" 5,of 2 dagen. Enige tijd geleden liep mevrouw R.S. uit Den Haag zo onvoorzichtig de Utrechtseweg te Oosterbeek op, dat zij werd aangereden door een bromfietser. Beiden kwamen te vallen en kregen een hersenschudding. Inmiddels was mevrouw R. van de be komen verwondingen genezen en vrijdag verscheen zij voor het Wagenings kan tongerecht. Natuurlijk was het mijn schuld, gaf zij vlot toe. 't Is echter niet zo, dat ik maar zonder uit te kijken de weg opgelopen ben. Ik had haast, want ik moest de bus halen, die juist aan de overzijde stopte en stak daarom vlug aan de rechterzijde van een kleine melkauto over. Ik kon over die wagen heen zien, dat er geen auto's aan kwamen en dat even verder op een groepje fietsers naderden. Wat ik echter niet in de gaten had was, dat tus sen hen in een bromfiets reed. Eis en vonnis 20,of 4 dagen. K., koopman te Wageningen, was in de Dolderstraat in zijn woonplaats aange houden toen hij met een bestelauto reed waaraan zo het een en ander man keerde. Zo was onder meer de achtervering ver sleten en de remleiding van het linker achterwiel gebroken, zodat dit geheel on- bcremd was, terwijl bovendien twee der banden nagenoeg of geheel glad waren. Hoe haalde u het in uw hoofd om met dat ding op de weg te komen, zei rechter v. d. Brand verontwaardigd toen K. vrij dag voor het Wagenings kantongerecht verscheen. Ik wist niet, dat het allemaal zo erg was, betoogde verdachte. Bij remproe ven, die genomen zijn, remde de wagen nog binnen de vereiste afstand en van die versleten vering had ik ook nog geen last. 'k Had wel een nieuw stel veren klaar staan, maar ik was er nog niet toe gekomen ze er op te zetten. Nadat ik het proces-verbaal gekregen had heb ik alles in orde gemaakt. Tegen de politie hebt u gezegd, dat het uw laatste rit was met die auto, las rech ter v. d. Brand. Ik was ook van plan om hem zelf niet meer te gebruiken, bevestigde verdachte, maar ik kreeg toen plotseling zoveel be stellingen voor haardolie, dat ik de be zorging niet meer met m'n personenauto af kon. U werd aangehouden op 10 mei en toen was het prachtig zomerweer, her innerde de rechter zich. Vreemd dat toen nog zoveel mensen naar haardolie vroe gen. In ieder geval is het meer dan schan dalig om zich met zo'n auto in het ver keer te wagen, vulde de officier in zijn requisitoir. De mens maakt al zoveel fou ten, laten we dan in ieder geval zorgen, dat het materiaal, waarmeen we op de weg komen, in orde is. Eis en vonnis luidden hierop 200,— of 40 dagen. (Zie verder pagina 4) soms nog primitief, maar de welstand van de boer is behoorlijk. Hij werkt meest op de hellingen van de bergen en moet zelf het hooi van die hellingen dragen. Een en ander maakte wel een wat primitieve indruk. Niettemin plukt ook de Zwitserse boer goede vruchten van zijn somstij ds zware werk. De voor zitter dankte de heer Van Roekei voor zijn helder betoog goed toegelicht door de dia's. Na de pauze sprak de vice-presidente van de landelijke C.P.B.mej. Moleman uit Aalsmeer, enkele propagandawoor- den over het werk en streven van deze bond. Met zijn ruim 11000 leden is het een vooruitstrevende bond, die de plat telandsvrouwen in de moderne proble men op allerlei gebied tot steun wil zijn. Er zijn ook bondsdagen en vor- mingsdagen en velerlei contacten wor den gelegd. Het is een interkerkelijke organisatie, maar gebaseerd op Gods Woord. Men stelt zich voor eenmaal per maand te vergaderen. Er werd een voorbereidend comité gevormd dat wil proberen een afdeling in Ederveen op te richten. Op 24 november vergadert men weer en dan spreekt mej. Lugtig- heid uit Ede. De lokaliteit is nog niet bekend, maar daarvoor zal men een goede gelegenheid zoeken. Na nog gesproken te hebben over de in februari te houden cursus over var kenshouderij, sloot de voorzitter de ver gadering. Onder leiding van de voorzitter van het V.V.V., de heer Cramer, had woensdag avond in de zaal Marktzicht de prijsuit reiking plaats van de jaarlijkse tuintjes- schouw, die voor de achtste maal is ge houden. De vorige zomer was abnormaal door warmte en droogte. Thans hadden de tuinen het wel een beetje te kwaad door nattigheid. Dit jaar had de commissie, bestaande uit de he ren P. van Wijk en J. Vossegat, beiden uit Barneveld en de heer Groenedijk uit Scherpenzeel, in de maanden mei en au gustus tuintjesschouw gehouden. De voor zitter sprak er zijn verwondering over uit, dat de tuintjes bij de nieuwbouw zo vlug in orde worden gemaakt. Het jury lid, de heer P. van Wijk, wees er in zijn toespraak op, dat het altijd een groot ge noegen is om de tuintjes te bekijken. De algemene indruk van het comité was dat er ook ditmaal weer bijzonder veel werk van de tuintjes was gemaakt. Ditmaal was de schouw eens niet op zaterdag gehouden, doch midden in de week. Dit jaar viel het door de vele re gen niet mee om de tuin onkruidvrij te houden. Spreker wees nog op de veel voorkomende fout van te hoge hagen aan de voorkant van het huis en vooral bij hoekhuizen waar dit gevaar op kan le veren voor het wegverkeer. Het hoeft niet steeds een grote tuin te zijn om er iets aardigs van te maken, aldus spreker. In het afgelopen jaar werden ruim 70 tuinen gekeurd, waarbij het de heer Van Wijk was opgevallen dat sommige tuin- bezitters de sier- met de groentetuin on voldoende afscheiden. Bij de beoordeling was onderscheid gemaakt tussen grote en kleine tuinen en tuinen die door vakmen sen worden onderhouden. Nadat enkele interessante kleurenfilmpjes waren ver toond volgde de prijsuitreiking. welke het Project Zeis na vier jaren had opgeleverd, hoogst teleurstellend waren. Buchmann en de beide Oosten rijkers waren er in geslaagd een groot aantal mannen het gebruik van de zeis bij te brengen, maar tot 1955 had dit weinig meetbare resultaten opge leverd. Na dat jaar echter konden de experts de resultaten wat beter over zien en kon Buchmann constateren wat er mis was gegaan. Om te begin nen was de opleidingsmethode niet in tensief genoeg geweest om de leer lingen ten volle te doordringen van de voordelen en de financiële conse quenties van de nieuwe techniek. Een andere reden was dat de zeisen, overeenkomstig plaatselijke gewoonte, waren verdeeld onder invloedrijke landeigenaren en dorpshoofden. En juist deze mensen haalden niet zélf hun oogst binnen. De mensen die dit wel deden, stelde Buchmann vast, wa ren niet de bezitters van de zeisen en evenmin in het gebruik ervan ge oefend. Een Afghaanse boer, Mohammed Ali, een der pienterste cursisten, was de eerste die dóór had wat er eigenlijk aan schortte. Hij zocht Buchmann op en zei hem dat de FAO-experts de zaak eigenlijk verkeerd hadden aan gepakt. De boeren aan wie zeisen waren verstrekt, waren inderdaad enthousiast over het nieuwe gereed schap en leerden het ook gebruiken. Maar in vele gevallen kwam dat enkel doordat het iets nieuws was en deze boeren niet voor hun buren wilden onderdoen. In feite werd de oogst bin nengehaald door mannen die van (Zie verder pagina 2) OUDJES ZAGEN ZICHZELF OP HET WITTE DOEK Zaterdag hebben de ouden van dagen van Eist zich zelf op de film kunnen zien. Deze rolprent die afgelopen zomer door de heer Van Erk uit Veenendaal, van de jaarlijkse reis van de bejaarden in kleu ren was opgenomen en zaterdagavond in de zaal van café Sportlust werd gedraaid, viel goed in de smaak. Ook de humoristische filmpjes die wer den vertoond deden het goed getuige de daverende lachsalvo's die telkens de zaal deden trillen. Muzikaal werd de avond omlijst door de Kappersband. Vanavond zal men deze film ook nog kunnen gaan zien, weer in de zaal van Sportlust. Vorig jaar zijn er in de Sowjet-Unie vierhonderd verschillende typen land bouwmachines vervaardigd. Eind deze maand verwachten de Zweedse posterijen de miljoenste tele visie-ontvanger te registreren. De bekende tractorfabrikant Harry Ferguson is op 75-jarige leeftijd in En geland overleden. In een Prot. kerkgebouw in Franeker zullen ook katholieke erediensten wor den gehouden, omdat de plaatselijke katholieke kerk afgebroken moet wor den. Nu al is een commissie in het leven ge roepen die zorg draagt voor het or ganiseren van de wereldtentoonstelling in 1967 in Rusland. Een Australische schaapsherder heeft in de vacht van een schaap een nest met drie jonge spreeuwen ontdekt. Bij het slopen van een afgedankt schip zijn onder in het ruim 500 zakken post gevonden, bestemd voor Chili, die daar sinds 1945 in gelegen hebben. In Argentinië is een blauwe haal ge vangen met een totale lengte van tien meter en een gewicht van ca. 10.000 kg. Blijkens een rapport van de V.N. zijn er over de gehele wereld 94 miljoen televisie-ontvangers. KEBKEWIJK Ifc7 - TEL. 5000-VEENENDAAL Gevoimachugdt van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1960 | | pagina 1