Kqu De economische plannen van Kennedy VOOR DE BOER Opkomende pijn Sanapirm RHENEN N.A.O. verzorgde op prima wijze C.N.V.-familieavond SCHERPENZEEL V.C. Veenendaal verspeelt 13-0 voorsprong en verliest van Set Up PUROL in huis Lekkernijen voor de decembermaand WITTE KRUIS echte WITTE KRUIS ARAM De rode burcht van Iphanca HERWAARDERING DOLLAR EN EUROPESE VALUTA'S KLEIN MAAR FIJN Volwaardig bedrijf van 4 ha. KOEIEN KRIJGEN BED! Twee manieren Nederland vijfde bij wereld kampioenschappen kappen E.H.B.O. Rhenen vierde tweede lustrum Daverend feest als sluitstuk van St.-Nicolaas wandeltocht Vol verwachting klopt ons hart Nieuwe jaarbeursdirecteur Drs. J. H. D. van der Kwast DAMPO Voor de hoogtijdagen van Sint en Piet RIJMPRENT VOOR DE JEUGD Wat voor gevolgen zal Kennedy's economische politiek op Europa hebben? Zal een sterkere ontwikkeling en grotere voorspoed van de Amerikaanse indu strie geen nadelige uitwerking hebben op de Europese landen? Dit is zeer goed mogeijk, tenzij Kennedy evenwicht weet te brengen in de dollarstroom. Tot nu toe bespoelde die te eenzijdig óf de Amerikaanse kust óf de Europese. Zulks zou te bereiken zijn door een algemene herwaardering van het geld in alle Westerse landen. Volgens specialisten uit de Amerikaanse regeringskringen zou een plan hiertoe reeds in september van dit jaar tot stand zijn gekomen en zelfs de goed keuring genieten van de betreffende Europese en Amerikaanse autoriteiten. Het voorbeeld van Frankrijk, Neder land en andere landen volgend, zal Kennedy de economie van de V.S. meer onder staatscontrole gaan houden. Hij beloofde de Amerikanen een economi sche ontwikkeling, die tweemaal zo groot zou zijn dan tijdens het presi dentschap van Eisenhower. De econo mische activiteiten zullen met 5% per jaar toenemen, inplaats van 2.5%. Hier toe worden aan de industrie leningen aangeboden tegen uiterst voordelige voorwaarden en zal men ook een gro tere som gaan besteden aan de publieke uitgaven. Dit betekent, dat de federale staat en ook de particuliere staten tal van bestellingen zullen doen bij de particuliere ondernemingen. Deze laat ste krijgen meer werk maar verliezen een gedeelte van hun vrijheid. De staat zal door haar bestellingen de richting waarin zij willen werken, naar goed dunken kunnen vaststellen. De mili taire uitgaven, alsook de uitgaven voor wegenaanleg en urbanisatie zullen in In de discussies over de bedryfsgroottc wint geleidelijk aan de gedachte veld, dat niet de oppervlakte in hectares maar de omvang van het bedrijf bepalend is voor het al dan niet kunnen opleveren van een bestaan. Toch wordt nog al te vaak een lichtvaardig oordeel aan de hand van de oppervlakte uitgesproken. Nu zyn er inderdaad bedryven waar ge ringe oppervlakte samengaat met een be perkte omvang. Daar staat echter tegen over, dat er nog heel wat bedryven zijn, waarvan het bedrijfsplan zo is, dat met een paar ha minder, een zeker zo goed resultaat bereikt zou kunnen worden. Er bestaat inderdaad wel zoiets als een op timale oppervlakte. Iloe groot deze opper vlakte ongeveer moet zyn hangt echter volkomen af van het bedrijfsplan. Een goed voorbeeld hiervan is het be drijf van de heer W. Claessens te Venray. Deze jonge boer is een jaar of drie ge leden begonnen op een bedrijf van 4 ha. Momenteel ziet dit bedrijf er als volgt uit: 750 kippen, 1500 mestkuikens, 160-180 mestvarkens, 60 are asperges, 45 are aard beien en 30 are zwarte bessen. De rest van de grond dient voorname lijk voor de vruchtwisseling. De hierop verbouwde gewassen (suikerbieten en rogge) zijn voor het bedrijfsplan als zo danig van minder belang. Bij deze bedrijfsomvang is er een vol ledige taak voor één arbeidskracht. Het is zelfs zo, dat in het voorjaar nog los personeel moet worden aangetrokken. Door het ploegen en maaien e.d. in loon werk te doen uitvoeren, hoeft er geen paard te zijn terwijl ook het aantal werk tuigen tot een minimum beperkt kan blij ven. Een paar ha meer zou voor dit be- kou of griep, blust Usnel uit met de veelzijdig samengestelde MUNHAPOT Koker 50 tabl. 90 ct - 25 tabl. 60 ct drijf helemaal geen verbetering zijn. Im mers, dan waren er wel een paard en wagen en een aantal werktuigen nodig. De tijd die aan deze grotere oppervlakte zou worden besteed, betekent alleen maar overbelasting van de boer, hetgeen ten koste zou gaan van de andere bedrijfs onderdelen. OOK HIER NOG VEREENVOUDIGING MOGELIJK Dit bedrijf heeft dus als het ware drie belangrijke takken: varkens, pluimvee en kleinfruit. De produkten, die worden voortgebracht zijn allemaal min of meer luxe produkten, die vrij hoge eisen stel len aan de vakbekwaamheid van de boer. Daarom is het belangrijk te voorkomen dat een dergelijk bedrijf toch nog te in gewikkeld wordt. Van dit standpunt bezien zijn de 1500 mestkuikens een weinig rendabele een heid, vanwege de te geringe omvang van dit onderdeel. Een verdere uitbreiding van het aantal legkippen is momenteel nog niet toegestaan. Als meer legkippen mogen worden gehouden, zullen de mest kuikens zeker verdwijnen, hetgeen onge twijfeld een verbetering van het bedrijfs plan betekent. Een bepaald soort matrassen - ge vuld met een soort schuimrubber, die ten doel hebben de koe meer comfort te verschaffen, zullen door een Britse firma op grote schaal worden vervaardigd. Zij zeggen dat de matrassen niet al leen stro vervangen en arbeid be sparen, maar ook dat de melk- opbrengst er hoger door wordt. Het is logisch dat wanneer een koe niet langer de warmte ver liest aan de grond waarop zij ligt, de energie van het opgenomen voedsel wordt bewaard en dat zij dientengevolge meer melk produ ceert. De matrassen zijn gevuld met een comfortabele en duur zaam polyretheen schuim dat vol ledig in een sterk nylon omhulsel is vervat in een „rustige groene kleur", Geen bacteriën of vocht kunnen in de matras doordringen en de matras kan worden schoon- gehouden door deze met water af te spoelen. Behalve de grotere melkopbrengst, aldus heeft een zegsman van de fabrikant ver klaard, hebben de matrassen ook nog andere voordelen - kalveren vinden ze prettig en leren al gauw ze niet te bevuilen; het jonge vee groeit veel sneller op en verwondingen die optreden wanneer koeien op de harde grond of stro moeten liggen, wor den vrijwel geheel geëlimineerd. belangrijke mate toenemen. Deze maat regelen gaan positieve gevolgen heb ben voor de Amerikaanse arbeiders klasse, dank zij een gevoelige salaris verhoging en talrijke sociaal gerichte realisaties. Enige directe invloed op Europa zullen deze initiatieven zeker niet krijgen. Doch het zal noodzakelijk zijn, dat de aangewezen Amerikaanse president de waarde van de dollar verdedigt in het buitenland. Des te meer, daar zijn politiek van binnenlandse uitgaven een nog grotere devaluatie van de dollar in de hand kan werken. Kennedy zal maatregelen treffen, die de Amerikaan se export zullen begunstigen en de Amerikaanse kapitaalvlucht zullen af remmen. Het zijn deze doeleinden, die funeste invloeden kunnen hebben op de economie van de Europese landen. Het is Kennedy mogelijk de dollar op twee manieren te verdedigen. Hij kan de douanerechten en de contingenten verhogen om zodoende de import van vreemde goederen zoveel mogelijk te voorkomen. Hij kan ook de prijs van de Amerikaanset produkten verlagen, zodat ze op de buitenlandse markten een concurrerende positie innemen. Om dit laatste te bereiken is het niet vol doende de dollar te devalueren in ver houding met het goud. Alle buitenland se munten kunnen dit doen. Hij moet ook, in samenwerking met de regerin gen van de andere Westerse landen de pariteit van de dollar veranderen ten opzichte van de buitenlandse munten. Ondanks het officieel tegenspreken van deze geruchten, hetgeen noodzake lijk is, bestaat er inderdaad een plan tot algemene herwaardering van het geld. Het zou zelfs de eerste grote eco nomische gebeurtenis worden van Ken nedy's bewind De dollar en, ofschoon in mindere mate, ook de Europese munten, zouden in vergelijking met het goud deva lueren. Zodoende gaan de prijzen van de Amerikaanse produkten, uitgedrukt in Europese munten, lager worden, ter wijl tegelijkertijd de goudreserve van elk land meer waarde krijgt. Alle Westerse regeringen, de V.S. in zeer sterke mate, zouden de beschik king hebben over grotere kapitalen, die hen in de gelegenheid stellen hun eco nomie doeltreffend te stimuleren. En de waarde van het geld zou beter beant woorden aan de werkelijke economische ontwikkeling in de verschillende lan den. P.V.O.-PREDIKATEN J. P. van Dam te Ede met Rhode Is lands Reds 1 x Z.G. en met een trio 1 x Z.G; J. Bakker te Ede met Rhode Is lands Reds 2 x Z.Z.G.; P. van Nek Ede met Rhode Islands Reds een trio 1 x Z. Z.G.; W. van Leeuwen te Rhenen met x G.G., 4 x G.; J, Roseboom te Veenen- Holl. Kriel patrijs 1 x Z.Z.G., 2 x Z.G., 3 daal met Anconakrielen 3 x Z.Z.G.; G. J. Voerman te Veenendaal met Holl. Wit- kuifkrielen 1 x Z.Z.G. en 3 x Z.G. Op de wereldkampioenschappen dames- en herenkappen - het „Festival Mon dial la Coiffure - die onlangs te Parijs zijn gehouden, heeft de Nederlandse equipe, waarvan ook de Veenendaalse kapper M. Bermel deel uitmaakte, een zeer fraai resultaat behaald door als vijfde te eindigen. Bij de afdeling herenkappen waren meer dan zestig deelnemers, afkomstig uit zestien landen, w.o. Spanje, Italië, Marokko en Joegoslavië. De wedstrij den namen drie dagen in beslag en werden gehouden in een imposant ge bouw te Parijs. De prijs voor de Ned. equipe bestond uit een bronzen plaquet te. Een vijfde prijs behaalde de heer Bermel deze week ook in Brussel tij dens het aldaar gehouden Internatio naal Concours, waaraan zeven landen deelnamen. Mevrouw Bermel tenslotte legde met de equipe Zeist beslag op de eerste prijs dameskappen, bij een in Alkmaar ge houden stedenwedstrijd. In het „Eigen Gebouw" vierde de af deling Rhenen van de R. K. E. H. B. O. dinsdagavond het tienjarig bestaan, dat onder meer werd bijgewoond door Mr. Kneepkens, hoofdbestuurder van de bond, de geestelijk adviseur van de af deling, Pastoor Vredendaal, de voor zitter van de afdeling Rhenen van het Ned. Roode Kruis de heer N. Souwer bren en enkele bestuursleden, Dr. G. E. Wychers en nog talryke anderen. Mevrouw Van Dijk-Kruijssen, voor zitster van de jubilerende afdeling, on derstreepte nog eens dubbel verheugd te zijn dat hier feest kon worden ge vierd samen met het Rode Kruis van Rhenen. Er is een prima samenwerking onderling, die de medemens alleen maar ten goede kan komen. Mr. Kneepkens wees er nog eens op, dat het ons aller plicht is, indien men in de gelegenheid is, E.H.B.O.-er te worden. Iedere burger moest eigenlijk een diploma bezitten, opdat te allen tijde kan worden geholpen waar dat nodig is. Er wordt nog maar al te dik wijls ondeskundig met gewonden om gesprongen. Na een korte voordracht van de heer Lanshuizen, kwam het feestelijk ge deelte van de avond aan bod. Veel suc ces oogstte daarbij het optreden van de „Tiroler" kapel van „Ons Genoegen" o.l.v. de heer E. de Rhoter. Ook het filmprogramma viel erg in de smaak, vooral „Malle gevallen" met de bekende komieken Laurel en Hardy. Het gezellig samenzijn met de „Va- ria"-Band uti Wageningen duurde nog tot laat in de avond. Het is voor de E.H.B.O.-afdeling Rhenen een bijzonder waardige en feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan geworden. feENOEMING Op voordracht van de Minister van Verkeer en Waterstaat, Zijne Excellentie H. A. Korthals, is por 1 nov. 1.1. door H.M. de Koningin benoemd tot buitenge woon heemraad in de provincies Utrecht en Gelderland, onze plaatsgenoot de heer E. J. v. d. Hoef. TWEEDE JEUGDAPPEL IN PETRAKERK Voor de tweede maal wordt in de Pe tra Kerk een jeugdappel gehouden, n.l. op zondag 4 december a.s. De spreker van deze avond is ds. J. Wildschut uit Zeist over „Daar wordt aan de deur geklopt". Hoewel de eigenlijke dienst pas om 8 uur begint tal vanaf 7.45 uur samen zang worden gehouden onder leiding van Kees Deenink, die ook enkele soli ten gehore zal brengen. Het orgel wordt be speeld door de Veqnendaalse organist Bob van Stempvoort. Ejejtoegang is vrij. WIE ZAL DAT BETALEN IE ZAL DAT Een inwoner vapj Veenendaal, een ze kere v. d. N., is faterdagavond toen hij op de Parallelweg fietste aangereden door een hem achterop komende bromfietser H., eveneens uit Veenendaal. Aangezien H. niet bereid bleek de schade aan kle ding en fiets te vergoeden, deed v. d. N. aangifte bij de politie die nu een onder zoek instelt naarr de schuldvraag. De jaarlijkse familieavond van de Chr. Besturenbond Veenendaal, j.l. zaterdag avond in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan gehouden, is mede dank zij het prima spel van de plaatselijke toneelvereniging „N.A.O." een groot succes geworden. Het blijspel „Het zal je gebeuren" paste geheel in de sfeer van deze avond en de lachspieren van de toeschouwers hebben dan ook weinig rust gehad. Om te voorkomen dat oudere perso nen bij deze familieavond geen plaats zouden kunnen krijgen, hadden de or ganisatoren een leeftijdsgrens bepaald, zodat kinderen beneden veertien jaar geen toegang hadden. Het gebouw was tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter van de Chr. Besturenbond Veenendaal, de heer L. R. A. Ester, aan zijn openingsrede be gon. Hierin belichtte hij in het kort o.m. de welvaart waarin Nederland momen teel verkeert en het verschil van me ning dat tussen de regering en het CNV bestaat met betrekking tot de loonpoli tiek. Later ging hij uitvoerig in op de in ternationale noodzaak de onderontwik kelde gebieden steun te verlenen, het geen naar de mening van de heer Ester een eis van christelijke naastenliefde is. De hoofdschotel van de familieavond vormde wel het optreden van „N.A.O." met het blijspel „Het zal je gebeuren". De spelers waren bijzonder rolvast en het langdurige applaus aan het einde van het stuk bewees wel dat het geheel goed in de smaak was gevallen. SOCRATES-AFFAIRE. Twee naaste medewerkers van de heer Nicolaas den Besten, de heren J. Jansma (links) en J. Volraat, hebben in Zurich nadere mededelingen gedaan over de organisatie „De Heilige Daad" Een maximum aantal deelnemers heeft zaterdagmiddag deelgenomen aan de door het Veenendaals Wandelcomité georganiseerde St. Nicolaaswandeltocht, die om kwart voor drie bij gebouw „Eltheto" van start ging. Als hoogtepunt van deze gecombi neerde wandelfeestmiddag bracht Sint Nicolaas na zijn rondrit door Veenen daal een bezoek aan de in feeststem ming verkerende tippelaars. De wandeltocht telde twee afstanden -10 en 15 km - welke voornamelijk door Veenendaal-noord gingen. Om streeks half vijf meldden de laatsten zich af en kon het feest in „Eltheto" be ginnen. Iedere deelnemer ontving als her innering aan de St. Nicolaastocht een fraai uitgevoerd tegeltje en een fikse speculaaspop. Het programma vóór de komst van de Sint bestond uit het op treden van het muziekgezelschap „The Moonlight Roses" en de bekende goo chelaar „Bossini". Tegen vijf uur steeg de spanning ten top want op dat mo ment stapte de Sint met zijn knechten de zaal in waar hij in eerste instantie verwelkomd werd met enkele bekende Sinter klaas-versjes. Na enkele kinderen vermaand en ge prezen te hebben vertrok de Sint weer naar elders. Deze feestmiddag, die bij zonder goed geslaagd is, werd geopend en gesloten met een kort woord van de SGWB-bondsbestuurder de heer Riet veld. STIJGENDE OMZET BIJ „ONS BELANG" De omzet van de coöperatieve ver- bruiksvereniging „Ons Belang" blijft zich in stijgende lijn bewegen. In het boek jaar 1959/60 beliep het totaal cijfer van de omzet ruim 314.000,Dit is onge veer 12.000,meer dan vorig jaar. Het ledental nam toe van 414 tot 422. Donder dagavond 1 december werd het dividend uitbetaald. Voor leden bedroeg dit 5°/o en voor niet leden 3% UIT DE BOCHT Vermoedelijk' tengevofgen van het voe ren van verblindende verlichting door een tegenligger vloog in de nacht van donderdag op vrijdag de heer Van de Fliert, met de door hem bestuurde auto, op het Oosteinde uit de bocht, waardoor zijn vrouw uit de auto werd geslingerd. Op advies van de dokter is zij naar „De Lichtenberg" vervoerd en aldaar opge nomen. De bestuurder zelf bekwam geen letsel, doch de a^to werd zwaar be schadigd. KOLLEKTE De in Scherpenzeël gehouden klaproos- kollekte heeft 136,82 opgebracht. 7 strafp. KORTE VERGADERING De afdeling Schefcpenzeel van het Ne- derlandsche Roode JCruis hield maandag avond in het gemeentehuis een openbare ledenvergadering. De agenda vermeldde slechts één punt n.l. de behandeling en De papieren stonden bijzonder gunstig voor VC Veenendaal in de belangrijke thuis wedstrijd tegen Set Up I. De eerste set ging met prachtig spel met 15-8 naar VCV, terwijl in de tweede set de Utrechters van het veld werden geveegd, waardoor Vee nendaal zelfs op 13-0 kwam te staan, ergo vlak bij tenminste een gelijk spel. Wat echter de charme van volleyball uitmaakt - de plotselingen en onverklaarbare de pressies - werd VC Veenendaal noodlottig. Zonder veel moeite kwamen de Utrech ters terug, scoorden punt na punt en wonnen de set met 15-13. Dat VCV na deze teleurstelling nog de moed had terug te slaan pleit voor de juiste mentaliteit, doch met 17-15 en 15-12 handhaafde Set Up haar ongeslagen record en bezorgde het VCV haar eerste nederlaag. SIPKEMA BESTE V.C.V.-ER Het is een zeer goede wedstrijd gewor den, waarin beide ploegen volkomen aan elkaar gewaagd bleken te zijn. Bij Set Up waren het de beide oud-SVV spelers die met hun grote routine en gevarieerde techniek imponeerden; bij VC Veenendaal was het zonder twijfel Roel Sipkema, die deze avond uitstekend speelde. Ook Gos- linga en Wim Willemse waren goed in vorm. Trouwens het gehele team maakte een veel betere indruk, dan in vorige wedstrijden. Het was eerder een men tale kwestie, dan een gebrek aan spel- prestaties, die VC Veenendaal tenslotte deed verliezen. Toen na twee sets de stand weer ge lijk was, kregen de toeschouwers een der de set voorgeschoteld, waarin de span ning tot het einde toe bleef gehandhaafd. Punt voor punt naast elkaar blijvend kro pen de beide teams naar de beslissende fase van deze set: bij de stand 12-12 ble ken vooral Sipkema en Willemse het hoofd koel te kunnen houden, waardoor VC Veenendaal op 15-14 kwam. Een tech nische fout van Recter bracht echter de service naar de Utrechters, die daarna de set uitmaakten. In de laatste set leken de VCV-ers de moed te hebben opgegeven. Set Up kwam zonder moeite op 14-7. Pas op dit mo ment realiseerde VCV zich, dat de kan sen nog niet waren verspeeld. Fenome naal serveren van Sipkema, aanvalsspel zonder risico's brachten de stand nog op 12-14, doch de eindsprint bleek te laat ingezet, de service ging over en een door VCV tegen het plafond gebrachte bal bracht de zege bij Sel*Up. De kampioens kansen van de Utrechters zijn zeer goed, nu zij in een week tijds afrekenden met twee rivalen - ook Unitas werd geklopt - en voor VCV is nu de moeilijke taak weggelegd straks ip Utrecht Set Up te kloppen. D uitslagen zijn: Heren 2e klasse: VC Veenendaal I Set Up I: 1-3 Setst.: 15-8, 13-15, 15-17, 12-15. vaststelling"'van de statuten en het huis houdelijk reglement der vereniging. Nadat de voorzitter, dr. Van Vulpen een toelichting had gegeven besloot de ver gadering zonder hoofdelijke stemming de statuten en het huishoudelijk reglement vast te stellen overeenkomstig de over gelegde concepten. JAARVERGADERING MEISJES VERENIGING De meisjesvereniging op G.G. „Bidt en Werkt", gecombineerd met de jonge meisjes vereniging „Wees een zegen" hielden in het lokaal achter de Ned. Herv. kerk hun jaarvergadering. Meer dere belangstellenden moesten naar huis worden gestuurd omdat er geen ruimte voldoende was. In zijn openings woord liet de ere-voorzitter, ds. L. A. Klootwijk, de nadruk vallen op de ge lijkenis van het mosterdzaad. Zo is het verenigingswerk klein, maar kan uit groeien tot iets van eeuwige waarde. Hij spoorde de jongelui aan de vereni gingen te bezoeken. In de vorm van een gezellig praatje werd het jaarver slag uitgebracht en hieruit bleek, dat er een batig saldo was en het ledental thans 33 bedraagt. De verkoop van de lootjes, waarvan de opbrengst bestemd was voor het nieuwe verenigingsgebouw, bracht op 475,-. Met voordrachten, korte schetsjes en samenzang onder leiding van de heer Budding uit Veenendaal, werd de avond gevuld. De presidente, mevr. Osna- brugge en ds. Klootwijk, werden na mens de verenigingen door mej. Cobi Werner dank gebracht en cadeaus aan geboden. Mevrouw Osnabrugge bracht dank aan allen ,die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. HET VARKENSLEVEN Op uitnodiging van de graanhande laren Bakker en Dorsman hield in café Marktzicht de heer Jansen, varkens kenner bij uitnemendheid uit Echt, voor een vijfendertigtal veehouders uit Scherpenzeel en omstreken een inlei ding over „Wat weet u van het var ken?". Het ligt in de bedoeling dat de heer Jansen dit seizoen meerdere inlei dingen zal houden over het opfokken van varkens. Voor een aandachtig gehoor vertelde de heer Jansen deze avond over de bio logische voederwaarde van verschillen de granen en de samengestelde meng voeders, de eiwitverhouding en ruwe celstof, over de verzorging van jonge biggen, mestvarkens en zeugen, een en ander toegelicht met film. Onze var kensstapel heeft door selectie, kruisin gen, enz. een hoge graad van ontwik keling bereikt, maar dit eist ook een grote verantwoordelijkheid van de vee houder ten opzichte van de ligging, voeding en verzorging, aldus spreker. Zijn rede doorspekt met humoristi sche ervaringen door geheel Nederland op varkensgebied, gaf zijn toehoorders weer een leerzame, maar ook een zeer gezellige avond. GEANIMEERDE OUDERAVOND In de - openbare - Dokter Hekster- school aan de J.G. Sandbrinkstraat werd woensdagavond een geanimeerde ouder avond gehouden. Door de heer Stel, amb tenaar bij het gewestelijk arbeidsbureau alhier, werd een interessante lezing ge houden over beroepskeuze. Vele ouders hadden over het besprokene vragen te stellen. De dames Tak en Graas en de heren R. Takken en F. Beckerman zagen zich benoemd in de oudercommissie. Tot ere lid werd benoemd de heer J. Schuit, op grond van de vele verdiensten die hij in dertig jaren lidmaatschap van de ouder commissie, heeft verricht. Twee jaar geleden kwam Ouwehands Dierenpark in het bezit van een Emu- echtpaar. Althans moesten de beide enorme vogels doorgaan voor een man netje en een vrouwtje. Maar wie schetst de verbazing van directie en personeel, toen op zekere dag de beide „echtelieden" aan de lo pende band eieren gingen leggen! Het had sechts één goede kant, na melijk dat men nu wist dat beide vo gels wijfjes waren, want het vaststellen van het geslacht bij volwassen Emu's schijnt niet mee te vallen. De 24 eieren werden voor de helft Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. naar een broedinrichting gestuurd. De andere twaalf kreeg professor Romijn van de Veeartsenij kundige Hogeschool te Utrecht. De resultaten waren nihil. De hoogleraar vertelde later, dat de eerste tien dagen de eieren tot ont wikkeling kwamen, maar dan prompt afstierven. Inmiddels was gebleken, dat Artis twee mannelijke Emu's bezat. Er werd contact opgenomen en er kwam een ruiltje tot stand, zodat nu beide dier gaarden elk een echt Emu-echtpaar be zitten. De jonggehuwden in Ouwehands Dierenpark konden het van meet af aan goed met elkaar vinden en ziedaar, sinds afgelopen week is het vrouwtje met een nieuwe eierproduktie begon nen. De bijzonder grote, donkergroen gekleurde eieren, met een keiharde schaal, komen nu aan de lopende band het directiekantoor binnen „rollen", waar ze zorgvuldig van een datum worden voorzien en keurig ingepakt opnieuw bij professor Romijn worden afgeleverd, in de hoop dat er binnen kort een toom Emu-kuikens door de veeartsenijkundige hogeschool mar cheert. Het Algemeen Bestuur van de Konin klijke Nederlandsche Jaarbeurs heeft in zijn vergadering van zaterdag 19 novem ber, te Utrecht gehouden, de ontslagaan vrage van de beide directeuren, de heren Mr. H. A. R. Schuit en Dr. W. v. Royen, aanvaard en besloten het ontslag eervol te verlenen. Het Algemeen Bestuur heeft voorts het voorstel van de Raad van Beheer om de heer Drs. J. H. D. v. d. Kwast met in gang van 1 januari 1961 tot directeur te benoemen, bekrachtigd. De Raad van Beheer zal met medewer king van enkele andere leden van het Algemeen Bestuur de structuur van de Jaarbeurs, volgens het op 8 september tijdens de aan de Najaarsbeurs vooraf gaande persconferentie bij monde van de Voorzitter tot uiting gebracht voornemen, verder in studie nemen. Levensbeschrijving nieuwe directeur: De heer J. H. D. van der Kwast werd 13 juli 1912 in Grisee (Indonesië) geboren. Hij bezocht het gymnasium Koning Wil lem III in Djakarta en studeerde vervol gens aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, waar hij in 1938 het doctoraal examen economie aflegde. In 1945 werd de heer Drs. Van der Kwast benoemd tot hoofd-ambtenaar bij het directoraat-generaal voor de prijzen bij het Ministerie van Economische Za ken. In 1949 volgde zijn aanstelling tot adjunct-directeur voor industrie en groot handel en in 1950 werd hij directeur voor ordeningsvraagstukken. In oktober 1954 werd de heer Van der Kwast benoemd tot directeur-generaal voor handel en nij verheid bij bovengenoemd Ministerie. Medio oktober 1955 werd hij door de toen malige minister van Economische Zaken aangewezen als regerings-commissaris bij de Koninklijke Vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. De heer Van der Kwast is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw (1959). DRIE MILJOEN NEDERLANDSE KINDEREN ZIJN INGEENT TEGEN DE POLIO Op het ogenblik zijn rond drie mil joen Nederlandse kinderen ingeënt tegen de polio. Dit komt neer op onge veer 90 procent van alle kinderen die voor vaccinatie in aanmerking komen. Misschien mede dank zij de inenting is het aantal gevallen van kinderverlam ming, dat dit jaar in ons land is aan gegeven, aanzienlijk lager gebleven dan dat in onze nabuurlanden. Van 1 jan. tot en met 5 nov. 1960 zijn 20 gevallen aangemeld. Hoewel dit het viervoud is en pijn weg- wrijven met van het aantal ,dat in de overeenkom stige periode van 1959 werd geconsta teerd, is het klein vergeleken bij de cijfers van België en West-Duitsland. In België, waar ongeveer 55 procent van de in aanmerking komende kinderen is gevaccineerd, doen zich sinds sept. tus sen de 15 en 20 gevallen per week voor, in West-Duitsland niet minder dan ruim 200 gevallen per week. Van de Bondsrepubliek is het aantal en percen tage ingeënte kinderen niet nauwkeurig bekend, aangezien de bestrijding van de polio daar een zaak is van de af zonderlijke landen; aangenomen mag echter worden, dat het percentage aan zienlijk lager ligt dan in ons land. Gezien deze cijfer» is er dus alle aan leiding ,de strijd tegen de kinderver lamming met alle beschikbare middelen te blijven voortzetten, zo schrijft ons het Prinses Beatrix-Poliofondè. „Gezelligheid kent geen tijd". Met dit goed-Hollandse spreekwoord zijn we sinds onze prille jeugd vertrouwd. De waarheid ervan ondervinden we telkens maar nooit zó als bij die gezellige feest jes in het gezin. Ieder doet zijn best om het de ander zo prettig mogelijk te maken en deze samenwerking ver hoogt de sfeer al. Voor de decembermaand, die zo rijk is aan huiselijke feesten, is dat van groot belang. Moeder maakt er graag iets bijzonders van, ook van de ver snaperingen en traktaties. Zij heeft ech ter behalve met de voorkeur van haar gezinsleden, ook rekening te houden met haar huishoudbudget enmet de tijd. Maar een vriendelijk verzoek om hulp zal wel niet geweigerd worden! We hebben enkele lekkernijen en menu's voor u uitgezocht. Bij nadere beschouwing zult u ontdekken, dat het één wat bewerkelijker (en ook wat duurder) is dan het ander. Maar met een beetje fantasie - u kunt hier en daar iets veranderen - maakt u er be slist iets goeds van! Rest ons nog, u veel succes en ge noegen te wensen in uw kookdomein! BORSTPLAAT (grondrecept) 30 ct.) 250 gr (bijna 2 kopjes) suiker, vanille suiker, 2Va eetlepel melk. De suiker en de melk dooreen roeren en zachtjes laten smelten. Als de massa vloeibaar geworden is, hem vlug in een open pan inkoken tot de laatste drup pel, die van de lepel afloopt, een draad je trekt. De pan van het vuur nemen en de massa roex-en tot hij dik en on doorzichtig begint te worden. De massa uitgieten in ingevette borst- plaatvormen, die op een ingevet stuk papier (of op een ingevet aanrecht) ge plaatst zijn. Na een tijdje de stevig ge worden borstplaat op de zijkant zetten om te drogen. De borstplaat uit de vor men nemen. CHOCOLADEBORSTPLAAT 30 ct.) 250 gr (bijna 2 kopjes) suiker, 5 gr (1 eetlepel) cacao, 2V« eetlepel melk. Bereiding als in het grondrecept is aan gegeven, maar beginnen met de cacao door de suiker te mengen. KOFFIEBORSTPLAAT 30 ct.) 250 gr (bijna 2 kopjes) suiker met 4 eetlepels koffie-extract of 2lh eetlepel melk en 2 theelepels koffie-extract in poedervorm. Bereiding als in het grondrecept is aan gegeven. De melk in het eerste geval vervangen door koffie-extract. ROOMBORSTPLAAT 30 ct.) 250 gr (bijna 2 kopjes) suiker, vanille suiker, 1% eetlepel room, P/2 eetlepel water. Bereiding als in het grondrecept is aan gegeven. De melk vervangen door room en water. GEMBERBORSTPLAAT 50 ct.) 250 gr (bijna 2 kopjes) suiker, 3 eet lepels water, IV2 eetlepel gember siroop, 50 gr fijngesnipperde gember, stukje boter of margarine. De suiker, het water, de gembersiroop en de fijngesnipperde gember dooreen mengen. Verdere bereiding als in het grondrecept is aangegeven. GEVULDE SPECULAAS 1,80) Recept voor een ronde vorm van 20 cm middellijn. Bij voorkeur zowel het deeg als de vulling IV* tot 2 weken tevoren maken. De speculaas kan enige dagen voor het gebruik worden gebakken. Voor de vulling: 100 gr amandelen, 100 gr (10 afgestreken eetlepels) sui ker, wat geraspte schil van een ci troen, V» ei, zout; voor het deeg: 125 gr l'/t kopje) bloem, V» eetlepel speculaaskruiden, zout, 75 gr (bijna Vs pakje) boter of margarine, 6,5 gr (6-7 afgestreken eet lepels) basterdsuiker, 2 eetlepels water; voor de verdere bereiding: wat boter of margarine, gepelde amandelen (of pinda's), wat losgeklopt ei. Voor de vulling de amandelen tot aan de kook brengen in rui'm water, afgie ten en pellen. De amandelen drogen of laten uitdampen. Eventueel enkele amandelen apart houden voor de gar nering. De (rest van de) amandelen een paar keer malen en vermengen met suiker, geraspte citroenschil, ei en zout. Het mengsel nogmaals malen en IV2 tot 2 weken afgedekt op een koele plaats laten staan. Voor het deeg de bloem, het zout en de kruiden in een kom zeven. De boter of margarine in stukjes snijden, het vocht toevoegen en de massa op een met bloem bestoven tafel tót een soe pel deeg kneden. Het deeg lVt tot 2 weken afgedekt op een koele plaats laten rusten. Voor de verdere bereiding de vorm invetten met boter of margarine en met een weinig bloem bestuiven. Het deeg in tweeën verdelen en elk stuk uitrollen ter grootte van de springvorm. Een lap deeg op de bodem van de vorm leggen, hierop de amandelspijs en daarop weer een lap deeg. Het deeg afwerken door met een mes ruiten erover te trekken en op elk snijpunt een amandel (of een halve pinda) te leggen. Vóór het gebak in de oven gaat, het deeg bestrijken met losgeklopt ei. De speculaas in 25-30 minuten gaarbakken in een warme oven 175°C). DE PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbij! Neem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. mmm. DUTIM N.V. - QEGSTbEtlT „Als je groot en sterk wilt wezen, kijk dan goed naar deze plaat. En vergeet niet om te lezen wat erop te lezen staat." Zo eindigt een versje van 7 coupletten, dat alle jonges en meisjes, die o zo graag flink en groot willen zijn, leert hoe ze dat kunnen bereiken. Tussen 7 en 11 jaar koesteren onze kin deren wensen voor hun toekomst, die - voor de jongens - variëren van trambe stuurder tot straaljagerpiloot en voor de meisjes van onderwijzeres tot stewardess, met een voorkeur voor „moedertje". Aan deze toekomstdromers heeft het Voorlichtingsbureau voor de Voeding aangeknoopt om de jeugd op prettige en niet tè opzettelijke wijze eniga beginselen van de voedingsleer bij te brengen. Maar er wordt niet alleen verteld wat je alle maal moet eten en drinken. Er wordt ook op gewezen, dat je èlles moet leren eten als je een flinke vent wilt zijn en dat er toch eigenlijk van je verwacht kan worden, dat je moeder eens een handje helpt. De versjes TOjU'Clinge Doorenbos zijn grappig geïllustreerd en vormen zo een rijmprent van respectabele lengte (140 cm), die een sieraad is voor elke kinder kamer. De prijs is laag gehouden, 25 cent. Tevens is uitgekomen een boekje „Mie- ke's gezonde alfabet", dat de jeugd enige „gezondheidsregels" leert, waarmee ze nu en later hun voordeel kunnen doen. Voor 10 cent kunnen de kinderen er de geluk kige bezitter van worden. Zowel de rijmprent als „Mieke's ge zonde alfabet" kunnen besteld worden bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, koninginnegracht 42, Den Haag door op een briefkaart aan de adreszijde het ver schuldigde bedrag in postzegels extra bij te plakken. (5) Pas toen een der deuren helemaal open was, trad er, hijgend en steunend, een dikke heel oude man van achter tevoorschijn. „Wat wenst gij lie den?" vroeg hij met een rollende stem, die uit de diepste diepten van zijn rommelige verschijning scheen te komen. „Wat voert U hierheen?" Aram deed een stap naar voren, „het noodweer", zei hij. „Wij zijn vreedzame reizigers, die door de vele overstromingen van de weg zijn afgeraakt en thans een onderdak voor de nacht zoeken!" De oude man nam hen zwijgend op. Beurtelings keek hij van de een naar de ander, terwijl hij in heftige tweestrijd met zichzelf scheen te zijn. Doch eindelijk gromde hij: „Onderdak is alles wat ik U kan geven! Voed sel is er nauwelijks en vuur wordt sinds lang niet meer gestookt op Iphanca!" Het klonk niet aan lokkelijk, doch in het donker verder rijden was nog erger, zodat Aram zonder meer het binnen plein opliep en de anderen wenkte, hem te volgen. Achter hen zwaaide de poort, naargeestig knarsend, dicht. Verbaasd keek het drietal om zich heen. Op het hele binnenplein was verder geen levende ziel te zien! (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 4