J. BAARS Autoschade? 42 Gebruik niet teveel kunstmest publiek verkopen Spit, Spierpijn I-Jifsïsl-J Speciale aanbieding GRUNDIG RECORDER fa. W. v. Schuppen en Zn. ARAM Banketstaaf Sint Martinus Bisschop... roem van alle landen TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG II NOVEMBER 1960 Nr. 90 De heer Werner sprak voor C.J.B.T.B. te Scherpenzeel: Wilt U 't beste voor Uw geld, dan bij Baars Uw bed besteld! EEN BLOK VAN DRIE VERHUURDE WONINGEN In één koop 13.000, Jeugdige magazijnbediende enige krachten Voor eerste klas AUTO-PLAATWERK naar J. de Kievid, Eist (U.), tel. 295 Hier wordt altijd snel en goed ge werkt door prima vakmensen 7.75 TK 20 tijdelijk van 468, voor Dit aanbod is voorlopig geldig tot 16 november a.s. Alléén bij RADIO EN TELEVISIE Hoofdstraat 102 - Veenendaal - Telef. 2729 Amerikaanse PTT-vakbonds- leiders beëindigen Europese studiereis VOOR DE BOER Machinaal melken in binnen- en buitenland ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht i blikje Aardbeien i pak Spar-macaroni Schouderham 59 Bloedworst 200 gram van 44 voor 35 -10% Lunchworstb,ik34\flr?i2voof 98'o% Voordelige Sint Nicolaas-tractaties! Chocoladebeestjes 100 gram slechts 55 -10% Koffietaai 300 gram slechts 57 -10% Speelgoedletters 200 gram slechts 50 -10% St. Nicolaasschuim 200 gram slechts 49 -10% Op 11 november branden de kaarsjes weer Strijd uit liefde voor een heilige Een prachtige wollen A?Be ruit met warme mouton teddy in de capuchon. Blauwgroen, roodgroen of geel/blauw. Leeftijd 6 t/m 12 jaar v.a. 33.75 Leuk jurkje met pettycoat in flannel de laine - op de rug samengestrikt met een ceintuurtje.Grijsmetblaq.w of geel met rood. Leeftijd 6 t/m 12 jaar v.a. 17 90 •Amsterdam Rotterdam - eindhoven Amersfoort haarlem UTRecHTnijmeqen Maastricht Op uitnodiging van de C.J.B.T.B., die vrijdagavond In het verenigingsgebouw aan de Molenweg vergaderde onder leiding van voorzitter W. Willemse, sprak de heer J. Werner, directeur van de lagere landbouwschool te Scherpenzeel over „Bemesting vroeger en nu." Nadat de voorzitter een inleidend woord had gesproken en de be stuursaangelegenheden waren afgehandeld werd de spreker in de gelegenheid gesteld iets te vertellen over de bemesting. Spreker ging terug in de historie toen de mens jager, visser en voedselverzame laar was. Langs de grote rivieren in Azië en Egypte was de vruchtbaarheid afhan kelijk van overstromingen die water en slib aanvoerden. De schrale bevolking in de historische tijd leefden van roofbouw. De Etrusuirs kenden reeds het gebruik van stalmest en afval der steden, waar door zij tot grote welvaart kwamen. Zo kenden de Romeinen de bemesting reeds. In onze streken was toen nog geen be hoefte aan bemesting, aldus spreker. Ka- rel de Grote voerde reeds het stelsel van een jaar braakligging in. In de middel eeuwen begroeven de monniken aanvan kelijk de stalmest in de terpen en dicht ten er zelfs grachten mee. Later kon deze terp-aarde schrale gronden vruchtbaar maken. Pas in het begin der 19e eeuw stelde de stad Groningen de eis dat de afgegra ven veen gronden met stadsvuil moesten worden bemest. Dit was een wegwijzer voor de stadsvuilbemesting der lage ve nen. De Duitser Albrecht Thaer stelde NIEUWE WERVELSTORM TROK OVER OOST PAKISTAN. Een dezer dagen werd Oost Pakistan wederom door een wervel storm getroffen. In verschillende distric ten werd grote materiële schade aange richt, niet alleen aan inlandse huizen, doch ook aan solide, stenen gebouwen. De bijgaande foto toont de ontreddering bij de school van Sanwip nadat de storm langs was getrokken. dat de olanten de humus verbruikten als koolstofbron. Deze theorie hield het lang uit, ook nog toen bekende geleerden aan toonden dat planten hun koolstof hehoef- te uit het koolzuurgas der lucht dekten. Een periode van kalkgebruik mergelde veel gronden uit, gevolg: Rijke ouders: arme kinderen. In verband met de toene mende bevolking 1816/1817 hongersnood, waardoor vele Europeanen naar Amerika trekken. De beroemde scheikundige Jus tus van Liebig toonde aan dat de planten hun mineralen uit de stalmest haalden. Aanvankelijk hechtte men hieraan geen geloof, doch toen in 1847 wederom een hongersnood in centraal Europa uitbrak werden proeven genomen met zouten in water opgelost als voeding voor planten. Hieruit bleek duidelijk dat planten in derdaad mineralen voor hun opbouw no dig hadden. De humus theorie wankelde en de natuurlijke kunstmeststoffen zoals chilisalpeter leiden de kunstmest in. Tot op heden neemt het gebruik hiervan nog steeds toe zodat men bevreesd is voor te korten. Op den duur gaan de kunstmest stoffen overheersen en met vergeet de overige waarde der organische meststof fen, tot nadeel der structuur en bodem vruchtbaarheid, aldus spreker. Spreker waarschuwde voor overbemes ting in deze streken met veel kippen en varkens. Grondonderzoek zal richting aan onze bemesting moeten geven, zowel in organische al onorganische vorm en hij raadde aan dit onderzoek minstens 1 maal in de 5 jaar te laten verrichten. Nieuweweg 28-30 - Veenendaal - Telefoon 2667 MATRASSEN EN MATRASSENREPARATIESI Notarissen Th. A. E. Trijssenaar te Arnhem en S. J. Vleer te Rhenen zullen op donderdag 24 november 1960 bij inzet en donderdag 1 december bij toeslag, telkens 's middags 12 uur, in hotel „Het Wapen van Hardenbroek" te Rhenen, van de heer J. H. Opperman: 1. het aakschip „Jansje", groot ca. 120 ton, met roef en stuurhut, zijschroefinstallatle 92 PK Kromhout- Gardner. Zeer geschikt voor zandvaart. 2. het aakschip „Maurik", groot ca. 105 ton, met roef en zijschroefinstallatie 35 PK Hatzdiesel, losinstal- latie voor zand en grind. De schepen liggen te Kesteren in het grindgat bij de fabriek Superstroef t.o. Rhenen en zijn aldaar te be zichtigen dinsdag 15 en 22 november 1960 van 2 tot 4 uur. Aanvaarding onverhuurd. Betaling 29 dec. 1960. Voorts zal door notaris Vleer tezelfder tijd worden verkocht voor de gemeente Rhenen de onbewoonbaar- verklaarde woning aan de Servetstraat 15 te Rhenen, sectie F no. 566, groot 45 centiare. Aanvaarding als voor. TE KOOP: in centrum van Veenendaal Inlichtingen bij de makelaars: H. BROUWER, Kanaalweg 2, Telefoon 2918 P. R. BROUWER, Adr. v. Ostadelaan 34, tel. 3325 Voor directe indiensttreding gevraagd: ter assistentie van de magazijnchef. Tevens kunnen geplaatst worden voor spoelerij, weverij, ververij, voor tijdelijke of in vaste dienst. Aanmelden dagelijks aan de fabriek tot 17.30 uur. Na 19 uur Bantuinweg 58, Rhenen. L. van Wijngaarden Zonen's Tapijten- en Mattenfabrlek - Rhenen werd opgehangen aan een „mousstom- mel" - boerenkoolstengel. Nu zijn het meest blikken sigaren- doosjes, waar met een scherpe spijker gaatjes in worden geslagen in de vorm van een molen of een kerk, een boom of een huis, al naar de kinderfantasie ingeeft. Bij elke huisdeur zingen de kinderen het St. Maartenslied: „Sunt, Sunt Meerten, Kolver droagen steerten, Koyen droagen horens Kerken droagen torens Verder gaat het kettingrijm, totdat het verzoek van de jeugdige zangers opklinkt: „Hier woont ain rieke man Dei ons wel wat geven kan." Als ik u was zou ik maar wat geven, een kleinigheidje is al voldoende en het is per slot van rekening maar één keer Sint Maarten. „Geef mie 'n appel of 'n peer, koom van 't haile joar noit toeer" Wilt u niets geven? Ook goed, maar dan moet u niet kwaad worden als u wordt toegezoftgen: „Hier woont juffrouw Kikkerbll, die niets geven wil. Hier woont juffrouw Kaalkop, die eet alles zelf op In Bolsward, de stad met de St. Maar tenskerk, wordt op de „road reugeltsje- joun, een St. Maarten-optocht gehou den. Voorafgegaan door de harmonie trekken honderden kinderen en verken ners met hun drumband - lampions en toortsen met zich ffite voerend - naar het Hengstepad. Hieif wordt het St. Maartensvuur ontstoken. Tal van liede ren begeleiden het knetteren der vlam men. Ook in West-Friesland trekken de kinderen er met hun lichtjes op uit en menig „Rijke man" geeft de kinderen, die te „Keuvelen" zijn gegaan, kleinig heden en spoedig is het de „stikkezak" of „Sint Maartenbuul", die ieder kind bij zich heeft, gevuld met koekjes, no ten, appels, peren, centenen nog veel meer Eigenlijk vindt men overal in ons land plaatsen waar de „Sint Maarten- viering" een folkloristische gebeurtenis is, die door de jeugd elk jaar in ere wordt gehouden. Vooral ook in Lim burg. Zo zal ook dit jaar weer de naam van de officier MartinSint Maar ten op deze feestdag in november van noord tot zuid worden bezongen. En het is zoals de Limburgse kinderen zingen: Sinter Merte, 't is zo koud, geef een stukje turf of hout om mij aan te warmen met mijn blote armen. Geef wat, hou wat. 't Volgend jaar al weer wat. Alle bakkerij, alle bakkerij, geef me een centje, dan ga ik [voorbij" AUTOMATISCHE AARDAPPEL OOGSTMACHINE Een Britse landbouwer heeft een aard appeloogstmachine uitgevonden die bijna geheel automatisch werkt zonder gebruik making van elektronische hulpmiddelen. Tom Powell, de uitvinder, beweert dat zijn machine het werk van twintig man- en reumatische pijnen wrQft eveneens weg met nen overneemt. De machine weegt 30 cwts en kan gemakkelijk door een tractor worden getrokken; de minimum capaci teit is ll/« tot V/t acre per dag. De ma chine kan gemakkelijk door twee perso nen worden bediend, en bestaat uit een graafmechanisme, een schoonmaaktafel en een lift die de aardappelen uiteinde lijk in zakken terecht doet komen. PANTALONS effen, of in fantasie-dessins. Leeftijd 7 t/m 15 jaar (compleet met band en dynamische microfoon) Vijf Amerikaanse PTT-vakbondsleiders, die een studiereis van vijf weken door zeven Europese landen hebben gemaakt zijn teruggekeerd naar de Verenigde Sta ten. Deze reis, die was georganiseerd door het Europese Produktiviteits Centrum, had tot doel het bestuderen van de socia le en economische gevolgen van de tech nische ontwikkeling en een onderzoek naar de wijze, waarop de politiek en de activiteiten van de vakbonden aan deze ontwikkeling in de PTT-diensten worden aangepast. Dit bezoek was in twee opzichten van bijzonder belang. In de eerste plaats was dit de eerste keer, dat onder auspiciën van het Europese Produktiviteits Cen trum een reis werd georganiseerd, waar aan werd deelgenomen door Amerikanen die van de Europeanen wilden leren. Wel heeft de O.E.E.S. na de oorlog een groot aantal studiegroepen naar de Verenigde Staten gezonden om daar waardevolle in lichtingen te verkrijgen, die zouden kun nen bijdragen tot een versnelling van de Europese economische ontwikkeling. In de tweede plaats vormt deze reis een eer ste aanzet tot het tweerichtingverkeer, dat regel zal worden als de Verenigde Staten en Canada volledig lid zullen zijn van de organisatie, die in de plaats van de O.E.E.S. zal komen. De bezoekers waren het er over eens, dat meer van deze reizen zouden moe ten worden georganiseerd. Zij verklaar den verrast te zijn over de hoge stan daard, die de Europese PTT-diensten had den bereikt. Zij hadden opgemerkt, dat Europa op technisch gebied in vele op zichten een voorsprong heeft, in het bij zonder wat betreft het automatisch sor teren van brieven, het aantal postbestel lingen en het automatische interlokale telefoonverkeer. Eveneens waren zij on der de indruk van de behandeling die het personeel geniet. Hoewel in de Verenig de Staten de bezoldiging misschien ho ger is en de werktijden korter, zijn in Europa de sociale verzekeringsmaatrege len, de pensioenstelsels en de betaalde va kanties in het algemeen gunstiger. De heer Arthur LeFevre, regionaal ad junct-secretaris van de Amerikaanse bond van PTT-arbeiders, die een samen vatting van de verschillen gaf, zei o.m., dat de Europese vakbonden meer succes lijken te hebben bij het verkrijgen van bevredigende arbeidsverhoudingen via de nationale wetgeving, maar minder suc ces wanneer het gaat om directe contrac tuele overeenkomsten met de werkgevers. Hij voegde hieraan toe, dat de Europese vakbonden zich te veel schijnen bezig te houden met algemene problemen en te weinig met de moeilijkheden van de in dividuele arbeiders. Onder deze titel is door het Landbouw- Economisch Instituut een publikatie uit gegeven. Deze publikatie verschijnt als No. 37 in de serie „Bedrijfseconomische Mededelingen". Op het weide- en gemengde bedrijf wordt een belangrijk deel van de be schikbare arbeid gebruikt voor het mel ken. Vandaar dan ook dat reeds veel aan dacht is besteed aan de mechanisatie van deze tweemaal daags terugkerende werk zaamheid. De steeds dringender noodzaak tot arbeidsbesparing voortvloeiend uit het gebrek aan arbeidskrachten en de steeds stijgende lonen noopt tot het vin den van middelen welke de arbeidspro- duktiviteit verhogen. Tevens kan men het streven waarnemen om tot verlichting en veraangenaming van de werkzaamheden te komen. In het buitenland heeft men bij de ont wikkeling van het machinaal melken vooral het accent gelegd op de arbeids- produktiviteit. In Nederland wordt bij het machinaal melken - meer dan in het buitenland - gelet op de kwaliteit van het werk. Dit komt tot uiting in de veelal gehuldigde opvatting dat voor een doelmatige werk wijze elk apparaat zo volledig mogelijk moet worden benut. In deze opvatting dienen primair de wachttijden voor de machine tot een minimum te worden be perkt, terwijl - in tegenstelling tot het buitenland - minder gewicht wordt toe gekend aan het ontstaan van wachttijden voor de melker. Ten gevolge van het feit, dat in vele landen - en ook in Nederland - de laat ste jaren de arbeidskosten veel sterker waardoor de arbeid relatief duur is, is zijn gestegen dan de machinekosten, het probleem bij het melken in de eerste plaats een probleem van een zo efficiënt mogelijke benutting van de mantijd. Het is dan ook bedrijfseconomisch gezien van meer belang de wachttijd voor de man dan de wachttijd voor de machine te be perken. Tegen deze economische achtergrond worden de geconstateerde belangrijke verschillen in arbeidsprestaties bij het machinaal melken in Nederland en in het buitenland geanalyseerd en verklaard. In de publikatie komt onder meer naar voren dat de hogere manprestaties in het buitenland worden verklaard door: a. de methode machinaal namelken welke in het buitenland op veel ruimere schaal wordt toegepast; b. een meer efficiënte benutting van de mantijd. Dit wordt bereikt door het gebruik van een groter aantal appa raten per man; c. het feit, dat de besproken buitenlandse studies veelal betrekking hebben op het melken met de melkleiding. Op elk van de genoemde factoren wordt uitvoerig Ingegaan, terwijl de invloed op de hoogte van de manprestatie wordt aangegeven en gekwantificeerd. Door toe passing van de onder a. tot en met c. ge noemde methoden kunnen in Nederland gelijke manprestaties worden verkregen als in het buitenland. De publikatie kan worden besteld door overschrijving van 3,50 op de giroreke ning no. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw- met de vermelding: „Verzoeke toezending van B.E.M. No. 37." EEN KALKOENENZIEKTE IN ENGELAND Duizenden kalkoenen zijn gedood door een geheimzinnige ziekte die zich in Z.- O. Engeland heeft verbreid. De sympto men variëren in even belangrijke mate als de sterftegraad die per stapel van 20- 80*/» bedraagt. Na onderzoek is weliswaar gebleken dat de ziekte met de voeding verband houdt, maar niet kan worden terugge voerd op mengvoeders zoals eerst werd gedacht. Het Europese Produktiviteits Centrum zal verder gaan met het organiseren van bezoeken van vakbondsgroepen uit de Verenigde Staten. Hierbij zal rekening worden gehouden met de suggesties, die door de eerste groep werden gedaan en in het bijzonder met de wens van de heer J. Curtis-Fletcher, nationaal secretaris van de vakbond van telefoonemployès, niet behorend tot de Bell-maatschappij, om meer besprekingen te houden met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers tezamen. (67) Doch voor hij kan toestoten, maakt Aram een bliksemsnelle beweging met zijn zwaard en Lorca stort getroffen neer. Een laatste reutelende zucht komt over zijn lippen en dan heeft de dood een einde gemaakt aan het leven van de schurk. „Ik dank u, heer Aram," zegt Lard, terwijl hij de an der de hand toereikt. „Voor de tweede maal hebt ge mij het leven gered! Doch thans heeft de schurk zijn gerechte straf!" Plotseling dringt Presto zich tussen de anderen door en fluistert tot Aram: „Heer Aram, de hertog! Weet ge, dat hij gewond is? Hij is op het binnenplein!" Aram slaat zijn arm beschermend om het kereltje heen en zegt bewo gen: „Wij gaan direct naar hem toe, maar eerst moet ik u zeggen, dat ge u als een ware schild knaap gedragen hebt!" En Lard voegt er aan toe: „Er zal nog eens een dapper strijder uit u groeien I Heer Aram kan trots op u zijn!" Presto bloost bij al deze lof en maakt zich haastig uit de voeten. Terwijl Aram hem volgt om naar de gewonde her tog toe te gaan, spreekt Lard zijn mannen toe. (Wordt vervolgd.) bij 1 Kak Spar-eustard van 60-10°/o van 60 voor -10°/o bij Spar-koffie of Spar-poederkoffie voor 39 -10°/o bij 2 busjes tomatenpuree voor 56ct-10°/o van 30 voor 15 -10°/o 7 koekje met 10% Choco-oublies 78-io% 230 gram Verse vhemartn. extra voordelig! 150 grom Kopen bij De Spar is sparen bij de koop Werkelijk voordeel -10% kort! ig - 100% kwaliteit Op een koude winterdag van het jaar 338 zijn twee soldaten op weg naar Amiens. Het zijn officier Martin en zijn wapendrager. Het is bitter koud. De officier trekt de dikke oppermantel wat strakker om zich heen en spoort zijn paard iets aan. Spoedig zullen ze de stadspoort hebben bereikt. Daar achter wacht de warme kazerneHet is stil op de weg en het enige wezen dat zich bij de poort bevindt, is een oude zwerver. De bedelaar tracht wat beschutting te vinden in de luwte van de wallen. Zijn kleding is haveloos en de arme stumper rilt van de kou. De militairen schenken geen aandacht aan de bedelaar. Bij elke stadspoort zijn immers altijd bedelaars te vinden. Maar dan bedenkt de officier zich. Hij houdt zijn paard in. De bedelaar heeft het al begrepen en komt naderbij, klaar om een geldstuk in ontvangst te nemen. Maar Martin tast niet naar zijn buidelHij grijpt zijn zwaard. De wapen drager schrikt... Zijn meester zal toch niet...? Maar tot zijn grote ver bazing ziet hij, dat de officier zijn mantel afdoet en het warme opperkleed met één slag in tweeën snijdt. De ene helft van het kleed geeft hij aan de bedelaar, de andere helft hangt hij zo goed en zo kwaad als het kan weer over zijn harnas De geboorteplaats van Martin lag ver van Amiens. Het was in de plaats Sa- baria in Zevenburgen, waar de officier in 316 het levenslicht aanschouwde. Zijn vader had een hoge rang in het Romeinse leger en het was dus begrij pelijk, dat zijn zoon ook het soldaten- vak koos. Hij maakte snel promotie en zou zeker nog verder carrière maken Misschien werd hij wel beroemdeen veldheer, wiens naam genoemd zou worden in verscheidene veldslagen Het zou echter geheel anders lopen Het delen van zijn mantel met de arme bedelaar betekende een keerpunt in zijn leven. De officier Martin zou zeker naam maken maar als Sint Maar ten. Na die wonderlijke gebeurtenis daar bij Amiens stonden deze woorden van Christus in zijn hart gegrift: „Wat gij de armsten uwer broeders aandoet, dat doet gij mij aan". Hij verwisselde de kazerne met het klooster. Als mon nik van het door hem gestichte klooster bij Poitiers werd hij bekend om zijn naastenliefde. Zó zelfs, dat de gelovigen van Tours hem tot bisschop kozen. Na een lang en zeer werkzaam leven over leed Sint Maarten op 8 november 397 te Candes. De bisschop was zo bemind, dat er een strijd ontstond tussen de in woners van Poitiers en Tours over de plaats waar Sint Maarten zou worden begravenTenslotte werd hij in Tours begraven op 11 november 397. SUNT, SUNT MEER TEN Het is deze 11e november die elk jaar, voornamelijk in het noorden van het uiterste zuiden van ons land, bekend is als „Sint Maarten". „Sunder Meerten", zoals de Groningers zeggen of, zoals het in Bolsward heet: ,road reugeltsje-joun' of, op zijn Westfries: „Keuveltjesdag". Als in het Groningerland de zon ten onder is gegaan, en dat is al vroeg op de 11e november, dansen de lichtjes door de straten en klepperende kinder klompjes over de keien. Vroeger was het een uitgeholde biet of knolraap, die als lichtje werd gebruikt. De mooiste figuren werden uitgesnedeneen kaarsje erin gezet, terwijl de „lampion"

De Vallei | 1960 | | pagina 3