DE Ruim een ton tekort op gemeente begroting 1961 SCHERPENZEEL AMERONGEN Foto's toonden aan dat gendarmen aanvielen Ab van Manen (IJsclub Rhenen) naar ZuidBeieren RENSWOUDE 79-10% 65-10% 49-io% DORIT OLIVER ARAM De rode burcht van Iph anca VOOR DE BOER Vol schrille tegen stellingen Door St. Nicolaas gehavend VC Veenendaal kansloos tegen ZVC/KV TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 Nr. 97 FANTASIELOZE VERZAMELING CIJFERS Financiële nood Opper Reedijk in het zilver Wilde tribunaal de gemoederen kalmeren SCHAATSSPORT RHENEN Beroep op particulier initiatief voor vaste ijsbaan St. Nicolaas bracht bezoek aan Renswoude Toiletpapier SUIKER KRANSJES 2 pakken LUCIFERS Piccalilly 39-10% PROFITEER! Gerookt mager spek 100 gram nü 35 -10% Palingworst 100 gram nü 39-10% Biografie Enkele actuele veevoedings zaken BEROEPSSPORT IN ENGELAND Robson's budget De gemeentebegroting voor 1961 hebben burgemeester en wethouders van Khenen gereed. De stukken zijn inmiddels aan de raadsleden ver zonden en zullen in de vergadeing van dinsdag 20 december aan de orde worden gesteld. Het voorlopig tekort op de gewone dienst bedraagt 107.500,—. De begroting is opnieuw een fantasie loze verzameling van cijfermateriaal geworden. Behoudens enkele kapitaals- werken, waarvoor in de loop van het nieuwe jaar waarschijnlijk kredieten zullen worden aangevraagd, betrekking Dinsdag 6 dcc. herdacht C. Reedijk, geboren 15 maart 1912 te 's-Gravendeel, de dag dat hij 25 jaar geleden in politie dienst trad. Reedijk begon zijn loop baan bij de politie op 6 dec. 1935 bij de toenmalige politietroepen. Na een dienst van ongeveer vijf jaren ging hij, zoals toen gebruikelijk, over naar de rijks- veldwacht. Gedurende de bezetting werd hij bij de marechaussee ingedeeld. Na de be zetting werd hij ingedeeld bij het nieuw opgerichte korps rijkspolitie, waar hij respectievelijk dienst deed te Zaltbom- mel, Hedel en Epe. In de maand januari 1960 werd hij overgeplaatst naar Scher- penzeel in de functie van opperwacht meester groepscommandant. Ter ge legenheid van dit jubileum kwam de overste Jhr. A. M. C. Mollerus hem na mens de groepscommandanten op vrij dag j.l. feliciteren en overhandigde hierbij een gratificatie en een vierkleu renpotlood. Namens het gemeentebe stuur werd de jubilaris op dinsdagmor gen ten gemeentehuize door de burge meester mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg gefeliciteerd en 's avonds door de wachtmeester Dam, namens het beroeps- en reservepersoneel, ter wijl hier eveneens cadeaus werden aan geboden. De jubilaris dankte voor de vriende lijke woorden en de geschenken en hoopte op een nog vele jaren voortdu rende prettige samenwerking. hebbende op de verbetering van enkele wegen, is dit financiële stuk, met de diverse bijlagen zoals de begrotingen voor de dienst gemeentewerken, het ge meentelijk woningbedrijf, het grondbe drijf en de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg, ongeveer een geclicheerd beeld van voorgaande jaren. De bouw van een openbare en een kleuterschool te Rhenen en de aanleg van een sportterrein in het dorp Eist zijn eigenlijk de enige spectaculaire punten. Het gemeentebestuur zal kennelijk wel anders willen, maar het is blijkens het preadvies aan handen en voeten ge bonden. Het laat doorschemeren, dat het nog steeds financiële nood is bij de gemeentebesturen en dat een uiterst voorzichtig beleid is geboden. Er wordt gespeculeerd op de totstandkoming van de nieuwe wet, regelende de fnianciële verhouding tussen rijk en gemeenten, waarbij de hoop wordt gekoesterd, dat dan de begroting voor het komende jaar - echter na een rigoureuze wijzi ging - ongeveer sluitend zal zijn. Van een wat ruimere armslag wordt niet gesproken. Ook op déze begroting staat geen sporthal. Er is ook geen bejaardencen trum op te vinden, of een aanwijzing in één van deze beide richtingen. Over dit laatste onderwerp werd al gesproken bij de behandeling van de begroting voor het lopende dienstjaar. Trouwens nog meer van hetgeen toen allemaal naar voren is gebracht, is niet ver wezenlijkt. Het is en blijft een sober geheel met een beperkt programma. GESPAARD Bij de Nutsspaarbank te Scherpenzeel werd gedurende de maand november 1960 ingelegd 14.986,56 terugbetaald! 21.107,36 Tien nieuwe boekjes werden uitgege ven en het tegoed van de inleggers be draagt thans 691.445,44. FRESCO S ONTDEKT IN ZUTPHEN. B\j het verwijderen van een pleisterlaag van een muur in een oud fabriekspand in Zutphen zijn enkele fresco's tevoorschijn gekomen, die vermoedelijk uit de vijftien de eeuw dateren. Onderzocht zal worden of restauratie mogelijk is. Foto: Arbeiders maken de muurschilde ringen vrij. UITSLAG LOTERIJ KANARIETENTOONSTELLING De prijzen van de loterij, die ter ge legenheid van de tentoonstelling van ka- nariefokkersvereniging „De Gelderse Val lei" werd gehouden, zijn gevallen op de 368, 457, 128. De winnaars kunnen de prij- nummers: 491, 442, 441, 275, 107, 292, 378, zen afhalen bij de heer J. v. d. Weerd, Beatrixstraat 74 alhier. VAARDIGHEIDSPROEVEN Onder auspiciën van het Kon. Ned. Gymn. verbond zullen ongeveer 60 jeugd leden op 7 december jeugdvaar- heitfaproeven afleggen. Deze proeven be staan uit het turnen aan diverse toestel len en het nemen van een hindernisbaan. Voor het verkrijgen van het gewone vaardigheids-diploma zullen 60 gevorder de leden hun prestaties tonen aan een deskundige jury, bestaande uit leden van het Kon. Ned. Gymn. Verbond. Voor beide groepen is het toekennen van een diploma afhankelijk van het aan tal punten, dat door de verschillende prestaties kan worden behaald. BEJAARDENTEHUIS ZAL RIDDERHOF GENOEMD WORDEN Het bejaardencentrum waarvan de bouw op de hoek Holleweg-Kon. Wilhel- minaweg al behoorlijk opschiet zal de naam Ridderhof krijgen. Dit heeft een commissie uit de Stichting Algemene Be jaardenhuisvesting Amcrongen besloten. Enige tijd geleden werd er gelegenheid gegeven voor de Amerongers een passen de naam voor het centrum op te geven. In totaal kwamen 42 namen binnen van 24 inzenders. De commissie bracht het volgende advies uit: 1. De Ridderhof; 2. Welgelegen; 3. de Amerhorst. Met alge mene stemmen heeft het bestuur de eer ste naam n.l. Ridderhof gekozen. Deze naam werd in twee inzendingen genoemd en wel door mej. G. van Lienden, Kon. Wilhelminaweg 91 en door de heer G. J. van Barneveld, Imminkstraat 4. Elk dei- inzenders ontvangt een boekenbon ter waarde van 15, Vier foto's veranderden volledig het verloop van het barricaden-proces te Parijs. Hieraan hebben Lagaillarde, Desmarquet en Perez hun voor lopige vrijheid te danken. De foto's bewezen voldoende dat hun Schuld niet zo groot was als men aanvankelijk dacht. De rechter van instructie, noch de verdediging kende het bestaan ervan. De zitting liep ten einde. Gardes, ex- chef van het psychologisch bureau van Algiers, die men aan het ondervragen was, had het woord genomen: „Te dertien uur, de 24ste januari werd tussen Ortiz en generaal Challe een of ficieel verdrag getekend, waarin besloten werd, dat geen van de twee partijen ge weld zou gebruiken.„Beloof me", zei ge neraal Challe, „dat U zich geen meester zult maken van de publieke gebouwen, en ik zal in geen geval de gendarmen op U afsturen". De grote vrees van de autoriteiten was een nieuwe bezetting van het gebouw van de Délégation Générale, zoals de der tiende mei 1958. Met dit verdrag hoopte men zulks te voorkomen. Ab van Manen, het nog jeugdige lid van de Rhenense IJsclub, wordt met een groep van ongeveer vyf en twintig schaatsenrydcrs uit ons land door de N.V.B.H.S. uitgezonden naar Innzeil in Zuid-Beieren, waar op 8 en 9 januari internationale schaatwedstryden worden gehouden voor junioren met deel nemers uit Italië, Oostenrük, Duitsland, Nederland en Zwitserland. De uit zending van Van Manen werd bekend op de zaterdag in hotel „Het Wapen van Rhenen" gehouden jaarvergadering van de Rhenense IJsclub, waar een be stuursbesluit, om in de kosten van uitzending bij te dragen, door de vergade ring werd bekrachtigd. Van Manen maakte al enige tijd deel uit van de trainingsgroep, die onder leiding van de heer D. W. de Jong, voorzitter van de vereniging en gediplomeerd schaatscoach de droog- training op de Grebbeberg leidt. Van DEMONSTRATIE KEUKENAPPARATEN Op uitnodiging van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen gaf een firma uit Amsterdam woensdagavond in café Marktzicht een demonstratie van moder ne keukenapparaten waarvoor grote be langstelling voor bestond. Waar zoveel gesproken wordt over een vijfdaagse werkweek, zei de presidente mevr. Zwaan in haar openingswoord, liggen hier mis schien wel mogelijkheden voor de toe komst van de huisvrouw. Na het zingen van het Bondslied gaf zij het woord aan de spreker, die allerlei wetenswaardigheden over het koken van vroeger en nu vertelde. Op vlotte wijze werden diverse gerechten op moderne wijze klaargemaakt en alle aanwezigen werden in de gelegenheid gesteld om de resultaten te proeven. Ook de huishoud- machine had ieders bewondering. In een handomdraai kwamen de lekkerste din gen voor de dag. Namens alle aanwezigen dankte de presidente voor deze leerzame avond. GEWIJZIGDE KLM DIENST REGELING GEDURENDE A.S. FEESTDAGEN Met het oog op de Kerstdagen en de jaarwisseling, zal de KLM zoals ieder jaar, in de periode van 22 december 1960 tot en met 2 januari 1961 haar dienstregeling aanzienlijk wijzigen. Een groot aantal vluchten komt in deze periode, voornamelijk op le en 2e Kerstdag en op Oudejaars- en Nieuw jaarsdag te vervallen, terwijl ook een aantal diensten vervroegd resp. ver traagd zullen worden uitgevoerd. Deze gewijzigde dienstregeling heeft voornamelijk betrekking op de lijnen naar Noord- Midden- en Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, en een groot aantal Euro pese diensten. De diensten naar het Na bije- Midden- en Verre Oosten zullen, op een enkele uitzondering na, geheel volgens dienstregeling worden uitge voerd. de trainingsprestaties in Innzeil zal afhangen of Van Manen aldaar in de wedstrijdploeg zal uitkomen voor Ne derland. In ijsclubkringen heerst be grijpelijk grote spanning. De heer Van Manen werd staande de vergadering veel succes toegewenst. Een ontwerp statuten en huishou delijk reglement werd ongewijzigd vastgesteld, waarop thans Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd, teneinde voor de vereniging rechts persoonlijkheid te verkrijgen. Van het in z'n geheel aftredende bestuur werden herkozen: voorzitter D. W. de Jong; secretaris-penning- meester A. J. Bovenschen en commis saris P. van Lent, terwijl in de plaats van de commissarissen A. Th. Onink en Nienhuis werden gekozen de he ren J. Baars en J. Mulder. Beide nieuwe bestuursleden hebben de elf stedentocht op hun naam staan, ter wijl de heer Mulder wegens twintig jarig lidmaatschap van de N.V.B.H.S. de ere-speld dezer organisatie ver wierf. De heer J. A. Leccius de Rid der bleef technisch adviseur. Uitvoerig werd tenslotte van ge dachten gewisseld over de mogelijk heden van een vaste baan op een daartoe geschikt stuk van „De Blau we Kamer" in de Grebbe. Het vernieuwde bestuur hoopt hier in te slagen met medewerking van het particulier initiatief, nu een po ging om aan geldmiddelen te komen met een beroep op het gemeentebe stuur van Rhenen is mislukt. Sint Nicolaas cn zijn knecht hebben een tweedaags bezoek aan Renswoude ge bracht. Donderdagmorgen was de Gocd- heiligman op de Kleuterschool waar vooral een vrolijke Piet voor een onver getelijke morgen zorgde. De kleintjes kregen ieder een cadeau en werden rij kelijk getracteerd. In Rehoboth zaten vrijdagavond meer dan veertig grote kinderen op de Sint te wachten. Het waren de Renswoudse be jaarden die op uitnodiging van het Roode Kruis een gezellige St. Nicolaas-avond beleefden. De voorzitter van het Roode Kruis ds. Renkcn opende de avond en gaf vervolgens het woord aan Sinterklaas die een vracht speculaaspoppen uit Span je had meegebracht. „Ons Genoegen" verleende muzikale medewerking en de Sint bleek bijzonder tevreden over de zangcapaciteiten van de aanwezigen. Het burgemeestersechtpaar werd verrast met een grote mand met eieren. De plaatse lijke Ver. voor Vrouwelijke Hulpverle- Na 2 januari a.s. zullen alle diensten ning verzorgde op voortreffelijke wijze weer normaal worden gevlogen. de tractatie bij de koffie. Te 17 uur was het nog steeds van kracht. Ortiz had woord gehouden. De manifestanten bedreigden nooit de Délé gation Générale of een ander publiek ge bouw. Maar Challe hield geen woord. Te 18 uur kreeg een regiment mobiele gendar men order het Plateau dps Glieres schoon te vegen. En dit schoon vegen eiste 20 doden op", eindigde Gardes. Hij trok vier foto's uit zijn zak, gaf ze aan de president en schreeuwde: „Hier hebt U het bewijs, dat de gendarmen een manifestatie hebben aangevallen, die ab soluut niet dreigend was". Het tribunaal heeft de foto's onder zocht. Zij spreken een duidelijke taal: Foto 1: Zondag 24 januari te 17 uur. Op het Plateau des Glieres, waar de in gang van de Délégation Générale is, zijn de manifestanten zeldzaam en rustig. Het gros van de manifestatie heeft zich een paar honderd meter verder geconcen treerd, waar de luidsprekers van Ortiz zich bevinden. Foto 2: Vijftig minuten later, enige ogenblikken voor het drama. Gendarmen beginnen zich in een hoek van de Pla teau des Glieres te verzamelen. De ma nifestanten zijn nog steeds zeldzaam. De Délégation Générale is niet bedreigd. Foto 3: 18 uur. De gendarmen vallen aan en verdrijven de enkele manifestan ten, die men even goed voor rustige wan delaars had kunnen nemen. Op de foto staat een van de soldaten aangetekend met een kruis. Volgens militaire experts is zijn houding die van een granaatwer per. Foto 4: De aanval van de gendarmen gaat verder. Het vuren is begonnen. Algerië vraagt zich af wat er achter de vrijlating van Lagaillarde, Desmarquet en Perez schuilt. De nationalisten kun nen niet geloven, dat het zonder meer een besluit is van het tribunaal, in alle vrijheid genomen. Sommigen menen, dat de rechters hiermede wilden aantonen dat zij zich buiten elke politieke kwestie wensen te houden. Anderen, dat men met dit besluit de gespannen gemoederen hoopt te kalmeren voor het bezoek van de Gaulle aan Algerië, rond 15 december. löMtoftii# bij 1 pak RIJST voor 56-10% 250 gram TUTTI-FRUTTI rose 4 rollen van 80 voor koekje met 10% 250 gram voor 47 -10% bij elk blik Bruine bonen voor 82-10% een pot van 55 voor Alleen De Spar biedt u een groot assortiment fijne vleeswaren voor voo rdeelprijzen èn 10% korting! Kopen bij De Spar is sparen bij de koopl Werkelijk voordeel -10% korting - 100% kwaliteit Uw vraag op kookgeblcd li wolkom aan Radio Luxomburg, Postbus 208, Amsterdam. Elko dag e«n kans om da geldpot te winnen. Uitzending: alk# morgan om 10.30 uur. golflengte 208 meter, luister) Haar vader is bouwingenieur en haar moeder is professor. Toen ze 4 jaar was mocht ze een solodans maken voor Koning Peter II van Joegoslavië. Dorit Cliver werd op 10 januari 1936 in Novi Sad in (Joegoslavië) geboren. In 1954 deed ze haar eindexamen in Instanbul. In 1956 begon ze in München met haar tolkstudie. Daarna heeft ze in Schwabing en Hamburg gezongen. Tijdens de vakantie in Italië werd ze door de componist Lotar Olias ontdekt. Snel daarop volgde de eerste grammofoonplaten-opnamen en haar eerste optreden voor de Norddeutschen Rundfunk. Haar hobbys zijn: auto's, dieren en jeugdproblemen. Wat moet dat wel voor een vrouw zijn die toen ze 4 jaar oud was al voor het hof danste en die zo vaak zij kan een dierenasyl bezoekt en zich met jeugdpro blemen bezighoudt. Die in heel Europa bekend is, 8 talen spreekt, een stem heeft als een veredelde tijgerkat - en toch pas 23 jaar oud is. Het is Dorit Oliver, een zangeres van topformaat, die volgens haar pas een Joe goslavische is, maar wier werkelijke woonplaats de hele wijde wereld is. JEUGD AAN DE OEVER VAN DE DONAU Dorits jeugdherinneringen zijn vast ver bonden aan de Batschka, een landstreek aan de Joegoslavisch-Hongaarse grens. In de hoofdstad van de Batschka in Novi Sad zag zij op 10 januari 1936 het levens licht. Haar vader was bouwingenieur in deze welgestelde, een uur rijden van Bel grado verwijderde Donaustad, waar haar moeder juist in die tijd haar eerste ar tistieke succes boekte n.l. als schrijfster en als beeldhouwster. Van haar moeder erfde Dorit haar ar tistieke neigingen. Het eerste hoogtepunt bereikte zij al in 1940, toen ze 4 jaar oud, voor het hof van Koning Peter II van Joegeslavië mocht dansen. Haar moeder werkte toen namelijk nog als privé lera res aan het hof en het werd do kleine Dorit toen al duidelijk, dat het geluk niet alleen in de Batschka te vinden is. Al heel vroeg verliet Dorit met haar ouders Joegeslavië. Zij woonde in Italië, Frankrijk, Griekenland, Turkije, ja zelfs in Egypte en in Jordanië. DE ERNST VAN IIET LEVEN MOET BEGINNEN Zo leerde zij in de loop der jaren 8 talen en deed ondertussen in 1954 in Tur- (6) „Een gezellige boel is het hier beslist niet!" merkte Presto fluisterend op. „En die oude rommel pot zegt ook geen woord meer dan nodig is!" De rommelpot had inmiddels de poort gesloten en kwam nu naar hen toe. „Ge kunt de paarden op stal zetten", zei hij. „Stalknechts zijn er niet, dus ge zult ze zelf voer moeten geven!" Er is nog wel haver!" „Maar wie woont hier dan?" vroeg Aram verbaasd. De ander keek hem strak aan. „Ik!" gromde hij, op zo'n toon, dat Aram voorlopig van verdere vragen afzag. De stallen waren even ver laten als het binnenplein. Er was geen dier te zien, hoewel er hier en daar nog bertekkelijk vers stro lag. Presto had in een ogenblik een nog half volle haverkist ontdekt. „Vreemd", merkte Aram pein zend op, terwijl hij zijn rijdier verzorgde. „Dit alles duidt erop, dat de burcht kortgeleden nog bewoond was. Het kan onmogelijk lang geleden zijn, dat deze stal in gebruik was! Het staat mij hier hoe langer hoe minder aan!" (Wordt vervolgd) kije ook eindexamen. Het grootste deel van haar schooltijd bracht zij door op kloosterscholen. Haar moeder, die welis waar zelf vol artistieke onrust was, was er desondanks erg op gesteld haar doch ter een gedegen opleiding te geven en zei op Dorits 18e verjaardag tegen haar enige dochter: „Zo liefje, nu is het afge lopen met je zingen en dansen. Nu be gint de ernst van het leven!" VOOR DE EERSTE MAAL OP TOURNEE In 1956 trok Dorit naar Duitsland waar zij in München de Tolkenschool ging be zoeken. Na 2 semesters kon zij het niet meer uithouden. Zij zong in Schwabing, kreeg daarna haar eerste engagement voor een tournee door Oberbayern doch maak te ondertussen ook haar derde semester af en keerde weer naar Schwabing te rug. ZE KWAM, ZONG EN OVERWON Nooit heeft Dorit echt zanglessen ge had maar ze heeft die ook niet nodig. „Ik moet eenvoudig zingen als ik mu ziek hoor", zegt ze zelf en haar blauw groene ogen fonkelen als die van een tijger bij avond. Een paar maanden geleden ging Dorit met haar moeder naar de „Galerie Zwo/ Vier". Daar speelde een combo en na tuurlijk kon Dorit zich niet beheersen en zong met het orkestje een tweetal Spaanse liedjes. Prompt werd zo door de „Galerie Zwo/Vier" geëngageerd. Dorits grootste geluk zijn dieren - spe ciaal dieren die verlaten zijn en geen huis meer hebben. In alle steden, waar Dorit de laatste jaren heeft gewerkt, was zij een regelmatige bezoekster van het dierenasyl en zij trok zich vooral het lot aan van straathonden en verwilderde katten, die er volgens haar het ergste aan toe zijn. Zelf heeft ze geen huisdie ren, want hoewel ze graag een hondje zou willen hebben, wil ze het dier niet aandoen de hele dag in haar garderobe te moeten zitten en naar de muziek te luisteren. Dorits tweede hobby zijn auto's, speci aal heel snelle auto's. Vroeger reed ze in een Porsche, tegenwoordig rijdt ze in een vierpersoonswagen, waar ze helaas geen scherpe bochten mee kan nemen. En tenslotte Dorits derde hobby: Jeugd problemen. Ze koopt ieder bock dat han- deld over de psyche van de jeugd. Op de vraag of ze ook aan sport doet, is haar antwoord: „Nee, ik hoef niet aan de slanke lijn te doen". Hier zijn dan haar grote sucessen: „Bongo-Boy", de geschiedenis van een klein schoenpoetsertje uit Harlem, en „Du bist gut zu mir", het lied van een vrouw, die de kleine zonden van haar vriend met de mantel der liefde bedekt. Ook voor de Norddeutsche Rundfunk Hamburg heeft Dorit liederen in verschil lende talen gezongen. De componist Lotar Olias, die Dorit toevallig in zijn vakantie ontdekte, heeft hier dus blijkbaar een goede greep mee gedaan. de krachtvoergift een grotere rol speelt dan de ruwvoederkwaliteit. Een artikel van prof. 't Hart over het verband tus sen zomerweer en wintermelkproduktie bevestigt dit. De wintermelkproduktie gaat nl. op en neer met de kwaliteit van het ruwvoer. Als het economisch verant woord is en de krachtvoergift wordt aan gepast aan de ruwvoederpositie zijn deze schommelingen grotendeels op te vangen. Behalve de hoeveelheid is ook de kwa liteit van het ruwvoer voor de aanpassing van het krachtvoer van veel belang. De ZW in hooi en kuil ligt nü een flink stuk lager dan vorig jaar. Het eiwitgehalte verschilt niet. Er is daarom een gerede kans dat - ook bij flinke hoeveelheden ruwvoer - produktieve koeien te weinig ZW zullen ontvangen. Dat betekent: ei- witarm krachtvoer gebruiken, vooral bij koeien die veel melk geven! A-meel, B- meel, pulp, e.d. zijn voedermiddelen die in de melkveevoeding in de winter 1960- 1961 een belangrijke rol moeten spelen. Ook in ander opzicht valt de kwaliteit van het ruwvoer vermoedelijk tegen. Het vochtgehalte van de vele kuilen is hoog, het gehalte van koolhydraten is vermoe delijk laag. Daar de meeste boeren liever wat hooi overhouden dan kuil is er een redelijke kans dat nu en dan grote hoe veelheden kuilvoer van matige kwaliteit zullen worden gevoerd. Dat betekent een grote vochtopname en daardoor een gro tere kans op extra mineralenverlies met de te dunne mest. Als dan bovendien bij zulke kuilrijke rantsoenen niet gezorgd wordt voor voldoende ZW-aanvoer be staat een grotere kans op het optreden van slepende melkziekte. Samenvattend kan gezegd worden dat de ruwvoederpositie in kilogrammen bij zonder gunstig is, maar dat in kwalitatief opzicht enkele punten de speciale aan dacht van onze veehouders vragen. Met name de soort krachtvoer, de ZW-aan- vulling en de mineralenvoorziening moe ten voortdurend in het oog worden ge houden. De veevoeding vertoont ieder jaar een ander beeld. De grondtrekken biyven de zelfde, maar de details wyzigen zich voortdurend. De tegenstelling tussen 1959 en 1960 is in dit opzicht wel heel groot. Tegenover de alarmerend kleine ruwvoc- dervoorraden toén, ongehoord grote voor raden nü. Tegenover voer met een uitste kende voederwaarde toén, voer van am per gemiddelde kwaliteit nü. Ook op eco nomisch terrein hangen de bordjes nu an ders dan in 1959, al is de tegenstelling daar niet zo extreem groot. Deze drie punten samen moeten voor de veehouder aanleiding zijn om de voe ding van het vee nü anders in te richten dan in de stalperiode 1959-1960. Allereerst iets over de prijsverhoudingen. Het is be kend, dat de prijsverhouding krachtvoer - melk de grootte van de krachtvoergift mede bepaalt. Welnu, op het ogenblik is de prijs van 1 kg B-meel ongeveer 32 cent en brengt 1 kg melk met ongeveer 4»/« vet inclusief de verstrekte voorschotten ca 25 cent op. In de herfst van het vorig jaar bracht diezelfde kg melk meer op, dan 1 kg krachtvoer kostte. De greiv waarbij 1 kg krachtvoer extra, nog ren dabel gemaakt kan worden, is nu veel eerder bereikt. Globaal genomen zal voor 1 kg extra krachtvoer 1V» kg melk extra terug moeten komen, wil deze handel wijze economisch verantwoord zijn. Zal de krachtvoergift daarom lager kunnen zijn, een daling van het krachtvoerge- bruik is bovendien mogelijk door de zeer gunstige voederpositie. Enkele uitgewerk te voederplannen in een weidegebied ga ven aan, dat per stuks grootvee per dag meer dan 15 kg hooi en meer dan 25 kg kuil beschikbaar zijn. Dit betekent, dat het vee zoveel ruwvoer kan krijgen, als het hebben wil en dan nog zal cr over blijven. Een groter deel van de melkpro- duktie zal dus met eigen voer kunnen worden geproduceerd, dus: de kracht voergift kan lager zijn. Met nadruk wijzen wij hier op de nood zaak de krachtvoergift aan te passen aan de ruwvoederpositie. Steeds weer doet men bij stalvoedercontroles de ervaring op, dat de traditie bij het vaststellen van Worden alle beroepssporten in Engeland zo slecht betaald als voetbal? Om u enig idee te geven van de vaak bizarre tegen stellingen tussen de verschillende spor ten in het Verenigd Koninkrijk geven wy u als voorbeeld wat een beroeps golfspe- lcr binnen een jaar zou kunnen verdie nen. Naast zijn leraarschap kan de prof gol fer een aanzienlijk inkomen bij elkaar slaan in de vele toernooien. De voorlopige prijzenpot voor volgend seizoen bedraagt nu al 630.000,Dat betekent, dat een golfspeler, die op het goede moment in vorm is, binnen een paar dagen 10.000, in de wacht kan hebben gesleept. De gro te drankfirma's hebben heel gped door welke waarde reclame heeft op deze mon- stertoernooien. Een wijnfirma stelde 10.000,aan prijzen beschikbaar, een brouwerij 50.000,een whiskey-stoke- rij nog eens 50.000,—. In feite is het zo, dat er te weinig toernooien zijn om alle prijzenaanbiedin- gen te kunnen verwerken, zodat er een wachtlijst moest worden aangelegd. Daar om gaan de industrieën hoe langer hoe meer tegen elkaar opbieden ten gun ste van de golfspeler. Rond toerende golfers kunnen nu al wekelijks van maart tot oktober een prij- zenbedrag van in de duizenden guldens bij eenslaan. Een golfspeler met een beet je geluk kan 100.000,— per jaar in de wacht slepen. Een profvoetballer kan hooguit 240,— per week verdienen en dan heeft hij ont zaggelijk veel geluk gehad. Tot slot het weekbudget van Bobby Robson, internationaal, halfspeler van Blackburn Rovers, met een weeksalaris van 200,—. Huur, onderhoud huis e.d40, Gas, licht, kolen 10, Huishoudgeld (man, vrouw en 2 kinderen) 80, Kleding 15, Uitstapjes (1 maal in de week bioscoop) 5,— Onderhoud auto 20, Was 2,50 Krant 1,50 Totaal 174, (UitSportkroniek) HONORERING HUISARTSEN BIJ ALG. ZIEKENFONDSEN De Ziekenfondsenraad heeft zijn goed keuring verleend aan een overeenkomst tussen de huisartsenorganisatie en de organisatie van algemene ziekenfond sen, waarbij de navolgende honorering voor het jaar 1961 is tot stand gekomen. Voor de eerste 2000 verzekerden, die ten name van een huisarts staan inge schreven, is het bruto-honorarium (net to-honorarium en kostenvergoeding) verhoogd van 12,04 tot 12,85 per ver zekerde per jaar. Voor alle volgende verzekerden van 8,85 tot 9,45. Voorts is voor apotheekhoudende huis artsen het bruto-honorarium voor de door hen verleende farmaceutische hulp verhoogd van 4,36 toqt 4,55 per ver zekerde per jaar. De honorering voor door huisartsen aan verzekerden verleende verloskun dige hulp, die sinds 1958 60,— be draagt, is op 75,gebracht. De meerdere uitgaven der zieken fondsen als gevolg van de nieuwe over eenkomst worden voor 1961 begroot op totaal 7.350.000,-, namelijk 5.700.000,- voor de wettelijke verzekering (ver plichte en bejaardenverzekering) en 1.650.000,- voor de vrijwillige ver zekering. Hoe weinig clement de competitie-leider der NeVoBo tegenover VCV is, onder vond het dameshoofdklasseteam zaterdagavond, toen het, ondanks het rond waren van de Goedheiligman, toch de verre reis moest aanvaarden naar Rotter dam om te spelen tegen ZVC/KV. Wil Versteeg en Cor Kruidenier konden de aantrekkingskracht van staf en my ter niet weerstaan en moesten worden ver vangen door Annie van Peursen en Els Kets. Zonder twyfel was dit een ernstige handicap voor de Veenendalers. Nog niet eens in de eerste plaats om de - ongetwijfeld geringere - capaciteiten van de reserves, doch vooral ook omdat het teamverband volkomen zoek bleek. ZVC/KV, dat in de vorige competitie zowel uit als thuis van VCV verloor, kon hierdoor een al te gemakkelijke zege boeken: 3-0. De kans, dat VC Veenendaal reeds in de volgende wedstrijd er in zal slagen punten te verzamelen is gering. In Am sterdam spelen de Veenendaalse dames n.l. tegen Boemerang, dat momenteel vijf internationals in de gelederen heeft en dit gehele seizoen nog geen set heeft verloren. Vorige week rekenden zij op keiharde wyze af met de kampioens illusies van REVA, dat met 15-3, 15-4, 15-11 werd geklopt. Mocht VCV tot een redelijke score kunnen komen, dan is dat reeds verdienstelijk, doch niemamj mag zich verwonderen als ook dat niet zou gelukken. Uitslagen van deze week: Dames Hoofdklasse: ZVC/KV VC Veenendaal: 3-0. Setstanden: 15-6; 15-8; 15-13.

De Vallei | 1960 | | pagina 3