December SchoBnGnfeBSf bij van Haren Nieuwjaarswensen Schrijven ZWARTE WOLKEN BOVEN JORDANIË Veenendaal bleek sterker dan M.V.V. '18 (2-0) Bijna honderd volleyball-teams spelen in kersttoernooi voor scholen i i I I I \V TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 Nr. 101 KONING HOESSEIN EN DE „DWERG-FARAO" Koning Hoessein en de „Dwerg-Farao" Britten bouwden T rans-Jordanische autoweg Voorspellingen ondoenlijk Teleurstellend gelijk spel van V.C. Veenendaal tegen Unitas Oranje-Wit zag haar 2-1 voor sprong verloren gaan H. G. Smit P. de Goei EEN GELUKKIG 1961 H. van Zwartebergen Berichten uit Jordanië wijzen er op, dat zich zwarte wolken samen pakken boven dat kleine, door een jaarlijkse 100-miljoen-gulden-chèque op de been gehouden koninkrijk. In de hoofdstad Amman, maar ook in Israël en zelfs in Londen en Washington vraagt men zich af, wat er ge beuren zal al£ koning Hoessein valt. Want zijn zetel is uiterst wankel. Zijn bewind steunt in feite slechts op de kleine Bedoeïenenschaar, die de kern vormt van zijn leger. De overgrote meerderheid van de be volking is tégen Hoessein en zweert bij de „grote" Nasser. ARABISCHE STRIJDER ALTIJD PARAAT, ALTIJD BE REID TöT DE AANVAL OVER TE GAAN Potentiële moordenaars, fanatici of huurlingen zwerven overal rond, in de stad, in de kazernes, op de vliegvelden. Geen zuiveringsactie is in staat ze uit te roeien. De moordaanslag op premier Hassar Madsjali bewijst, dat men ge organiseerd te werk gaat; men is er immers in geslaagd een tien kilogram zware bom in de schrijftafel van de koningsgezinde bewindsman te plaat sen! Iedereen en vooral koning Hoessein zelf, verkeert in een soort paniekstem ming. Wie is nog wel te vertrouwen? Sedert de bedreigde koning, die her haaldelijk heeft bewezen niet bang te zijn, president Nasser van Egypte een „bloeddorstige misdadiger" en een HET AFSTEKEN VAN VUURWERK OP DE OUDEJAARSDAG Ons bereiken ook elk jaar klachten, dat door het afsteken van knallend vuurwerk heel veel huisdieren in grote angst worden gebracht. Kortgeleden ontvingen wij zelfs een schrijven van een veehouder, die ons mededeelde, dat het vorig jaar een drachtige koe in zijn stal zo onrustig werd, dat ze ontijdig ging kalven. Wij doen een beroep op de ouders, maar rechtstreeks op de jeugd, om toch voor al geen knallend vuurwerk af te steken. In elk geval adviseren wij aan de eige naren van honden om hun viervoeters binnen te houden, liefst in-de huiska mer waar men zelf vertoeft en als het moet om de dieren aan de lijn uit te laten, immers er waren honden, die, gedreven door angst, soms tot ver bui ten de grenzen van de bebouwde kom der gemeente vluchtten. „Dwerg-Farao" noemde, - officieel! - is de spanning nog gestegen. Koning Hoessein heeft ook zojuist zijn onderdanen permissie gegeven in de rijen der Algerijnse rebellen mee te gaan vechten, misschien in de hoop op die manier van de grootste onruststo kers af te komen. Immers: iedereen wacht er op, dat de „Dwerg-Farao" de een of andere dag Jordanië in een chaos zal veranderen. een tweezijdige inval van Egypte en Syrië uit, dus van de twee gewesten der Verenigde Arabische Republiek van Nasser. Bij een eventuele non-interventie van buitenaf zou Jordanië in geval van een conflict er binnen enkele uren het on derspit moeten delven en koning Hoes sein, mits hij ontsnapt, niets anders overblijven dan met zijn Bedoeïenen naar Saoedi-Arabisch territoir te trek ken. Dat ook de Amerikanen zeer scep tisch zijn wat de toekomst van koning Hoessein betreft, blijkt uit het rapport van senator Fulbright, die met een commissie van senaatsleden de situatie ter plaatse bestudeerde en tot de con clusie kwam: de onafhankelijkheid van Jordanië is op de duur niet te verzeke ren. Fulbright geeft drie alternatieven: 1. Jordanië sluit zich aan óf bij de Verenigde Arabische Republiek óf bij de Unie van Arabische Staten en on derwerpt zich aan de „Dwerg-Farao" Nasser. 2. Stopzetting van de 100-miljoen- gulden-chèque, wat onmiddellijk een chaos teweeg zou brengen, waarbij de Amerikanen de verdeling van het ge bied aan de omringende staten zullen dulden in die zin, dat Israël zijn gren zen voorlopig tot de Jordaan-rivier ver legt, terwijl de Verenigde Arabische Republiek Oost-Jordanië zal gaan be zetten. Dan zouden zich de Israëliërs weer achter hun oorspronkelijke grens moeten terugtrekken en zouden de troepen van de Verenigde Naties dit gedeelte van het voormalige Palestina De prognose die w\j in onze vorige editie afdrukten betreffende het resul taat van de wedstrijd VVV MVV '18 is zondagmiddag bewaarheid ge worden. De bezoekers werden met een iets te geflatteerde 2-0 nederlaag naar huis gestuurd, hetgeen hoofdzakelijk te wijten is aan het gebrek aan schotvaardigheid van de Millingse voorhoede. Het begin liet een energiek spelend Veenendaal zien dat als het ware alle opgedane krachten van de gedwongen rust van de vorige weken in hun spel tot uiting brachten. De wedstrijd was nog geen 5 minuten oud of Overeem zag kans een keihard schot te lossen op het MVV- doel, echter tegen de lat. De bezoekers zochten vooral in het begin nog naar hun spelpeil en wisten geen antwoord op de zo nu en dan felle aanvallen en snelle switches van VVV. Ook al stond rechts binnen Ringelesteyn, dank zij een through-pass voor een overrompelende keeper Klaassen, zijn schot ging echter hoog over. VVV bleef in zijn spel domi- overnemen tot een definitief vredes verdrag tussen Israël en de Arabieren tot stand gekomen is. Het derde alternatief: verhoging van de subsidies aan koning Hoessein, die dan maar moet proberen zich op eigen kracht te handhaven. De bodem wordt in ieder geval erg „heet" in deze uithoek van de wereld en aller ogen zijn op Jordanië gericht, het kruitvat, dat ieder ogenblik de lucht kan invliegen. De zojuist verrichte officiële opening van de Trans-Jordanische autoweg van Damascus naar Akaba, de poort aan de Rode Zee, legt eigenlijk Jordanië op een kwetsbaar punt open. Oorspron kelijk gedacht ter bevordering van de handel tussen Jordanië, Syrië, de Liba non, Irak en de Rode Zee, betekent deze, door de Engelsen gebouwde en gefinancierde autoweg, in feite een do delijke bedreiging van de veiligheid: DE NIEUWE AUTOWEG DOOR JORDANIë neren, hoewel het tempo langzamerhand afzakte. Dat er nog geen doelpunten vie len was het werk van doelman van Raay, die een zeer behoorlijke wedstrijd speel de, ondanks de twee doelpunten die de Veenendalers scoorden. Het eerste hier van kwam na 40 minuten toen K. Gerrit sen (die in de tweede helft door H. van Leeuwen vervangen werd) met een zwak schot de keeper verraste. MW pakte het spel steviger aan na de rust, ondanks het gemis van rechtsbinnen Maassen en midvoor de Jong, die wegens blessures vervangen werden door resp. Lelie en de Geus. Ondanks alle pogingen kon keeper Klaassen zijn doel echter schoon houden, hetgeen mede te danken was aan het slordige schieten van de MVV voorhoede. Rechtsvoor Derksen schoot 10 minuten na de hervatting tegen de paal. 5 minuten daarna kon Eykhout via een boogballetje van K. Gerritsen de stand op 2-0 brengen. Diverse aanvallen zijn daarna nog ondernomen door beide partijen, echter zonder succes. De wed strijd werd geleid door de zo nu en dan partijdige arbiter Leguit uit Utrecht. Ondanks het feit, dat de Wageningse M. O. scholen dit jaar in verband met gewijzigde vakanties niet deel kunnen nemen aan het 11e Kerstvolleyball Toer nooi 1960, zullen ruim zeshonderd scholieren uit Ede, Arnhem, Doorn, Rhenen, Wageningen en Veenendaal in een gigantisch toernooi uit gaan maken wie de felbegeerde prijzen in de wacht zal slepen. Gymnastiekzalen en gebouw „Eltheto" zullen weer daveren van de enthousiaste aanmoedigingskreten van supporters en vele oud-leerlingen van alle scholen zullen zich weer onder de „jeugd" mengen om iets te proeven van de goede oude tijd. Het toernooi, dat ook dit jaar weer werd georganiseerd door de heren Van Asselt, Buys, Van Doorn en Van de Wolf, neemt drie dagen in beslag: start donderdagmiddag 13.30 uur en einde zaterdagmorgen 12.00 uur. Hoewel dit niet wil insinueren, dat ook 's nachts wordt gespeeld is het toch wel zo, dat tot 's avonds 22.00 uur gevolleybald wordt. De meest interessante wedstrijden M.O. worden reeds donderdag gespeeld n.l. voor de meisjes en jongens A: dit zijn dus de hoogste klassen van de ver schillende scholen. De teams van zowel de jongens als de meisjes van het Chr. Lyceum Veenendaal zijn licht favoriet, daar beide teams vrijwel volledig ook in de competitie der NeVoBo uitkomen onder de naam VC Veenendaal. Doch ook het Chr. Lyceum uit Arnhem be schikt over enkele goede spelers, ter wijl men over de kracht van de teams van de Chr. Kweekschool Ede weinig weet. Bij de ULO en Technische scholen is de prognose wellicht nog moeilijker. Misschien komt de Chr. Techn. school Veenenda'al dit keer nog beter voor de dag dan bij haar debuut vorig jaar. De Kon. Julianaschool heeft echter nog iets goed te maken, omdat de prestaties vo rig jaar net niet voldoende waren voor de hoofdprijzen. Overigens blijft het Olympische motto: „deelnemen is belangrijker dan winnen" volkomen van kracht. De sportiviteit moet boven de wil om te winnen wor den gesteld, wil dit toernooi 1960 even goed slagen als die in vorige jaren. DAMMEN Amerongen II speelde verrassend goed door tegen Vinkeveen, dat bij een overwinning kampioen van de tweede klas zou zijn, met 10-10 gelijk te spe len. Vinkeveen mocht bovendien met deze uitslag nog zeer tevreden zijn. De punten brachten Wildeman, Rebergen en v. d. Berg met winst en Van Vie- gen, Visser, A. Berkhof en E. van Zo meren met remise. Vinkeveen en Woer den moeten nu een beslissingswedstrijd spelen. Evenals tegen Set Up was de start der Veenendalers in de wedstrijd tegen Uni tas voortreffelijk. De eerst en de tweede set gingen met uitstekend spel naar VC Veenendaal, doch daarna kwam het voor VCV zo langzamerhand fatale mentale spook roet in het volleyball-eten gooien en hoewel de spanning tot het einde be waard bleef, kon Unitas de halve winst nog binnenhalen. Het was voor VCV bijzonder jammer, dat het ook in deze wedstrijd niet de mentale kracht had zich de volle vier sets te concentreren op de werkelijk niet geringe kracht van de tegenstander. Toch was het een wedstrijd, welke het aankij ken volkomen waard was: goed aanvals- spel, uitstekend serveren en een hoog tempo waren de ingrediënten, waarop bij VC Veenendaal vooral Ad Slik de gast heren onthaalde. Het resultaat van deze wedstrijd is, dat VCV de kampioenskansen niet meer in eigen hand heeft: het wachten is op een misstap van Set Up. De wedstrijd welke de reserve-heren speelden tegen VCM II bewees opnieuw de goede wedstrijdmentaliteit van deze jeugdploeg. De eerste set werd een af straffing voor de Veenendalers: 15-4. Doch in de volgende twee sets herstelden zij zich kranig. In de vierde set werd weder om een aanslag op VCV's incasseringsver mogen gedaan, toen VCM II met een laat ste krachtsinspanning een 11-3 voorsprong kon nemen. VCM kwam zelfs nog op 13-8, doch uiteindelijk wist VCV juist op tijd de bakens weer te verzetten en won met 15-13 deze set. Voor het reserve-damesteam eveneens een overwinning in een wedstrijd, die de beste was welke zij dit seizoen speelden: redelijk veldspel en soms goede aanval len gevoegd bij het goede serveren van Bouwien Dijkstra waren de basis voor deze overwinning op UW II. De kampi oenskansen van dit team zijn zeer reëel nu het team ook dit keer ongeslagen bleef. Uitslagen van deze week: Heren 2e klasse: Unitas I VC Veenendaal I: 2-2. Setstanden 8-15; 11-15; 15-12; 15-13. VCM II VC Veenendaal II: 1-3. Setstanden: 15-4; 8-15; 12-15; 13-15. Dames 3e klasse: UVV II VC Veenendaal II: 0-3. Set standen 6-15; 4-15; 13-15. Oranje-Wit heeft alles in het werk ge steld om Veense Boys hun eerste neder laag toe te brengen, maar het is hun niet gelukt. In een aardige wedstrijd, die ten volle waard was om naar te kijken, met mooie open aanvallen waardoor beide doelen om beurten in gevaar kwamen lukte het O.-W. om via zo'n aanval na ongeveer 15 min. spelen door de rechtsbuiten Wust- hof de score te openen. In deze periode was O.-W. het meest in de aanval. Maar de Boys lieten zich ook niet onbetuigd en na 28 min. spelen werd een fout in de achterhoede goed door de linksbuiten af gestraft en was de stand weer gelijk. O.- W. zette alles op de aanval en na 34 min. spelen was het midvoor Houtriet die met een pracht doelpunt O.-W. een 2-1 voor sprong bezorgde. Hiermede ging de rust in. Na de thee was alles wat Veense Boys was in de aanval, maar O.-W. hield stand en wist het spel te verplaatsen. Midvoor Houtriet kreeg de kans om de voorsprong te vergroten, maar door goed uitlopen van de doelman voorkwam hij dat het 3-1 werd. Door de hierdoor ontstane bot sing werd de midvoor zodanig aan zijn hoofd gewond, dat hij buiten de lijnen moest worden gebracht. Het met 10 man verder spelend O.-W. zag in deze periode hun 2-1 voorsprong teniet gaan. Veense Boys zette alles op de aanval en wist in 7 min tijd hun ach terstand in een 3-2 voorsprong om te zetten. De geblesseerde midvoor was in middels teruggekomen. O.-W. speelde verder een verloren wed strijd en via de linksbuiten werd de stand op 5-2 gebracht. De meest sterkste ploeg haalde een verdiende overwinning. "\C«- II liMMmiuiiiiiiiiiiiii ii mmm Onmogelijk kunt u al uw bekenden een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar wensen. Plaats daarom een advertentie waarin u al uw vrienden en zakenrelaties prettige feestdagen toewenst. Hieronder ziet u drie modellen van advertenties met de resp. prijzen. Even als vorige jaren worden deze advertenties geplaatst in het Oudjaarsnummer van 30 december. Uw kopij voor deze editie kan worden opgegeven aan het bureau van „De Vallei", Parallelweg 10, U gelieve in het Oudjaarsnummer een advertentie te reserveren voor: Naam: Straat: Plaats: Prijs: LEVENSMIDDELEN- BEDRIJF Groenelaan 50 wenst alle afnemers en vrienden een voorspoedig nieuwjaar Prijs 4,00 Brood- en banketbakker Veenendaalseweg 90 Prijs 2,00 WORDT U TOEGEWENST DOOR Levensmiddelenbedrijf annex fijne vleeswaren Veenendaalseweg 100 - Telefoon 200 - Veenendaa' Prijs 15,00 Zeer modieuze pump in extra fijn kalfsleder. Sier lijke Italiaanse leest. In zwart en groen 75 Leuk sportief wandel schoentje. Heerlijk buig zaam en soepel. In,,park-brown",de nieuw ste modekleur "j 75 Voorname Italiaanse pump voor een echt verfijnde smaak. In fijn kalfsleder, zwart en bruin 4 75 Prachtige herenmolière, 'n schoen met allure van extra goede kwaliteit. In zwart J 75 Zeer moderne booties, met vacht gevoerd. In groen leder 2 j 75 Uw kinderen heerlijk warme voetjes in deze, prachtige laarsjes. In groen leder 27-3o1 1 ,75 31-35 13.75 Uiterst modieus dames laarsje. Zeldzaam zacht bovenleder, geheel vacht- gevoerd. ,q 75 In zwart en wit I '>V Pracht bottine, ijzersterk. 6 maanden schriftelijke 4 «y 7e garantie. In bruin 27-30 1 3* 31-35 16.75, 36-39 18.75 Filialen ln het gehele land, waaronder: VEENENDAAL, Hoofdstraat 71-73 Elegant bewerkte luxe pantoffel. Heerlijk warm gevoerd met originele vachtrand. In rood en blauw peau de pêche 95 ARNHEM, Roggestraat 1 en EDE, Grotestraat 17. Voor de allerkleinsten: lief parmantig vachtlaars- je. In cognac-kleurig Ieder or en wit suède 20-23 24-26 7.95 mmmrnmmmm Grappig pantoffeltje met warme vachtrand. In helderblauw en rood 20-21 5*' 22-23 4.45, 24-26 4.95, 27-30 5.45 ^Vfffir'nBIlfflrilllWroiTirn-ntinrr—--

De Vallei | 1960 | | pagina 3