J Over klokken en klokkenmakers WEER EEN JAAR VEENENDAALS NIEUWS ELST IN 1960 RHENEN WERD IN 1960 140 Ha. KLEINER Jftieutojacrö &fjpm ACHTERBERG IN 1960 IN 1960 WAREN ER IN EDERVEEN VEEL AKTIVITEITEN RENSWOUDE IN 1960 WAT BRACHT 1960 IN AMERONGEN? BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN IN SCHERPENZEEL IN 1960 DERDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 Nr. 104 MAAR HET BLEEF EEN STAD Als het nieuwe jaar wordt ingeluid Verenigingsleven was afgelopen jaar weer actief r1960 m WOORD Ruim 5000 mensen verhuisden op de twaalfde slag die het jaar 1060 inluidde op een niet-alleduugse wijze naar Veenen- daal. Het was het gevolg van de grens- wijziging, die bij de aanvang van het nieuwe jaar inging. Albert Bouman hoor de nog niet bij deze 5000. Hij werd pas twaalf uur later geboren op de grond, die een etmaal eerder nog Gelders was. Al- bert werd genoemd naar burgemeester Bakker en werd diens petekind. Zaterdagmiddag 2 januari vergaderde de gemeenteraad en hoe kan het an ders in een feestelijke stemming. De wet houders Ant. de Ruiter en C. N. van Kuijk zagen zich herkozen en de nestor van de raad, de heer Joh. van Hardeveld werd de derde. De achtste - maar dan van Beethoven - werd op 14 januari gebracht door het U.S.O., terwijl in deze week tevens de „Schaatsenrijderswals" van Waldteufel op de ijsbanen weerklonk, want Koning Winter was inmiddels aan het bewind ge komen. Dat de Kamer van Koophandel in i Duitsland een gevaar zag voor de sigaren- industrie (met een vraagteken dan) weer hield het Veenendaalse arbeidsbureau er niet van haar zetel te verplaatsen naar een nieuwe behuizing, recht tegenover de twee Veenendaalse sigarenfabrieken. Tien jaar had de gereformeerde gemeen te het zonder predikant gedaan toen 20 januari ds. F. Mallan zijn intrede deed. Ook de R.K. kerk was in het nieuws, om dat 24 januari pastoor R. Beckers afscheid nam. 27 januari verkocht de raad grond voor de bouw van een nieuw - Hervormd - rusthuis aan de Kerkewijk en twee dagen later werd pastoor R. Goes geïnstalleerd. 10 februari opende Ir. Mansholt het nieuwe arbeidsbureau en als DOVO kam pioen werd beloofde men een rondgang met muziek. Welnu, de muziek speelde, want DOVO werd kampioen en nog wel op zaterdag, de dertiende. Om in de sport- sfeer te blijven werd in deze week ook gesproken over de bouw van een sport hal door de fabrikanten, maar het raads lid mevr. Buddingh opperde in de ver gadering van 19 februari het plan om dat maar niet af te wachten en het eens met sport te proberen in de nieuwe brand weerkazerne. Geen muiterij ontstond er tijdens de eerste verplichte B.B.-les op 28 februari. Met koffie, sigaren en een gulden kon men de noodwachters in toom houden. Begin maart trokken b. en w. naar de minister om meer dan 60 woningen. Toen werden het er 90. „Doorbraak sportaccomodatie" stond er op 11 maart met vette letters in ons blad; „Fabrikantenvereniging bouwt moderne sporthal". Daarvoor - op 9 maart - werd het bij kantoor van de Ned. Middenstandsbank geopend. Om Amersfoort van de stank te verlos sen en Veenendaal van een behoorlijke hap geld, op 16 maart het bericht: Zuive ringsinstallatie- aan Slaperdijk van enkeie miljoenen. Eind maart werd er met een begrotings tekort van ruim 3 ton in de ruimte gesla gen, hetgeen G.V.V.V. niet in de benen tg zitten, want deze kampioenen lieten zich op zaterdag 2 april geducht felici teren. 22 april werd in Amsterdam de nieuwe Veenendaalse Carolanfabriek geopend en een ander Veenendaals bedrijf, de Pan ter Sigarenfabriek herdacht op 29 april op eigen bodem het veertig jarig bestaan. Koninginnedag en de bevrijding werden eind april en begin mei gevierd met een afwisselend program. Veenendaal was een poosje garnizoensplaats. Het leger kwam hier zijn zaken tentoonstellen en krijgs haftige dingen doen. Heldhaftig waren ook de autocrossers, die „Oranjedag" voor de sensatie lieten zorgen. Enfin, degenen wier koppen te verhit waren geworden door dit gewaagde gedoe konden op 7 mei terecht in „Bergbad", dat de winterslaap geslapen had. De militairen hadden de aftocht goed en wel geblazen of Veenendaal kreeg een andere bezetting. Wel van een paar maten kleiner, want het waren lilliputters. De burgemeester der reuzen, de heer Bak ker opende de Lilliputstad van burge meestertje Blase. De raad verbaasde zich er maandag 23 mei over, dat men in Veenendaal op zon dag met ijsjes mag venten De opening van het visseizoen op 1 juni betekende tevens het eind van de voor- jaarswinkelweek. De winkeliers lieten weer vele prijswinnaars naar Duitsland toeren. Het bedrijfsleven nam weer toe met de opening van het Ostara-bedrijf op 28 mei. Het gehele volk - oud en jong - werd geteld op 31 mei; als u overgeslagen bent hoort u er vanzelfsprekend niet meer bij. Oud-leerlingen defileerden op 1 juni voor meester Vaartjes, die er 40 jaar bij het onderwijs op had zitten. „De streekwerkplaats wordt hoogst waarschijnlijk eens zo groot", werd op 15 juni aangekondigd, „maar" stond erbij, „voorlopig nog geen afdeling voor vrou wen". Het arbeidsbureau gaf die service wel en stelde een aparte afdeling voor vrouwenbemiddeling in. Een „zilveren" dominee Van Enk kreeg .er receptie een onafgebroken stroom han den te schudden. Het schudden kon ook die wilde bromfietsknaap, die op 18 juni niet stopte voor de politie, die hem die zelfde nacht tussen de lakens vandaan haalde. 22 juni: Veenendaal krijgt Italianen. Niet om opera's te zingen, maar om het arbeidstekort enigszins te verlichten. De dankbaarheid overstemde alles bij de opening van de ultra-moderne Petra- kerk op diezelfde datum. Op 30 juni vroegen de grenswijziging en de - pas ingebruik genomen - ver keerslichten op de Kerkewijk offers. De eerste financiële en de tweede dito, om dat de politie niet meer „corrigerend" op trad. De raad riep op diezelfde dag om het hardst om bouwrijpe grond De Frisia trok zich van al die euvelen niets aan en bestond 50 jaar. En het regende maar want de schoolsportdag werd voor de zoveelste keer uitgesteld en ten einde raad tot 1961. De kappers en krui deniers waren nog vol goede moed; zij brachten de vakantieregeling in de raad. Al die regen kon de zware brand in de Veenendaalse IJzerindustrie op 7 juli niet blussen en ook het vuur waarmee de Veenendaalse zwemclub op 16 juli de Rit meesterbeker definitief inrekende niet. 20 juli werd de streekwerkplaats voor minder-validen geopend en de vrijdag daarop stroomde Veenendaal leeg: vakan tie en er waren nog meer stromen regen. Op 9 augustus zoveel, dat de Kerkewijk een binnenwatertje werd. De avond van diezelfde dag kon de gemeente raad een „papieren" raadhuis van 3Vs miljoen welkom heten, waarvan dit jaar nog geen steen werd verwacht. De boeren tegen de bergrand gingen in mobilisatie op 17 augustus en verklaarden de vos de oorlog; de snoodaard vermoord de in één nacht 40 kippen. Om in de stijl te blijven vond op 29 aug. de „regenwaterige" opening plaats van het nieuwe kantoor van de Veenen daalse waterleidingmij., maar de ouden van dagen troffen het op 31 aug. beter op hun jaarlijkse tocht. De poorten van het winkeliersfestijn, de vierde Vewibeto gingen open op 9 sept. en een dag later ging wethouder Joh. van Hardeveld „in de hoogte"; hij was 25 jaar raadslid. Lampegietersavond 1960 - op 19 sept. - had alleen dit met „gieten" gemeen, dat het werkelijk goot Zo hevig, dat er een maand lang geen noemenswaardig nieuws was tot het er op 13 oktober Ame rikaans aan toe ging. De Amerikaanse heer Brooks kwam naar Veenendaal, be sloot en begon een goede week later een instrumentenfabriek te bouwen. De Hervormde gemeente had op 22 ok tober een jubilerende godsdienstonderwij zer, in de persoon van de heer J. Gaas beek en een dag later een nieuwe predi kant, in de persoon van ds. P. de Jong, die de plaats van ds. K. v. d. Pol innam. Mej. C. H. Arnoldussen, als onderwijze res „tante Cor", was in het nieuws op. 29 okt. en nog iedere dag voor de klas als 75-jarige! Een andere mej. Cor, n.l. Corry Brokken was twee dagen daarvoor de ster van een muzikale show-avond in Veenen daal. 2 november op de voorpagina van ons blad: „De omlegging van de spoorlijn Arnhem - Utrecht over Veenendaal gaat definitief door" en op pag. 2: „een ver gissing: gaat definitief niet door". Die rectificatie bleek achteraf niet eens no dig; iedereen had toch niet meer op die spoorlijn gerekend En ook niet zo snel op het sportcomplex „Panhuis", maar Patr. Bouwvereniging sprong in de bres, leende drie ton en er zal haast worden gemaakt met de aanleg. Burgemeester Bakker opende het - ach ter het oude verscholen - nieuwe hotel „De Korenbeurs" op 18 november. Het Leger des Heils herdacht op 21 november het 25-jarig jubileum van het Veenendaal se korps. 28 november trad burgemeester Bakker weer in functie na een ziekte van ruim twee maanden. Zonder burgemeester Bakker hield de raad op 24 november een verhoging van het watertarief tegen, maar Sinterklaas liet iedereen vanzelfsprekend op 26 nov. gaan tijdens zijn intocht. De winkeliers vierden zijn verjaardag met een actie, waarbij ook de polio-patiëntjes baat had den. „Zie de maan voor de laatste keer schij nen door de bomen van de Veenendaalse straatweg" konden we eind november zin gen, want de provinciale waterstaat maak te toen bekend om de bomen, die de ver keersweg van Eist naar Veenendaal tot één der mooiste lanen van Nederland maken, van het leven te beroven. Velen kwamen in het geweer tegen dit moord lustige plan Provinciale Waterstaat had het op 7 dec. weer gedaan. De benedeneind-bewo ners riepen: Wij willen de brug terug! Woensdag 21 dec. werd burgemeester Bakker door de prov. staten van Utrecht benoemd tot lid van gedeputeerde staten van deze provincie, hetgeen tevens het aftreden als burgemeester van Veenen daal inhield. Op dezelfde datum opende de Amsterdamse Bank haar gloednieuwe Veenendaalse kantoor. Tenslotte ziet het personeel van ge meentewerken haar directeur, de heer Tj. Jarings in 1961 niet terug. Hij ging met pensioen. 4 febr.: PvdA besprak gemeentepolitiek in Eist - zonder riolering geen huizen. 24.febr.: tot ieders geruststelling het be richt van de Luchtmacht: geen startbanen in Eist. 9 april: 1000 wandelaars bij Stuijven- bergoptocht. 13 april: middenstandsvereniging opge richt. 5 mei: bevrijdingsfeesten. 10 juni: de schoolkinderen van Eist kre gen weer schoolmelk. 24 juni: er werd een actie op poten ge zet om „Crescendo" aan uniformen te hel pen. Op 2 juli was er een grote muziek- show ten bate van dit doel. 7 juli: de ouden van dagen gingen op stap. 9 juli gaf Oranje Wit de jaarlijkse gym- uitvoering. 23 t.m. 30 juli: De Elsterse midden standsvereniging presenteerde zich ge weldig met een winkelweek met o.a. bal lonopstijging, zweefvliegen e.d. Dorpsom roeper Nagel werd gehuldigd. 5 sept.: de torenklok liep weer. 8 okt.: Crescendo bestaat 30 jaar. 22 okt.: Eist won de brandweerwedstrij den in Rhenen. 24 nov.: In hotel Stuyvenberg werd een bloemschikwedstrijd gehouden. Nog enkele uren en het jaar 1960 is voorbij. Het is voor Rhenen in één op zicht een wel zeer historisch jaar ge worden. Op 1 januari namelijk werd de grenswijziging van kracht. Na tien tallen jaren hiertegen te hebben „ge vochten" slaagde het gemeentebestuur erin het allergrootste gevaar af te wen den en ging er tenslotte slechts 140 ha. territoir verloren. De grootste moot ging naar Veenendaal en op de grens met Wageningen werd hier en daar een correctie aangebracht. Hoewel we het voorbije jaar dus zou den kunnen betitelen als het jaar van de grenswijziging, deed de winkelstand van Rhenen dat niet. In een nieuw jaarsboodschap kondigde de „Winke liers Vereniging Rhenen" namelijk aan, dat 1960 het jaar van de Rhenense Mid denstand zou worden. Maar toen de cember was aangebroken was de her eniging nog steeds geen feit en gingen er in de Sinterklaastijd zelfs minstens drie winkeliersacties, méér dan ooit te voren. Voorlopig houden we het dus maar op die grenswijziging, waarover nogal wat mopjes werden getapt. Een inwoner van Veenendaal schreef aan een Rhe-* nenaar op de achterkant van de enve loppe als plaats van afzending: Groot- Veenendaal. De Rhenenaar antwoordde op de adreszijde van zijn enveloppe met Groot-Veenendaal bij Rhenen! De wilde staking bij de NBM was geen mopje. Het vervoerspersoneel kreeg loonsverhoging. Half februari speelde het nieuwe ca rillon in de Cuneratoren voor het eerst op het hele en halve uur automatisch bekende wijsjes. Een ander muzikaal gebeuren was de omzetting van de boe- renkapel van „Ons Genoegen" in een Tiroler kapel. En héél veel geld bracht de teenagershow op voor de hulp aan de vluchtelingen. Na een korte maar hevige vliegen plaag in en bij de Cuneratoren, waar aan gifspuiters tepas moesten komen, vierden de padvinders het 50-jarig be staan, de textielarbeiders het 40-jarig bestaan en het Streekmuseum ook het 50 jarig bestaan. Grote paasdrukte kondigde voor Rhe nen weer het begin van een nieuw toe ristenseizoen aan, de Grebbe-motorcross trok als vanouds duizenden bezoekers en op 25 mei was de dag aangebroken, dat wethouder. Boelhouder met een zeer druk bezochte receptie zijn 12V« jarig ambtsjubileum vierde. Reeds op 15 oktober, vijf maanden later, werd hij na een kort ziekbed uit ons midden weggenomen. De rijkspolitie kwam van de hel in de hemel, door het betrekken van een nieuw en modern ingericht bureau aan de Stationsweg. Voor het eerst sedert de van stapel- van de redakteur, drucker en uijtgeever van „DE VALLEI" opt eynde van tjaer onses Heeren MCMLX Weer vloodt een Jaer daer heen, soo snel alsset maer kon. Soms isset ons, als of het gisteren begon. Het belicht ons allen, hoe wy op de Lente wagtten en aen de Zomer en vacantieplannen dagten. Dat is al weer voorby, dat is al weer gheweest, voor by is Sinter claes en oock het Heylich Feest varuKerstmis. 't Oude Jaer, met geur van olybollen, \ns veels te snel, al weeder nader rollen. reeden tot verwonderingh mach geeven iS dal wy.tuTydt noch in Tyd van Vreede leeven. De Oorlogh is noch koudt, al woedt hy staadich door, doch 't kryghsrumoer bereickt noch niet des Burghers oor. Bij 't leesen der Courant, in kleuren ende geuren ver haaiend, dagten wy: Nu sal 't wel haest gaen 'beuren; toen Kroestsjov,dicke Baas van heel het Russisch Ryck, niet met syn teegenstander kwam tot verghelyck; vondt dat Amerikaa's Landtsvaader op moest crassen en voortaen maer op cleyne kindertjens gaen passen, dan dagten wij: O wee! die ruzie tusschen Baazen! vóór wy het weeten, sal het Oorlogh syn gheblaasen! Men strydt noch immer door, maer immer noch met woorden; men is nog steeds niet toe aen 't vegten en aen 't moorden. En ai heeft Kroeslsjov er syn schoen by uijt ghetrocken, dat is soo bitter nietdat is noch langh gheen knocken! In 't swarte weereldt-deel, in 't duijster Afrikaa daer stondt een ander op, de swarte Loemoemba. Een elck, waer oock verspreijdt in onse cleijne Natie, die kent van uijt de krant dat Heer syn duijstre facie. Het gingh in Kongo mis, de menschen werden dol, -y lu':tf$jjiet paerdjen los en 't beestjen sloeg op hol. mÊ&fftc een goede Les voor die idealisten, die het (van af hun stoel) soo dickwerf beeter wisten; wat schoon schynt op papier blyckt dickwerf seer te laecken; een Mensch moet leeren, sich syn Vrijheijdt waert te maecken! Hoe gingh het ondertusschen in ons eijghen Landt? Terwyl het buskruijt opgehoopt werdt voor een Weereldbrandt hadden wij bijnaa de Rhegeering weer verhoren; van 't Tolo-praetlawijt suysten ons beyde O oren. Geluckig 't landt, waer als de boel op springhen staet, in 's Landts Vergadersaal men van de Toto praet! Doch terwyl in de weereldt alles verder raest, is yeder onser toch altydt sichself het naest. Ons eygen lief en leed blyft ons het meest naa by, de sorg om 't andere schuyven we liefst op sy. Dat eygen Lief en Leed, van dorp, van streeck, van stadt, dat hebt Ghy telckens weer in Uw Courant gehadt. Die toefde dan wel niet in 't woeligh Afrikaa, maer liep de marekten en vergaaderinghen naa, het Ghouden Egtpaer, en de silvren Jubilaaris; wij druckten al wat goedt, en oock wel eens wat naer is. Uw Inghesonden stuck saegt Ghy daer figureer en, socht Ghy een Knegt of Meydt, by ons kondt g'adverteeren. So hoopen wy 't te doen, oock in het koomend Jaer, de Krant staet dan oock weer voor al haer Leesers claer. Sy is steeds tot Uw dienst, soo heeden als voor dee sen, en hoopt, dat Ghy se in gesondheyt steeds moocht leesen. Sy u.nscht U een goedt Jaer en booven al Godts Zee gen, want daeraen immers weeten wy is 't al gheleegen. Jean Bard. loop deed het nieuwe Roode Kruis hos pitaalschip de „Henri Dunant" Rhenen aan. De oudjes gingen weer een gezel lig dagje uit en de heer E. P. van Dijk vierde zijn 35 jarig ambtsjubileum als lid van de gemeenteraad. Begin september werd de nieuwe chr. ulo-school, de „Bergschool" geopend op het uitbreidingsplan „Domineesberg", dat in de loop van het jaar weer wat meer vorm kreeg. Er was in die tijd nog een jubileum. De heer J. Huisman was 40 jaar bij de PTT. En op -1 oktober vierde mej. F. Glastra haar 40 jarig jubileum in dienst van het openbaar lager onderwijs. Nadat de gemeenteraad 150.000,had gefourneerd voor een gemoderniseerd wijkgebouw werd de oud-voorzitter en oprichter van „Ziekenzorg" Dr. W. Wal ler benoemd tot ere-lid van deze ver eniging. De rode haan heeft zich knap rustig gehouden. Maarop 7 december sloeg hij toch nog toe met een fikse uitslaande brand in de Boerenbond. Het oudejaa^bpmAK>r Rhenen over het algemeen^Pi^ori. een rustig jaar. In het begin van 1960 kreeg de vrijwil lige brandweer de beschikking over een nieuwe brandweergarage. De open brand weer auto werd omgebouwd tot een dich te wagen. De textielzaak van de firma E. v. Hun- nik Zn. werd belangrijk uitgebreid. Er kwam een nieuw pand bij voor textiel- en woninginrichting. 6 april herdacht de gymnastiekvereni ging Excelsior haar 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit, organiseerde de jubilerende vereniging grote gymnastiek- demonstraties, waaraan door meer dan duizend gymnasten werd deelgenomen. In dec. kwamen er 6 nieuwe woning wetwoningen gereed, die inmiddels al door de gelukkigen zijn bewoond. Met deze zes woningen meegeteld, zijn er nu in Ach terberg sinds 1945 twaalf woningwetwo ningen gereed gekomen. „Het onrust van de tijt rust nimmermeer De tijt verkeert maar nimmer keert hy weer" Niemand zal de waarheid van bovengenoemde regels in twij fel trekken, al staat men niet elk ogenblik stil bij deze woor den. Maar op oudejaarsavond zal ieder van ons de betekenis ervan weer eens extra aanvoe len. Oudejaarsavonddeze laatste uren van het jaar heb ben altijd iets weemoedigs. Hebt u wel eens gemerkt, dat op deze avond van de 31e de cember de mensen elkaar op zoeken Dat er ver van te voren al plannen worden ge maakt: Waar zullen we „oud en nieuw" vieren Oliebol len een glaasje ingre diënten, die onze weemoedige stemming moeten camoufle ren Maar op het laatst, zo tegen twaalf uur, wordt het toch stil. Dan, opeens de klokken De spanning is gebroken. Het nieuwe jaar is ingeluid. En terwijl we elkaar gelukwensen zijn er alweer enkele minuten van de eerste januari ver streken „Het onrust van de tijt rust nimmermeer De tijt verkeert maar nimmer keert hij weer Is het een wonder, dat deze woorden het randschrift vor men van een grote luidklok? BEROEMDE KLOKKENGIETERS De overgang van „oud en nieuw" gaat altijd gepaard met het nodige lawaai: sirenes, stoomfluiten, voetzoekers ,don- der'-bussen, allemaal midde len waarvan oud of jong zich bedient om aan te kondigen, dat we een nieuw jaartal gaan schrijven. Maar het jaar in luiden dat doen de twaalf slagen van de klok. Klokken hebben steeds een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van de mensheid. Klokken riepen op ten strijde, klokken kondigden de vrede aan, klokken meldden een ramp, klokken luidden bij een oogstfeest. Het gebeier der klokken begeleidden een rouw stoet, onder de klokkentonen werd een koning gekroond Het beroep van klokkengie ter is een oud en eerbiedwaar dig bedrijf. Bij de oude Grie ken en Romeinen, de Egypte- naren en de Israëlieten was de gegoten klok al een voornaam instrument. Ook in ons land kende men al vroeg de toren met de luidklok. In de middel eeuwen goten monniken de klokken. Zij deden dat zonder gebruik van een vaste werk plaats. De slechte^ toestand van de wegen in die tijd bemoei lijkte het vervoer van de on handig zware bronzen gevaar ten zeer en daarom werd elk nieuw exemplaar op de plaats van bestemming gegoten. De eerste gevestigde klokkengie terij was die van Peeter van den Ghein. Hij vestigde in 1533 zijn bedrijf in Mechelen. Later verhuisde hij naar St. Truiden en weer later ging hij naar Tienen. Nu nog bekend is de gieterij te Aarle-Rixtel. De naam van de Petits en Fritsen wordt door vele klokken zowat de wereld rondgedragen. Want niet alleen in de meeste Euro pese landen, maar ook in China, Afrika, Zuid-Amerika en Indonesië hangen klokken, afkomstig uit Noord-Brabant. Ma-ar in vele torens van ons land hangen ook klokken van de gebroeders Hemony. Pierre en Frangois Hemony kwamen oorspronkelijk uit Lotharingen In 1640 vestigden zij zich ech ter in Zutfen in een voormalig klooster. Al spoedig maakten zij naam. De kundigheid van de gebroeders werden wijd en zijd bekend. Amersfoort, Delft, Enkhuizen, Gouda, noem maar op, in tal van plaatsen bevon den zich zo langzamerhand carillons, gegoten in de Zut- fense gieterij. Toen dan ook het nieuwe raadhuis - thans het koninklijk paleis - op de Dam bijna klaar was, n.l. op het klokkenspel en nog enkele versieringen na, nodigde de vroedschap van de Amstelstad dc Hemony's uit voor het vol tooien van het bouwwerk. Trouwens in Amsterdam lag nog meer werk op de klokken gieters te wachten, de carillons van de Oude-, van de Wester en van de Zuiderkerk moesten nodip vernieuwd worden. De _to>era namen geen halve .Ben. Zij verplaatsten meteen maar naar de wCoidstad. En wie op de Dam een blik omhoog werpt en op het paleis „Atlas met de We reld" ziet, bewondert op dat moment een van de kunst stukken van de veelzijdig be gaafde klokkengieters. Zij maakten n.l. niet alleen het carillon, maar goten ook al de beelden, die nu nog staan te prijken op het zo overbekende gebouw van Jacob van Cam- pen. RANDSCHRIFTEN Het beroep van klokkengieter ging meestal gepaard met dat van wapenfabrikant. Want be halve klokken werden in deze gieterij ook kanonnen ge maakt. In tijd van vrede gin gen de klokken voor, maar in tijd van oorlog Niet voor niets klaagt Pierre Hemony in 1665: „Wij gieten geen klok ken, daar wij op dit ogenblik de handen te vol hebben met het geschut". De Republiek der Nederlanden zat toen mid den in de „Engelse" oorlogen. Beter klinkt dan ook het randschrift van een oude luid klok: „Van een kanon ben ick gegooten, En heb ook menig mensch doot geschoten, Maar nu doe ick een beter werek: Ik roep de menschen naar de kerk." De meeste klokken dragen La tijnse spreuken, maar er zijn ook Nederlandse randschriften zoals de van levenswijsheid getuigde woorden van de klok in Breda's toren: „Die tot Breda in vreucht wil leven, Die moet de vrouwen de overhant geven". Van ernstiger aard is het op schrift: De tijd is kort, de dood is snel, Wacht u van zonden; zoo doet gij wel". Soms is het randschrift van elke poëzie ontbloot, zoals bij de klokken van het paleis op de Dam, die als eenvoudig op schrift hebben: „Hemony heeft mij gegoten voor de stad Amsterdam in 1664". Laten we dit artikeltje eindi gen met de versregels, voor komende op de klok van de St. Janstoren te Gouda. Het is een - voor deze tijd - zeer pas sende wens. En we wensen het mét de klok mee: „Och mocht ick eens met min geschal Verkondigen een oprechte vrede overal". Het betrekkelijk kleine dorp Eder- veen heeft ook in het afgelopen jaar getoond niet te willen behoren tot een „achtergebleven gebied", maar heeft zich ook in 1960 weer vooruitstrevend ontwikkeld. De voornaamste punten die in het oog springen zijn wel de opening van een zeer moderne bijzondere school en het feit dat een groot deel van het dorp op de waterleiding werd aange sloten, waarvoor een pompstation werd geopend. Ook kwamen weer een aantal nieuwe woningen gereed en breidde de middenstand zich uit met enkele nieuwe zaken. Een droeviger balans levert ook in dit rustige dorp het aan tal verkeersongelukken op. Een inwo ner van Ederveen werd gedood, vier andere vrij zwaar gewond en een zes tiental licht gewond. Bij de meeste on gevallen waren bromfietsen betrokken. 5 jan. Opening van de nieuwe Herv. Kon. Julianaschool. 25 febr. Eerste nieuwe woningen aan Hootsenplein betrokken. 10 maart. De heer G. Hardeman 40 jaar werkzaam bij de A.K.U. 26 maart. Echtparen Hendriksen-Nab en van Egdom-v. d. Weyden waren 50 jaar getrouwd. 4 mei. Felle brand bij Sigarenmaga zijn Stomphorst aan de Nieuweweg. 12 mei. Ederveen kreeg waterleiding. Nieuw pompstation aan de Hoofdweg in gebruik gesteld door de Wethouder van bedrijven, de heer Jansen. 27 mei. Aan 27 leerlingen van School met den Bijbel werd verkeersdiploma uitgereikt. 10 juni. Vier bromfietsongevallen in een week. 17 juni. Werkzaamheden aan riool zuiveringsinstallatie aan de Schras be gonnen. 6 juli. Jaarvergadering Groene Kruis. Plannen nieuw wijkgebouw wachten op ministeriële goedkeuring. 20 juli. Muziekvereniging „Irene" be stond 12'/2 jaar. 22 juli. Imkersvereniging schreef 150e lid in. 3 augustus. Sloten aan Nieuweweg en Leesonweg werden gedempt. Hootsen plein en van Wamelenweg kregen trot toirs. 28 augustus. Schitterend marscon cours van Edese muziekfederatie op de Schras. 6 sept. Opening nieuwe kapsalon Jaap Slotboom. 14 sept. Ederveense bejaarden maak ten gezellige tocht naar Overijsel. 27, 28 sept. Tweejaarlijkse bazar van vrouwenver. „Dorkas" zeer druk be zocht. 5 okt. Met bouw van 13 nieuwe wo ningen begonnen. 21 okt. Straatverlichting aangebracht in nieuwe wijk. 28 okt. Eerste contact voor oprichting afdeling Chr. Plattelandsvrouwenbond. 23 nov. Pseudo onderwijzer stond 14 dagen voor de klas. 26 nov. Nieuwe Chr. Plattelandsbond koos bestuur. 28 nov. Imkers hadden druk bezochte vergadering. Aansluiting bij Landbouw schap besproken. 2 dec. Echtpaar Geytenbeek-v. d. Pol 5 jaar getrouwd. 14 dec. Gemeenteraad verleent goed keuring aan bouw Groene Kruisgebouw annex politiepost. 14 januari: veel „hoge" belangstelling was er bij de eerste oplevering van de Barneveldsestraat. 24 januari gingen honden op de schape- jacht en een dag daarna vergaderde de raad met slechts vier leden. 8 februari: Renswoude kreeg een toe zegging voor vier woningen. 26 februari: twee nieuwe raadsleden werden geïnstalleerd en de heer Joh. van den Brandhof gekozen tot wethouder. 19 maart heerste er een schijnbare nood toestand in Renswoude: de reserve-rijks- politie hield een grootscheepse oefening. 2 april was er een leerzame avond van Veilig Verkeer. 1 mei: De heer J. A. Hosang 12'/2 jaar burgemeester van Renswoude. Hij werd een dag daarvoor - op Koninginnedag - op grootse wijze gehuldigd. 2e Pinksterdag: 3 eerste prijzen voor de muziekvereniging „Ons Genoegen". 14 juli: de zangvereniging „Con Amore" boekte successen. 26 september werd in Renswoude lam pegietersavond gevierd. 17 oktober: de brandweer kreeg nieuw materiaal. 26 november: De toneelvereniging Tip bracht: Glory for me. Zoals gebruikelijk willen we U enkele feiten welke in 1960 in Amerongen pas seerden ook nu niet onthouden. Het is slechts een bescheiden greep uit het vele dat wekelijks een jaar lang als Amerongs nieuws in ons blad werd geplaatst. Alleen al met de opsomming van verenigings activiteiten zou een hele pagina gevuld kunnen worden. We moeten ons wat dit laatste betreft dus tot het zeer belangrijke beperken. Januari begon niet zo best. De instuif van de Ncd. Hervormde gemeente moest wegens de grote baldadigheid van de be zoekende jeugd stop gezet worden. De promotie-wedstrijd van de damvereniging tegen Maarssen werd door Amerongen niet gewonnen, waarmee de dammers de plaats in de hoofdklasse voor de neus voorbij ging. Per 1 januari werd ook een nieuwe grenswijziging van kracht. In verband met de bouw van een stuwcomplex bij de Rijn, moest Amerongen 166 ha uiterwaarden missen. Voor de leden van de Ned. Prot. Bond was 19 januari een belangrijke dag. De eerste steen voor een nieuw kerkge bouw werd op die dag gelegd. In februari vond een algehele doorlich ting plaats van de bevolking. Dit in ver band met een aantal tuberculose-gevallen welke in korte tijd aan het licht kwamen. De ideeënbus welke door het gemeente bestuur in maart geplaatst werd heeft tot nu toe weinig resultaat gehad. Eind maart presenteerden zich voor het eerst offi cieel in het openbaar de beide jeugdkoren van Asaf in een uitvoering in het Club huis. De gemeenteraad stelde tijdens een ver gadering in april een bedrag beschikbaar ter voorbereiding van een te stichten na tuurbad. Dit wilde niet zeggen dat er al plannen waren. Men wilde alleen een be drag ter beschikking hebben als het eens zo ver kwam. Het was overigens maar een bescheiden bedrag. Door middel van het plaatselijke Nutsdepartement kon men op 11 april kennis maken met de verschil lende industrieën welke op het industrie terrein waren verrezen. Een excursie die grote belangstelling trok. In deze maand kwam ook de waterleiding aan de Lek dijk ter sprake. De bewoners langs de Lekdijk konden het niet eens zijn met het bedrag van bijna 500 gulden dat zij zelf bij moesten dragen. Het bevrijdingsfeest werd in mei een succes, 's Morgens vroeg werd het ge opend met kanonschoten, terwijl er tot besluit gedanst werd op de Hof. In mei werd tevens begonnen met de bouw van het bejaardencentrum op dc hoek Holle- weg-Kon. Wilhelminaweg. Op het con sultatiebureau van dr. A. C. Kars werd de duizendste baby ingeschreven. Op 15 juni brachten de Amerongse be jaarden een bezoek aan Elten. De brandweer kreeg op vrijdag 1 juli een splinternieuwe manschappenwagen, die 's avonds door de raadsleden en ge meentenaren bewonderd werd. De Sticht- se Heuvelrugwandeltocht gehouden op za terdag 2 juli moest het ditmaal met een groot aantal wandelaars minder doen. De schimmel Blue Mold die zich voor het tweede achtereenvolgende jaar in de ta bak openbaarde, bracht voor de planters grote schade met zich mee. De lichtweek in augustus door de Ame rongse winkeliersvereniging georganiseerd werd weer een groot succes, evenals de kilometertocht in de Rijn die meer dan honderd deelnemers trok. In augustus be gon de Boerenleenbank met de bouw van een nieuw bankgebouw. De wielerronde welke op 10 september voor de tweede maal gehouden werd deed het weer goed, en telde onder de deel nemers zelfs een Olympische wielrenner. Het huwelijk van de jongste zoon van mevr. E. von Ilsemann-geb. gravin Ben- tinck bracht op een mooie zaterdagoch tend in oktober vele Amerongers op de been. De raad besloot op 8 november een ge deelte van het industrieterrein te verko pen aan een pianofabriek uit Amsterdam, waarmede het aantal industrieën op dit terrein tot acht zal stijgen. De E.H.B.O. was goed op dreef en won op 12 novem ber definitief de Vallei Wisselbeker. De door het Nut op 26 november georgani seerde eerste jeugdruilbeurs werd meteen al een flink succes. In december werd besloten het bejaar dencentrum de naam Ridderhof \e geven. Belangrijk was de lezing op 14 december over het Stuwcomplex dat In de Rijn ver rijzen zal. 2 januari werden de leden van de ge meenteraad beëdigd en wethouders ge kozen zulks in verband met de plaats gehad hebbende grenswijziging. 19 januari werd mej. Joh. P. Schoe- maker van de Holevoctschool gehuldigd in verband met het feit dat zij 40 jaren bij het onderwijs werkzaam was. 25 januari werd door de NBM bus chauffeurs één dag gestaakt. 27 januari kwam plotseling te over lijden de bekende Scherpenzeelse huis arts dr. H. G. J. Wensink. 17 februari werd op de wekelijkse eieren- en biggenmarkt met een hef fing van marktgelden begonnen. 25 maart werd door de ATS een uit voering gegeven in verband met haar 10-jarig bestaan. 31 maart herdenking 40-jarig bestaan van de Avondnijverheidsschool en hul diging van de heer Westerhuis. 28 april nam het hoofd van de Hole- voetschool afscheid in verband met de pensioengerechtigde leeftijd en na 47 jaar bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest. 5 mei de postkoetsreis met „eerste bloembol" van Instanboel naar Floriade Rotterdam, komt door Scherpenzeel en pleistert bij de „Witte Holevoet". 23 mei recipieerde het bestuur van de schietvereniging Scherpenzeel' in hotel Schimmel in verband met haar 60-jarig bestaan. 22 juli. Zestig deelnemers aan de „muggenronde" overnachten te Scher penzeel en vertrekken de andere dag voor de laatste etappe naar Haarlem. 2 augustus neemt de directeur van de lagere landbouwschool, de heer K. van Laar, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd en 30 jaren dienst bij het landbouwonderwijs, af scheid. 3 september vierde de mondaccor- deonvereniging „Bravo" haar 30-jarig bestaan met een feest in de gemeente lijke eierhal. 3 september. De 17-jarige Han Over- eem viel de eer te beurt, door tussen komst van de A.F.S., een jaar aan een Amerikaanse „highschool" te studeren en vertrekt per Waterman. 17 september hield zr. Smit receptie in verband met haar 25-jarig jubileum als wijkverpleegster. 26 september recipieerde .het bestuur van de winkeliersvereniging E.M.M., in verband met haar 25-jarig bestaan. 12 november vertrok burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg van Schiphol naar Israël, om deel te nemen aan het jaarlijks congres van de Internationale Union of Local Autho rities. 16 november herdacht de Scherpen zeelse V.V.V. haar 60-jarig bestaan met een feestavond in Marktzicht. 29 november herdacht de heer Roest de dag dat hij 40 jaar geleden te Scher penzeel bij het Godsdienstonderwijs kwam. 6 december herdacht de heer Reedijk, groepscommandant bij de rijkspolitie, de dag dat hij 25 jaar geleden bij de politiedienst in dienst trad.

De Vallei | 1960 | | pagina 5