Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal heeft volkskerstzang oproep voor verstaan Voor de KANTONRECHTER eus Qpnm MULDER ONGEVEER 4000 MENSEN KWAMEN TEZAMEN Veel jongeren Wat nu weer RHENEN Sfeervolle elfde Kerst-volleybaltoernooi voor scholieren AMERONGEN OVERBERG EDERVEEN Veenendaal versloeg Germania met 3-0 EUROMARKT IN WOORD EN DAAD Frankrijk beschuldigt Duitsland en Italië SCHERPENZEEL LEERSUM Rindei^ Wintersportcentrum op de Veluwe? 34e jaargang WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 Nr. 103 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel SOPRAANZANG assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN EVANGELIE Vijf jeugdige Veenendalers in Rhenen knijp gezet Veenendaalse politie hanteerde le dasen verwisseld voor die van de de fluit OUD AMBACHT RAAKT UITGESTORVEN Strop voor de boeren SKIBANEN IN HET OTTERLOSE ZAND Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent De oproep „Komt allen tezamendie het comité Volks kerstzang aan de gehele bevolking had gericht om deel te nemen aan de massale Kerstzang in garage De Haas, is donderdagavond door bijna vierduizend mensen verstaan. In de zeer goed verwarmde hal stonden en zaten die avond jonge en oude mensen, rijk en arm, mannen en vrouwen, grote en kleine kinderen, allemaal aandachtig luisterend naar het Kerstevangelie en uit volle borst de aangekondigde kerstliederen meezingend. Het was voor de tweede keer dat er in Veenendaal een dergelijke kerstzang werd georganiseerd en gezien de, vooral voor het comité, verheugende opkomst, wordt de Volkskerstzang ongetwijfeld een traditie. Nadat de hal om kwart voor acht was opengesteld, werden er aan de ingang aan de lopende band programma's uit gereikt. De meer bejaarde mensen kon den vóór het podium een stoel vinden die in een halve-cirkelvorm waren op gesteld. Op het podium waren twee kinderkoren opgesteld, alsmede de or ganist Wim van der Panne, trompet tisten van de Scheepjeswolharmonie en de dirigent Gijsbert van Zanten. Boven dien waren er een aantal zitplaatsen voor genodigden o.w. burgemeester A. Bakker en de sopraan Cobi Diepeveen. Naast het podium hadden diverse ko ren plaats genomen, w.o. „Chrigeza", „C.O.V." „Con Amore", Geref. Kerk koor, „O.B.K.", het Ritmeester Mannen koor en het kerkkoor van Sola Fide. Om kwart over acht sprak de heer D. C. van Stempvoort die de leiding van deze avond had, een kort welkomst woord, direct gevolgd door inleidende muziek van de trompettisten op het thema „Komt allen tezamen". De prima functionerende geluids installatie zorgde ervoor dat het geluid tot in de verste hoeken van de hal werd weergegeven. Alleen zij die in de achterste rijen stonden hadden nog wel eens moeite om hetgeen op het podium plaats vond goed te volgen. Opvallend was het grote aantal jongeren dat zich on der de aanwezigen bevond. De eerste samenzang was het toe passelijke Kerstlied „Komt allen te zamen" dat onder leiding van Gijsbert van Zanten en met muzikale medewer king van orgel en trompetten werd ge zongen. Hierna zong de sopraan mej. Cobi Diepeveen uit Veenendaal met piano begeleiding het ontroerende lied „Ver heugt u zeer, gij dochter Sions! Juich gij dochter Jeruzalems!" De jubelende stem van deze zangeres zocht zich een weg over de duizenden hoofden en vulde de gehele ruimte. Ook op dat moment zullen velen iets ge voeld hebben van het échte Kerstfeest, zonder opsmuk, maar toch zo rijk aan liefde voor alle mensen. „Nu daagt het in het oosten", dat af wisselend door de dames en heren ge zongen werd, werd gevolgd door de Schriftlezing Lukas 1 26-38 door de heer Van Stempvoort. Als antwoord hierop klonk de „Lofzang van Maria" die deels door de dames en deels door de heren werd gezongen. Hoogtepunten van deze massale kerstzang waren het zingen door het kinderkoor van „O kindeke klein" waarbij de ijle kinderstem men bjjna in de grote ruimte ver loren gingen, met aansluitend daar op samenzang van het wereldbe- Op een show voor kinderkleding in Parijs liepen mannequins mee van 3 en 7 jaar. Een Engels modehuis heeft een bruids jurk ontworpen, waaronder een pantalon wordt gedragen, zodat de bruid zo op de scooter op reis kan. Bij de bestrijding van insecten zijn in Nordrein Westphalen ook 20.000 bijen volken vernietigd. Een muis die met een raket een hoog te van 1000 km bereikte, heeft vijf ge zonde jongen geworpen. Een Beierse speelgoedfabriek is be boet omdat er kinderen van 10 tot 14 jaar in dienst waren tegen een uur loon van 36 cent. Farah Diba heeft van de Sjah een bontmantel van Labradot gekregen die uit 130 velletjes bestaat. Een nieuw modehuis in Parijs houdt shows op het middaguur, zodat men tegelijkertijd kan lunchen. De laatste slavenhouders in India zul len van de regering een schadeloos stelling ontvangen van 370,per slaaf als zij deze in vrijheid stellen. In Zweden geldt tot 9 januari a.s. op alle wegen een maximum snelheid van 80 km per uur. FINANCIERINGEN KER Kf WIJK Ifc? TC l. 5000 VEEN EN OA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America roemde kerstlied „Stille nacht, hei lige nacht". De laatste tonen van het „Stille nacht waren weggestorven, toen burgemees ter A. Bakker achter de microfoon plaats nam en onder doodse stilte het Kerstevangelie uit Lukas 2 voorlas. Met heldere en duidelijke stem werd hier voor de zoveelste maal het wonderlijke gebeuren van Kerstmis verkondigd. Het tweede deel van het programma bestond eveneens hoofdzakelijk uit sa menzang en Schriftlezing. De slotzang was „Ere zij God", een lied dat de ware Tweede Kerstdag omstreeks half twaalf 's avonds werd de rijkspolitie te Rhenen gealarmeerd door het nogal baldadig en balorig optreden van ongeveer vijf Vee- nendaalse jongelui in de leeftijd van om en nabij de achttien. De „heren" hadden een paar glaasjes bier gedronken en en passant aan de Valleiweg een ruit ingeslagen van één van de aldaar staande NBM-wacht- huisjes. Toen ze lont roken namen ze de be nen in de richting van Veenendaal, doch op de Lijnweg kon de jeep het vijftal achterhalen. Daar ging het hele gezel schap in de politiewagen op transport naar het bureau aan de Stationsweg. Na enige tijd in de cel te zijn gezet, opdat de gemoederen wat konden be koelen, nam de politie de herrieschop pers flink onder handen, waarna ze op vrije voeten werden gesteld. Er was toen geen busverbinding meer, zodat ze vermoedelijk te voet naar huis moesten, hetgeen ook al een pracht energie-besteding voor de heren moet zijn geweest. kerstgedachte tot uiting bracht en een waardig sluitstuk vormde van deze tweede massale Volkskerstzang. Ter bestrijding van de onkosten werd er aan de uitgang een kollekte gehou den, die bijna achthonderd gulden heeft opgebracht. Met dit bedrag zal het co mité ongeveer de gemaakte onkosten kunnen dekken. „EBEN HAEZER" ZONG OP VELE PLAATSEN De Chr. Gemengde Zangvereniging „Eben Haëzer" te Rhenen, voerde in het Kamp Overberg een Kerstkantate uit, waarbij als solisten optraden de da mes Linde en Puijk (sopraan) en de heer J. van Voorthuisen (bariton). Dezelfde vereniging verzorgde een dergelijke avond in het Hervormd Rust huis aan de Nieuwe Veenendaalseweg te Rhenen en werkte ook mee aan de avonddienst op Kerstavond in de Cu- nerakerk. Het lag in het voornemen ook hier de volledige kantate ten gehore te bren gen, doch daar de dienst tot een uur beperkt moest worden, werd er nood gedwongen van afgezien. Om aan dit gemis een weinig tegemoet te komen werd na de dienst door het koor nog gezongen „Ere zij God" naar een be werking van Dimitri Bortnianski. De Cunerakerk was bijna geheel be zet. Ds. Volten trad op als liturg, terwijl ds. Dijkstra de meditatie verzorgde. „Eben Haëzer" stond onder leiding van de heer L. P. van Voorthuisen. Het orgel werd bespeeld door Leo v. Stemp voort. Een klein gedeelte van de circa 4000 mensen die donderdagavond in garage De Haas de Volkskerstzang bewoonden. Einde vorige week werd voor de elfde maal het massale volleyball-toumooi voor scholieren gehouden. Het lawaai, waarmede de supporters met de teams meestreden, was ook dit jaar weer oorverdovend al moet worden gezegd, dat tenminste wat de M.O. afdeling betreft het jammer was, dat de topwedstrij den (jongens A en meisjes A reeds de eerste dag werden gespeeld. Hierdoor ont brak de climax en ging het tournooi min of meer als een nachtkaars uit, terwijl op de eerste dag nauwelijks van een kaars kon worden gesproken, eerder van een compleet vuurwerk. In de M.O. afdeling waren de prijzen eerlijk verdeeld over vrijwel alle deelnemende scholen, doch bij de Ulo en Techn. scholen waren de Kon. Julianaschoól uit Veenendaal en de Ulo uit Rhenen de meest opvallende ploegen. scheidsrechter. De conclusie aangaande het spelpeil is gemengd: bij de M.O. afdeling heren viel een duidelijke verbetering te con stateren, vooral Chr. Kweekschool Ede, welke met de eerste prijs jongens A ging slepen en Chr. Lyceum Veenendaal hadden goede teams, terwijl Marnix College uit Ede erg tegenviel. Bij de meisjes was een duidelijke achteruit gang te bespeuren. In de Ulo-afdeling, waar de doorstro ming van leerlingen uiteraard sneller is, waren geen duidelijke verschillen met vorig jaar te constateren. De Chr. Techn. School V'daal verraste weer door in de B 1 afdeling de eerste prijs voor zich op te eisen. Ook dit jaar deed Hr. van Asselt geen vergeefs beroep op de Veenendaalse Politie: de politiefluit werd voor enke- (Zie voor uitslagen pag. 2) GESLAAGD Op 13 dec. slaagde onze plaatsgenoot, de heer A. Kloot, aan de Technische Ho geschool te Delft voor werktuigkundig ingenieur. Hem werd het diploma „met lof" uitgereikt. DOOR GLADHEID GEVALLEN Een glad wegdek was er oorzaak van dat de heer B. uit Veenendaal dinsdag morgen met zijn bromfiets op de Slaper dijk kwam te vallen. De glijpartij liep met flinke schaafwonden af. Ook de heer Z. uit Overberg kwam met zijn bromfiets ten val. Hij liep geen verwondingen op. KERSTWIJDING SCHOOL PLATANENLAAN De Kerstwijding van de christelijke school aan de Platanenlaan vond dit jaar opnieuw plaats in de Gereformeer de Kerk aan de Nieuwe Veenendaalse weg. De heer Dj. Wielinga, hoofd der school, opende deze sfeervolle avond. Zijn kersttoespraak was getiteld: „Wat doen we met het Kerstkind." De kerstliturgie werd verzorgd door de kinderen. Het koor, bestaande uit 70 leerlingen, stond onder leiding van mej. P. Kleiberg. De organist, de heer G. v. d. Laan, begeleidde de kerstlieden ren. De avond werd gesloten door de heer G. Versteeg. Evenals verleden jaar is deze kerst wijding weer zeer in de smaak geval len. Het kerkgebouw was geheel bezet. Verenigingen vierden Kerstfeest Ook in Ederveen werd het Kerstfeest, niet alleen in de huiskamers, maar ook binnen de kring van het verenigings leven gevierd. Zo zong het kinderkoor „Irene" reeds vrijdagavond in de Ned. Herv. Kerk bekende Kerstliederen. Jammer, dat de belangstelling gering was, want het koor zong de aloude liederen treffend en gevoelvol. Tweede Kerstdag vierden de kinde ren van de zondagsschool „Het Mos terdzaadje" hun Kerstfeest. Tal van ouders waren met hun kroost meegeko men en zo was de Ned. Herv. Kerk ta melijk bezet. De plaatselijke predikant Ds. Schipper vertelde de Kerstgeschiedenis, waarna de kinderen de Kerstliederen lieten ho ren. Na de pauze volgde een Kerstverhaal voorgedragen door J. Westeneng, waar na de kinderen, die de zondagsschool verlaten een Bijbeltje ontvingen. Met gevoel droeg Arisje Vedder een Kerst gedicht voor. Alle kinderen kregen een boek een een traktatie, waarna met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God" het Kerstfeest werd besloten. Automobilist vergist zich in de weg De automobilist P. uit Lunteren reed donderdagavond over de Tienminuten- weg te Ederveen. Bij het einde van de weg sloeg de heer P. niet af, maar reed door waardoor hij in een weiland te recht kwam. De auto werd hierdoor licht beschadigd. Gevaarlijke weddenschap Donderdag waren op de Bruinhor- sterweg te Ederveen enkele jongelui bijeen, die met elkaar een weddenschap sloten, wie in een periode van zeven minuten een gehele fles jenever kon opdrinken. De 18-jarige D. uit Overberg won de weddenschap, maar viel direct na deze „stevige borrel" onwel neer. Een ont boden arts achtte overbrenging naar het Juliana Ziekenhuis te Veenendaal noodzakelijk, waar de gehele inhoud van de maag werd uitgepompt. Deze onbezonnen wéddenschap zou, indien niet direct geneeskundige hulp was ingeroepen, beslist ernstiger ge volgen hebben gehad. KERSTFEEST OP KLEUTERSCHOOL Donderdagavond vierden de kinderen van de kleuterschool te Ederveen tezamen met hun ouders het Kerstfeest. De beide leid sters vertelden Kerstverhalen en door de kinderen werden Kerstliederen gezongen. Na afloop ontvingen de kleuters nog een traktatie. NIEUWE OUDERLING GEKOZEN Tot ouderling van Nederlands Hervormde Kerk werd gekozen de heer G. van 't Boveneind. Onder ongunstige weersomstandigheden heeft V.V. Veenendaal Tweede Kerst dag de ontmoeting met Germania met een 3-0 zege besloten. Beide ploegen heb ben het niet gemakkelijk gehad, want by het begin van de wedstryd bleek al dat een „derde party ook zou proberen zich van de bal meester te maken, n.l. de zuidwesterstorm, die de wedstryd nadelig beïnvloedde. Daarbij kwam nog de regen die het veld spekglad maakte, waardoor de indruk gewekt werd dat na verloop van enige tyd 22 modderbad-enthousiasten op het veld liepen. ten de Veenendalers Germania tot de fensief spel te dwingen en dit over wicht tot het einde van de wedstrijd te handhaven. Het hoogtepunt van de wedstrijd lag in de tweede helft, waarin alle drie doelpunten tot stand kwamen. De eer ste helft had een matig verloop. De Groesbekers zetten hun aanvallen fors in en het zag er zelfs naar uit dat de eerste doelpunten door Germania ge scoord zouden worden. Op het laatste ogenblik zat er echter toch nog altijd een been of hoofd tus sen die voor VVV erger voorkwamen. De tweede helft was nog maar nauwe lijks begonnen of Overeem gaf een voorzet voor de Germania doelmond waar rechtsback Gerrits niet goed raad mee wist de bal verkeerd op zijn schoen kreeg en doelverdediger Rutten de bal moedeloos uit het net haalde (1-0). Door dit doelpunt aangemoedigd wis- Het duurde echter nog 37 minuten na de hervatting voordat Eykhout een scoringskans benutte door gebruik te maken van een fout van de Groesbeek- se keeper. (2-0). Even daarna leek een derde Veenen- daals doelpunt vrijwel zeker toen Derk- sen alleen voor het doel kwam te staan, doch de bal niet goed onder controle kreeg en overschoot. Twee minuten voor het einde ont stond opnieuw een fout voor de Ger mania doelmond, waardoor een derde doelpunt ontstond, hetgeen tevens het einde van de wedstrijd betekende. B., los arbeider te Rhenen, had de radio-luisterbeschikking overtreden. Hij had wel een luistervergunning, maar hij was in gebreke gebleven de kaart tijdig en van de nodige radiozlpgels voorzien op een postkantoor in te leve ren. Dat klopt, gaf B. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht toe. Hoe kwam dat nu, vroeg rechter v. d. Brand. U hebt toch een paar keer een waarschuwing gehad? M'n vrouw zou er voor zorgen, maar ze heeft het steeds vergeten, luidde het antwoord. Er zijn al genoeg wanbetalers, vond de officier. Per jaar worden zo'n 20.000 processen-verbaal opgemaakt. Deze ver dachte, die eerst waarschuwingen heeft gehad, waarop hij niet reageerde, geeft nu wel zijn vrouw de schuld, maar hij blijft zelf aansprakelijk voor eventuele nalatigheden van z'n echtgenote. Eis 18,of 3 dagen. Vonnis 15,of 3 dagen. Van H., een 20-jarige opperman uit Ede, had een vorige maal al voor het Wageningse kantongerecht moeten ver schijnen, maar toen liet hij verstek gaan. De justitie had echter een vrij ernstig appeltje met hem te schillen en daarom werd er gezorgd, dat hij nu vrijdag wel in persoon aanwezig was. Hij had in de Hoofdstraat in Veenen daal op een zaterdagavond met zijn bromfiets staaltjes rijkunst ten beste gegeven, die in een circus wellicht een beter onthaal gevonden zouden hebben. Met een kameraad achter op de duo was hij van links naar rechts de straat over geslingerd, waardoor wielrijders en voetgangers aan de kant gejaagd werden en af en toe was er ook een lichte aanraking met geparkeerde voer tuigen geweest. Toen hij van de politie een stopteken had gekregen had hij dat genegeerd en was hij op de vlucht ge slagen. Na korte tijd had de sterke arm hem toch in de kraag weten te grijpen. U hoort zeker tot het gilde der zo genaamde praalrijders, vroeg de rechter. Nee, helemaal niet, antwoordde v. H. De politie vindt anders van wel, las de officier uit het proces-verbaal. De agenten werden geattendeerd door het lawaai, dat uw bromfiets maakte en zij zagen meteen: Daar heb je een praal- rijder. U maakte zulke slingers over de weg, dat het leek of u aan een ski slalom bezig was. Voor het niet gevolg geven aan het stopteken eiste de officier 5,of 1 dag en voor het op zo ergerlijke wijze in gevaar brengen van het verkeer wil de hij de bromfiets verbeurd verklaren. De waarde daarvan was destijds door de politie op 120,geschat. Van H. mocht nu kiezen: óf de bromfiets in leveren óf 120,betalen. Rechter v. d. Brand vonniste voor beide feiten met 5,of 1 dag, even eens met verbeurdverklaring van de bromfiets of een betaling van 120, Daarbij ontzegde hij Van H. nog de rij bevoegdheid voor de tijd van één jaar. Voorlopig heeft hij dus toch niets meer aan z'n bromfiets, dus het zal wel in leveren worden. T., kweekschoolleerling te Ede, had met zijn bromfiets op de kruising Sta- tionsweg-Breelaan te Ede geen voor rang verleend aan een van rechts uit de Breelaan komende personenauto. Het was een politiewagen en het werd dus min of meer op heterdaad een pro ces-verbaal. Ik zag hem te laat, dat is het enige wat ik er van kan zeggen, aldus T., vrij dag voor het Wageningse kantonge recht. Gelet op het feit, dat verdachte geen inkomen heeft, wilde de officier het laten bij 15,of 3 dagen. Rechter v. d. Brand ging er mee ak koord. Normaal worden voorrangsfou- ten zwaarder bestraft, maar de Sta tionsweg wordt min of meer als een voorrangsweg beschouwd, ook al is dat in feite niet het geval. H., scholier te Ede, had op een mor gen in Ede zonder licht gefietst. Mijn eigen fiets had een lekke band, daarom nam ik een andere, maar daar deed het licht het niet van, verklaarde H. vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht. Dat was inmiddels al uit het proces verbaal duidelijk geworden en daarom vroeg de rechter waarom hij toch door was blijven rijden. Het mankement was immers bekend? Ik heb 's morgens een kranten- wijkje en de bladen moeten voor half acht bezorgd zijn. Of de kranten kwa men te laat bij de abonnees of ik kwam te laat op school, als ik was gaan lopen, legde H. nader uit. U kunt beter te laat op school ko men dan een overtreding begaan, zei de rechter. Wie weet welke strafmaatregelen er dan voor deze jongeman gezwaaid hadden, meende de officier. Het was een beetje kiezen of delen. De eis luidde 6,— of 1 dag, zijnde de opbrengst van één week kranten rondbrengen. Vonnis conform. Men heeft er Frankruk de laatste maanden vaak van beschuldigd geen Europese geest te hebben. Er wordt beweerd dat het land van slechte wil is en van de Europese samenwerking een „Europese tegenwerking" maakt. Uitdrukkingen zoals een „Federaal Europa der Vaderlanden" worden haar zeer kwaiyk genomen. De andere landen van de Gemeen- schappeiyke Markt hoeden er zich wel voor lange redevoeringen te houden over de structuur van het toekomstige Europa en kunnen dus ook niets zeggen, dat anderen tegen de borst stuit. Het valt niet te ontkennen, dat De Gaulle misschien een al te nationalisti- tische politiek voert. Maar de verkla ring van enige leden van het Europese Parlement, waaronder de Franse sena tor Armengaud, ook lid van de Com missie van Financiën, toont aan dat Frankrijk het land is, dat de geest en de bepalingen van de Europese ver dragen het nauwkeurigst volgt. Het verouderd nationalisme van De Gaulle is onbeduidend, vergeleken met de ernstige overtredingen waaraan zich andere leden schuldig maken. Ondanks het verdrag van de K.S.G. koopt Italië zijn kolen in de V.S. of ergens anders buiten de gemeenschap pelijke markt. De Italiaanse minister Mattei begint een petroleumactie, in samenwerking met de Russen, wat in lijnrechte tegenstelling staat met de belangen van de andere landen van Europa. Zodoende veroorzaakt Italië een belangrijke storing op de gemeen schappelijke markt der energie. West-Duitsland weigert granen en vlees uit Frankrijk in te voeren, ter wijl de prijzen toch concurrerend zijn. „Hoe moet dat nou?" Deze vraag wordt de laatste t(jd steeds gehoord van de boeren in en om Scherpenzeel, nu de enige nog in Scherpenzeel bestaande wagenmaker het plan heeft opgevat om met ingang van 1 januari 1961, niet al leen het bultje, doch messen en boren er by neer te leggen. Op 11-jarige leeftijd, nauwelijks de lagere school doorlopen hebDend, «wam de thans 76 jarige G. Methorst, wagen maker aan de Dorpsstraat in de leer by zijn, eveneens wagenmaker van beroep zijnde vader. In verband met het overlijden van de Wagenmaker Jan van Ginkel, wiens zaak gevestigd was in het pand waar nu kapper Van de Pol zijn zaak drijft, werd dit tijdelijk waargenomen door G. Methorst. Toen in het jaar 1929 zyn vader kwam te overlijden nam hij de tegenwoordige wagenmakerij aan de Dorpsstraat over. Volgens Methorst zat er wel een stuk brood in, doch een vetpot was het niet. Nadat Methorst de gepensioneerde leeftijd had bereikt werd de zaak op naam van zijn zoon voortgezet en hielp hy nog wat om enigszins bezigheid te hebben. Aanvankelijk had zijn zoon Henk het plan opgevat om het bedrijf van zijn vader door te zetten, doch als klein zelfstandige is de belasting en andere sociale lasten zo hoog dat je beter werknemer kunt zijn. Vooral tegen woordig met de ver doorgevoerde me chanisatie in de agrarische sector is de romantiek er af. Het maken van een complete boerenwagen zoals vroeger komt nu niet meer voor omdat de wa gens tegenwoordig machinaal worden vervaardigd en van luchtbanden voor zien. Het meeste werk bestaat tegen woordig uit reparatie van hooivorken, mestgrepen, gierkarren, kruiwagens, enz. Alleen het zagen in ruwe vorm van een wielspaak, evenaar, oosthout, bo men van een kruiwagen, enz. geschiedt electrisch. Voor de rest wordt alles netjes met boren en messen met de hand byge- werkt. Nu moet men niet denken dat al het werk dat wagenmaker Methorst voor reparatie aangeboden krijgt van te vo ren schoon gemaakt is. Soms staat hij er wel eens eerst over te denken of hij het werk ter hand zal nemen of niet, zoals een gierbak waar de resten van jaren her aankleven. Enkele malen wordt Methorst nog wel eens uitgeno digd om een mooi stukje handwerk te vervaardigen zoals een wagenwiel, dat als hanglamp later een hall of hotel zaal moet versieren. De concurrentie met het fabrieksproduks is moeilyk en de ver doorgevoerde mechanisatie in de agrarische sector doet de animo voor het beroep van wagenmaker verliezen. Zo dacht de zoon Henk van G. Met horst er ook over en werd chauffeur by een bedrijf in aardolieproducten, zo dat weer een oud ambacht gedoemd is uit te sterven. Deze worden uit Argentinië en Dene marken geïmporteerd, onder het voor wendsel dat beide landen van Duits land machines koopt. Tegelijkertijd kopen de Duitsers hun tropische grondstoffen bij de minst eisende en aarzelen niet er binnen landse rechten op te gooien, zoals dit het geval is met koffie, chocolade enz., zodat de vermindering van de douane rechten waartoe zij door het verdrag van de Euromarkt verplicht zijn, te niet wordt gedaan. „Het was niet no dig geweest een Markt der Zes op te bouwen om tot deze moderne versie van het kolonialisme te komen", aldus Armengaud. De Europese landen beschouwen de Gemeenschappelijke Markt als een soort vrijhandelszone. Zij passen alle overeenkomsten toe, die de vrijheid van hun handel kunnen begunstigen. Maar zij weigeren mee te doen aan de ge meenschappelijke strevingen, die in de onmiddellijke toekomst misschien min der aantrekkelijk zijn, zoals de harmo- niëring van de belastingen, de handels politiek t.o.v. de andere lidlanden. Toch zal men, aldus mijnheer Armen gaud, wil de Europese Markt stand hou den tegenover het ook economisch steeds machtiger wordende Rusland, moeten komen tot een evenwichtige en gemeenschappelijke Europese handels politiek. DE ONEERLIJKE HUISHOUDSTER „Het is weinig fraai een stervende op een wijze op te lichten zoals u hebt ge daan. U hebt het in u gestelde vertrou wen door uw overleden meesteres en haar familie schandelik misbruikt!" Deze scherpe terechtwyzing richtte dc Officier van justitie tegen de 49-jdige A. M. O. uit Doorn, die voor de Utrechtse Politierechter moest terechtstaan wegens diefstal, subs, verduistering in diénst-be trekking van een bedrag van 300, een aantal kledingstukken, een gouden ring, enige huishoudelijke voorwerpen en levensmiddelen. Van half november '59 tot half januari van dit jaar was de verdachte in dienst bij zekere mevr. v. V.-Z. te Leersum. Op een gegeven moment moest de oude da me in een ziekenhuis te Zeist worden op genomen. Daar gaf zij aan haar huishoud ster opdracht een chèque van 300, voor haar te innen. Van dat geld was 100,bestemd voor de huishouding, de rest moest de verdachte bewaren. Zy inde de chèque, maar in plaats van 100,te reserveren betaalde zij van dit bedrag haar ziekenfondspremie ten bedrage van 75,De rest van het geld nam zy mee naar haar woning in Doorn, waarheen zy bovendien de hierboven vermelde goede- deren uit het bezit van haar inmiddels overleden werkgeefster bracht. Naar uit een psychiatrisch rapport was gebleken, dient de verdachte als een „zwaar gestoorde figuur", dus niet geheel toerekenbaar worden beschouwd. Dit was dan ook de oorzaak, dat zy niet met een directe gevangenisstraf werd getroffen. De Politierechter veroordeelde haar tot zes weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar on der toezicht van de Prot. Chr. reclasse ring. Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 ZIEKENFONDSLEVERANCIER Veenendaal Biykens een publlkatie in een plaatselijk blad heeft de Streek V.V.V. Zuid-West- Veluwe waarvan het bureau in Ede gevestigd is, plannen waardoor er in en om Otterlo een wintersportcentrum van betekenis kan ontstaan. In de eerste plaats be staat er by voldoende sneeuwval de mogelijkheid tot het maken van Oud-Hollandse arreslede tochten. Bovendien is er voor de beoefening van de skisport een unieke gelegenheid in het Otterlosc Zand ten zuid-oosten van de Zanding. Het ligt voorts in de bedoeling van de VVV om een geroutineerde skileraar uit het buitenland aan te trekken, zodat er ook skiles gegeven kan worden. Als mogelijkheden om te schaatsen worden genoemd de vüvers van De Zanding en het jachtslot Sint Hubertus in het na tionale park. Als laatste wordt genoemd dat er langs de hellingen van de vele bergen naar hartelust gebobsleed kan worden. De WV schrijft: „Het geheel geeft dus een combinatie van wintersportgeneugten ►waardoor ook in Nederland in deze om geving een wintersportcentrum van be tekenis kan ontstaan." Aan de A.N.W.B. is verzocht haar bemiddeling te willen verlenen voor het per radio verstrekken van toeris tische sneeuwvalberichten. Aan het uit zetten van een aantal skibanen wordt door de VVV Otterlo de laatste hand gelegd.

De Vallei | 1960 | | pagina 1