Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken ER ZIJN ER OOK DIE DIT FEFST MOETEN MISSEN OUDJAAR... met Oud en Nieuw in Australië Nooit gevlogen 34e jaargang VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 Nr. 104 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel IÉSSJTboS^ Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Morgenavond vieren we oud en nieuw maar EMIGRANTENFAMILIE POUW VIERDE KERSTFEEST IN NEDERLAND EN IS Meer toekomst Geen werktijdverkorting voor plaatselijke textielindustrie In de bouwvakken Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: yv. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(j de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent iff— fêetzcruu&aie JVEKKEP5 VA. voor betere uurwerken H00F0STR. 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Wanneer u, geachte HUISVADER, morgenavond na nog wat weemoedige bespiegelingen over het voorbije jaar, tegen het middernachtelijk uur de glazen heft en onder een zekere spanning de twaalf laatste slagen van het jaar 1960 telt, zijn er op ditzelfde tijdstip elders in onze omgeving mannen die deze typische oudejaarssfeer niet kunnen beleven, omdat zij hun plicht buitenshuis moeten doen. Wanneer u, geachte HUISMOEDER, misschien vanavond al, maar zeker in de loop van morgen, de pan met olie op het vuur zet en het deeg aanmaakt en in uw verbeelding de knappende oliebollen al op de schaal ziet liggen, dan zijn er in diverse huisgezinnen collega's van u die deze verwachtingsvolle vreugde niet kennen, omdat man of vader zijn plicht buitenshuis moet doen. Wanneer u, geachte JONGEDAMES, wellicht al ver van tevoren plannen heeft gemaakt om in een ge zellige omgeving de jaarwisseling luister bij te zetten en u om 12 uur uw vriendin, vriend of verloofde veel heil en zegen toewenst, dan zijn er talrijke jonge vrouwen wier gedachten vooral op dat moment bij hen vertoeven, die ver van hen verwijderd hun plicht moeten doen. Wanneer u, geachte JONGEMANNEN, morgenavond met een stel opgewekte kameraden luidruchtig en misschien een tikkeltje wazig de drempel van 1961 overstapt, dan zijn er op andere plaatsen leeftijds genoten die ongetwijfeld met veel verlangen aan dit festijn zullen denken, maar er ver van verwijderd zijn, omdat zij hun plicht moeten doen. UITSLAG KERSTPUZZEL Onze kerstpuzzel waarvoor 5 prijzen be schikbaar zijn gesteld, heeft blijkbaar heel wat hoofdbrekens gekost. Uit het grote aantal oplossingen die wij binnen kregen waren er slechts 5 welke foutloos wa ren opgelost. Een veel gemaakte fout was o.a. de held van Troje dat Aeneas moest zijn. Ook het bijwoord dat van achteren naar voren gelezen moest worden was vaak fout. Het moest zijn TOE. Velen had den ingevuld hoe of moe of doe enz. De prijswinnaars zijn: le prijs: een grote doos luxe dames- of herenpost bedrukt A. Vis ser, Nieuweweg 23, Veenendaal. 2e prijs: een gratig jaarabonnement op ons blad J. Eweg, H. F. v. Rielaan 12, Utrecht. 3e prijs een doos luxe dames- of herenpost be drukt J. Folmer, Dr. Colynstraat 10, Vee nendaal. 4e prijs: een doos oud Hollandse visitekaartjes bedrukt J. C. v. d. Haar, Dr. Coljjnstr. 47, Veenendaal. 5e prijs: een ds. glad-wit visitekaartjes bedrukt A. C. Bis- schop-Gerritsen, Ferd. Bolstr. 36,Veenen daal. De prijswinnaars (m.u.v. de 2e prijs die van maart '61 tot maart '62 loopt) wor den verzocht op te geven met welke tekst een en ander bedrukt moet worden. Alle puzzelaars zeggen wij dank voor hun deel neming. Redactie. Het klinkt een beetje plechtstatig, vindt u niet? Wij zullen dan ook zeker niet de laatsten zijn die onmiddellijk toegeven dat het bepaald geen opwekkende ge dachten zijn voor een aanstaand feest en vooral niet voor oud en nieuw waar we toch zoveel mogelijk zullen proberen de achter ons liggende zorgën van ons af te werpen en gretig en benieuwd 1961 binnen marcheren. Toch hebben wij gedacht er goed aan te doen juist deze mensen, die voor het merendeel achter de schermen het gezellige en huiselijke feest moeten missen, op dit moment extra in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. Gewapend met foto toestel en schrijfbloc zijn wij op een koude dag voor u op pad gegaan en hebben aan diverse personen, behorende tot het gilde van de „oudejaars-werkers" ge vraagd hoe zij het zélf vinden om de jaarwisseling niet in familie- of vrienden kring te kunnen vieren. Als u, gegachte lezer, niet tot dit gilde behoort, dan kunt u met extra vreugde om dit feit, hieronder van onze bevindingen kennis nemen. Mocht u daarentegen wél tot de „oudejaarswerkers" behoren, troost u dan met de gedachte dat u niet de enige bent die van de oudej aars viering verstoken is. Oudejaarsavond om half tien gaat de ambtenaar huishoudelijke dienst van het Observatiekamp „Overberg" J. DIEPEVEEN (56) van huis. Hjj woont aan de Parallelweg 57 in Veenendaal en moet om 10 uur present zijn. (Foto 1.) Vorig jaar had hij met oud en nieuw ook al dienst gedaan; geen wonder dus dat hij op onze vraag of hij liever thuis was, bevestigend antwoordde. „Ik ben liever thuis, natuurlijk, wie zou dat niet, maar het is mijn brood en dus accepteer ik het zonder meer." Voor hem is er echter nog een klein lichtpuntje, want als het net als vorig jaar gaat („Schrijft u alstublieft dat dit nog helemaal niet zeker tegenop zien, nee, dat ook weer niet." Voor haar was het de eerste keer dat ze met oudjaar dienst had en als dit niet het geval was geweest, dan zou ze oud en nieuw (natuurlijk met haar vriend) bij haar ouders doorgebracht hebben. Beide zusters moeten 's avonds om half elf op en zijn Nieuwjaarsmorgen om half acht klaar. Volgens de reglementen moet zuster Westerhof (dan (verplicht) naar bed tot half vijf, maar we hopen met haar, dat in dit geval hiermee een beetje de hand gelicht wordt. Het is tenslotte Nieuwjaarsdag! Tijdens dit prettige onderhoud hebben wij tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt de splinternieuwe pick-up te bewonderen die de zusters gekocht heb ben van de giften die ontslagen patiënten van het ziekenhuis in de loop der tijd gegeven hebben. Behalve de pick-up zijn er van deze giften ook een volleybal- spel, een ping-pongspel en een elektrische naaimachine gekocht. Speciaal voor hen die in dit ziekenhuis vertoefd hebben, is het leuk te weten, wat er met deze gaven gebeurt. Als er iemand is die met spanning de weerberichten van het K.N.M.I. tegemoet ziet, dan is het wel stoker F. SENNEF (48) die aan de Holle- weg 34 in Veenendaal woont en in dienst is bjj de Scheepjeswolfabrieken. (foto 4) Voor hem is de bekende uitdrukking van „het kan vriezen of dooien" van groot belang, want als het niet vriest dan kan hij lekker achter de warme kachel en de schaal oliebollen blijven, maar Koning Winter hoeft maar even iets te blazen (1 of 2 graden vorst) of stoker Sennef zal zich met de meeste spoed naar het enorme ketelhuis moeten begeven. Logisch dat hij zegt: „Ik hoop dat het niet vriest en mocht dit wel het geval zijn, nou ja dat is nu eenmaal het risico van het vak". Als het vriest en stoker Sennef moederziel alleen bij de monsterachtige ketels die een is") dan wordt oud en nieuw in het kamp gezamenlijk met de jongens gevierd. Er is daar T.V. en radio en zoals vorig jaar bijvoorbeeld heerste er onderling een goeie sfeer, en het kan dus zijn dat ik met oud en nieuw nog in een gemeen schap zit." En hoe dacht mevrouw Diepeveen er over? Haar antwoord liet aan duidelijkheid niets te wensen over: „Ik vind het zo ongezellig. Mijn man weg, de oudere kin deren weg en moeder de vrouw blijft alleen. Ik geloof dat ik maar vroeg naar bed ga." In Ederveen kwamen we terecht bij de 35-jarige stationsbeambte C.J.HILLAERT Hootsenplein 6. Een rustig en zelfverzekerd man (foto 2) die de zaak heel nuchter bekeek. Met zijn ervaring van zeventien dienstjaren zei hij: „Ik heb dit vak ge kozen en dan neem je alle gevolgen daarvan. Prettig is het niet, vooral voor mijn vrouw en mijn zoontje niet, maar het is nog altijd zo dat zaken voor het meisje gaan." Het is overigens de eerste keer dat hij op station De Klomp oudjaars- dienst heeft. Achter zijn naam op het dienstrooster staat: zaterdag 31 dec. van 21.30 uur tot 4.30 uur en zondag 1 jan. van 18.45 uur tot 's nachts 1.00 uur. Die nacht is hij helemaal alleen-„er is zat te doen - ik moet de administratie bij werken en 's nachts passeren er ongeveer dertig goederentreinen. Nee een radio mogen wij niet hebben, net zo min als krant lezen, want dan zou het gevaar om in slaap te raken groter zijn." Toch zal hij wel iets van het oudjaarsfeest merken. Om te beginnen woont er iemand aan De Klomp die traditiegetrouw een kleine attentie brengt en dan geeft zijn vrouw hem ook nog oliebollen mee voor de nacht. Ja, over zijn vrouw gesproken - „Mijn man heeft voorgesteld dat ik oud en nieuw bij mijn moeder in Soesterberg moet gaan vieren. Dan heb ik er ten minste wat aan, maar ik weet nog niet wat ik zal doen." Ook voor hen dus geen prettige feestdagen. Van het zakelijk aandoende stationsgebouw belandden we in een heerlijk verwarmde ontvangkamer van het Julianaziekenhuis, waar twee charmante en tot in de puntjes verzorgde verpleegsters ons te woord stonden. (Foto 3.) Zuster VAN DE VEEN (36) komt uit Twente, heeft twee kinderen en woont in Veenendaal (op de foto links). Zij is al bijna drie jaar in dienst van dit zieken huis en bekleedt de functie van permanent hoofdwacht. Voor haar - althans zo dachten wij - zou de dienst op oudjaar wel heel erg onprettig zijn, maar het tegendeel bleek waar te zijn. „Ik vind het persoonlijk helemaal niet erg; ja vroeger, toen ik jonger was, dan zou ik, dunkt me, wel gefoeterd hebben, maar nu, nee, het hoort bij mijn werk." Haar twee kinderen zijn in goede handen van een vertrouwde hulp en tijdens de jaarwisseling luisteren de zeven of acht dienstdoende zusters als het mogelijk is af en toe naar de radio en gaan elkaar na twaalven nieuwjaar wensen. Op het gezicht van zuster WESTERHOF (19) afkomstig uit Drente en intern leerling-verpleegster, was af te lezen dat ze het hier niet helemaal mee eens was. Toen we haar om een eerlijk antwoord vroegen zei ze: „Ik was veel liever vrij geweest, ook al omdat ik met de Kerst in de nachtdienst zat, maar er echt hels kabaal maken oud en nieuw „viert" met van thuis meegenomen oliebollen, dan zullen zijn vrouw en dochtertje toch niet alleen achterblijven. Er komt namelijk familie over, alhoewel het natuurlijk niet leuk is als de gastheer midden uit het feest wordt weggeroepen. Het zou hem ook bijzonder spijten want toen we weg gingen riep hij nog boven het lawaai uit: „gezelligheid betekent voor mij thuis te zijn!" „U spreekt met de wachtmeester Boos", zo klonk de stem door de tele foon toen we op het politie-bureau te Rhenen dank zy de medewerking van een dienstdoende politieman in de gelegenheid waren gesteld wacht meester-I J. B. J. BOOS op te bellen. Gezien het zeer late uur vroegen wy heel timide - ook al omdat de naam iets ergs deed vermoeden - of we nog even langs mochten komen om een paar vragen te stellen en een foto te maken, (foto 5). „Altijd welkom", zei de joviale stem en luttele minuten later werden wij door een vervaarlijk uitziende hond en de wachtmeester Boos (die tussen twee haakjes zijn naam gelukkig helemaal geen eer aandeed) hartelijk verwelkomd. Zijn eerste woor den na de begroeting waren: „Ja, ik zit weer in de boot en van die 15 jaar dat ik al in Rhenen zit, is dit al zeker 10 keer het geval geweest". Net als vorig jaar moet hij van 's middags 4 uur tot 's nachts 2 uur dienst doen. Geen borrel - geen olie bollen - geen gezellige sfeer, kortom, zoals mevrouw Boos het zei, „er is niks aan". „Ik hou er niet van", ging ze verder, „zulke dagen hebben alle mensen (niet alle maal mevr. Boos!) plezierig feest en dit is nu al de tiende of elfde keer dat ik enj mijn twee kinderen oud en nieuw zonder mijn man moeten vieren". Gelukkig is Oma nu overgekomen om nieuwjaar te vieren, zodat er nog best wat terecht zal) komen van oliebollen eten en wat dies meer zei. Tenminste, die indruk kregen wij naar de opgewekte aard van dit huisgezin te oordelen. Het grootste deel van de tijdsperiode tussen 's middags half vijf en 's nachts half twee zal busschauffeur J. LEEMAN Sav. Lohmanstraat 80 in Veenendaal achter het stuur van een bus van de firma de Haas moeten doorbrengen, (foto 6). Precies om twaalf uur 's nachts is deze bekende Veenendaler helemaal alleen op het volkomen verlaten stationsplein in Utrecht. Hy kan hoogstens zyn bus een hand geven en de trouwe zes- wieler een gelukkig nieuwjaar wensen, maar verder ook niet. Om tien over twaalf zal hij de starterknop indrukken en de laatste rit van die dag Utrecht-Veenendaal, wat tevens de eerste rit van het nieuwe jaar betekent, gaan maken. Hij heeft een dergelijke oudejaarsviering al meerdere keren meegemaakt. In zijn geriefelijk ingerichte woning vertelde hij dat hij op zo'n Nieuwjaarsnacht van Utrecht tot Woudenberg zonder één enkele passagier gereden had. Pas in Wou denberg kwam een overvloedige offeraar aan Bachus de bus binnenstommelen die hij nog niet eens fatsoenlijk nieuwjaar kon wensen en die in Scherpenzeel de bus weer verliet. Passagiers of geen passagiers, chauffeur Leeman zal toch moeten rijden en tussen zijn proviand zullen ongetwijfeld de nodige oliebollen zijn. Mevrouw Lee man vond het natuurlijk erg jammer. „Ik vind het juist leuk om gezellig sameni Oudjaar, wat bracht gij ons veel vreugde maar ook veel zorgen, veel verdriet, wel veel gepraat en goede plannen maar ach, de vrede bracht gij niet. Soms was er een van goeden wille en bood een vredes voorstel aan, Dan kwam een ander met één handstreek eri veegde 't plan weer van de baan. Men kan elkander niet bereiken, elk blijft op 't eigen standpunt staan. Hoe kan er dan ooit vrede komen als men elkaar niet wil verstaan? Een ieder wil hier heerser wezen, men praat zich zelve aan de macht, en ieders haan wil koning kraaien en zich doen horen, dag en nacht. Nee, beter zou het zijn te luist'ren naar d'Ene, wijze, algoede stem, Dan kan er nooit meer iets verkeerd gaan als elk van ons zich richt naar Hem. Tracht niet elkaar te overtroeven en gordt niet al Uw wapens aan, Uiteind'Iijk is er maar één Heerser, en zijn wij allen onderdaan. A. H. dit feest te vieren. Ik hoop nu maar dat de televisie mooi is want ik blijf natuurlijk op. We moeten elkaar toch nieuwjaar wensen of niet soms?" De vriendelijke kraamverzorgster E. M. v. BEEK (31) Platanenlaan 6 te Rhenen (foto 7) lag al bijna in bed toen wij 's avonds laat bij haar aanbelden. De mevr. waar zij op kamers woont was zo bereidwillig om onze komst aan de zuster door te geven en niet lang daarna waren wij in de warme huiskamer in een geani meerd gesprek gewikkeld. Zuster Van Beek is sinds drie maanden in Rhenen werkzaam als kraamverzorgster en zij kan in de Oudjaarsnacht ieder ogenblik weggeroepen worden. Of ze dat onprettig vond? Haar antwoord: „als je kraam verzorgster bent dan hoort dit er bij en als je daar maar ook iets op tegen hebt, dan moet je nooit aan zulk werk beginnen." Een eerlijke en oprechte mening, die o.i. volkomen bij de figuur van de zuster past. Haar oudejaarsavond begint met een kerkgang (ook daar is ze te bereiken) en daarna gaat ze naar haar ouders in Bennekom. Kondigt zich deze nacht geen nieuwe wereldburger aan dan heeft de zuster geboft en kan zij in huiselijke kring de jaarwisseling meemaken. Aan de andere kant echter kan het ook gebeuren dat zij hals over kop naar Rhenen moet - „ik verwacht het niet direct", vertelde ze, „maar ze komen soms op de meest ongelegen ogenblikken." Wie zuster Van Beek met die „ze" bedoelde heb ben we maar niet meer gevraagd. Voor haar is het te hopen dat de brommer in Bennekom rustig in de schuur blijft staan. Een niet te groot wachtlokaal, een vaak gloeiend hete verwarming en een prima radiotoestel dat is de omgeving waarin korporaal H. J. M. DOR- GELO (19) en soldaat H. M. J. DIEDLE (20) bij het Depot Elektronisch Materieel Luchtmacht (D.E.L.M.) de Oudejaarsnacht zullen doorbrengen. De beide dienstplichtige militairen, ingedeeld bij het L.B.K., hebben n.l. die nacht wacht en vooral zjj zullen bij deze onvermijdelijke maar geest dodende taak bijzonder veel aan hun verwanten denken, (foto 8). Door de bereidwillige medewerking van kapitein Timmermans werden wij in de gelegenheid gesteld de twee militairen te interviewen en te fotograferen. De sol daat H. M. J. Diedie komt uit Zwolle en het is voor hem pas de eerste keer dat hij in militaire dienst op wacht staat met Oudjaar. Zou hij zijn burgerpak nog gedragen hebben, dan had hij waarschijnlijk met zijn vrienden thuis of elders het oude jaar uitbundig uitgeleide gedaan, maar nu komt daar natuurlijk niets van terecht. Hij krijgt, evenals zijn collega, compensatieverlof, maar als hij had mogen kiezen tussen oud en nieuw thuis en extra verlof dan had hij het eerste genomen. Voor korporaal Dorgelo is het nog moeilijker want hij woont in Veenendaal en zit dus vlak bij huis. Vermoedelijk zullen de beide landsverdedigers wél iets van het oud en nieuw merken want korporaal Dorgelo zei: „ik denk wel dat mijn familie even overkomt, heel zeker verwacht ik mijn verloofde die me vast en zeker olie bollen komt brengen". Voor soldaat Diedie een meevaller want hij zal ongetwijfeld in deze tastbare nieuwjaarsgroet meedelen. Daarbij komt nog dat de aalmoezenier en/of dominee de twee militairen waarschijnlijk niet zullen vergeten, zodat er toch nog iets van het grote gemis goedgemaakt wordt. De twee jonge kerels op deze een zame post zullen desondanks met een zekere weemoed de knallen van het vuurwerk in de Oudjaarsnacht aanhoren. Ook eenzaam en verlaten Is de post van de nachtwacht. Om 5 uur 's mid dags gaat nachtwacht J. v. d. WEERD (45) in dienst bij de S.K.F. (foto 9) en wonende aan de Wilhelminastraat 24 in Veenendaal, naar zijn werk en Nieuwjaarsmorgen weer naar huis. Hij heeft de zorg voor het gehele bedrijf in die nacht en ook voor hem is de viering van oud en nieuw in de huiselijke kring niet weggelegd. „Dat brengt mijn werk mee", was zijn spaarzame commentaar. De appelbeignets waren echter al gebakken en er zal zeer zeker een portie meegaan naar de Industrielaan. De enige ontspanning voor nachtwachter v. d. Weerd is de radio, maar dat is dan ook alles. Van veraf zal hij de klokken horen luiden en het vuurwerk horen knallen. Hij, evenals alle andere nachtwachten, verpleegsters, busschauffeurs, mi litaire wachten, kraamverzorgsters, stokers, spoorwegpersoneel, politie mannen en nog zoveel ontelbare anderen, moeten op hun post blijven. Het is hun plicht en dat wordt ook volkomen beseft. Vandaar dat zy zonder enige afgunst alle andere medemensen die wél een echt oud-en- nieuw kunnen vieren een prettig feest en veel heil en zegen toewensen! Naar wjj van betrouwbare zijde ver nemen, zal de werktijdverkorting in de textielindustrie niet per 1 januari 1961 kunnen ingaan. Door het College van Rijksbemiddelaars zijn n.l. een aantal voorwaarden gesteld waardoor het voor de plaatselijke textielindustrie beslist on mogelijk is geworden de werktijdverkor ting per 1 januari a.s. te realiseren. Bij nadere informatie bleek ons dat door de meeste bedrijven thans naarstig wordt getracht de werktijdverkorting op de kortst mogelijke termijn tot stand te brengen. Meer concretere gegevens zul len waarschijnlijk in de loop van januari bekend gemaakt worden. De familie J. Pouw uit Veenendaal, man, vrouw en twee kinderen, die de Kerstdagen nog in Nederland hebben doorgebracht, zullen de Oudejaars viering aan de andere kant van de aardbol, in Australië meemaken. Woens dagmiddag zijn zij namelijk per KLM DC-8 vliegtuig van Schiphol naar Sydney vertrokken, waar het vliegtuig vanmorgen is geland. Mét hen zijn er nog hondertweeëntwintig Nederlanders, die op wel bijzonder snelle wijze van het oude- naar het nieuwe vaderland zijn geëmigreerd. De heer Pouw (31) is evenals zijn Daags vóór het vertrek brachten wij een bezoek bij de familie Pouw, welke het de laatste vijf dagen bijzonder druk had gehad met het afscheid nemen van familie en kennissen, verspreid over heel Nederland. De kerstdagen hadden zij gevierd bij familie in Almelo en de laatste twee dagen voor het vertrek naar het nieuwe vaderland waren zij in huis bij familie te Utrecht. Dat was bij de fam. Berckman aan de Nolensstraat waar de kerstboom nog in vol ornaat in de huiskamer stond te pronken. Hoewel men zou kunnen ver wachten dat de nieuwbakken emigran ten zo kort voor het vertrek een beetje nerveus zouden zijn, bleek dit helemaal niet het geval te zijn. Alleen waren ze een beetje benieuwd naar de ervaringen van het vliegen want het was voor bei den de eerste keer dat zij het luchtruim kozen. vrouw (28) Zeistenaar van geboorte. Aanvankelijk zocht hij zijn brood in de bouwwereld, maar later schakelde hij over op de sigarenindustrie. Deze over schakeling was ook de reden dat hij ongeveer twee jaar geleden met zijn gezin naar Veenendaal verhuisde en aan de Frans Halslaan 6 ging wonen. „Ik verdiende goed", zo vertelde hij, „myn kinderen, een jongen van 9 en een meisje van 3, kwamen niets tekort. We hadden radio en T.V. en ik had mezelf een motor aangeschaft." Waarom hij dan emigreerde? Zijn vader, die toevallig ook even over was gekomen, had niet veel met het idee van zijn zoon op. Op de man af ge vraagd wat hij er van dacht, antwoord de hij: „Als ik hier goed mijn brood heb, dan ga ik voor de kaas niet weg." Het gezin Pouw uit Veenendaal, hier nog onder de kerstboom in Holland, maar vandaag al in het emigranten- opvangcentrum in Sydney (Austr.) Een mening die uiteraard lijnrecht indruiste tegen die van de emigranten zelf. Het was mevrouw Pouw die deze ge dachte vertolkte: „We doen het omdat we er méér toekomst zien, niet alleen voor onszelf, maar ook voor onze kin deren. Ze kunnen nu wel zeggen dat er in de sigarenindustrie goed geld ver diend wordt, maar zal het over een jaar of tien nog zo druk zijn? Er komen steeds meer machines en dat er iedere veertien dagen zo'n 300 Nederlanders emigreren, dat zegt toch wel iets." De plannen tot emigreren waren in maart van dit jaar vrij plotseling op gekomen. De huren van de heer Pouw, de familie G. de Bruin, hadden ook al in die richting gedacht en langzaam maar zeker nam het emigratie-plan van de twee bevriende families vastere vor men aan. De bedoeling was om gezamenlijk te vertrekken, maar de afhandeling van de formaliteiten stak een spaak in het wiel. De familie De Bruin vertrok enige tijd geleden al per vliegtuig naar Australië, maar omdat de papieren van de familie Pouw nog niet helemaal in orde waren, moesten zij nog wachten. Toen voor hen passage geboekt was met het vliegtuig van 28 december, heeft de heer Pouw nog geprobeerd de vertrekdatum te verschuiven naar een later tijdstip, om zodoende oud en nieuw nog thuis te kunnen vieren. Alles was echter volgeboekt zodat er geen andere keus overbleef Australië was gekozen omdat men daar de beste voorzieningen had. Direct na dat besloten was om uit Holland weg te gaan, zijn de heer en mevrouw Pouw een Engelse cursus gaan volgen, zodat zij zich een klein beetje kunnen behel pen. Zijn nieuwe toekomst gaat het hoofd van het gezin proberen op te bouwen inde bouwvakken, want daarin schijnt een grote vraag te bestaan. Vader Pouw zei: „Ze moeten het zelf weten". De heer Pouw zelf zei: „We willen het proberen". Mevrouw Pouw: „Er zit veel meer toekomst in". Zij zijn niet alleen van het oude In het nieuwe jaar gestapt, maar te vens van het oude in het nieuwe vaderland. Ver van hun geboorte grond vieren vader en moeder Pouw, Hanse en Annemieke, de jaarwisseling 1960-1961.

De Vallei | 1960 | | pagina 1