COLOMBO THEE Boterhamworst Zuurkool Sperziebonen rq mannelijk personeel Postdienst Amsterdam EEN NETTE WERKSTER Oude boerenkaas ARAM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 Nr. 87 Onverwacht succes voor Merino's Gewijzigd elftal won met 5-2 Triangelboys moest ruime voorsprong prijsgeven Advendo verloor van Sportclub Rhenen Schaaknieuws en zUn aanval mct Eerste wedstrijd van dit seizoen nederlaag Panter stuitte op hechte S.D.V.B.-defensie BADMNTON voor B.C. „Flasli" UITSLAGEN KORFBAL SKF wint gemakkelijk van Samos (7-1) Winst voor VC Veenendaal op Victoria in matig duel N.V. HOLLANDIA wol- en kousenfabrieken tijdelijk extra voordelig elk tweede pak van 75 cent voor -sb» msmsm TELEFOON 2015 - HOOFDSTRAAT 93 VEENENDAAL Postdistrict Amsterdam vraagt voor bestel werkzaam heden ASFALTPILOTEN Het geheim van de stalknecht Zebra's eisen eigen VOOR DE BOER Maandagziekte bij paarden Cursus instructeur machinaal melken Wat vrijwel niemand had verwacht VVVAf had immers de vorige wedstrijd gewonnen van de koploper is zaterdagmiddag in Bussum gebeurd toen Me rinos met een 2-5 overwinning op VVVM het veld verliet. Deze verdiende over winning ligt eensdeels aan de uitstekend spelende achterhoede en anderdeels aan een volkomen gewijzigd elftal dat in deze samenstelling tot bijzondere pres taties kwam. Scholts was wegens een blessure niet van de partij en op zijn plaats opereerde van de Voort die ook een groot aandeel heeft gehad in deze overwinning. Dat VVVM als een geduchte con current werd beschouwt valt ook op te maken uit het besluit van het bestuur om het Merinos elftal drastisch te wij zigen. Het is overigens een wijs besluit ge weest want van de voorhoede ging veel meer stootkracht uit, terwijl de achterhoede een hechte verdedigings gordel opbouwde. Het begin zag er anders voor de wol mensen niet erg best uit. De wedstrijd was net een kwartier oud toen de thuis club een even verrassende als gevaar lijke aanval inzette en deze afrondde met een succesrijk schot dat hen een 1-0 voorsprong bezorgde. Merinos bleek hierdoor geenszins ge deprimeerd, integendeel de achterstand was aanleiding tot stimulerend spel, hetgeen 7 min. later resulteerde in de gelijkmaker 1-1. De Merinos voorhoede, zich gesteund wetende door een prima spelende ver dediging, bleef voortdurend in een vooruitgeschoven positie. In de 41ste minuut zag van Dijk een gaatje en voordat de VVM-doelman er erg in had had Merinos de stand op 1-2 gebracht. De vreugde was echter van korte duur want 10 min. na rust juchte de VVVM-aanhang toen de gelijkmaker in de touwen lag (2-2). Dit was het sein voor Merino's om als De voctbalvereniginK Advendo te Eder- veen kan dit seizoen maar moeilijk op toeren komen. Nu werd op eigen terrein met 3-1 van Sportclub Rbenen verloren. Advendo kreeg talrijke kansen, maar men liet ze veelal onbenut. Na een half uur nam Rhenen dan ook de leiding met een spelende keeper van Wakcren. Na de rust kwam Rhenen opzetten. De Advendo-stopper ging onzeker spelen en de rust uit de Advendo-defensie ver dween. Na 12 minuten lag het tweede doelpunt in het net van Advendo na mis sen van Roelvink. In de 27ste minuut liepen de gasten zelfs tot 3-0 uit. Adven do kreeg nu weer kansen, muar links buiten Pol miste een opgelegde schiet kans. Tien minuten voor tijd kon rechts buiten Akihary de eer voor Advendo redden en de eindstand op 1-3 brengen. Zaterdag j.l. werd in Nijmegen de wedstrijd SMB II-Veenendaal I ge speeld voor de promotieklasse van de Osbo. Aanvankelijk zag het er, op en- een prachtig doelpunt 2-4 van en van Setten sloot de rij met de stand op 2-5 te brengen. Ondertussen bracht Blankespoor op het nippertje redding door bij een van van Veenendaal met twee afgebroken de zeldzame misverstanden tussen ver- partijen Griffioen heeft, ondanks een dediging en doelman, hoog over eigen doel te schieten. Het was een bijzonder spannende wedstrijd met goed technisch spel. De ranglijst is nu: Maarssen Merino's Geinoord V.V.O.P. Montfoort Chefana Hierden V.V.V.M. gesp. 7 8 8 7 6 7 8 8 8 7 pnt. 11 9 9 8 7 7 7 7 6 3 Ondanks de verwachting dat Trian gelboys op eigen terrein op vrij ge makkelijke wijze zou winnen van het bezoekende DVSA uit Amerongen, is er een 3-3 eindstand uit de bus gekomen. Voor de Amerongers het bewijs dat zij op weg zijn naar hun oude vorm en voor Triangelboys een vingerwijzing om conditie en techniek op hoger peil te brengen. Het begin was veelbelovend voor de thuisclub. De secondewijzer was nog niet eens de zestig gepasseerd of Slot boom deed het leer achter de doelman belanden wat het eerste puntje oplever de (1-0). DVSA, kennelijk niet veront rust, bleef goede aanvallen opbouwen en slaagde erin, niet lang daarna, de gelijkmaker te laten noteren (1-1). Naarmate de tijd verstreek nam de C.S.W. spanning toe totdat Slotboom weder- Posthoorn om de doel mond wist te vinden en on- houdbaar voor de keeper inschoot. Deze 2-1 stand werd voor de rust nog gewijzigd in 3-1 toen de veteraan-inval- I Ier Kroesbergen door de DVSA-verde- Na de rust bleek al heel gauw dat j Triangelboys hiermee zijn kruit ver schoten had. Vooral de voorhoede kon het tempo niet meer bijhouden en tot tweemaal toe was DVSA er als de kip pen bij om weifelingen in de Triangel boys-verdediging af te straffen (3-3). Met deze stand kwam een einde aan een sportieve wedstrijd die onder goede leiding stond en waarbij r.b. Van Thien van de thuisclub op de voorgrond trad. pion achterstand, nog een kans op re mise, terwijl Luchsinger met een ge zonde vrij-pion de volle winst kar binnenhalen. Een overwinning voo: Veenendaal is dus vrijwel zeker. Ge detailleerde uitslagen: Ir. G. J. Schoppert J. Konings 01 H. Blewanus D. Willemsen.. 01 Dr. Haanappel J. N. Elenbaas 10 Prof. dr. Grossouw J. de Vries 01 W. Timmermans J. Boelens 10 Dr. M. Schillings J. Griffioen afg Ir. O. Grosch G. R. Kets 1—0 S. Visser F. Luchsinger afg G. Rengers H. Heikamp V*-1/: Th. Bergheyn D. J. v. Manen 01 S.V. Panter is er zaterdagmiddag op ei gen terrein niet in geslaagd het Barne- veldse SDVB te verslaan. Na met 1-0 voorgestaan te hebben, moest Panter uit eindelijk het veld verlaten met een 2-3 nederlaag, hetgeen voornamelijk te wij ten was aan de hechte defensie van SDVB. Na het beginfluitsignaal ging Panter direct al van het standpunt uit, dat een Op zaterdag 29 okt. is de competitie begonnen van de NBB (Ned. Badminton Bond). Evenals vorig jaar komt BC Flash weer met een team in de tweede klasse van de NBB uit. Aanvankelijk was men van plan slechts met twee teams in de competitie van het district Utrecht, Gelderland en de Noordelijke provincies te spelen, omdat de twee beste heren uit het eerste team naar elders zijn vertrok ken. Het bestuur heeft echter gemeend, dat, uit sportief oogpunt bekeken, het eerste, aangevuld met iets minder goede spelers, beter kan proberen zich staande te houden in de landelijke competitie. Blijkt dat de spelers niet tegen de onge twijfeld zeer sterkt tegenstanders opgewassen zijn, dan hebben zij tenminste de eer aan zich gehouden en degraderen automatisch naar de districtcompetitie. Welnu, de eerste wedstrijd van dit seizoen tegen BG ARMA uit Huissen gespeeld in Achterberg, is een, zij het wat ongelukkige nederlaag geworden. In het eerste heren-enkel spel ver loor Wim Lodder van R. v. Rhoon. Door te weinig concentratie, als gevolg van verschillende omstandigheden bleef het spelpeil van Wim Lodder iets beneden de maat en moest hij in zijn tegenstan- goed begin het halve werk is. Diverse (jer zjjn meerdere erkenen. Het tweede gevaarlijke aanvallen rolden op het doel heren-enkel van H. Bronsvoort tegen van de gasten aan. Zo schoot v.d. Boven- j Swart kwam veel beter uit de verf kamp keihard in de richting van het doel, en werd in drie sets gewonnen door de maar de Barneveldse doelman was op Flash-speler. zijn post en kon de'gevaarlijke bal tot Qok mevr. H. Bronsvoort won haar corner verwerken. In de tiende minuut echter kreeg Sas de bal goed doorgege ven van Spies en met een onhoudbaar schot was het 1-0. Waren beide voorhoedes aan de zwak ke kant, de achterhoede van beide kan ten was daarentegen in prima vorm. Pas in de 35ste minuut kon SDVB gelijk ma ken 1-1. Door een misverstand in de Pan- ter-achterhoede konden de gasten op vrij gemakkelijke wijze een voorsprong ne men, die een kwartiertje later vergroot werd toen een Panter achterspeler de bal verkeerd raakte en met een boogje in het Panterdoel terecht kwam 1-3. Het resterende half uur werd voorna melijk op de SDVB-helft gespeeld maar diens verdediging wist steeds weer goed in te grijpen. Met een goede kopbal, uit een hoekschop genomen, slaagde van Soest er 10 min. voor het einde in de achterstand tot 2-3 te verkleinen. G.V.V.V. WON VRIENDSCHAP PELIJKE ONTMOETING Ter gelegenheid van de opening van een nieuw clubhuis, heeft GVVV zater dag een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen E.S.A. in Arnhem. GVVV heeft deze ontmoeting met 2-3 gewonnen. De ruststand was 1-2. De Veenendaalse doelpunten werden ge maakt door R. Kloot, G. Hoedeman en de jeugdige v. d. Bovenkamp. Veenendaal Groesbeek afgel. Triangelboys DVSA 33 Advendo Spel. Rhenen 13 Musketiers NSC 43 NSVS Rubo 3—8 DOSK DOVO 5—2 VRC Elburg 6—1 VVVM Merino's 2—5 partij van mevr. E. v. Rhoon. Het heren dubbel van H. Bronsvoort en J. A. Kuijpers tegen R. v. Rhoon en M. Swart werd een boeiende partij en gewonnen door de bezoekers. Na deze vierde partij was de stand 2-2 en bestond er nog alle hoop dat er zoal niet een overwinning, dan toch een gelijk spel uit de bus kon komen. Maar helaas het echtpaar Bronsvoort liet het er deze keer lelijk bij zitten. „Men speelt zoals de tegenstander speelt" wordt wel eens beweerd en dat kwam ook tot uiting in de wedstrijd Samos 6 - SKF 1, welke afgelopen za terdag plaats vond. Het zesde twaaltal van deze grote Utrechtse korfbalvereniging bleek n.I. veel te zwak voor de Veenendalers, die danig in de misère deelden en ondanks de gemakkelijke zege, eveneens slecht speelden, enkele goede momenten daar gelaten. Opvallend was het gebrek aan schot vaardigheid, die de jeugdige SKF-aan- val opnieuw demonstreerde. Er werd wel hard gewerkt maar men zag geen kans om de stugge Samos-verdediging te verschalken. De Utrechtenaren had den n.I. al spoedig begrepen dat ze het in snelheid moesten afleggen en bepaal den zich tot het verdedigen op afstand. Van Rossen en Van Dijk zagen meni ge vuurpijl op de mand of op de punt van de paal belanden en toen de dames v. Bruinessen en Huydink het mochten proberen lukte het evenmin. Totdat eindelijk Van Rossen na ruim een half uur succes had (0-1). Kort daarop liet invaller Van Jaars veld een steekje vallen door z'n zeer jeugdige tegenstander even te laten schieten, waarop het prompt gelijk was (1-1). Het bleek evenwel dat dit doelpunt juist de ondergang van Samos beteken de, want snel liep SKF nu door mej. Van Dijk, Van Jaarsveld, Farber en De Jong uit tot 1-5, waarop Van Rossen De combinatie klopte niet en de fou ten kwamen met de regelmaat van dt klok. Met 15-0 en 15-3 gingen zij roem loos ten onder. Ook de resterende drie partijen ondergingen hetzelfde lot en zo kwam de eindstand 5-3 in het voor deel van BG ARMA. Uitslagen: HE: W. Lodder R. v. Rhoon 6-15; 10-15. HE H. Bronsvoort M. Swart 8-15; 15-11; 15-6. DE: Mej. T. v. Barneveid Mevr. E. Schellekens 10-12; 1-11. DE: mevr. H. Bronsvoort Mevr. E. v. Rhoon 11-7; 11-6. MD: W. Lodder-Mej.T. v. Barneveid V. F. v. Rhoon-Mevr. E. v. Rhoon 15-8; 15-7. MD: Echtpaar Bronsvoort Mevr. Schellekens-R. v. Rhoon 0-15; 3-15. HD: H. Bronsvoort-J. A. Kuijpers R. v. Rhoon-M. Swart 5-15; 8-15. DD: Mevr. H. Bronsvoort-Mej. T. v. Barneveid Mevr. Schellekens-Mevr. v. Rhoon 4-15; 10-15. Vrijdagavond speelden de VCV-ers thuis tegen Victoria I een wedstrijd, die aan toonde, dat de komende zeer zware wed strijden tegen Valbovol III en Set Up met het nodige pessimisme tegemoet moe ten worden gezien. Wat tegen deze slech te tegenstander werd getoond, ondanks de vrij gemakkelijke overwinning, was het aankijken niet waard. In een laag tempo lieten de VCV-ers een ongeconcentreerd spel zien, dat vrij wel ieder verrassend element ontbeerde. Slechts Goslinga kwam tot aardige ac ties, terwijl Sipkema veel punten scoor de met zijn harde services. Het reserve team - vorige week goed op dreef tegen Animo I - kreeg in Utrecht een gevoelige nederlaag te incasseren te gen Polonia III. De wedstrijd, die het hoofdklasse-damesteam zou spelen werd uitgesteld. Het eerste herenteam speelt woensdag avond in Utrecht tegen LEVU I, terwijl het 2e team vrijdagavond (19.15) in de zaal van het Chr. Lyceum VVZ II ont vangt. De beide damesteams hebben ook deze week vrijaf in verband waarschijn lijk met het vijflandentournooi in Parijs. Uitslagen van deze week: Heren 2e kl. VC Veenendaal I Victoria I: 3-0. Set standen: 15-9, 15-11, 15-11. Polonia III VC Veenendaal II: 3-0. Setstanden: 15-9, 15-4, 15-11. c.s. het weer mochten gaan proberen. Opnieuw beukte SKF tevergeefs op de wankele veste van Samos en het duur de tot kort voor het einde voordat Van Rossen en Van Dijk de stand naar 1-7 optrokken. Bij een schotvaardiger en vooral intelligenter spelende SKF-aan- val zou de stand gemakkelijk in de dubbele cijfers zijn geëindigd. v h Gebr. van Leeuwen Prins Bernhardlaan 186, Veenendaal vraagt voor enkele uren per dag De werktijden kunnen in onderling overleg geregeld worden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afdeling Personeelszaken, Prins Bernhardlaan 186, Vee nendaal. kele borden na, niet best uit voor een lawine op het VWM-doel af te i Veenendaal. Na drie uur spelen won stormen. Achtereenvolgens scoorden v. I bord 10, maar bord vijf moest capitu- Dijk (2-3), van de Voort maakte er met I leren, spoedig gevolgd door bord 3. Aan de andere borden begon het er nu wat gunstiger uit te zien en toen na vijf uur spelen werd afgebroken was de stand 3'/«-4Vf in het voordeel !5 200 gram 600 gram bij een literblik zeer fijne doperwtjes A 1.29 literblik van 89 cent voor W O 500 gram van 1.95 voor Deze aanbiedingen gelden tot en met woensdag 9 november. Let ook op de vele lage prijzen die wij Iedere week in al onze winkels bekend maken. In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen Geboden wordt een verzekerde toekomst, goede sociale voorzieningen, een loon, dat op 25-jarige leeftijd f 391,01 bruto per maand kan bedragen, een toeslag voor onregelmatige diensten van gemiddeld f 12,- tot f 30,- per 4 weken (afhankelijk van de leeftijd en de plaats van tewerkstelling), een vakantie van 15 werkdagen met 4% vakantietoeslag per jaar, in afwachting van de invoering van de verdienste-beloning wordt aan het bestellend personeel een tijdelijke toeslag van 3% toegekend. voor gehuwden met eigen huishouding een volledige vergoeding van de reiskosten voor gezinsbezoek eenmaal per week en een vergoeding van 90% van de pensionkosten, totdat te Amsterdam een woning is toegewezen, voor jeugdige ongehuwde krachten een gedeeltelijke, doch gun stige vergoeding van reis- en/of pensionkosten. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Amsterdam. Indien u eerst nog nadere inlichtingen wilt ontvangen, kunt u onderstaand formu lier, na invulling en ondertekening in een ongefrankeerde omslag zenden aan: De chei van de afdeling Personeelsadministratie, Postdistrict Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 182 Amsterdam -C. Ondergetekende(naam) j.(adres)(geboortedatum) gehuwd*/ongehuwd* zal gaarne nadere inlichtingen ontvangen omtrent de func tie van besteller te Amsterdam. (plaats) (datum) (handtekening) doorhalen hetgeen niet van toepassing is. PTT 'k Vraag mij af, hebt u vaak kritiek Op uw bekende praatstoel-rubriek Hoogstwaarschijnlijk wel eens een keer Of dat men denkt, da's Blauwkous weer Zelf zou ik het niet graag proberen Zo'n rubriek te fabriceren 'k Bracht er vast niets van terecht En timmer niet graag aan de weg Gewoonlijk sta ik aan uw kant Met wat u schrijft in deze krant 'k Lees die stukkies van begin tot eind Als vrijdags uw rubriek verschijnt Wat Wout daar sctireef over die brommers Beaam ik graag: is er iets dommers Dan dat steeds onbesuisde jagen Alsof ze om ongelukken vragen Wat die asfaltpiloten zelf betreft Hebben zij ooit wel eens beseft Wat een risico's zij nemen 't Zij in Wageningen, Rhenen Of welke plaats het ook mag zijn Ze zijn 'n gevaar op elk terrein Die benaming (zie boven) is zeer goed Rijdt men echter steeds, zoals het moet Dan kan men, met wat kalmer rijden Wellicht ongelukken vermijden En krijgt een andere rijder ook z'n kans Voor hen breek ik ook graag een lans J. M. ooooooooooooooo (65) „Ik ik heb het niet zo bedoeld!" sta melt Lorca. „Heb medelijden met mij, broeder!" Er gaat een gemompel van afkeuring door de zaal en Lard zegt verachtelijk: „Uw houding is reeds een bekente nis! Of wilt ge ontkennen dat ge Uw trawant Brocco opdracht gaf mij te vermoorden? Hij liet mij voor dood achter bij de beek in het bos! Het was mijn geluk, dat ik mij naar het water kon slepen, toen ik weer bij- Kwam, en mijn hoofd onderdompelde, waardoor het leven in mij terugkeerde! Ik wist echter niet meer wat er gebeurd was. Niets kon ik mij herinneren! En zo ging ik aan het dwalen! Tot ik bij de stalknecht op Barranca terecht kwam! Maar toen Brocco, die ge op dracht gaaft mijn lichaam te begraven, U zei, dat ik verdwenen was, stuurde ge hem weg om mij te zoe ken Op dat ogenblik klinkt ineens een luide kreet bij de ingang van de zaal: „Lard! Ge zijt terug gekomen!" En snikkend van blijdschap valt Liona haar doodgewaande broer om de hals. (Wordt vervolgd) De zebra-familie bij Ouwehands Die renpark is onlangs aanzienlijk uitge breid. De nieuw aangekomenen uit de Afrikaanse steppen werden onderge bracht in drie verblijven. De hengst kwam apart te staan, de vier wijfjes werden twee aan twee ondergebracht. Aanvankelijk ging dat goed, maar na verloop van tijd, toen de dieren ge wend waren, kwamen de moeilijk heden. Praktisch iedere dag zo tegen het vallen van de avond, wanneer de dieren moesten verhuizen van de aan gelegde steppe naar hun nachtverblij ven, blokkeerde één van hen steeds de toegangspoort tot de stallen. Dat ging dan gepaard met veel geluid en veel getrappel en gesteiger. Wanneer de oppassers na veel ge duld de dieren binnen hadden en zij 's ochtends terugkwamen op het eerste voederuur bleek er 's nachts opnieuw danig door de zebra's te zijn huisge houden. Voeder- en waterbakken had den steeds de grootste klappen moeten opvangen en lagen iedere ochtend om ver in de stallen, menigmaal zwaar be schadigd. Lang heeft het geduurd, voordat men er op het park achter was, wat van al deze onrust eigenlijk de oorzaak was. De technische dienst bouwde er stal len bij, zodat de zebra's niet meer bij elkaar behoefden te slapen en sinds deze gereed zijn en in gebruik geno men, is de rust weergekeerd. Kenne lijk hebben de zebra's gemeend door veel tam-tam te maken een eigen „wo- kamers" direct deskundige hulp in te roepen. Doorgaans zal dan na enige uren rust de toestand van de patiënt zodanig zijn ver beterd, dat de weg naar huis stapje voor stapje kan worden afgelegd. Het ontstaan van de ziekte. Maandagziekte ontstaat door een (soms eenzijdige) intensieve stalvoeding, vooral bestaande uit suiker- en zetmeelhouden- de voedermiddelen, dan wel voedermid delen waaruit gemakkelijk suikers ge vormd worden. Als gevolg hiervan wordt, in het bijzonder tijdens een rustperiode, veel reservebrandstof (glycogeen) in de spieren opgehoopt. Wordt nu het paard aan de arbeid ge zet, dan treedt een snelle afbraak van glycogeen op en wordt veel melkzuur gevormd. Dit melkzuur kan niet snel ge noeg worden omgezet tot koolzuur en wa ter en hoopt zich op in de spiervczelen. Deze trekken veel water aan en gaan zwellen, waardoor ze niet meer in staat zijn tot normale samentrekking en daar door geheel kunnen ontaarden. Hoe langer men nu een paard met maandagziekte laat doorwerken, hoe ver der deze degeneratie (afbraak) van spie ren om zich heen grijpt. Dit treedt voor al op in de zware spiergroepen van de achterhand en in de lendespieren. Ten slotte kan dit een zodanige vorm aanne men dat het paard niet meer in staat is om staande te blijven; het zakt ineen en de kans bestaat dat het uit nood moet worden gedood. Enkele praktische wenken. Maandagziekte treedt vooral op bij n'uS4 te kunnen bemachtigen. overdadig gevoede zwaargebouwde paar Het lijkt ons voor de mens niet de den> dJe na een stairust van £én of meer geijkte weg om met slaan en trappen dagen waarcp hct rantsoen weinig of aan een eigen huis te komen. Maar wij njet jg vermin(jer<jf WOrden aangespan- kunnen dan ook praten en dót kan de zebra niet. De verschijnselen. De verschijnselen van maandagziekte zijn bij vele paardengebruikers bekend, hetgeen in verband met een juiste be handeling van deze ziekte van zeer grote betekenis kan zijn. Zodra bij het paard, kort na het inspannen, onder meer loom heid. een korte stap, het laten hangen van het hoofd en vooral een onzekere en wijde gang van de achterhand wordt op gemerkt, gepaard gaande met sterk zwe ten, moet het onmiddellijk ter plaatse rust hebben. Dikwijls ziet men naast genoem de verschijnselen ook spiertrillingen op treden, terwijl vooral de broekspieren zijn gezwollen en hard aanvoelen. Het is ge wenst het paard goed toe te dekken en nen. Hierbij zij nog opgemerkt, dat ook reeds tijdens de tocht van het bedrijf naar het perceel maandagziekte kan optreden, dus nog voordat het eigenlijke werk is begonnen. De schade die door deze ziek te wordt veroorzaakt is grotendeels een gevolg van het niet tijdig onderkennen van de eerste verschijnselen, waardoor het zieke dier niet onmiddellijk de zo noodzakelijke rust krijgt. Elk paard, dat zich na een korte of lange rustperiode abnormaal voortbeweegt kan maandag ziekte onder de leden hebben; het moet dan dadelijk rust hebben. Met nadruk zij er nog eens op gewezen, dat het niet di rect rust geven aan het zieke dier funeste gevolgen kan hebben voor algeheel her stel. Ter voorkoming van de ziekte is het van groot belang om aan paarden tijdens de rustdagen weinig of geen krachtvoer en vooral geen grote hoeveelheden sui kerbieten, voederbieten of aardappelen te verstrekken. Beweging is ook op rustda gen zeer wenselijk. By voldoende belangstelling zullen deze winter in verschillende plaatsen van het land cursussen worden gege ven ter opleiding van instructeur ma chinaal melken. Het doel van deze cursus is om per sonen op te leiden, die wensen deel te nemen aan het examen ter verkrijging van het rijksdiploma instructeur ma chinaal melken. Deze examens worden elk jaar omstreeks mei, juni, afgeno men. Als men in het bezit Is van voor noemd diploma, heeft men het recht om als inmelker voor een melkmachi nefirma op te treden Voor personen, die technisch inzicht paren aan zakelijkheid en vaardigheid in het machinaal melken, ligt hier een redelijke toekomst. Op de eerste cur susdag zal er alle gelegenheid gebo den worden om verdere inlichtingen te vragen. De plaatsen waar de cursussen wor den gehouden zijn afhankelijk van de woonplaatsen der cursisten. Op deze wijze is het mogelijk dat alle deel nemers, zonder te grote afstanden af te leggen, de cursus kunnen volgen. Zo zijn vorig jaar cursussen gegeven in Drachten, Zutphen, Utrecht en Eind hoven. De cursus begint in januari en zal bestaan uit 15 lessen. Elke week wort er een gehele dag les gegeven. De totale cursus uurt dus 3'/« maand. Het cursusgeld bedraagt 25,voor de gehele cursus. Dit bedrag moet voor het begin van de cursus betaald wor den. Op de cursus worden de drie hoofd onderdelen van het theorelisch gedeel te van het instructeurs-examen be handeld Onderdeel A omvat: melk vorming, melkafscheiding en melkbehaneling en daarmede verbandhoudende afwijkin gen van de uier; samenstelling en eigenschappen van de melk; uitbeta ling naar kwaliteit en kwaliteitsonder zoek. Onderdeel B omvat: principe van de werking van de melkmachine; onder houd van de melkmachine: onderdelen van de melkmachine-installatie. Onderdeel C omvat: het werken met de melkmachine; rentabiliteit machi naal melken. Gegadigden voor deze cursus moeten zich vóór 1 december a.s. schriftelijk opgeven bij het secretariaat van de Melkmaehinecommissie van het Land bouwschap, Raamweg 25-28, Den Haag.

De Vallei | 1960 | | pagina 3