DE VALLEI 25 o4lLe perken te buiten Spaar ons dat! REUZE RIJST GRATIS Pak KOKOSWAFELS PUDDINGSAUS voor 27 cent sl6chis 50 cent ^'J 'n pakje vanillecrèmepudding G0UDMERKCACA0 MARGARINE ct Altijd een kassabon voor 10%> korting. Weer of géén weer Waar en hoe wonen onze kinderen? GEVAREN VAN DE RANDSTAD Voor de Jeugd WINTERGEVAREN (in.) Met melk meer mans Huizenzee Mierenhoop Elk derde pak Neem het tweede pakje erbij voor slechts 33 cent Elk derde pakje Oók bij de weekredames FEUILLETON In dit jaargetijde behoort regen niet bepaald tot de uitzonderingen. In een regenbui rijdt u vanzelfsprekend extra voorzichtig. Allerlei gevaren dreigen, wanneer het asfalt u tegemoetspiegelt. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt u echter, óók aandacht aan uw medeweggebruikers (lotgenoten in de regen) te besteden. Spaar voetgangers en berijders van twcewiélers een on verwacht en ongevraagd stortbad! GROOT BRITTANNIE BEREIDT ZICH VOOR OP SONGFESTIVAL De B.B.C. is reeds begonnen met plan nen te maken voor het Eurovisie Song Festival 1961. Zoals in vorige jaren zal de B.B.C.- televisie met een nieuw en nog niet ge publiceerd Brits liedje voor het festival aan het festival meedoen. Het festival wordt op 25 maart a.s. in Cannes ge houden en zal tegelijktijdig door dertien Eurovisielanden worden uitgezonden. Een nationale Britse jury zal het lied je beoordelen, dat op 15 februari voor de t.v. zal worden voorgedragen. De liedjes in dat programma zullen wor den ingediend door drie van de grote grammofoonplaten maatschappijen in Groot Brittannië, E.M.I., Decca en Phi lips. De mensen die naar het program ma kijken zullen worden gevraagd het beste liedje aan te wijzen. Het liedje dat de meeste punten verwerft zal mee doen aan de wedstrijd. VECHTER. De Spaanse stierenvechter Ordonez (27) heeft in de negen seizoe nen van zijn loopbaan 1250 stieren ge dood. Hij werd zelf veertienmaal ge wond. Daarmee verdiende hij 16 mil joen gulden. Het „weer" is een mooie uitvinding, want het geeft ons tenminste de zekerheid al tijd iets achter de hand te hebben om over te praten zodra alle andere ge- spreksbronnen zijn opgedroogd. Nu heb ben wü - als het om „opdrogen" gaat - hi het Nederlandse „weer" zeker niets te duchten. Het is dit weinig opwekkende gegeven, dat ons van nature geneigd maakt in alles wat wc doen en niet doen het weer te verdisconteren. In onze dag indeling, in onze linnenkast, in onze va kantieplannen, in onze verzekeringspolis en ga-maar-door. Overal spreekt „het weer" een woordje mee. Wij laten ons door dat weer niet gauw uit het veld slaan. „Weer of géén weer" is een goed Nederlands gezegde, dat van onze stoerheid getuigt. We houden daar bij met „géén weer" allemaal rekening, al was het alleen maar omdat „géén weer" óók weer is, namelijk hondenweer. Plensbuien. Sneeuwstormen. Hagelbuien. Mistbanken. Ook in het verkeer speelt „géén weer" een grote rol. JUIST in het verkeer moet de barometerstand ons ter harte gaan. In 1959 was in West-Duitsland bij 4°/o van de verkeersongevallen met lichamelijk letsel regen, sneeuw of ijzel de enige en directe aanleiding tot het ongeluk. Dat is niet veel, zult u misschien zeggen. Maar het is 4u/o te veel wanneer men zich reali seert dat deze ongelukken door extra voorzichtigheid voorkomen hadden kun nen worden. Slecht weer vraagt op de weg extra voorzichtigheid. Wie in ons kikkerland „slecht weer" zegt, zegt „regen". Welnu, toon op de weg óók bij regen, dat u uw rijstijl in de hand hebt en van minuut tot minuut kunt aanpassen aan de „wisse lende bewolking": Het zicht wordt slechter, de remweg langer. Houdt daarom nóg meer af stand wanneer u in een file rijdt. Met nat, glad en van regen spie gelend asfalt begeeft u zich letterlijk op glad ijs; daarom niet plotseling remmen of accelereren en geen korte bochten maken. Bedenk dat bij natte wegen uw ban den een woordje meespreken. Laat re gelmatig het profiel controleren. Met gladde banden riskeert u uw èn an dermans leven. Bij regenweer is het verblindingsge vaar dubbel zo groot. Dim daarom tij dig en rijd op goedverlichte stadswe gen bij voorkeur met stadslichten. Ontsteek in fikse regenbuien óók over dag uw koplampen. En tenslotte: toon nóg meer hoffelijk heid jegens uw medeweggebruikers. Spaar hen voor stortbaden. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. NOG IS HET TIJD Wie oog heeft, voor wat leeft en groeit Ziet telkens iets, wat hem weer boeit Ook en vooral deez' tijd van 't jaar Vraag het eens aan 'n boswandelaar Of beter nog, ga zelf eens kijken Men kan 't bos zo gauw bereiken Wacht niet te lang, ga er nu henen 't Is 'n mooie wandeling vanuit Rhenen Wat er te zien is, buit dat uit 't Is rustig in 't bos: geen geluid Dringt er door van 't snelverkeer Gedraagt u echter wel als heer Bewonder 't profiel eens van 'n berk Van blad ontdaan, waarbij men merkt Dat juist 'n berk, ontdaan van blad Iets eigens heeft, maar haast u wat Want naarmate december verder [schrijdt Zijn we ook 't zonnetje vaker kwijt Maar schijnt de zon, profiteer ervan Zolang het nog maar even kan Die berken boeien altijd weer Wit is hun stam, de takjes teer Worden zij soms door de wind bewogen Dan kan 't hun schoonheid slechts [verhogen Kruist een fazant of ree uw pad Dan denkt u, 'k heb geluk gehad Veel moois kan men nog zien rond [Rhenen Met mooie vergezichten, overal henen Dit waren slechts enkele facetten Doch de moeite waard, om op te letten J. M. DEN HAAG - Daar waar de drukst bevaren rivier ter wereld uitmondt in de drukst bevaren zee ter wereld, ligt de Randstad Holland. De naam is een vondst van Ples- man, de legendarische vader van de KLM, om wie kort na z(jn dood al zoveel legen den zyn geweven, dat de herinnering aan hem gaat gelijken op die aan de grootste Nederlanders. Op een cocktail-party - waar die al niet goed voor zijn, zegt onze minister-president, prof. dr. J. E. de Quay - gebruikte h(j eens deze benaming. Sindsdien is zij ingeburgerd. Op het ogenblik wonen in de Randstad ruim vier mil joen Nederlanders. Ramingen voor de toekomst voorspellen dat het er in 1980 ruim vijf en een half miljoen zijn. In de drie Westelijke provincies, die tezamen 21 van ons landoppervlak in beslag nemen, woont 50'/i van onze bevolking. De Randstad Holland bestaat uit een krans van steden binnen de lijn Zaan streek, Amsterdam, Utrecht en dan weer met een boog terug over Rotterdam naar Hoek van Holland. Wanneer Europoort en Deltaplannen gereed komen, moet men ook de enorme industriële centra, die dan beneden deze lijn ontstaan, tot de Rand stad rekenen. In geheel West-Europa vindt men grote bevolkingsagglomeraties, bijvoorbeeld in het Roergebied, maar geen is te verge lijken met de Randstad. Binnen die krans van Randstadsteden ligt namelijk een agrarisch middengebied. De vraag is ech ter, of dat agrarisch centrum behouden kan blijven. Een rapport van de Rijks dienst voor het Nationale Plan over het Westen en overig Nederland, opgemaakt Sinds zondagochtend huppelt er in Ou wehands Dierenpark een jonge lama rond. Het diertje kon reeds enklee uren na de geboorte lopen als een kievit. Zijn speels heid verraad een prima gezondheid, al hoewel de oppassers eerst niet wisten of dat jonge, wollige „ding" wel dronk. Moe lama werd even apart genomen om on derzocht te worden op de voeding voor haar kind. Toen bleek, dat deze in vol doende mate aanwezig was heeft één van de oppassers enkele uren lang door een spleet van het nachtverblijf gegluurd om te constateren of het jong zich ook wer kelijk tegoed deed aan de moedermelk. Hij behoefde niet lang in het ongewisse te verkeren, want het kalfje dronk alsof het volkomen doordrongen was van de tegenwoordig zo vaak gehoorde slogan: „Met melk meer mans". in 1956, voorspelt, dat in 1980 in het Wes ten 30 of 40 duizend ha agrarische grond voor andere doeleinden in gebruik zullen worden genomen. De onlangs uitgekomen Nota over de Ruimtelijke Ordening laat ook geen optimistisch geluid horen. Wel spreekt zij over een wens een open mid dengebied te bewaren, maar, zo zegt de Nota, dat sluit niet uit dat dit gebied be trokken wordt bij de groei van de Rand stad. Deze ontwikkeling zal zich concen treren in een aantal kernen zoals Gouda, Alphen en Woerden. De nieuw-geplande kern Wilsveen is door de Kamer niet met veel enthousiasme ontvangen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat in de drie Westelijke provincies één grote huizenzee ontstaat, waartussen de kleine eilandjes van tuinbouwstreekjes en wat akkers hoe langer hoe meer worden weg gevreten door de aanrollende golven van nieuwe stadsuitbreidingen. Om dat te voorkomen moet de ontwikkeling van de Randstad - een ontwikkeling die te ver dedigen is - langs speciale banen worden geleid. De industriële ontwikkeling mag alleen worden toegestaan wanneer het gaat om basisbedrijven die nu eenmaal dicht bij zee moeten liggen. Andere fabrieken moeten over de provincies worden ver spreid. Hoewel het daar ook niet onmo gelijk blijkt om zware industrieën te la ten floreren - soda-project, Delfzijl; staatsmijnen met chemische nevenbedrij- ven in Limburg en aardolie-industrie in Drenthe. Die grote basisbedrijven zijn vrijwel nooit arbeidsintensief, zodat ook iets KLM DC-8 VLOOT MAAKTE REEDS 7500 VLIEGUREN Zomer 1961 op alle grote KLM-ltynen De zeven Douglas DC-8 straalvlieg tuigen, welke de KLM dit jaar in dienst heeft gesteld, hebben tot nu toe 7500 commerciële vlieguren gevlogen. Hierin hebben zij in totaal 5.700.000 km afge legd met een gemiddelde snelheid van 760 km per uur. Het aantal passagiers, dat in deze snelle KLM vliegtuigen heeft gereisd, bedroeg 72.300, terwijl de hoeveelheid luchtvracht 1.920.000 kg bedroeg. Tot op heden hebben de DC-8's - waar over zowel het reizend publiek als de luchtvaartmaatschappij vol lof zijn - in hoofdzaak dienst gedaan op de Noord- atlantische routes naar New-York, Montreal en Mexico City. Sinds nov. j.l. zijn deze snelle straalvliegtuigen ook ingezet op de diensten naar het Verre Oosten, t.w. Bangkok, Singapore, Tokio, Biak en Sydney. In de eerste helft van 1961 zullen nog eens vijf DC-8's, welke zijn voorzien van turbofan motoren, aan de KLM- vloot worden toegevoegd, zodat de KLM in de zomer van 1961 zal beschikken over 12 DC-8's, welke dan op nagenoeg alle grote intercontinentale lijnen zul len worden ingezet. wordt weggenomen van de zuigkracht, die de Randstad op de bevolking, in het bijzonder de arbeidskrachten, heeft uit geoefend. Een belangrijke factor van die zuig kracht was ook de grote concentratie van dienstenverlenende bedrijven in het Wes ten van ons land. Steeds meer stemmen gaan op om bijvoorbeeld rijksinstellingen te verspreiden over de provincies. Voor de provincies kan dit van veel belang zijn omdat dergelijke rijksinstellingen dikwijls veel particuliere ondernemingen aantrek ken. Wanneer een dergelijke tendenz zich zou voortzetten kunnen vooral Den Haag en haar agglomeratie ontlast worden. Dat zou van belang zijn voor het belangrijke tuinbouwgebied in het Westland. Het is een agrarische regel, dat tuinbouwcentra dicht bij grote bevolkingsgroepen liggen. De gestage groei van de Randstad be dreigt de uitvoering van deze wet. Het ruimtelijk beleid van de regering wil dus de functie van de Randstad blij ven bevorderen. Het zou ook geen juiste maatregel zijn een goudmijn te sluiten. Maar evenmin zou het juist zijn om de Randstad eenzijdig te bevoordelen. De op lossing voor Nederland van alle ruimte lijke moeilijkheden is een in het Westen geconcentreerde basisnijverheid (gericht op de havens) met als krachtige onder steuning het gehele arsenaal van econo mische middelen, zowel agrarische als in dustriële, in de provincie. Ons land vormt een lichaam, waarvan alle ledematen zich gestaag moeten ontwikkelen. Eén zwakke plek betekent verlamming en een kreupel man kan niet meehollen in de economische wedijver tussen de landen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 9 dec. Arikke Puyk, Rhenen 10 Rob v. d. Veen 10 Ko Lochtenberg 10 Brandiena Demoet 11 Gijs v. d. Meijden 12 Tineke Hermans 13 Ria de Koning 14 René Lodder, Rhenen 14 Elbert v. d. Klift, Scherpenzeel 14 Joke Jansen Hartelijk gefeliciteerd! ZILVERPAPIERAKTIE Zilverpapier en capsules ontvangen van: Geurt en Wilma Cornelissen, Adri Overeem en Kees van Stokkum. Dank je wel neven en nichten, gaan jullie weer verder met sparen? Je helpt er de blinden mee aan een geleidehond, die ze zo hard nodig hebben. Beste Anny v. d. Klift, Ik heb de verjaringsdatum van je broertje genoteerd hoor. Dag Elbert, van harte welkom in onze kring. Helr jij je vader al zo goed, dan is het ook geen wonder dat St. Nicolaas je zo goed bedacht heeft. Als je later kunt schrij ven, krijg ik wel eens een brief van je hé? Groeten van Tante Jos. Beste Aris v. d. Meent, De raadsels heb je netjes opgelost, 't was ook niet zo erg moeilijk hé? Heeft Sint jou ook wat gebracht, of moest je mee naar Spanje in de zak? Nee, in Ederveen wonen alleen maar brave kinderen natuurlijk! Dag Aris, groeten van Tante Jos. Aan een nichtje dat met groene inkt schreef, Ik kreeg een brief van een nicht die geen naam of adres op die brief ver meldde. Er stond in dat ze op de Ju liana van Stolbergschool is en ze schreef met groene inkt. Ze plakte ook een postzegel van 4 cent op haar brief en dat moest er een van 12 cent zijn. Als Sinterklaas nog moest komen, kreeg je vast een pepernoot minder! Dag onbekende nicht, laat nog maar eens horen wie je bent. Tante Jos. De nijvere mierenhoop in het Westen heeft lange tijd alle activiteiten naar zich toegetrokken. Langzaam maar zeker komt de ommekeer. In de brochure „Het Wes ten en Overig Nederland" staat een dui delijke waarschuwing: „Sterke krachten werken ten gunste van het Westen: de geografische omstandigheden, de daarop gebouwde welvaart en de zuigkracht van het gehele milieu met zijn duidelijk ho ger peil dan elders in het land. Afleiding van deze geconcentreerde tendenties zal een opzettelijke en met kracht volgehou den inspanning kosten". In een vervolg op deze serie zullen wij, na een onderzoek dat zich over ons ge hele land uitstrekt, een schets geven van de inspanningen, die men zich reeds in de verschillende streken van ons land getroost voor de uitvoering van de Ruim telijke Ordening. Deze serie zal begin volgend jaar verschijnen. OPLOSSING RAADSELS I. Peper - noot. pepernoot. II. Zoetjes gaan de paardevoetjes. III. Jantje vroeg aan Sinterklaas 'n Grote pop van speculaas, 't Moest er één met nootjes zijn O, dat vond hij toch zo fijn! Nou, hij kreeg zijn grote pop En hij at hem daad'lijk op. 't Was me nog al niet zo'n stuk Jan at zich een ongeluk. En hij werd er misselijk van Ja zo gaat dat Janneman. Laat het zijn een goeie leer, Voor de eerstvolgende keer! I. Zie ginds komt de stoomboot - win ter - Amsterdam - roe - tabberd - even - paard - inkt - e - taai-taai - Zwarte Piet. II. Daar wordt aan de deur geklopt. O, kom er eens kijken. Hoor de wind waait door de bomen. Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Ik ben een week dier. Hak mijn hoofd af, dan verkoopt men mij in verfwinkels en wordt ik op kan toren gebruikt. II. X X X X X X X X le rij jongensnaam, ook vreemde taal; 2e rij plaats op de Veluwe; 3e rij zuidvrucht; 4e rij iemand die paard rijdt; 5e rij plaats in Groningen; 6e rij vader van Mozes; 7e rij gladde witte korrel; 8e rij het tegenovergest. van uit. Op de kruisjeslijn komt de naam van één der maanden. III. Vul in deze 16 vakjes in van boven naar beneden en van links naar rechts: le rij lichaamsdeel tussen hoofd en romp; 2e rij bekende plaats in Zuidwest Azië; 3e rij spel met bouwstenen; 4e rij versiersel onder de neus van een man. Nu kon hij toeren gaan. En met twee flinke trappen, Sloeg hij de motor aan. Wat kon die brommer brommen, Pa reed een blokje rond, Het ging nog heel voorzichtig, Twee voeten aan de grond. Pa leerde heel gauw brommen, En was het aardig weer, Dan trok hij met zijn bromfiets Heel dapper al van leer. Hij reed dan naar de bossen, En moeder ging vaak mee, Fier zat ze op de duo. Ook ging het soms naar zee. Eens op een mooie middag, Ging vader heel alleen. Al brommend op zijn bromfiets Reed hij naar Arnhem heen. Toen, 't werd al bijna donker, Kwam Pa maar steeds niet thuis. Moe liep vol ongerustheid En zuchtend door het huis Toen vader op kwam dagen, 't Was donker in de straat, Stond 't zweet in dikke druppels, Op vaders rood gelaat. Moe zei: „Zeg, kom je lopend, Wat is er aan de hand?" Pa wees kwaad naar z'n bromfiets En gromde: „Lekke band". Voor jongeren: I. Verborgen plaatsnamen: 1. Is dit hangertje van doublé of goud, Annie? 2. Heb jij die snee koek opgegeten? 3. Hij kreeg een medaille voor moed, beleid en trouw. 4. Laat die bijl staan, Harry. 5. Ik heb Jan van Veen dammen geleerd. 6. De jongens klommen het keu kenraam uit. II. Met K zit ik in een vis; met R kun je door me heen kijken; met T ben ik een deel van een koffiekan; met G ben ik een grapjas en met L een ouderwets muziekinstrument. X - - zit in kers of pruim; X - - vijfde deel van een pond; X - - groente; X - - verblijfpl. van duiven; X - - veel bomen bij elkaar; X - - dient om mee te zien; X - - zit op ieder huis; X - - vijf en zes is Op de kruisjeslijn komt de naam van iemand die je elke dag op de straat ziet lopen, behalve 's zondags. VADERS BROMFIETS Mijn vader kocht een bromfiets, Een bromfiets rood van kleur, En op een goeie middag, Daar stond hij voor de deur. Wat was Pa opgetogen, WINKELS Een spelletje voor de winteravond De spelers zitten in een kring en ieder krijgt een bepaald soort winkel aange wezen, zo, dat de genoemde winkel soorten elk door twee jongens of meis jes worden vertegenwoordigd, b.v. twee boekhandels, twee drogisterijen, twee groente- en fruitwinkels enz. Deze mo gen naast elkaar zitten. De spelleider staat in het midden en oemt een bepaald artikel, b.v. vulpen. De twee boekhandelaren moeten nu snel de rechterhand opsteken en „ja" roepen. Vervolgens zegt de spelleider: „bananen", en de twee fruithandelaren trachten elkaar de loef af te steken. REUKLOZE VERF Zelfs de gevoeligste neus trilt niet meer wanneer hij probeert de aanwe zigheid van een nieuwe verf te ruiken die thans, na twee jaar wetenschappe lijk onderzoek, in Groot Brittannië wordt gemaakt. De reden hiervoor is dat de verf vol komen reukloos is, zowel voor als na het gebruik. Deze verf betekent het einde van de verflucht die weken blijft hangen en aanleiding geeft tot zovele klachten. De verf wordt al gebruikt door Britse fabrikanten van etenswaren ziekenhuizen, brouwerijen, tabaksfabri kanten en zaken. De verf die gegarandeerd een levens duur van vijf tot zeven jaar heeft, moet worden gebruikt met de bijbehorende speciale grondverf en wordt zowel in hoogglans als in matte tinten geleverd. De verf geeft na vier uur niet meer af en is in acht uur hard. De verf wordt reeds in Noorwegen verkocht en agen ten in Griekenland, Angola, Duitsland, Zwitserland, Nederland, België en an dere landen hebben al monsters aange vraagd. EEN HUIS VAN NYLON In Groot Brittannië zal een nylon huis met een inhoud van 50.000 kubieke voet worden gebruikt om bij de bouw van een huis be scherming tegen weersinvloeden te geven. Het nylon „luchthuis" is 21 bij 12 bij 8 meter en bestaat uit een lichte, doch zeer taaie huid van waterwerende nylon. Een van de voordelen van het „luchthuis" is dat het geen steu nende of dragende palen of tou wen nodig heeft, zodat de ruimte binnenin volkomen vrij is. Het zal alleen gebruikt worden bij werk zaamheden tot op de hoogte van de eerste verdieping, maar men hoopt dat deze vinding het moge lijk zal maken om alle werkzaam heden aan het permanente huis binnen drie maanden te voltooien. Neem meteen 2 pakken Reuze Rijst, het derde pak gratis erbij. Zomaar 62 cent verdiend en dan ook nog 10°/o korting. niet 65 ct. maar (van 42 cent) Leuke traktatie. Prettig, dat het nu zó goedkoop is bij De Gruyter. Schrijf deze week kokoswafels bij de boodschappen. Kies maar: aardbeien, kersen, frambo zen-bessen allemaal 15 cent goedkoper deze week bij vanillecrème-pudding. Een smakelijk en voordelig dessert. U kunt zich deze keer best twee pakjes van de fijnste cacao veroorloven: twee pakjes samen 98 cent. Een aardig voor raadje. Niet vergeten, dat buitenkansje. (extra margarine uitgezonderd) Deze aanbiedingen zijn geldig tr I960. van 7 f/m 13 december (24) Bij haar laatste en sterkste troef was hij bijna bezweken, maar daarna had hij heel anders gereageerd dan zij be rekend had. Inplaats van in wilde woe de uit te barsten, was hij juist heel kalm geworden. Ze had een soort mede lijden in zijn ogen gezien en dat had haar gevoelens totaal overrompeld. Medelijden had ze wel het laatst van alles verwacht. Vreemd, dat hij ineens begreep dat er iets bij haar haperde. Die jongen zou aanleg hebben voor een beroep waarin je je medemens tot troost kon zijn. Ze voelde zich heel wat kalmer. Het kameraadschappelijke ge sprek met Hilko had haar goed gedaan, haar ouders bleef. Al kon ze dan niet aantonen dat de jeugd in het dorp ook zijn gebreken had, haar gevoelens voor Eric waren nog niets veranderd. Het had haar moeite genoeg gekost deze avond, om zijn liefde te weerstaan. Nu had ze er alleen mee bereikt dat Eric in zijn trots was gekwetst en was weggegaan. Ze had hem er des te liever om. Hij wilde niet, zoals zoveel jongelui, om haar gunsten bedelen. Ze verlangde nu des te vuriger bij hem te zijn. Daarstraks, toen Hilko met zo'n innige gloed in zijn ogen over zijn liefde voor Ineke sprak, voelde zij zich nameloos wanhopig. Zij gingen een mooie tijd tegemoet. Tussen Eric en haar waren duizenden hinderpalen. Zou Eric het vrije leventje willen opgeven? Het had haar al maanden verwonderd, dat hij zo lang in dit dorp vertoefde. Wanneer zij trachtte hem een uitspraak te ontlokken, dan roemde hij de schilderachtige omgeving, dat zoveel stof voor zijn studie opleverde. Ze had hem menig blik in haar hart gegund, zodat hij moest weten dat ze tot offers bereid was. Deze heimelijke omgang strookte niet met haar karakter en vergde het uiterste van haar ge duld. Van haar ouders hoefde ze op geen medewerking te rekenen. Integendeel, vandaag of morgen zou blijken dat ze de omgang met Eric niet had gestaakt en dan zouden ze nog strengere maat regelen treffen. Met diepe fronsen in haar voorhoofd zat Linda lang te peinzen. Ineens vloog ze ovei'eind. Ze zou dan haar leven wel in eigen hand nemen. Ze kon zich de dagen zonder Eric niet meer indenken. Wat bleef er dan anders over, dan naar hem toe te gaan en hem tot een uit spraak te dwingen. Wanneer hij zou zien dat het haar bittere ernst was, dan zou hij haar misschien officieel tot zijn vrouw vragen. Ze zou hem ervan door dringen dat ze alles uit liefde voor hem riskeerde, desnoods de ontzegging van haar ouderlijk huis. Zonodig mochten ze haar onterven. Al die materiële dingen wogen niet op tegen het verrukkelijk idee om dagelijks samen met Eric te zijn. Hij moest begrijpen dat zij hem boven een luxe leventje wenste. Ach, dat was het natuurlijk, waarom die lieve schat zich nog niet had uitge sproken. Hij vreesde later verwijten, als hij haar onbezorgde omgeving weg haalde. Maar ze zou tonen dat ze niet van marsepein was. Ze was heus niet bang voor een primitief bestaan in zijn wagen. Met hart en ziel verlangde ze hem te tonen waartoe oprechte liefde in staat was. Ze rende naar boven en begon met koortsachtige haast verschillende kle dingstukken in te pakken. Ze nam wat geld mee en haar sieraden. Met een hart overlopend van liefde, deed haar prak tische aard haar voor zaken zorgen, die tot de dagelijkse behoefte gerekend kon worden. Achter al haar daden school de drijfveer om tegenover Eric een goed figuur te slaan. Ze moest hem duidelijk maken, dat ze hem bij zijn studiereizen niet in de weg zou lopen, maar juist van groot nut zou kunnen zijn. De koffer aan de hand en met gloeien de wangen daalde ze omzichtig de trap pen af. Het zou nu net kunnen gebeu ren dat haar ouders thuiskwamen en ze wilde het nu liever niet tot een uitbars ting laten komen. Als ze eenmaal weg was, zouden haar ouders denken dat ze sliep en niet meer op haar kamer komen. Morgen zouden ze haar briefje vinden waarin ze ver meldde dat ze voorgoed naar Eric was. De wandeling door het dorp deed haar opgewonden gemoed goed. De fris se wind en nu en dan wat regen kal meerde haar in hoge mate. Angst voelde ze helemaal niet. Integendeel, de nach telijke rust op de wegen en het ruisen van de bomen, deden haar hart open gaan voor het wonderlijke dat de na tuur in het donker prijsgeeft. Nu ze eenmaal haar besluit genomen had, bruisten en woelden haar gedachten niet meer zo door elkaar. Haar aard had behoefte aan actie en met een vol daan gevoel richtte ze haar stappen naar de standplaats waar de wagen van Eric was. De woonwagen stond om bijzondere redenen op een heel afgelegen plaats. Eric had het gemeentebestuur verzocht niet in het gewone kamp te moeten parkeren, daar hij voor heel andere dingen naar het dorp kwam dan de ge wone kampbewoners. Aangezien men dit verzoek wel bil lijk vond, maar geen ruimte wilde ge ven aan eventuele nieuwe verzoeken, werd de wagen een afgelegen en voor bewoners onpraktische plaats aange wezen. Eric scheen dit juist te waar deren en had zich nooit over de plek beklaagd. Opgewekt en fris en met de zeker heid dat ze Eric een aangename ver rassing bereidde bereikte Linda de standplaats. In de wagen brandde licht en Linda stapte zonder meer naar binnen. Ze zag Eric schrikken en haastig iets onder de tafel schuiven. Hij herstelde zich da delijk en sprong lachend op. „Nee maar, wat een heerlijke verras sing en nog wel met een koffer, gaan we picnicken?" „Weer echt iets voor een man om da delijk aan eten te denken", glimlachte Linda terug, terwijl ze op haar tenen ging staan om hem een kus te geven. „Wat zou je ervan denken, als hier eens iemand was, die voorgoed je potje wilde koken en je tafel dekken?" Even was het alsof zijn voorhoofd bewolkte. „Je wilt toch niet zeggen dat. „Ja", juichte Linda, „dat wil ik nu juist wel zeggen. Ik heb de vleespotten van Egypte vaarwel gezegd en kom nu dit zwerversbestaan met je delen Ben je niet een beetje blij Linda bleef aarzelend midden in de wagen staan. Zonder direct te weten waardoor, voelde zij een kilte haar hart binnendringen. Eric's gelaat toon de wel een lach, maar die lach weer spiegelde zich niet in zijn ogen. Die stonden koud en berekenend. Het was of hij razend-snel stond na te denken welke houding hij moest aannemen te genover zijn onverwachte bezoekster. Als ze zich toch eens in hem vergist had en zijn aanhalige manieren alleen maar een leuk spelletje voor hem was geweest. Maar nee, als een zwevende zonne straal kroop nu de lach over zijn hele gezicht en hij breidde wijd zijn armen voor haar uit. Linda vloog erin en in wilde snikken kwam de spanning van de laatste uren los. Eric was een model trooster. Hij liet haar even rustig uithuilen. Dan fluisterde hij lieve troostwoordjes. Ze was tegen hem aan gekropen en nestel de zich veilig in zijn armen. Linda voelde zich onuitsprekelijk ge lukkig. Uit dit moment zou ze heel wat kracht putten om tegenslagen en tegen werking te dragen. Ze streelde zijn ge bronsde wangen en de lachrimpeltjes naast zijn ogen. Hoe lief had ze iedere lijn in dat vertrouwde gelaat. Zou hij wel beseffen hoe dierbaar hij haar was? Ergens in haar onderbewust zijn bleef het onvoldane gevoel dat haar liefde bij hem geen diepere weerklank vond. Zou hij nog steeds zijn vrijheid boven alles stellen? Ze zou zich toch niet voor niets hebben vernederd? (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 4