Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hoogstaand concert Mannenzangver. „HET RITMEESTERKOOR" De Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist u... Interessante voorlichtingsavond van „Philadelphia" r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Wandelsportvereniging „DEOS" gaat puntjes op de i zetten Ds. H. J. Hegger - ex-priester - sprak in de Petrakerk Provincies niet belangrijk voor Nederlands welvaart Aparte Sint-Nicolaasactie van winkeliers in Veenendaal-zuid AMERONGEN ELST RENSWOUDE Agenda IIB'iêJ 34e jaargang VRIJDAG II NOVEMBER 1960 Nr. 90 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Cefa vertoont „Erika" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Tewerkstelling en bescherming van gehandicapten Volksuniversiteit LEZING OVER „DE MAGERE EN DE DIKKE" 25,waard! 2 AF 148352 Geen kadaver-discipline WAPENSTILSTANDSDAG MANIFEST PLEIT VOOR RANDSTAD HOLLAND Gespreide armoede Veerdienst gestremd De heer Van Kooten nam afscheid als rayonconsul en voorzitter van „De Gelderse Vallei" Gehuwde dames gaan spieren los maken Belasting Recreatie Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Een opname van het concert van het Ritmeesterkoor. Links de dirigent Nic Grandiek en op de voorgrond de negerzanger Henri Blackmon. Voor een bijna geheel gevulde zaal gaf het Ritmeesterkoor donderdagavond zijn jaarlijkse uitvoering in het verenigingsgebouw „Sola Fide". Een concert waarvan het ene hoogtepunt het andere inluidde. Na een kort openingswoord van de voor zitter der mannenzangvereniging, de heer W. Lucas, Zong het koor „Beati mortui" van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Zalig zijn de doden, die in de Heere sterven. Dit ter nagedachtenis aan de heer W. N. A. van Schuppen, die dit jaar van hun zijde werd weggenomen. Een der energieke directeuren van Ritmeesters-Sigarenfabrieken en tevens ere-voorzitter van het Ritmeesterkoor, en ter nagedachtenis aan de heer C. Honig, voorzitter van het Kon. Ned. Zangersverbond. Dit exact uitgevoerde werk werd ontroerd door de aanwezigen staande aangehoord. De solist van deze avond, de neger zanger Henry Blackmon, bas-bariton, is voor ons geen onbekende. Hij was het die ruim 4 jaar geleden met de Gershwyi opera Porgy and Bess mee naar Nederland kwam en enige tijd daarna besloot zich in Holland te ves tigen. We mogen niet anders zeggen dan dat deze bas-bariton een grote aanwinst is voor het Nederlands vocaal centrum. Getuige zijn kerkconcerten in Rotterdam, Den Haag, Leiden enz., met begeleiding van de organisten George Stam en Koos Bons. Blackmon geeft 8 tot 10 concerten per maand. De tweede solist van deze avond, de heer Jan Kruyt, piano, die woensdag avond een vrij ernstig auto-ongeluk had en daardoor aan een der polsen geblesseerd, werd op meer dan uit stekende wijze vervangen door zijn collega Peter Rester, toonkunstenaar te Amsterdam. Toonkunstenaar op zeer hoog niveau. Hij was het, die praktisch geheel onvoorbereid een nauwe band vormde tussen solist, koor en aanwe zigen en niet te vergeten met de be kwame dirigent van het Ritmeester koor, de heer Nic. Grandiek. Na Bartholdy volgde een zesstemmig motet van de 16e eeuwse componist G. P. da Palestrina. Een motet, wat met De Cefa vertoont morgenavond, za terdag 12 november, in gebouw Eltheto de film „Erika", die handelt over kin deren welke zelf een oplossing vinden voor hun moeilijkheden. Anna Hartwig is de directrice van een bouwonderneming en besluit Karin, een lief weesmeisje, te adopteren. Dit wekt de afgunst op van Anna's broer Karl een nietsnut, die liever geld ver dient met zwendelen dan met werken. Karin wordt afgestoten door Karls on prettige houding en op een dag loopt zij daarom weg uit het huis der Hart- wigs en gaat terug naar haar broertjes in het weeshuis. Hier voelt zij echter pas goed, dat zij van Anna is gaan houden en zij gaat terug naar huis. Als zij dan hoort dat Anna weg is, gaat Karin in een grote fabriek Anna zoeken. Anna is hier ech ter niet, wel haar broer Karl, die ge hoord heeft van de opzichter, dat er scheuren in de plafonds zijn ontstaan. Reeds beginnen enkele plafonds in te storten en zijn geweten begint te spre ken nu het kind in levensgevaar ver keert. Op het laatste ogenblik weet hij haar te redden. dat er op de hoek Patrimoniumlaan- Klaas Katerstraat een geheimzinnig gat blijkt te zitten? dat al meer dan eens het wegdek ter plaatse hersteld moest worden? dat men bijvoorbeeld vorige week weer de verzakking moest herstel len, maar dat het gat er een dag later weer was. dat sommigen menen dat het iets te maken heeft met het gat van Wor- mer? dat er op de Buurtlaan een lekkage is geweest van de waterleiding? dat een groot deel van Veenendaal woensdagmiddag zonder stroom heeft gezeten? dat dit te wijten was aan brand in een transformatorhuisje aan de Ro zenstraat? dat men er in geslaagd is de brand met schuimblussers te bedwingen? dat in de Zandstraat een man op een splinternieuwe brommer voort durend rondjes draaide om een plantsoen? dat hij hierbij naar iedere voorbij ganger vriendelijk zwaaide? dat iedereen dacht dat hij in zijn nopjes was over de nieuwe aan winst? dat later echter bleek dat hij niet wist hoe hij de brommer tot stil stand moest brengen? dat hij nu een speciale studie van de rem gemaakt heeft? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 volle overgave en duidelijkheid in elk register door het Ritmeesterkoor werd gezongen en getuigde van goede poly- phonie. Het werd gevolgd door „Tantum ergo", ex compositie van dirigent Nic. Grandiek. Henry Blackmon kondigde zich echter pas goed aan in een werk van de Engelse componist Henry Pur- cell, „An evening Hymn" en „See, the the raging flames arise" van Georg Fr. Handel, waar vooral bij dit laatst ge noemde werk ons de sublieme inter preterende begeleiding van de heer Rester niet ontging. Vervolgens hoorden we 4 bijbelse liederen van Dvorak. Toch menen wij te moeten opmerken dat de grote kracht van Blackmon deze avond zat in de na de pauze uitgevoerde Negrospirituals 4 geestelijke liederen. „I got Home in a dat Rock", dat in plaats kwam van Crucifixion van L. Brown. Iets wat ons inziens zeer juist was, en'wat ook beter in het program ma paste. Een groots applaus viel hem dan ook tot tweemaal toe ten deel. Een aardig intermezzo vormde het pia no-duo Rester-Grandiek in een vertol king van een Noorse dans van Ev. Grieg en een scherzino van Johnston en na de pauze 3 werkjes uit Jeux d'enfant van G. Bizet. Een onderdrukt gelach steeg op bij de vertolking van de Noorse dans van Grieg, een gelach wat zijn oorzaak vond in een zeer verzorgde en vooral zichtbare frasering. Jammer dat deze voortreffe lijke musici geen vleugel ter beschikking hadden, een punt wat op een avond als deze toch zo belangrijk was. Het Ritmeester-koor, met een bezetting van ongeveer 60 geselecteerde mannen stemmen gaf blijk van een grote muzika liteit, stemvorming en beheersing. Getuige ook de bijzonder goed geslaagde tenor solo van de heer van Dijk. Twee gebeden uit „quatre Petites Priè- res" van Francis Poujenc gaven blijk van vele maanden intensieve studie. Na wer ken van Serge Jaroff, Handel, Orlando di Lasso en Massenet, vormde het Zigeu nerkoor uit de opera „II Trovatore" van "Verdi en het Matrozenkoor uit de opera „der Fliegende Hollander" van Richard Wagner, getuige het langdurig applaus, een waardig slot voor deze avond. B. v. S. De Prot. Chr. Vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, „Phila delphia" heeft de heer C. J. v. Vliet in zyn functie van nazorgambtenaar voor leer lingen van B.L.O.-scholen uitgenodigd om op dinsdag 15 november a.s. in Veenendaal te komen spreken over de tewerkstelling en bescherming van lichamelijk en geeste lijk gehandicapten. ze in de gelegenheid wordt gesteld vra gen te stellen en opmerkingen te maken. De lezing, die wordt gehouden in de kleine zaal van het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, handelt over de moge lijkheden in het bedrijf voor oud-leerlin gen van B.L.O.-scholen. Hierbij zijn on getwijfeld grote moeilijkheden op te los sen, zowel voor de werkgevers die ge handicapten in dienst nemen als voor de wernemers die dagelijks met hen in aan raking komen en niet te vergeten voor de ouders die hun kinderen aan anderen toevertrouwen. De heer van Vliet zal deze situaties uit voerig belichten, waarna men na de pau- Voor de Volksuniversiteit Veenendaal komt dinsdag 15 november a.s. in ge bouw 't Trefpunt spreken de welbekende vrouwelijke arts, mevrouw E. Pereira- d'Oliviera over het, vooral voor de da mes belangrijke en interessante onder werp: De magere en de Dikke. Dit onderwerp heeft tal van aspecten, waarbij in ieder geval vast staat dat de slanke lijn hoogtij viert. Hoeveel dames zijn er niet die een cocoskuur volgen of het Zweedse melkdieet houden. Hoeveel vermageringspillen zouden er al geslikt zijn en hoeveel vitaminerijke rauwkost verorberd? En dit alles om slank te blij ven. Maar ook de heren der schepping verfoeien heimelijk dik te worden. Toch vraagt men zich wel eens af of die kuren nu wel verstandig zijn. Mag men ze op eigen gelegenheid en naar ei gen inzicht zonder medisch- advies be ginnen? Ernst Kretschmer toonde lang geleden reeds aan, dat met een bepaalde lichaamsbouw een bepaald temperament of karakter samengaat een verhouding die niet nodeloos verstoord moet worden. Het onderwerp „De Magere en de Dik ke" heeft meer aspecten dan men bij eerste beschouwing zou vermoeden. Voor al de psychologische en medische kant zal door mevrouw Pereira besproken worden. Zij zal daarbij niet trachten ie der mens te dringen in het keurslijf van het „normaalgewicht", dat nogal aan de lage kant is. Ieder is anders en dat te aanvaarden is niet alleen een gemeen plaats, maar ook een bewijs van gezond inzicht. Enkele richtlijnen voor de be handeling zullen worden gegeven. TEGEN BAKFIETS GEREDEN De 11-jarige jongen V. uit Veenen daal stak donderdagmiddag de Hoofd straat over tussen twee voor de stop- streep wachtende auto's door. Net op het moment dat hij de auto's voorbij was kwam hij in aanraking met een naderende bakfiets, bestuurd door v. D. De fiets van de jongen werd beschadigd. AUTO NAM BOCHT TE KORT Vannacht om twaalf uur is een per sonenauto bestuurd door v. Z. uit Vee nendaal bij de spoorwegovergang op de Kerkewijk tegen de paal van de ver keersheuvel aangebotst. v. Z. kwam vanaf de Parallelweg en wilde linksaf de Kerkewijk oprijden. Hierbij nam hij de bocht tekort en reed tegen de paal van de verkeersheuvel. Zijn echtgenote, die naast hem zat, vloog met haar hoofd door de voorruit en liep verwondingen op aan het ge zicht, die ter plaatse door dr. Annot werden verbonden. De auto liep aan de voorzijde schade op. Hoewel wy een telefonisch ver zoek kregen om het nummer van onze Valleiriks op te geven, heeft niemand de riks vóór gistermid dag 12 uur ingeleverd. De riks was uitgegeven by firma B. van de Bos, Hoogstraat, Veenendaal. De waarde is zodoende gestegen tot VIJF EN TWINTIG gulden en de deze week uit te geven riks draagt het rode nummer Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uit betaald. Blijkens het officiële orgaan van de christelijke sportstichting „DEOS" is het bestuur van de gelijknamige wandelsportvereniging van plan om, zoals gezegd wordt, „de puntjes op de i te zetten". In een artikel „Is het wandelsportof slentersport" wordt opgemerkt dat degene die de laatste wandeltochten heeft gezien en de onderscheidene wandelgroepen een beetje kritisch heeft beoordeeld, ontegenzeggelijk de indruk krijgt dat er meer geslenterd dan gewandeld wordt. Als gevolg hiervan wil het bestuur met het oog op het komende zomerseizoen drastische maatregelen gaan nemen, waarvoor de medewerking van de leden wordt ingeroepen. Volgens het orgaan ligt het in de be doeling om in de maand december a.s. bijeen te komen, om een en ander ge zamenlijk te bespreken. Voorts bestaat het voornemen om alle groepen oor deelkundig te bekijken. Het blad zegt hierover: „Dit zal heel kritisch gebeu ren, zodat zij, die tijdens het wandelen blijk geven beslist niet mee te willen werken, in een andere groep zullen worden geplaatst. Het bestuur is n.l. tot de conclusie gekomen, dat degene die zich vervelend of ergerlijk gedraagt, zich niet in de groep waarin hij/zij wandelt thuis voelt." Op deze manier wil men twee groe pen vormen, waarin een grote mate van discipline heerst en de kameraad schap en het saamhorigheidsgevoel een heel belangrijke plaats inneemt. „Dit zal er dan in belangrijke mate toe bijdragen, dat de beider of leid ster onverbiddelijk hordt gehoor zaamd. Dit heeft niets te maken met de zgn. kadaver-discipline maar is alleen een gevolg van een goede geest en een prettige sfeer in de groep", zo wordt verklaard. In een overvolle Petra-kerk sprak gisteravond voor een zeer gemengd en interkerkelijk gehoor Ds. H. J. Hegger over „zijn weg naar het Licht". Het was een getuigenis van iemand, die na vele jaren rooms- katholieke leer tot het protestantisme was overgegaan. Ds. Hegger werd geheel in de leer van Rome opgevoed, was priester, ging later in een klooster en werd door deze kerk benoemd tot docent in de wijs begeerte en de geschiedenis aan een seminarie in Brazilië. In dat land ging hij op 8 juni 1948 tot het protestantisme over. Hieraan ging een strijd van jaren vooraf, aldus ds. Hegger en hier door heen voerde mijn weg naar het Licht. Wat de jongeren veelal niet weten Zullen de ouderen nooit vergeten ,t Eind van 4 jaar mobilisatietijd Werd 11 November „18" een feit Nu wordt weer alles pais en vree Dacht elk, men drinkt weer echte thee Geïmporteerd uit China en Ceylon Ook koffie gaat weer van de bon Men rookt weer 'n lekkere pijp tabak Voor 'n kwartje maar 'n half ponds pak Zo was de gedachtengang toen van velen 't Was uit met het soldaatje spelen Vier jaar lang was ons land paraat Veel gekankerd werd door Jan Soldaat Dat hoorde er ook toen al bij Maar Holland kwam nu eindelijk vrij Elkeen kon nu weer aan de slag Overal woei nu weer Neerlands vlag Echter zou het heel anders lopen Dan velen destijds mochten hopen Want later, men ziet het al te vaak Liep 't weer met vele dingen spaak De ware vrede, waar velen van dromen Is tot nu toe nog niet gekomen Veel werd gepraat, geconfereerd Maar op den duur ging 't weer verkeerd En kreeg men wereldoorlog twee In de lucht ter land, als ook ter zee Wat wij allen voelden aan den lijve Behoef ik echt niet te beschrijven J. M. Vier jaar had ds. Hegger zich reeds met de moeilijke vraag beziggehouden toen hij naar Brazilië vertrok. Een moeilijke strijd, zei hij, omdat men als priester een zware verantwoording heeft, de mensen doen op een priester door. Het is moeilijk te beschrijven wat het betekent voor een priester om de R.K.- kerk te verlaten en over te gaan naar het Protestantisme. De banden met de kerk, een moeder, verwanten en vrien den zijn hecht. Daartegenover was ds. Hegger Ne derland zo tegengevallen. Wat is er hier weinig blijdschap in het geloof en zijn er nog zoveel zuchtende christenen, zei hij. Er moest meer rust van ons-pro- testanten - uitgaan, als we geloven. Mensen van buiten de kerk moesten naar ons toegezogen worden. Men zou aan ons moeten zien, dat Jezus ons voorop gaat. Dan zou de reformatie weer nieuwe werfkracht krijgen. Wij worden ook niet behouden door de protestantse kerk. We kunnen be lijdenissen - aannemen en niet verder komen, zolang wij het zoeken in een beetje christelijkheid. De martelaren stonden er ook niet met wat christelijke beginselen; zij stonden er met Christus zelf. Aan het begin van de bijeenkomst wees ds. Hegger op het maandblad ten dienste van het gesprek Rome-Refor matie, getiteld „In de rechte straat", voor welk blad zich tijdens de bijeen komst 140 abonnees aanmeldden. In dit blad kunnen èn rooms-katholieken èn protestanten vrij hun mening uiten over zaken het geloof betreffende. Het is op grond hiervan dat wij ge meend hebben een kort verslag van de toespraak van ds. Hegger te moeten geven. Het bestuur zegt vervolgens de groe pen welke aan deze eisen zullen gaan voldoen, alle mogelijke medewerking toe. Zo zullen deze groepen worden voorzien van vlaggetjes voor de eerste en laatste man links en rechts van de groep en witte handschoenen voor de wandelaars. Aan het slot van het artikel wordt volledige medewerking van alle leden gevraagd, om de slagzin „Niet slenteren, maar wandelen" in de praktijk te bren gen. DEN HAAG - In de persoon van dr. J. Lunig Prak bezit Nederland een merkwaar dige figuur. Met een soms verbluffende kennis van zaken geeft deze econoom, die ook psycholoog en filosoof is, zijn ongezouten mening over problemen, die Neder land bijzonder te harte (moeten) gaan. Ditmaal is van zijn hand verschenen een rap port over de ruimtelijke ordening in Nederland; het door de regering geleide stre ven naar spreiding van economische en sociale centra over het gehele land. Dit on derwerp, dat alle facetten van onze landelijke samenleving raakt, staat weer flink in de belangstelling na de regeringsnota over dit onderwerp en de aansluitende In dustrialisatie-nota. Het manifest van dr. J.Luning Prak, dat verschenen is onder de titel „De Randstad Holland en haar belagers", is een felle kreet tegen dit regeringsbeleid. Eigenlijk is hiermee gebeurd wat werd verwacht. Dr. Luning Prak is niet be paald een meegaande figuur. Waar iets te bestrijden is treedt hij als een mo derne Don Quichotte in het strijdperk en men moet toegeven, zijn wapens zijn dikwijls doeltreffend. Al zijn de wind molens ditmaal van beton en wel tegen een stootje bestand. De enige kans om Nederland in het internationale spel te laten meetellen is, volgens dr. Luning Prak, de Rand stad Holland. Daar liggen onze troe ven in de vorm van intellect, talent en kapitaal. Van die Randstad moeten de planologen afblijven. Wanneer de eco noom de rapporten over de ontwikke ling van het Westen van het land door neemt, zo schrijft hij, wordt hij getrof fen door de dolzinnige voorspellingen, waarmee dit soort geschriften is door spekt. Planologen zijn Luning Praks' groot ste vijanden. Hun „speelse verrassin gen" en „bizarre waanieeën", zouden zonder betekenis zijn gebleven wanneer niet hun suggesties worden overgeno men door de politici. De filosoferende psycholoog kan alles kennelijk maar moeilijk verkroppen. De keus waar wij voor staan, zegt hij, is tussen gebun delde welvaart of gespreide armoede. Het is logisch dat een burgemeester De gezamenlijke winkeliers rondom het SI. de Bruïneplein en -straat in Veenendaal- Zuid, verenigd onder de naam „Winkelcentrum Veenendaal-Zuid" hebben met het oog op de a.s. St. Nicolaas een actie op touw gezet met een attractieve etalage wedstrijd. De actie start waarschijnlijk vrijdag 25 november a.s. Over geheel Veenendaal worden folders verspreid, waarin een for mulier is afgedrukt om aan de etalage wedstrijd te kunnen deelnemen. Bij alle deelnemers is een genummerd artikel in de etalage geplaatst, wat daar VERGADER. A.R. KIESVERENIGING Op dinsdag 15 november a.s. belegt de plaatselijke A.R. kiesvereniging in het O.C.B.-gebouw een vergadering die voor een ieder vrij toegankelijk is. De burge meester van 's-Gravendeel, Mr. C. J. Ver- planke, zal dan spreken over het onder werp „subsidiëring van kerkbouw". VREEMDE VANGST. De Sch. 60 heeft op zjjn laatste tocht een merkwaardige vangst gedaan: een vis van nog onbeken de soort van ongeveer een meter lengte. Het dier is ovaalvormig en heeft een breedte van ongeveer 60 cm en een ron de staart. De vinnen zijn rood van kleur. Foto: Schipper Cor v. d. Zwan heeft het dier naar de afslag gebracht, waar het vlot verkocht werd. PROF-STER. In Amerika kan men een Lorentz of een Einstein worden zonder de universiteit te bezoeken. Zo ver is men er nu gevorderd met het geven van aanschou welijk onderwijs per televisie. Men kan er bij in bed blijven liggen. Behalve dan de profes soren die hun medewerking verlenen om de onderwijs- films te maken. Hun namen raken nu bekend in miljoenen huisgezinnen, zodat zij zich gaan voelen als filmsterren en dit laten merken door even hoge gages voor de films waaraan zij medewerken. MAKE-UP. Zoals van ieder die voor de t.v. optreedt wa ren ook de gezichten van Nixon en Kennedy van een make-up voorzien toen zij voor de Amerikaanse t.v. in een tweegesprek optraden. Halfweg de discussie begon het gezicht van Nixon er raar uit te zien. Waarop veront ruste republikeinen het t.v.- station gingen opbellen met de uitroep: Nixon ziet er slecht uit, dat kost ons stem men, doe er vlug wat aan. Wat echter niet meer mogelijk bleek. De make-up op het transpirerende Nixon-gezicht bezweek meer en meer. Nixon- aanhangers denken nu dat de make-up van de republikein se kandidaat werd aange bracht door een aanhanger van de democratische partij. KLEURGANGERS. Op een vliegveld by New York on dervond een vliegtuig enige uren vertraging omdat het zo moeiiyk bleek om veertig ka meleons te vangen, die uit een kooi waren ontsnapt. Zo had een van de dieren zich een mooie grijze kleur aangeme ten terwijl het zich tegen de aluminium wand van een hangar had vastgekleefd. Een ander van dit wonderiyke diersoort zat lichtblauw op het overhemd van dezelfde kleur van een der directeuren van de luchtvaartmaatschap- py. Enz. TELEFOONTJE. De burge meester van 't dorp Holon bij Tel-Aviv wordt elke morgen om vijf uur gewekt door een telefoontje van een van de in woners. Deze deelt hem dan op dat matineuze uur mee dat de vuilniswagens zich weer met veel lawaai voor zijn wo ning hebben verzameld. De man heeft gezworen dit opbellen vol te houden tot de burgemeester een ander ver zamelpunt voor de lawaai makers heeft aangewezen. LAATSTE. Fernandel is bezig met de opnamen van een nieuwe Don Camillo-film. De titel is „Don Camillo kar dinaal". Op de vraag of dit de laatste Don Camillo-film is, heeft hij geantwoord met „ja", want, voegde hij eraan toe, ik geloof niet dat Don Camillo het tot paus kan brengen. KILO'S. Door 19 maanden lang op water en zwarte kof fie te leven is een dame in Tennesee 112 van haar 214 kilo's kwijtgeraakt. Zy wil de kuur nog zes maanden voort zetten om verder af te vallen tot 68 kilo. Dat vindt zy voor een dame een behooriyk ge wicht. niet thuis hoort. Aan het publiek is de taak om deze artikelen te herkennen en het formulier goed in te vullen. Er zijn vijf prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit een heren- of damesrijwiel, draagbare radio, levensmiddelenpakket, autoped en elektrische koffiemolen. De veerverbinding tussen Amerongen en Eek en Wiel is dindsdagavond plotseling gestremd doordat een tankboot in de mist in aanvaring kwam met de pont. Deze sloeg door de schok los van zijn anker en dreef stroomafwaarts tot onge veer aan de steenoven. De tanker heeft de pont even later naar zijn ligplaats te ruggebracht. In de loop van woensdag zijn pogingen in het werk gesteld de ver binding tussen beide oevers weer tot stand te brengen. Tijdens een gehouden vergadering van de sportvereniging „Oranje-Wit" te Eist, heeft de heer van Kooten uit Eist af scheid genomen als rayonconsul en voor zitter van de „Gelderse Vallei". Zijn drukke werkzaamheden lieten het niet meer toe deze taak verder te ver vullen en namens het bestuur werd hem dank gebracht voor het vele werk dat hij in de loop der jaren voor het rayon heeft gedaan. In de hierdoor ontstane vakature werd gekozen de heer van Nieuw-Ame- rongen van de Achterbergse vereniging Excelsior. Op de vergadering werd tevens mede gedeeld dat de jeugd alsmede de dames a.s. zaterdag met de B-cursus zullen star ten. Het ligt in de bedoeling om dit jaar met de turnsters in het openbaar op te treden om het publiek nog eens te laten zien wat er op turngebied gepresteerd kan worden. Het geheel staat onder lei ding van des heer Vaartjes uit Veenen daal. Door enkele gehuwde Elsterse dames is het initiatief genomen om een gehuwde dames-groep op te richten om op deze wjjze hun spieren wat losser te maken. De bedoeling is een avond per week gezamenlijk lichte gymnastiekoefeningen te doen onder leiding van een gediplo meerd leidster of eventueel leider. De initiatiefneemsters zijn van mening dat dit, ter navolging van tal van andere plaatsen waar gymnastiekverenigingen zijn, en zelfs dames op gevorderde leef tijd actief aan deze sport doen, ook in Eist mogelijk moet zijn. Geïnteresseer den kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot het secretariaat Beatrixstraat 26, Eist. BURGELIJKE STAND Geboren: Mijndert Teunis Jan, z.v. D. Blanken en A. M. Verhoef; Bert, z.v. H. C. de Kruijk en G. Oosterom; Gerrit Christiaan, z.v. G. Gazenbeek en A. C. v. Binsbergen; Willem Coert Gijsbert, z.v. D. G Blanken en G J. W. Engelsman. Overleden: G. Gijsbertse, 73 jaar. VERLOREN Twee bromfietshandschoenen; zwarte fietstas met gereedschappen. van een provincieplaats, die zijn stad ziet leeglopen, al het mogelijke probeert om dat tegen te gaan. Maar zijn idea len en die van de provincies zijn on bereikbaar. „Het is beter een tweede rangs provincie in een eersterangs na tie te zijn dan een eersterangs provin cie in een tweederangs natie." De planologische rapporten, gepubli ceerd door de Staatsdrukkerij, die dit streven aanwakkeren, moéten door de lezers beschouwd worden als een uit nodiging tot denksport. Voor ministers, kamerleden, burgemeesters en hoge ambtenaren is het verboden lectuur. Zijn de verhalen over het verleden voor 80 juist, de ramingen voor de toe komst zijn voor 80% verkeerd. Naast de planologen noemt dr. Luning Prak de belasting een van de grote vijanden van de Randstad. De aandeel houders hebben hun bezittingen in de grote industrieën, die in het westen van het land zijn gevestigd, moeten verkopen om aan hun belastingver plichtingen te kunnen voldoen. Amerikanen en Zwitsers pikken die aandelen maar wat graag in. De win sten, gemaakt door de nijverheid van Nederlandse handen, verdwijnen in de zakken van handige buitenlanders. Twee miljoen gezinnen in Nederland hebben een inkomen onder de zeven duizend gulden per jaar. Dat wijst, vol gens de econoom, op een welvaart, waarover men helemaal geen reden tot juichen heeft. Het boekje van dr. Luning Prak staat vol met dergelijke, tegen de draad van de normale Nederlandse mening in gaande veronderstellingen. De Rand stad vol? Hoe komt u daarbij. Het grootste deel bestaat uit groene weiden! Met enig nadenken zou men Londen twee keer in de Randstad kunnen plaatsen. Er is nog ruimte voor duizen den fabrieken, voor havens en een toe vloed van bewoners. In de Randstad liggen de troeven van Nederland. Het buitenland heeft geen ogenblik belang stelling voor een paar tweederangs provincieplaatsen, wat de zakenman be langrijk vindt, is eén wereldstad, een haven als Rotterdam of een industrie centrum als de toekomstige Europoort. En Nederland heeft niet voldoende mid delen om zowel Randstad als provincie te ontwikkelen. De planologen hebben hun mond vol met termen, zoals recreatie en ontspan ning, maar in de grote stad is meer ont spanning te vinden, dan op alle heiden van Nederland. En bovendien, al zet men de gehele agglomeratie van Parijs in de Randstad, dan kan men nog rustig zijn hengeltje uitwerpen in de Nieuw- koopse Plassen. Het geschrift van dr. Luning Prak laat eens een ander geluid horen dan men doorgaans verneemt. Wat geeft het, dat het wat minder wetenschap pelijk, maar daarentegen bijzonder hu moristisch is? Het mag een aansporing zijn voor de „pratende" planologen hun ontwerpen nog meer aan te passen aan de eisen die Nederland stelt. Eisen die, ondanks dr. Luning Prak, wel degelijk een ontwikkeling van de provincies vragen. VEENENDAAL Zaterdag 12 november: Lego-bouwwedstrijd in O.C.B.- gebouw, v.a. 4 uur. Winterserie-wandeltocht. Start 2.30 uur vanaf 't Trefpunt. Cefafilm „Erika" in Eltheto, 8 uur. Dinsdag 15 november: Lezing Volksuniversiteit in Trefpunt, 8 uur. Lezing „Philadelphia" in kleine zaal Ver. gebouw, 8 uur. Vergadering A.R.-kiesver. in O.C.B.-gebouw, 8 uur. Woensdag 16 november: Toneelavond Veenendaals Wandelcom. in Eltheto, 7.30 uur Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: „Nattig heid" alle leeft.; maandag t/m woensdag: „Cabaret der verlo ren vrouwen" toegang 18 jaar; donderdag: „De weg naar het verderf", toegang 18 jaar. RHENEN Vrijdag 11 november: Uitvoering „Kunst en Vriend schap" in „Eigen Gebouw" Dinsdag 15 november: Lezing voor NCVB in „Irene" Bio Rhenen: Zaterdag en zondagmiddag: „De weg van het geweld", zon dagavond: „Operatie Petticoat" toegang 14 jaar. AMERONGEN Zaterdag 12 november: Uitvoering „Crescendo" in Clubhuis. Woensdag 16 november: Nutsavond in Clubhuis. WANDKLOKKEN voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1