Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuwe „Korenbeurs" nam taak van zijn voorganger over Voor de KANTONRECHTER MULDER VERKEERS-BALANS RECHTS GAAT VOOR D0DENB0CHT BIJ JEUGDHERBERG TE ELST WORDT VERANDERD Sfeervolle jubileumbijeenkomst van Leger des Heils Pseudo-onderwijzer in Ederveen werd ontmaskerd Sint Nicolaas in Rhenen ELST RENSWOUDE 34e jaargang WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 Nr. 93 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhcnen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Hotel bijna uitsluitend door Veenendalers gebouwd TREIN RAMDE AUTO Kooplieden willen ook zomers halve dagmarkt op dinsdag Nieuws uit de omgeving assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN financieringen Route St-Nicolaas wandeltocht op zaterdag 26 nov. „TIP" brengt „Glory for me" Een belangrijke beslissing van de Hoge Raad Bomen langs Veenendaalsestraatweg gaan allemaal verdwijnen WEER EEN SLIPPARTIJ Agenda Êmwm STOF TOT DANKEN HAD GEEN ENKELE BEVOEGDHEID Wat nu weer Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Het nieuwe hotel-café-restaurant „De Korenbeurs" - nog steeds ingesloten door twee oude gebouwen - heeft zich vrijdagmiddag voor het eerst gepresenteerd aan een groot aantal gasten uit alle lagen der Veenendaalse bevolking en daarbuiten, die in de modern-gezellige bovenzaal de officiële opening bijwoonden. En het is, zoals te verwachten was, een presentatie geworden van de eerste rang: het exterieur kwam niet helemaal uit de verf omdat het voor en groot deel nog verscholen lag maar dit gemis werd ruimschoots vergoed door de aanblik van het interieur dat méér dan bewondering oogstte. Geen wonder dan ook dat de diverse sprekers waarderende woorden richtten aan het adres van de ondernemingen die bij de totstandkoming van het nieuwe hotel betrokken zijn geweest en niet in het minst aan de fam. de Haas die het voor Veenendaal belangrijke besluit had genomen de plaatselijke hotel- accomodatie een duw in de goede richting te geven. Nadat de heer B. de Haas een kort wel komstwoord had uitgesproken en hierbij speciaal dank bracht aan Veenendaals eerste burger omdat deze, ternauwernood hersteld zijnde, zich bereid toonde de of ficiële opening te verrichten, nam bur gemeester A. Bakker achter het spreek gestoelte plaats. Hij noemde deze opening een belang- De Veenendaalse vertegenwoordiger J. W. is vrijdagavond getuige geweest van het feit dat een trein op de met een auto matische knipperlichtinstallatie beveilig de overweg in de Horstweg bij de Klomp- zijn geleende personenauto ramde. De bestuurder was ter plaatse met twee wielen van de wagen buiten het wegpro- fiel tussen het spoor terecht gekomen. Al hoewel hij alle mogelijke pogingen in het werk stelde om de auto weer op de weg te krijgen, lukte hem dit niet. Op het moment dat de knipperlichten gingen werken, zocht hij ijlings een goed heen komen en moest de auto op de overweg achterlaten. B. en W. van Veenendaal hebben een enquête gehouden onder de kooplieden, die regelmatig de Veenendaalse markt bezoeken, en hieruit is gebleken, dat het merendeel niet langer prijs stelt op een dagmarkt op dinsdag. Tot nu toe was het zo, dat in de zomermaanden op dinsdag de gehele dag markt werd gehouden en gedurende het winterseizoen alleen op dinsdagmorgen. Echter, 's zomers braken verschillende kooplieden ook al na de morgen op en hierdoor ontstonden ver velende hiaten in de opstelling van de kramen. B. en W. stellen dan ook de raad voor dinsdags de dagmarkt af te schaffen en de markt om één uur te sluiten. Voorlo pig bij wijze van proef voor één jaar, terwijl daarna verder kan worden gezien. rijk evenement, èn voor de fam. de Haas èn voor Veenendaal zelf. Het bleek dat de Haas zei hij vervolgens: „Op één gebied bleef u echter achter want het hotel was niet zoals men dat wenste. Gelukkig is ook nu deze achterstand ingelopen en dat is voor Veenendaal een gelukwens waard". HECHTE BAND Mr. Slager uit Schoonhoven, sprekend namens de CAP, had ervaren dat de jon ge directie uit hetzelfde hout gesneden was als de oudere. „Ik heb nog maar zel den een familie-N.V. meegemaakt waar de familieband zo hecht is", verklaarde hij. Ook hij wenste de zaakvoerders veel (Zie verder pagina 4) Ter herinnering aan de opening van de nieuwe „Korenbeurs" ontvangt burge meester Bakker uit handen van mej. J. de Haas een geschenk. STRAATNAMEN In het complex 't Hoorntje worden thans enkele nieuwe wegen aangelegd, waarvoor volgens B. en W. nog straat namen moeten worden vastgesteld. Zij stellen de raad voor aan de doortrekkin gen van de Dahliastraat en de Rozen straat naar de Munnikenweg dezelfde na men te geven als de straten waarop zij aansluiten, n.l. Dahliastraat en Rozen straat. Resten nog twee geheel nieuwe wegen. Voor de verbindingsweg tussen de - ver lengde - Rozenstraat en de - verlengde - Dahliastraat wordt voorgesteld „Zonne bloemstraat" en voor de verbinding tus sen de voorgestelde Zonnebloemstraat en de Munnikenweg „Anjerstraat". Dit om in de stijl te blijven van het bloemwijkje dat hier in de loop der jaren reeds is ontstaan. BENOEMD Het hoofd van de Centrale School voor Chr. V. G. L. O. aan de Geerseweg al hier, de heer G. Wijnmaalen, is per 1 maart 1961 benoemd tot leraar aan de Tecnische school te Alphen aan den Rijn. EDE: Het gemeentebestuur van Ede acht het gewenst dat bij de gemeente in die gevallen, waarin salarisbetaling nog per week geschiedt, eveneens tot maandbataling wordt overgegaan. Dit voorstel wordt gebaseerd op het feit dat zowel in het bedrijfsleven als bij de overheid steeds meer wordt overge gaan tot maandelijkse uitbetaling van de lonen. BUNNIK: De burgemeester van Bunnik mr. E. A. M. J. van de Weijer is, ter gelegenheid van het vijftig jarig be staan van het St. Antonius ziekenhuis te Utrecht door de Paus benoemd tot ridder in de Orde van Gregorius de Grote. ACHTERVELD: In Achterveld is bij de fam. K. een ezel dood gegaan, die min of meer onverbrekelijk met het dorps beeld was verbonden. Iedereen kende deze ezel en juist nu het in de bedoe ling lag grauwtje voor een t.v. kinder uitzending te gebruiken, kwam er een eind aan zijn leven. Het dier is ruim 40 jaar geworden. de burgemeester zich speciaal voor deze gelegenheid verdiept had in de familie geschiedenis van de Haas, die hij als „boeiend en interessant" betitelde. Alber- tus W. de Haas, geboren in Lienden, kocht in 1879, toen hij 25 jaar oud was, voor 4000,de oude herberg „De Ko renbeurs" met grond en opstallen. Twin tig jaar later werd De Korenbeurs door brand verwoest, en opnieuw opgebouwd. „De koop in 1879 is de voorloper geweest van het huidige hotel waarin u zich thans bevindt", zei burgemeester Bakker. Ook op ander gebied hadden volgens burgemeester Bakker de „Hazen" hun za ken-capaciteiten getoond. In 1919 bijvoor beeld werd de eerste auto gekocht en 2 jaar later kwam de eerste busdienst. Het autovervoer, stalhouderij en busdiensten, ze namen steeds in omvang toe. Op het ogenblik is er 100 man personeel, 33 bus sen en 30 andere auto's, „kortom het is een aaneenschakeling van nieuwe daden", aldus -burgemeester Bakker. Zich richtend tot de voltallige fam. WAT MOET ER VAN DE LANDBOUW WORDEN? Over dit, vooral voor landbouwers zeer belangrijke onderwerp, spreekt op vrij dag 25 november a.s. in hotel „De Koren beurs" de heer Groendijk, Rijks land- bouwconsulent te Utrecht. Deze vergade ring is belegd door de samenwerkende jongeren organisaties CBTB, PJGU en CJBTB. Er zal gelegenheid worden ge geven tot het stellen van vragen. KEBKF.WIJK 167 - TEL.3000 VE E H E N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America r.a. rechtsaf; l.a.=linksaf. 10 KM: Start: „Eltheto", Fluiterstraat, r.a. Achterkerkstraat, Molenstraat, r.a. Korte Molenstraat, r.a. Zandstraat, l.a. Wilhel- minastraat, r.a. Nieuweweg, rechtdoor het Gelderland naar de Vijgendam, Vijgen dam, r.a. Polderweg, r.a. Valleistraat, Zwaaiplein, Hoogstraat, l.a. Hoofdstraat, 15 KM: Start: „Eltheto", Fluiterstraat, r.a. r.a. Markt, r.a. Finish. Achterkerkstraat, Molenstraat, r.a. Korte Molenstraat, r.a. Zandstraat, l.a. Wilhel- minastraat, l.a. Nieuweweg, r.a. langs de molen naar de Mulderslaan, Mulderslaan, l.a. Prinsesselaan, recht door Jan van Nassaulaan, r.a. Koninginnelaan, l.a. Mul derslaan, r.a. Prins Bernhardlaan, l.a. Vij gendam, r.a. Polderweg, r.a. Valleistraat, recht door Zwaaiplein, Hoogstraat, l.a. Hoofdstraat, r.a. Markt, r.a. Finish. Op de Kerkewijk, ter hoogte van de oude Ritmeesterfabriek, is vrijdag avond om kwart over zes de brom fietsbestuurster J. v. D. uit Veenen daal op tot nog toe onverklaarbare wijze ten val gekomen. Volgens oog getuigen begon zij plotseling te slin geren en viel op het wegdek. Dr. Annot achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Dezelfde avond nam op de hoek Dennenlaan-Kerkewijk de bakfiets berijder v. D. uit Veenendaal de bocht te klein, met als gevolg dat de bakfiets omsloeg. Er ontstond alleen materiële schade. In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks twee uur, zijn door de po litie in het centrum twee bromfiet sers aangehouden die teveel aan Bachus geofferd hadden. Het waren L. M. en B. K. uit Amerongen, die ter ontnuchtering zijn ingesloten. 0 Zaterdagmiddag verleende de brom fietser De K. uit Veenendaal op de kruising Jan Steenlaan-Fr. Halslaan geen voorrang aan 'de automobilist V., eveneens uit Veenendaal. Bij de botsing deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Vrijdagnacht is de verkeerszuil in de spoorwegovergang aan de Kerkewijk stukgereden. Van de dader(s) ont breekt tot nu toe elk spoor. Mevrouw v. L. uit Veenendaal wilde maandagavond tegen negen uur met haar auto op de" Kerkewijk linksaf het fabrieksterrein van de Hollandia Trico oprijden. Zij verleende hierbij echter geen voorrang aan het te gemoetkomende verkeer in de vorm van een personenauto bestuurd door D. uit Utrecht. Er ontstond flinke materiële schade. AANVANG COMPETITIE VAN SCHUTJASCLUB Tijdens een j.l. dinsdag gehouden ver gadering heeft de schutjasclub „De Mor genster" het komende competitiepro gramma besproken. De eerste ronde is a.s. vrijdagavond wanneer voor zowel le den als niet-leden een prijzen-schutjas- avond wordt gehouden. Hiervoor zijn fraaie prijzen aangekocht, terwijl er vol gens een nieuw systeem gespeeld wordt. Op zaterdag 26 november a.s. hoopt het bekende toneelgezelschap „TIP" te Rens woude in gebouw Rehoboth op te voeren het toneelspel in drie bedryven „De bes te jaren van ons leven" (oorspronkelijke titel „Glory for me.") Het is een geautoriseerde Nederlandse bewerking naar de Amerikaanse film en roman van Mchinlay Kantor door Richard Person. OPBRENGST BAZAR De op 4 en 5 november j.l. gehouden bazar van de hengelsportclub Renswoude heeft een batig saldo van 548,55 opge bracht. Wij kennen allen de regel „rechts gaat voor". Hoe eenvoudig deze regel ook lijkt, in de praktijk heeft hij tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Onder de werking van de vroegere Wegenverkeersregeling heeft de Hoge Raad de leer gehuldigd, dat men voor degene, die voorrang heeft, het weggedeelte, dat tot ieder der kruisende wegen behoort, in zijn geheel vrij moet laten. Rijdt het voorranghebbende verkeer aan de linkerzijde van de weg - terecht of ten onrechte, dat doet er niet toe - dan dient degene, die voorrang moet verlenen, dus vóór het kruispunt te stoppen. Hij moet m.a.w. de gehele wegbreedte voor het voorrang hebbende verkeer vrij laten. Geldt deze leer nu nog onder de wer king van het Wegenverkeersreglement? Op een kruispunt van gelijksoortige we gen had een van links komende automo bilist geen voorrang gegeven aan een van rechts komende auto. Hij werd door de kantonrechter tot een geldboete veroor deeld. In hoger beroep werd dit vonnis door de rechtbank bevestigd. De automo bilist wendde zich tenslotte tot de Hoge Raad. Hij betoogde, dat hij slechts voor het verkeer, dat voor hem van rechts kwam, voorrang behoefde te verlenen, zolang dit zich op de daarvoor bestemde rechterweghelft bevindt. De van rechts komende auto bevond zich echter ten de le op de linkerweghelft en dus behoefde de van links komende automobilist z.i. geen voorrang te geven. De veroordeelde automobilist stelde zich op het stand- Als gevolg van de vele slippartyen, waarvan zelfs met dodelyke afloop, in de zeer gevaarlyke bocht even voorby de Jeugdherberg „De Eikelkamp" in Eist, zal de Veenendaalsestraatweg van Veenendaal tot Eist volgend jaar volledig geasphal- teerd worden. Bovendien wordt de beruchte bocht gewyzigd zodat de verkeers- veiligheid ter plaatse belangrijk wordt verhoogd. Een minder prettig gevolg is dat de fraaie bomen langs deze weg dit jaar nog, gedoemd zijn te verdwijnen. Naar Prov. Watestaat ons meedeelde is er geen andere oplossing mogelijk. Maandagmiddag ging een gloednieuwe vrachtwagen van een Scherpenzeels expeditiebedrijf in de bocht aan het glijden. De chauffeur, een zekere E., had een matige gang, maar het wegdek bleek zo verradelijk dat de auto met een klap tegen een boom tot stilstand kwam. De auto werd zwaar beschadigd. Op precies dezelfde plaats verloor dr. P. enige tijd geleden het leven, ter wijl er daarna nog weer twee auto's tegen een boom vlogen. Reeds meerdere malen was er bij Prov. Waterstaat op aangedrongen om maatregelen te treffen ter voorkoming van dergelijke ongevallen. Men heeft nu het drastische besluit genomen om de gehele weg vanaf Vee nendaal tot aan de Rijksstraatweg in Eist te asfalteren. Als gevolg hiervan zal de, vooral 's zomers, aantrekkelijke bomenrij langs de gehele weg moeten verdwijnen. De rijbaan zal hierdoor ook breder worden, terwijl het rijwielpad met een groenstrook van de weg gescheiden zal worden. Met het rooien van de bomen zal dit jaar nog begonnen worden. punt, dat hij halverwege het kruispunt had mogen oprijden. Zijn betoog kwam dus hierop neer, dat het voldoende is ge noeg ruimte te laten voor het voorrang hebbende verkeer, mits dit zelf de ver keersregels, met name die om rechts te houden, in acht neemt. DE THEORIE VAN DE ADVOCAAT-GENERAAL De Advocaat-Generaal was van mening, dat de woorden van het Wegenverkeers reglement op zich zelf evengoed het standpunt van de automobilist toelaten als de oude leer van de Hoge Raad. Voor de beantwoording van de vraag, welke uit legging zal moeten worden aanvaard, stond - aldus de Adv.-Gen. - praktisch slechts één aanwijzing te beschikking, n.l. de veronderstelling, dat de wetgever die regel gewild zal hebben, welke een tege lijk veilig en vlot verkeer het beste dient. Volgens de Adv.-Gen. heeft de vroegere opvatting van de Hoge Raad de volgende bezwaren. Wil degene, die een rechter (Zie verder pagina 4) VEENENDAAL Donderdag 24 november: Film van „Het Zonnehuis" in J! „Sola Fide", 8 uur. Konijnententoonstelling achter H café Vonk, 7 tot 10 uur. gj Vrijdag 25 november: §j§ Konijnententoonstelling achter g café Vonk, 7 tot 10 uur. Hl Lezing over landbouw in „De fH g Korenbeurs" AMERONGEN g Woensdag 23 november: g Vergadering D.V.SA. in café. g M „Rose" ELST Vrijdag 25 november: K Vogeltentoonstelling in „Sport- g lust" B H Schutjasavond in Morgenster" m llllllllllliilil In de met vlaggen versierde en keurig onderhouden legerzaal van het plaatse lijke Leger des Heils aan de Fluitersstraat, werd maandagavond ter gelegenheid van het zilveren jubileum een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Tal van oud officieren die in de loop der jaren in Veenendaal gestationeerd zijn geweest, alsmede majoor Offenberg van het Hoofdkwartier uit Amsterdam woonden deze bijeenkomst bij. Van de zijde van het gemeentebestuur was wethouder C. N. van Kuyck vertegenwoordigd. ZIEKENFONDSLEVERANCIER Na het zingen van enkele liederen en gebed sprak de bevelvoerend officier een kort inleidend woord, waarin zij de kwart-eeuw arbeid in Veenendaal me moreerde. ,;Er is veel gebeurd in die tijd en we kunnen thans niets anders doen dan de Heere loven en danken." Mevrouw Offenberg bracht allereerst de felicitaties over en sprak de wens uit de het Leger in Veenendaal nog veïe dwalenden naar Huis zou mogen bren gen. Dat wethouder Van Kuyck, on danks zijn drukke werkzaamheden, zich toch bereid had getoond deze avond bij te wonen, zei mevr. Offenberg zeer op prijs te stellen. „Het gemeentebestuur heeft altijd welwillend tegover onze ar beid gestaan" zo verklaarde spreekster, „en wij hebben altijd de grootst moge lijke medewerking gehad." Wethouder Van Kuyck wilde in zijn toespraak gaarne bijzondere aandacht besteden aan de stoere en volhardende arbeid van de heer Hament. „Het Leger is een strijdend Leger en evenals de op richter hebt ook u hier veel weerstan den ondervonden. Bij het gemeente bestuur heeft het Leger des Heils altijd buitengewoon veel waardering gehad en ik hoop dan ook voor de toekomst dat uw taak met rijke zegen bekroond zal worden", aldus wethouder C. N. van Kuyck. Diep ontroerd gaf de Korps Sergeant- Majoor G. Hament vervolgens een ver klaring waarom hij toendertijd tot het Leger des Heils toetrad. „Ik voelde dat het Leger geen doel is, maar het middel. Ik heb eens iemand van de kerk gesproken die tegen me zei: dat jullie hier lopen is een onbetaalde rekening van de kerk omdat de evan gelisatie sinds de komst van het Leger in Veenendaal door alle kerken krach tiger ter hand genomen is. Dit zijn din gen die mij zeggen: ga voort!" Tot slot van de bijeenkomst voerden diverse officieren, welke vroeger in Veenendaal het bevel hadden, het woord. Muzikale medewerking werd verleend door een gitaar-band van jon gens en meisjes in een kleurrijk uni form. De 20-jarige van der B. uit Rotterdam heeft ongeveer 14 dagen als tüdelijk onder wijzer in de Chr. School te Ederveen voor de klas gestaan zonder in het bezit te, zijn van enige onderwijsbevoegdheid. De jongeman had zelfs niet eens een U.L.O.- diploma. Bij zijn sollicitatiebezoek in Ederveen had van der B. het schoolbestuur verze kerd dat hij in het bezit was van de hoofdakte en dat hij thans 'Studeerde voor de middelbare akte geschiedenis. Welis waar had hij de akte thuis laten liggen, maar dit leek niet verdacht want het schijnt vaker voor te komen dat men toekomstige onderwijzers bij hun sollici tatie niet hun akte laat tonen. De jongeman kreeg dus zijn benoeming. Het schoolbestuur zocht voor hem een kosthuis en gaf hem bij zijn komst zelfs een halve maand salaris. Nadat de nieuw bakken onderwijzer enige dagen voor de klas had gestaan, bleken zijn paedagogi- sche kwaliteiten van dien aard te zijn, dat het Hoofd van de School er ernstig aan ging twijfelen of het bestuur met deze benoeming wel een goede greep had gedaan. Toch zou de ondernemende Rotterdam mer nog wel een tijdje aan de Ederveen- se kinderen les hebben gegeven, indien niet na 14 dagen een deputatie uit Olde- broek in Ederveen was aangekomen om de „onderwijzer" eens te horen omdat hij ook in Oldebroek gesolliciteerd had. DÉMASQUÉ Het Hoofd van de School te Ederveen maakte het gezelschap uit Oldebroek deelgenoot van de twijfel, die bij hem was gerezen ten aanzien van de antece denten van de nieuwe onderwijzer. Gezamenlijk brachten ze daarop de jon geman in het nauw, waarna hij door de mand viel. Hij wilde snel de benen ne men, maar deze vluchtpoging werd door het Hoofd der School verhinderd. Eerst nadat de jongeman de nodige zekerheid had gesteld voor terugbetaling van het verstrekte salarisvoorschot benevens het kostgeld dat hem was verstrekt, kreeg hij gelegenheid naar Rotterdam terug te ke ren. JUIST UIT DIENST GEKOMEN Na enkele telefoontjes met Rotterdam werd het duidelijk dat de pseudo-onder wijzer juist zijn dienstplicht had vervuld. Daarvoor had hij inderdaad enige tijd een kweekschool voor onderwijzers bezocht, maar daar was hij eveneens weggestuurd nadat was gebleken dat hij in strijd met zijn eigen verklaringen geen enkel diplo ma bezat, dus ook niet het vereiste U.L.O. diploma. RHENEN. Zaterdagmiddag werd Sint Nicolaas ook in Rhenen inge haald. Hij reed vanuit het westen de Grebbestad binnen in een open rijtuig, vergezeld van twee knechten. Achter het rijtuig, bespannen met twee paarden, liepen drie afgevaardigden van de afdeling „Rhenens Belang" van de K.N.M.B., de heren A. Stolk, G. Haagsman en Keijman. De muziekvereniging „Ons Genoegen" marcheerde voorop. Bij het ge meentehuis werd halt gehouden, waar de beide wethouders de Sint officieel op het bordes begroetten. Wethouder Klaassen sprak hem toe. De Goedheiligman antwoordde op de meest vriendelijke wijze. O., chauffeur te Veenendaal, was met zijn vrachtauto in zijn woonplaats van de Kerkewijk de Rembrandtlaan inge draaid en daarbij zou hij een bromfiet ser de pas hebben afgesneden, met het gevolg dat een lichte botsing ontstond. Ik reed heel langzaam, doch de bromfietser had een behoorlijk tempo, zei verdachte vrijdag voor het Wage- Op 10 augustus was mijn vrouw ja rig, daardoor kwam het, dat er drank in huis was zei verdachte onlangs voor het Wageningse kantongerecht. In het café verkopen, doe ik dat spul nooit en zelf had ik de drank ook bij een ander gekocht. Dat kan nagevraagd worden. Zelfs wanneer u de drank bij een ander haalt en ze dan in uw café per ningse kantongerecht. Ik had met mijn 0f 10 d. en 30,— of 6 d. met een voor- Twee van de Amsterdammers versche- g verkoopti kunt u er nog best winst wagen de draai al bijna genomen, maar waardelijke verbeurdverklaring van de nen onlangs voor het Wagenings kan- makcn meende de rechter. Hoe kwa- toch botste hij nog rechts tegen het bromfiets met een proeftijd van één tongerecht, namelijk mej. B. en B. bei- men dg flessen jn het café terecht? jaar. voorwiel op. U steil verkeerd inhaalde. Hij deed het rechts stek met 50, den student. De verjaardag hebben we 's avonds U stelt dus, dat de bromfietser Rechter v. d. Brand vonniste bij ver- Ze vertelden dat ze helemaal geen gevierd maar we hebben een nt- standplaats ingenomen hadden maai al grote famdje en weinig ruimte. Daarom inplaats van links, merkte rechter v. d. zegging van de rijbevoegdheid voor de lopend pamfletten hadden overhandigd wefd hgt café geschonken> waarna 11- sxanapiaats ingenomen nauuen maai m familie en weinig ruimte. Daarom - de l0Pend Pamfletten hadden overhandigd §erd in het café geschonken, waarna Brand op. tijd van één jaar, alsmede met een aan voorbijgangers. de glazen door een luikje naar de ka- Volgens verdachte was het inderdaad voorwaardelijke hechtenis van 7 dagen Dat ze daarbij misschien wei eens mer gegeven werden. zo gegaan en daarom werd de zaak met een proeftijd van twee jaar. een seconde hadden stil gestaan, ont- De vojgende morgen kwam de politie aangehouden om een volgend keer een if- kenden ze niet, maar dat viel jij e d. vond toen de drank. We hadden getuige te horen. nationale narade. die Va" nog geen tijd gehad ze op te ruimen op" 5 mei tè Ede gehouden werd ver- officier vond bewezen, dat er een Öe officier eiste 80' of 16 d" doch Van W. te Veenendaal, die voor het spreidde een aantalAmsterdamse jon- standplaats ingenomen was en hij eiste alsmede 'verbeurdverklaring van de Wagenings kantongerecht verstek liet gelui voornamelijk studenten anti gaan, zou op 12 mei met zijn bromfiets militairistische pamfletten, hetgeen de geen voorrang verleend hebben aan politie blijkbaar niet zinde, want tegen een driewieler, waardoor een botsing enkelen werd proces-verbaal opge- ontstond en op 26 mei was hij op de maakt. kruising Rubensstraat en Gelderstraat Ze werden ook door de justitie ver geheel links door de bocht gegaan. volgd en wel op een artikel van de al- De officier las uit het proces-verbaal gemene politieverordening, dat verbiedt Tijdens de grote nationale parade, die Werk niet te voorkomen. De officier vond bewezen, dat er een daa^an"/40,—"of 8~d! voorwaardelijk, rjndplclcltS iprtnnr,mnn xiroo on nn oiCtO i 20,— of 4 d. destijds reeds in beslag genomen spiri- Rechter v. d. Brand zag het er niet tualiën. Vonnis conform, in. Er is nog steeds een grondwet, die de drukpersvrijheid garandeert. Het werd ontslag van rechtsvervolging, if- Aan Van H., fabrieksarbeider te Vee nendaal, werd vrijdag voor het Wa genings kantongerecht ten laste gelegd, W., caféhouder te Driel, had in zijn dat hij, toen hij op het fietspad langs dat de politie Van W. een onverant- zondertoestemming van b. en w. stand- café, een verlofzaak, sterke drank aan- de Kerkewijk in zijn woonplaats met woordelijke rijder noemde, die zich plaats in te nemen om voorwerpen en wezig gehad, namelijk drie aangebro- ^jn bromfiets twee wielrijdsters m- niets aan de verkeersvoorschriften ge- andere zaken aan het publiek aan te ken litersflessen, die resp. bessen jonge legen laat liggen. Hij eiste daarop 50,- bieden. jenever en citroen hadden bevat. (Zie verder pagina 4) if- De Australische kapitein Leach is achtereenvolgens kapitein van zes schepen geweest die allemaal door brand of storm verloren gingen. if- Iedere nieuw-geboren Nederlander begint zijn leven met plm. 1700 gul den nationale schuld. if Bij een boerenruzie in Bolivia zijn meer dan vijftig mensen om het leven gekomen. iJ-Engelands oudste man (109) trouwde toen hij zestig was en ging met pen sioen toen hij 90 werd. if Zwitserland gaat zich opmaken voor de tienjaarlijkse volkstelling die dit maal op 1 december a.s. wordt ge houden. if-Op de filmacteur Curd Jürgens is felle kritiek geuit omdat hij een gou den eetbestek wil kopen. if-De Britse PTT heeft vorig jaar een rekordwinst geboekt van 120 miljoen gulden. De tarieven zijn in dit jaar niet verhoogd. if In Wigan is een jongetje van 27 weken oud al gaan lopen. Het kerel tje weegt bijna 22 pond. if-Een Amerikaanse meubelfabriek wil de personeelsbezetting uitbreiden met drie chimpansees.

De Vallei | 1960 | | pagina 1