r Eervol ontslag verleend aan directeur van Gemeentewerken T. Jarings Weer nieuwe industrie „Caecilia" gaf zeer goed winterconcert De propaganda-tournee van „Veilig Verkeer" AMERONGEN ACHTERBERG DE KLOMP EDERVEEN UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Raad koos voor uitvoering Sportcomplex Panhuis ZONDER subsidie Ouderraad Sportcomplex Panhuis Een verhaaltje? Rondvraag Nieuwe zaak Scheveningse Vishandel Koude winterserie-wandeltocht Dir. Jan VVeyers nam afscheid Tafeltennis Moeilijke wedstrijden voor VCV-teams i ten van de nieuwste geluidswagens van het Verbond. Zaterdagmiddag „Jacht achter de meute" Ook bloembollen Er was nog een produkt waarmee de mensen noodgedwongen moesten pro beren de gedaalde inkomsten uit de ta bak te compenseren. Dat waren bloem bollen, omstreeks 1918-1920 voorname lijk in Eist en Amerongen ingevoerd. Alles op één kaart Dr. Croesen beweert in zijn verhan deling over de tabak dat dit gewas uiterst gevoelig is voor ongunstige weersomstandigheden en verder door een groot aantal parasieten beschadigd kan worden, „zoo zelfs, dat men met vrij groote zekerheid kan rekenen op een ongunstig oogstresultaat éénmaal in de zes jaren". Voor ondergang behoeden Niet in rook Tabakscultuur staat op het spel 1 De bessentijd Tj. Jarings, dir. gem.-werken gaat heen VITRAGE Voor de kantonrechter Dc twee belangrijkste besluiten welke gisteravond tüdens een openbare vergadering van de Veenendaalse gemeenteraad genomen werden, zijn het verlenen van eervol ontslag aan de heer T. Jarings als directeur van gemeentewerken met dankbe tuiging voor de langdurig aan de gemeente bewezen diensten en het verlenen van een krediet voor de aanleg van sportvelden bij het Panhuis. De overige agenda punten gingen vrij vlot onder de hamer door, uitgezonderd dc rondvraag waarbij diverse raadsleden inlichtingen vroegen aan en vragen afvuurden op het college van burgemeester en wethouders. Alvorens over te gaan tot behandeling van de agendapunten bracht burgemees ter A. Bakker dank voor de vele blijken van belangstelling, tijdens zijn ziekte on dervonden. „Ik. bedank de raadsleden, het gemeentepersoneel en niet te verge ten de burgerij van Veenendaal. Ik heb buitengewoon veel belangstelling gehad en ik heb er behoefte aan dit in het openbaar te zeggen", aldus de voorzitter. Om de nodige uniformiteit in de huis nummering te krijgen, stelden b. en w. voor de herziening van de nummering van de Prins Bernhardlaan, het Gelder land, de Holleweg en de Koninginnelaan noord en zuid. Ten aanzien van de bei de laatstgenoemde straten kan dit zon der bezwaar zonder verandering van de straatnamejn geschieden, maar voor de Prins Bernhardlaan en het Gelderland lag de zaa^ enigszins anders. De raad *$vas het dan ook volledig eens met het besluit de straat genaamd „Ver- 1 laat" en omvattende de huisnummers 1 tot en met 4 te wijzigen in „Hoogstraat". Voorts zal het gedeelte van de Prins Bernhardlaan lopende van de Vijgendam- Helling tot aan de Valleistraat in het vervolg „Verlaatf heten. jHet gedeelte van het Gelderland, lopende van de ach terzijde van het perceel Hoogstraat 19 tot aan de Nieuweweg krijgt de naam van „Achterstraatje". Omdat er in Veenendaal thans drie oudercommissies van openbare lagere scholen zijn, kwamen b. en w. met het voorstel ter tafel een z.g. ouderraad in te stellen. Dit in overeenstemming met de lager-onderwijswet. Deze ouderraad is een overkoepelend orgaan van de oudercommissies en is o. m. bevoegd zich tot de gemeenteraad of b. en w. te wenden met betrekking tot de belangen van de openbare lagere scho len in de gemeente. De raad bleek het hier helemaal mee eens te zijn zodat ook dit voorstel zonder meer werd aange nomen. Even vlot verliep de ontslagverlening aan de directeur van gemeentewerken, de heer T. Jarings, die in verband met zijn lichamelijke gesteldheid op eigen verzoek ontslag aangevraagd had. Per 1 januari zal de heer Jarings de dienst ge meentewerken gaan verlaten. (Zie voor levensbeschrijving pag. 1, red.). Dat het gemeentebestuur vaart wil zet ten achter de aanleg van het sportvel- dcncomplex Panhuis is gisteravond dui delijk aan het licht gekomen. Dit voerde zelfs zo ver dat de gehele raad accoord ging met het laten schieten van een sub sidie van rond 5G.000,om maar zo gauw mogelijk aan dit object te kunnen beginnen. Van rijkswege zou deze subsidie na melijk alleen dan gegeven worden wan neer de uitvoering van dit plan zou ge beuren in het kader van de Dienst Aan vullende Civieltechnische Werken, m.a. w. men zou er pas aan kunnen begin nen als er werkloosheid zou zijn. De raad werd derhalve voor de keus gesteld óf uitvoering van het plan met subsidie waarbij gewacht zou moeten worden op werkloosheid óf een uit voering zonder subsidie waardoor men 56.000,misliep. De raadsleden waren unaniem van mening dat men die 56 mille maar moest laten schieten en di rect aan het werk beginnen. Het voor gestelde krediet van 250.000,werd zonder stemming aangenomen. Overigens werd nog wel het een en ander over dit punt opgemerkt, mr. J. F. van Leeuwen (AR) en J. Scholten (CH) noemden dit één van de mooiste voor stellen die de raad dit jaar gedaan had. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) kon zich niet geheel verenigen met de technisch zijde van het plan. Allereerst vroeg zij of er wel vol doende rekening gehouden was met parkeerruimte, ten tweede informeerde zij of het niet mogelijk was een oefen- baan voor atletiek te projecteren en als laatste kwam het haar voor dat de plantsoenstroken wat aan de brede kant gehouden waren. Raadslid P. G. van Ojik (CH) wilde graag weten of de gemeente bij de toe komstige eenploitatie nog een vinger in de pap zou houden. Wethouder de Ruiter (CH), die de be antwoording op zich nam, gaf als zijn mening te kennen dat men beter 56.000,kon mislopen dan dat er werkloosheid zou komen. Naar zijn me ning was er voldoende rekening gehou denden met parkeerruimte. De groen stroken vond hij in het geheel niet te breed; „veel groen staat juist mooi", meende hij. Over een sintelbaan was terdege gesproken, maar het Olympisch Comité had dit afgeraden, ook al omdat het een kostbare geschiedenis zou wor den. ,Daar heb ik ook niet om gevraagd' repliceerde mevr. Buddingh, „het gaat mij meer om een oefenbaan voor de atlethiek, net zoals ze dat in Apeldoorn gedaan hebben". Wethouder de Ruiter: „Bij de hoofdvelden is inderdaad ruim te geprojecteerd om zo'n baan aan te leggen en wij zullen dit dan ook onder zoeken". Van Ojik (CH) werd gerustgesteld met de mededeling dat er t.z.t. een sportraad in het leven geroepen zal worden die samenwerkt met de ge meente. Als streefdatum dat het com plex gereed is werd genoemd eind 1962 begin 1963. Bij de behandeling van het verlenen van optie op een perceel industrieter rein, wilde mevr. Buddingh (VVD) graag weten of het inderdaad waar was dat door de gemeente de hand gelicht was met de bouwvoorschriften van een nieuwe industrie. Volgens mevr. Buddingh zou men bij de bouw niet geheel voldaan jiebben aan de bouwvoorschriften en/of aan de voor waarden gesteld door de schoonheids commissie. „Ik acht het redelijk dat de plaatselijke bestaande industrieën gelijk behandeld worden als de nieuwe, „gelijke monniken gelijke kappen", al dus de VVD-woordvoerdster. Ook de heer T. Verkuyl (PvdA) haakte hierop in en verzocht de voor zitter een nauwgezet onderzoek in te stellen. De voorzitter zei nergens van te weten. „Het is een klein kunstje een verhaaltje in de wereld te brengen", meende burgemeester Bakker. „Juist en omdat de goegemeente dit zonder meer gelooft, zou ik graag zien dat dit onderzocht werd", zei de heer Verkuyl, hetgeen hem dan ook toegezegd werd. Voor de rondvraag bestond een behoor lijke belangstelling. Mr. v. Leeuwen (AR) vroeg naar de vordering van het bouw plan Schrijverswijk, Wethouder de Rui ter verklaarde dat men hier in januari aan zal beginnen. Mevr. Buddingh (VVD) attendeerde op een wegen-kwestie aan de Valleistraat. Dit hele geval was het college totaal on bekend - „die mensen zijn nooit bij ons geweest" - zodat er een nader onderzoek ingesteld zal worden. Dhr. v. Ojik (CH) vond het jammer dat de nieuwe Geerseweg zo vernield werd door auto's, die hier helemaal niet mo gen rijden. De voorzitter zal de politie verzoeken hierop scherpe controle uit te oefenen. Over de bruggetjes aan het Benedeneind gooide J. Schollen (CH) een balletje op. „Dat Prov. Waterstaat dc Grift uitdiept en schoonmaakt is liecl mooi, als ze de bruggetjes maar niet gesloopt hadden", was zijn oordeel. Kunnen b. en w. hier niets aan doen? Het antwoord nam burgemeester Bak ker voor zijn rekening. Persoonlijk was hij op bezoek geweest bij de Directeur- Hoofdingenieur van Prov. Waterstaat in Utrecht, maar uit de opgedane ervarin gen was wel gebleken dat er weinig aan te doen is. „Al deze bruggetjes zijn er vroeger neergelegd, echter met dien ver stande dat de toestemming hiervoor di rect intrekbaar was. Ze kunnen die brug getjes opruimen net zo als ze willen". Toch zou de voorzitter alsnog pogingen in het werk stellen om de bewuste brug bij de vijf woningen terug te krijgen. Hierna ging de raad over tot een ge heime zitting. AUTO GESLIPT Op de Nieuweweg ter hoogte van café Gerestein is zaterdagmiddag een perso nenauto, bestuurd door v. d. W. uit Vee nendaal, geslipt en tegen een hekwerk tot stilstand gekomen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. KIND LIEP TEGEN AUTO Het l'/a-jarig kind van* de fam. W. op de Prins Bernhardlaan is maandagmiddag tegen een rijdende auto opgelopen, be stuurd door V. uit Ederveen. Het kind is met een gebroken dijbeen naar het Juli- anaziekenhuis overgebracht. De auto werd licht beschadigd. GEEN VOORRANG VERLEEND Maandagavond deed zich een aanrijding voor op dc hoek Mr. Dr. Schokkingstraat Dr. Colijnstraat tussen een personen auto bestuurd door V. uit Veenendaal en een auto bestuurd door v. d. H., even eens uit Veenendaal. De aanrijding ont stond doordat V. ter plaatse geen voor rang verleende aan v. d. H. Er ontstond alleen materiële schade. Aan de Gortstraat is vrijdagmorgen een uiterst moderne en praktisch ingerichte geopend. De firma kreeg op de openingsdag een groot aantal persoonlijke gelukwensen en evenzoveel bloemstukken. De verbouwing en tevens modernisering welke heeft plaats gevonden, is er de oorzaak van dat er een modern geoutilleerde vishal in Veenendaal-West is bijgekomen. De inrichting er van laat niets te wensen over. Als noviteit staat er een bakoven opgesteld die in minium van tijd en reuk loos de vis bakt. Ook de zich achter de winkel bevindende werkruimte is prak tisch ingericht, o.a. met een grote koel kast. Bö de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering is aan dc N. V. Mopavi te Rotterdam een perceel Industrie-ter- rein aan de Groeneveldsclaan verkocht. De N.V. Mopavi zal hierop een papier- verwerkende industrie vestigen. In ons blad van a.s. vrijdag zullen w(j hierop uitvoeriger terugkomen. Sportcomplex Panhuis Het plan „Sportcomplex Panhuis" omvat thans 5 voetbalvelden, nl. twee hoofdvelden van 69 x 105 m. en 3 bijvelden van 64 x 100 meter, een tweetal oefenstroken en een korfbalveld. Voorts is er de nodi ge parkeerruimte voor auto's en rijwielen, ruimte voor 2 kleed gebouwen en een cantine. Boven dien bestaat in de toekomst de mogelijkheid dat er een overdek te tribune gebouwd zal worden. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het sportcom plex eind '62 begin '63 gereed zijn. Ondanks het gure weer hebben j.l. zaterdagmiddag nog bijna tweehonderd vijftig wandelaars deelgenomen aan de tweede Winter seriewandeltocht, geor ganiseerd door de plaatselijke wandel sportvereniging „Deos", onder auspiciën van de NCWB Midden-Neder land. De deelnemende verenigingen waren alle afkomstig uit Veenendaal en directe omgeving en het was zeker geen pretje om de koude wind en de sneeuwbuien te trotsreen. Met het oog op de weers omstandigheden hadden de organisa toren de route verkort, zodat binnen niet al te lange tijd het warme Tref punt weer bereikt was. De derde tocht wordt gehouden op 14 januari a.s. Voor een geheel bezette zaal speelde zaterdagavond in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan de Veenendaalse Harmonie „Caecilia". Het was goed half acht toen het doek opging en Caecilia, gestoken in de bekende fleurige unifor men, zichtbaar werd. Enkele tambours stelden zich op voor het podium en hun tromgeroffel kondigde de komst van de dirigent aan en begeleidde hem op zijn weg naar de dirigeerstoel. Het concert opende met de mars „Sky- master" van Sennema en het was di rect duidelijk dat Caecilia er zin in had en dat er goed gestudeerd was. Men speelde accuraat en met verve. Na de ze openingsmars beklom de heer A. Bakker, burgemeester van Veenendaal en beschermheer van Caecilia, het po dium en richtte het woord tot de aan wezigen. Onze burgemeester zei ver heugd te zijn over de goede opkomst. Wij zijn Caecilia veel dank verschul digd, aldus de burgemeester. In haar 56-jarig bestaan heeft zij menige feest dag met haar vrolijke klanken opge luisterd en de activiteiten van Caecilia beperken zich zell's niet tot de feest dagen, maar ook des zaterdags kan men in het dorp dikwijls het korps be luisteren. Daarom is het een erezaak voor iedere Veenendaler, dat hij Cae cilia steunt. Een vereniging, die zo'n belangrijke plaats in ons dorpsleven inneemt, moet ook een florisant be staan kunnen leiden. Er moeten goede instrumenten worden gekocht. Unifor men slijten en moeten vernieuwd wor den, kortom een harmonie-vereniging heeft heel wat uitgaven, aldus de bur gemeester. Daarna maakte de burgemeester een minder prettig feit aan Veenendaal be kend door te vertellen, dat de heer Jan Weijers, de dirigent, Caecilia zal verlaten om in Canada één van de grote militaire korpsen te gaan leiden. Voor de heer Weijers zeker een grote eer, voor Veenendaal ongetwijfeld een teleurstelling. Burgemeester Bakker besloot met de beste wensen voor de heer Weijers mee te geven. Na deze toespraak werd het pro gramma, bestaande uit tien nummers, verder afgewerkt. Naar later bleek had de heer Weijers maar korte tijd gehad om dit programma met de leden in te studeren door zijn spoedig vertrek naar de Nieuwe Wereld. Het was echter de vurige wens van de leden om nog één concert onder leiding van de heer Weijers te geven. Er is inderdaad in deze korte tijd heel wat bereikt. Dat bleek wel uit de ouverture „Dichter und Bauer" van Fr. von Suppé, die een zeer behoorlijke vertolking kreeg. Goed gespeelde trom pet solo! Natuurlijk waren er onder het grote aantal nummers ook wel die minder goed slaagden. De wals „Wie ner Blut" van Johann Strausz leende zich ook veel minder dan „Dichter und Bauer" voor een transcriptie voor blaasorkest. Men kan zich walsen van Strausz haast niet zonder strijkers den ken. De uitvoering van „My fair Lady" van Loewe leed wel onder tè korte voorbereidingstijd. Een nummer dat zeer goed slaagde en succes bij het pu bliek had was „On the Mali", een mars van Goldman, waarin door de muzi kanten ook gezongen en gefloten werd. Er werd met groot enthousiasme ge musiceerd. Bij één van de slagwerkers ging het enthousiasme zo ver, dat hij van tijd tot tijd zelfs een schijnaanval op de bekkens deed. Voor het laatste nummer nam de heer Diepeveen, kla rinettist, in zijn functie van voorzitter van Caecilia, het woord. De heer Diepeveen had de komst van de heer Weijers met enige zorg tege moet gezien. Zou deze jonge man wel voldoende gezag hebben? Het was al lemaal erg meegevallen, ja, van meet af aan hadden de leden groot respect voor hun dirigent gehad. Zij waren hem dankbaar voor zijn prettige lei ding en zij wilden hun dankbaarheid ook ergens in uitdrukken. Zo kreeg de heer Weijers een prach tig horloge aangeboden en ter herinne ring een foto van het korps. Mevrouw roepen, kreeg een boeket bloemen aan geboden. Tenslotte toonde de heer Weijers dat hij bijzonder gelukkig was zowel met de cadeaus als met zijn vrouw. Een en ander zorgde voor een gezel lige stemming. Na de pauze volgde er nog een amusements programma ver zorgd door de Tiroler Kapel o.l.v. Piet van Hees, de conferencier Frans Nien- huis, en het amusements orkest „Cae cilia" o.l.v. de heer Weijers, waarvan ongetwijfeld velen genoten zullen heb ben. J. v. d. P. Ook in de belangrijke wedstrijd tegen Tios II te Arnhem heeft Climax geen succes kunnen boeken. Tios II stond met 1 punt meer als Climax op de voorlaatste plaats en heeft door met 7-3 te zegevie ren de Veenendalers wel in een precaire positie gebracht. Climax bezet nu de laatste plaats met minstens 3 punten achterstand op Tios II en Boemerang. Het is jammer voor V. Dam dat hij momenteel weinig steun on dervindt van zijn teamgenoten. V. Dam won alle drie zijn wedstrijden vrij ge makkelijk, maar zowel Vos als V. Eist wisten geen enkele maal te zegevieren, dit ondanks het feit dat ook hun tegen standers zeker niet tot de sterksten be hoorden. Ondertussen doen de junioren van Cli max het heel wat beter dan hun eerste team. Tot nu toe is dit team bestaande uit de spelers Vermeer, V. d. Haar en Hermans nog ongeslagen gebleven, ter wijl bovendien de meeste wedstrijden nog met flinke cijfers gewonnen werden. Voor alle VC Veenendaal-teams staan deze week uitwedstrijden op het pro gramma. Het dames-hoofdklasse-team speelt zaterdagavond in het Utrechtse Parochiehuis tegen S.O.S. Het zal de VCV-sters waarschijnlijk niet gelukken zich in deze wedstrijd te herstellen van de recente zware nederlagen tegen res pect. ZVC/KV en Boemerang. Het eerste herenteam gaat de laatste kans verdedigen op het kampioenschap tegen het Doornse Unitas, dat nog on geslagen is. DAMMEN Deze week speelde V.D.C. I tegen Doorn en dit was tevens de laatste competitie wedstrijd van dit seizoen. Het werd een overwinning voor V.D.C. I. Hier volgen de persoonlijke uitslagen: H. v. d. Brandhof A. v. Egdom 1-1 C. Heikamp C. v. Duivenvoorde 2-0 G. v. Dijk G. V. Eeden 2-0 E. de Kleuver J. v. Laar Sr1-1 J. Vermeer J. v. Laar Jr2-0 J. Roks T. Bies 0-2 D. Bouman R. v. Egdom 2-0 W. v. Manen W. Hardeman afg. W. Hor C. den Toon 1-1 D. Hendriksen J. Bakhuizen 2-0 Voorlopige eindstand 13-5 Het Verbond voor Veilig Verkeer ontwikkelt een zeer intensieve propaganda. Daar bij wordt o.m. gebruik gemaakt van een aantal modern uitgeruste propaganda- wagens, die gedurende het gehele jaar (de vakantiemaanden uitgezonderd) Neder land doorkruisen om in grote en kleine gemeenten de verkeersveiligheid te propa geren. Alle propaganda-wagens van deze colonne z(jn in dezelfde lichtgrijze kleur geschilderd en trekken daarom sterk de aandacht. Het Verbond beschikt over drie grote luidspreker-wagens met complete 16 mm geluidsfilm-installatie alsmede over een tweetal aanhangwagens. Bovendien is een V.W.-busje beschikbaar, dat bij bij zondere gebeurtenissen eveneens voor propaganda-doeleinden wordt ingezet. Twee van de drie propaganda-auto's zijn door een Nederlandse Rubberindustrie N.V. Vredestein te Doetinchem) aan het Verbond beschikbaar gesteld. Alle auto's zijn voorzien van de bekende Verbonds- driehoek alsmede van het opschrift „Pro paganda- en filmdienst Verbond voor Veilig Verkeer". De Propaganda- en Filmdienst van het Verbond voert zijn jaarlijkse tournee uit volgens een van te voren tot in alle de tails vastgesteld schema. In nauwe sa menwerking met de gemeentebesturen en met de plaatselijke politie-autoriteiten worden een of meer „Veilig-Verkeers- dagen" georganiseerd. De auto-colonne van het Verbond komt in de vroege mor genuren van de „Veilig-Verkeersdag" ter plaatse aan. Dikwijls overnacht het personeel in de twee caravans, die voor dit doel met het modernste comfort zijn uitgerust (stro mend water, elektrische verlichting). In de morgen wordt begonnen met de „mo biele" propaganda, waarbij door middel van de luidsprekerinstallatie al rijdende verkeerstips, waarschuwingen, compli menten etc. worden gegeven aan de weg gebruikers, zulks afgewisseld met pas sende muziek. Hierbij verleent meestal Weijers, eveneens op het podium ge- een plaatselijke verkeersdeskundige van de politie zijn medewerking en neemt zélf de microfoon ter hand. Des morgens en des middags worden in drie tot vier scholen voor alle scho lieren filmvoorstellingen georganiseerd. Naast instructieve verkeersfilms wordt de kinderen veelal ook nog een documen taire op ander gebied getoond. Een van de beide aanhangwagens wordt overdag als verkoopcentrum voor brochures, boe ken, verkeerskranten, speldjes, enz. in gericht. Des avonds vindt een gelijksoortige filmvoorstelling voor volwassenen plaats in het kader van een - meestal onder be schermheerschap van de burgemeester - door de plaatselijke vereniging voor Vei lig Verkeer georganiseerde Veilig Ver- keersavond. Veelal wordt deze avond voorafgegaan door een muzikale rondgang van een plaatselijk muziekgezelschap, eventueel vergezeld van jeugdverkeersbrigadiers. Tijdens de avondbijeenkomst wordt een kort propagandistisch woord gesproken, waarbij op het grote nut van een doelbe wuste strijd tegen de verkeersonveilig heid en o.m. op het gevaar van alcohol gebruik voor en tijdens het rijden wordt gewezen. Per jaar worden op deze wijze enkele duizenden filmvoorstellingen gegeven, waarbij naar schatting ongeveer l1/* 2 miljoen kinderen en volwassenen wor den bereikt. Een dergelijke Veilig Verkcersdag zal op vrijdag 16 december in Ame- rongen en Leersum worden gehou den. Indien de weersomstandigheden daartoe gunstig zijn, en indien ook de uiterwaar den daarvoor geschikt zijn, zal er zater dagmiddag a.s. weer een jacht achter de meute plaats vinden. Dit de laatste jaren in Amerongen steeds terugkomend en aantrekkelijk schouwspel wordt gehouden in de uiterwaarden rond het kasteel. De ruiters verzamelen zich omstreeks half twee in de Laan, vanwaar met voor op de jagermeester de heer Modderman en zijn jachthonden, naar het beginpunt van de jacht wordt vertrokken. Vele niet ingewijden (de Amerongers natuurlijk buiten beschouwing gelaten!) zullen -van de gedachten zijn dat het een jacht op wild zal zijn. Dit is het nu juist niet. Deze jacht wordt alleen gehouden als een sportieve bezigheid voor paard en ruiter. Toch kan zo'n tocht bijzonder zwaar zijn. Dit ligt aan het uitzetten van het spoor en vanzelfsprekend ook aan de gesteld heid van de terreinen. Het is de bedoe ling dat de honden op een spoor gebracht worden. Deze, zoals dat genoemd wordt, kunstmatige slip, is tevoren getrokken met wat stro dat gedrenkt is in „vossen- drek", afkomstig van tamme vossen die hiervoor speciaal gekweekt worden. De lucht hiervan wordt door de honden ge volgd, de ruiter op zijn beurt moet de honden volgen. De slip wordt niet al te gemakkelijk uitgezet, en kan lopen over sloten en over omheiningen en andere obstakels. Het is beslist de moeite waard om za terdagmiddag de kleurige stoet van rui ters in de uiterwaarden te volgen. Ge deeltelijk zal dit vanaf de Lekdijk te vol gen zijn. Uitdrukkelijk wordt echter ge steld dat de omstandigheden gunstig voor de jacht moeten zijn. LEZING MET FILM Voor de commissie „Huishoudelijke voor lichting Zuid-Oost-Utrecht" zal Ir. L. Hartman, landbouwconsulent a.s. vrijdag avond in hotel „La Montagne" een lezing houden over: „De Hollandse kolonie in Brazilië". Door zijn verblijf van enige jaren in Brazilië kan hij veel interes sants over dit gebied vertellen. Het ge heel zal met prachtige lichtbeelden ver duidelijkt worden. FEESTAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL TE DE KLOMP Door de Oudercommissie van de openbare lagere school te De Klomp werd aan ou ders en leerlingen een feestavond aan geboden in gebouw „De Samenwerking". De „Edese Onderwijzers Toneelvereni ging" bracht „De Geldmolen" voor het voetlicht. Het stuk werd uitstekend gespeeld en er werd door ouderen zowel als jongeren zeer van genoten. Aan het slot van de avond werd onder de leerlingen van de school gratis een prachtig rijwiel verloot. Winnares werd Lena Vink. De ouder commissie kan op een zeer geslaagde avond terugzien. VERZAKT Vrijdagmiddag raakte een betonmolen bestemd voor de nieuwbouw aan de Hootsenstraat in de zachte berm van de Leesonweg vast. Met man en macht pro beerde men het vehikel los te trekken. Het duurde geruime tijd voor een takel wagen het gevaarte weer op de harde weg had getrokken. Naar schatting leveren Amerongen en Eist dit jaar tezamen 300.000kg. Er wordt dus ruim f 10.000,aan loon ver diend" Als bijzonderheid vermeldt het blad nog dat het hoofdzakelijk de kin deren zijn die de oogst binnenhalen, „want de rappe kleine kinderhandjes kunnen er vlug mee overweg". In de crisisjaren rond 1930 raakte de bessenteelt plotseling aan het uitster ven en op het ogenblik zijn alle strui ken zo goed als verdwenen. Men waande zich toen in de tegen woordige bollenstreek - overal bloeien de narcissen en tulpen - kortom de Rijnstrook was toen een prachtige streek. Maar ook deze teelt werd niet ouder dan tien jaar, want in 1930 was er van de bollen weinig meer over. De oppervlakte-tabel laat inderdaad zien dat de tabaksteelt met vele ups and downs gepaard ging. In de oorr logsjaren '40-'45 ontstond er begrijpe lijkerwijs een ongekende bloei, die zich voor een groot deel tot nu toe hand haafde. Momenteel is de situatie zo, dat de tabak voor circa 50 gemengde bedrijven de hoofdbron van bestaan is. Onderzoekingen hebben geleerd dat de tabakteler zich terdege bewust is van de risico's (het weer, parasieten e.d.) die hij net als iedere andere boer met de bouw van zijn gewas loopt. Temeer daar, zoals vroeger, de tabak verbouwer veelal geen of weinig an dere gewassen verbouwde, zodat hij logischerwijs feitelijk alles op één kaart zet, is de financiële klap van de twee achter elkaar voorkomende misoogsten van deze jaren voor velen te groot. Men wil, als het maar enigszins mo gelijk is op een ander product over schakelen, net als in het verleden de bloembollen en bessen aangegrepen werden. In dit verband is het interessant te weten, wat Dr. Croesen twintig jaar ge leden reeds schreef over de toekomst mogelijkheden van de tabakscultuur. „Van verschillende zijden wordt er voor gepleit de tabaksteelt van Overheidswege te steunen en voor algehele ondergang te behoeden. Ontegenzeggelijk zijn daarvoor ge voelsargumenten aan te voeren. De schrijver attendeerde toen op de eventuele mogelijkheid in Nederland sigarettentabak te verbouwen op dus danige wijze dat geconcurreerd zou kunnen worden met de produktiegebie- den van de sigarettentabak. Naar zijn mening zou met steun van de overheid en door goed georganiseerde samenwer king gestreefd moeten worden naar een gezamenlijk gereedmaken van de markt en een gezamenlijk verkopen, waardoor men o.a. minder van toevalligheden af hankelijk zou zijn. Zoals gezegd deed dr. Croesen dit idee, om de ondergang van de tabaks cultuur te voorkomen, in 1940 aan de hand. Nu, anno 1960 staat de tabaks- ^Qadic ^T5allecjiï\jcii Met at aLtijcl i'ocr hlaai (Vervolg van pagina 1) c a> c so 0) c u c O OJ K IH 0) 2 1747 107 1808 341 1815 511 1821 38 87 6 1831 341 1832 332 111 1842 1844 1847 242 85 85 1851 80 1852 226 77 200 1861 180 90 264 1864 210 90 298 84 1869 155 80 1874 367 75 1879 175 107 148 42 68 1884 125 100 85 64 75 1889 160 100 75 64 72 1894 80 18 14 2 62 1899 160 78 14 82 1904 90 70 42 1909 93 108 2 30 1914 70 105 2 8 1919 90 92 1 15 1924 19 65 4 1929 36 22 2 1934 2 (Plantage Willem III in Eist was met 44 bunders in 1860 een bekende tabaks plantage.) Om bij Amerongen te blijven, in 1889 was er 100 ha. grond met tabak beplant, maar vijf jaar later zien we dat het teruggelopen is tot 18 ha. Omstreeks 1890 ging de tabaksteelt namelijk met sneltreinvaart achteruit. kon geen afzetgebied vinden en de enige oplossing om het gezin in leven te hou den was een goed vervangingsmiddel te zoeken. En dit vond men in de kruisbessen- teelt. Waar eertijds de tabaksplanten in de zon hadden staan rijpen verschenen nu bessenboomgaarden. Vooral in Eist en Amerongen gingen de plukkers - vaders, moeders en kinderen - voor dag en dauw aan de pluk. De materiële om standigheden waren minimaal, arbeids krachten waren er genoeg. Men kreeg een halve cent per kilo en een goede plukker bracht één gulden per dag mee naar huis. Vele ouderen zullen zich nog wel herinneren dat ook de kinderen 's morgens om vier uur in de bessenboomgaard zaten en er pas 's avonds in het donker uitkwamen. De geplukte bessen gingen naar de fabrieken voor de bereiding van jam e.d. Deze „vervangings-cultuur" breid de zich - vooral toen bleek dat er een goeie boterham mee te verdienen was - snel. uit. In 1900 waren er grote stuk ken met bessenstruiken, verspreid door geheel Eist en Amerongen. Het hoogte punt van de bessenteelt lag in de pe riode 1924-1930. In een krant van 1924 stond: „Overal is men druk bezig met de kruisbessenpluk. Voor het plukken ontvangt men J'/i of 4l!t cent per kg. teelt al aan de rand van de ondergang. Er is echter een kardinaal verschilpunt. De telers zien deze teruggang namelijk niet als een niet te stuiten logische structuurwijziging. Integendeel, de re den dat zij gezamenlijk een eis tot scha devergoeding bij de minister hebben ingediend (NIET via de Gewestelijke raad van het Landbouwschap, zoals wij j.l. vrijdag schreven) moet gezocht wor den in het feit dat de telers Landbouw voorlichtingsautoriteiten aansprakelij k stellen voor de twee misgewassen. Of dit juist is staat ter beoordeling van deskundigen, maar wel is zeker dat velen met de eventueel te ontvangen schade-uitkering over zullen schakelen op een andere soort van broodwinning. De uitslag van het request is inmiddels nog niet bekend. Tot zo lang houden de telers zich stil en wat daarna komt zal de tijd wel leren, zeggen ze. Het is ech ter te hopen dat de eeuwenoude tabaks cultuur niet in rook opgaat. Daarvoor heeft ze al teveel „geschiedenis" ge maakt. (Vervolg van pagina 1) als in zijn vermogen lag, dienst heeft moeten verlenen aan de inwoners van Veenendaal. Vanzelfsprekend heb ik wel eens ambtelijke bepalingen moeten om zeilen om de mensen van dienst te kun nen zijn". De heer Jarings is een geboren Fries en het mag als zeker worden aangeno men, dat hij nog altijd een warm plekje in zijn hart heeft voor dit stukje Neder land. Maar Friezen hebben doorgaans „harde koppen „Juist", zei de heer Jarings, „ik ben wat dat betreft geen uitzondering op de regel, maar" - onze vraag onderschep pend - voegde hij er aan toe „toch heb ik 37 jaar lang goed met de Veenenda lers kunnen opschieten, zowel met het personeel als met de overigen". Als men dan weet dat ook het meren deel van de Veenendalers niet over zich laat lopen dan kunnen botsingen niet uitblijven. De heer Jarings verdoezelt ze niet. Natuurlijk is het wel eens tot een botsing gekomen tussen de Friese en een Veense „kop", maar in het be lang van Veenendaal was men toch ook altijd weer bereid de zaak bij te leggen en gezamenlijk de juiste oplossing te zoeken. Uit een korte schets over het leven van de heer Tj. Jarings blijkt, dat hij op 9 juni 1898 in het Friese Aengwirden, thans gemeente Heerenveen, werd ge boren. Van oktober 1919 tot december 1923 was de heer Jarings in rijksdienst als opzichter en op 1 februari 1924 kwam hij paar Veenendaal als „opzichter der gemeentewerken en van het bouw- en woningtoezicht". Op 1 juli 1934 kwam zijn benoeming tot gemeente-architect, welke titel op 1 december 1945 werd gewijzigd in: directeur van gemeente werken. Naast deze functie was hij bijna tien jaar leraar aan de avond-nijverheids school te Veenendaal (vanouds: de Te- kenschool), 30 jaar commandant van de Veenendaalse brandweer, initiatief nemer tot de oprichting van- en later één van de oprichters van „Bergbad" en thans bekleedt de heer Jarings o.m. nog de volgende functies: commandant DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES PRACHTIGE van f 3.95 nu voor 2 45 p. mtr. MANUFACTUREN BE ODEN (LEDIKANTEN VffNENDARl GORTSTR.39 Tlllf. 2»T- van de brandweer van 16 gemeenten, verenigd in de Kring U 3 van de B.B., voorzitter van de bond van hoofden van gemeentewerken in de provincie Utrecht, lid van de commissie afval waterzuivering Utrecht en consul voor Veenendaal en omgeving van de A.N. W.B. Hoe komt iemand van Friesen bloe de in een plaats als Veenendaal te recht? vraagt men zich onwillekeurig bij dit alles af. Er zit geen streekroman in. Zoals al tijd heeft de heer Jarings het kort en bondig gezegd. „In de allerberoerdste tijd solliciteerde ik met - naar ik meen - 215 anderen naar Veenendaal. Ik werkte toen in Groningen en wilde graag naar het midden van het land. Van de gemeenteraad, die de heer Jarings destijds benoemde, zijn thans nog twee leden in leven. Veel heeft de scheidende directeur in Veenendaal - met 6800 inwoners toen hij kwam; bijna 24.000 op dit mo ment - zien groeien en heel veel daar van is onder zijn leiding tot stand ge komen. Het eerste trottoir werd door de heer Jarings - onder zijn toezich dan uiter aard - aangelegd. Dat was op het des tijds genaamde „Boerseland" (thans: Beatrixstraat) en men sprak toen in oer-Hollands nog van „tegelvoetpad". Een drukke periode van Veenendaals opkomst heeft de heer Jarings achter de rug. Toch was er altijd nog tijd voor liefheoberijen en hoe vreemd het ook mag klinken: deze lagen toch steeds weer op het terrein van zijn „vak". Het had altijd iets met techniek of bouwerij te maken. Het zal geen geheim zijn, dat de heer Jarings .enkele gepatenteerde uitvin dingen op het gebied van riolering op zijn naam heeft. „Eén of twee procent inspiratie en de rest transpiratie" zegt hijzelf. „Het laatste door het vechten om de zaak erkend te krijgen". Want 'hieraan komen papieren te pas en dat is niet zijn sterkste kant. „Circulaires - en die arriveren vanzelfsprekend bij een gemeentedienst met een zekere re gelmaat en bij bossen - heb ik nooit gelezen. Dat liet ik aan mijn personeel over. Die moesten me maar op m'n vingers tikken als ik „in strijd met ho gerhand" dreigde te komen". Zoals bekend gaat de heer Jarings met vervroegd pensioen om gezond heidsredenen. „De ademhaling", is de - wederom - korte toelcihting van de heer Jarings. Voorlopig gaat hij dan ook rustig aan doen, maar niet stilzitten. Er is nog zoveel te volgen op technisch ge bied en „ik krijg nu de tijd om de ont wikkeling op velerlei terrein eens rus tig te bekijken". Zijn hobby's zullen dus ook in de toekomst wel op het stuk van de techniek blijven liggen. Zoals zijn hele leven Gerust kunnen we zeggen, dat de heer Jarings door al die jaren toch aan Veenendaal verknocht is. Hij blijft hier wonen. In het huis aan de Kerkewijk, waar hij thans met zijn echtgenote woont. „Schrijf dat er maar bij", zei hij ons „dan hoeft er tenminste nie mand te lopen om m'n huis". Een uitspraak, die in zijn lijn ligt. Recht op de man af. Zonder veel om haal van woorden. Velen in Veenendaal en daarbuiten zullen de heer Jarings zó kennen. Daarom zal het bij zijn afscheid niet aan belangstelling ontbreken. Daarvan zijn wij nu al overtuigd. (Vervolg van pagina 1) verbalisant afdoende en eiste 50,of 10 dagen. Ik ben niet overtuigd. Dit is echt niet zo gebeurd, zei verdachte nog, maar ook rechter v. d. Brand oordeelde, dat de overtreding wel bewezen was. Hij vonniste conform met 60,of 12 dagen. Mevr. M., huisvrouw te Wageningen, reed onlangs op een avond met haar personen auto de linker rijbaan van de Stadsbrink in haar woonplaats op, terwijl ze ver plicht was geweest de rechter baan te kiezen. Er gebeurde gelukkig niets, vertelde verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht, al ben ik er van over tuigd, dat ik een ernstige overtreding heb begaan. De weg ter plaatse was ech ter pas geheel geconstrueerd en van die nieuw aangelegde gescheiden rijbaan was me niets bekend. In het donker, met al leen de koplichten van de wagen, viel het ook praktisch niet te bemerken. De volgende avond is er een schijnwerper geplaatst ter attentie van het verkeer. Volgens het proces-verbaal brandde de schijnwerper ook al op de avond, waarop u uw overtreding beging, merkte de officier op, doch dat ontkende ver dachte. Toen was het nog een duistere boel geweest. Dat het er gevaarlijk was bewijst wel het feit, dat er later een verkeerszuil is geplaatst. Waarom hebben ze dat anders gedaan, vroeg verdachte. Wel, omdat geprobeerd wordt de aan duidingen steeds beter te maken, merkte de officier op. Daar het een pas aange legde weg betrof wilde de officier het nog laten bij 10,of 2 dagen. Dat gaat tegen mijn gevoel voor recht vaardigheid, zei verdachte. Het was die avond absoluut niet te zien, dat er een dubbele rijbaan was. Met wat meer oplettendheid was dat zeker mogelijk geweest, oordeelde de rechter. Vonnis conform.

De Vallei | 1960 | | pagina 2