HOOGOVENS IJMUIDEN U bent een BG-huis waard Welk reglement geldt voor de Grift bij de Grebbeberg? AMERONGEN WITTE KRUIS X fWITTE KRUIS 5CHERPENZEEL DE BEGROTING VAN RHENEN Gh^EUREN peprtfïes vanaf 3,90 V an der Kolk Veenendaai N.V. Mnl. a kracht I)E VALLEI UW BLAD! VOOR BETER DRUKWERK Pb HENGELAARS ATTENTIE! Gemeentebegroting voor Amerongen voor 1961 met een tekort van bijna 40.000 gulden Di eCkte PIJNSTILLER LM Orgel van Ned. Hervormde kerk wordt verbeterd T. HASS&AAR REPARATIES KUNSTGEBITTEN Gevraagd zo spoedig mogelijk: Eerste- tweede- en Hulpmonteurs Onderhoudsmonteur Wagenwasser- Kantoor- en Magazij neel N.V. Hollandia Wol- el wousenfabrieken „De Gelderse Vallei" Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Bent u die avond bezet? I Stuur dan deze bon in Er blijkt in hengelaarskringen onbekendheid te bestaan over de status van het stuk van de Grift, lopende vanaf de sluis tot aan de rivier. Tot een juist oor deel over deze status wijzen wij op het volgende: Onze huidige Visserijwet (ze staat op stapel om radicaal te worden herzien) kent drie soorten van visserij, n.l. zee-, kust- en binnenvisserij. De grenzen tussen deze gebieden worden in een apart besluit nauwkeurig aangegeven. Onder binnenvisserij kunnen we over het algemeen verstaan de visserij in de binnenwateren, zoals rivieren, kanalen en meren. Op deze binnenvisserij nu, zijn diver se reglementen toepasselijk, waarvan het Riviervisserij reglement en het Bin nenvisserijreglement ieder voor zich be paalde voorschriften bevatten, die ech ter nogal eens kunnen verschillen wat hun werking aangaat. Zo geeft b.v. het Binnenvisserij reglement de bevoegd heid tot het vissen met de hengel ge aasd met vis (mits voorzien van akte en vergunning) met ingang van 1 juni. Het Riviervisserijreglement staat dat eerst op 1 november toe. Juist andersom is het gesteld voor het vissen op b.v. voorn met de (gewone) hengel. Voor de rivier eindigt de toegestane tijd voor het vis sen op voorn enz. (en ook voor het vis sen met de hengel in het algemeen) op 30 april, voor het Binnenvisserij regle ment is deze tijd echter bepaald op 14 maart. Hieruit blijkt, dat het voor een hen gelaar van het grootste belang is te weten, welk reglement op het stukje onderhavige Grift van toepassing is. Hiertoe diene het volgende: In beide besluiten wordt gezegd (art. De gemeentebegroting van Amerongen voor 1961 sluit met een ongedekt tekort van 39.884,65. In verband met dit tekort z(jn voor 1961 geen nieuwe posten opge nomen. De uitgaven z(jn geraamd tot een hoogte waarvan redelijk verwacht kan worden dat z(j, met een zuinig beheer, voldoende zullen z(jn. Het één en ander melden b. en w. in een begeleidend schrijven bij de gemeen tebegroting voor 1961. Tengevolge van noodzakelijke verhogingen o.a. als gevolg van uitbreiding der gemeente waardoor hogere kosten voor straatverlichting, en hogere kosten gemeentewerken, namen de nadelige saldi van verschillende hoofd stukken toe. Voor zover momenteel aan de hand van de beschikbare gegevens kan worden na gegaan, brengt de nieuwe wet financiële verhouding rijk-gemeente voor Ameron gen geen vooruitgang, maar achteruitgang. Ook in de toekomst zal de financiële po sitie van de gemeente Amerongen afhan kelijk blijven van verhoogde uitkeringen. Verder wordt melding gemaakt van het feit dat het bestaande tarief van 12,50 per aansluiting van het rioolafvoerrecht opgevoerd dient te worden tot 25, Niettegenstaande deze verhoging zal het lekjll ruim 23.500,blijven. Opgemerkt wordt nog, dat in de post onvoorziene uitgaven 8.000,is opge nomen voor kapitaalslasten voor het bou wen en inrichten van een gymnastiek lokaal. B. en w. is van oordeel, dat in een tijd waarin de dagbladen spreken van een welvaartsstaat, er moeilijk genoegen ge nomen kan worden met een begroting waarbij met geen enkel nieuw object re kening is gehouden. Het is daarom dat bij de suppletoirbegroting voorgesteld wordt een bedrag te ramen van 30.000, voor het bouwen van een aula op de nieuwe algemene begraafplaats en 20.000,voor de bouw van een muziek- schelp in plantsoen Lievendael. Aan G.S. zal in overweging gegeven worden de ka pitaalslasten dezer ramingen aan het te kort toe te voegen. Het ligt tevens in het voornemen bij de bespreking welke t.z.t. gehouden zal worden over het tekort, eveneens de zweminrichting ter sprake te brengen, waartoe de voorbereidings- kosten door G.S. werden goedgekeurd. LUXE WAGEN KNEL TUSSEN VRACHTWAGEN EN BUS Ongeveer ter hoogte van het oude kerk hof stond zaterdagochten rechts van de weg een vrachtwagen geparkeerd, toen er van de richting Leersum een luxe wagen naderde die nog even de vrachtwagen wilde passeren voordat een op dat mo ment van de halte vertrekkende NBM-bus uit de richting Arnhem dat uit tegenover gestelde richting ging doen. Het ging net niet, de luxe wagen kwam zowel met bus als vrachtwagen in aanraking, met als gevolg materiële schade. Bij reuqiatiek, jicht of sflitooijri brengt Witte Knjfs snel verlichtïnè* In te nemerKodar persoonlijke voorkeur: t iers of cachets. OEGSTCtEST Blfjkcns een bericht in de Kerkbode zal er in 1961 een aanvang worden gemaakt met de verbetering van het Sint Andries- orgel. Hiertoe heeft men advies gevraagd van de heren L. Erné en C. Edskes resp. organisten van de Nicolaïkerk te Utrecht en Doopsgezinde Kerk te Groningen. Uier mede zal een bedrag van 12.556,— ge moeid zijn. Er bleken twee meningen te zijn om trent het verbeteren van het in 1862 door Batz gebouwde orgel. De ene opvatting sprak van het vollediger maken van het orgel o.a. door het aanbrengen van een vrij pedaal, de andere sprak van conser veren d.i. het bewaren van de oorspron kelijke toestand. Op advies van de twee organisten-deskundigen besloot de kerk voogdij tot het laatste. Alleen een tremu lant zal toegevoegd worden. Het werk zal worden uitgevoerd door de fa. de Koff uit Utrecht, die al eerder restauratie werkzaamheden aan het orgel heeft ver richt. Zou men tot het uitbreiden van het orgel zijn overgegaan dan zouden de kos ten ongeveer 41 duizend gulden hebben bedragen. 1, lid 3): Waar binnenwateren met ri vieren in verbinding staan geldt als grens: A. wanneer er een sluis of dui- kersluis is, de het meest rivierwaarts gelegen waterkering; B. waar een open verbinding is, de lijn gaande over de uitmonding. Verleidelijk is (en wij weten dat sommige politie-ambtenarcn daar zo over denken) de sluis bij de Grebbe berg als scheidingslijn in aanmerking te laten komen. Deze stelling is wette lijk onjuist, want bij de sluis komen niet het Rijnwater en Griftwater met elkaar in aanraking, doch bij de uit monding, dus dóór is het punt waar we die scheidingslijn moeten trekken. Samenvattend: het stuk Grift vanaf de sluis by de Grebbeberg tot aan de Rijn valt onder de reikwijdte van Binnenvisserijreglement. Het houdt in, dat het vissen met de hengel geaasd met vis daar is toe gestaan vanaf 1 juni, doch het houdt tevens in dat het vissen met de gewone hengel daar reeds op 15 maart is afgelopen, terwijl deze laatste vorm van visserij in de rivier nog tot 30 maart mag worden bedreven. Voorbeeld: Een hengelaar die op 20 maart vanaf een krib bij de uitmonding staat te vissen op voorn in de Rijn, gaat vrij-uit. Maakt hij een paar passen op zij, zodat zijn vistuig in het water van de Grift komt te liggen, dan is hij in overtreding. Een ander voorbeeld: De hengelaar mag reeds op 1 juni in het stuk Grift snoeken (mits lid van een sportvereni ging enz.). In de Rijn mag hij eerst óp of nó 1 november snoeken. restauratie „het hoge huis" Volgende maand hopen b. en w. van Scherpenzeel aan te besteden de gron dige restauratie van „Het Hoge Huis" in de Dorpsstraat. In de maand decem ber 1958 besloot de raad tot aankoop van dit pand. Het rechter gedeelte van dit pand is bestemd voor politiebureau en tevens woning voor de groepscom mandant der rijkspolitie. Het linker gedeelte zal worden verhuurd aan de Nutsspaarbank te Amersfoort, welke hierin een filiaal zal vestigen. Het pand, waarvan de voorgevel op de voorlopige lijst van monumentenzorg voorkomt, zal grondig gerestaureerd worden. Voor deze restauratie zullen het rijk en de provincie subsidies beschikbaar stel len. De heer Korswagen, architect te Driebergen, heeft een plan tot restau ratie en indeling van „Het Hoge Huis" ontworpen. SCHIETRESULTATEN Tijdens de deze week gehouden onder linge wedstrijd door de leden van de schietvereniging op de binnenbaan in de Sociëteit werden de volgende resultaten behaald: C. Valkenburg jr. 47; R. van Eist en M. Berendse 44; G. J. de Joode 42; J. Koud- ijs, P. Engelenburg en J. Vermeulen 41; J. van Eist 38; N. Klumpenaar 37 en J. ten Broek 36 punten. (Vervolg) De heer P. Kerkstra (CHU) sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat de fi nanciële verhouding nog steeds op losse schroeven staat. De woningbouw baarde hem grote zorg. Met de huidige minimale toewijzing zag hij het tekort steeds gro ter worden. Hij hoopte op een groter con tingent, waarvoor de voorzitter in vroe ger jaren al eens had kunnen zorgen. Hij deed in dit verband opnieuw een beroep op hem. Voor de particuliere woningbouw wenste hij nog meer mogelijkheden te scheppen. De op de begroting genoemde kapitaalswerken wenste hij ook inderdaad uitgevoerd te zien, met een zo eerlijk mo gelijke kostenverdeling. Hij brak een lans voor verbetering van de centrale verwar ming in de school te Achterberg. Een ver hoging van de subsidie voor de studie toelagen zou hem welkom zijn. De heer II. Griffioen (AR) vond in de begroting een zekere voldoening. Hij zag de moeilijkheden rond de financiële ver houding. Maar toch was hij van mening, dat er plaats moest worden ingeruimd voor meer initiatief. Ook deze spreker wilde meer zien van recreatiemogelijk heden. Hij had de indruk, dat burgemees ter en wethouders meer wilde binnen halen dan wilden offeren. Met de woning bouw vond hij het maar treurig gesteld. Het onderhoud liet volgens hem te wen sen over. De woningtoewijzing noemde ook hij veel te klein. De normen voor so ciale zorg noemde hij te bescheiden om er wat van te kunnen kopen. Na aange drongen te hebben op een behoorlijk ge bouw voor de Instuif, wenste hij het ge meentebestuur Gods zegen toe voor het komende jaar. De heer D. de Jong (PvdA) deelde mede, dat zijn fractie met grote belangstelling had kennis genomen van de begroting. Wij hebben deze begrotingen met span ning en hoop tegemoet gezien. Spanning omdat naar verwacht mocht worden de definitieve financiële regeling tussen Rijk en gemeenten nu een feit zou zijn. Hoop omdat bij een voor onze gemeente gunsti ge regeling, verwacht mocht worden, dat verschillende zeer urgente verlangens van onze ingezetenen in vervulling zouden gaan. Verlangens waarop wij jaar in jaar uit met nadruk hebben gewezen. Bijvoor beeld bejaardencentrum, sportvelden, meer steun aan het verenigingsleven enz. enz. De regeling is er helaas nog niet. Van Rijkswege is aangedrongen op aanhouden van de oude lijn. Door het volgen van dit advies is de gemeentebegroting ge worden tot een weliswaar financieel tech nisch goed, doch overigens aspectloos stuk. Dit betreuren wij. Ook vooral daar om, omdat het mogelijk moet zijn geweest, althans in de toelichtingen te komen met een bepaald plan of program. Om toch hoogte te krijgen van Uw voor nemen wil ik daarom beginnen met het stellen van een twaalftal vragen van al gemeen belang, deze vragen zijn: 1 Hoe staat het met de plannen voor een algemeen bejaardencentrum. 2 Wanneer kan de tot standkoming van een sportterrein voor Eist worden te gemoet gezien. 3 Welke zijn de vooruitzichten van dc woningbouw voor 1961, speciaal voor huurwoningen in de lagere huurklasse. 4 Acht het gemeentebestuur het niet aan bevelenswaardig, de plaatselijke ver enigingen te stimuleren tot het orga niseren in de zomer 1961 van gecom bineerde verenigings-evenementen. 5 Wanneer kan verwacht worden: a. een derde openbare lagere school te Rhenen; b. de bouw van een Christelijke bij zondere school te Eist; c. de bouw van één of meer kleuter scholen te Rhenen; d. de aanvang van de kleuterschool te Achterberg. 6 Acht het gemeentebestuur het niet raadzaam plannen te maken tot stich ting van een school voor middelbaar onderwijs. 7 Acht het gemeentebestuur het nie wenselijk een groter bedrag beschik baar te stellen voor subsidies aan plaat selijke verenigingen. - 8 Acht het gemeentebestuur het niet wen selijk in de nabije toekomst te komen tot de bouw van een sporthal. 9 Kunnen mededelingen worden gedaan omtrent werking en resultaat van het met Wageningen en Renkum nieuw op gerichte lichaam terzake het Vreemde lingen Verkeer. 10 In hoeverre wordt de vestiging van winkelbedrijven in de nieuwe woon wijken van Rhenen bevorderd. 11 Bestaan er plannen tot wijziging van de plaatselijke belastingen: a. enerzijds om tot verhoging der in komsten te komen; b. anderzijds om de druk van de nu geldende baatbelasting te spreiden. 12 Welke zijn de globale financiële resul- taten van de waterleiding maatschap pij over 1960. Na dit twaalftal vragen ging de heer D. de Jong over tot bespreking van ver schillende onderdelen: Verenigingsleven, jeugdwerk en sport. Ik noem deze drie punten in één adem, omdat dit onderdelen van recreatie be treft waarop de gemeentelijke overheid actief behoort te zijn. Vooral nu voor ve len een vrije zaterdag in het verschiet ligt. De gemeente mag niet versaaien. Het gemeentebestuur kan hier nuttig stimu lerend en coördinerend werk doen, zon der in het verenigingsleven in te grijpen. Dat deze winter niet ongebruikt wordt gelaten. Reeds nu moeten plannen wor den gemaakt voor de a.s. zomer. De bij dragen en faciliteiten aan en voor jeugd werk, sport en verenigingen moeten ver groot worden. Eventueel uit fondsen zoals de Stichting Gast en Weeshuis. Wij achten het fourneren van de nodige gelden voor dit doel van hogere prioriteit, dan de lasten van een tonnen verslindend werk, als de op zichzelf nodige verbetering van de Nieuwe Veenendaalseweg. Er dient nu eindelijk met spoed een sportveld in Eist te komen. Nodige ver betering verdiend het kleedlokaal op Can- dia, dat voor de voetbalverenigingen in Rhenen beslist te primitief is. Natuurschoon en Vreemdelingen Verkeer. Bij het gestadige groei van het ziekental van onze gemeente is het een dwingende eis, dat het toch al niet grote areaal van onze stadsbossen ongerept behouden blijft. Voorzover het toerisme in en naar de ge meente bevorderd kan worden zonder op offering van deze stadsbossen, kunt U op onze steun rekenen. Dc laatste weken is veel gezegd en geschreven over het dreigende ver dwijnen van de bomenrij langs de Provinciale weg Eist - Vccnendaal. Wij weten dat het gemeentebestuur in deze geen feitelijke zeggenschap heeft. Wij verzoeken het college alle invloed aan te wenden door het uiten van een krachtig protest, tot het doen sparen van deze bomen, die een sier raad van de omgeving zijn. Wil het gemeentebestuur bevorderen dat te Eist nabij de Veerweg een haltehuisje voor de buslijn wordt opgericht. Het wachten is daar erg bezwaarlijk. Volksgezondheid. Ik heb vernomen, dat door de Pro vincie Utrecht een fonds is ingesteld tot bekostiging van de aansluiting aan de waterleiding van zogenaamd super onrendabele percelen. In hoeverre profiteren van deze regeling de in Rhenen nog niet aangesloten perce len? Met verontrusting constateert de frac tie, het in deze gemeente, driest en open lijk optreden van kwakzalvers en strij kers. Uit een recent rapport blijkt dat 60.000 Nederlanders per week zich door deze charlatans laten behandelen. Waar om treedt de politie hier niet op. Middenstandsbelangen. Het spijt me te moeten constateren, dat de middenstand in Rhenen een zorgen kindje blijft. Er wordt door enkelen hard gewerkt en geploeterd. Helaas wordt nog te weinig profijt getrokken van de guns tige ligging onzer gemeente. Er manifes teert zich gebrek aan allure en samen werking. Wanneer het gemeentebestuur, als dit zou worden gevraagd, stimulerend kan optreden b.v. door mede te werken aan voorlichtingsrapporten ook ten aanzien van de vestiging in de nieuwe woonwij ken, heeft dit onze volledige steun. Gemeentewerken en brandweer. Het komt ons voor, dat de Raad een goede greep heeft gedaan deze gemeente lijke diensten om te zetten in apart be heerde bedrijven. En voor wat betreft de uitkomsten én voor wat betreft de over zichtelijkheid. Gaarne verneem ik hoe groot het aantal gemeentewerklieden thans is; of met dit aantal in het komende jaar kan worden volstaan; hoe het ligt met de promotie mogelijkheden van de nu in dienst zijnden. Wij zijn vol lof over het optreden van de vrijwillige brandweer vooral geduren de de laatste weken. Het beschikbaar stel len van benodigde outillage door de ge meente blijve een eerste plicht. Woningbedrijf. Wij prijzen ons gelukkig, dat onze ge meente een zeer groot aantal huurwonin gen in eigendom heeft. Naar wij menen worden aan bepaalde woningbouw-ver- enigingen faciliteiten verleend in de vorm van bijzondere subsidies welke niet aan een gemeentelijk woningbedrijf gegeven kunnen worden. Wij achten zulks on rechtvaardig. Kan het college ons inlich ten of aan deze discriminatie op enige wijze te ontkomen valt. (Wordt vervolgd) ^Slijterij >Stuyvenbercj thans verbouwd (geheel afzonderlijke slijterij) spaanse wijn pep fles.y.x. 2,75 1 leper zwarte bessen 3,55 witte sa^ios per flesVv3,00 «- Franse cogHac vanaf 8,75 alle soorten dl 1001 merken met verrassing - :en Telefoon 0 8377-200 Voor schakclklokken van etalageverlich ting, die zondags niet schakelen r" K. w.H.-meters centrifuges badkamerkachels stalvebtilatoren Vraagt Aeheel/ vrij- blijvend fylicl Elektr. Teel P. H. v. Rijnstraat 6 Telefoon 3M6 Tevens pensen v wij al onze clientèle pret tige feestdagen en een voorspoedig 1961. Sneller, goedkoher! ACHTERBERG Jan Steenlaan 71, V'daal Telefoon K 8385-2969 (liefst VAM-diploma) Aanmelden: Tijdens kantoorurafi f Na werktijd: Chef-monteur E/ARIESE, Herkewijk 130. Official Ford-dealer Kerkewijk 128 - Veenendaai - Tel. 2244-2245 Wij werken met de meest moderne test- en meetapparatuur Regelmatige cursussen voor verdere opleiding KEWIJK 128. v/h G1 U VAN LBEUWEN ts Bernhapalaan 186 VEENENDAAL^? Vragen v -1 spoedige indiensttreding een voor de afd. BOEKHOUDING Leefjtijd tot 25 jaar.NMulo-opleiding ge wenst, terwijl enige kantoorervaring tot aanbeveling strekt. Sollicitaties mondeling of schriftelijk bij de afd. Personeelszaken, Prins Bernhardlaan 186, Veenendaai. naar drukkerij o Wilt u zich met uw gezin vrij en onbezorgd „thuis" voelen? Bouw met BG een eigen huis, 'n huis voor 't leven. Met de vgiligerSrTsoepele BG-fttTTfnciering krijgt u jezit al „hurende" he le m aal^dmUixdi! Wat 14.000 anderT landers vóór u klaarge speeld hebben, kunt u toch ook? Vraag inlichtin gen en oordeel zélf! COUPON Zend mij vrijblijvend inlichtingen over het verkrijgen van «en eigen huis met BQ-medewerking. Naag straat: Plaats: Zenden aan hoofdkantoor Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. Javastraat 7, Assen. 6 de »ei/ije weg naar het eigen huif - ->'• r toekomst u avond waard? Prettig en vé-st werk in een goed georganiseerde, solide gemeen schap - goede sociale voorzieningen en eerlijke kansen om vooruit te komen - een zeker bestaan voor uzelf en uw gezin... dat zijn punten die tèllen in uw leven I Want u wilt van dat leven het beste maken en uw werkkracht geven in ruil voor een goede, zekere toekomst! Als u er zo over denkt, dan mag u de komende voorlichtingsavond van de Hoogovens niet missen. Daar hoort u alles over de vele mogelijkheden die deze steeds groeiende industrie biedt aan vaklieden en niet-vaklieden, in uw eigen beroep of - na bedrijfsopleiding - in een geheel nieuwe funktie. TJ kunt op die avond zoveel vragen stellen als u wilt. U, krijgt eerlijke, openhartige antwoorden. Geen lege beloften, geen vage woorden, maar nuchtere en tegelijk vaak boeiend- leerzame feiten. Besteed die ene avond aan het belangrijke onderwerp van uw leven: uw Datum en plaats van voorlichting staan hiernaast n. advertentie. Knip dat stukje uit en bewaar het - om het nicu te vergeten I De voorlichting; vindt plaats op» DINSDAG 3 JANUARI a.s. te VEENENDAAL - in het Hotel „De Korenbeurs", Markt 16 te Veenendaai. Aanvang van de voorlichting 's avondt 7.80 uur. De max. leeftijd voor aanneming is gesteld op ca. 45 jaar. Opzenden in open envelop gefrankeerd met 4 cents postzegel aan: Kon. Ned. HooRovens en Staalfabrieken N". V. Af d. Aanneming; Arbeiders, XJmuiden. Ik heb geen gelegenheid uw voorlichtings avond te bezoeken, maar wil toch graag volledige inlichtingen hebben over het werk bij Hoogovens. Naam Adres Woonplaats: Huidig beroep: Geb. datum:- Handtekening: Gehuwd/ Ongehuwd Op de voorlichtingsavond van Hoogovens wordt o.m. gesproken over: mogelijkheden voor vaklieden in vele beroepen O mogelijkheden voor niet-vaklieden bedrijfsopleidingen lonen en premies sociale verzorging huisvesting

De Vallei | 1960 | | pagina 6