Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Verkeersveiligheid eist niet persé dat alle bomen sneuvelen. Voor de KANTONRECHTER mmomm Openbaar forum concludeert: MULDER Het pro en contra uitvoerig belicht Nieuws uit de omgeving OVERBERG SCHERPENZEEL Employé N.V. Handel.sini j H. v. Ree en Zn. te Amerongen onderscheiden RENSWOUDE OVER HET ALGEMEEN EEN RUSTIGE OUDEJAARSAVOND Wat nu weer 35e jaargang WOENSDAG 4 JANUARI 1961 Nr. 1 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel HET VOOR assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN In volle vaart tegen boom gereden De 24-jarige monteur C. v. G. uit Overberg is vrijdagmiddag op de Sta tionsweg te Woudenberg met een auto in volle vaart tegen een boom gereden. In zeer ernstige toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis „De Lichten berg" te Amersfoort overgebracht. EN HET TEGEN JA EN NEE 3FWIJS BOMEN ZIJN NOG NIET VERKOCHT Alleen in Rhenen hanteerde de politie de gummiknuppel AMERONGEN ELST RENSWOUDE EDERVEEN RHENEN SCHERPENZEEL VEENENDAAL ZIJ GINGEN EEN ANDERE WEG Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Op initiatief van de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost-Utrecht" is gisteravond in hotel Stuyvenberg te Eist een openbare forum-avond gehouden, waar lang durig gediscussieerd is over het besluit van Provinciale Waterstaat, om binnen kort de bomenrij langs de Veenendaalsestraatweg van Eist naar Veenendaal te kappen. Aan het slot van de vergadering, die uitermate correct verliep, werd een eind-conclusie getrokken welke op het volgende neerkwam: 1. Bezien uit het oogpunt van natuurschoon eist de natuurbe scherming dat de bomen blyven staan. 2. De verkeersveiligheid hoeft niet wezcnlyk de doorslag te geven om de bomen te rooien. Wél zou het aannemelijk zyn om op de meest gevaarlyke punten in de weg (de beruchte bocht by Van Dam) enige bomen op te offeren. Deze slotconclusie, waarmee de overgrote meerderheid van de vergadering instemde, zal nu ter kennis gebracht worden van de instanties welke by de bomen-kwestie betrokken zyn. Men hoopt hiermede te kunnen voorkomen dat het plan om de bomen radicaal te doen vcrdwünen, niet ten uitvoer gelegd zal worden. Het forum, bestaande uit Dr. Waller uit Rhenen, de heer van Viegen, militair rij- instructeur uit Veenendaal, de groeps commandant van de Rijkspolitie Rhenen adjudant J. W. Zijlstra en veldbioloog A. P. de Kleuver uit Veenendaal, stond onder het zeer kundige voorzitterschap van Dr. J. G. Thoomes, eveneens uit Veenendaal. In feite was het forum niet geheel com pleet omdat twee personen van Rijksin stanties die wel uitgenodigd waren, niet op de vergadering waren verschenen en ook geen bericht van verhindering gezon den hadden. Dit nam overigens niet weg dat zowel de meningen van het forum als van de aanwezigen verdeeld waren. Allereerst de voorstanders van het be houd der bomen. Dr. Thoomes als eerste spreker, zei een groot voorstander te zijn van het handhaven van de prachtige bo menrij. „Het is een sieraad van het land schap" vo zei hijr Ook het forumlid van Viegen deelde de ze mening, maar dan meer bezien op ver keerstechnisch gebied. Naar zijn zeggen vormden de bomen een prachtige afbake ning. Zelf had hij deze weg ontelbare ke ren gereden en wanneer men zijn voer tuig op verantwoorde wijze bereed, vorm den de bomen geen enkel gevaar. Het wegdek noemde hij zonder meer gevaarlijk; de klinkers zijn veel te glad terwijl het wegdek te bol ligt. Volgens dit forumlid moet de oplossing gezocht wor den in het aanbrengen van een anti-slip- laag op het wegdek en desnoods een in voering van een maximum snelheid. Ook het horizontaal maken van het wegdek zou een zeer grote verbetering zijn. Veldbioloog A. P. de Kluever bracht, zoals te verwachten viel, het sterk ge fundeerde argument naar voren dat de bomen wel degelijk een functie hebben in het landschap. „Deze laan hoort in het landschap thuis", zo verklaarde hij heftig. „Als ze hem weghalen is dit een groot gemis. En als wij onze stem niet verhef fen dan is het vandaag deze laan, morgen die en overmorgen weer een ander die aan het snelverkeer worden opgeofferd". Hij sprak de hoop uit dat de instanties terdege zouden beseffen dat vooral zuid oost-Utrecht in de toekomst het recreatie gebied van de Randstad Holland wordt. Adjudant Zijlstra zette zijn standpunt uiteen aan de hand van enkele statisti sche gegevens. In 1959 waren er 3 en in 1960 7 ongevallen geweest op dit traject waarbij bomen betrokken waren. „Be grijp me goed", beklemtoonde de adju dant, „ik zeg: waarbij bomen betrokken van de heer Drost. „Het kan nu wel waar zijn dat voor de hardrijdende automobilist de bomen een gevaar zijn, maar laat ze dan wat kalmer aan doen. Van Veenendaal naar Eist is het ten slotte een kwestie van 5 minuten rijden en als ze er één minuut tijdwinst uit halen door hard te rijden, is het veel. Moeten de bomen dan voor die ene minuut vallen? Bovendien, waar blijft de beveiliging van de fietser, brom fietser en wandelaar, als de bomen weg zijn? De laatste keer slipte een vracht auto in de bocht bij Van Dam, maar Het forum dat gisteravond in hotel Stuyvenberg het pro en contra besprak van de plannen van Prov. Waterstaat, om de bomenry langs de Veenendaalse straatweg te kappen. V.l.n.r.: de heren A. P. de Kleuver. adj. J. W. Zylstra. voorzitter Dr. J. G. Thoomes, Van Viegen en Dr. W. Waller. op waarbij op het laatste nippertje nog redding gebracht kon worden en zijn inziens was er altijd nog reden om krachtig te protesteren tegen de plan nen van Provinciale Waterstaat. „Het zou een schande voor onze nakomelin gen zijn als we onze stem niet zouden verheffen tegen dit plan." Dr. Waller bracht vervolgens een ge heel andere stelling naar voren. „De bomen zijn op hun retour", vond hij, „ze moeten er toch uit tn als ze dan aan de buitenkant van het fietspad een nieuwe rij planten dan heeft ons nageslacht weer een nieuwe laan." Dhr. de Kleuver bestreed dit stand punt onmiddellijk. ,Er is geen sprake van dat de bomen op hun retour zijn. Ze zijn in 1902 geplant en economisch gezien hebben ze nu de meeste waarde, maar als onmisbaa" onderdeel van de„ natuur kunnen ze i.og jaren mee." De laatste sugges ie was om Provin ciale Waterstaat te verzoeken eerst het wegdek te verbeteren en dan de resul taten af te wachten Zou dit geen enke le verbetering brergen dan kon men nog altijd besluiten de bomen te rooien. Aangezien de grote meerderheid van het forum en van de vergadering bleek te zijn voor handhaving van de be staande toestand, werd besloten de eindconclusie, zoals die in de aanhef van dit artikel is genoemd, aan de be trokken instanties voor te leggen. BEROEP AANGENOMEN Ds. W. Heerma, chr. geref. predikant (Beatrixstraat) alhier heeft het op hem door de chr. geref. kerk van Nunspeet uitgebrachte beroep aangenomen. BARNEVELD: Vorige week heeft de Barneveldse gemeentepolitie, ingevolge een plaatselijke verordening, alle vuur werk bij de betreffende winkeliers inge nomen als voorzorgsmaatregel tegen te veel lawaai en eventuele ongelukken tij dens de jaarwisseling. Niettegenstaande deze maatregel, bleek de lieve jeugd nog over voldoende knalwerk te beschikken om het jaar luidruchtig uitgeleide te doen. SOEST. Bij een Soesterse familie is kort voor Kerstmis een ruzie ontstaan welke ontaardde in een kloppartij waaraan door diverse familieleden dapper werd meege daan. Aanvankelijk was alles nog pais en vree, totdat de aanstaande man van mej. G. thuis kwam en deze weigerde zijn loon af te geven aan zijn toekomstige echt genote. Of nu het binnenkort te sluiten huwelijk door zal gaan is, na de vele klap pen die er gevallen zijn, een grote vraag geworden MAARN: De spaarbank „Woudenbergen Omstreken" beleefde vorige week het feit dat de 10.000.000,aan spaargelden werd bereikt. Door bijschrijving op zijn spaarbankboekje, zorgde een inwoner van Maarn voor deze mijlpaal. ntPKfv.UK tf? rn. jcoo ve 6 't r s o al Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America DOOR GLADHEID GESLIPT De automobilist J. P. uit Overberg is vrijdagavond toen hy met zijn auto op de Bergweg in de richting Amerongen reed, door gladheid van de weg geslipt en tegen een boom gereden. De be stuurder liep geen letsel op. De auto die zwaar beschadigd was, moest weg gesleept worden. UITVOERING VAN „ACCORDEONETTE" De Overbergse accordeonvereniging „Ac- cordeonette" geeft op 7 januari a.s. in de „Ossenberg" haar eerste winteruitvoering van dit jaar. Medewerking verleent het Veenendaalse toneelgezelschap „N.A.O.", met het blijspel „Het zal je gebeuren". Als extra attractie staat er een grote verloting met prachtige prijzen op het programma. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de boterfabriek „De Vooruitgang". Door tot nog toe onbekende oorzaak reed de jeugdige bestuurder in volle vaart tegen een langs de weg staande boom. De auto werd finaal in elkaar gedrukt De bestuurder kon na veel moeite uit het wrak bevrijd worden en bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. KERSTACTIE VOOR ZIEKEN De afdeling Scherpenzeel van het Ne derlandse Roode Kruis heeft ook dit jaar weer haar traditionele kerstactie voor zieken gehouden. De middag voor kerst mis zijn de bloemstukjes en fruitbakjes uitgedeeld. In totaal werden 51 zieken bezocht. Deze actie werd allerwege we derom zeer op prijs gesteld. GESPAARD Gedurende de maand december werd bij de rijkspostspaarbank alhier ingelegd 30.619.21 cn terugbetaald 31.186,23. Over hetzelfde tijdvak werd bij de Nutsspaarbank ingelegd 31.338,39 en te rugbetaald 25.781,68, terwijl 27 nieuwe spaarbankboekjes werden uitgegeven. Het tegoed van de inleggers van de Nutsspaar bank te Scherpenzeel bedraagt thans r «07 on? 15 waren, maar dat wil geenszins zeggen dat de bomen de schuld waren". Aan de ene kant zei hij op grond van de praktijk er van overtuigd te zijn dat deze weg ge vaarlijker is mét als zónder bomen, maar aan de andere kant, als groot natuurlief hebber zijnde, was zijn stellige mening dat het verkeer zich aan moet passen aan de weg en niet omgekeerd. Conclusie: laat ons deze bomen behouden maar de beruchte bocht bij van Dam moet er uit. De contra's hadden uiteraard ook steek houdende argumenten. Dr. Waller als fo rumlid bewoog zich in zijn argumentering voornamelijk op het terrein van het land- schapschoon. „Die laan is helemaal geen natuur monument" was z(Jn betoog. „U moet eens gaan k(jken hoeveel slechte exemplaren er slaan. Nee, uit het oogpunt van landschapschoon zou het een enorme verbetering z(jn als de bomen verdwijnen. We krjjgen dan een mooie brede weg die ook het ver keer ten goede komt". Uit de vergadering kreeg dr. Waller steun van de heer Drost uit Eist die de zaak verkeerstechnisch bekeek. Hij stelde dat de weg te smal was en dat hij nodig verbreed moet worden. „Een feit is dat bij het huidige verkeer een bomenrij niet meer bij het snelverkeer past. Ik heb deze weg honderden keren gereden maar als ik per ongeluk moet remmen dan weet ik dat ik op zijn minst een deuk in mijn auto krijg. Men is wakker geschud door het laatste dodelijke ongeval maar er zijn in het verleden méér doden op deze weg ge vallen. Wanneer iemand zegt „ze rijden te hard" dan noem ik dit een teken van de moderne tijd waarin we allemaal haast hebben. De bomen zijn voor mij en. vele anderen een groot gevaar en ik ben dan ook van mening dat ze moeten verdwij nen", aldus het gedegen betoog van de heer Drost. Op dit moment waren er duidelijk twee stromingen en het pleit voor het vakmanschap van de voorzitter, dat iedereen die zijn mening wilde spuien, voldoende aan het woord kwam. Een andere stem uit de vergadering, de heer Holierook, jeugdherbergvader, wilde graag iets zeggen op het betoog als die boom er niet gestaan had, dan had het gevaarte misschien in de slaap kamer van die mensen gestaan of ergo, er zou een nietsvermoedende fietser ge raakt kunnen zijn." De voorzitter, Dr. Thoomes, was het hiermee volkomen eens. „Wanneer in de eerst plaats het wegdek ruwer gemaakt wordt en men een max. snelheid invoert, dan zullen er on getwijfeld weinig ongelukken meer gebeuren. Dhr. Holierook had overigens nog meer op zijn hart. „Er is nu al zoveel gepraat en geschreven," zo zei hij, „maar ik heb nog steeds niet het bewijs gehoord dat, als deze weg zijn bomen kwijt is, de verkeersveiligheid verhoogd is. Er is alleen gezegd dat de weg ge vaarlijk is voor de snelrijders en dan vindt ik dat dergelijke automobilisten zich aan moeten passen aan de plaatse lijke omstandigheden." Hij vroeg ook nog of het gerucht waarheid bevatte dat de bomen reeds verkocht zouden zijn. „Als dat waar is dan heb ik het idee dat we op een be grafenis zitten". Gelukkig voor hem kon het forumlid A. P. de Kleuver een zekere geruststel ling geven. Deze noemde drie gevallen Naar aanleiding van een opmer king als zouden de bomen langs de Veenendaalsestraatweg reeds verkocht zijn, welke tijdens het openbare forum werd gedaan, hebben w(j hedenmorgen van de Inspecteur der Rijksdomynen te Utrecht de mededeling ontvan gen, dat zulks nog niet het geval is. Tijdens een receptie ten huize van één der directieleden van de N.V. Handelsmaatschappij H. van Ree en Zn., heeft burgemeester W. Martens de werknemer G. Drost de ere-medaille in brons op de borst gespeld, vanwege het feit dat hij dinsdag 2 januari 40 jaar in dienst van dit bedrijf was. De waardering voor de persoon G. Drost kwam onomwonden naar voren uit de verschillende toespraken die op deze receptie werden gehouden. Op 18-jarige leeftijd kwam de heer Drost bij de Handelsmij en hij heeft zich ge durende de 40 jaar die hij er werkzaam mocht zijn, doen kennen als een trouw, plichtsmatig en eerlijk persoon, zo zei de president-directeur, de heer D. van Ree. De heer G. J. van Barneveld sprak namens het personeel en noemde de OUDSTE INWONER 93 JAAR GEWORDEN De oudste inwoner van Renswoude, de heer H. Pater, heeft vorige week zijn 93ste verjaardag gevierd. De heer Pater mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. NIEUWE UNIFORMEN VOOR „ONS GENOEGEN" Het zeer actieve bestuur van de Rens- woudse muziekvereniging „Ons Genoe gen" heeft onlangs nieuwe uniformen aangekocht voor de muzikanten. Voor de ze vereniging, die reeds tien jaar bestaat en kwalitatief op een steeds hoger plan is gekomen, betekent dit een grote vooruit gang. In februari a.s. hoopt „Ons Genoegen" een tweede winteruitvoering te geven, waar de nieuwe uniformen zeer zeker aan de bevolking getoond zullen worden. Om de vele kosten te dekken heeft „Ons Ge noegen" al enkele jaren de financiële steun van de bevolking door middel van een papieractie. heer Drost een praktijk Gristen, die door werk en daden altijd toonde een Christen te zijn. Voordat burgemeester W. Martens hem de medaille opspelde sprak hij woorden van dank en waardering. Uit handen van de directie mocht de jubila ris nog een geschenk onder couvert ont vangen. Ook het personeel bleef niet achter en toonde eveneens waardering voor de persoon Drost door de overhan diging van een enveloppe met inhoud. De jaarwisseling is in onze omgeving op vry rustige wyze verlopen. Niet tegenstaande de enorme hoeveelheden vuurwerk die al lang vóór die tyd aan vooral jeugdige personen zijn verkocht, hebben zich voor zover bekend nergens persoonlyke ongevallen voorgedaan. Op de meeste plaatsen waren alle gelegenheden gesloten, zodat de politie ook nergens behoefde in te grypen. De oudjaarsviering in Amerongen is, zoals de politie meedeelde „naar wens" verlopen. Traditiegetrouw klonken er tegen het middernachtelijk uur hier en daar in het dorp flinke knallen, maar alles bleef binnen de grenzen van het toelaatbare. De cellen bleven onbevolkt, wellicht mede doordat de meeste cafés gesloten waren. Op de straten was het na twaalven vrij druk met mensen die elkaar een gelukkig nieuwjaar toe wensten. Ook in Eist hebben zich geen buiten sporigheden voorgedaan. De meeste jongelui hadden hun vertier elders ge zocht en alleen een zeer klein aantal verzorgde in de avond en nacht het vuurwerk met behulp van karbidbuscen en voetzoekers. Een deel van de cafés was reeds vóór sluitingstijd dicht. Er zijn geen klachten binnengekomen van toegebracht letsel of schade door vuur werk. Wél zijn oudjaarsavond langs de weg een paar dames-glacé-handschoe nen gevonden. Deze zijn terug te be komen bij de poltiepost in Eist. In Renswoude was van de jaarwisse ling vrijwel niets te merken. Alles ver liep zo rustig als in vele jaren het geval niet is geweest. De stilte werd betrek kelijk weinig door vuurwerk verstoord. Na twaalf uur waren er wel talrijke mensen op de been om bij familie en vrienden nieuwjaarswensen te gaan overbrengen. Zoals gebruikelijk was ook in Eder veen alles buitengewoon rustig. De cafés waren vanaf 7 uur 's avonds ge sloten en er is vrijwel geen gebruik ge maakt van vuurwerk. Een vAtzonde^ing ojj dp-><> cilgpmpno regel vormde Rhenen, waar de politie bijzonder op haar hoede is geweest en in de binnenstad zelfs gebruik moest maken van de gummiknuppel. Een groot aantal jongelui, waarvan de meesten uit de Betuwe en Veenen daal, gingen in de Molenstraat en Muntstraat flink met vuurwerk tekeer. Toen men ook nog een kerkdienst trachtte te verstoren, greep de politie in en ontruimde met de gummiknuppel de Muntstraat. Bij dit gevecht waren ook een aantal meisjes betrokken. Er werden door de politie geen arrestaties verricht. Een jongeman uit de Betuwe kwam met een verbrande jas uit de strijd. In één van zijn jaszakken be vond zich een vuurwerk-voorraad, die op tot nu toe onverklaarbare wijze is ontploft. De oudjaarsavond is verder tamelijk rustig verlopen. Zowel voor de koraalmuziek van „Ons Genoegen" op de Panoramamolen als voor het caril lonconcert door Leo van Stempvoort op de Cuneratoren, bestond behoorlijk wat belangstelling. Het jaar werd uitgeluid met tien minuten klokgebeier vanaf de Cuneratoren. Scherpenzeel heeft last gehad van ru moerige en baldadige jongelui die het speciaal gemunt hadden op de grote kerstboom die op het plein in het cen trum van 'het dorp stond. Nadat eerst getracht was de boom in brand te ste ken - hetgeen zelfs met papier en ben zine niet lukte - werd de boom uit de grond gesjord en dwars over de Dorps straat gelegd. De politie heeft van enke le bromfiets-nozems het voertuig in be slag genomen. Op oudjaarsdag is in Veenendaal een brutale diefstal ontdekt van een veer tigtal kostbare kanaries bij de heer H. aan de Parallelweg. De vogeltjes, die een gezamenlijke waarde vertegenwoor digen van circa 800,en waarmee de heer H. in binnen- en buitenland di verse prijzen, gewonnen had, zijn waarschijnlijk in de vroege morgenuren uit de in de tuin staande volière ont vreemd. Van de dader(s) ontbreekt tot nog toe elk spoor. Voor de rest is de jaarwisseling op kalme wijze verlopen. Alle gelegenhe den waren om 8 uur 's avonds gesloten zoals dit de laatste jaren in Veenendaal gebruikelijk is. Bij de politie kwamen ook geen klachten binnen over vuur werk, alhoewel er rond twaalf uur heel wat de lucht is ingegaan. Na één uur 's nachts waren de straten weer zo goed als verlaten. De Kerstman in een New Yorks waren huis, die tot taak had alle kinderen te omarmen, kwam tot de ontdekking dat zijn portefeuille was gestolen bij een van deze omhelzingen. De beroemde Italiaanse zangeres Mari Callas vraagt voor één avond optreden een minimale gage van 40.000, De penningméester van de Franse wie- Ierunie heelt voor 1961 een bedrag van 3.000,uitgetrokken voor medailles. Gedurende het KerstwreKemde zijn in Amerika 466 mensen Dij verkeersonge vallen om het leven gekomen. Het grootste hotel van Europa met 3400 kamers en ruimte voor bijna 6000 gasten, is in Moskou in aanbouw. In West-Duitsland staan op het ogen blik meer dan 11.000 kastelen leeg, waarvan men zonder meer eigenaar kan worden als men de restauratie kosten betaalt. Een Parijse boekhandelaar biedt aan elke buitenlandse schrijver die Parijs bezoekt een week gratis logies aan. Over de gehele wereld waren er eind 1959 rond 133.600.000 telefoontoestellen in gebruik. In een Engelse legerorder van 1899 staat: Elke soldaat moet in zijn ransel, behalve de maarschalkstaf, ook zijn tes tament meedragen. Op een zaterdagmiddag in september reed Van Z., fabrieksemployé te Den Bosch op de Kerkewijk te Veenendaal met zijn scooter een door knipperbollen beveiligde voetgangersoversteekplaats op. Een meisje, dat wilde oversteken werd gegrepen en vrij ernstig gewond. Vrijdag voor het Wageningse kantonge recht verklaarde Van Z., dat hij door de drukte het zebrapad niet gezien had en ook vielen de oranje knipperbollen door het zonlicht vrijwel niet op. Dat er een file auto's stond te wachten tot de weg weer vrij was, was hem eveneens ontgaan. 't Is zaterdagsmiddags op de Kerke wijk zeer druk, zei verdachte. Iedereen rijdt er maar zo'n beetje raak. Dat dacht ik ook, toen ik uw proces verbaal las, repliceerde de officier. Laatst genoemde vond daarbij, dat het verhaal van verdachte niet opging, want aan de politie had hij verklaard, dat hij alle weekeinden in Veenendaal doorbracht. Hij was -dus ter plaatse bekend en hij wist dat er knipperbollen waren. Bovendien had de rij wachtende auto's hem moeten attenderen. De officier wenste de erger lijke manier van rijden van verdachte be straft te zien met 50,boete en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden. Rechter v. d. Brand handhaafde de boe te, doch de ontzegging maakte hij voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. K., verver te Veenendaal, had op de hoek van de Veenendaalseweg en Acacia laan te Rhenen met zijn bromfiets de bocht links genomen met het gevolg, dat hij in botsing kwam met een door mej. De L. uit Rhenen bestuurde scooter. Het bleef bij wat lichte materiële schade. Het ongeval was min of meer ontstaan, doordat chauffeur v. d. M. uit Utrecht zijn trekker met oplegger vrijwel op de kruising geparkeerd had, waardoor hij eveneens in overtreding was. K. beweerde vrijdag voor het Wage ningse kantongerecht, dat hij wel vol doende rechts gehouden had, doch enke le getuigen verklaarden, dat dat niet het geval geweest was. De officier eiste tegen K., die geen w.a.-verzekering bleek te bezitten 30, of 6 dagen met een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, met daarbij als bij zondere voorwaarde, dat K. zich binnen een maand zou laten verzekeren. Tegen chauffeur v. d. M., die niet was verschenen, werd bij verstek 15,of 3 dagen geëist. Rechter v. d. Brand von niste conform. Twee collega's, namelijk de vertegen woordiger K. uit Gouda en de vertegen woordiger Van L. uit Putten, verschenen vrijdag samen, doch lang niet eensgezind ■voor het Wageningse kantongerecht. K. was met zijn personenauto van de rijksstraatweg te Rhenen de autoweg op gedraaid op het moment, dat Van L. hem - eveneens in een personenauto - wilde passeren. Een botsing was het gevolg. K. had niet af mogen slaan, omdat door gaand verkeer voorrang heeft en Van L. was in overtreding omdat hij op een krui sing op het linker weggedeelte was ge komen, hetgeen verboden is. Beide verdachten maakten elkaar over en weer verwijten. K. beweerde, dat hij goed voorgesorteerd had en duidelijk richting aangegeven had, hetgeen Van L. ten stelligste ontkende. Er was voorge sorteerd noch richting aangegeven. Het zijn allemaal verhalen, die er niet toe doen, vond de officier. Het gaat om de feiten en vaststaat, dat K. afge slagen is en de vrije doorgang heeft ver sperd en dat Van L. bij het passeren op de linkerweghelft is gekomen. Die hande lingen zijn strafbaar gesteld omdat Juist bij wegkruisingen zoveel ongevallen ge beuren. De officier vond beiden in gelijke mate schuldig en tegen ieder vroeg hij 50, of 10 dagen. Vonnis conform. EEN TOOST OP DE FAMILIE DOOR SNEE. Radio Luxemburg zal 22 jan. 1961 beginnen met de uitzendingen over de familie Doorsnee. Maandagochtend hebben de medewerkenden aan dit programma in de Poort van Cleve in Amsterdam een toost uitgebracht. V.l.n.r. staand: Wim lbo, Cor Lemaire, Hetty Blok, Jo Vischer Jr., Mieke Ver- straete en Kees Brusse. Zittend: Annie M. G. Schmidt en Sophie Stein. OVERBERG KERSTFEEST IN DE HERV. KERK In de Ned. Herv. Kerk te Overberg is tweede kerstdag 's avonds het traditionele kerstfeest voor zondagschoolkinderen en verdere belangstellenden gevierd. In de kerk, die overvol was, stond een grote verlichte kerstboom opgesteld. Nadat ds. v. Viegen het openingswoord had gesproken, vertelden de heren van Laar en Haaksman een kerstverhaal dat door de kinderen onder grote stilte werd aangehoord. Aan negen kinderen die dit jaar de zondagschool gaan verlaten werd een psalmboekje uitgereikt. Aan het slot kreeg ieder kind een traktatie met een boek. Drie Koningen kwamen uit 't Oosten gereden, van ver, heel ver. Zij zochten het Kind, dat uit 't Godsrijk op aard was gekomen; een ster zou hun er de weg wel wijzen. Zij waren op reis gegaan en kwamen na vele dagen bij 't hof van Herodes aan. Zij dachten het kind te vinden in 't groot Jeruzalem; Maar verder leidde hen weer de sterre, tot 't dal bij Bethlehem, en in een need'rigc stalle daar vonden de wijzen Hem. Daar zagen de Koon'gen hun Koning, en op de kribbe van hout daar legden zij stil hun geschenken van wierook en myrrhe en goud. Aanbiddend knielden zij neder, voor 't kind van het Godd'lijk geslacht. Zij zagen God zelf, in zijn ogen en voelden zijn Godd'lijke macht. Zij keerden terug naar hun hoven, Tesaam, langs een ander pad, Hoewel hen Herodes verwachtte. Gelijk hij bevolen had Maar hij, die de Christus ontmoet heeft, die is niet de zelfde meer, Zijn voeten gaan andere wegen, want hier neemt zijn leven een keer. Hij wil met het oude breken, een andere richting inslaan, Hij wil zich geheel vernieuwen en nieuwe paden gaan. A. H. Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 ZIEKENFONDSLEVERANCIER Veenendaal

De Vallei | 1961 | | pagina 1