DE VALLEI Gelderse HAM^39 SPLIT- ERWTEN 79 B0TERSTAAF l.*5 ROOKWORST PAK 3 PAK <j zware re 0 VOOR pen maakt u het teven goedkoper! czM-lle perken te buiten Voor de Jeugd VRAAG EN AANBOD j De pop van Marianne Zware dweil Wie van verse koffie houdt, moetproberen! A. M. de Jong: journalist en criticus DIVERSEN Q DE OMNIBUS VAN DIT NAJAAR (Slot) Houd uw banden in de gaten! FEUILLETON Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 5 nov. Wim Limbeek 5 Jan Kranenburg 5 Hansje v. Dijk 5 Johan van Koten 5 Bertie Geerenstein 6 Ina ten Donkelaar 8 Leendert Sjoer 10 Hennie Hol 10 Ina Hofland, Rhenen Gefeliciteerd door Tante Jos! OPLOSSING RAADSELS I. Venlo Muiden Kampen Zeist Lobith Hoorn Slo ten Groenlo Dieren Em- meloord. II. De luchtpijp. III. Roermond. I. Water II. Kruis kaas kies kroos kans. III. Wouter, Ad Nettie, Ko Arend Olga Harm. ZILVERPAPIER EN CAPSULES VAN: Gijpy van Holland, Jantje Limbeek, Coby Ariesen, Keesje Stuivenberg. Wel bedankt Tante Jos! CORRESPONDENTIE Beste Riet, Wat kun jij mooi schrijven, zeg? Daar heb je vast een mooi cijfer voor op je rapport. De raadsels waren goed en ik wist niet dat jij zoveel broertjes en zusjes had. Zal best gezellig zijn hè met zo velen? Ga je capsules sparen? Mooi zo en ik hoop dat je er gauw een heleboel bij elkaar hebt. Schrijf je nog gauw eens? Daaaag beste Riet. De groeten van Tante Jos! NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Voor elk der onderstaande woord delen moeten twee letters worden ge zet, waardoor goede woorden worden verkregen. De twee letters zijn bij elk woord hetzelfde. - - men - - bel - - Ion - - ter - - ldo - - luut II. Voor een pot met dcskel moet moe der als staangeld betalen 60 cent. De pot kost 38 cent meer dan het deksel. Als de pot leeg is, brengt moeder deze terug naar de winkel, maar omdat ze een beetje slordig is, is ze het deksel kwijt geraakt. De winkelier geeft haar natuurlijk nu geen 60 cent Hij wil haar 38 cent geven. Maar moeder heeft een helder ogenblik en reclameert: „Nee kruidenier, ik krijg Ja, \yat heeft ze in dat heldere ogen blik gezegd? III. Een landbouwwerktuig en een deel van je gezicht vormen samen een bad plaats aan de Nd.-Hollandse kust. Voor jongeren: I. Wie kan zingen maar niet dansen? Welke appels kun je in geen enkele winkel kopen? Wie kan zonder handen slaan? Met welke moed bereik je niets moois? II. Zet de cijfers 1 tot en met 21 op een rij. Hieronder moet een bekend spreekwoord komen, dat je kunt vin den met de volgende gegevens. 16-17- 4- 9- 3 is een ander woord voor kabouter. 6- 1- 2-21- 4 bloeit in augustus (prachtig paars) 16-15-11- 5 een beschermt de kust tegen de zee. 13-20- 7- 8- 5 de molenaar maalt tot meel. 10- 9-18-19-21 moeder steekt de in de naald. 14-12-12 een plaats in Nd-Bra- bant. 1,per advertentie t.m. 10 woorden, elk 4 woord meer 10 cent III. Mijn eerste deel is een stuk van je fiets. Dan volgt de letter E en daar achter komt de naam van een rivier die door de Betuwe stroomt. Mijn ge heel is een mooie vogel. Vorige week is Marianne jarig ge weest. Ze werd 5 jaar en ze kreeg van vader een moeder een mooie pop. Marianne is een echt poppemoeder- tje en ze was erg blij met de nieuwe pop. De pop werd Annelies genoemd en Annelies zag er leuk uit. Zwart haar een rode jurk, echte slaapogen en mooie witteschocnen. De dag van Ma riannes verjaardag was het prachtig weer en toen werd de nieuwe pop in de poppewagen gelegd en Marianne ging er een eindje mee wandelen. Dat was goed voor Annelies zei moe der, want de winter was nog lang. Eerst ging alles goed, maar toen kwam Marianne op de wandeling langs een groot huis, een prachtige villa. Achter de villa was een tuin en toen Marianne langs die tuin liep, schrok ze ineens verschrikkelijk. Ineens kwam een gro te bruine hond door de tuin rennen en met een grote sprong wipte die hond over het hek de straat op. Toen hij vlak langs de poppewagen holde, schrok Marianne zo, dat de pop pewagen ondersteboven tuimelde en Annelies zo maar op straat viel. Maar dat was niet eens het ergste, Marianne gilde ineens van angst, want die grote hond nam de arme Annelies in zijn grote bek en hij holde met de pop de weilanden in, die achter de villa gelegen waren. „Kom hier akelig beest," gilde Marianne, „kom hier met mijn pop." Maar de hond luisterde he lemaal niet naar het geschrokken pop- pemoedertje. DE BAAS VAN DE HOND En daar stond Marianne nu met een lege poppewagen en grote tranen lie pen over haar wangen, die nog bleek zagen van de schrik. En toen kwam een meneer uit het grote huis. Die meneer liep naar Ma rianne en zei „Wat is hier gebeurd?" „O meneer," snikte Marianne, „die hond die grote hondkwam uit de tuin en mijn poppewagen viel om en.. en toen greep hij mijn popen hij rende er mee weg. En nu heb ik geen pop meer. „Dat is heel erg," zei de me neer, „die hond is van mij. Hij doet niemand kwaad, maar hij is nog erg jong en speelt graag, maar we zullen zien dat we je pop terug krijgen Marianne moest meekomen naar de villa en van 'n aardige mevrouw kreeg ze een glas limonade voor de schrik. De meneer ging met de tuinman de weilanden in om de hond en Anne lies te zoeken, maar na een half uur tje kwamen ze teleurgesteld terug. Ze hadden Bob, de hond, wel gevonden, maar de pop was weg. De hond had de pop naturlijk laten vallen en het was moeilijk de pop in die grote weilanden terug te vinden. „Die arme Annelies," zei Marianne en haar lip begon al weer te trillen. Maar de meneer reed zijn auto uit de garage en toen moest Ma rianne met hem mee. Ze gingen naar een speelgoedwinkel en Marianne mocht een pop uitzoeken die op Anne lies leek. In de winkel was gelukkig nog een pop die precies Annelies was. Ook zwart haar en ook een rode jurk. Die pop kocht de meneer. Maianne vond het wel jammer dat haar Annelies maar met de nieuwe pop was ze ook wel tevreden. De meneer bracht Ma rianne met de poppewagen ook nog thuis en dat was maar goed ook want moeder stond heel ongerust aan de deur te kijken, waar Marianne toch bleef. De meneer vertelde wat er ge beurt was en moeder bedankte hem omdat hij de narigheid met de hond zo prachtig opgelost had. Dat was keurig, vond moeder. De nieuwe Annelies werd in het bedje van de oude Annelies ge legd en toen ging Marianne eten, want het was 12 uur geworden. IN DE WEILANDEN Om 12 uur was ook Dick, de grote broer van Marianne thuis gekomen en toen ze met elkaar aan de bloemkool met verse worst zaten, vertelde Ma rianne aan vader en Dick, twat er die morgen allemaal gebeurd was. „Dat kan die baas centen kosten," zei vader, „als die hond er met allerlei dingen vandoor gaat." „Ik vind het wel naar," zei Marianne „dat die arme Annelies nu maar zo in het weiland ligt. Wat zal ze koud zijn en wat zal ze bang zijn als het vanavond donker wordt. „Ik heb van middag vrij," zei Dick, „en dan ga ik eens kijken of ik die pop terug kan vinden." „Dat zal wel niet lukken," meende vader, „wie weet waar die hond heengesjouwd is met die pop". Maar Dick had geluk. Om 3 uur was hij al terug en toen had hij de eerste Annelies in de fietstas zitten. De pop had aan de kant van een sloot gelegen. Ze was wel een beetje nat ge worden in het gras. Marianne was heel blij dat ze Annelies terug had, maar ze zei tegen moeder: „Moet ik nu die andere pop naar die meneer terug brengen?" „Ja" vond moeder, „dat moet eigenlijk wel, want de pop is terug ge vonden." Toen zette Dick Marianne achter op zijn fiets en samen reden ze naar de meneer. Dick belde en even later ver telde Marianne aan de meneer dat de pop terug gevonden was en nu had ze de pop van de meneer meegebracht. „Meisje", zei de meneer, „ik speel niet meer met poppen en ik heb ook geen kleine meisjes meer, je mag de pop houden hoor; we zullen maar zeg gen dat het voor de schrik is." Marian ne kreeg een kleur van blijdschap en ze bedankte de meneer hartelijk. Opgetogen kwam ze thuis. „Moeder", zei ze, „ik mag de pop houden," „Dat is eventjes fijn", zei moeder, „en nu heb je een tweeling, want ze lijken precies op elkaar. „Ja", zei Marianne, „nu heb ik een tweeling en ik noem de tweede pop Annemarie, maar ik ga niet meer langs de tuin wandelen, want dan neemt de grote hond ze misschien al lebei mee." En Dick kreeg een dikke pakkerd van zijn zusje omdat hij zo netjes de zoek geraakte pop opgespoord had. Te koop een pracht oliehaard merk Tornax. Koomen, Dr. Visserstraat 2, Veenendaal. Te koop appels. M. Boon- zaayer. Griftweg 7, Veenen daal. Gevr. werkster voor 1 mor- i gen in de week. Mevr. M. de Meer-Kraayerveld, Hoogstr- 8, Veenendaal. Te koop kleine haard. Te be- vragen Fluitersstr. 16, Vee nendaal. Te koop 2 prachtige Goud- bi. coekcrsp. pups. Wagenin- gen. Tel. 2807. Juffr., 64 jaar, p.g. b.z.a. als huishoudster bij bejaarde heer of dame. Brieven onder no. 5598 aan het bur. van dit blad. Te koop gevr. slachtkonynen. P. Heykamp, Pr. Bernhard- laan 271, Veenendaal. Te koop gevr. divankleed, smyrna of pluche. I. pr, st. Grote maat. Brieven onder no. 5600 aan het bur. van dit blad. Te koop appels en peren te vens knollen. E. Jansen. Klompersteeg 2, Ederveen. Te koop een i.pr.st.z. sport- bronifiets. Bouwjaar 1958. Pr. Bernhardlaan 203, Veenen daal. Te koop aangeboden Blau- punkt t.v. ontvanger. Type Sevilla, 53 cm voor 400, Geheel gereviseerd. T. v. Ma nen, Boslaan 34, Veenendaal. Te koop goudreinetten, zoete appels, stoofperen en winter wortels tegen zeer lage prij zen. G. Legemaat, Dijk 65, Achterberg. Aangeboden eengezinswoning in Rhenen bev. 3 sl.kamers. Gevr. woning te Veenendaal. (Flat geen bezwaar). Aanbie dingen Nieuwsblad De Val lei. Parallelweg 10. Veenen daal. Tel. 08385-2022. Nog slechts enkele dagen t bij een pak goudmerkkoffie 1,69 een pak roomboter voor 19 cent, 1 liter bl. perziken 1,35. Bij een Gelderse rook worst 79 cent 500 gr. zuur kool voor 5 ceht, 1 grote pot abrikozen op sap 68 cent. B. W. Smudde. Zelfbediening. Dr. Slot. de Bruïneplein 1, Veenendaal. Motoroveralls 49,50; lederen vesten 69,50; lederen jassen 125,—; parka's met bont 62,50; imitatie lederen jassen 32,50. Gazenbeek's U.S.A. Hal Holleweg 3, Veenendaal. Verven en repareren van uw lederen kleding. Gazenbeek's U.S.A. Hal. Holleweg 3, Vee nendaal. U.S.A. zijtassen, koppels, pet jes, broeken' jacks enz. is de U.S.A. Hal het juiste adfes. Holleweg 3, Veenendaal. Regenbroeken 7,75; regen pakken 16.50; regenjassen 7,50; regencapen of poncho's 4.65. Gazenbeek's U.S.A. Hal. Holleweg 3, Veenendaal. 1 Voor al uw lederen kleding is de U.S.A. Hal het juiste adres. Alles uit eigen atelier. Volledige garantie en grote service. Gazenbeek's U.S.A. Hal, Holleweg 3, Veenendaal. Te koop prima 2e hands hand- en trapnaaimachines, ook zig-zag. Fa. Koomen Kerkewijk 17. Veenendaal. Huisslachters voor varkens darmen naar Jan van Ilhee, Slagerij, Valleistraat 23, Tel. 3373. LITERBLIK HELE RIJST 3 VA KILO UTER- BUK 1'A kilo SAPPIGE GELDERSE PERL STUK 4S0 GRAM Do Nederlandso huisvrouw heeft AH's nieuwe gemalen koffio in luchtledig blik met grote geestdrift begroet. Geon wondor. Wio zo'n blik (pfffftopenmaakt, ruikt do plltlgo geur van koffle dlo zó uit de brandori] komt I Hoo is dat mogolijk? Omdat de kofflo een half uur na het branden luchtledig verpakt is -Vijand Lucht kan het aroma niet aantasten. Boven dien: zo is precisie-gemalen, niet te grof en niet te lijn, daardoor voordelig in het gebruik. AH-Vacuum-Koflle Is een open baring I Morgen meteen proberen I ft&r lnóffii AH-vacuum-koffie In de vier smaken YACUUMBUK i 250 GRAM VOL-AROMATISCH (goudmerk) 17 8 MILD-GEURIG (groenmerk) 150 MILD-KRACHTIG (roodmerk) 150 PITTIG (paarsmerk) 130 Voordelig in het gebruik, laag. in prijs, altijd voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk. ALBERT HEIJN'S BEFAAMDE met roomboter en amandelen bereid IN KEURIGE DOOS BUTTERSCOTCH KWALITEITSGARANTIE Wanneer u een bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u er voor betaalde wordt u door AH het volle bedrag vergoed. Albert Heijn y In oktober 1919 kwam de oud-landstormman (hij had inmiddels al de romans „On dergang" en „De zware weg" op zijn naam staan) als redacteur-binnenland op de redactie van Het Volk. Met zijn joyeuze flambard, zijn wapperende das, de blikkén- de lorgnet boven een koolzwarte baard, zag hij eruit als een Russische anarchist. „Seher metten Baerde" was dan ook een van de vele schuilnamen waaronder hij ..De nieuwe stem" hielp vol schrijven. Dat maandblad had A. M. opgericht met Koos Vorrink en. Piet Schuhmacher. Het was een fris blad, maar door gebrek aan con tanten bleef de medewerking uit, zodat de redactie het onder allerlei vernuftig be dachte pseudoniemen zelf moest vullen. De Jong schreef er kritische artikelen, aforismen, dialogen en schetsen in. Ook zijn schuilnaam Frank van Waes heeft bekendheid gekregen. Overigens heeft het blad het met moeite een jaar uitge houden - en nog jaren daarna moesten de voormalige redacteuren van hun ka rige tractementjes de schulden aflossen. Tot 1925 is De Jong als chef van de kunstredactie en feuilleton-redacteur aan de krant verbonden geweest. In dat jaar verscheen de eerste Merijntje-roman, „Het verraad", die hem beroemd zou ma ken - „walgelijk beroemd" - zoals hij zelf eens zei. Hij kon het journalistenvak vaarwel zeggen, naar zijn geliefde Bra bant terugkeren en zich verder geheel aan zijn letterkundige werk wijden. DE SCHRIJVER Het lijkt niet nodig over de laatste pe riode van De Jongs leven nog veel te vertellen. Het zijn achttien werkzame ja ren geweest, die hem tot de meestgelezen schrijver van Nederland hebben gemaakt. Een enquête, in 1954 door het Centraal Bureau voor de Statistiek gehouden naar de leesgewoonten van het Nederlandse volk, bracht aan het licht dat hij elf jaar na zijn dood nog onbetwist de meest ge liefde auteur van Nederland was, in vrij wel alle kringen van onze samenleving. Vooral zijn Merijntje werd een bijna na tionale figuur, ook al door de Merijntje film, waarin de schrijver zelf de rol van de oude pastoor heeft gespeeld en die be slist een van de beste Nederlandse speel films van voor de oorlog is geworden. Men heeft ook Frank van Wezel willen verfilmen. Ook aan verguizing heeft het De Jong overigens niet ontbroken. Wat een ru moer is er niet geweest om de roman „Een verdoolde", die aanvankelijk als feuilleton in een Radiogids heeft gestaan! En wat voor rel heeft men in 1938 niet ontketend toen een comité De Jong op zijn vijftigste verjaardag als cadeau een huis in Brabant wilde aanbieden Enfin, de tijd heeft een sluier gelegd over al de opwinding. De lezer - 1960 verkeert in de gelukkige omstandigheid dat hij zich niet behoeft te laten afleiden door het rumoer. Hij kan lezen wat hij nog het lezen waard vindt, louter voor zijn plezier. En door de nieuwe Omnibus zal hij opnieuw begrijpen waarom De Jong - verguisd en opgehemeld - altijd gelezen is. Hier vindt men immers een aantal onomstreden hoogtepunten bijeen van zijn vertelkunst. Een menselijke, geestdriftige en manlijk gevoelige ver telkunst, vol rijke afwisseling, doorleefd en meeslepend, niet in de laatste plaats in de natuurbeschrijvingen van het Bra bantse land met zijn grijze ochtenden, zijn zomerse driften, zijn nachten dicht van donkerte of hoog van sterrenwijdte. Hier is De Jong op zijn best - een schrij ver uit duizenden. Het Verbond voor Veilig Verkeer w(jst op de gevaren, welke gladde, versleten en beschadigde banden kunnen opleve ren. Vooral in de herfst- en wintermaan den is het van groot belang zorgvuldig na tc gaan in welke conditie de banden van uw auto, motor, scooter (maar ook van brommer of fiets!) verkeren. Wanneer het loopvlakprofiel minder dan 1 mm. bedraagt, kunt u de desbetreffen de autoband het best meteen weggooien, want een dergelijk versleten band ver lengt de remweg van uw wagen en ver hoogt het slipgevaar. Laat om de 5000 km de banden van uw auto verwisselen, raadt het Verbond voor Veilig Verkeer u dringend aan. Bij deze verwisseling speelt ook de reserveband een rol. In het algemeen kan men deze werkzaamheden het best in de garage door deskundig personeel laten uitvoe ren. Zorg er voor dat uw banden goed op spanning zijn. Het instructieboekje van uw auto, motor of scooter vertelt u, hoe groot deze spanning voor uw vier- of tweewieler precies moet zijn. Als de spanning in de band te laag is, buigen de zijwanden door en kan de band warm lopen. Te hoge spanning doet het loop- vlak in het midden teveel slijten en le vert slipgevaar op. Het Verbond adviseert u speciaal in het winterhalfjaar uw banden goed in de ga ten te houden. Let ook op versleten wiel- lagers, te ruime fuseepennen, fouten in de schokbrekers of remmen en op slecht sporende wielen, want die verkorten de levensduur van uw banden. En zoiets kan vooral in deze tijd van het jaar gevaar lijk zijn. MUZIKALE ZEELEEUWEN Een draagbare radio kan een uitkomst zijn, maar kan ook een obsessie worden. De Belgische spoorwegen hebben niet voor niets het besluit genomen om op de stations en in de treinen het gebruik van deze handige apparaten te verbieden. Ook op Ouwehands Dierenpark dragen talrijke bezoekers hun „muziekkastje" met zich mee, wanneer zij wandelend over de prachtige lanen genieten van flora en fauna. Het is hier niet zo hinderlijk, dat de directie het voorbeeld van de Belgische spoorwegen zou moeten volgen. Integen deel, er valt zelfs een leuk voorval te melden, waarbij de muzikaliteit van de zeeleeuwen duidelijk aan het licht ge komen is. Toen namelijk afgelopen zondag enke le jongelui bij deze snelle zwemmers stonden te kijken en hun transistor-radio een vrolijk wijsje voortbracht, dat in de stilte van deze herfstdag op nogal be hoorlijke afstand hoorbaar was, namen twee zeeleeuwen plotseling bij het zwem men de cadans van de muziek over. De weinige toeschouwers stonden begrijpe lijk zeer verbaasd naar dit rythmisch zwemmen op de maat van de muziek te kijken. En toch zijn de zeeleeuwen van de heer Ouwehand, naar hij ons met de hand op het hart verzekerde, heus niet afkomstig uit een circus. (14) Bij deze conclusie, die hem ondanks alle bezwaren toch opluchtte, was hij tot voor het gemeentehuis gekomen. De regen was opgehouden en nu Polten zijn gedachten weer in enigszins nor male banen trachtte te leiden, merkte hij hoe koud en rillerig hij was gewor den. Thuis zou er waarschijnlijk warme koffie zijn. Zijn pensionhoudster was als een moeder voor hem en zorgde steeds, ook bij nachtdienst, dat hij zich ten alle tijden van warme koffie kon voorzien. Hij zou alle zaken maar even op zijn beloop laten en zich wat gaan opknappen. De ramen van het gemeentehuis wa ren nog verlicht. Behalve boven in de burgemeesterkamer, brandde nu ook nog licht in de raadszaal. Zou het onderzoek nog in volle gang zijn? Polten kon zich dat moeilijk voor stellen. Zijn collega was wel heel se rieus, maar de eventueel nagelaten spo ren, zouden toch niet zoveel tijd vergen. Polten ging naar de overzijde van de kamer en de zaal te kijken. De lege straat en poogde zover mogelijk in de schilderijlijsten en het mishandelde derde schilderij waren net even zicht baar en hingen nog precies eender te gen de wand. Nergens was een teken van leven te bespeuren. De burgemees ter zat ook niet aan zijn bureau, want dat zou hij van hier uit gemakkelijk kunnen constateren. Had hij misschien vergeten de lichten uit te doen? Dat was anders niets voor burgemeester Zwiersma, die juist altijd zo punctueel was. Polten keek een tijdje naar de ver lichte ramen. Niets bewoog en geen ge luid drong naar buiten door. Het maak te hem toch wantrouwend. Het beste was om de zaak maar even te onder zoeken. Het besef dat hij, bij het aantreffen van de burgemeester, al dadelijk zijn ontdekking van deze avond zou moeten vertellen, deed hem zijn pas een weinig inhouden. Aarzelend besteeg hij de trap, wikkend en wegend, of hij nu al rap port moest uitbrengen, of dat hij dat pas morgen zou doen. Tegen beter weten in hoopte Polten nog steeds dat de tijd uitkomst zou brengen. Met een strak gezicht deed Polten de buitendeur open en sloot hem met langzame gebaren weer achter zich. Hij klopte op de deur van de burgemeesterskamer. Geen gehoor. Voorzichtig draaide hij aan de deur knop. Misschien was de burgemeester wel in slaap gevallen? De deur zwaaide open. Nietseen lege kamer. Nog steeds met gedwongen bewe gingen sloot Polten weer de deur en liep met afgemeten passen naar de raadszaal. „Beslist zo verstrooid naar huis ge gaan, dat hij de lichten heeft laten branden," mompelde hij en haalde on danks zichzelf verlicht adem. Polten deed een stap in de zaal en keek oudergewoonte even rond. Dan voelde hij zich op slag verstijven. Was hij nu gek geworden en zag hij deze nacht doorlopend visioenen, of lag daar werkelijk een lichaam op de gx-ond uit gestrekt? Nee maar, het was burgemeester Zwiersma. Polten kwam haastig nader bij. Met een oogopslag zag hij dat de burgemeester was neergeslagen. Het achterhoofd toonde een wond, ge ronnen bloed kleefde aan de haren. Polten bukte zich over de burgemees ter heen en betastte zijn lichaam. Gelukkig, hij leefde nog. Hij snelde naar de telefoon en belde de dokter. Daarna draaide hij met koortsachtige haast een ander nummer. Op opgewonden toon vroeg hij aan de verbaasde rechercheur, waarmee hij verbinding kreeg, om assistentie. „Ons dorp is één gangsterhol ge worden", brulde hij met onherkenbare stem. MARRIGJES LIST De ochtendschemering bond de strijd aan met het nachtelijk duister, toen het in de woning van burgemeester Zwiersma eindelijk een beetje rustig werd. Vanaf het ogenblik, dat opper wachtmeester Polten het lichaam van de burgemeester ontdekte en naar de telefoon was gerend, was het een ge loop en gedraaf zonder einde geweest. De dokter had een lichte hersenschud ding geconstateerd, de wond was ver bonden en een verpleegster had assi stentie verleend bij het vervoer naar huis. Mevrouw Zwiersma en Marrigje, die juist na het opwindend avontuur met Bob was thuisgekomen, waren danig geschrokken. Gelukkig bleek de ver wonding erg mee te vallen en de bur gemeester zou na enkele dagen bedrust waarschijnlijk al weer aardig opge knapt zijn. De oorzaak van het onge val hield de gemoederen echter danig in opschudding. Hier was duidelijk mis daad in het spel. De dokter verklaarde, dat de burgemeester een stomp voor werp op zijn achterhoofd moest heb ben gekregen, waardoor hij voorover- geslagen was. Allerlei veronderstellin gen waren geuit. Lang en breed was beraadslaagd in welke richting een on derzoek moest worden ingesteld. Men was het er over eens, dat de aanslag in verband gebracht kon wor den met de schilderijendiefstal, al had men daarover geen volstrekte zeker heid. De burgemeester was vlak voor de schilderijen aangetroffen. In de toe stand van de schilderstukken was even wel geen verandering gekomen. Het derde schilderij hing nog in dezelfde desolate toestand, als men het na de diefstal van de andere twee schilderijen had gevonden. De vraag was, of men voor het derde schilderij was terug gekomen, of dat men dit als een regel rechte aanslag op de persoon van de burgemeester moest beschouwen. Aan dit laatste geloofde eigenlijk niemand. Er waren altijd wel ergens menings verschillen, maar de grieven waren niet zo groot dat daarvoor een aanslag gerechtvaardigd moest worden geacht.- Er moest echter met alles rekening worden gehouden en opperwachtmees ter Polten legde de nadruk op het feit dat men niet altijd zonder meer de eigen inwoners buiten beschouwing kon houden. Met zijn vieren had men uren lang ernstig gedebatteerd. Mevrouw Zwierma, Polten, Marrigje en Bob. Want ook Bob was er bij gekomen. Juist voor het naar huis gaan had hij de verwarring bij het burgemeesters huis gezien en was toen even blijven wachten. In die tussentijd werd burge meester Zwiersma- thuisgebracht. Bij al die onrust had hij zijn diensten aangeboden en zo ineens liep Bob mee in huis rond, of dat hij al jaren als huisgenoot was opgenomen. Zijn rus tige houding en wijze besluiten had den moeder en dochter heel erg op hun gemak gesteld. Later had hij als vanzelfsprekend aan het gesprek deelgenomen. Niemand scheen daar enige aanstoot aan te ne men. Burgemeester Zwiersma was betrek kelijk vlug bij kennis gekomen. Alleen zijn echtgenote werd toegestaan in de slaapkamer te komen. De dokter schreef voor de eerste uren volstrekte rust voor. Burgemeester Zwiersma kon zich niets herinneren. Hij wist dat hij nog even, na het gesprek met de wacht meester, die met het onderzoek in de zaal was belast, naar het mishandelde schilderij had staan kijken, waarna hij zich had omgekeerd om de zaal te ver laten en naar huis te gaan. Daarna wist hij niets meer, geen geluid, geen klap of slag kon hij nader uitleggen. Het was voor alle betrokkenen even angstig, om te bedenken dat er ergens iemand rondliep, die het op het leven van de burgemeester had voorzien. In het gemeentehuis was nu een wacht geplaatst. Wanneer men tot een moord aanslag overging om aan een schilderij te komen, dan moest men ook met nieuwe pogingen rekening houden. Te gen de morgen, toen de allerergste schrik wat begon te luwen, had Bob het nodig gevonden om naar huis te gaan. Zodra Bob vertrokken was gingen Marrigjes gedachten weer naar haar voorgenomen poging om te trachten juffrouw Vrenken te ontmaskeren. Te genover Bob had ze er met geen woord meer over gerept. Na de angstige be levenissen van deze nacht, zou hij vast geen toestemming gegeven hebben om zich in verdere avonturen te storten. Marrigje dacht er echter anders over. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 4