Chevrolet Opel Rekord Meubels nodig??? Koop ze nu!!! VEBOTEX Verlovingsring 10%, KORTING c N.V. Automobielbedrijf KIRPESTEIN 0 Een brief onder de kerstboom Wij exposeren tot en met de kerstdagen in onze showroom te Wageningen het model 1961 van de en van de die u haar geeft op de mooiste dag van uw leven is een N.V. Hollandia Wol- en Kousen- fabrieken MANNEN JONGENS MEISJES DE VALLEI UW BLAD! „HELPT ELKAAR" - V.G.C.N, 3£erótpuzzei HOE ZIT DE PUZZEL IN ELKAAR? Prof. Ritzema Bosweg no. 1, WAGENINGEN, TEL. 2064 in 3'/2. 4. 4'/a. 5. 6 en 7 mm breed in 14 en 18 karaat Gratis verpakt in dit fraaie sieradendoosje UITSLUITEND HANDGRAVURE LEVENSLANG GARANTIE Markt - Tel.2272 v/h Gcbr. van Leeuwen te Veenendaal, Pr. Bernhardlaan 186 vragen voor wolafdelingen (twee-ploegen diensten) voor de conerij en afwerkerij (dagdienst) voor het kousenatelier (dagdienst) Voor reisgelegenheid van en naar de woonplaats wordt gezorgd. Goede beloning Zeer binnenkort op zaterdag vrij. Inlichtingen en aanmelden bij de Afd. Perso neelszaken, Pr. Bernhardlaan 186, Veenendaal. WANTop alle meubelen die tot 31 jan. 1961 in de grootste meubeltoonzalen van Amsterdam via ons gekocht worden geeft de fabriek VRAAGT INLICHTINGEN AAN Kerkewijk 37 - Veenendaal - Tel. 2730 Voor verzekering van Ziekenhuisverpleging Specialistenhulp Huisartsenhulp Apotheker Sanatoriumverpleging en andere kosten Geen leeftijdsgrens Geen wachttijd Vraagt vrijblijvend inlichtingen: EDE. Grotestraat 123, Tel. 08380-8646 WAGENINGEN, Gen. Foulkesweg 28 Telefoon 08370-2841 Onze premie werd dit jaar niet verhoogd! Ook voor het jaar 1961 mag verwacht worden dat de bestaande premie ongewijzigd zal blijven. t KERSTVERHAAL (Vervolg van pagina 1) heid helpen beroven, kinderen van hun ouders gescheurd en geladen van haat en hartstocht, was hij ontoegankelijk geweest voor hun jammerklachten. Een zware schuld mastte op hem. Hoe die ooit te delgen? En het gezicht in de handen drukkend, smeekte hij: God, help mij, help mij Een alarmsignaal gelijk, ratelde plot seling de telefoon. De staccatostem van zijn superieur vroeg: „Hoe is het afge lopen op de bijeenkomst?" „Niets bij zonders te melden, een verzameling oude wijven, die Kerstmis vierden." „Dus alweer loos alarm. Dat is aan de orde van de dag tegenwoordig. We ko men lui tekort om alles na te lopen, wat al die hysterici menen opgemerkt te hebben. Maar begeef je onmiddellijk naar het Victorieplein. Daar hebben ze 3 man te weinig. Bij de derde bank van links staat een auto. De chauffeur heeft instructies." Hij wilde iets tegenwerpen, maar de chef had al afgebeld. Een ogenblik staarde hij wezenloos voor zich uit, toen verwisselde hij zijn burger voor zijn uniform. Sabotteren, vluchten, het was waanzin in een systeem, waarvan oo}t hij de gevangene was. Het juiste mo ment afwachten, dat was hét enige. Binnen het kwartier meldde hij zich op de aangegeven plaats. Om de jeep de gedempte bedrijvigheid van mannen, die een overval in de zin hebben: fluis tergesprekken, korte bevelen, toen het aanzetten van de motor en de wagen, die de stad uitstoof. „Er is onraad ge signaleerd in een huis dicht bij de grens", vertelde een van zijn kameraden „maar het zal wel weer loos alarm zijn" Georg knikte zwijgend. Aan de hoge hemelkoepel flonkerden miljoenen ster ren. Duizenden van lichtjaren waren ze van hun planeet verwijderd, van daaruit gezien moesten de mensen op aarde minder dan speldeknoppen lijken en toch gingen die idioten door met zich op de borst te slaan en zich op te blazen, alsof ze straks het ganse heelal zouden kunnen regeren Na een half uur rijden hield de jeep stil voor een verlaten landhuis. De mannen sprongen er uit en de aanvoer der beval: „Jij, Pavel, bij de voordeur blijven en Georg naar de achterkant. En goed opletten, want voor de zijkanten hebben we niemand, dus dubbel uit kijken. Wij gaan naar binnen." Georg liep lusteloos naar de achter zijde. Hoelang zou hij nog mee moeten doen aan dat ellendige spel? Hij wiegde zich van het ene been op het andere, maar plotseling werd zijn aandacht ge wekt. Bewoog zich daar iets tegen de gevel? Zijn oude jachtinstinct vlamde in hem op. Snel richtte hij zijn lantaarn tegen de muur en het schelle licht schoof pal in het bleke verbeten gezicht van een lange, broodmagere man. „Ro- kitzan" stiet hij hijgend uit. „Ja, Rokit- zan", antwoordde op bittere toon de man. Georg voelde zich als bedolven onder een stortvloed van tegenstrijdige gevoelens. Dit betekende promotie, meer aanzien, meer macht en een grote voorsprong op Hannak, die ploert Kon hij, na al die maanden van hoog spanning zich dit laten ontgaan? Rade loos keek hij zijn slachtoffer aan. Een zenuwtrilling vertrok het dodelijk ver moeide gezicht van de weerloze mens in zijn handen en plotseling doemde het beeld van een kleine grijzende vrouw met waarschuwende ogen, de ogen van zijn moeder Langzaam liet hij zijn prooi los. Toen schichtig naar rechts en naar links speurend, beet hij hem in het oor: „Vlucht Met angst in het hart keek hij Rokit- zan na, die, een stalen veer gelijk, een sprong in het kreupelhout deed. Tegen een boom leunend, veegde hij zijn natte voorhoofd af. Hij was gered „Wat mankeert jou?" vroeg zijn ka meraad, die de hoek kwam omgedren- teld. „De koude „Had je in Rusland moeten zijn." In het huis draafden de mannen de trappen af en trokken de deur met een smak achter zich dicht. „Alweer niets gevonden". „Geen Rokitzan". „Geen medeplichtige". „Zelfs geen kribbe met een Jezuskindje er in". Ze lachten uit bundig om die goede mop. „En nu naar huis en morgen weer aan de gang", zei- de aanvoerder. Ja, weer aan de gang, dacht Georg, maar voor mij zal het iets heel nieuws zijn en plotseling steeg er een geluksgevoel in hem op, zo groot en zo diep, dat zijn borst te nauw leek om het te omvangen. In het dorp aan de overzijde van de grens begonnen de klokken te luiden voor de Kerstnacht. Henriëtte Barbe. Mijn lieve vrouw, Je zult natuurlijk een beetje ver baasd zijn, als je by de andere geschen ken deze brief van mij vindt. Ik zie al voor me hoe je de brief - met een smalle ernstige rimpel tussen je wenkbrauwen - enigszins verwonderd in de hand neemt en mij dan, eer je hem opent, een vlugge onderzoekende blik toewerpt, zoals je dat altijd doet als je om een of andere reden door mij heen wilt kijken. Maar ik zal dan al niet meer in de kamer zijn, ik zal ergens anders in huis een sigaret roken en er plezier in heb ben, dat je op deze manier op kerst avond nu toch alles hoort, wat ik je eigenlijk zelf had moeten zeggen. Maar je weet, dat ik, evenals de meeste man nen, moeilijk over mijn gevoelens, over wat er in mij omgaat, kan praten. Ik kan niet zeggen waarom mij dat zo moeilijk valt, terwijl het, nu je voor een paar uren uit bent, heel gemakke lijk blijkt. Het lijkt zo vanzelfsprekend mijn armen om je heen te slaan en te zeggen: „Ik houd van je. Ik houd meer van je dan 12 jaar geleden, toen jij en ik trouwden. Destijds wist ik maar weinig van je af. Ik hield van je, maar op een andere manier. Nu ik je inmid dels beter ken, lief en leed met je ge deeld heb, je heb zien lachen en huilen, is mijn liefde stiller en inniger en die per geworden. En vaak lijkt het mij een droom, dat ik jou gevonden heb en heb mogen behouden. Maar kun je zoiets iverkelijk uitspre ken? Misschien, onder heel bijzondere Dit jaar hebben wij weer eens een heel andere Kerstpuzzel voor de a.s. feestdagen samengesteld als vorig jaar, waarmee ook nu weer een vijftal prijzen te winnen zijn. Bij een juiste oplossing kan uw moeite beloond worden met één der onderstaande prijzen, t.w.: Ie prijs: een grote doos luxe dames- of herenpost bedrukt. 2e prijs: een gratis jaarabonnement op het Nieuwsblad „De Vallei" of „Rhenens Nieuwsblad De Vallei". 3e prijs: een doos luxe dames- of herenpost bedrukt. 4e prijs: een doos oud-Hollandse visitekaartjes bedrukt. 5e prijs: een doos glad-wit visitekaartjes bedrukt. Over de uitslag kan niet gecorrespondeerd worden. Inzendingen moeten vóór 30 december a.s. op ons bureau Pa rallelweg 10, Veenendaal binnen zijn. Vermeld op de enveloppe het woord: Kerstpuzzel. Om het controleren te vergemakkelijken wordt beleefd ver zocht de puzzel uit te knippen en na invulling op te zenden. Wij wensen u prettige feestdagen en veel succes met de puz zel. Red. De woorden worden horizontaal en vertikaal gevormd in de richting van de pijltjes, waarbij de eerste letter altijd bij het pijltje staat; dus ook als dit naar links of naar boven wijst. U ziet direct bij welke tekening of opgave een pijltje hoort. Het is ook mogelijk, dat u van één tekening meerdere woorden moet vormen. In de gearceerde vakjes komt een hele zin (b.v. uitdrukking of spreekwoord); deze is niet van de illustraties af te leiden. Zij wordt gevormd door de horizontale en verticale woorden. In de vakjes, waar een pijl doorheen loopt, behoort géén letter te worden ingevuld. Met zwaardere pijltjes is de looprichting aangegeven. omstandigheden, maar in het dagelijks leven? Ik weet heel goed, maar al te goed, hoe gelukkig zulke woorden je zouden maken, hoezeer je er naar ver langt. En daarom heb ik ze voor je op geschreven en als kerstgeschenk be stemd. Geschenken alleen zijn, voor mijn gevoel, niet voldoende op deze avond, want het viordt ons tegenwoor dig zo gemakkelijk gemaakt een of an der te kopen. Misschien maken wij ons zelf wijs, dat het daarmee goed is en dat wij onze „plicht" hebben gedaan. Maar ik wil het me zo gemakkelijk niet maken. Ik zou althans willen proberen de weg naar jou niet alleen door ge schenken te vinden, want je weet even goed als ik, dat dit de ware weg niet is, omdat wij ons, als de meeste mensen, dergelijke dingen zonder grote offers kunnen veroorloven. Daarentegen is de andere weg, de weg naar het hart, veel al moeilijker te vinden, juist doordat wij hem zo zelden proberen te gaan. Dat dringt pas goed tot me door, nu ik deze brief schrijf, die mij al meer tijd heeft gekost dan het kopen van je ge schenken. En dan staat er nog niet eens precies in, wat ik je zou willen zeggen. Wat ik je dan wil zeggen? Dat ik je dankbaar ben voor elke dag, voor al je inspanning, voor alle blijdschap en voor alle liefde. Ik weet, dat ik geen ideale echtgenoot ben. Ik heb je niet op de handen gedragen. Ik heb je wensen niet voorkomen. Vaak had ik geen tijd voor je. Ik ben geen al te hoffelijk man en een al te moedig man ook niet. Ik treed in gezelschap niet op de voorgrond. Ik ben maar zo'n doodgewoon doorsnee mens, maar: ik houd van je, precies zoals je bent en ik wil proberen de ge dachten van dit ogenblik niet te ver geten. Ik ben gelukkig zolang jij het bent. Dat het op deze kerstavond en in de toekomst mag blijven, zoals wij het nu hebben, dat wenst als kerstgeschenk je man.

De Vallei | 1960 | | pagina 10