GRATIS GRATIS mannelijk personeel Postdienst Amsterdam ZELFW. WASMIDDEL SHAMPOO EDELB0UILL0NP0EDER voor HALVE PRIJS %tie*Pf'oee^l Altijd een kassabon voor 10°/o korting. KLAPROOSDAG 1960 „Moeder, nu is het zover De Ardennen zijn in de herfst het mooist SCHERPENZEEL A. W. de H a a ft VOOR BETER DRUKWERK een wijkverkoper TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 9 NOVEMBER 1960 Nr. 89 Winnen V.C.V.-heren ook van Valbovol? SARCO GLOBINE DERTIG KILOMETER OVER DE GRENS Fa J. A. E. v. Offeren enige nette meisjes Catherine Valente AUTO-DROP Vt „De Gelderse Vallei" Postdistrict Amsterdam vraagt voor bestel werkzaam heden •gezonde warmte de veredelde petroleum reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD Elk derde pak TREX0P of Elk derde kussentje Bij groentesoep een zakje altijd De matte herfstzon penseelt lange schaduwen achter de herken, die het kerk hof aan drie zijden omringen en de wind ritselt zacht door de laatste bladeren van de struiken tussen de graven. De zerken banen zich aaneen, vak na vak, blok na blok, rij na rij, koude stenen in het licht van de late dag. Op elk grafteken staat een naam, een leeftijd, een nummer, en een datum. Er zyn moeilijke namen die je bijna niet kunt uitspreken. Je leest leeftijden van jongens wier leven eindigde toen het eigenlijk nog maar juist was be gonnen. Zo rusten zij in onze bodem, die van verre kwamen om ons te be vrijden, tot de kogel hen vond en zij voor eeuwig werden gedemobiliseerd. Zo wachten zij, tot op de jongste dag de trompetten van Gods reveille hen zullen wekken „Kijk, hier is zijn graf". We staan voor een zerk, gelijk aan de andere. We lezen 'n naam die ons evenveel zegt als de na men op de honderden andere zerken. We zien zijn leeftijd, 20 jaar, en de dag waar op hij sneuvelde, in september 1944. „Ginds vonden ze hem, daar achter die berken. Hij lag voorover en zijn hoofd was neergevallen op een stuk papier. Onder zijn koude hand lag een potlood. Op het papier stonden vijf woorden, on duidelijker wordende naarmate hij ver der had geschreven om te eindigen in een beverige haal, toen hij niet meer verder liefste wens opeens in vervulling deed gaan. Want wat had ze verlangd om eens te kunnen staan voor zijn graf tussen de berken op die Nederlandse begraafplaats. Telkens weer had ze die verlangende ge dachten van zich afgezet, want hoe zou dit ooit kunnen? De kostbare reis naar het verre Nederland, waar ze niemand kende en de mensen niet zou verstaan, waar ze niet eens de weg naar het kerk hof zou kunnen vragen. Al deze bezwa ren en nog veel meer betekenden de on mogelijkheid om ooit het graf van haar zoon te zien. En toen kwam er weer een kon en de dood hem vond. „Moeder, nu is het zover Wat zou hij nog meer hebben willen schrijven, toen hij voelde, dat het zover was, dat het dodelijke schot de laatste krachten van zijn jonge lichaam sloop ten? Niemand zal 't ooit weten. Het is de plotseling afgebroken geschiedenis van hem, zoals er zovele levensverhalen zijn, die in het najaar van 1944 en de winter van 1945 abrupt eindigden op de slag velden toen ons land werd bevrijd. Maar ergens in Engeland bewaart een moeder het briefje met zijn vijf laatste woorden als haar kostbaarste bezit, in de schrijfmap die hij haar kort voor zijn laatste vertrek gaf. Daarin heeft zij alle herinneringen aan hem. Soms bladert ze erin. Dan leest zij zijn brieven, vol plan nen voor „straks, als de oorlog voorbij is". Dan ziet ze de foto van zijn graf, haar kort na 1945 gezonden door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité. Dan leest ze weer de brief die haar brief, waarin zij las dat alles was gere geld: haar reis heen en terug, het logies in Nederland, een Engels sprekende be geleidster. Alles was klaar, ze behoefde alleen maar te komen Zo is zij in ons land geweest, als één van de 28.094 nabestaanden van de voor onze bevrijding gevallen en in Neder landse bodem begraven geallieerde sol daten, die reeds de gast van het Neder lands Oorlogsgraven Comité waren. Weer penseelt de matte herfstzon lan ge schaduwen achter de berken en ach ter de zerken van de meer dan 30.000 ge- alliëerde oorlogsgraven op meer dan 500 Nederlandse kerkhoven. Meer dan 30.000 gesneuvelden. Dit betekent dat vaders en moeders, vrouwen en kinderen in het buitenland wachten tot ook zij een brief ontvangen met de mededeling dat Neder land hun gastvrijheid aanbiedt. Voor hoeveel van deze mensen dit ideaal in 1961 werkelijkheid zal worden, hangt af van één collecte, die slechts éénmaal per jaar wordt gehouden: de Klaproos collecte op Klaproosdag (dit jaar op 12 november). Dan gaan de collectanten van het Oorlogsgraven Comité weer op pad en elke gift in de collectebus draagt bij tot de brieven met „Vader, moeder, nu is het voor U zover, nu nodigt Nederland u uit om te komen naar het graf van uw zoon, die voor Nederlands vrijheid zijn leven liet." ONTROERENDE DANK Diep ontroerd zijn de brieven die het Nederlands Oorlogsgraven Comité telken- jare van de nabestaanden ontvangt. Vol waardering zijn ook de reportages van radio en televisie de artikelen in krant en tijdschrift, gewijd aan dit werk, waar door ons land een unieke plaats inneemt temidden der andere eens bezette nutics. En omdat de nabestaanden weten dat dit alles voor het Nederlands Oorlogsgra ven Comité alleen mogelijk is door de Klaprooscollecte, nodigen zij via hun organisatie The British Legion ook dit jaar weer 22 collectanten uit om hun va kantie in Engeland doqr te brengen. Uit dank voor hetgeen Nederland straks op 12 november op klaproosdag - doet. Freek Op het programma van deze week staat o.a. de voor het ongeslagen herenteam van VC Veenendaal belangrijke thuis wedstrijd tegen Valbovol III. Valbovol was ook vorig jaar een der sterkste te genstanders in de competitie en vooral omdat verschillende VCV-ers beslist niet in hun beste vorm steken, zou een ver lies van een of zelfs twee punten in deze (of de daaropvolgende wedstrijd tegen Set Up I) geen te groot opzien baren. Hoewel het te laat is voor experimen ten zou een geleidelijke vervanging van oudere spelers door de in ruime mate aanwezige talentvolle jeugd binnenkort aanbeveling verdienen. Het reserve-team verloor weliswaar, doch met ere van het sterke VVZ II. In de eerste set werkten de Veenendalers bijna een 13-1 achterstand weg. Op de valreep herstelden de Utrechters zich: 12-15. Ondanks het uitstekende spel van Jan van Hunnik en winst in de derde set (15-17) werd het toch een 1-3 nederlaag. Evenals het eerste herenteam spelen ook de reserves vrijdagavond in de zaal van het Chr. Lyceum en wel tegen Phylos II, wat de VCV-ers na vier gelijke spe len de eerste volle winst kan opleve ren. Voor het hoofdklasse damesteam is er in Den Haag weinig eer te behalen aan landskampioen RVC, dat ook dit seizoen weer in goede vorm verkeerd. Het re serve damesteam, dat binnen niet al te lange tijd enkele openvallende plaatsen in het hoofdklasseteam zal moeten inne men, speelt donderdagavond thuis tegen Levu II: voor de promotie naar de twee de klasse is winst noodzakelijk. KLEUR OP DE WANGEN MET het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderen tot 12 jaar alleen In vloeibare vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST NIEUWE BRITSE KUNSTSTOF GESCHIKT BOUWMATERIAAL Een goedkope kunststof heeft dezer da gen z(jn intrede gedaan by het Londensc Bouwcentrum. Deze kunststof maakt het mogeiyk om licht en schaduw, vorm en leven aan te brengen op binnen en buiten muren tegen een fraktie van de kosten en de arbeidsuren die dit zouden vergen wanneer meer conventionele materialen werden gebruikt. De Londense fabrikant van de kunst stof zegt dat deze door zijn bestendig heid tegen zuren, water en extreme warmte en kou, geschikt is voor alle kli maten. Dohmcast, zoals het nieuwe mate riaal heet, is een samenstelling van kie zelachtige mineralen waarin elk fijn kor reltje door middel van een bijzonder pro- cede wordt bedekt met polytheleen. In poedervorm kan het in iedere denk bare vorm of patroon worden gegoten, en omdat het licht is voegt het geen ex tra gewicht aan een bouwwerk toe. Het materiaal kan gevormd worden tot effen of decoratieve tegels of het kan als pla ten worden gezaagd, gespijkerd, geboord of vastgeschroefd. Een vun de voordelen is dat het of vooraf kan worden gegoten of ter plaatse kan worden gevormd, om dat hier slechts een druk van 4 lbs per vierkante inch bij een temperatuur van 125 graden Celsius voor nodig is. De vorm apparatuur die nodig is bestaat uit een stalen vorm, een infra-rode of dergelijke oven en een pers die de benodigde druk kan uitoefenen. Het materiaal is beschik baar voor export. In de Ardennen en in de Oeral is de eerste sneeuw gevallen. Dertig kilometer van de Nederlandse grens en ruim drieduizend kilometer daar vandaan heeft heeft zich de winter aangekondigd. In België is die sneeuw in tussen wel verdwenen. De zon is weer door de ne vels in de bossen gebroken. Het is nu bij uitstek de tijd om een tocht door de Ardennen te maken. In één dag of weekend komt U in een andere wereld, waarvoor U de Neder landse grens bij Eijsden niet zo ver achter U hoeft te laten. Het meest woeste deel van de Ardennen ligt juist in het noorden. Hier leven nog enkele planten en insecten, die overgebleven zijn uit de IJstijd en die men overigens in Europa alleen nog in de Oeral aantreft. In juni, juli en augustus vinden vele Nederlanders de weg naar de Belgische provincies Luik, Luxemburg en Namen. Hier kiezen zij in de dalen, tegen de heuvels, langs de rivieren hun vakan tieverblijf in de hotels, bungalows, pensions of op de vele grote en kleine kampeerplaatsen Buiten de vakantiemaanden echter ziet men de Nederlanders hier zelden. En dat verbaast de mensen uit de Ardennen, want juist in het najaar is dit gebied het mooist. Thans ontplooien de bossen het kleu renspel van de herfst. Daarnaast is er de overheersende indruk van dit land schap naar het woord van de schrij- Hubert Colleye die van het „blauwe land, waar de dromen vaste vorm aan nemen in 's mensen oog." Door de Hoge Venen Men kan door dit gebied vele toch ten maken en telkens iets nieuws zien. Met als uitgangspunt Tongeren kan men een mooie tocht van iets meer dan tweehonderd kilometer maken door het land van Herve, het Hertogenwoud en de Hoge Venen rondom Spa en de drie stuwdammen. Men rijdt dan van Tongeren over Liers, Milmort, Herstal, Wanderen met vele kleine valeien van zijrivieren van de Maas Julémont, langs de abdij van Val Dieu, Aubol, Hendrik- kapelle, Eupen, langs de Wezerdam en dan weer terug naar Eupen, vervol gens via de Gileppedam naar Jalhay en langs de uitkijktoren van de Baraque Michel, vanwaar men een prachtig uit zicht heeft over de Hoge Venen. Van daar eventueel nog naar de uitkijk toren van Signal de Botrange, het hoog ste punt van België (694 meter) - met eveneens een zeer wijds uitzicht over de veengebieden - dan verder naar Ro- bertville, waar men de ruïne van het kasteel Reinhardstein kan bezichtigen; dan via Malmédy, Hockay, Spa, Andri- mont en Ruy naar La Gleize, gelegen aan een van de mooiste bochten van de rivier de Amel. Vervolgens naar Re- mouchamps, vandaar naar Poulseur waar men steengroeven vindt, dan via Esneux en Tilff naar Luik en vandaar over Juprelle weer terug naar het uit gangspunt Tongeren. Door het Ourthedal Een andere mooie tocht is van Luik door het Ourthedal naar La Roche-en- Ardenne terug. Van Luik rijdt men via Tilff naar Esneux, waar de Ourthe een schier- eilandje vormt en waar prachtige rots massa's te zien zijn, dan naar Poulseur (waar volgens de legende de vier Heemskinderen gewoond hebben) en verder naar Comblain-au-Pont, Com- blain-Fairon en Hamoir tot men Ocquier bereikt, waar men een mooie Romaanse kerk kan bewonderen. Ver laat men nu tijdelijk het Ourthedal dan komt men via Barvaux te Weris, waar weer een mooi Romaans kerkje te zien is. Dan weer terug en men rijdt door prachtige plaatsjes langs de Ourthe naar La Roche-en-Ardenne. Vandaar via Marche-en-Famenne, Hotton, Mor- mont langs een mooie, heuvelachtige weg naar Aywaille waar men de Amel kruist; dan naar Beaufais, en vandaar over een hoogvlakte bij Embourg terug naar Luik. U heeft dan een tocht van een kleine tweehonderd kilometer ach ter de rug. Rondom Saint Hubert Men kan zijn uitgangspunt ook zui delijker zoeken en wel rondom Saint Hubert, waar men bijzonder uitgestrek te bossen, waarin nog zeer veel wild leeft, aantreft. De volgende tocht van ongeveer honderd kilometer voert door het gebied van de Ourthe: Saint Hubert, Bastogne, Hoffalize, Nadrin, La Roche, Champion, Saint Hubert. Door het gebied van de Lesse gaat men via Poix, Libin, Maissin, Lesse, Redu, Daverdisse, Halma, Wellin, Ave, Han, Rochefort, Grupont, en weer Saint Hubert. Het prachtige landschap langs de Semois kan men verkennen tijdens een rit van Saint Hubert via Poix, Maissin, Palizeul, Carlsbourg, Monceau, Petit Fays, Nafraiture, Membre, Vresse, Chairière, Rochehaut, Mogimont, Me- nuchenet, Recogne, Saint Hubert. Beide tochten zijn eveneens ongeveer honderd kilometer lang. Uitstekende wegen - mooie wandelingen Het wegennet is in de Ardennen over het algemeen uitstekend. Wie ter af wisseling van het natuurschoon ook eens de monumenten, kerkschatten en kunstvoorwerpen uit het rijke verleden van deze streken wil bezichtigen, kan in Dinant, Namen, Hoei, Luik en Visée terecht. Voor de bewoners van het vlakke land hebben de Ardennen de bekoring van het heuvellandschap. De grotten van Han, Rochefort, Dinant, Remou- champs, rotspartijen aan de Semois, de Ourthe en de Amblève en ook sommige landschappen langs de Maas vervullen de bezoekers met ontzag. Maar over het algemeen bieden de Ardennen meer een schilderachtige dan een overweldi gende indruk. Het is een gebied, waarin men zich gemakkelijk thuis kan voelen en waarin men maar het beste zelf een weg kan kiezen als men eenmaal de hoofdwegen heeft leren kennen. De Ardennen be ginnen op nog geen dertig kilometer van de Nederlandse grens. Voor de voetganger biedt bijna elke plaats, die per trein of bus. bereikbaar is, een uit gangspunt voor mooie wandelingen. GIFT VOOR UNIFORMFONDS CAECILIA Tijdens de pauze van de repetitieavond van de muziekvereniging Caecilia, die zo als gewoonlijk donderdagsavond wordt gehouden, vervoegden zich een aantal he ren van het dagelijks bestuur van de win keliersvereniging E.M.M. aan het club gebouw. Aan de voorzitter van Caecilia, burge meester mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg overhandigden zij een bedrag van 1000,met als bestemming het uni formfonds. De burgemeester aanvaardde dit royale gebaar in grote dank, hierbij de hoop uitsprekende dat dit voorbeeld nog door velen gevolgd zal worden. Het aanschaffen van nieuwe uniformen en de financiering daarvan zal woensdagavond ook ter sprake worden gebracht tijdens de jaarvergadering die Caecilia dan houdt in het eigen clubgebouw. Voor deze ver gadering staat verder op het programma een bestuursvergadering waarbij de heren D. Cozijnsen en W. van Bruggen aftre dend maar herkiesbaar zijn. Verder zal het winterprogramma en het concours worden besproken. GESLAAGD De heer R. Vermeulen slaagde te Utrecht voor het vakdiploma aannemer. SCHIETRESULTATEN Tijdens de vorige week gehouden on derlinge schietwedstrijd door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel werden de volgende resultaten behaald: H. Methorst 47; R. van Eist 46; M. Be- rendse 45; G. van Eist 44; Hk. Berendse 43; J. Koudijs en P. Engelenburg 42; N. Klumpenaar 38 en C. Valkenburg jr. 37 punten. Leinweberstraat 57 Veenendaal Wij vragen voor ons borduuratelier heeft in tien jaar tijd car rière gemaakt. In 1950 leefde zij nog in tamelijk moeilijke financiële omstandigheden. In 1960 beslist niet meer. Ve le bekende filmsterren hou den van drop. In AUTO DROP, met het nieuwe smaakprofiel, vindt U op el ke tabletverpakking een in teressant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 cent. VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. VEENENDAAL Kerkewijk 91, Telef. 2845 naar drukkerij SIMON DE WIT N.V. vraagt voor haar filiaal te Veenendaal (18-30 jaar) Voor deze functie is bekendheid met het kruideniersvak noodzakelijk. De aanstelling geschiedt volgens gunstige arbeidsvoorwaarden. Enige daarvan zijn: goed loon, provisie, tantième, gratis bedrijfskleding in bruik leen enz. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: SIMON DE WIT N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam. Geboden wordt een verzekerde toekomst, goede sociale voorzieningen, een loon, dat op 25-Jarige leeftijd f 391,01 bruto per maand kan bedragen, een toeslag voor onregelmatige diensten van gemiddeld f 12,- tot f 30,- per 4 weken (afhankelijk van de leeftijd en de plaats van tewerkstelling), een vakantie van 15 werkdagen met 4% vakantietoeslag per jaar, in afwachting van de invoering van de verdienste-beloning wordt aan het bestellend personeel een tijdelijke toeslag van 3% toegekend. voor gehuwden met eigen huishouding een volledige vergoeding van de reiskosten voor gezinsbezoek eenmaal per week en een vergoeding van 90% van de pensionkosten, totdat te Amsterdam een woning is toegewezen, voor jeugdige ongehuwde krachten een gedeeltelijke, doch gun stige vergoeding van reis- en/of pensionkosten. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Amsterdam. Indien u eerst nog nadere inlichtingen wilt ontvangen, kunt u onderstaand formu lier, na invulling en ondertekening in een ongefrankeerde omslag zenden aan: De chef van de afdeling Personeelsadministratie, Postdistrict Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 182 Amsterdam -C. Ondergetekende(n aam) (adres)(geboortedatum) gehuwd*/ongehuwd* zal gaarne nadere inlichtingen ontvangen omtrent de func tie van besteller te Amsterdam." (plaats) (datum) (handtekening) doorhalen hetgeen niet van toepassing is. PTT Goedkope wasdag, deze week, met De Gruyter's Wasmiddel, Trexop of Trexop Blauw. Wil» U dubbel voordeel? 't Geldt ook voor de grote pakken. Frisse shampoo in de handigste verpakking (ook de lanoline- en ei-shampoo) is één week lang héél voordelig. Gauw aangrijpen, die kans. Voor een verkwikkende kop bouillon op een kille dog, voor een extra krachtige soep, Edelbouillon. Nu maar 13 cent. Meteen profiteren. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f 4,- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames Deze aanbiedingen zijn geldig van 9 november t/m 15 november 1960. 601109

De Vallei | 1960 | | pagina 3