PAUK TAXI? 3700 I Bestuur Groene Kruis Ederveen in conflict met wijkzuster f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? MET EEN SCHONE LEI HET JAAR UIT Burgerlijke stand KIES «■m ARAM KERKDIENSTEN «zMiie perken te buiten Wrijving OUD EN NIEUW RHENEN SCHERPENZEEL Marktberichten De rode burcht van Iphanca WAGENINGEN Leden voor de keus: öf zuster weg èf bestuur treedt en bloc af Zuster Reinders: „WAAROM MAG IK MIJ TEGENOVER DE LEDEN NIET VERDEDIGEN?'' Bij geld natellen gevonden 2 AF 148352 Communiqué DINSDAGKOOPJES Kop en schotels Kleerhangers Kolenschoppen U.S.O.-CONCERTEN Vuurwerk is nu eenmaal geen kinderspeelgoed! Ouders en opvoeders denkt aan uw plicht! Zondagsdienst doktoren en apothekers maar ook "Tïfv handelaar OUDEJAARSAVOND NIEUWJAARSDAG FEUILLETON Bij een oliebol of een appelflap en een klaartie motte we straks et auwe jaar gaan zitte te ooverdenke. Pursee hoeft dat niet bij allemaal lekkere slok kies en happies; feitelik zou we we dat in groote eenvoud motte doen. Om niet teveul afgeleid te worde, want dur mot oover ons eige gedocht worde, beste minse. Oover wat wij durzelvers in et afgeloope jaar van afgebrocht hebbe en niet een ander. Et is heel makkelik om oover de fles heen een ander een hoop krietiek an ze lijf te smeere, om dat ie dur niks van gebakke heb in 1960, mar dat zou niet in de haak zijn. We. staan dur eigest veur en dat motte we goed bedenke. De meeste minse - en, och ik wil me eige niet uitschakele, want hoe gauw doe je et zelf ok niet zoo - wille alles mar verdoezele mit een gezellige auwe- jaarsavund. Nou et oog veurwaarts ge richt, Wout, zeg ie dan teuge je eige persoontjie, en niet meer achterom kij- ke. Wat gewist is, dat is gewist en daar ken ie toch niks an verandere. Nee, dat niet. Oover te doen valt dur niks meer. Nog wat verandere is ter niet bij. Mar dat is toch gien reede om dur gien leering uit te trekke. Laat je heele hebbe en hauwe in 1960 nog mar es an je neus veurbij gaan, want as ie dat niet doet, dan heb ie dur in neegentien- honderd een en zestig nog niks an. Ik zal et perbeere, om et zoo te doen, mar ik bin ok mar een mins net as alle andere. Gien haar beeter dan degeene, die de auwejaarsavund in et tehuis veur daklooze of de gevangenist deur- brenge en gien ander haartie beeter dan een hooggezeete perfester of de menisters, die uit ons kommenet getui meld zijn en de beene genoome hebbe. Ik breng ok van die goeie veurneemes veur de auwejaarsavund weer niks te recht. Een paar uur gezellig zitte, de beste wense om twaalf uur enhat- siekeedaar blaast et radiookassie ons al mit opgeruimde moppies et nije jaar in. En ik bin een biet as onze afgetrooje menisters daar ok niet rustig naar luis tere in pluts van alle' leeve uit te schaa- kele en te zegge: daar is et nou de tijd niet veur. Welnee, de polletiek mot je makkelik opvatte. Dat heb ie an de Kwaai kenne zien. Hij was dur nog mar goed en wel uit- gebesjoerd of hij woof vrindelik ze kammeraaje van et kommenet mit de hand vaarwel. Ajuus, dat hebbe we dur ok weer opzitteEn nou mot de Gaai mar zien dat ie de jonges van Jan de Kwaai weer terugvangt. Een vremde boel, waar wij as buite staanders gien weet van hebbe. Laate wij ons eige dan ok mar bij ons eige gedoetjie houwe. In et Veen bin et afgeloope jaar gien wethauwers vurtgeloope en hebbe ok gien raadsleede dur pompiere ingelee- verd, omdat et hullie niet naar de zin gong. En wij hebbe ok niet genogt huize gehad. Lang niet. En een nij gemeente huis is ter ok nog niet. Nog veul gekker: Ze breeke de raadsleede de vergaader- zaal onder dur achterste vandaan temee en dan motte de eedelachtbaare mar et hootel in. Zoo lang. En toch bleeve ze allemaal zitte, om dat dur ok gien mins was die ze vurt- joeg. Misschien wel es weggekeeke, mar daar mot je as pooletiekus gien oog veur hebbe. Nee, ik perbeer elkes keer weer om iets te vatte van et bestuur van ons land, mar ik kom toch niet verders dan de plaatselike polletiek. En die begrijp ik duk ok nog niet. Mar et is een hoop waard as ie dur mit je eige te vree je oover ken worde. Dat beteekent niet: je eige dur altijd bij neerlegge. Netuurlik, we zijn dur niet om dur as pietlutte naar te luistere en te koekeloere, mar begrip veur een ander mot er weeze. Begrijpe, dat een ander nou eenmaal niet percies zoo is as wij en dat zoo iets ok niet ken. Dur zijn van die minse, die et alleenig weete. Mar van dur eige weete ze niks. Ze hebbe dur eige bij dat alles niet in de gaate. En laate we daar nou de leste daage van dit jaar es oover denke. Nog liever: piekere. Ik geloof dat we dan een hoop meer waardeering krijge veur onze naaste. Al die naaste een heel goed jaar toe gewenst deur Wout en Driek. SCHAAKNIEUWS Uitslagen van de op woensdag 21 dec. voor de onderlinge competitie van de Veenendaalse Schaakvereniging ge speelde partijen: M. de Kleuver J. de Vries G. R. Kets J. Konings C. ter Hogt W. van Dam H. J. van Aller H. Heikamp J. W. Boelens J. B. Griffioen J. N. Elenbaas L. Ebskamp Er werden nog enkele afgebroken partijen uit voorgaande ronden uitge speeld. De uitslagen hiervan zijn: W. van Dam J. B. Griffioen V2Vs Dr. M. van Dam G. R. Kets 01 W. van Dam J. de Vries 01 J. B. Griffioen behoudt de leiding, ge volgd door J. de Vries en J. Konings. 0—1 0—1 Vï—»/t afg. 0—1 1—0 Leden van het Ederveense Groene Kruis zijn woensdagavond in café van der Lin den, dat tot in alle hoeken gevuld was, door het bestuur van deze kruisvereniging voor de zeer scherpe keus gesteld: óf het ontslag van de wijkverpleegster M. Reyn- ders gaat door óf het bestuur treedt en bloc af. Het was het enige agendapunt van deze „buitengewone algemene vergadering", maar dit was dan ook wel zo belangrijk dat er meer dan twee uur over werd gediscussieerd en beraadslaagd. In deze ge-' spannen sfeer deed het echter vreemd aan dat alle leden en ongetwijfeld aanwezige niet-Ieden, slechts van één zijde van de bij het conflict betrokken partijen - in casu zuster Reynders en het Groene-Kruis bestuur met als voorzitter dr. Hey - werden voorgelicht. De betrokken zuster mocht namelijk ter vergadering (naar de voorzitter meedeelde in overeenstemming met de statuten) geen enkel commentaar leveren op de tegen haar ingebrachte verwijten en klachten. Het gevolg was dat de meeste leden die geheel onkundig waren van de achtergronden van het gerezen conflict, uitslui tend de visie vernamen van het Groene-Kruis bestuur. Uit de uitvoerige en soms scherp ge stelde verklaring van de voorzitter, dr. Hey, viel op te maken, dat de moeilijk heden met zuster Reynders en het be stuur al dateerden vanaf het moment dat zij in Ederveen werd benoemd (1954). Er hadden zich steeds grotere of kleine re botsingen met het bestuur voorgedaan, maar uiteindelijk zou er van een redelijke samenwerking geen sprake meer geweest zijn. De voorzitter herinnerde in dit ver band ook aan het raadselachtige aftreden van dr. v. Ringelestijn ais bestuurslid. Wat hij hier precies mee bedoelde werd op de vergadering niet openbaar gemaakt. Verder in de verklaring werd gezegd dat het bestuur, niettegenstaande alle wrijving, steeds weer getracht had, de zaak bij te leggen, totdat ontdekt werd dat de betrokken wijkzuster bij het af leggen van een overledene een bepaald geldsbedrag gedeclareerd had. Met ver wijzing naar de statuten was het bestuur van oordeel dat de betrokken zuster door deze handeling gehandeld had in strijd met de instructies en haar beroepseer. Voorts werd ook nog genoemd dat zuster Reynders vrije dagen opgenomen zou heb ben, zonder hier het bestuur van in ken nis te stellen. Enige tfjd geleden had het bestuur dan ook gemeend een einde te moeten maken aan de dienstbetrekking van genoemde zuster en, om eventuele na delige gevolgen te voorkomen, haar verzocht om ontslag aan te vragen. Naar aanleiding van de woensdagavond in café v. d. Linden te Ederveen gehou den buitengewone algemene ledenver gadering van het Groene Kruis, waarbij het gerezen conflict tussen het bestuur van deze kruisvereniging en zuster M. Reinders aan de orde is gesteld, hebben wij een onderhoud gehad met de be trokken wijkzuster. Uit haar mond tekenden wij in het kort het volgende op: „Sinds mijn benoeming in Ederveen (1954) heb ik van de bevolking geen enkele klacht gehoord, maar tegelij kertijd van het bestuur nooit enige steun ondervonden. Het bewijs hier van levert de uitzonderlijke slechte huisvesting, die zelfs zover voerde dat men mij in een soort varkenshok wil de stoppen. Het is zelfs gebeurd dat ik, als wijkzuster wel te verstaan, des nachts niet eens mijn apartementen kon betrekken wegens huiselijke twis ten van de hoofdbewoners. Het be stuur dat hiervan terdege in kennis is gesteld, zoals van vele andere feiten, heeft mij altijd aan laten tobben en nooit maatregelen genomen om zulke omstandigheden te scheppen, waarin ik naar behoren mijn werk kon ver vullen. Het hoofdmotief van het be stuur, als zou ik. gelden gedeclareerd hebben bij begrafenissen (in Ederveen gingen zelfs geruchten dat ik gestolen had) is door mij volkomen te goeder trouw geschied. Deze instructies heb ik n.l. bij mijn komst gekregen van de 2e voorzitter van het Groene Kruis- bestuur, zodat het argument van het bestuur dat men nergens iets van af wist, volkomen bezijden de waarheid is. In juli werd ik door het bestuur in kennis gesteld van het plan mij ont slag te geven. Men gaf mij de raad zelf ontslag aan te vragen, zodat „alles onder de dekmantel zou blijven". Daar ik naar mijn mening in mijn recht sta, heb ik dit zonder meer afgewezen. Deze brief met een lange lijst tegen mij ingebrachte grieven heb ik nog in mijn bezit. Later kreeg ik een defini tieve ontslagbrief per 1 september j.l., waarna ik de hulp heb ingeroepen van een bemiddelingscommissie. Deze ge hele gang van zaken op dit moment uitvoerig uiteen te zetten, zou te ver voeren. Wél vraag ik - en velen met mij - me af waarom ik op de vergade ring niet in de gelegenheid gesteld ben, mijn standpunt uiteen te zetten. Is het bestuur soms bang dat er din gen aan het licht komen die men lie ver niet aan de openbaarheid prijs geeft? Waarom zijn het alleen de ex- voorzitter en de huidige voorzitter die op de vergadering mijn verwijdering uit Ederveen willen bewerkstelligen? Waarom heeft men mij nooit gezegd dat naar de inzichten van het bestuur de declaraties onjuist zijn, zodat ik dit geld direct had terug kunnen betalen? Waarom moet men mij op deze wijze blameren, terwijl er ook op de verga dering geen enkele klacht over mijn werk naar voren is gebracht? Ik vond het bijzonder jammer dat er geen en kel aanwezig lid de capaciteiten bezat om het tegen academisch gevormde heren op te nemen. Mijzelf werd de mond gesnoerd, zodat het geheel een onwaardige vertoning is geworden. Ik ben ten alle tijden bereid voor alle leden van het Ederveense Groene Kruis mijn standpunt uiteen te zetten en hen uitvoerig uit de doeken te doen hoe deze affaire zich heeft toege dragen." De Vallei-riks, die 12,50 waard was, is gevonden door mevr. J. Lee man, De Sav. Lohmanstraat 80 in Veenendaal. De riks was uitgegeven by een busdienst om er reisgeld mee te betalen. De gelukkige vindster kreeg de premie op ons bureau uit betaald. De nieuw uit te geven riks met het rode nummer is dus weer VIJF GULDEN waard. By inlevering op ons bureau vóór donderdagmiddag 12 uur, wordt de premie 3, contant uitbetaald. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en Gravin van Lyn- den van Sandenburg zijn voornemens ter gelegenheid van de jaarwisseling te ontvangen op dinsdag, 3 januari 1961 van 16.00-18.00 uur in Paushuize, Kromme Nieuwe- gracht 49 te Utrecht. fraai model met gouddecor. 1ste keus, extra kwaliteit, normale prijs 85 ct. O 07 Nu slechts 3 st. voor met broeklat en kraagrol 0 17 mooi glad afgewerkt yj'x stevige schep H 97 nu slechts Alleen dinsdag 3 januari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 En dan tenslotte OUD-EN-NIEUW. Ook hier kan gevaar dreigen. Het gevaar begint hier in de keuken, als moeder de vrouw gaat bakken en even niet oplet. De vlam kan in de pan slaan en zo is menige brand begonnen. En zo kreeg ook menigeen een gevaarlij ke brandwond. Dan de avond zelf. Kinderen, ook zeer jonge, blijven vaak laat op. Hete dran ken staan op tafel, er wordt gemorst, een klein kind trekt aan een overhangend ta felkleed. Op dinsdag 10 januari 1961 komt het Utrechts Stedelijk Orkest wederom in Veenendaal concerteren. Het programma voor dit concert, dat onder leiding van de dirigent Paul Hupperts zal worden gegeven en waar aan Dick de Reus (viool) als solist zal meewerken, luidt als volgt: 1. Concert voor viool en orkest in D gr. t., opus 61 van L. van Beet hoven. 2. Vierde symfonie in G gr. t., opus 88 van A. Dvorak. Omtrent kaartverkoop en plaatsbespre ken wordt verwezen naar de in dit nummer voorkomende advertentie. NOG MEER KOREN In ons verslag over de op 22 dec. j.l. gehouden Volkskerstzang zijn uiteraard zonder opzet een aantal medewerkende koren bij naam genoemd en een kleiner aantal niet. Om eventuele misverstan den te voorkomen vermelden wij hier nogmaals alle medewerkende zang koren bij de volledige naam in volgorde van het programma: Veenendaals Meisjes- en Knapenkoor Jeugdkoor „Chrigeza" Gereformeerd Jeugdkoor Chr. Ger. Zangver. „Chrigeza" Chr. Oratoriumvereniging „C.O.V." Ned. Herv. Zangver. „Con Amore" Gereformeerd Kerkkoor Arbeiders Zangver. „O.B.K." Ritmeester Mannenkoor Kerkkoor „Sola Fide" Veenendaals Dameskoor Mannenkoor „De Veenzangers" Trompettisten van de Scheepjeswol Harmonie DRUKBEZOCHTE VOGEL TENTOONSTELLING Onder de vele bezoekers, die dit jaar aanwezig waren op de vogeltentoonstel ling van „De Veenendaalse Vogelvrien den" bevonden zich de Veenendaalse wethouders de heren C. N. van Kuijk en Joh. van Hardeveld en verschillen de bestuursleden uit omliggende plaat sen. Ook wat de kwaliteit van de in zendingen betreft is de tentoonstelling, die gehouden werd in de Patrimonium- school, een succes geworden. Kwalita tief viel er een grote vooruitgang waar te nemen. De keuring gaf het volgende beeld: Kampioen kleurkanaries jonge vogels J. v. d. Weerdhof met Or. Rood Isabel 89 pt. Kampioen kleurkanaries oude vogels P. van Vliet met Zalm 91 pt. Het hoogst aantal kleurpunten bij de jonge vogels behaalde J. v. d. Weerd hof met 46 pt. Het hoogst aantal kleur punten bij de oude vogels behaalde P. van Vliet met 47 pt. Ie prijs jonge vogels: G. J. van Keu len met Or. Rood Brons 89 pt. G. J. van Keulen met Or. Rood Bruin 88+ pt. J. v. d. Leeden met Zalm 88+ pt. J. v. d. Weerdhof met Zalm 88 pt. Ie prijs oude vogels: H. Jeurissen met Or. Rood 90+ pt. J. v. d. Leeden met Zalm 90pt. J. v. d. Weerdhof met Zalm 90pt. J. W. Röttjers met Or. Rood 90— pt. Gebr. van Kooten met Or. Rood Agaat 89 pt. J. van de Weerd hof met Or. Rood Isabel Schimmel 89 pt. Kampioen tropische vogels: C. M. Drost met Roodkuif Kardinaal 89pt. Kampioen fazanten: A. Verkerk met inzending goudfazanten. Kampioen voor de mooiste volière: C. M. Drost. BELANGRIJKE VERVOERS- VERBETERING TUSSEN RHENEN EN STATION KESTEREN-RHENEN Ingaande 1 januari komt er een be langrijke verbetering tot stand voor het reizigersvervoer tussen Rhenen en het station Kesteren-Rhenen en omgekeerd. Tot nu toe gold hier een vervoersverbod voor de Velox en mochten uitsluitend op dit traject reizigers worden vervoerd door de E.T.A.O., de Eerste Tielse Auto bus Onderneming. Na vruchtdragende onderhandelingen tussen beide maatschappijen is thans overeengekomen, dat zowel de E.T.A.O.- bussen als de Velox-bussen reizigers van Rhenen naar het station Kesteren- Rhenen en omgekeerd zullen gaan ver voeren, zulks met ingang van 1 januari van het komende jaar. Reizigers zullen vanaf die datum met een plaatsbewijs voor een E.T.A.O.-bus ook plaats kunnen nemen in een Velox- bus en omgekeerd. Deze maatregel mag als zeer belang rijk worden beschouwd in het kader van de verbetering van de verbinding Rhenen-Kesteren. De hoofdinspecteur van het verkeer te Arnhem heeft be reids zijn goedkeuring er aan gehecht. Dan nadert het middernachtelijk uur. Het is nog een paar minuten voor twaalf, buiten horen we het lawaai al! Natuur lijk zijn wij nieuwsgierig en willen gaan kijken. En staan we dan eenmaal buiten, dan willen de kinderen vuurwerk afsteken. Eikjaar opnieuw gebeuren hier ongeluk ken mee. Elk Oud-en-Nieuw worden en kele tientallen kinderen licht tot zeer ernstig gewond. Er zijn er bij die hun beide oogjes moeten missen. Het mag alleen onder toezicht worden afgestoken. In enkele streken van ons land is het gewoonte op Oudejaarsavond een enorme brandstapel te maken. Pas er mee op, het kan gevaarlijk zijn wanneer dit niet onder toezicht geschiedt. Wij vragen u dus reeds een maand eer der met een „schone (veiligheids)-lei" te beginnen. Wij vragen u dit, in het belang van uw kinderen, van uw huisgezin, van uw huis, van uw naasten en van uzelf. Onze wenken lijken u misschien wat overdreven. Zij zouden het mogelijk ook zijnals niet elk jaar opnieuw de zelfde tragische reeks van ongelukken gebeurde. Het lijkt allemaal zo eenvoudig. En als je het leest zo vanzelfsprekend: natuurlijk maak je geen gevaarlijke sur prises natuurlijk geef je geen gevaarlijk speel goed naturlijk zorg je ervoor dat de kerstboom niet in brand raakt natuurlijk waak je ervoor dat er geen on gelukken met vuurwerk gebeuren Inderdaad, dat nemen wij ons allemaal voor. Niemand wil graag een ongeval ver oorzaken. Maar desondanks krijgen toch nog altijd 60.000 kleuters per jaar een on geluk, waarvan er 400 overlijden en 1250 kleuters voor hun leven lang worden verminkt. Een voornaam deel hiervan geschiedt in december, de maand met „de donkere dagen." Vooral donker omdat de tegen stelling tussen de blijde feestdagen en het aantal ongelukken thuis zo enorm groot is! BESTUUR GEVORMD In verband met de uitbreiding van haar werkzaamheden in Scherpenzeel heeft de Vrije Evangelische Gemeente gemeend een bestuur te moeten vormen voor de verdeling van de arbeid. Het bestuur is als volgt samengesteld: Ds. J. A. Hamers, voorzitter; Jac. van Snippenberg, secre taris; C. van Ginkel, 2e secretaris; W. van Dam, penningmeester en G. Middendorp, 2e penningmeester. NIEUW VERENINGINGSGEBOUW Dezer dagen heeft de kerkvoogdij het be sluit genomen tot de bouw'van een nieuw verenigingsgebouw waarvoor reeds jaren plannen bestonden. Dit gebouw zal in alle opzichten voldoen aan vele en lang gekoesterde wensen. De kosten van het geheel inclusief verwarming en inrichting zullen bijna 80.000,bedragen en van VEENENDAAL Geboren: Johanna Hendrika, d.v. A. Boonzaaijer en J. H. van de Vliert; Evert, z.v. J. van de Scheur en P. Kampert; Eric Hendrik, z.v. A. van Kesteren en M, van Barneveld; Wilhelm Peter, z.v. G. van Wijk en C. L. Roelofs; Frederik, z.v. J. P. van den Bosch en P. J. Kloot; Cor nelia, d.v. S. van den Dikkenberg en J. P. van Barneveld; Anja, d.v. H. van Viegen en C. van Grootveld; Hendrika, d.v. A. Schoeman en H. Beukhof; Jan Bgrtus, z.v. H. van den Brandhof en M. Blanken; Willempje, d.v. J. van Dijk en J. van de Steeg; Hendrik Jan, z.v. G. van Kruistum en H. Geijtenbeek. Ondertrouwd: J. E. Verschoor en C. G. M. Stipdonk; W. J. van Ooijen en J. Aal- berts. Gehuwd: J. B. van der Linden en E. G. Janssen; S. T. Eenkhoorn eft E. H. van de Haar; W. van Timmeren en M. Breescho- ten. Overleden: A. van Barneveld, 63 jaar, wed.naar van J. Boers. RHENEN Geboren: Hendrik Jan, z.v. G. van Kruis tum en H. Geijtenbeek; Neeltje Teuni, d.v. T. C. - van den Hoofdakker en J. H van Eldik; Jan, z.v. T. G. van Viegen en W. van de Weetering; Eline Christina, d.v. J. C. Kleijn en J. Leder; Jannigje, d.v. J. J. van Brenk en E. Riemsdijk; Rinze Elai, z.v. R. A. IJtsma en W. J. J Schepers. Gehuwd: D. Schot en A. G. van Vee nendaal; J. A. H. van Galen en J. A. M Kemperman. SCHERPENZEEL Overleden: W. Pol. VEENENDAAL: Dr. J. H. Kets, Tel. 3056. APOTHEKER: vanaf zaterdagmiddag 6 uur: Zuider Apotheek, Dr. SI. de Bru ineplein 7, Tel. 3714. RHENEN: Dr. G. E. Wychers, Telef. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. S. M. v. Ommeren te Eist, Tel. 08377-217, EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. Th. S. ter Velde te Renswoude, Tel. 450. SCHERPENZEEL: Dr. W. v. Vulpen, Tel. 03497-220. SCHERPENZEEL Aanvoer kippeëieren 950.000 stuks. Prijs 13,25 tot 14,50. Henneëieren 12,75 tot 13,50. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Aanvoer biggen 188 stuks. Prijs 52,— tot 64,per stuk. Handel vlug. niet alleen uw radio of televisie zorgvuldig! Ook na vele jaren kunt u zich steeds op ons beroepen RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 TELEFOON 579 - RHENEN baar maakte. „Mijn naam is Jaspo van Iphanca en ik verkeer inderdaad in grote nood! Treedt binnen! Aram en de beide anderen betraden nu het kleine (15) Aram noemde zijn naam en die van zijn beide metgezellen en vervolgde toen: „Zoudt ge ons niet willen zeggen, wie gij zijt? Het komt mij voor, dat ge hulp nodig hebt en zo het voor een goede zaak vertrek, waar in de hoek een rustbank stond. „Gij is schaar ik mij gaarne aan uw zijde!" De trekken wilt mij wel toestaan, weer te gaan liggen?" vroeg van de grijsaard ontspanden zich. „Gij lijkt mij een hij aan Aram, toen zij gezeten waren. Een bitter eerlijk man", zei hij, terwijl hij een uitnodigend ge- lachje krulde Jaspo's lippen. „Dat is Lom, de laatste bediende, die mij trouw gebleven is!" legde hij uit. „Alle anderen hebben mij in de steek gelaten om dat er.hier liet de oude man zijn stem dalen tot een hees gefluister„duistere machten op Iphanca aan het werk zijn!" dit bedrag is thans ongeveer de helft be schikbaar, dank zij de extra inzamelingen, het verjaringsfonds enz. waarvoor de kerkvoogden en notabelen natuurlijk zeer dankbaar zijn. Niettemin menen zij nu een laatste be roep te mogen doen op allen, die kerke lijk meeleven en dit gebouw ter harte gaat, teneinde de ontbrekende 30 40.000,bijeen te krijgen. De gemeente kennende weten zij, dat, als er in Scher penzeel iets nodig is, dit veelal bijeen komt. En dit moet slagen, want de be hoefte aan dit gebouw is, zoals wij reeds eerder schreven, uiterst dringend en duit geen verder uitstel. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen een steen of steentje bij te dra gen deed de kerkvoogdij verschillende suggesties aan de hand. Laat ons met el kaar er voor zorgen dat niet alleen onze mooie kerk een sierraad is voor de ge meente, maar dat ook achter de kerk het sierraad komt, dat de kern van de ge meente completeert, aldus ds. L. A. Kloot wijk. SCHIETRESULTATEN Uitslag van de deze week gehouden on derlinge competitie door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel: M. Berendse, J. Koudijs en P. Engelen burg 46; A. van Dusschoten 44; G. J. de Joode 41; C. Valkenburg jr. 40; N. Klum- penaar en J. van Eist 39; H. Berendse en H. Methorst 38 punten. OPBRENGST COLLECTE De afdeling Scherpenzeel van de „Neer bos-Cent" heeft in het afgelopen jaar een bedrag van 602,50 gecollecteerd ten bate van de Neerbosch-inrichtingen. Vorig jaar was de opbrengst 515, DE TACHTIG MILJOEN VOL Op het kantoor van de Coöp. Melkpro- duktenfabriek Concordia te Wageningen is dinsdagmiddag tijdens een officiële bij eenkomst die een feestelijk karakter droeg, de 80.000.000ste kg melk in ontvangst ge nomen. Hierbij waren o.a. ook een aan- (Wordt vervolgd.) i tal persvertegenwoordigers aanwezig. VEENENDAAL Oude Kerk 7.30 uur ds. A. Wisgerhof. Julianakerk 7.30 uur ds. P. de Jong. Vredeskerk 7.30 uur ds. A. Vroeginde- weij. Sionskerk 7.30 uur ds. J. Vermaas. Ger. Kerk Vaartbrug 7.30 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk gebouw O.C.B. 7.30 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 7.30 uur ds. Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 7.30 uur ds. Keuning. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 7.30 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 7.30 uur ds. Mallan. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 7.30 uur ds. Goedhart. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 7.30 uur ds. Van Dorp van Zeist. Ger. Gem. (syn.) 7.30 uur leesdienst. Herv. Gem. 7.30 uur ds. J. Dijkstra. Prot. Bond „Wapen van Hardenbroek" 7 uur ds. J. de Pree. Ger. Kerk 7.30 uur ds. H. Volten. ELST Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Stekelen burg. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 7 uur ds. Lam van Lunteren. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Van Viegen. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 7 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 7 uur ds. Zwaan. Prot. Bond 7.15 uur ds. De Zeeuw van Utrecht. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. vrijdag 30 dec. 7.30 uur ds. Ligtenberg van Rotterdam (Oudjaars- pred.) Oud Ger. Gem. 7 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 7.30 uur ds. Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 7.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. 5.15 uur „De Schans" ds. Monné van Zeist. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds. D. van den Berg 5 uur ds. A. Stekelenburg van Eist. Julianakerk 9.30 uur ds. J. Vermaas, 5 uur ds. G. H. van Kooten v. Huizen. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. A. Wis gerhof, 5 uur ds. D. van den Berg. Sionskerk 9.30 uur ds. A. Vroegindeweij, 5 uur ds. P. N. van Galen van Gorin- chem. Veeneind 3 uur ds. A. Vroegindeweij, woensdag 4 jan. 7.30 uur dhr Nijhof van Zeist. Dijkstraat 2.45 uur ds. D. van den Berg. Ger. Kerk Petrakerk 10 uur ds. Over- duin, 5 uur ds. Van Enk. Ger. Kerk Vaartbrug 10 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond geen dienst. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk, Patrimonium laan: 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg: 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart, voorber. H.A. en bevesti ging ambtsdragers, 5.30 uur onbekend. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Harkema van Zeist, 5 uur ds. Van Hensbergen van Renkum. Herv. Gem. 10 uur ds. Kooreman, 5 uur ds. Dijkstra. Ger. Kerk 10 uur ds. Volten, 5 uur ds. J. Ozinga van Lunteren. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur dhr Huis man van Zwijndrecht. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 4 jan. 7.30 uur dr. Steenblok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Stekelen burg, 6 uur ds. Wisgerhof van Vee nendaal. Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Brassen van Voorthuizen, 6 uur ds. Vermaas van Veenendaal. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10.30 en 5 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwaan. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur. ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 2.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 3 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. geen dienst. 30. Hij verloor geen tijd meer met zoeken, naar de opening van de dubbele bodem, maar begon verwoed regelrecht de vloer open te breken. Ruw en hard handig ging hij te werk. Waarom zou hij de eigendommen van die schooier sparen? Het zweet brak hem van alle kanten uit. Dan ineens, met luid gekraak begaf een plank het. Hilko rukte hem verder omhoog en uitte een vreugdekreet. Een arm werd zichtbaar en hij kon gemak kelijk zien dat het Linda was, die daar languit tussen de bodem geschoven was. Met vernieuwde kracht wierp hij zich op de tweede plank. Het lukte en hij keek met grote deernis in het spierwitte gezicht en de verwilderde ogen van Linda. Ze had een prop in haar mond. Armen en benen waren met dikke tou wen gebonden. Even streelde hij mede lijdend over haar gezicht en onmiddel lijk kwamen er dikke tranen over haar wangen rollen. Stoffige vegen over haar gelaat toonden aan, dat het niet de eerste tranen waren die ze vergoot. De woede gaf Hilko reuzekrachten en vlug was hij al zover dat hij haar hele maal bereiken kon. Behoedzaam haalde hij de prop uit haar mond en zocht een mes om haar van de touwen te bevrij den. In die tijd hoorde hij haar telkens diep en trillend zuchten. „Probeer je zo flink mogelijk te hou den Linda, want we moeten nog weg zien te komen. Het zal toch al niet mee vallen als ik naar de toestand van je armen en benen kijk. Maar wat er ook gebeurt, denk er om dat ik je nooit in de steek laat, hoor meisje." Linda had nog steeds geen woorden. Ook na het doorsnijden van de touwen kwam er nog geen beweging in haar ledematen. De bloedsomloop was alle kanten gestoord. Met zorg wreef Hilko zachtjes haar armen en benen. Telkens keek hij haar met meewarige ogen aan. Ze leek in niets op het trotse en heet hoofdige meisje van gisteren. Als ge broken hing ze in de stoel. Hilko sprak steeds sussende woordjes, alsof hij een baby moest geruststellen. Langzaam kwam er weer wat leven op het gezicht en in de ogen van Linda. Heel haar lichaam begon te trillen. Hil ko zag dat ze op weg was om grondig haar zelfbeheersing te verliezen. Daar om schudde hij haar nogal hardhandig door elkaar. „Als je gaat gillen moet ik je in je gezicht slaan", waarschuwde hij. „Toe Linda houd je nog een ogenblikje goed. Denk er om dat je het gevaar groter maakt als je niet bij je positieven blijft" Ondanks dat Linda haar uiterste best deed, zag Hilko wel dat ze voorlopig niet zou kunnen lopen en haar weg dragen zou ook niet meevallen. Op hoop van zegen moesten ze nog wat in de wagen blijven, hoe onrustig en zenuw achtig dit Linda ook maakte. Opeens slaakte ze een gil, die door merg en been drong. Hilko draaide zich bliksem snel om. In de deur stond Eric, met een spot tende lach op zijn lippen. „Kijk eens aan, Blauwbaard is ont dekt. Het spijt we wel, maar nu zal je Linda gezelschap moeten houden. Ik kan in mijn toekomstplannen dat los geld nu eenmaal niet missen." Hilko richtte zich op. „Daar zal je dan voor moeten vechten mannetje, kom maar op, je hebt toch zeker geen ogenblik gedacht dat ik bang was?" Eric haalde onverschillig zijn schou ders op. Met een loom gebaar haalde hij zijn hand uit zijn zak en speelde nonchalant met een kleine revolver. Hilko begreep, dat ze daar weinig tegenover konden stellen. Toch lag er een diepe minachting in zijn blik. „Als je nu denkt dat dit een verras sing voor me is, dan heb je het mis. Ik had al dadelijk dergelijke boevenstre ken achter je gezocht. Je gezicht beviel me niet en dit zal wel niet het enige zijn, dat je op je geweten hebt." Hilko keek naar Linda en zag dat deze totaal de moed liet zinken. Als een klein hoopje ellende zat ze in elkaar. Als enkel haar lichaam had geleden zou ze de toestand veel vlugger de baas zijn gewast Maar de geestelijke klap die ze te incasseren had en nu nog kreeg bij dit optreden van haar eens zo ge liefde Eric, vergde te veel van haar uithoudingsvermogen. Om in zo'n korte tijd, het voorwerp van je grote liefde, van een glorierijke held tot een laag bij de grondse misdadiger te zien de graderen, daar zou zelfs het sterkste gestel nog door ondermijnd worden. Hilko probeerde snel na te denken. Een nieuwe opsluiting moest haar be spaard worden. Doch Eric liet hem geen tijd. „Ga jij nu maar eens dat lieve kind weer net zo inpakken als je haar ge vonden hebt", commandeerde hij Hilko, terwijl hij veelbetekenend met de re volver bleef spelen. „O nee, dat niet nog een keer", gilde Linda uitzinnig van angst. „Stil maar, mijn hartje", spotte Eric, „je krijgt immers nu gezelschap. Als ik het geld eenmaal binnen heb, hoop ik voor jullie dat er hier in het dorp nog zo'n intelligent mens rondloopt, die op het idee komt dat de wagen wel eens een geheime schuilplaats kan hebben. Anders kon het wel eens gebeuren dat jullie van honger en dorst omkomen. Ik ben niet van plan om terwille van jullie veiligheid mijn huid meer te wa gen dan strikt nodig is." „Nu, komt er nog wat van?" vroeg Eric met nog steeds die wrede gloed in zijn ogen. „En denk er om, geen han digheidjes, het is louter mijn goede aard, dat ik jullie niet zonder meer als levenloze lichamen laat verdwijnen. Waarschijnlijk is dat nog te danken aan de aangename uren welke Linda me geschonken heeft." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1960 | | pagina 2