Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Tabakscultuur staat op het spel! Voor de KANTONRECHTER MULDER HET WORDT NU NOG GEFLUISTERD, MAAR Overschakeling is moeilijk... en kostbaar Geschiedenis Tj. Jarings, directeur gemeentewerken, gaat - na 37 Veenendaalse jaren - heen Coaster bij Rhenen aan de grond gezet Van de week naar de maand Groene-Kruisgebouw en politiepost op agenda gemeenteraad Ederveen MELIS OPTIIrli. 34e jaargang WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 Nr. 99 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maandcrbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel DE TABAK Omvang van de cultuur Kerstavond voor bejaarden HOOG WATER IN DE RIJN ZET WEILANDEN GROTENDEELS BLANK Volksuniversiteit: BIJZONDERE INDISCHE FILM GOUDEN BRUILOFT IN ELST Ooievaar blijft vliegen Nieuws uit de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Wat nu weer AMERONGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Zo goed als de Betuwe bekend staat om zyn fruit en Twente om de textiel, is de Rijnstrook Rhenen-Elst-Amerongen van oudsher bekend om zijn tabaks cultuur. De nog bestaande pompeuze tabakschuren, die vroeger als het ware met kwistige hand in het landschap waren uitgestrooid maar langzamerhand in getal verminderden, zijn er nog een sprekend voorbeeld van. De economische betekenis van de tabaksbouw is voor dit gebied altijd bij zonder groot geweest, niet alleen omdat ze herhaaldelijk zeer winstgevend was maar het bovendien een intensief bedrijf was. In de Staat van Landbouw van 1832 wordt bij „Tabak" meegedeeld: „Dit gewas, dat hoofdzakelijk wordt ver bouwd in Rhenen, Eist en Amerongen, en van welks gunstige of ongunstige uit slag het meerdere of mindere welvaren van deze plaatsen telkenjare grotendeels afhangtenz. Voor een groot deel van Eist en in iets mindere mate voor Amerongen geldt deze bewering heden ten dage nog. Zeer duidelijk is dit tot uiting gekomen toen voor de tweede achtereenvolgende keer de oogst mislukte. Begrijpelijk zoeken de telers nu naar andere, meer zekere bestaansmogelijkheden, hetgeen echter tevens inhoudt dat de tabakscultuur als zodanig op het spel staat. de achttiende eeuw werden er bij Naarden reeds tabaksschuren aange troffen. Hoewel de cultuur ook in an dere provincies gedurende korte tijd in- In het Landbouwkundig Tijdschrift jaargang 1940, heeft wijlen Dr. V. R. Y. Croesen een geschiedkundig overzicht gegeven van de Tabakscultuur in Ne derland, waarin o.m. wordt gezegd dat de tabakscultuur in 1610 in Nederland is ingevoerd. De schrijver is het hier echter niet helemaal mee eens want hij noemt als datum het midden van de zestiende eeuw, dus rond 1750. Toch schijnt het dat het gebruik van tabak al in 1550 bekend was, maar dat het produkt in die tijd uitsluitend als geneesmiddel in de apotheek verkrijg baar was. Wanneer en waar men in Nederland het eerst met het verbouwen van tabak begonnen is, staat niet pre cies vast. Wél is bekend dat er in 1630 in Amers foort meer dan vijftig tabaksplanters waren. De verbreiding van de teelt ging vrij snel, want in het begin van Tot tweemaal toe is de tabaks oogst in Zuidoost-Utrecht radi caal mislukt. Tot tweemaal toe zagen vele mensen hun middel van bestaan verloren gaan. Behalve de financiële tegen slagen met alle mogelijke gevol gen van dien, dreigt nu ook een groot deel van de tabakscultuur als zodanig ten onder te gaan. Dit zou het einde betekenen van een vorm van brbodwinning die een bewogen geschiedenis achter zich heeft. Over deze geschiede nis publiceren wij hiernaast een artikel, dat mede dank zij de medewerking van de Bibliotheek van de Landbouwhogeschool te Wageningen, tot stand kwam. gang vond, concentreerde het zich later voornamelijk tot bepaalde delen van de provincies Utrecht en Gelderland (Wageningen, Rhenen, Eist, Amerongen en Leersum), of, zoals Nahoff dicteerde: „daar waar de beste zandgronden te vinden waren". De omvang van de tabakscultuur in Amerongen als voorbeeld nemend, zien we dat er in 1821 een oppervlakte van 87 ha. met tabak bezet was. Veertig jaar later is dit met 3 ha. toegenomen en bedraagt dit in totaal 90 ha. Om even een vergelijking te trekken: Rhenen had toen de dubbele oppervlakte, nl. 180 ha. Uit de tabel die wij hierbij afdruk ken blijkt zeer duidelijk de achtereen volgende inkrimping, uitbreiding en vervolgens het zo goed als geheel ver dwijnen van de tabakscultuur. (Zie verder pagina 2) Als de heer Tj. Jarings op 1 januari 1961 met pensioen gaat als directeur van de Veenendaalse dienst van gemeentewerken dan gaat de Baas van gemeente werken heen. Juist, Baas met een hoofdletter B. De heer Jarings zal geen ge heim ter ore komen, als wij zeggen, dat zijn personeel onder elkaar hem tijdens de dagelijkse werkzaamheden aldus betitelde, al was de aanspreektitel dan ook „meneer". En in dat woord ligt alles opgesloten. Het heeft niets met „bazig" te maken, maar meer met een persoon met wie men onder alle omstandigheden rekening heeft te houden en die daarnaast nog voldoende ruimte laat voor ge moedelijkheid en jovialiteit. reeds gezegd, dat een figuur als de heer Jarings niet uitmuntte in piet luttigheden. Zijn medewerkers heeft hij de kans gegeven om zich te ontplooien en met hun eigen ideeën voor de draad te komen. Hij liet altijd voldoende spe ling voor zijn ondergeschikten in het werk, waarvoor hij uiteindelijk als di recteur stond. Nog een tweede factor, die aan het „ambtenaar zijn" van de heer Jarings in de weg stond: de dienstverlening aan Veenendaal en de Veenendalers. Zelf zegt hij hiervan: „Ik heb mijzelf altijd beschouwd als iemand, die zoveel (Zie verder pagina 2) Zo'n baas was de heer Jarings. De gro te baas - de directeur - van de onder neming, die toevallig de naam van „ge meentewerken" draagt. Toevallig, want de heer Jarings had ook directeur van een particulier bedrijf kunnen zijn. Volbloed ambtenaar is hij namelijk in zijn 37 Veenendaalse jaren niet gewor den, hetgeen gelukkig van meer func tionarissen in dienst van de gemeente Veenendaal kan worden gezegd. De directeur beheerste de top van gemeentewerken en hiermee is ook VRACHTAUTO DOOR VEREN Een grote vrachtauto beladen met stenen zakte donderdagmiddag in de Hoofdstraat, net even voorbij de stop lichten, door zijn veren. Ruim een uur ondervond het overige verkeer stag natie. De Vcencndaalsche Harmonie „Caccilia" heeft zaterdagavond haar jaarlijkse uit voering gegeven. Dit is een opname van het orkest met in het midden (zonder uniform) de dirigent J. Weyers. (Zie voor verslag pag. 2). Evenals vorige jaren zal de stichting tot oprichting en instandhouding van een ontspanningscentrum voor bejaar den „O.C.B.", ook nu weer een kerst avond voor bejaarden verzorgen. De avond zal worden gehouden in gebouw Eltheto op maandag 19 december a.s. Nadere bijzonderheden hieromtrent volgen nog. ORIENTATIERIT De motor- en autoclub „Veenendaal" heeft een oriëntatierit uitgezet die he denavond verreden zal worden. Deelgenomen kan worden met auto's motoren en bromfietsen. Start om 19.30 uur bij „La Montagne", waar ook de finish is. Gelegenheid tot inschrijving vanaf een half uur voor de start. KERSTBIJEENKOMST HERVORMDE JEUGDRAAD Evenals andere jaren zal de hervorm de jeugdraad ook dit jaar weer een Kerstbijeenkomst houden. Deze vindt plaats op 17 december a.s. in de Vredeskerk en begint om half acht. Medewerking verlenen: ds. P. de Jong met een kerstmeditatie, mej. T. Ver maas met een vrije kerstvertelling en leerlingen van de herv. uloschool al hier, die o.l.v. de heren v. d. Kamp en Dorresteijn voor de zang zorgen. De rivier de Ryn ligt nu op ver schillende plaatsen bü Rhenen buiten het zomerbed. De „Palmerswaard" en ook het „Kleigat" staan grotendeels blank. Voor de eigenaren, die hun vee al enkele weken op stal hebben, betekent deze hoge waterstand gratis bemesting. Het rivierwater is geel van kleur en dat wil zegen, dat straks, wanneer de waterstand weer normaal is, op de uiterwaarden een laagje vette klei is achtergebleven. De scheepvaart maakt een dankbaar gebruik van de rivier, die drukker Een extra punt op het programma van de Volksuniversiteit Veenendaal was de avond verzorgd door de ver eniging Nederland-lndia-Ceylon, een vereniging, welke als verschillende an dere soortgelijke, zich ten doel stelt het bevorderen van internationale contac ten op kultureel gebied. Ter kennismaking en uiteraard ook uit propagandistisch oogpunt werd on der auspiciën van deze vereniging gis terenavond in ,,'t Trefpunt" de film „Prinses Myra" vertoond. „Prinses Myra" 3 een speelfilm, maar van geheel andere aard dan wij, westerlingen, gewend zijn. Het is een film met als achtergrond de Indische kuituur en meer speciaal de myste rieuze godsdienst van het oosten. De film is in India gemaakt, naar Indische begrippen en voor de mensen van dat land. Geen voor westerlingen aanschouwelijk gemaakt oosters ver haal dus. Dit maakt het aanschouwen van de film bijzonder moeilijk en het vereist buitengewoon veel inspanning van de toeschouwer, temeer daar de film niet is voorzien van Nederlandse onder schriften. Dit zou trouwens ook niet mogelijk geweest zijn, aldus Dr. van Buitene, die een korte inleiding op de film hield. Hiervoor liggen de begrippen van oost en west te ver uiteen. Het enige houvast boden korte, inge laste in het Nederlands gesproken tek sten. wordt bevaren dan wanneer de stand van het water tot aan de kribben reikt en de vaargeul dan veel kleiner en on dieper is. Het hoge water is niet helemaal on gevaarlijk. Zaterdagochtend nog liep de pl.m. 350 ton metende coaster „Johan na", die zonder lading op weg was van Zutphen naar Rotterdam op ongeveer l'/ï km stroomafwaarts voorbij Rhe nen averij op. De scheepsromp was aan de linkerzijde over een grote lengte, juist onder de waterlijn, beschadigd. De schipper zette onmiddellijk de pom pen in werking, doch het water stroom de zo snel naar binnen dat hij genood zaakt werd de „Johanna" in de bocht bij „Remmerden" bij het restaurant ,,'t Kalkoentje" aan de grond te zet ten. Door aan de van de wal afgekeerde kant van het schip ballast overboord te hangen, onder andere een sloep vol water, ging het schip slagzij maken, waardoor de scheur in de wand boven water ging uitsteken, waardoor het ergste gevaar was geweken. Lassers hebben gedurende de gehele nacht van zaterdag op zondag doorge werkt om repen staal op het gat te bevestigen. In de "loop van zondag was men met de herstelwerkzaamheden ge reed, waarna de coaster weer proviso risch was hersteld. Het schip gaat nu op eigen kracht naar de werf voor een definitieve reparatie. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. PROT. CHR. STUDIEGROEP VOOR JONGEREN IN RHENEN In Rhenen is een politieke studiegroep van protestants christelijke jongeren op gericht. Deze groep stelt zich ten doel de doorwerking van het christelijk be ginsel in het staatkundig leven te be vorderen en het samenwerken van de protestants christelijke partijen te stimu leren. In de regelmatig te houden ver gaderingen zullen vraagstukken van po litieke aard worden besproken, in het bij zonder ook die problemen, die verband houden met de verhouding tussen de pro testants christelijke partijen. De eerste bijeenkomst vindt plaats 15 december a.s. Het ziet er naar uit, dat een verandering in de betalingsgewoonten zich in versneld tempo door gaat zetten. Zowel in de overheids- als in de particuliere sector gaat het ene bedrijf na het andere er toe over de weeklonen te vervan gen door maandsalarissen. Reeds in 1955 werd deze stap gedaan door de gemeente 's-Gravenhage en reeds toen werd daarbij de medewerking van het Gezins-Begrotings-Instituut ingeroepen. De ontwikkeling gaat nu eerst recht op gang komen: het Staatsbedrijf der P.T.T., de Marine, verschillende gemeenten, maar ook steeds meer particuliere ondernemingen hebben de maatregel, hetzij in voorbereiding, hetzij reeds uitgevoerd. Vanzelfsprekend is hierbij van be drijf szij de een overgangsregeling nood zakelijk om de gezinnen in staat te stel len, de schok op te vangen. Het is een niet geringe pluim voor de huisvrouwen in de Nederlandse arbeidersgezinnen, dat een en ander overal praktisch zon der stoornis verloopt. Want er komt heus heel wat overleg aan te pas. Toch heeft het Gezins-Begrotings-Instituut steeds ontraden maatregelen te nemen, die op bevoogding van gezinshuishou dingen zouden kunnen lijken. Want over het algemeen zijn de Nederlandse huisvrouwen in hun gezin goede minis ters van financiën, die van het woord begroten niet meer schrikken. Dit neemt niet weg, dat vele huis vrouwen het toch wel prettig vinden zich eens aan anderen te spiegelen. Dat is trouwens een algemeen menselijke neiging waardoor het zelfvertrouwen kan worden versterkt. Voor overgang van weekloon naar maandsalaris komen velen ook te staan in individuele gevallen van overgang naar een andere werkkring of bij pro motie. Bovendien kan er ook, als men Op donderdag 22 december a.s. hoopt het echtpaar A. v. Homoed en H. van Ho- moed-Pitlo, Visscrsweg 5, de dag te her denken dat zij voor 50 jaar in de echt z(jn verbonden. Het bruidspaar, waarvan de bruid 77 jaar en de bruidegom 83 jaar is, heeft al die jaren in hetzelfde huis aan de VIssersweg gewoond. Beiden ge nieten nog een goede gezondheid. Aan belangstelling zal het hen op die dag ze ker niet ontbreken. In Ouwehands Dierenpark blijft de ooievaar de laatste weken af en aan vlie gen. In de lama-familie werd opnieuw de buren een kleine guanaco het levens een jong ter wereld gebracht, terwijl bij licht aanschouwde. De jongeborenen ma ken het uitstekend. De gemeenteraad van Ede zal woensdag beslissen over de bouw van de reeds lang geplande politiepost annex Groene Kruisgebouw. Dit gebouw zal verryzen op de hoek Hoofdweg-T. C. Hootsenstraat. Reeds twee jaren bestonden deze plannen, maar zy stuitten aanvankelyk op finan ciële bezwaren en later moest men wachten op de ministeriële goed keuring. OTTERLO: Op vragen van enkele raadsleden wat er met het terrein de Noorderheide gaat gebeuren, heb ben b. en w. geantwoord dat hier een motel zal worden gebouwd. De on dernemers willen liefst zo spoedig mogelijk beginnen met de bouw, maar zij menen dat de aanwezigheid van het woonwagenkamp in de on middellijke nabijheid van het ter rein de realisering van hun plannen in de weg staat. SOESTERBERG: Op de vliegbasis Soesterberg zijn twee straaljagers van het type Hawker Hunter zeer ernstig beschadigd toen zij bij een gelijktijdige landing met elkaar in botsing kwamen. Beide vliegtuigen zullen niet meer hersteld kunnen worden. LUNTEREN: Tussen het Pannekoek- huis en de Beukenlaan te Lunteren zal een kinderzwembad aangelegd worden dat in de winter ook als ijs baan kan worden gebruikt. Het bad zal ongeveer 10.000 m2 groot worden. MAARN: Een helicopter van de Leger Voorlichtingsdienst heeft wegens brand in de motor in Maarn een noodlanding moeten maken. Dezelf de dag nog kwam een achtpersoons helicopter met herstellingspersoneel um net euvel te verhe:»oen. VEENENDAALSE RESERVEPOLITIE BESTAAT TIEN JAAR De leden van de reserve-politie van de gemeente Veenendaal gaan heden avond het 10-jarig bestaan van de afd. Veenendaal vieren. Dit zal gebeuren in de achterzaal van restaurant-café Vonk, waar voor de leden van de jubilerende vereniging optreden: de goochelaar Bosini en de pianist Tonny Spaan. Bur gemeester A. Bakker zal o.a. als hoofd van de Veenendaalse gemeentepolitie het woord voeren. Aan drie reservisten, die met de af deling Veenendaal jubileren zal een onderscheiding voor 10 jaar trouwe dienst worden uitgereikt. Het bestuur van het Groene Kruis vroeg de gemeente of het mogelijk was het wijkgebouw te bouwen in combina tie met een politiepost, zoals ook in Harskamp gebeurde. De grond, waarop het gebouw komt, is eigendom van het Groene Kruis. Omtrent de overneming van deze grond zal later nog een afzon derlijk voorstel van het gemeentebe stuur volgen. B. en w. konden zich met dit voorstel verenigen en belasten het architecten bureau H. J. Messelink om het plan uit te werken. Men had echter goedkeuring nodig van de minister van Binnenlandse Za ken op grond van het besluit goedkeu ring vergoeding politiekosten 1950. De bewindsman heeft lang nagedacht maar stuurde dezer dagen bericht dat hij ak koord ging, met dien verstande dat hij van mening is dat de politiepost met één cel kan volstaan. Hiermede zal dus met de uitvoering van het complex KEPKEWMK 167 -TEl.JOOO-VEENENOAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Van M., rijksambtenaar te Ede, zou met zijn bromfiets op de hoek van Rem- brandtlaan en Kerkewijk te Veenendaal door een rood stoplicht gereden zijn. Ik kon niet meer tijdig afremmen, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Het sprong plotseling van groen op rood. De installatie ter plaatse is gesynchroniseerd en dan gebeurt dat wel vaker. Ik heb nog nooit gezien, dat een licht plotseling van groen op rood gaat. Er komt eerst altijd geel licht tussen, meen de rechter v. d. Brand. Bovendien zegt de politie in het proces-verbaal, dat an der verkeer zich reeds voor de stopstreep had opgesteld. Verdachte hield vol, dat het licht in eens van groen op rood was gesprongen, waarna de zaak werd aangehouden om later de verbalisant te horen. Mevr. Van E., huisvrouw te Lienden had op de Lijnweg in Rhenen gereden op een bromfiets, waaraan de geluiddemper ont brak. Het voertuig maakte daardoor nog al wat lawaai. Ik was op weg van Lienden naar Rhe nen en net voor de brug verloor ik de uitlaat, zo vertelde verdachte. Ik heb hem toen even aan de kant van de weg in het gras gelegd met de bedoeling hem op de terugreis weer mee te nemen. Ik hoefde maar even in Rhenen te zijn, maar toch hield de politie me nog net aan. De agent vloekte zo tegen me en dat is toch niet geschikt voor een vrouw, zei verdachte nog. Als de uitlaat zo maar van de brom fiets viel, zal hij wel niet stevig genoeg bevestigd zijn geweest, antwoordde rech ter v. d. Brand en evenals de officier was hij van mening, dat het onderhoud van de bromfiets het een en ander te wensen overgelaten had. En het vloeken van de agent dan, vroeg verdachte. Als u meent dat het nodig is, moet u daarover een klacht bij de korpschef in dienen, zei de rechter. Eis en vonnis 15,— of 3 dagen. Mevr. W., huisvrouw te Bennekom, werd onlangs in Bennekom als bestuurster van een personenauto staande gehouden zon der dat ze een geldig rijbewijs kon tonen. De agent had ze verzekerd, dat ze het wel had, maar dat ze het per abuis thuis had laten liggen. Ze had de zaak nu kunnen schikken voor 30,maar dat vond ze zo hoog, dat ze vrijdag voor de balie van het Wageningse kantongerecht verscheen. 't Is inderdaad hoog, gaf de rechter toe, maar in tegenstelling met uw bewe ring bleek u helemaal geen rijbewijs te bezitten. De provinciale griffie heeft dat aan het parket bericht. Dan hebben ze het daar wel mis, zei verdachte: Kijkt u maar. Hier is m'n rij bewijs! Het werd onderzocht en in orde bevonden. Kennelijk had men zich op de griffie vergist. Verdachte vertelde nog, dat ze op de dag van de bekeuring juist van Rhenen naar Bennekom overhuisde, hetgeen de bij een verhuizing nu eenmaal onont koombare drukte en chaos gegeven had. Daardoor had ze haar tasje met het rij bewijs vergeten. Na deze explicatie vond het gerecht, dat er alle reden was voor clementie en conform de eis werd mevr. W. veroor deeld tot 2,of 1 dag. Kort geleden stond K., vertegenwoordi ger te Arnhem, voor het Wagenings kan tongerecht omdat hij met zijn personen auto op de Edeseweg te Bennekom de voor de bebouwde kommen geldende maximum snelheid van 50 kilometer overschreden zou hebben. Hij nam deel aan een oriëntatierit en was op weg naar de finish bij Reehorst, doch haast had hij niet gehad, omdat hij wist, dat hij toch al uitgeschakeld was voor de prij- rekening gehouden worden. De raming van de kosten is als volgt: Politiewoning28.021, Politiepost 29.019,— Woning Groene Kruisafd26.292, Groene Kruisafdeling40.849, 124.181,— Aansluitkosten riolering, water en electriciteit600, Leges en bijk. kosten800, Reserve voor event, loons- verh. en onvoorz. uitgaven 10.000, Meubilering en stoffering v. de Groene Kruisafdeling 6.000, Architectenhonorarium en toezicht 15.000, 156.581,— In deze raming zijn de kosten van de grond niet berekend. De huur, die in rekening wordt gebracht aan het Groe ne Kruis en de bewoner van de politie woning, wordt nog nader bepaald. B. en w. stellen de raad voor tot de bouw van bovengenoemd complex te besluiten en het benodigde krediet te verschaffen. zen. Hij zeide dan ook met nadruk niet te hard gereden te hebben en een ge tuige, die hij destijds meebracht en die zich bij hem in de auto bevonden had, vertelde eveneens, dat het tempo niet boven de 50 kilometer was gekomen. De zaak werd aangehouden om de ver balisant, hoofdagent Bos uit Bennekom te horen en hij verklaarde vrijdag voor de balie, dat hij verdachte al in de Dorpsstraat te Bennekom op zijn motor was gaan volgen en dat diens snelheid wel terdege te hoog was geweest. Tot aan het bord, dat het einde van de be bouwde kom aangeeft had hij ongeveer 75 kilometer en daarna rond 80 kilometer gereden. De politieman was er niet in geslaagd hem meteen staande te houden. In verband met het tegenliggend verkeer gebeurde dat pas in de buurt van Ede. Verdachte hield vol, dat hij zich cor rect aan de bepalingen gehouden had. Het was volgens hem beslist onjuist, dat de agent hem al van Bennekom af ge volgd zou hebben. Er was geen verkeer achter hem geweest en pas bij Ede was de politieman van een zijstraat de hoofd weg opgezwenkt. Hij had het duidelijk gezien, maar er verder geen aandacht aan geschonken, omdat hij niets ver keerds deed. De officier vond de verklaring van de (Zie verder pagina 2) op week-inkomen blijft, een voordeel van moeite- en soms ook geldbesparing in gelegen zijn, een voordeel van be talingen niet wekelijks maar maande lijks te doen. Al deze kanten worden bekeken in de nieuwe brochure van het Gezins-Begro tings-Instituut „Van de week naar de maand", die voor 15 cent verkrijgbaar is bij de plaatselijke Spaarbanken en Boerenleenbanken; op de postkantoren zijn kaarten verkrijgbaar waarop men de uitgaven kan bestellen door bijplak king van de prijs in postzegels. Men krijgt het bestelde dan per post toege zonden. Volgens een Zwitserse geleerde Is de vrijgezel een man, die ernstig over het huwelijk heeft nagedacht. Het met de hand geschreven logboek en het dagboek van de legendarische kapitein Cook is in Londen geveild voor 600.000,—. Een 5-jarige jongen in Kopenhagen heeft bij de plaatselijke bank meer dan driehonderd Marken buitge maakt. In de periode van 1948 tot 1957 zijn ongeveer een miljoen menseh bij na tuurrampen omgekomen. Een 16-jarig Duits meisje dat via een advertentie een boek bestelde dat „alles bevatte wat een meisje moet weten dat gaat trouwen", kreeg per kerende post een kookboek thuisge stuurd. In Nederland roepen naar schatting wekelijks 60.000 mensen de hulp in van paranormale genezers. De Westduitse bondsdag heeft beslo ten tot een loonsverhoging van acht procent voor alle ambtenaren. Na lang speuren is de Amerikaanse politie er in geslaagd een bende val se munters op te rollen met een mil joen valse dollarbiljetten. In Bern is verklaard dat een Rus sische poging om een mens in de ruimte te brengen, met een drama is geëindigd. HET PROGRAMMA VOOR DE VEILIG VERKEERSDAG In het kader van de Veilig Verkeers- dag die vrijdag a.s. in Amerongen wordt gehouden, zijn er enige program mapunten welke wij nog graag even onder de aandacht brengen. De gehele dag rijdt er een propagan- dawagen van het verbond rond, die door middel van een verkeersdeskun- dige tips, complimenten en zonodig re primandes zal uitdelen, 's Morgens zul len de kinderen van de scholen in Overberg enkele films kunnen gaan zien, 's middags gebeurt dit in Ame rongen, terwijl naar men hoopt, het Clubhuis 's avonds afgeladen zal zijn met ouderen. Bij het postkantoor zal tevens de ge hele dag een testwagen aanwezig zijn, waarvan men geheel gratis gebruik zal kunnen maken. Vermeldenswaard is bovendien de medewerking van een aantal verkeers- brigadiertjes, welke voor het eerst in Amerongen zullen optreden. KERSTUITVOERING ASAF Evenals vorige jaren gaat het Christ, gemengd koor Asaf ook nu een door de dirigent M. Netelenbos samengestelde kerstkantate uitvoeren, nl. Immanuël (God met ons). Deze kantate bevat een aantal bewerkte kerstliederen die met de kerstdagen veel gezongen worden. De uitvoering hiervan zal plaats vinden op dinsdag 20 december 's avonds in de Sint Andrieskerk. Aan deze uitvoering werkt behalve het grote koor van Asaf ook mee de beide jeugdkoren, die een flink deel van het programma voor hun rekening zullen nemen. Verder werkt als solist mee de tenor Peter Penders, terwijl het orgel bespeeld zal worden door de heer G. Nagtegaal. Hoofdstraat 51 Tel. 3184 Veenendaal ZIEKENFONDSLEVERANCIER

De Vallei | 1960 | | pagina 1