Sfeervolle ingebruikname gerestaureerde Chr. Ger. Kerk De herbergier Nieuwe Amsterdamsche Bank officieel geopend Met uw kamerplanten over de drempel van het nieuwe jaar ARAM Bijzonder fraai interieur Cefa presenteert: DE HEER EN ZIJN DIENAAR 300 KIPPEN VERBRAND Bedrijfsongeval in garage Verkeersongeval op Rijksweg 12 RHENEN Waarom geen orgelconcerten in Cunerakerk? Kerstwijding en concerten Programma van het beiaard concert OVERBERG Krijgt Overberg een vuilnis ophaaldienst? door Mevrouw A. C. Muller-Idzerda De rode burcht van Iphanca Marktberichten Gevonden en verloren AMERONGEN 1 Naar een ontwerp van architect Nieuwenhuys en uitgevoerd onder leiding van een medewerker van dit bureau, de heer L. van Harten, heeft het kerk gebouw aan de Hoofdstraat van de Chr. Ger. Kerk een interieur-restauratie ondergaan die by iedereen ongetwijfeld volledige bewondering geoogst zal heb ben. Er is een enorme hoeveelheid prachtig hout gebruikt - alleen al aan het plafond dat uit allemaal aparte deeltjes bestaat zijn ettelijke kubieke meters verbruikt - dat het kerkgebouw een warm aandoende sfeer geeft. Het liturgisch centrum met kansel en orgelbordes is een staaltje van vakmanschap op zichzelf. Niettegenstaande alle nieuwigheden, zijn de restaurateurs er toch ook weer in geslaagd het specifiek kerkelijke karakter te bewaren. Zowel in de kerk als in de bijgebou wen is de grootste zorg besteed aan een perfecte uitvoering. Zo zijn er, om vol doende daglicht binnen te krijgen, een groot aantal glastegels in de muren aangebracht. Ook de kunstverlichting met in het centrum van de kerk een enorme lichtkroon, is meer dan geslaagd te noemen. J.l. zaterdagavond vond er een spe ciale dienst plaats waarbij de over dracht van het kerkgebouw aan de ker- keraad geschiedde. Deze dienst, waar voor grote belangstelling bestond, werd o.m. bijgewoond door de kerkeraad van de zustergemeente Beatrixstraat, leden van de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk en de plaatselijke predikant, ds. Van Enk. Na samenzang en gebed nam de heer G. Annot als lid van de bouwcommissie, op de kansel plaats om het kerkgebouw aan de kerkeraad over te dragen. Deze memoreerde in het kort het ontstaan van de restauratieplannen, die aanvan kelijk bestonden uit het ontstaan van het liturgisch centrum en een nieuw verenigingslokaal te bouwen. Zeer dankbaar zei de heer Annot te zijn om het feit, dat God in het hart van de gemeente offervaardigheid had gegeven om dit werk te kunnen uitvoe ren. „Deze kerk hebben wij ontvangen als een geschenk uit Gods hand en onze dank moet daarom uitstijgen boven dit plafond en tot God reiken", aldus de heer Annot. Een speciaal woord van dank richt te hij vervolgens tot de ontwerper, architect Nieuwenhuys en diens medewerker, de heer Van Harten. „U hebt van dit kerkgebouw iets weten te maken dat niemand had durven hopen." Alvorens het kerkgebouw symbolisch aan ds. Keuning over te dragen, sprak de heer Annot de hoop uit dat God mocht geven dat men niet trots op dit gebouw zal worden, „want dan wordt het een afgod en dat is het ergste wat kan gebeuren". GESCHENKEN Na samenzang vond de aanbieding van geschenken plaats. De lcnapenver. bood een Avondmaalstel aan, de vrou wenver. gordijnen voor kerk en bijge bouwen, onbekende gevers een nieuwe kanselbijbel, de meisjesver. een ser veerblad, de jongelingsver. een foto van het lit. centrum en namens alle uitvoer ders de kansel met luifel, het orgelbor des en het doopvont. De predikant van deze kerk, ds. Keu ning, sprak het slotwoord. Na afloop van de dienst des Woords, die op de in gebruikname van de kerk volgde, maak ten zeer velen van de gelegenheid ge bruik om de kerk en bijgebouwen te bezichtigen. AFSCHEID VAN DE HEER JARINGS Op woensdag 28 dec. n.m. 3 uur zal er voor een ieder gelegenheid zijn om afscheid te nemen van de heer Tj. Ja- rings, die zijn functie als directeur van gemeentewerken Veenendaal, neerlegt. Gezien de populariteit die de heer Jarings geniet, zal het hem op deze middag niet aan belangstelling ont breken. „En zij legde Hem neder in de kribbe, omdat voor hen geen plaats was in'de herberg." Ia Het speet hem maar hij had geen plekje over; vol was het van de kelder tot het dak. Kon hij z'n goede klanten soms verjagen voor deze lieden, zonder geld op zak? Tenslotte ach, hij tvas ook niet de kwaadste heeft hij ze 'n hoekje in de stal beloofd. Dat vrouwtje kon toch zó haar kind niet krijgen, op straat, zonder een dak boven haar hoofd? Verder kon hij er zich niet mee bemoeien; Hij had het druk, hij had zo'n zware taak; je moest als zakenman op alles letten, op allesop het werk, het geld, de zaak Hij kwam nauw toe aan slapen of aan eten, hij sjouwde af en aan, zijn hoofd liep om! Hoe arme herders, wijzen uit het Oosten zijn stal herschiepen in een heiligdom, het werd, terwijl hij in de keuken zweette, hem door de meiden en de knechts verteld; 't drong nauw'lijks tot hem door, bij al z'n zorgen, z'n zorgen voor de zaak, het werk, het geld Toen alle gasten waren heen getogen en hij, doodmoe, maar toch wel diep voldaan (want rammelde het geld niet in z'n buidel?) besloot, óók even naar dat Kind te gaan, toen was de kribbe leeg, de stal verlaten; die stal, waarin het Licht der Wereld scheen. En in het duister bleef hij, met zijn buidel en met zijn werk, en met zijn zaak alléén. L. v. Schooten. (Nadruk verboden). De Cefa Veenendaal vertoont op 2e Kerstdag in gebouw „Eltheto" de film „De Heer en Zijn dienaar". Gezien de grote belangstelling die men voor deze film verwacht, zijn er die avond twee voorstellingen, nl. om 8 uur en 9.15 uur. Ds. Klamer schreef over deze film in „Hervormd Nederland": Als ik uw aandacht vraag voor de film: „De Heer en Zijn dienaar" kan ik niet nalaten een tip te geven aan ieder, die beweert dat onze kerk behoefte heeft aan sterke mannen, bijvoorbeeld bisschoppen. Voorstanders van het episcopale stel sel zullen namelijk niet erg gelukkig zijn, als ze horen hoe bisschoppen ge kozen kunnen worden Maar dit al leen als kleine steek onder water. In de film „De Heer en Zijn dienaar" wor den ons namelijk allerlei gebeurtenissen getoond en verteld, die een plaats vin den rondom de benoeming van een bis schop in de Lutherse kerk van Noor wegen. Dr. Tornkvist verliest de strijd en be schuldigt de nieuwe bisschop ervan dat deze anonieme brieven heeft geschre ven. Persoonlijk vind ik het altijd grieze lig, als ik het verhaal al tot in de fines ses ken, wanneer ik een film ga zien. Daarom laat ik het bij het vertellen van het uitgangspunt. „Wet en Bijbel hebben niets met el kaar te maken", roept de advocaat van bisschop Helmer op een bepaald ogen blik uit. Dat is inderdaad één van de belangrijkste vragen, waarover de film handelt. Maar dit is niet het enige, waarom ik deze film een echt christelijke film noem. Eindelijk een film waarin een huwelijk niet als een last, maar als een genadegeschenk wordt gezien. En hoe! En dan de verhouding vader-zoon. Een zoon, die zich schaamde voor zijn be roemde vader en die trots is op zijn zwakke vader. En die hem dat nog zegt ook. Tot hoever gaat de liefde? Wijzen de feiten van schuld, gelijk en recht ons de grenzen aan? Of gaat de christelijke liefde verder? Tot hoever zal de dienaar van de Heer gaan? Kunnen wij door onze gedachten en woorden die door onszelf niet in daden worden omgezet, toch de medemens tot daden brengen? In hoeverre zijn wij dan mee-verantwoordelijk? Ik weet, dat dit alleen een vaag ge heel blijft. Maar u weet waarom ik u het verhaal niet verklap. Ik hoop u geprikkeld te hebben om deze film te gaan zien, als hij in uw omgeving wordt gedraaid. Zij die destijds „Het Woord" zagen zullen merken dat ook in deze film het conflict tussen de officiële staatskerk en de piëtistische kringen om de hoek komt kijken. De film is één van de twaalf nieuwe speelfilms, die de Cefa de komende maanden in ons land vertoont. Mis schien is het wel goed om bij het zien van deze film eraan te denken, dat de Noorse kerk een staatskerk is. Het doet anders misschien wat vreemd aan, dat een kwestie rond een bisschopsbenoe ming in de rechtszaal wordt behandeld. De afgelopen nacht zijn ruim 300 kip pen in de vlammen omgekomen, toen omstreeks half vier brand was uitge broken in een kippenschuur van de kuikenbroederij H. L. aan de Mun- nikenweg alhier. Toen de brandweer arriveerde was er aan schuur en kippen niet veel meer te redden. Toen men telefonisch de brand wilde melden, bleek de „brand- lijn" - nr. 2222 - van de politie door lopend bezet te zijn. Ten einde raad heeft men toen per auto de brandweer gealarmeerd Vanzelfsprekend nam dit enige tijd in beslag. Bij navraag bleek, dat dit te wijten was aan een toevallige samenloop van omstandigheden. Op het politiebureau was men op het moment van de brand melding juist bezig om het personeel van gemeentewerken te waarschuwen, dat er in verband met de gladheid moest worden gestrooid. Daardoor was de betreffende lijn enige tijd bezet. In de hal van de nieuwe Amsterdamsche Bank aan de Markt vond woensdag morgen de officiële opening plaats van dit bankgebouw door de directeur van de Hoofdbank Mr. J. S. C. Nijenbandring de Boer. Behalve het personeel waren hierbij o.m. tegenwoordig de drie plaatselijke wethouders, de directeur gemeente werken, de heer Jarings en de gemeenteontvanger, de heer Beekman. De heer De Boer zei in zijn speech zeer verheugd te zijn om een dergelijk mooi en solide bankgebouw te kunnen overdragen aan de huidige directeur, de heer W. B. Versteeg. Bijzondere dank De ondergrondse kluishal van de nieuwe Amsterdamsche Bank aan de Markt. De brand- en inbraakvrije Lips-kluisdeurdie op de foto open staat, weegt 4000 kilo en is 45 cm. breed. De muren van de kluis zijn een halve meter dik. bracht hij aan alle medewerkers en niet in het minst aan de gemeentelijke auto riteiten? alsmede aan de architect Fred. M. Kramer uit Haarlem. De heer Ant. de Ruiter, in zijn functie van loco-burgemeester, zag in dit kapi tale bankgebouw een duidelijk beeld van de expansie van handel en indu strie. „Er wordt veel omgezet", zo zei hij „en bij een eventuele toekomstige uit breiding hoop ik dat de bank mee zal groeien, niet alleen in het belang van de bank, maar ook van heel Veenen daal". De heer P. N. Hey, voorzitter van de Fabrikantenkring Veenendaal, noemde de groei van de industrie nauw verbon den met de grote financiële instellingen. De samenwerking tussen bank en in dustrie was volgens zijn zeggen altijd prettig geweest en hij sprak dan ook de hoop uit dat dit zo zou blijven. De directeur van de Amsterdamsche Bank Veenendaal, de heer W. B. Ver steeg, sprak het slotwoord. „U hebt aan de gevel die grote vlag wel zien han- Toen de wagenwasser v. B. woensdagnacht in garage de H. het portier van een au tobus wilde openen, raakte hy hierby de starterknop. De bus ging aan het rijden en de on fortuinlijke wagenwasser werd tussen de bus en een pilaar bekneld. Dr. Annot die eerste hulp verleende, achtte overbren ging naar het Julianaziekenhuis noodza kelijk. gen", zo sprak hij, „maar als ik mijn vreugde op dit moment zou moeten symboliseren in vlaggen, dan was er van het gehele gebouw niets meer te zien." Voorts memoreerde hij in het kort de geschiedenis van de bank in Veenen daal. Ter illustratie van de enorme groei noemde hij enkele balanscijfers. In 1930 bijvoorbeeld bedroeg de balans telling een paar ton; thans echter wordt er gesproken van een paar miljard. „De directie zeg ik hartelijk dank voor het mooie gebouw dat zij ons ge geven heeft. Ik zal mij volledig inzetten om de zaken verder uit te breiden", aldus besloot de directeur zijn toe spraak. Hierna maakten de genodigden een rondleiding door het gebouw. In de middaguren kwamen meer dan duizend personen het nieuwe bankgebouw, dat een fleurig aanzien had door de vele bloemstukken, bezichtigen. In de hal van de nieuwe Amsterdam sche Bank aan de Markt vond woens dagmorgen de officiële opening plaats. Mr. J. S. C. Nijenbandring de Boer (rechts), houdt een toespraak. Links: de directeur van het kantoor Veenen daal, de heer W. B. Versteeg. Dinsdagavond heeft zich op Ryksweg 12 terhoogte van het benzinestation een ver keersongeval voorgedaan, waarby zware materiële schade ontstond. Er was won derwel geen persoonlijk letsel. In de richting Arnhem reed een perso nenauto, bestuurd door S. uit Amsterdam. Voor hem reed de automobilist K. uit Utrecht die hij wilde gaan inhalen. Plot seling bemerkte hij echter dat hij op zijn beurt werd ingehaald door een derde auto bestuurd door v. d. D. uit Den Haag. S. staakte zijn inhaalmanoevre, in tegen stelling tot v. d. D. die dit wél deed. Hier bij raakte de achterste auto de voorste (bestuurd door K.) waardoor beide voer tuigen in de berm terecht kwamen. De Chr. Oratoriumvereniging „Euphonia" heeft woensdagavond onder leiding van Gysbert van Zanten met medewerking van de organist Wim van der Hoeven en de alt Elisabeth van de Pool een gevari eerd kerstw\jdingsconcert verzorgd in de Cunerakerk. De programma-onderdelen waren gegroepeerd om een door ds. N. Kooreman uitgesproken meditatie. „Euphonia" heeft zich ons inziens in dit concert niet van haar sterkste zijde leren kennen. Wanneer we nog terugden ken aan de uitvoering van de „Johannes Passion" in het voorjaar, dan is duide lijk, dat deze vereniging bij het brengen van een oratorium grotere prestaties kan leveren en ook metterdaad levert. Overigens zijn wij ervan overtuigd, dat een vergelijking niet in alle opzichten op gaat - gezien ook het doel van een derge lijke kerstwijding - doch wanneer een vereniging voor het voetlicht treedt, moet zij bedenken, dat de prestaties worden beoordeeld en onwillekeurig vergelijkin gen worden gemaakt. Een bijzonder mooi onderdeel van het programma vormde de orgelbespeling van Wim van der Hoeven. Bij het beluisteren van dit orgelspel vraagt men zich af wat eigenlijk de oorzaak is van het feit, dat in deze mooie kerk, met een schitterend concert-orgel, nooit orgelbespelingen op dit niveau plaats vinden. Waarom is in Rhenen niet mogelijk wat in tal van plaatsen in de omgeving - we denken in dit verband b.v. aan Ameron- gen - in de zomermaanden gebeurt? Ook de fraaie zangkunst van Elisabeth van de Pool heeft aangetoond, dat deze kerk zeer geschikt is voor een vocale on- KERSTVIERING OP PALEIS SOESTDIJK. - De Koninklijke familie heeft met het paleispersoneel en zyn gezinnen Kerstfeest gevierd in de garage van de Koninklyke Marechaussee in Soestdyk. H.K.H. Prinses Maryke voerde met kinderen van het personeel het Kerstspel „De Herdertjes lagen by nachte" op. Foto: Prinses Maryke (tweede van links) speelde de rol van Ruth, het kleine meisje uit de grote herberg. derbreking van een orgelconcert. Tot slot moeten wij het betreuren, dat zo weinigen van het gebodene hebben ge noten. Het feit, dat op deze avond op an dere plaatsen kerstbijeenkomsten waren georganiseerd, zal hieraan wel niet vreemd zijn. 24 december wordt 's avonds in de Cunerakerk een kerstwijdingsdienst ge houden, welke aanvangt om half elf. Als spreker zal optreden ds. Dijkstra, terwijl ds. H. Vol ten liturg zal zijn. Me dewerking wordt verleend door de Chr. zangvereniging „Eben Haëzer". Op diezelfde dag wordt 's avonds van 8.45 tot 9.30 uur een concert gegeven op het carillon van de Cuneratoren door Leo van Stempvoort. Op Oudjaarsdag is er van 9.30 tot 10 uur een carillonconcert van dezelfde beiaardier, voorafgegaan door koraal- muziek van „Ons Genoegen" van 9 tot 9.30 uur. Op het middernachtelijk uur zullen de drie klokken van de Cuneratoren ge durende tien minuten het Nieuwejaar inluiden. Woensdag 21 december werd inmid dels een Kerstwijdingsconcert gegeven in de Cunerakerk door de oratorium- vereniging „Euphonia" onder leiding van Gijsbert van Zanten en met mede werking van de Utrechtse organist Wim v. d. Hoeven, die een orgelconcert gaf. De meditatie verzorgde Ds. Kooreman. De afd. Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwenbond vierde onder veel belang stelling dinsdagavond het Kerstfeest, met kerstliturgie, declamatie en zang van het koor. Met medewerking van de Zusterkring van de Protestantenbond hoopt men gezamenlijk een fruitbakje te bezorgen voor de zieken als kerst groet. BRAND IN SCHUUR Hoewel de vrijwillige brandweer van Rhenen woensdagmiddag omstreeks 4 uur werd gealarmeerd voor een begin van brand in een bergplaats achter de woning van de heer Kruidenier aan de Kloosterstraat, behoefde men niet meer te spuiten, daar het vuur reeds met be hulp van een tuinslang was gedoofd. De oorzaak van de brand is onbekend. Er gingen twee rijwielen verloren. De totale schade wordt geschat op 500, en is door verzekering gedekt. Tijdens het brandalarm bleek de sirene op het dak van het gemeentehuis defect, doch deze was een uur later al weel hersteld. te geven door de stadsbeiaardier Leo van Stempvoort op het Cunera-carillon op zaterdag 24 december, des avonds van 8.45 tot 9.30 uur. KERSTPROGRAMMA 't Was nacht in Beth'lems dreven. De herdertjes lagen bij nachte. Engelkens door 't luchtruim zwevend. Hoor d'engelen zingen d'eer. Stille nacht, heil'ge nacht Er is een kindeke geboren op aard' In Bethlehems stal, lag Christus de Heer. Ik kniel aan Uwe kribbe neer. Een roze fris ontloken. 10. O, kindeke klein, o kindeke teêr. 11. Komt verwondert u hier, mensen. 12. Komt wilt u spoeden naar Bethlehem. 13. Nu zij t wellekome, Jesu lieve Heer. 14. O verblijdende, o gij wijdende. 15. Ere zij God, ere zij God. 16. Komt allen tezamen, jubelend van vreugde. Enkele jaren geleden werd aan de be woners van de kom van Overberg ge vraagd of er belangstelling bestond voor het regelmatig doen ophalen van het huis vuil. Slechts een 4-tal personen voelde hier iets voor, zodat dit plan geen door gang kon vinden. Door de vereniging „Overbergs Belang" is nogmaals aangedrongen op een oplos sing van het probleem van de afvoer van huisvuil. Nog steeds is gemeente Ameron- gen bereid aan deze rechtvaardige wens te voldoen. Vaak blijkt men zich nu van het huisvuil te ontdoen op een ontoelaat bare wijze, b.v. door dit langs openbare wegen of in sloten te storten. Voor de tweede maal is van gemeente wege aan alle inwoners van de kom Overberg gevraagd hun volle medewer king te willen verlenen, door zich aan te melden. De kosten voor het ophalen tenminste éénmaal in de week bedragen 7,50 per jaar. NIEUW SCHOOLHOOFD BENOEMD In verband met het vertrek van het hoofd van de „School met den Bijbel" alhier, naar Barnëveld, is 1.1. benoemd de heer Van Dijk uit Huizen. De heer Van Dijk had deze benoeming aange nomen, maar door bijzondere omstan digheden is dit niet doorgegaan. We derom heeft het schoolbestuur een nieuw hoofd benoemd en wel de heer Weinand uit Utrecht. De heer Weinand heeft deze benoeming aangenomen. Meer en meer komt- het wisse len van geschenken met Kerst mis ook hier te lande in zwang. Wij leden van de Nederlandse Tuinkring zoeken het natuur lijk op het gebied van bloemen en planten. Vanzelfsprekend ma ken we Kerststukjes van al het geen de natuur, rijp en groen, nog te bieden heeft, maar we we dat in ons oor knopen en als we ergens de Kerstdagen gaan doorbrengen of een Kerst- dinertje bijwonen, verrassen we onze gastvrouw eens met een bloeiende plant. Wat zijn nu de Kerstplanten bij uitnemendheid? Witte en ro de cyclamen, witte en rose klein- bloemige begonia's met hun wa terval van bloemen, de witte Primula obconica, de rode Kerst ster Euphorbia pulcherrima, be ter bekend als Poinsettia en tenslotte de tere, roomkleurige Kerstroos, Helleborus niger, die eigenlijk in de tuin thuis hoort, maar tijdelijk binnenshuis de Kerststemming komt verhogen. Geen periode in het gehele jaar, waarin onze kamerplanten zó kwetsbaar zijn dan juist met de Kerstdagen en het is dan ook dikwijls een hele toer om ze heelhuids over de drempel van het nieuwe jaar te slepen. U denkt er misschien niet zo bij na dat de planten, die de frisse en vochtige bloemenwinkel ver laten, zich in deze dagen in Uw warme huiskamer allerminst ge lukkig voelen! We stoken im mers de kachel nog eens lekker op, koesteren ons in het flik kerende kaarslicht van Kerst boom, talloze kandelaars en kaarskroon. Er wordt veel ge rookt en meestal weinig gelucht. De kamers zijn vol mensen, tijd om planten te verzorgen kan de huisvrouw zich nauwelijks ver oorloven, met dat gevolg dat na de feestdagen haar lievelingen haar met hangend hoofd ver wijtend aan kijken. Als er ten- De Kerstroos (Helleborus niger) een prachtige tuinplant kan opvrolijken met een schat van zuivere witte bloemen. vergeten ook de Vensterbank niet! Want U zult mét ons eens zijn dat bij een feestelijk met groen versierde kamer een ven sterbank met kwijnende plan ten en restanten zomerbloeiers allerminst past. Nu zijn de on kosten voor de Kerstmisdagen dikwijls zó hoog, dat de huis vrouw zelf er niet meer aan toe komt haar vensterbankje een opfrissertje te geven. Laten Een primula is een verheugend bezit in de donkerste dagen van het jaar. De Euphorbia of Poinsettia, de rode Kerstster mag vooral niet op de trek staan. minste nog wat te kijken valt, want menige Kerstplant legt fi naal het loodje door de droge warmte en de vele rook. De Kerstster is er al heel vat baar voor en laat prompt haar blad vallen, zodat de rode schut bladeren boven op een kale sten gel overblijven. Tracht even tijd te vinden elke morgen en avond met de bloemenspuit over het blad te gaan en houdt de aarde vochtig. Hebt U gelegenheid de pot 's avonds in een koelere gang of keuken te zetten, des te beter, raaar ook weer waken dat de terilperatuur er niet on der de 75 gr. C. daalt. Als ein delijk in januari ook de rode blaadjes vallen, snijdt U de sten gel tot 7 cm in, dekt de wond met sigarenas, houtskoolpoeder of wit zand af en bewaart haar droog in de pot in een hoekje van de kamer tot maart. Een temperatuur van 10 gr. C. is in die periode voldoende. Wat de Kerstroos betreft, die we in knop kopen of uit de tuin halen, waar ze 2 maanden te voren al beschermd werd door een bodemloos kistje met een glasplaat er over, we brengen haar in bloei op een donkere plaats, waardoor de bloemsten gels mooi uitgroeien en zorgen er voor dat de temperatuur 15 gr. C. niet te boven gaat. Tij dens de feestdagen liever niet in Uw warmste kamer zetten, maar bij voorkeur in een ver trek, dat met de verwarmde kamer in verbinding staat. De kluit goed vochtig houden en na de bloei in een koele, maar vorstvrije kamer bewaren, tot U haar in maart buiten ingraaft op een schaduwplekje in humus- rijke grond. De pot met 5 cm aarde bedekken, zo mogelijk wat oude koemest, turfmolm en blad- aarde door de grond werken. Geef Uw cyclamen lauwwarm water op de schotel, na een uur eventuele rest weggooien en hebt U centrale verwarming giet dan ook nog elke morgen wat lauw water rondom de knol. Niet in het hart gieten en ook geen koud water gebruiken. Als U weet dat ze zich het mooist ontwikkelt bij een temperatuur van 12-14 gr. C. begrijpt U wel waarom ze met de Kerstdagen maar al te vaak geel blad krijgt Wat dacht U van de Kerstcac tus of Epiphyllum voor Uw ven ster? en de bloemen maar een kort leven beschoren is. Snijdt nooit uitgebloeide bloemen en dor blad af, maar trekt ze met een draaiende beweging uit de knol. Meestal zal Uw winterbloeien- de begonia het minst reageren op de warmte, daar ze hogere temperaturen verdraagt. Hoewel 16 gr. C. prefereert, kan enkele dagen met een hogere warmte haar niet hinderen. Wel zoveel mogelijk licht en zon geven en de aarde voor uitdrogen behoe den. Tenslotte de witte primula, die zich ook allerminst op haar ge mak voelt in de droge warmte. Probeer een koele plaats voor haar te vinden, want met 10 gr. C. is ze volmaakt tevreden. Een kamer op het noorden is ideaal en daarbij veel water op de aar de. En hèbt U "freer wat meer tijd, geef dan na de feestdagen al deze feestelijke bloeiers elke week hun portie kamerplanten- mest, zodat we ze met vreugde weer zien opleven, het nieuwe jaar tegemoet! (11) Het brandende ding suisde rakelings langs Arams hoofd en kwam met een klap tegen de muur terug, waardoor het vuur doofde. Met twee treden tegelijk stormde Aram naar boven, terwijl hij schreeuwde: „Wij zijn vrienden! Heb geen angst! Wij zullen u niets doen!" Doch de grijsaard had zich reeds uit de voeten gemaakt. Aram hobrde hem een deur dichtwerpen en het geluid van grendels. „Daér is hij heengegaan!" wees Iklas en samen stormden ze de gang door naar de met ijzer beslagen deur, die zich aan het einde ervan bevond. Aram bonsde met zijn vuisten op de deur. „Ge kunt gerust opendoen!" riep hij. „Wij hebben niet het minste kwaad in de zin!" „Ge zult mij niet meer om de tuin leiden, ellendeling!" klonk de kra kende stem achter de deur. „En de eerste, die hier tracht binnen te komen, zal ik aan mijn zwaard rijgen!" (Wordt vervolgd) SCHERPENZEEL Aanvoer kippeëieren 975.000 stuks. Prijs 13,tot 13,50. Henneëieren 12, tot 13,alles per 100 stuks. Handel traag. Aanvoer biggen 268 stuks. Prijs 52,— tot 64,per stuk. Handel vlug. VEENENDAAL Gevonden: bruine actetas; wit fiets pompje; grijze handschoen; gekleurde shawl; bruin suêde beursje met inhoud; zwarte dames glacé; blauwe want; rode bal; kerstboompje; witte strik; herenhor loge met zwart bandje; zwarte kat; schort; beige dameshandschoenen; bruin grijze damesportemonnaie met inhoud. Verloren: donkerbruine hond; groen ny lon handschoentje; beige fietstas met in houd; rode port. inh. 6 gld. en foto's; bruine heren glacé; rode kinderpantoffel; bibliotheekboek; blauw grijze kinderwant; bruine herenport. inh. 32,50 gld.; kente kenplaat; blauwe kinderwant; driedubbele streng kralen; witte port. met inhoud; beige militaire tas met inhoud; grijze he ren glacé; bruine dames port. met inh.; rode vulpen; bruine pincher met rode halsband; bril in koker. KERSTGETUIGENISDIENST Op zaterdag 24 december a.s. zal in de St. Andrieskerk te Amerongen een Kerst- getuigenisdienst plaats vinden. Sprekers zijn burgemeester W. Martens, ds. W. E. van Petegem, Evangelisch predikant te Bussum en ouderling C. Veenendaal. Ver der werken mee de muziekver. „Ons Ge noegen" en organist G. Nagtegaal. PTT OP 24 EN 31 DECEMBER Op de zaterdagen 24 en 31 december a.s. zal de PTT-dienst normaal als op andere zaterdagen worden uitgevoerd. De extra namiddagbestelling, welke was voorzien voor 24 december a.s. zal dus achterwege blijven.

De Vallei | 1960 | | pagina 4