+30 geldzegels 500 gr. biscuits 59 ct. 1 pot honing ÉSSl I - H w g °o °z 100 gram VéGé-cacao lO°/c o EXTRA deze week mm 57 ct. of 53 Ct. 22 geldzegels 60 Ct. 24 geldzegels 60 Ct. 24 geldzegels Gemeenten zien met spanning woning toewijzing 1961 tegemoet Enorme belangstelling bij afscheid van de heer Jarings ie oed 1 kijkt, kiest VéGé! 1 pak of zak VéGé havermout 2 dozen VéGé schoencrème 2 rollen VéGé beschuit 200 gr. advokaatstammetjes 250 gram gouddukaten i DE BEGROTING VAN RHENEN VOOR DE GEHELE PROVINCIE: 3400! Premiebouw Officiële bekendmaking Gevonden en verloren Ook in 1961 een „Miss Bril" AMERONGEN Een natte en zware jacht achter de meute OVERBERG Rij van sprekers en stroom van geschenken „Vrij burger" SARCO GLOBiNL Donderdagavond V.C. Veenendaal-Sint Paul VAN HART TOT HART Wie vandaag volkomen gezond is, kan morgen hulpbehoevend zijn KORTING /O O KORTING KORTING (iets aparts!) 69 ct. 14 geldzegels 65 d 13 selfegel, ■,0-m De diverse gemeenten in de provincie Utrecht en met name Veenendaal, zien met spanning de woningtoewijzing voor 1961 tegemoet. Het con tingent woningen voor de provincie is inmiddels bekend: het zijn er in totaal 3400, waarvan 1610 woningwetwoningen en 1790 premie woningen. In een waarschijnlijk volgende week te houden vergadering van Ge deputeerde Staten zal dit aantal verhoudingsgewijs verdeeld worden over de achtenvijftig in bedoelde provincie gelegen gemeenten. Ook voor Veenendaal staat er in ditningen gereed te hebben, verband zeer veel op het spel. Het ge- j Voorts bestaan er voor de Schrijvers- meentebestuur dat al talrijke pogingen wijk nog 56 flatwoningen op het pro- in het werk heeft gesteld en uiteraard gramma. Juist vorige week is toestem - nog stelt om de toewijzingen verhoogd ming afgekomen voor de bouw hiervan, te krijgen, ziet zich gesteld voor een steeds groter wordend aantal woning zoekenden. De woningbouwsituatie ter plaatse is momenteel alsvolgt: 6 woningen aan de Ambachtsstraat en behorend bij de brandweerkazerne zijn bijna gereed. 40 woningen welke in de Schrijvers- wijk zullen worden gebouwd zijn enke- zodat de aanbesteding niet te lang meer op zich zal laten wachten. Zoals bekend heeft een groot aanne mersbedrijf uit Bussum omstreeks sep tember van vorig jaar een flink opgezet plan tot premiebouw gelanceerd. Deze welkome aanvulling (192 flatwoningen) le weken geleden gegund aan de fa. Eist. Hoewel de betreffende aannemer rigeng nogJPniet gerealiseerd. direct in staat zou zijn om met de bouw te beginnen, is dit nog niet mogelijk omdat de werkzaamheden aan de aan- voerweg vanaf de Valleistraat nog niet beëindigd zijn. Men vermoedt dat dit nog 4 a 5 weken in beslag zal nemen, waarna de bouw van de 40 woningen direct zal beginnen. In oktober no vember van dit jaar hoopt men de wo- GEMEENTE VEENENDAAL AARDAPPELMOEHEID De burgemeester der gemeente Veenen daal maakt bekend dat aan het politie bureau voor een ieder ter inzage ligt de beschikking van de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no. L/PA 670 zoals deze gewijzigd is bij de beschikking van 24 no vember 1956, no. L/PA 3001, alsmede de bij eerstgenoemde beschikking behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaar ten en lijsten, zoals deze op 1 oktober 1960 opnieuw zijn vastgesteld en waarop zijn aangegeven de thans krachtens artikel 3 tweede lid, van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid aangewezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver boden de teelt van: 1 aardappelen en tomaten 2 bloembollen en knollen, boomkweke- rijprodukten, koolraapplanten, kool- planten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen wor den gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te wor den uitgeplant. Veenendaal, 13 december 1960. De Burgemeester voornoemd, A. BAKKER VEENENDAAL Gevonden voorwerpen tussen 23 en 29 december 1960: Trainingspak; blauwe kinderwantjes; rode wollen handschoenen; gouden ring; linnen maandkalender; linnen (soort deken); rijksdaalder; paar grijze herenglacè's; pa- rapluie; blauwe overall; molton, deken; schrift; sleutel; beige ceintuur; plastic tas met schort. Verloren voorwarpen in dezelfde periode^ Zwarte hond bri to's en formulieren; zwarte port. inh. ong. 3 gld; wit fietspompje; paar bruine heren glacè's; grijze heren glacé; gladde gouden ring; zwarte port. inh. ong. 7 gld. Ook in 1961 wordt weer een „Miss Bril" gekozen. Via provinciale voorron den in februari zal in maart of april de jonge vrouw worden aangewezen, die naar de mening van een jury, het best bewijzen kan, dat bescherming van het gezichtsvermogen de uiterlijke charme niet behoeft te schaden. De Stichting „Oog en Bril", het insti tuut dat de Miss Bril verkiezing telken- jare organiseert, is er om de mensen steeds meer te wijzen op de rijkdom van een goed gezichtsvermogen, op de noodzaak van geregeld oogonderzoek. Want velen in ons land, zo wijzen de onderzoekingen uit, lopen onnodig ge vaar in het verkeer b.v. vooral achter het stuur, of bederven het fijne instru ment dat het oog is - doordat een vals gevoel van ijdelheid hen afhoudt van het dragen van een bril. Het begrijpelijk verlangen naar schoon heid mag niemand - wanneer dat me disch noodzakelijk is - van het bril- gebruik afhouden. Daarom wil de Stichting „Oog en Bril" door middel van de jaarlijkse „Miss Bril"-verkiezing aantonen dat een goede bril niet ontsiert, maar in tegendeel de persoonlijkheid kan on derstrepen. Zij die willen deelnemen aan de ver kiezing, moeten zich daarvoor nu reeds bij een opticien opgeven. Het wachten is nog steeds op de pre mieverlening van hogerhand, dat schijn baar op de lange baan geschoven is. De betrokken firma heeft wel toestemming gekregen om in april van dit jaar te beginnen met de bouw van 15 flatwo ningen. De firma acht dit aantal echter te klein om een rendabele bouw te ver wezenlijken (het gehele complex is ge pland op constante flatbouw) en is voorshands niet bereid met een derge lijk klein aantal te beginnen. Inmiddels bedraagt het aantal wo ningzoekenden alleen in Veenendaal 1600. Dit aantal stijgt iedere week, ter wijl er anderzijds geen enkele woning bijkomt. Men hoopt dan ook dat de toe wijzing voor dit jaar belangrijk hoger zal zijn dan die van vorig jaar. POSTCOMMANDANT J. DINGEMANSE GAAT AMERONGEN VERLATEN De postcommandant der Rijkspolitie te Amerongen de heer J. Dingemanse is met ingang van 1 januari j.l. benoemd tot plaatsvervangend rayon- en groepscom mandant. De heer Dingemanse die vier jaar in Amerongen in functie was wordt opgevolgd door de opperwachtmeester J. Pakvis, die reeds een aantal jaren in Ame rongen werkzaam is. Zaterdagmiddag j.l. Is er in de omge ving van Amerongen weer een jacht ach ter de meute gehouden, waaraan deelge nomen werd door een tiental leden van de Kon. Ned. Jachtvereniging. Veertien dagen geleden moest deze slipjacht uitge steld worden vanwege de slechte gesteld heid van de uiterwaarden. Zaterdagmiddag was het beslist niet be ter. Toen men van start ging regende het bovendien nog, het geheel zag er nogal mistroostig uit. De jacht bestond uit een drietal runs, twee in de bossen en één in de uiterwaarden rond het kasteel. De laat ste werd gadegeslagen door vele kijklus tige Amerongers, die vanaf de kaden een prachtig gezicht hadden op de zich in de weilanden bewegende ruiters te paard. De jacht werd aangevoerd door de jager- meester de heer Modderman en een aan tal jachthonden. Er werd nog wel eens een buiteling gemaakt. Moe en besmeurd met modder, maar met een voldaan ge voel werd in de Laan de jacht ontbonden. MOOI GEBAAR VAN „DIENT ELKANDER" Verschillende alleen wonenden en be jaarden in Overberg zijn met de Kerst dagen verrast met een mooi fruitmandje. Dit idee dat overal volledige waardering heeft gevonden, was van de plaatselijke meisjesvereniging „Dient Elkander". Dat de directeur van gemeentewerken, de heer Tj. Jarings, gedurende zyn ambts periode in Veenendaal een geliefd en gewaardeerd persoon is geweest, is tydens de door het gemeentebestuur aangeboden afscheidsreceptie welke woensdagmiddag in de bovenzaal van hotel De Korenbeurs werd gehouden, overduidelijk gebleken. De belangstelling voor deze receptie was zo groot dat velen met een staanplaats genoe gen moesten nemen en de heer Jarings op eigen bekende humoristische wijze on telbare handen heeft geschud. Het grootste deel der aanwezigen bestond uiteraard uit gemeentepersoneel - o.w. het voltallig college van b. en w., gemeentesecretaris D. Blankespoor en tal van andere hoofden van diensten en directeuren - maar ook talrijke vertegenwoordigers van andere instanties en verenigingen gaven acte de' precense op de receptie. EEN EXPERIMENTELE HOVERCRAFT Een nieuw experimenteel zweeftuig (hovercraft), de voorloper van een familie van „werkpaarden" die zware transportwerkzaamheden in de wilder nissen van de wereld kunnen verrich ten, heeft zich dezer dagen voor de eerste keer in de lucht verheven. Het toestel, de GERM (Ground Effect Re search Machine) genaamd, is door Fol- land Aircraft, een zustermaatschappij van Hawker Siddeley, gebouwd. Op het ogenblik werken vijf firma's in het V.K. aan de bouw van deze machines, die zich op een kussen van lucht over land en water voortbewegen. De nieuwe „truck" zal bijna even gemakkelijk te besturen zijn als een gewone truck en zal zich over ongebaande wegen, ruw terrein e.d. kunnen voortbewegen. De zweeftruck kan snelheden van maxi maal 30 mijl (45 km) per uur bereiken en kan genoeg brandstof meevoeren voor een hele werkdag. Burgemeester A. Bakker sprak als eer ste het echtpaar Jarings toe. Hij noemde het voor de scheidende directeur een be langrijke dag, „want vandaag sluit de heer Jarings zijn ambtelijk leven af en dan is hij, zoals dat genoemd wordt, „vrij burger", zo zei de burgemeester. Na eerst in het kort de loopbaan van de directeur gemeentewerken geschetst te hebben, benadrukte de spreker het feit dat de heer Jarings sedert het begin van zijn werkzaamheden in Veenendaal met portefeuille met fo- de plaats is meegegroeid en hij zijn taak altijd goed verstaan heeft. „U hebt uw functie altijd met grote ijver vervuld en wij, als gemeentebestuur hebben dan ook deze gelegenheid aangegrepen om u te bedanken. Zeker, we hebben in de loop der jaren wel eens een kleinigheid gehad maar dat is een gezonde manier van za ken doen". Om deze dank tot uiting te bren gen kreeg de met pensioen gaande directeur uit handen van burgemees ter Bakker een fraai geschenk, terwijl mevrouw Jarings verrast werd met een prachtig boeket bloemen. LANGE RIJ Hierna volgde nog een lange rij van sprekers. De wethouder van Openbare Werken, de heer Ant. de Ruiter dankte voor de voortreffelijke samenwerking die er altijd tussen hem en de heer Jarings had bestaan. „Natuurlijk was het niet al tijd pais en vree, maar u had altijd het belang van Veenendaal op het oog", ver klaarde wethouder de Ruiter. Ook de Technisch Hoofdambtenaar van Gemeentewerken, de heer Stuyvenberg sprak in soortgelijke bewoordingen, even later gevolgd door het plaatselijk hoofd van de B.B., de heer Wilmink. Laatstge noemde merkte o.m. op: „Wij hebben zeer veel waardevolle tips aan u te danken. U stond ons altijd met raad en daad terzij de". Alvorens men in de gelegenheid werd gesteld persoonlijk afscheid te nemen van de heer en mevrouw Jarings werd o.a. nog het woord gevoerd door enkele bestuurs leden van bonden, architect de Geit en de heer Welle van de Rotterdamsche Bank. AFSCHEIDSWOORD Het dankwoord van de heer Jarings, dat vooral door hen die hem van nabij hebben leren kennen met een zekere spanning werd tegemoet gezien, was zon der enkele franje en recht op de man af gericht. „Het is voor mij een zware dag", gaf hij te kennen, „en wanneer ik nu ieder een dank zeg voor de vele goede woor den, wensen en geschenken, dan doe ik dit niet beleefdheidshalve, maar enkel en alleen omdat ik dit écht meen". Zoals te verwachten viel, was ook nu weer zijn speech doorkruid met humor, maar zijn slotwoord dat de ene keer sterk persoonlijk en de andere keer weer meer algemeen was, weerspiegelde ten volle de SLAPTE NA OPE RATIE? Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum Bevat naast haemoglobine, alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het blned noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en in vloeibare vorm. DUTIH N.V. - OEGSTGEEST Donderdagavond zal VC Veenendaal in de zaal van het Chr. Lyceum trachten het Dortse St. Paul evengoed partij te geven als het vorige week het Haagse Ce lebes deed. Vorig jaar was St. Paul een van de weinige ploegen, welke in beide wedstrijden de volle winst opeisten. Wellicht slagen de VCV-sters er dit jaar in geinspireerd door de overwinning op Celebes ook de Dortse meisjes te klop pen. De tweekamp, welke de vier VC Vee- nendaal-teams speelden tegen vier teams van het Doornse Unitas bracht een VCV- zege. Er moet echter direct aan worden toegevoegd, dat deze zege geheel te dan ken was aan de twee reserve-teams: het met drie invalsters uitkomende hoofdklas se-damesteam verloor met 2-1 terwijl het eerste herenteam niet verder kwam dan een 2-2 gelijkspel. De reserve-heren had den weinig moeite met Unitas II: 3-0, ter wijl de reserve-meisjes meer tegenstand ondervonden, docht uiteindelijk toch de volle winst konden binnenhalen: 2-1. Eindstand: VC Veenendaal '5 pnt. Sets: 8-5. Unitas 2 pnt. Sets 5-8. grote dankbaarheid voor de enorme be langstelling welke deze man, die 37 jaar lang zijn krachten aan de gemeente Vee nendaal gaf, ten deel viel. Tot slot van deze receptie namen alle aanwezigen per soonlijk van het echtpaar Jarings afscheid. (Ingezonden) Tienduizenden mensen ontvangen jaar lijks bloedtransfusie! Levens, die bedreigd worden door ongeval of ziekte worden in vele gevallen gered. Deze bloedtransfusies worden voorafgegaan door een weten schappelijk onderzoek. Een wetenschappe lijk onderzoek kost veel geld. Maar wij hebben een waarborg, dat door middel van dit onderzoek het beste gegeven wordt hetgeen mogelijk is. Het Centraal Labo ratorium van de Bloedtransfusiedienst or ganiseert een grote nationale loterij in het tijdvak van 7 januari tot en met 15 febru ari, van welke opbrengst de Lijders aan Oogtuberculose (Stichting Beerschoten) ook een deel zullen ontvangen. HET GAAT OM EIGEN ZAAK Steun aan deze financiële aktie heeft te betekenen steun aan eigen zaak. Het jaar 1961 is zojuist begonnen. Wie kan zeggen of wijzelf het niet zijn of èèn van onze dierbaren, die door middel van nodige bloedtransfusie(s) dit jaar in leven blij ven? CONTROLEERBARE STEUN De gift (loten kosten 1,en zijn in 5 verschillende kleuren verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan raambiljetten of giro 510.000 ten name VAN HART TOT HART Rotterdam) is controleerbaar, want voor elke gulden ontvangt men een aan- deelbewijs". 5005 van die aandelbewijzen zullen dato 15 februari door notaris M. J. Meijer als prijsbepalend worden aangewe zen. Het prijzenbedrag bedraagt 235.000,- De loterij betreft dus een controleerbare collecte. Controleerbaar ook voor wat be treft aanvraag, inzameling en besteding. Laat uw HART spreken na het lezen van deze opwekking en wees barmHARTig en grootHARTig in de VAN HART TOT HART-aktie! (Vervolg) De heer II. J. van Dongen (VVD) sprak als volgt zijn algemene beschouwing uit: Er is vanavond al zeer veel door de diverse afgevaardigden naarworen ge bracht in verband met het nu aan de orde zijnde punt „begroting 1961", dat qua werkstuk weer een krachttoer moet zijn geweest voor alle daarbij betrok ken ambtenaren, waaruit een goede teamgeest spreekt en waarvoor ik niets dan lof heb! Over de begroting kan ik kort zijn, daar niet alleen de gemeente Rhenen, maar evenzoveel andere gemeenten in ons land op zéér veel beleidspunten, zo niet aan handen en voeten gebonden, dan toch wel in elk geval van zoveel financiële en andere factoren afhanke lijk zijn, dat vele zaken, die we zouden willen aanpakken tot grotere bloei van onze mooie gemeente, zullen moeten wachten todat eens een definitieve wet op de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten bij onze regering van stapel loopt. Het stemt mij tot grote voldoening, dat ook voor 1961 weer een zeer voorzichtig financieel beheer is gepland. Ik wens me dan ook te beperken tot een kort woord, dat meer betrekking heeft op het directe beleid van het Col lege van Burgemeester en Wethouders tot de gemeenschap van Rhenen; een beleid waarmee géén financiële offers zijn gemoeid, maar wél het kweken van beter wederzijds begrip en het opwek- VERBETERING FACILITEITEN VOOR WATERSPORTLIEFHEBBERS OP DE RIJN Begin 1961 zal in de haven van Wa- geningen een depot voor scheepsbeno- digdheden en smeermiddelen c.a. wor den geopend. Dit depot zal zich niet alleen op de dienstverlening aan Rijn schippers richten, maar ook aan jach ten en andere pleziervaartuigen alle mogelijke service verlenen. NIEUWE MEDEWERKERS V.P.R.O.- TELEVISIE IN 1961 De V.P.R.O. heeft de heer Wim lbo bereid gevonden, de produktie op zich te nemen van een aantal televisie-ont spanningsprogramma's in 1961. De data zullen nog nader worden vastgesteld. De heer Kees Brusse zal in 1961 een aantal afleveringen van het televisie programma „De oude draaidoos" gaan regisseren. De presentatie van deze programma's blijft in handen van de heer Simon van Collem. MOREEL-OPVIJZELAAR IN ZIEKENHUIS In een ziekenhuis in Portsmouth aan de Engelse zuidkust is een „moreel-op- vijzelaar" geïnstalleerd. Het is een luxueus ingerichte schoonheidssalon waar de vrouwelijke patiënten een schoonheidsbehandeling kunnen onder gaan en het ziekenhuis een tijdje kun nen vergeten. De salon is bijzonder in trek. Er is ook een kapper aan ver bonden. EEN SNATERENDE WACHT Negentien ganzen houden wacht bij 90 miljoen liter Schotse whisky. En evenals hun voorvaderen, die een aanval op Rome aankondigden, zullen zij een felle kreet laten horen, wanneer ongewenste bezoe kers al te dicht bij de vaten komen. Een mannelijke gans „Mister Ballantine" genaamd is hun leider. Zij bewaken de enorme distilleerderijen en verspreid lig gende opslagplaatsen van George Ballan tine Ltd. te Dumbarton in Schotland. Onvermoeid marcheren deze ganzen een Chinees soort heen en weer tussen de pakhuizen. j tot het karakter van het ambt van da gelijks bestuurder der gemeente. Ik mag toch wel aannemen dat het als een belang van de eerste orde moet worden beschouwd, dat een gemeente over een gezonde en krachtige midden stand beschikt. En mocht er iets aan haperen, dan mag toch worden ver wacht dat in eerste instantie de plaat selijke gezagsdragers, zonder hun ge duld te verliezen, partijen weer tot el kaar brengen. Ook het vereniginsleven dient méér dan tot nu toe tegemoet te worden ge treden, al is het dan tenslotte maar met een vriendelijk of bemoedigend woord en als ruggesteun. Over het algemeen wil het vereni gingsleven wel, ik denk in dit verband aan de IJsclub, waarvan het bestuur iets wil bereiken, maar geen voet aan de grond kreeg. Is er al eens rustig met dit bestuur van gedachten gewis seld om in samenwerking tot een voor Rhenen vaste veilige ijsbaan te komen, te verwezenlijken door deze vereniging met de morele steun van het gemeente bestuur. Is er, mijnheer de voorzitter, niets beters te bedenken dan om de toneel vereniging „Thalia," die toch zulk prachtig cultureel werk levert onder zo'n prominente leiding, voort te hel pen met enkele tientjes subsidie per jaar? Ik zou zo nog door kunnen gaan, maar ik geloof en ik vertrouw, dat U de ten dens van mijn betoog, dat dus finan cieel practisch geen offers behoeft te vergen, maar alleen een grote dosis goodwill, zult hebben begrepen. Het gemeentebestuur en het zaken- en verenigingsleven moet men niet te genover elkaar, maar naast elkaar vin den. Gemeentebestuur en burgerij moe ten als het er op aan komt, een éénheid zijn. Ik hoop, mijnheer de voorzitter, dat ik daarvoor bij U begrip mag vin den." De voorzitter wenste in zijn antwoord aan de zeven sprekers twee kernproble men op de voorgrond te stellen, namelijk de financiële verhouding en de ongerust heid over de woningbouw bij verschillen de afgevaardigden. Wat de financiële verhouding betreft memoreerde hij, dat het gemeentebestuur goodwill heeft te verliezen bij de hogere autoriteiten vvanneer in het wilde weg financieel wordt geregeerd. De ongerust heid over de woningbouw deelde het col lege tenvolle. Er zijn al diverse protes ten bij minister Van Aartsen ingekomen. Maar kans op een hoger contingent voor Rhenen is zeer klein. In overleg met de plaatselijke industrie werd besloten tot coöperatieve bouw van 24 woningen. Wat de samenwerking met de plaatselijke in dustrie betreft kon de voorzitter geen op timistisch geluid laten horen. Hij had ge probeerd continuïteit in het overleg te krijgen, maar dat was niet mogelijk ge bleken. Alles was gedaan om de particu liere bouw te bevorderen. Wat de opmer king betreft over meer recreatie deelde hij mede, dat voor twee objecten nog on derhandelingen worden gevoerd. Met de middenstand had hij veel gesproken. Ook met de consulent. Er waren vergelijkin gen gemaakt, hij was voorzitter geweest van diverse bijeenkomsten, maar veel hel pen deed het niet. Oud-wethouder v. d. Steeg was ook nog als bemiddelaar op getreden, doch zonder succes. De opmerking over de onderscheiding voor de door Van Dijk bedoelde onder wijzeres ontlokte bij de voorzitter de op merking, dat bij het college evenveel waardering bestond. Voor onderwijzers zijn echter andere maatstaven voor een lintje dan voor anderen. De kritiek op de plantsoenen was volgens spreker niet helemaal onwaar. Voor de instuif zal ruimte worden vrijgemaakt in het nieuwe gebouw voor gemeentewerken in het oude stadhuis, waaraan binnenkort wordt be gonnen, hetgeen de tweede tranche bete kent. De garage is al klaar. Het slechte onderhoud van de woningen had een oorzaak. De tekorten op het on- derhoudsfonds waren al zo groot, dat ge deputeerden al aanmerkingen hadden ge maakt. De moeilijkheden in de Molenstraat zul len de aandacht hebben. Met de heer Ver- woert was de voorzitter het maar ten de le eens. Hij geloofde, dat het goed was dat de jeugd ook op zondag sport be oefent. Van sluiting van café's en sport velden kan op grond van de zondagswet niets komen. Tegen het storen van kerk diensten zullen maatregelen worden ge nomen. De vestiging van nieuwe winkels op het plan „Domineesberg" was geheel vrij van dwingende voorschriften. De Rhenense zakenlieden was de voorkeur gegeven. Verschillende hadden zich al te ruggetrokken, uit financiële overwegingen. De plaatselijke middenstand heeft nog voorrang. Eerst daarna komen zakenlie den van elders aan bod. Voor de bejaardenzorg is een studie commissie. De algemene samenwerking was mislukt. Het oordeel van burgemees ter en wethouders is, dat er geen plaats is in Rhenen voor verschillende bejaar dencentra. Inmiddels had spreker plan nen gezien van het Hervormd Rusthuis om tot nieuwbouw te komen met plaats voor 100 verpleegden. Nog niet is bekend of dit zal geschieden met een door de gemeente gegarandeerde lening of als wo- ningwetbouw. De Nieuwe Veenendaalseweg zal wor den verbeterd tot aan „Beukenhof". De voorzitter gaf toe, dat de begroting voor 1961 een down-stemming vertoonde, maar hij schreef dit niet toe aan gebrek aan energie of initiatief. „Wij kunnen niet anders". Ook spreker zag talrijke wensen van de P.v.d.A.-fractie gaarne verwezenlijkt. Er bestaan plannen voor een openbare school bij de chr. ulo. Ver der een twee lokalige kleuterschool, voor openbaar en christelijk onderwijs, een chr. school te Eist voor zes klassen, doch hier is de grond nog een moeilijkheid. Voor een H.B.S. kan nog geen toe stemming worden verkregen. Misschien bestaat er een kans om na de totstand koming van de z.g. mammoetwet een ho gere school te maken van de mulo. De samenwerking met de streek VVV noem de hij plezierig, hoewel er nog weinig nieuws was te melden. Zeer betreurens waardig noemde hij het plan om de bo men te rooien langs de weg Elst-Veenen- daal. Bewezen was echter, dat de ver keersveiligheid er in het gedrang komt. Bij de waterleiding is vooruitgang te be speuren, met de tariefswijziging worden geen moeilijkheden ondervonden. Tegen kwakzalvers en strijkers was geen be voegdheid tot optreden volgens de voor zitter. Het was hem bekend, dat onder zijn vrienden velen bij deze mensen baat hadden gevonden. Vol lof was hij over de brandweer. Ook de voorzitter bewonderde het werk van „Thalia" en van Hanns Berk. De geldmiddelen spelen hier weer een rol. Wat de opmerkingen betreft over de IJs club, daarin gaf spr. de heer Van Dongen gelijk. Er zal met deze vereniging moeten worden gesproken. Onteigening van grond voor een ijsbaan noemde spreker echter niet mogelijk. Wethouder W. Klaassen (CIIU) verde digde de timmerman van het woningbe drijf waarover de heer E. P. van Dijk opmerkingen had gemaakt. Deze heeft toezicht en controle op meer dan 1000 woningen. Houdt zitting om klachten aan te horen. Spr. was niet over de man on tevreden. Verbetering van de begraaf plaatsen in Eist en Rhenen zit vast op personeel en kosten. Er is nog een jaar lijks tekort van 8000,— op de begraaf plaatsen. Komt er een mannetje bij, dan moeten de begrafenisrechten worden ver hoogd, waarvoor spr. niets voelde. Het aantal gemeente-arbeiders zal worden ver hoogd van 29 op 30. De huisvesting van de sportmensen op „Candia" noemde hij niet best. Gezien de lage huren kan er ook niet veel voor worden geboden. „Rhe- nus" wilde een clubgebouw stichten en een terrein op „Candia" zelfs aankopen, maar daarvan kan niets komen. De wet houder dacht aan een hogere huur, op dat iets meer comfort zou kunnen worden geboden. Plaatsvervangend wethouder Mr. J. Deen (P. v. d. A.) was er trots op, dat het bedrag per leerling van 9,kon worden gebracht op 10,50. Volgend jaar zal opnieuw een verhoging met 1,50 plaats vinden. Bovendien krijgen de scho len 0,50 per leerling extra voor de schoolbibliotheek, hetgeen in andere ge meenten niet het geval is. Door een cen traal inkoopsysteem kan door de scholen voor een lagere prijs worden ingekocht, hetgeen hij ook een voordeel noemde. Voor de school aan de Nieuwe Veenen daalseweg is de achterstand ingelopen. Het personeelsvraagstuk op de afdeling sociale zaken had de volle aandacht van het college van burgemeester en wethou ders. Een onderwijscommissie vond spr. nuttig mits deze actief is. Het Godsdienst onderwijs op de scholen is wettelijk pas sief. In Eist is door het hoofd en de ou dercommissie aan kerkbestuur en predi kant gevraagd om medewerking. Echter zonder resultaat. De gemeente zit met 11 psychiatrische gevallen, die elk 6000,per jaar kosten. Er komen er nog vijf bij. Voorts vond spreker het nuttig het verenigingsleven over de haren te strijken, maar dan niet tegen de draad in. De kleuterschool in Achterberg zal waarschijnlijk volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. De heer E. P. van Dyk (Vrije Partij), in tweede instantie het woord voerende, maakte aanmerking op het feit, dat vele middenstanders reclame-lichtbakken had den aangevraagd, die waren afgewezen. De voorzitter antwoordde dat dit juist was, want dat alleen neon wordt toege staan, hoewel dit iets meer kost. De heer Van Dijk stelde een winkel straat in een naburige gemeente als voor beeld. Hij noemde het hier doods, waarin verbetering is te brengen. Hij wenste de kerkgang te respecteren. De heer Griffioen wenste bij de agra rische bouw veel soepelheid te betrachten. De heer Drost wilde een bredere inrit hebben op de Spoorwegbaan. Hij vroeg zich af of dit soms wordt bekeken wan neer het klaar is. De voorzitter kon me- De heer Drost drong nogmaals aan op een modern bejaardencentrum en vroeg zich af waarom het in Amerongen wel kan. Het Rusthuis in Rhenen noemde hij ouderwets. De oudjes slapen als soldaten bij elkaar. De heer Vervvoert (SGP) verzocht drin gend trottoir aan te leggen langs de Kas- tanjelaan. De heer Griffioen stelde het winkelcentrum Biltaoven voor Rhenen ten voorbeeld. De opmerking van de wet houder van publieke werken, dat de ge meente een strop zou hebben gehad aan openbare aanbesteding, waardoor slechte kwaliteit woningen zouden zijn geleverd wees hij ten stelligste van de hand. Wan neer de gemeente door een aannemer in de boot is genomen, aldus spr., dan ligt dat aan de toezicht van openbare werken en niet aan onderhandse of openbare aan besteding. Dan is openbare werken in gebreke gebleven. Wethouder Klaassen wist niet, dat de heer Griffioen zo'n onbekende was in Je ruzalem. Verschillende laagste inschrijf vers waren in het verleden gepasseerd, omdat zij niet werden vertrouwd op deug delijk werk. Bovendien was spr. nog geen wethouder tijdens de door Griffioen ge signaleerde feiten. De heer Griffioen be klemtoonde niet wethouder Klaassen de schuld te hebben gegeven. Toch bleef hij van mening, dat toezicht veel goed doet. Spreker was ontsteld over gedane mede deling, dat er zo'n achterstand was bij het onderwijs. Hij dacht dat het zo goed was. Hij vroeg zich af: „Hoe zit dat nu?„ De heer Deen verkaarde dit nader door op te merken, dat er drie oude schoolge bouwen zijn, waarvoor niet alles ineens kan worden uitgetrokken. De heer Van Gesink vond de dienst kleding voor gemeente-arbeiders te krap. Aan de wegbeplanting in Achterberg wenste hij meer te doen. De heer Kerkstra uitte de klacht dat Achterberg voor vreemdelingen niet was te vinden. Iemand die uit Veenendaal naar Achterberg rijdt komt in Eist terecht en iemand die uit Wageningen komt en in Achterberg moet zijn komt in Rhenen terecht. De voorzitter zal in zijn kwali teit van A.N.W.B.-consul trachten een wegwijzer geplaatst te krijgen. De heer De Jong wenste herziening van de wethouderssalarissen. De voorzitter kon hem mededelen, dat er al aan wordt gewerkt. Voorts was hem ter ore gekomen, dat er zoveel zieke ambtenaren zijn en nog wel van langdurige aard. Hij was van mening dat één van de oorzaken was, dat de ruimte te klein is in het gemeente huis en dat er teveel mensen „op elkaar" zitten. Hij noemde dit niet bevorderlijk voor de gezondheid van de ambtenaren. Hij was blij te hebben gelezen dat gepu bliceerd was, dat de secretarie 's mid dags gesloten was voor het publiek, dan kregen de ambtenaren gelegenheid om althans 's middags rustig te kunnen wer ken. Voorts was hij er een voorstander van om de hoofdambtenaren afzonderlijk te plaatsen. De heer Griffioen vroeg of b. en w. nogal tevreden waren over de meentcom missie. De voorzitter, tevens voorzitter van deze commissie wenste hem daarop geen antwoord te geven, waarop de heer Griffioen in het midden bracht, dat er hooigrasverltopingen worden gehouden zonder dat de commissie ergens vanaf weet, hetgeen hij onjuist noemde. De voorzitter beaamde dit. De heer De Jong vroeg waarom de post gemeentereiniging met 5000,— was op gevoerd. De voorzitter deelde hem mede, dat dit het gevolg was van de aankoop van de nieuwe roltrommel en uitbreiding van de wijken. Hij prees de arbeiders die bij deze dienst werken en die het prima doen. Het speet hem deze mensen geen hoger loon te kunnen betalen. De heer De Jong vroeg tenslotte nog van de handelsavondschool een 5-jarige opleiding te maken. De heer Deen merk te op, dat hieraan -wordt gewerkt. De begroting werd hierna zonder hoof delijke stemming ongewijzigd vastgesteld. Een daarop ingediende wijziging be helsde een voorstel om de Marktcommis- sie jaarlijks maximaal 350— subsidie toe te kennen, waartoe werd besloten, zodat daarmee de Paasveetentoonstellin- gen zijn gered. Een voorstel om de benoeming van per soneel voor openbare kleuterscholen te delegeren op b. en w. leed schipbreuk. Met 7 voor en 8 tegen werd besloten dat de raad dit aan zich zal houden. In dit verband werden benoemd tot kleuter leidsters aan de openbare kleuterschool te Eist mej. G. H. Vink te Bennekom en mej. J. C. H. Schoondorp te Ameron gen. ken van stimulerende krachten; zaken, die naar mijn mening ontegenzeggelijk behoren tot de beleidstaak van een ge meentebestuur; tot het wezenlijk ka rakter van het ambt van dagelijks be stuurder der gemeente. Wie momenteel zijn oor te luisteren legt in onze gemeente, komt tot de con clusie, dat er ergens over dit soort be leid ontevredenheid bestaat of mis schien wel misvatting en verwarring. Werkelijk, mijnheer de voorzitter, het is een witte raaf, wanneer men tevre denheidsbetuigingen hoort over het ge meentelijk bestuursbeleid. Algemeen is de klacht over té weinig medewerking en té weinig begrip. U kunt mij nu wel onmiddellijk antwoorden dat dit niets nieuws is, omdat het college in een glazen huisje en ook déar doet men wat, we zullen het nooit goed doen, maar daarop kan ik U onmiddellijk antwoor den, dat in vele andere gemeenten het gemeentebestuur door de burgerij voor het hier door mij aangesneden beleids- deel op de handen wordt gedragen. En ook daar zit men gelukkig in een glazen huisje en ook daar doet men wat Mijnheer de voorzitter, ter duidelijk begrip, het gaat hier dus niet om de algemene beleidskwestie, maar om de verhouding gemeentebestuur burge rij. Daar ligt thans een diepe kloof. Het is werkelijk niet overdreven wan neer ik zeg, dat er in de Rhenense ge meenschap een zekere anti-stemming leeft tegen het gemeentebestuur, een stemming die zich in hoofdzaak open baart in het gevoelen, dat men te wei nig op medewerking van het gemeen tebestuur kan rekenen. Men leeft heel sterk in de mening, dat men reeds bij voorbaat tegen dovemansoren praat. Ook ik heb dat gevoel, na met inwo ners van allerlei richting en allerlei stand van gedachten te hebben gewis seld. Ik zou het college van burgemees ter en wethouders met klem willen verzoeken hieraan de nodige aandacht te besteden in het allergrootste belang van onze gemeente. Er dient een geest te komen van tege- moettreding tot de burgerij, een geest van luisteren naar hen, die met hun problemen bij de plaatselijke gezags dragers aankloppen en daar nü zelfs al dikwijls niet eens de moeite meer voor nemen. Er dient een vriendschappelijke geest te worden gekweekt, om te beginnen met het plaatselijke zakenleven. Zeer belangrijk is daarbij dat wij als ge meentebestuur daar onze inkopen doen; dat wij althans het plaatselijke zaken leven daarbij inschakelen. In dit opzicht kunnen wij een voor beeld nemen aan het bestuur der Her vormde Gemeente van Rhenen, die al les wat nodig is, ook voor de nieuwe scholen, over de plaatselijke leveran ciers laat lopen. De prijzen worden er echt niet hoger door en de plaatselijke mensen, waarvoor wij hier zitten, kun nen er wat aan verdienen. Is er wel eens gedacht om in de hui dige verdeeldheid van de middenstand stimulerend en coördinerend op te tre den in vriendschappelijke geest? Is er al eens getracht de partijen tot elkaar te brengen? Ook dit zie ik als een taak behorende tot de plaatselijke overheid;

De Vallei | 1961 | | pagina 2