ONRUST OM EEN NAP RIJST ,,£cl Yïlo-ntaqnt trouwen Horlogerie v. Manen D. v. d. Meijden Berend Tricotagefabriek iV.F. bandleidster vt MANNEN JONGENS MEISJES ARAM De rode burcht van Iph anca BANKSTELLEN Beekhof Openbare Aanbesteding TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 Nr. 100 Hotel - Restaurant biedt u een sfeervolle kerstviering Menu's worden u op aanvraag gaarne toegezonden Aan de vleugel: Tony Spaan „Komt ALLEN tezamen" naar de Volkskerstzang op 22 december 1960 in de Garage De Haas aan de Kerkewijk te Veenendaal. Vogelenzangweg 37, Rhenen vraagt voor spoedige indiensttreding voor haar confectie-afdeling Na gebleken geschiktheid goed loon. Elektro-Technisch Bedrijf ai Wij verzorgen al uw elektriciteits werk Verkoop van elektr. apparaten A. W. de Haas REPARATIES KUNSTGEBITTEN N.V. Hollandia Wol- en Kousen- fabrieken THE WINSLOW BOY Kindervoorstelling „Repelsteeltje" óók op onze japonnen-afdeling ...met prijzen die U als muziek in de oren klinken! 36.75 29.75 24.75 AMSTERDAM-ROTTERDAM-EINDHOVEN-HAARLEM-UTRECMT-NIJMEGEN-AMERSFOORT-MAASTRICHT „Suydendorp" Gevraagd: twee meisjes kamermeisje- serveerster Hotel-Restaurant „'t Vosje" Beng, beng, beng, klopt de kleine hamer. Uren achtereen. De fijngevormde handen van Ming, de kopersmid, leiden voorzichtig het koper langs een ijzeren plaat. Door al die ha merslagen krijgt het een èndere vorm, de vorm die Ming in zijn hoofd heeft. Een mooie vaas of een prachtig bewerkte fruitschaal. Zijn handen zijn de handen van een kunstenaar. Gespannen staat Hong Ling te kijken. Hij kan er maar niet genoeg van krijgen, zó knap is die Ming. Dat je zulke mooie dingen helemaal met je handen kunt maken! Hè, dat zou Hong Ling later ook willen doen! Even rust de hamer. Ming kijkt naar de jongen, die zo trouw zijn werkplaats bezoekt. Hij moet later maar leerling bij hem worden: dan kan hij eens proberen of hij dit moeilijke vak onder de knie kan krijgen. Nou ja, hij zal maar niet te ver vooruit denken, dat is beter tegenwoordig. Nog even rust zijn blik op Hong Ling, die verwonderd kijkt naar zijn grote vriend Ming. Wat hééft Ming toch vandaag? Terwijl de kopersmid weer naar zijn hamer grijpt, denkt hij nog: zou die jongen óók al de ziekte hebben? Hij ziet er wel naar uit. Hoe kan het ook anders! Vooral de kinderen lijden het meeste. Beng, beng, beng, gaat de hamer weer en langzaam, héél langzaam krijgt de vlakke plaat vorm, wordt levend, wordt iets waar de mensen straks met vreugde naar zul len kijken. Plotseling gooit Ming de hamer neer: „Zeg Hong Ling, denk je aan de rijstwagen? Vooruit, maak dat je wegkomt, jong, moet je soms te laat komen? Met een schok staat Hong Ling recht. De rijstwagen! Hoe kan hij zó stom zijn! Half struikelend over een paar houten vormen komt hij buiten en zet het op een lopen. Aan zijn riem bungelt, stevig vastgebonden, het rijstnapje. Glimlachend heeft Ming de jongen nagekeken. Dan pakt hij de hamer weer op. Beng, beng, beng, klinkt het driftig. Het is net of Ming een beetje boos is. Boos op. ja, op wie eigenlijk? Op alle mensen omdat er zoveel verdriet is. Daarom slaat Ming harder en driftiger. Tjonge! Wat moet Hong Ling vandaag ver lopen! Hij móét nu wel langzamer, kan bijna niet meer. Staat de rijstwagen helemaal achter het huisje van Kai? Ja, dat moet wel. Hong Ling kan nog nèt de mooie pet zien van de man die altijd met de lepel zwaait. Misschien krijgt hij vandaag wel een reuze volle nap. Net als gisteren! De man met de mooie pet is altijd heel vriendelijk voor Hong Ling. Hij lacht bemoedigend tegen Hong Ling en bij het over reiken van de volle nap krijgt hij een knipoogje. Soms is er niet alleen rijst, maar ook groente! Niet elke dag, maar soms wel. Hong Ling versnelt weer zijn stap pen. Hij raakt in spanning. Hij denkt aan al die heerlijk heden: rijst en gezouten groente en rept zich voort over de brokkelige weg, die langs de armoedige hutten loopt. Hong Ling heeft honger. Razende honger! Maar eigenlijk is dit niks bijzonders, dat heeft hij elke dag en nu al zóvele dagen. Hij probeert het voortdurend te vergeten en dat lukt ook wel eens. Soms is Hong Ling zó in zijn spel verdiept, dat hij het kón vergeten. Dat nare, kloppende gevoel in je maag. Soms doet het lelijk pijn en voelt hij zich moe en lusteloos, kan niet meer spelen. Spelen! Het meeste houdt hij van vliegeren en met trots denkt hij aan de mooie vlieger, die hij, samen met grootvader, heeft gemaakt. Papier vond hij op straat bij de huizen van rijke mensen, die zó maar mooie gekleurde tijdschriften weggooien. Of zakken van gekleurd perkament, waar koekjes in hebben gezeten. Dat heeft Hong Ling allemaal eerst verzameld en naar grootvader gebracht. Toen hebben ze samen geplakt en geknipt tot ze de mooiste vlieger hadden gemaakt van alle jongens. Opgetogen heeft Hong Ling ermee door de straten gelopen, benijd door zijn vriendjes. Zo'n prachtige vlieger, beplakt met een vuurrode drakenkop! Natuurlijk kon hij de vlieger niet echt oplaten. Er was immers nergens vliegertouw te vinden. Kopen? Ja, daar heeft Hong Ling wel van gedroomd. Hij kreeg geld van de meneer met de mooie pet en mocht een hele kluw voor kopen. Later stond de vlieger heel hoog in de lucht, boven de huisjes en alle mensen kwamen kijken. Zelfs groot vader kwam hun huisje uit en stond zwaar leunend op z'n stok, naar de lucht te kijken. Maar dat was maar een droom Hong Ling weet best, dat hij nooit vliegertouw zal kun nen kopen. Hij heeft niet eens schoenen en zijn kleren? Moeder weet er geen raad meer mee, zó versleten zijn ze. ■fr Toch nog plotseling staat Hong Ling voor de keuken wagen waar de rijst wordt uitgedeeld. Hè, hij was hele maal weg met zijn gedachten! Om hem heen staan alle maal verlangend kijkende mensen en kinderen. Ze snuiven de geur op van de gekookte rijst, voelen in eens hoe erg de honger knaagt door hun hele lichaam. Toch blijven ze netjes wachten tot ze aan de beurt zijn. Natuurlijk! In China zijn de mensen altijd erg be scheiden en heel beleefd tegen elkaar. De oudere mensen mogen eerst en dan de Moeders. Maar eindelijk is Hong Ling toch ook aan de beurt. De meneer met de mooie pet kijkt vriendelijk naar hem: „Ha, die Hong Ling! Zeker een volle nap, hè?" Hong Ling lacht terug, maar maakt meteen een buiging en knikt van ja. Zo heeft Hong Ling dat geleerd toen hij nog héél klein was. „Altijd héél beleefd zijn, Hong Ling", zei vader dan, „keurig buigen vóór je antwoord geeft". Dat doet Hong Ling nog een keer als hij zijn houten napje met rijst in ontvangst neemt. Meteen heeft hij het gezien! Er is ook groente vandaag. Kijk maar! Boven op de rijst liggen stukjes gekookte kool. Hong Ling heeft het zich gemakkelijk gemaakt. Terwijl hij uit de rij bij de keukenwagen vandaan liep, zag hij zowaar een leeg benzineblik. Het was wel erg roestig, maar toch een kostbaar bezit. Hij heeft het blik omgekan teld en zit er nu bovenop, lekker van zijn rijst te genie ten. Heerlijk! Langzaam zuigt hij de korrels naar binnen. Nu een stukje groente. Hij voelt de rijst nu al in zijn maag, hij wordt zelfs lekker warm van binnen. En terwijl Hong Ling zo zit te genieten van zijn dage lijkse napje rijst, kijkt hij uit over Hongkong, de reusach tige stad, waar zoveel geleden wordt. Heeft Hong Ling hier altijd gewoond? Nee! Hong Ling weet nog vaag van hun mooie huis, daar vèr over het water. Hun huisje in China, waar elke dag rijst en vlees was, waar Moeder altijd blij keek en waar vader nog was. Waar de kippen over het erf tokkelden en waar iedereen een eigen en héél mooi slaapmatje had. Hong Ling zou nooit gedacht hebben dat ze dóór nog eens weg zouden gaan. Weg van huis, hun land, hun huis goden, vèr af van de familiegeesten, die immers altijd be schermen en waken over de levenden?. Maar toen kwam die vreselijke dag! Moeder pakte hem in zijn beste kimono, Vader en Grootvader sjouwden grote pakken en toen moesten ze eindeloos lopen. Dagen lang, soms haast zonder ophouden, zonder rust. Vader had telkens omgekeken en ze weer op gejaagd, geroepen: ze komen! ze komen! Zo waren ze gevlucht voor het boze, dat achter hen lag, waarvoor Moeder, Vader en Grootvader bóng waren, waarvoor ze alles in de steek lieten. Totdat ze hier in Hongkong kwamen. Maar hier hadden ze geen mooi huis, maar een verval len hut van oude benzineblikken en leem gemaakt, hier was Vader gestorven. Van de honger, zei Moeder. Daarom was Hong Ling ook zo bang voor de honger. Daar kon je aan dood gaanHij rilt als hij eraan denkt en neemt voor zichtig zijn laatste korreltjes rijst tussen zijn vingers. Be zorgd kijkt hij achterom, naar de plaats waar de keuken wagen heeft gestaan. Een plaats die nu leeg is. Zou hij morgen wéér komen? Als hij nu eens niet komt! Hong Ling wordt angstig bij die gedachte. De nap rijst van de keukenwagen is haast zijn enige maaltijd. Wat Moeder hem kan geven is bijna niets. Ze huilt als ze de paar korrels mais ziet waarvan ze pap moet koken. Nog is Hong Ling onrustig! Hij kón het beeld maar niet kwijt raken van een lege keukenwagen of van helemaal geen keukenwagen! En hij maar wachten en alle mensen maar wachten, netjes in de rij, totdat het donker werd en iedereen bedroefd wegsluipt Met een lege nap! Laatst was Hong Ling geschrokken. Eén van zijn vriendjes, Seng heet hij, was op de grond gaan zitten, had zijn handen samen gedaan en zijn ogen dicht. Verbaasd had Hong Ling naar zijn vriendjes geke ken, maar nóg verbaasder was hij toen hij hoorde wat Seng hardop zei: „Geef ons elke dag onze dagelijkse nap rijst". „Wat doe je toch!", had hij geschreeuwd. „Bidden natuurlijk", had Seng gezegd. „Bidden?" „Ja, ik ben toch een christen en dan bid je om je dage lijkse rijst. Moeder zegt dat het moet". Hong Ling ziet het wéér voor zich. Die biddende Seng.... Zou hij? Ach ja, waarom niet. Als de keukenwagen maar komt! Dan vouwt Hong Ling zijn handen en zegt zachtjes: Geef ons morgen onze dagelijkse nap rijst. Héél zacht klinken deze woorden van een jongen in Honkong, een jongen uit de stad, waar zoveel geleden wordt. Maar ze ijlen voort langs de lichten in de haven! Ze klimmen tegen de stijle bergwanden en rijzen hoger en hoger! Eindelijk bereiken ze de hemel en al de engelen.... In de hemel zou juist een groot feest gevierd worden. De cithers zijn juist gestemd en de harpen tokkelen al speelse wijsjes. De reidansen zullen beginnen Maar op dat moment bereiken de woorden van Hong Ling eindelijk na een lange reis de hemel: Geef ons.... onze dagelijkse nap rijst! Er komt grote onrust onder de engelen! Wat? Is er dan geen rijst in Hong Kong? Maar er is méér dan genoeg rijst en brood op aarde. Het moet alleen maar naar Hong Ling en zijn vriendjes en zijn Moeder en Grootvader en naar ól die duizenden mensen die honger lijden worden gebracht. Dat weten de mensen toch? De engelen hoeven het toch niet te brengen, er is toch genoeg op de aarde? Gelukkig dat ze dat allemaal bedacht hebben. Nu keert de rust weer terug in de hemel. De engelen gaan weer zitten op hun prachtige zetels, de cithers wor den opnieuw gestemd, de harpen laten hun tere muziek al horen, de reidansen kunnen weer beginnen, want in de hemel is er feest! Maar een paar engelen schudden mismoedig hun hoofd. Ze blijven onrustig! „Wat hebben jullie toch?", vraagt de engel die de zang zou leiden. „We zijn bang dat de mensen het te druk zullen hebben, zodat ze niet aan Hongkong gaan denken." „Te druk hebben? Waarmee zullen de mensen het dan wel te druk hebben, terwijl Hong Ling heeft gevraagd om rijst?" zegt de leidende engel verbaasd. „Ze zullen het te druk hebben met Kerstfeest vieren," zeggen de mismoedige engelen. Dan is er verslagenheid en grote onrust in de hemel. Het feest wordt afgelast. Nooit mag de viering van het Kerstfeest verslagenheid of onrust brengen in de hemel. Hong Ling en duizenden andere mensen wachten op ons. De engelen wachten op ons. En Hij, die op de troon zit, zal zeggen: Wat gij aan de minste der Mijnen hebt gedaan, dat hebt ge Mij gedaan. A. K. Ingezonden Het verhaal van Hong Ling is wèl gefantaseerd, maar benadert niettemin nog maar op héél sobere wijze de ont stellende werkelijkheid! Méér dan een miljoen men sen in Hongkong lijden ge brek. Honger, totale armoe de, epidemische ziekten, werkeloosheid zelfs voor de meest grage handen, „hui zen" van leem en benzine blikken ontnemen deze men sen alle moed. En dat voor vluchtelingen, die terwille van de diepste menselijke waarden, èlles in de steek moesten laten. Vierhonderduizend kinderen van de zondagsscholen zul len op initiatief van de Ne- derlandsche Zondagsschool Vereeniging te Amsterdam en in samenwerking met het Internationaal Comité voor vluchtelingen proberen te helpen. Al was het maar aan een dagelijks goed gevulde nap rijst! Want rijstkorrels zijn goud waard als het gaat om het naakte bestaan. De kinderen zullen dit doen op hun zondagsschoolkerst feest, waarvan ze eigenlijk gewend zijn vooral iets te iets mogen geven om te le ren een antwoord te geven op de vragen, die ons bevan gen als we met de nood van de wereld waarin we wonen, worden geconfronteerd. Een antwoord, nee, stellig niet het enige antwoord, maar wèl een antwoord van uit het evangelie, dat op het kerstfeest wordt bezongen. Wilt U óók een steentje bij dragen? Het gironummer van de Nederlandsche Zondags school Vereeniging is 8521, motto „voor Hong Ling en zijn vriendjes". Maar vooral! Steunt U deze gedachte in Uw gezin, in Uw vriendenkring. Er is nogal iets nodig om een miljoen mensen te helpen! Misschien slaat iets van de vreugde en dankbaarheid van het kerst feest over naar Hong Ling en zijn vriendjes. Misschien ook smaakt ons het kerst banket beter als we weten, dat daar tenminste rijst ge noeg is, maakt het mede ons kerstfeest tot een „Gelukkig Kerstfeest". Direkteur Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging. RESERVEER TIJDIG UW TAFEL TELEFOON 08385-2936 AANVANG 8.15 UUR. ZAAL OPEN 7.45 UUR Horlogerie VAN MANEN voor al Uw uurwerken VAN MANEN service top-service Hoogstraat 28 hoek Zwaaiplein Telefoon 2521 - Veenendaal Hiervoor verhuren wfl DE NIEUWSTE TROUWCOSTUUMS MET ALLE TOEBEHOREN- Hoofdstraat 46, Veenendaal Schriftelijke of mondelinge sollicitaties worden gaarne ingewacht aan bovenstaand adres. A. v. Klompenburg Boslaan 18 Tel. 3717 VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. VEENENDAAL Kerkewijk 91, Telef. 2845 Sneller, beter en goedkoper! ACHTERBERG Jan Steenlaan 71, V'daal Telefoon K 8385-2969 v/h Gebr. van Leeuwen te Veenendaal, Pr. Bernhardlaan 186 vragen voor wolafdelingen (twee-ploegen diensten) voor de conerij en afwerkerij (dagdienst) voor het kousenatelier (dagdienst) Voor reisgelegenheid van en naar de woonplaats wordt gezorgd. Goede beloning Zeer binnenkort op zaterdag vrij. Inlichtingen en aanmelden bij de Afd. Perso neelszaken, Pr. Bernhardlaan 186, Veenendaal. (Opdat recht geschiede) met Robert Donat, Margaret Leighton, Sir Cedric Hardwicke en Neil North. Een jonge Engelse zeecadet wordt wegens diefstal uit de Royal Navy ontslagen; het gezin staat echter pal als één man, om recht te verkrijgen voor hun jongste broer. Op zaterdag 17 dec. 1960 in geb. „Eltheto", aanvang voorstelling 20.00 uur; toeg. 14 j. Kaartverkoop en plaatsbespreken op de dag van de voorstelling van 15.00 tot 16.00 uur aan de zaal en vanaf 19.00 uur aan de kassa. Prijzen der plaatsen 1,50; 1,25 en ƒ1,Plaatsbespr. ƒ0,10 per plaats. Zaterdag 17 dec., aanvang 's middags om 4 uur. Toegangsprijs ƒ0,50. Kaartverkoop vanaf 's middags drie uur aan de zaal. FAN FARE - ACTIE Winter cotton imprlmé en door de pettycoat staat de rok extra wijd uit! In blauw, rood, groen of anthraoiet/cegnae. Maten 34-44 2 Charmant tweedelig pakje in kris tal zijde. De rok is geheel met taft gevoerd! In bruin, groen of blauw imprimé. Maten 34-44 3 Jacquard in diverse bijzonder mooie kleurstellingen. Wijde rok met pettycoat. Maten 34-42 Elektro-techn. Install. Bur. Gortstraat 110 - Tel. 2867 Veenendaal Voor voordelige en nuttige elektrische geschenken. (9) „De rommelpot is een avondwandelingetje gaan maken!" kondigde Presto aan, terwijl hij een berg houtblokken naast de schouw deponeerde. Hij vertel de Aram lachend, wat hij gezien had en was eigenlijk heel verbaasd, dat de beide mannen zo bezorgd keken. „Nu wordt het helemaal oppassen!" gromde Iklas. „Wie weet of die oude ons niet in een val gelokt heeft en nu zijn trawanten gaat halen!" „Zou het niet beter zijn, om toch maar te vertrekken?" opperde Presto, doch Aram schudde het hoofd. „Waar zouden we naar toe moeten?" vroeg hij. „En bovendien moeten de paarden nodig rust hebben!" Hij ging verder met het aansteken van de fakkels, die overal in gaten in de muren zaten. „Ik zou deze burcht wel eens nader begon Iklas, doch hij kon zijn zin niet afmaken, want ineens 6chalde er een langgerekte kreet door het ge bouw. „Lom!" En nog eens, „Lom! Lóóóm!" (Wordt vervolgd) Modern en comfortabel zijn onze Welk model is het meest voor U geschikt of past het beste bij Uw interieur 7 Juist daarom is het van belang U vakkundig te laten voorlichten. VOOR BETERE BANKSTELLEN Ev. ook lev. op gem. bet. voorw. KI. Katerstraat 5 tel. 2287 Veenendaal voor dag en nacht en (Intern) Stationslaan 80 - NUNSPEET - Tel. K 3412-2394 Namens onze opdrachtgever: de weled. heer B. Koops, Zeeasterstraat 21 te Emmeloord, hoopt ondergetekende op donderdag 29 december 1960 des n.m. 4 uur in hotel ,De Korenbeurs', Markt te Veenendaal, aan te besteden: Het bouwen van een WOON-WINKELHUIS, met alle daarbij behorende werken, op een terrein gelegen aan de Kerkewijk te Veenen daal, kadastraal bekend: Gemeente Veenendaal, sectie „D" no. 1158. Er kan als volgt worden ingeschreven: Perceel I Hoofdaannemer, alle hierna NIET genoemde werken. Perceel II Loodgieterswerk, sanitair enz. Perceel III De elektrische installatie. Perceel IV Het Glas-Verf-Sauswerk enz. Bestek no. 6021, met 2 tekeningen zijn vanaf zaterdag 17 december a.s. verkrijgbaar bij Copieerinrichting J. v. d. Pol Zn., Hoofdstraat 98 te Veenendaal, tegen betaling van 15,voor perceel I en 10,voor de overige percelen, franco per post resp. 16,— en 11,—. Restitutie van ongeschonden exemplaren op de dag van aanbesteding 5, Architektenbureau H. NIEUWENHUIJS B.N.A. Pr. Bernhardlaan 297, Veenendaal Tel. 08385-2161

De Vallei | 1960 | | pagina 3