Geringe storm- en waterschade RENSWOUDE SCHERPENZEEL Nog geen waehtverbod op wegen „Domineesberg" RHENEN Officiële bekendmaking EDERVEEN Tieners, twens en de mode W. H. Meijer - bijna 40 jaar gemeentebode van Rhenen - met pensioen OYERBERG RENSWOUDE Dirigent „Caecilia" neemt afscheid Sinterklaas bij schooljeugd Geslaagde konijnententoonstelling De bedreigde minnaar UIT DE RAAD VAN RHENEN Drie vergunningen nodig voor één benzinepomp Ook in Ederveen veel over stroomd gebied JEUGDIGE VOOR KEUR VOOR RUST, STIJL EN EENVOUD Waardevolle geschenken bij officieel afscheid VEELZIJDIG AMBT Stormschade in Overberg JAC. VAN SCHUPPEN Voor de kantonrechter Geen brug? Geen grond! „Niet eens onteigenen" Niet tevreden Krotten van bruggen In verhouding tot andere delen van ons land heeft de zware storm en de lang durige regenval in het afgelopen weekend, in onze omgeving weinig schade aan gericht. De televisie-antennes hadden veel te verduren, maar van persoonlijke ongevallen is niets bekend. In VEENENDAAL kwamen enkele kelders blank te staan, terwijl ook-een aantal pannen het moest ontgelden. Doordat bewoners van enkele huizen de ramen los hadden laten staan, zijn deze losgewaaid en beschadigd. Een grote ruit van de o.l.-school aan De huidige dirigent van de plaatse lijke harmonie „Caecilia", de heer Jan Weyers, zal zaterdagavond tijdens de jaarlijkse uitvoering in 't Verenigings gebouw afscheid nemen van het korps. Dit in verband met het feit, dat de diri gent, wiens hoofdberoep violist bij het Promenadeorkest is, naar Canada gaat emigreren. Jan Weyers werd ongeveer twee jaar geleden aangesteld tot dirigent bij de harmonie „Caecilia". Binnenkort ver trekt hij naar Canada waar hij violist- faggottist wordt bij een militair mu ziekgezelschap. Over de opvolger van de heer Weyers is tot nog toe niets be kend. Tot het tijdstip waarop een nieu we dirigent zal worden benoemd, zal de 2e dirigent Piet van Hees waarschijn lijk als dirigent optreden. Onder auspiciën van Volksonderwijs en Oudercommissies van de openbare scholen in Veenendaal werd maandag middag in het Luxor Theater het Sint Nicolaasfeest voor de schoolkinderen gevierd. De Goedheiligman had 's morgens persoonlijk een bezoek gebracht aan de drie scholen. Hij reikte aan alle kinde ren een cadeautje uit, terwijl zij boven dien op snoep werden getrakteerd. Het welkomstwoord werd gesproken door het hoofd van de dr.Heksterschool, de heer Van der Does. De bekende radio- en T.V.-goochelaar Boeda hield daarna de kinderen anderhalf uur op bijzondere wijze bezig. Zijn experimen ten boeiden zowel de kinderen als de ouders buitengewoon. Nadat de heer Van der Does met een woord van dank de middag had geslo ten, kregen de kinderen nog een trak tatie mee naar huis. de Adr. van Ostadelaan werd door de wind ingedrukt. RHENEN had van het water zo goed als geen last. Wel is de Rijn sterk ge wassen maar tot overstromingen kwam het nergens. Op de Populierenlaan sneuvelden enkele bomen en hier en daar zochten t.v.-antennes de begane grond op. De veerdienst in ELST ondervond geen ernstige stagnatie. Enkele delen van de uiterwaarden zijn ondergelopen hetgeen echter in deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel is. De landerijen in en om RENSWOUDE hadden daarentegen veel meer last van het water. Diverse weilanden en stuk ken bouwgrond kwamen onder water te staan. De Lunterse Beek kon de enor me massa water niet meer verwerken en trad op enkele plaatsen buiten haar oevers. De wind kreeg vat op het dak van de School met de Bijbel maar de schade bleef gelukkig beperkt. In AMERONGEN kwamen hier en daar dakpannen naar beneden. De Rijn is belangrijk gestegen en grote stukken weiland liepen onder. D VS A-PROTEST NIET BEHANDELD Volgens het maandblad van de voetbal vereniging „Rhenus" is het protest, dat DVSA (Amerongen) had ingediend tegen Rhenus, niet in behandeling genomen daar dit niet reglementair was ingediend. De stand blijft dus 4-3 voor Rhenus. VANAVOND LEDENVERGADERING „RHENUS" In de bovenzaal van het Ind. Restaurant „Soedi-Mapir" aan het Kon. Elisabeth- plantsoen wordt hedenavond (woensdag avond) een algemene ledenvergadering ge houden van de voetbalvereniging „Rhe nus". De agenda vermeldt bekrachtiging statuten en huishoudelijk reglement en verhoging van de contributie. BOUWVALLIG PAND VERLATEN De onbewoonbaar verklaarde woning Dorpsstraat 124 op de hoek Barneveldse- straat en bewoond door het gezin Vink is vorige week ontruimd. Ondanks het feit dat het pand bijzonder bouwvallig is, heeft de storm geen enkele vernieling kunnen aanrichten. De bestemming van de woning is nog niet bekend. TERUG NAAR SPANJE Met vrijdagmorgen een bezoek aan de Holevoetschool, vrijdagmiddag aan de kleuterschool en zaterdagmiddag in de ge meentelijke eierhal aan de kinderen der leden van het N.V.V. heeft Sint Nicolaas zijn bezoek aan Scherpenzeel beëindigd en heeft hij de terugreis naar Spanje aan vaard. SPAAR-CIJFERS Gedurende de maan november werd bij de rijkspostspaarbank alhier ingelegd 24.517,— en terugbetaald 30.227,71. NIEUWE VOORRANGSWEG In verband met de drukte van markt kramen, bezoekers en geparkeerde auto's langs de Barneveldsestraat, was tot nu toe deze weg slechts tot de Eikenlaan als voorrangsweg aangewezen. Na het gereed komen van het marktter rein tegenover de gemeentelijke eierhal waar de kramen en auto's nu geplaatst kunnen worden is sinds vrijdag de Barne veldsestraat tot aan de Dorpsstraat geheel tot voorrangsweg gepromoveerd en zijn de betreffende aanduidingen geplaatst. Voor de marktbezoekers is het dus dubbel uit kijken geblazen bij het oversteken van de ze weg. De leden van de Vecnendaalse konynen- fokkersvereniging kunnen terugzien op een zeer geslaagde tentoonstelling. De tentoonstelling is goed bezocht en ook wat de inzendingen betreft is het een succes geworden. Het Alaska konijn van de heer F. van Schuppen is kampioen van de gehele tentoonstelling geworden, gevolgd door een Rus van de heer H. van de Lustgraaf en op de derde plaats een kleurdwerg van de heer E. van de Weerd- hof. De Franse hangoor van de heer M. Honders was het mooiste dier van de grote rassen, tweede in deze klasse werd de Vlaamse reus van de heer W. van Bruggen en de heer Honders ging ook met de derde prijs strijken, waarvoor een andere Franse hangoor van zijn inzen ding zorgde. Kampioen Alaska was vanzelfsprekend ook het mooiste konijn in de midden klasse, tweede en derde in deze klasse resp. een Gouwenaar van de heer J. van Hardeveld en een Deilenaar van de heer J. G. van de Lustgraaf. De heer H. van de Lustgraaf had de beste waardering bij de kleine rassen met zijn Rus en de twee de en derde prijs gingen naar de heer H. J. van Kruistum. De heer E. van de Weerthof veroverde de eerste drie prij zen voor de korthaar- en dwergrassen. Aan de tentoonstelling was ook een verloting verbonden. De prijzen vielen als volgt: 714, 434, 1664, 605, 1016, 733, 1877, 118, 1550, 375, 416, 1251, 1261, 1676, 1343, 870, 1150, 1654, 333, 1607. Deze kunnen vóór 31 december a.s. worden afgehaald bij de heer J. G. van de Lustgraaf, Valleistraat 79 alhier. Het fietstochtje, dat de assistent-accoun tant H. O. uit Dordrecht op 22 mei j.l. met een meisje uit Veenendaal, mej. R. V. maakte, had een niet bepaald prettig verloop. Op een gegeven moment werd het paartje aangehouden door de 23-jari- ge sigarenmaker R. v. d. B. uit Veenen daal, die de jongeman dwong tot afstap pen om dat liy een hartig woordje met hem wilde spreken. Hy had n.l. vroeger verkering gehad met het meisje en meen de, dat de assistent-accountant over hem had geroddeld, waardoor de verloving zou zyn verbroken. De aangehoudene bleek echter zijn te genstander niet eens te kennen, was zich van geen kwaad bewust en kon zijn te genpartij dus maar moeilijk bescheid ge ven. Hierover wond de sigarenmaker, die tevoren enige biertjes had gedronken, zich dusdanig op, dat hij de ander dreig de aan het mes te zullen rijgen. Toen de afgewezen minnaar bovendien een greep deed naar zijn binnenzak, alsof hij een mes te voorschijn wilde halen, voelde de jonge accountant zich ernstig be dreigd. De komst van andere mensen maakte gelukkig voor hem een eind aan de pijnlijke situatie. Het laatste bedrijf van deze minnenijd- tragedie speelde dinsdag voor de Utrecht se Politierechter, waar de sigarenmaker terechtstond wegens bedreiging met mis drijf tegen het leven of zware mishande ling. Als „hoogst onbehoorlijk" kwalifi ceerde de Officier van Justitie verdach- te's houding en eiste tegen hem twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd onder toe zicht van de reclassering. Daarbij kwam nog een boete van 60,of 12 dagen hechtenis. Het vonnis viel conform. De burgemeester van Rhenen, terug van zyn reis naar 4e Verenigde Staten, hanteerde dinsdagavond in de gemeenteraadsvergadering weer de voorzitters hamer. Hij bracht dank aan de beide wethouders voor het geheel in zyn lyn gevoerde beleid en zei op zyn reis diep te zijn getroffen door het overlijdens bericht van de heer Boelhouder, in wie hij een goed wethouder en een goede vriend had verloren. De voorzitter dankte de waarnemend-burgemeester, wet houder W. Klaassen, en de raad voor de wijze waarop de heer Boclhouder in een bijzondere zitting wis herdacht. De raad werkte zich vervolgens snel door een dik pak ingekomen stukken en mededelingen heen, waaruit onder andere bleek, dat de grond ten noorden van de Jan van Arkelweg zeer snel van de hand gaat. Het zal niet lang meer duren of ook hier zal alles weer zyn volgebouwd. De heer P. Kerkstra (CHU) wenste SPREEKUUR BURGEMEESTER RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 9 december 1960 slechts in de gelegenheid is spreekuur te houden van des voor middags 9-10 uur. Rhenen, 2 december 1960. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. NUTSSPAARBANK RHENEN Over de maand november werd bij de Nutsspaarbank kantoor Rhenen in gelegd 98.532,89 en terugbetaald 59.887,16. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg over deze maand 25. zich geen knollen voor citroenen te la ten verkopen. Op het financieel over zicht gemeentelijke landerijen, een ba tig saldo over 1959 opleverend van 11.825,61, miste spreker een post we gens opbrengst van verkochte knollen. De heer Griffioen (AR) bleef erbij, dat er over dat jaar geen knollen waren verbouwd. De voorzitter gaf de heer Kerkstra in zoverre gelijk, dat er één maal knollen waren verkocht, doch hij wist niet meer in welk jaar. De zaak zal worden onderzocht, waarna de heer Kerkstra in zijn „knollentuin" was. In de vakatures J. Boelhouder (PvdA) en A. Bouman (SGP) werden tot de raad toegelaten de heren D. Dirkse en J. Wisgerhof. In het reglement van orde voor de raadsvergaderingen werd een wijziging aangebracht door te bepalen, dat de raadsleden in het vervolg op leeftijd zullen plaats nemen, ook bij tussen tijds opengevallen plaatsen. De heer C. van Ommen, hoofd van de openbare lagere school aan de Nieuwe Veenendaalseweg kreeg in verband met pensioen eervol ontslag onder dank betuiging voor al hetgeen hij in zijn langdurige loopbaan bij het openbaar onderwijs in Rhenen heeft verricht. Het uitbreidingsplan in hoofdzaken werd vastgesteld zonder enige vorm van debat. Vergeleken bij het thans gelden de plan zijn de voornaamste wijzigin gen: beperking van bouwmogelijkheden in het bosgebied; uitbreiding van indu strieterrein op Remmerden en het pro jecteren van een sportveldencomplex aan de Lijsterengweg, hoewel de voor zitter hieraan toevoegde, dat de reali sering daarvan nog wel wat tijd zal vergen. Een voorstel tot wijziging van de bouwverordening en een voorstel tot vaststelling van een verordening op benzinepompen had scherpe kritiek tot gevolg van de heer H. J. van Dongen (WD), die verklaarde wars te zijn van al dit soort verordeningen. Wie een benzinepomp wil oprichten, zal daartoe in het vervolg drie vergunningen nodig hebben, 1 op grond van de hinderwet, 1 op grond van de bouwverordening en 1 op grond van de verordening op dc benzinepompen. De voorstellen werden aangenomen, met Van Dongen tegen. PARKEERHAVENS Ook het voorstel om een waehtver bod in te voeren voor verschillende nieuwe wegen in het uitbreidingsplan „Domineesberg" stuitte op scherpe cri- tiek van de heer Van Dongen. Hij was van mening dat hier grote fouten waren gemaakt door wegen aan te leggen van 4 meter breed. Ily noem de dit het paard achter de wagen spannen. We moeten vooruit zien. Over enkele jaren zullen er zoveel auto's zyn, dat hier van een ramp kan worden ge sproken. Spreker wenste geen waeht verbod, maar parkeer„havens", waar voor uitsparingen moeten worden ge maakt in de plantsocnstrokcn. De voorzitter zei dat het niet de be doeling is langs woonstraten auto's te laten staan. De heer Griffioen was het niet met de voorzitter eens. Spreker vroeg zich af waarom de wegen niet een halve meter breder konden worden gemaakt. Hij was van mening, dat dit niet zoveel geld zou kosten als straks de aanleg en het onderhoud van de plantsoenen ter plaatse. De heer De Jong (RvdA) zag een op lossing in éénrichtingverkeer, doch daarvan distancieerde wethouder Klaas sen (CHU) zich. De heer G. J. Verwoert (SGP) drong aan op het maken van parkeerruimte. De oppositie was tenslotte van dien aard, dat b. en w. het voorstel terug namen, met de belofte de zaak opnieuw te zullen bezien. Voorlopig is voor de straten Jasmijnplantsoen, Goudenregen plantsoen en Seringenplantsoen dus geen waehtverbod aan de orde. De woningen Servetstraat 14 en 16 wer den onbewoonbaar verklaard. De heer De Jong (P.v.d.A.) wenste vast te houden aan het standpunt vpn zijn fractie om de woningen dan ook na zes maanden de finitief te ontruimen. De voorzitter wees op de daaraan verbonden moeilijkheden in verband met de Woningnood. In verband met qe overname van de bijzondere kleuterschool te Eist, waar door deze een openbare is geworden, be sloot de raad tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van schoolgeld. Binnen niet al te lange tijd zal een twee de openbare kleuterschool worden ge opend in de buurtschap Achterberg, on der te brengen in de bestaande openbare lagere school. Het schoolgeld zal 12, per leerling per schoolgeldjaar gaan be dragen, behoudens mogelijke reducties. Medewerking werd verleend aan de vereniging School met de Bijbel tot aan koop van leermiddelen ten behoeve van het verkeersonderwijs aan de school Pla- tanenlaan tot 130, De heer P. Kosters (Vrije Partij) stem de tegen een grondverkoop aan de heer W. Klaassen. Het betrof hier een strook aan de Burg. Schimmelpenninckstraat groot 8 m2 voor de prijs van 120,De heer Kosters vond de prijs te hoog. RONDVRAAG Er was één vraag binnen gekomen voor de rondvraag, namelijk van de heer De Jong (P.v.d.A.), waarin hij er nogmaals op aandrong bij het college voorgang te maken met de werktijdverkorting voor het gehele gemeentepersoneel. Hij wenste desnoods bij wijze van proef enkele vrije zaterdagen per kwartaal toe te kennen. Het gemeentepersoneel mag naar zijn me ning niet achter blijven bij het vrije be drijf. De voorzitter antwoordde een circu laire van de ministers te hebben ont vangen, waarin werd medegedeeld dat deze aangelegenheid in studie was bij het algemeen overleg, waarbij werd ver zocht hangende dit onderzoek in de ge meenten niet op deze materie vooruit te lopen. Bovendien zag spreker onoverko- menlijke bezwaren, daar de burgerlijke stand op zaterdagen open moet blijven. Hij achtte het zeer ongewenst hieraan in het huidige stadium wat te doen. Een wijziging van de begroting voor 1960 werd zonder meer aanvaard. Een van de belangrijkste posten hierin was de verbouwing van het voormalige poli tiebureau tot kantoorruimte voor de se cretarie, waarmee in totaal 14.600,— is gemoeid. De vergadering werd niet bijgewoond door de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij). De storm en overvloedige regenval van zaterdag en zondag hebben ook in Eder veen haar sporen achtergelaten. Zondag avond stonden enkele straten volkomen blank. Het ergste was de toestand op de Leesonweg, die geheel was afgesloten. Ook op de Nieuweweg konden ver schillende bewoners hun huizen maar moeilijk en dan nog wadende door het water bereiken. De Buurtweg stond even eens volkomen blank. Enkele kelders waren ondergelopen. Op de Hoofdweg en de Schr'as overspoelde het water de weg. De weilanden in de Poel en het Veld, alsmede aan de Lunterse kade en de Meikade waren geheel ondergelopen. Maandag was op sommige punten het water gezakt, maar op andere punten bleef het staan, want nu ontving Eder veen als laag gebied het overtollige wa ter van andere hoger gelegen gebieden op de West-Veluwe. SINT NICOLAAS OP BEZOEK BIJ SCHOLEN Behalve aan een paar winkels heeft de goede Sint op zijn verjaardag, maan dag, een bezoek gebracht aan enkele scholen. Zo ontvingen de kinderen van de kleuterschool maandagmiddag allen een cadeau van de grote kindervriend. De kleuterleidsters werden echter - al behoren zij niet meer tot de kinderen - evenmin vergeten. Ook bracht Sint Nicolaas maandag een bezoek aan de kinderen van de o.l. school aan De Klomp. DAME DOOR BROMFIETS GESCHEPT Zaterdagavond liep mevr. S. uit Ederveen op de Hoofdweg aldaar, ech ter aan de rechterkant van de rijweg. Een achter haar rijdende bromfiets reed haar aan, waardoor zij op de weg werd gesmakt. Buren schoten te hulp en brachten haar naar de dichtbij lig gende woning. Mevr. S. klaagde over pijn in rug en hals. Later hebben om wonenden nog met succes naar de bril van de buurvrouw gezocht, die in een sloot lag. Wij, mensen van de 20ste eeuw, leven in een heetge bakerde wereld. Dat houdt in, dat we over het algemeen geneigd zijn de „soep", die ons in advertenties en andere reclamevormen wordt opge diend, meestal haastig slikken en niet eerst laten afkoelen. Om maar onze kleding eens bij de kop te nemen: met op gewekt enthousiasme gepro pageerde nieuwe kledingstof fen, plegen ons nog al te vaak te overrompelen. Met heilig vuur uitgedragen aankondi gingen over wéér een nieuwe wondervezel of nóg een won der stof ach, hoe kinderlijk is ons geloof nog in deze eenzijdige waarheden. Wij kopen ze, „al was het alleen maar eens om ze te proberen" maar meestal dooft het vuur tje even snel als het ontsto ken is. We ontdekken de an dere helft van de waarheid, en zijn weer eens een illusie armer. Echte wondervezels en werke lijke toverstoffen bestaan niet en zullen waarschijnlijk ook niet bestaan. En mocht de textiel- wetenschap ze ooit nog eens benaderen, welnu, dan zullen daar heus nog wel enige tien tallen jaren overheen gaan. Maar er zijn uitzonderingen, vooral op het gebied van de modereclame. Toen enkele sei zoenen terug praktisch iedere confectie-fabrikant aankondigde dat met name de teenagermo dellen in zijn collectie de bo ventoon zouden voeren, raakte deze „kreet" niét in het vergeet boek. Ze sloeg aan bij het pu bliek, speciaal bij de jeugd. De jeugd, die de confectie zelf deze hint gegeven had, was in haar nopjes dat het idee van de „tieners- en twenkleding" op zo grote schaal gerealiseerd werd: een aparte leeftijdsgroep met een aparte, eigen stijl. Maar wat de jeugd wellicht niet vermoed heeft, is dat haareigen stijl' nu ook door dc oudere garde overgenomen wordt. Raar, maar waar. En zo ziet men te genwoordig ook de jeugd van 18 tot 80 in „twenkleding", al thans in modellen geïnspireerd op de jeugd-lijn, rondlopen. De kleding-smaak van de jeugd is dus een uitgesproken rich tinggevende factor in het mode beeld geworden. Dat die smaak revolutionair is, is - in tegen stelling tot oppervlakkige waar neming - niét waar. Zeker, onze meisjes hebben even in bolrok- ken en enorme petticoats rond gedarteld; maar kijk nu eens even om u heen? Het is ge- matigheid wat de klok slaat. Zeker, óók onder de invloed van „Parijs", maar meer nog omdat de jeugd - laten we het maar niet te hard zeggen, an ders is het weer „niet waar" - zélf een neiging heeft tot dege lijkheid. Zo is ook de belangstelling voor „luide materialen" verdwenen. Wollen materialen, in gedekte, rustige dessinering, of in uni, staan ver boven aan de lijst. Ook de wol als zodanig heeft voorkeur en dan meer in het bijzonder, naar vakmensen ons mededelen, dieptonige wollen tweeds, kamgarens, jacquards en Survlorff jersey's. Dat vooral de diep- kleurige kleding het goed doet, is niet verwonderlijk, daar geen stof zich zo subtiel laat verven als wol. Rust, stijl, eenvoud. Ziedaar wat de jeugd in diepste wezen wil. Over kledingpsychologie ge sproken Bij de schetjes: JELSMA, Amsterdam: gebruik te voor zijn deux-pièces een wollen fantasie-tweed in bruin groen en wit en garneerde het met leren knopen. Het jasje is ook met leer afgebiesd. Het HARTY'S model is ver vaardigd van een langharige wollen jersey in blauw en zwart. Het heeft een grofge- X)ru.K^er breid boord aan de hals, ter wijl het front een stiksel ver toont, waarbinnen vier goud kleurige knopen voorkomen. De japon van JELSMA is ver vaardigd van een wit-zwart wollen fantasie structuurweef sel; het model heeft een ver laagde taijle en is gegarneerd met een leren biesje en zwarte leren knopen. SINDORFF, Amsterdamge bruikte eèn gemêleerd lang harig materiaal in grijs en groen. Ook hier een laag aan gezette rok, die wat bol is. 0 DRUKKER, Amsterdamver werkte een gestreepte wollen fantasiestof tot dit eenvoudige model met ceintuur en twee flappen op de rok. Garnering met Egyptische sierknopen. In de trouwzaal ten gemeentehuize werd vrijdagavond officieel afscheid ge nomen van de heer W. H. Meijer, die gedurende bijna veertig jaar het ambt van gemeentebode-concièrge in dienst der gemeente Rhenen bekleedde. Deze af scheidsbijeenkomst werd bijgewoond door het voltallige college van burgemeester en wethouders, talrijke diensthoofden, alsmede een afvaardiging van de rijks politie en he,t ambtenarenkorps der gemeente. De heer Meijer was vergezeld van zijn echtgenote en zijn zoon en echtgenote. De burgemeester, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, sprak als eerste de scheidende functionaris in hartelijke bewoordingen toe. Hij me moreerde het nauwe contact met de ge meentebode op veelzijdig gebied en de talrijke functies, die de heer Meijer daarnaast nog al die jaren uitoefende, zoals marktmeester deurwaarder waag- meester, kademeester, klokopwinder enz. Spreker had veel waardering voor al het werk door hem en ook door zijn echtgenote in het belang van de dienst verricht. „Beiden hebt u met veel liefde en zorg op het gemeentehuis gepast", aldus de burgemeester, die het echtpaar Meijer nog vele goede en prettige jaren toewenste in de nieuwe woning Cunera- laan 10, mede namens het gemeente bestuur. De burgemeester overhandigde mevr. Meijer een prachtig bouquet bloemen en als afscheidsgeschenk van het ge meentebestuur en ambtenarenkorps een prachtige staande schemerlamp en een moderne radiotafel. De heer Th. v. d. Willik, het woord voerende namens de ambtenaren, her innerde eraan, dat hij de enige was, die het langst met de scheidende gemeente bode had samengewerkt, namelijk van af juli 1922. De verhouding was altijd prima geweest. De heer v. d. Willik wees erop, dat de heer Meijer zoveel functies had uitgeoefend, dat hij ook nog afslager was geweest op de vis markt. Dat hij altijd met liefde en zorg zijn taak kon vervullen schreef spreker toe aan de volledige medewerking die hij daarbij ondervond van zijn vrouw, die als vijand nummer 1 had: „vuil en stof". Na de moeilijke oorlogsjaren te heb ben gememoreerd, bracht de heer v. d. Willik het echtpaar dank voor alle diensten de ambtenaren bewezen. „Ik zal altijd prettige herinneringen bewaren aan de tijd dat we hebben samengewerkt", aldus besloot de ge meentesecretaris, „en ik wens u nog zeer veel goede en plezierige pensioen jaren toe." De heer N. Souwerbren, directeur van gemeentewerken, die dertig jaar het echtpaar Meijer heeft meegemaakt, bracht naar voren, dat beiden altijd voor dag en dauw uit de veren waren, maar ook 's avonds laat nog altijd in het gemeentehuis bezig waren. Hij bracht min of meer excuus voor het feit, dat er door verbouwingen in het stadhuis zo vaak rommel door zijn dienst was gemaakt, maar kon dat weer goed pra ten, doordat de opdrachten daarvoor van hogerhand kwamen. Met dankbaar heid herinnerde de heer Souwerbren aan de oorlog toen Rhenen plat lag en in het nog overeind staande huis van de bode voor de versterking van de in wendige mens werd gezorgd, niet alleen voor zijn personeel, maar ook voor dat van de politie. „Mevrouw Meijer, gij was toen de moeder van ons allen", al dus de heer Souwerbren, die dankbaar heid uitsprak voor de hulp en goede De storm en langdurige regenval heb ben in Overberg talrijke dakpannen doen sneuvelen en kelders doen over lopen. Ook vele bomen moesten het ont gelden. In verband met de sterke wind begaf de heer Sluik, woonachtig aan de Haarweg en werkzaam in kamp Overberg, zich zondag lopend naar zijn werk. Onderweg probeerde hij zoveel mogelijk de grote plassen te ontwijken. Hierbij kwam hij echter zo ongelukkig te vallen dat hij bij nader onderzoek een bloeduitstorting en een gescheurde enkel bleek te hebben opgelopen. OPROEP Dezer dagen ontvingen wij een inge zonden stuk onder de titel „Sinterklaas gaf schop aan burgemeester", echter zonder ondertekening. Daar anonieme stukken door ons niet worden geplaatst, verzoeken wij de betrokken inzender zijn naam en adres op te geven, waarna wij tot plaatsing kunnen overgaan. (Red.) Het hele jaa door een pracht sorte ring vitrage overgordijnstoffen ook veel keus in Terlenka Gortstraat 39, Telefoon 2321 kruising met de Willem de Zwijgerlaan en de Kamperfoelielaan geen voorrang verleend aan een van rechts komende wagen. Ik kan niets tot mijn verdediging zeg gen, merkte Van A. op toen hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht te recht stond. Hoogstens kan ik vertellen, dat het uitzicht ter plaatse slecht is. Na mijn aanrijding zijn er strepen op de weg geschilderd ter waarschuwing. U bent Edenaar, dus u kon dat weten, dacht rechter v. d. Brand. Inderdaad, gaf verdachte toe, maar ik reed op dat moment maar 40 km per uur. Blijkbaar was dat nog te snel, zei de officier, mr. Tromp Meesters. Als het uit zicht zo moeilijk is moet u maar heel langzaam rijden of even stil gaan staan. Eis en vonnis 50,of 10 dagen. D., toneelspeler te Oosterbeek, werd vrij dag voor het Wagenings kantongerecht verweten, dat hij in zijn woonplaats met zijn auto niet voldoende rechts gereden had. Een tegenligger had hierdoor zo ver naar rechts uit moeten wijken, dat hij een uitstekende steen in de rechte, ver hoogde berin geraakt had. Het was een zeer smalle weg, vertelde verdachte, maar het was wel mogelijk el kaar normaal te passeren en op het mo ment, dat ik naast de tegenligger reed, was ik ook al weer uiterst rechts. Ik kan echter wel begrijpen, dat hij even door mij in verwarring is gebracht. Juist te voren had ik namelijk een voetganster gepasseerd, waardoor ik midden op de weg gekomen was. De schade aan zijn auto, veroorzaakt door die uitstekende steen, hebben we samen gedeeld. F. 30,of 6 dagen, eiste de officier. Rechter v. d. Brand vonniste met 25, of 5 dagen. samenwerking, ook namens de brand weer. De adjudant-groepscommandant van de rijkspolitie, de heer J. Zijlstra, om schreef de grote medewerking die de politie altijd ondervonden had van de heer Meijer en diens echtgenote. Uit dankbaarheid voor de vele goede jaren bood hij namens zijn korps een ge schenk aan. De gepensioneerd groepscommandant, de heer J. van Doesburg, had het af scheid niet graag over willen slaan. Ge durende vijfentwintig jaar had hij sa mengewerkt met het echtpaar Meijer en hijbekende onomwonden veel ge mak van beiden te hebben gehad. De heer Meijer stond altijd klaar, pakte mee aan wanneer dat nodig was, was politieman in nart en nieren en was voor niemand bang. Hij dankte voor alles wat beiden in de loop van de jaren voor hem hadden gedaan en voor de hartelijkheid van hem ondervonden. In de met bloemen versierde trouw zaal van het gemeentehuis, waar nu eens niet „getrouwd" werd, weerklonk gezellige muziek, terwijl het grote ge zelschap nog een uurtje onder het genot van een rokertje en een „drankje" bij een bleef. De heer Meijer dankte tenslotte mede namens zijn echtgenote voor alle harte lijkheid en de prachtige geschenken, hen beiden ten deel gevallen bij dit af scheid na de zovele jaren van hecht dienstverband met de gemeente Rhenen. (Vervolg van pagina 1) G., een jeugdige fabrieksarbeider uit Arnhem, had het gepresteerd om in de bebouwde kom van Oosterbeek met zijn bromfiets een snelheid van 50 km per uur te bereiken, 20 km boven de toege stane maximum snelheid dus. Vrijdag verscheen de jongeman voor het Wagenings kantongerecht, waar bleek, dat hij bovendien een trollybus rechts in gehaald had. De bromfiets was aanvankelijk door de politie in beslag genomen, maar later had G. hem toch weer terug gekregen. U wilt zeker betogen, dat dit de enige keer is dat u te hard gereden hebt, ver onderstelde de officier. Nee de tweede, antwoordde ver dachte met een onschuldig gezicht. De eerste keer kreeg ik vijf tientjes boete. 't Zou te toevallig zijn als u dan juist beide malen gesnapt was, vond mr. Leu- sink. Stellig overschrijdt u de maximum snelheid wel vaker. Eis 100,of 20 dagen voor het te hard rijden en 20,— of 4 dagen plus een ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar voor het rechts inhalen van de bus. Rechter v. d. Brand wilde deze ver dachte echter nog strenger aanpakken en daarom maakte hij er voor het eerste feit drie dagen hechtenis van. Het tweede vonnis luidde conform de eis. Vrijdag verscheen O., metselaar te Ede, samen met zijn echtgenote voor het Wa- geningse kantongerecht omdat zij beiden van de Bospoort te Ede de rijksweg over gestoken waren naar de Otterloseweg, terwijl een personenauto al dicht gena derd was. De bestuurder hiervan was er in geslaagd door krachtig remmen O. te ontwijken; mevrouw O. was echter nog juist geraakt. Zij had een hersenschud ding opgelopen, waar zij nog steeds niet geheel van genezen was. Ook kon zij, zoals dat meer voorkomt bij dergelijk letsel, zich niets meer van het ongeval herinneren. O. meende, dat alleen zijn vrouw, die even achter hem reed, de auto gehinderd had, doch de officier weersprak dit on middellijk. Als de automobilist niet geremd had zou u gegrepen zijn en was uw vrouw er misschien nog juist goed afgekomen, be toogde hij. U bent beiden onvoorzichtig overgestoken. Omdat het echtpaar al 178,— schade vergoeding aan de autobestuurder had moeten betalen en gezien het letsel, dat mevrouw O. had opgelopen, wilden offi cier en rechter het laten bij 10,— of 2 dagen voor ieder. Van A., garagechef te Ede, had, toen hij met een auto over de Verlengde Maan- derweg in zijn woonplaats reed, bij de (Vervolg van pagina 1) „O ja, die briefnou, daarin vroe gen ze of we een strook grond wilden verkopen voor de verbetering van het kanaal-talud, maar", zegt ze met stem verheffing over de brug die door ons vijven werd gebruikt, praatten ze niet. Afijn we wisten wel dat de brug er uit moest maar we dachten dat ie er wel weer in zou komen. De andere vier zagen er geen kwaad in en tekenden, maar wij deden het niet. Wij zeiden: we willen het wel verkopen maar dan zwart op wit dat de brug weer terug komt. Wat dacht U? - nee ze tippelden er niet in. Weet u wat ze wel zeiden?" en tegelijk joeg ze een paar keffende hon den weg - „dat we een pad vóór langs de huizen zouden krijgen naar de nieu we betonnen brug die iets verderop ligt. We zouden ermee akkoord gegaan zijn, maar één van de bewoners hield dat tegen. Hij had altijd vrij gezeten en wilde nu geen pad strak langs zijn huis hebben. Hij had gelijk ook!" Ze vertelt zonder onderbreking door. Dat de mensen van Prov. Waterstaat op zekere dag de brug afbraken en dat ze het water van alle viezigheid ontdeden. Dat ze er nachtmerries van gekregen had en dat het vechten tegen de bier kaai was. „De hele Grift heeft mooie schuin af lopende kanten gekregen maar dat stukje dat wy niet wilden verkopen, dat laten ze zitten. Ze hebben ons van alle kanten gedreigd maar nu 't puntje by 't paaltje komt durven ze het niet eens te onteigenen. Ach wat, daar steekt iets achter." Ze liep weg van het water en bepaal de haar aandacht bij de nieuwe uitweg: een modderpad bezaaid met stenen naar de Grebbeberg. „Ja nou willen ze ons achteruit heb ben, naar een onverlichte weg en door andermans tuinen. De kinderen kan ik 's avonds niet wegsturen - geen school, geen catechisatie, ze blijven overal van verstoken." Ook de andere bewoners zijn niet te vreden met deze situatie. Men sprak en schreef naar gemeente, Prov. Water staat in Utrecht - men redeneerde met ingenieurs en hoofd-ingenieurs, doch steeds weer strandde men op het grote probleem: wie was eigenaar van de brug? De vijf families staan op het stand punt dat de brug particulier eigendom is. Hoewel in de oudste archieven niets van deze houten bruggen te vinden is, beroept men zich, op het feit dat het onderhoud altijd ten koste van de parti culieren is geweest „Desnoods willen wij zelf nog wel bijdragen aan de kos ten van wederopbouw, maar de brug moet weer terug." Prov. Waterstaat daarentegen ver klaart dat op juridische gronden is uit gezocht dat de brug in geen geval eigendom kan zijn van particulieren. Prov. Waterstaat heeft uiteraard een geheel andere zienswijze. Een bevoegd ambtenaar verklaarde dat vrijwel ieder een medewerking had verleend aan het uitbaggeren en verbeteren van de Grift, uitgezonderd dan de enkelingen die de brug terug wilden hebben. „Dc bruggen konden onmogelyk bltf- ven liggen in verband met het feit dat zy de doorbraak van het water ver sperden. Er was steeds een opeenho ping van vuil en bovendien waren het krotten van bruggen." Volgens deze zegsman kunnen de be woners geen enkel commentaar leveren, aangezien zij een redelijke uitweg heb ben naar de Grebbeberg. „Zoals bij de meeste vernieuwingen moesten wij ook hier op sommige momenten de knoop doorhakken. We hebben zelfs een pad willen aanleggen om tegemoet te komen in het gemis van de brug, maar door onderlinge onenigheid van de betrok kenen kon ook dit niet gerealiseerd worden", aldus in het kort de mening van Prov. Waterstaat. De Grift is zich blijkbaar niet bewust van de strijd die boven haar hoofd woedt Zij heeft alle turfschepen van vroeger gekend, zag talloze houten bruggetjes in het water weerspiegeld en zij wacht nu geduldig op de overwin ning van één der partijen

De Vallei | 1960 | | pagina 2