Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Italianen naar het lage land De Wereld van WEEK-tot-WEEK De werkeloosheid bracht Mensen: „buona" - Werk: „bene,, maar 't ETEN Veenendaal van zijn beste kant Hella Haasse verhinderd lezing te houden ^WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 15 januari: intrede ds. A. A. Bos Wist u Deltawerken openen perspektieven EDERVEEN Dierenliefde won het van kantoorkruk ELST Agenda 35e jaargang VRIJDAG 6 JANUARI 1961 Nr. 2 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Hoger loon Geen werk Voor 't avontuur GRAZIE AGLI ITALIANI Volksuniversiteit: In haar plaats komt Henriëtte de Beaufort Volgende week vrijdag begint Verkeerscursus OPNIEUW GEVONDEN 2 AF 148352 DE OPRUIMING ZEEUWEN HEBBEN WEER EEN TOEKOMST PLAATS GENOEG VOOR NIEUWE VESTIGINGEN Vrachtwagen contra NBM-bus VOOR EN TEGEN Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Vcencndaal Tel. 0 8385-2022 (2 IUncn) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent VENTI MILIONI Dl ITALIANI NEL MONDO stond met vette kop in een Italiaanse krant en dat betekent, in onze eigen taal, dat er 20 miljoen Italianen buiten de landsgrenzen over de gehele wereld verspreid zijn. In Frankrijk bij voorbeeld zijn er 700.000, in Duitsland 600.000, in Argentinië maar liefst 1.300.000 en zelfs in het rumoerige Congo hebben 4000 Italianen domicilie gekozen. Aan de andere kant van de wereld zijn ze ook - op Haïti 115 en in Syrië 350, kortom er is geen land ter wereld of men vindt er een kleine of grote groep Italianen. Het zijn echte zuiderlingen, donker van uiterlijk, naar onze begrippen veelal klein van postuur en ontzettend rad met de tong. Sinds kort zijn er ook een aantal tewerk gesteld bij industrieën in de Gelderse Vallei en, benieuwd naar hun ervaringen, hebben wij, met behulp van een uitstekende tolk, enkele ge sprekken met hen gevoerd. In een pension aan de Schaapsweg te Ede zijn vier van de nog zeven over gebleven Italianen die in dienst van de VSW in Veenendaal zijn, gehuisvest. In eerste instantie zijn er tien op genoemd bedrijf tewerk gesteld, maar nog vóór de jaarwisseling zijn er weer drie naar het warme zuiden teruggekeerd. De overigen blijken het, tenminste wat het werk en de mensen betreft, goed naar hun zin te hebben. Ook de 29-jarige M. Murru, vroeger landbou wer op Sardinië en nu in de ploegen dienst van een textielbedrijf, is vast van plan in Nederland te blijven. Hij spreekt geen woord Nederlands, maar dat er een vloeistof bestaat die bier heet, dót weet hij inmiddels wel. „Si, si, Ieder mens heeft zijn eigen kwa liteiten. De een is mild en gul, de ander is gierig. En ieder mens heeft zyn goede en zyn minder goede, soms zelfs slechte, eigenschappen. De gemiddelde Veenendaler heeft een goed hart en wil dit hart ook wel aan het woord laten komen, als hij maar eenmaal goed weet, dat het nodig is. Dit goede hart, met daaruit voorkomende hulp- en offervaar digheid, is in Veenendaal in rui me mate aanwezig. Dit is één van de beste kanten van Veenendaal. En daarop wil ik nog eens een beroep doen. Wellicht is het de laatste keer, dat ik dit als uw burgemeester doe. Ter zake. Er zijn in Nederland zeer vele ernstige oorlogsgewon den, die als stakkerds moeten le ven. Ten dele in gezinsverband levend en ten dele verblijvend - wellicht levenslang - in verpleeg inrichtingen. Er zijn er onder die b.v. een arm of twee benen missen; er zijn er ook, die veel ernstiger zijn ver minkt. Nu hebben enkele organisaties, w.o. „Het Nederlandsche Roode Kruis", de KNAC en de ANWB, met medewerking van het minis terie van Oorlog opgericht de „Stichting Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogsgewonden". Deze stichting zorgt dat de ern stige oorlogsgewonden, die voor hun leven verminkt zijn en zo heel veel moeten missen wat wij hebben en genieten, nu en dan eens enige ontspanning hebben. Voorbeelden: een middag uit rijden en in een mooie omgeving samen een kopje thee drinken; een bezoek aan een interland voetbalwedstrijd; een gezamen lijke Kerstkerkdienst, enz. Voor die ontspanningsmogelijk heden is vervoer van de slacht offers nodig. Het district Utrecht en Omstre ken vraagt nu autobezitters, die bereid zijn wel eens - zeer spaar- zamelijk - te willen rijden. B.v. een middag of een middag en avond. Ik hoop en vertrouw dat de Veense automobilisten zich zullen melden. Niet één of twee, neen, enkele tientallen. Ze kunnen zich opgeven bij een plaatsgenoot, die dit liefdadig werk reeds meer malen verrichtte - waarvoor hul de! - bij de heer W. J. J. Keman, Parallelweg 9. Laten wij, die zoveel goeds in ons leven hebben en genieten dat we niet dankbaar genoeg kunnen zijn, ons een klein offer getroos ten om het moeilijk leven van hen, die voor het Vaderland zo veel offerden, dat ze blijvend zo ontzaglijk veel moeten missen, een straaltje zon te geven. Laat Veenendaal zich ook hier in laten zien van zijn beste kant. De stakkerds zullen er dank baar voor zijn, evenals voornoem de stichting en Uw burgemeester, A. BAKKER. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 in Italië dronken we veel wijn-dat is hier niet, dus moeten we wat anders zoeken." Ze maken er geen overmatig ge bruik van. Misschien dat de nuch tere Hollander, als hij ze bezig ziet, in een of andere gelegenheid, een andere gedachte is toegedaan, maar Voordat hij naar Nederland kwam ver diende hij de kost in Mantova met het leggen van marmeren vloeren. Hij was iets minder enthousiast of wellicht be dachtzamer in zijn antwoord op onze vraag of ons land, de mensen en het werk hem beviel. De taalbarrière en het eten zat hem een beetje dwars. Om het eerste een weinig op te lossen had hij zelf een woordenboek gekocht en wat het twee de betreft, hoopte hij dat daarin ver andering gebracht zou worden. In te genstelling tot de overigen, die als hobby onmiddellijk wielrennen noemde, bleek hij een liefhebber van voetbal te zijn. In zijn geboorteland had hij vele wedstrijden gezien en ook menig bal letje getrapt. In de kantine van de Kalkzandsteen fabriek Vogelenzang te RHENEN had den wij later een vraaggesprek met de drie op dit bedrijf tewerk gestelde Ita lianen. In Rhenen kennen ze de „drieling" al precies. Ze zyn even groot, of klein Tussen Kerst en Nieuwjaar arriveerden in Veenendaal een lange ry grote vrachtwagens beladen met grote rioolbuizen. Deze buizen zyn bestemd voor de aanleg van het zgn. moerriool, waar later de Schrijverswyk en de industriewyk op gcloost zullen worden. Op de foto: een klein deel van het transport staat op de Sandbrinkstraat te wachten om gelost te worden. dan kent hij de gewoonten en ge bruiken van het Italiaanse volk niet. „Ik kon geen werk krijgen", zei de donkere D. Negri. Hij is 27 jaar, net als alle anderen ongehuwd, en komt uit het noorden van Italië bij Lombardije. Zijn beroep was metselaar, maar toen hij in zijn eigen land op de keien kwam te staan, nam hij hetzelfde besluit als zovelen van zijn leeftijdsgenoten: emi greren naar Holland. Het is hem niet tegengevallen, alleen aan het eten moet hij wel even wen nen, net zoals aan het feit dat hij altijd buiten heeft gewerkt en nu binnen de muren zijn brood moet verdienen. Zijn vrije tijd wordt nu nog vaak omgezet in slapen, maar zodra hij de taal een beetje beheerst gaat hij zich toeleggen op wielrennen. Een buitenbeentje in dit Italiaans- Frans-Belgisch gezelschap was de 25- jarige Italiaan R. Rollini. Een jeugdige, springlevende knaap, die vooral de Hollandse meisjes op waarde weet te schatten. In Italia werkte hij voor zich zelf als schilder en verdiende er zo'n 50,in de week mee. Als men nu bedenkt dat hij voor een paar nieuwe schoenen 25,moest neertellen, dan is zijn besluit om het eens in het bui tenland te gaan proberen, nog zo gek niet. Waarom hij naar Holland was geko men? „Aventura", zei hij. Voor 't avon tuur, natuurlijk ook om te werken en geld te verdienen, maar dat was toch niet de drijfveer geweest. Zijn woon plaats is Novarra bij het Lago Maggiore en af en toe heeft hij, ondanks zijn prettige werkkring, heimwee naar zijn geboorteland. R. Rollini met zijn 30 jaar Is het uit gesproken type van een zuiderling. zoals u wilt, welbespraakt, alle drie een donkere haardos en bijzonder vriendelijk, zoals alle zuiderlingen. Over hun werk niets dan lof. Een directielid verklaarde: „Ir. het begin dachten we dat het wel eens moeilijk heden zou kunnen opleveren wat de taal betreft, maar ze worden door de collega's volkomen geaccepteerd en ook hun arbeidsprestaties zijn zonder meer goed te noemen." De oudste, Pieriani, is 26 jaar. Hij komt uit Ancona en heeft daar op een steenoven gewerkt. Het specifieke Ita liaanse eten miste hij wel, maar ove rigens was de huisvesting prima. Ook hij vertelde naar Holland gekomen te zijn omdat er in zijn land weinig werk was en het bovendien slecht betaald werd. „Ik verdien hier meer dan in Italië en ik ben dan ook vast van plan hier te blijven", vertelde hij onze vrou welijke tolk. N. Azzari (24) was nu in Rhenen om dat in Italië zijn baas gestorven was en hij zonder werk kwam. In zijn eigen land kwam hij niet meer aan de slag en toen hij dan ook een advertentie in de krant las dat Nederland zat te sprin gen om werkkrachten, stond zijn be sluit weldra vast. „Ik heb het prima (Zie verder pagina 4) Da questo posto diciamo a tutti gli Italiani che erano cosi gentili a rsipondere alle nostre domande, molto grazie. Quello che voi avete parlato ab- biamo messo in questo giornale. Noi speriamo che potete trovare qualcuno che vi possa aiutare a fare da interpite, cosi anche vuoi potete leggere quello che abbia- mo scritto qui sotto. Red. De door de Volksuniversiteit Veenen daal geplande lezing van Hella Haasse op donderdag 12 januari a.s. in 't Tref punt kan niet doorgaan, omdat de schrijf ster door omstandigheden verhinderd is. In haar plaats komt nu de niet minder bekende Nederlandse schrijfster Hen riëtte L. T. d£ Beaufort met een lezing, getiteld „Rondom de kroon". Henrietta de Beaufort bracht haar jeugd door op het landgoed Mariëndaal te Oosterbeek en volgde als toehoorster col leges in letteren, geschiedenis, kunstge schiedenis, en wijsbegeerte aan de uni versiteit te Utrecht. In 1914 huwde zij met Jhr. Mr. H. Laman Trip, advocaat te Almelo en later te Arnhem, met wie zij in 1923 het Nederl. Jeugdherbergher stellingsoord Hohes Licht te Oberstdorff in de Beierse Alpen stichtte. In 1918—'19 begeleidde zij haar man, die in 1928 stierf, op een reis door de V.S., waar zij lezingen over Ned. letteren hield, terwijl zij in 1951 de Unie van Z.-Afrika bereisde en er voorlas uit eigen werk. Zij debuteerde met het toneelspel „Willem van Oranje" (1916), doch publiceerde eerst na Wereldoorlog II de werken, die haar een grote naam zouden bezorgen: de le vensbeschrijvingen van „Gijsbcrt Karei van Hogendorp" (1948), in 1950 bekroond door het Min. van O. K. en W. en „Wil lem de Zwijger" (1950), waarmee zij het in onze literatuur vrijwel geheel verge ten geraakte genre van de literair-histo- rische biografie herschiep, en de roman Dolly van Arnhem. In 1960 verwierf zij daarmee de door de stad Arnhem uitge loofde prijs, die eenmaal per jaar voor literatuur wordt uitgegeven. Voor 1950 verschenen haar boeken onder de naam H. Laman Trip de Beaufort. Bijbelse verhalen (1924), Onder de zon (1927), Parodieën, snaakse stijlvariaties (1931), Cr. Proza, Vondel, Kunst en Ka rakter (1920) Uit de geschriften van Isa ac van Ninive (1931) Zijn en worden (1935) en (1937) Nansen. Op vrydag 13 januari a.s. 's avonds om acht uur in het O.C.B.-gebouw aan de Sandbrinkstraat begint het Verbond voor Veilig Verkeer met haar tweede veilig- verkeerscursus in Vcencndaal. Zoals be kend bestond er voor de eerste cursus die eind vorig jaar gegeven werd, een rede lijke belangstelling e.i het Verbond hoopt ook nu weer een groot aantal weggebrui kers te bereiken. De gehele cursus bestaat uit vier lessen (te geven op 13, 20, 27 jan. en 3 febr.) waar de cursist ales omtrent de verkeers regels cp duidelijke en eenvoudige wijze uit de doeken zal worden gedaan. De cursus is in het bijzonder afgestemd op het snelverkeer. De kosten van deelname zijn zo laag mogelijk gehouden, n.l. 50 cent per avond per persoon. Ter afslui ting van de cursus wordt op de vijfde avond (dit is 10 febr.) een gezellige en leerzame quiz gehouden, waar ook films worden vertoond. Een dag nadat de Valleiriks door ons was uitgegeven, meldde zich de gelukkige vinder op ons bureau. Het was de heer Roks van de Galvani- seerinrichting Slypery en Polystery in Eist die het bankbiljet by het kas-opmaken had ontdekt. De te genwaarde ad. 5,werd hem a contant betaald. De nieuw uit te geven rikt heeft weer het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. By in levering op ons bureau vóór don derdagmiddag 12 uur a.s. wordt de premie a contant uitbetaald. Ds. A. A. Bos zal zondag 8 januari a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeente van Vuren en Dalem in de classis Bommel en de week daarop n.l. zondagavond 15 januari a.s. om zeven uur, na vooraf 's morgens om tien uur te z(jn bevestigd door ds. M. Groenenberg uit Utrecht, praeses van de provinciale kerkvergadering van Utrecht, intree doen te Veenendaal, waar hen door de provinciale kerkvergadering van Utrecht is beroepen als tweede predikant van de hervormde noodgemeente (evangelisatie „Sola Fide"). Ds. Bos werd op 15 februari 1930 te Joure in Friesland geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Middel burg en studeerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in juni 1952 zijn kandidaats- en in sep tember 1953 zijn kerkelijk examen afleg de. Nadat de heer Pos van oktober 1953 tot februari 1954 eerst ongeveer vier maanden bij ds. D. J. Vossers te Leiden stage-kandidaet (leervicaris) was geweest en hij op 18 juli 1954 na een te Rotterdam gehouden colloquim was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk, vei trok hij in de zomer van 1954 naar Berlijn, waar hij eerst enige maanden werkzaam is geweest bij het vluchtelingenwerk en vervolgens nog on geveer een half jaar studeerde aan de Kirchliche Hochschule. In verband met de vroegtydige ver schijning van het opruimingsnummer van het nieuwsblad „De Vallei" op woensdag 11 januari a.s. verzoeken wij onze adverteerders hun copie a.s. maan dag 9 januari geree.ï te willen hebben. De uitgevers. EERSTE AANRIJDING IN NIEUWE JAAR Het eerste verkeersongeval in het nieu we jaar deed zich maandagavond voor op het kruispunt Nieuweweg-Buurtlaan- west. De automobilist K. uit Veenendaal reed op de Buurtlaan in de richting Nieu- weweg. Hier aangekomen stopte hij om het overige verkeer voorrang te verlenen. In de veronderstelling verkerend dat de weg vrij was, stak hij de rijbaan over en kwam toen in botsing met een auto be stuurd door T. uit Renswoude. Er ont stond alleen materiële schade. GEZELLIGE PERSONEELSAVOND VAN GEW. ARBEIDSBUREAU In de vergaderzaal van het Gew. Ar beidsbureau is vrijdagavond voor het personeel van dit bureau de jaarlijkse personeelsavond gehouden. Hoogtepunt van deze gezellige en ongedwongen feest avond was ongetwijfeld het optreden van de Veenendaalse goochelaar Kraft van Ermel, een repatriant die jaren lang be roepsgoochelaar geweest. Zijn optreden, dat bijzonder in de smaak viel, werd mu zikaal omlijst door het eveneens uit Vee nendaal afkomstige trio „Paradise Isle". dat de politie bij verkeerscontrole een grote vrachtauto uit het verkeer heeft genomen? dat deze auto beladen was met zes ton hout? dat bij onderzoek zowel de voet- als de handrem niet bleken te werken? dat tegen de eigenaar V. uit Apeldoorn proces-verbaal zal worden opgemaakt? dat het nieuwe jaar voor een bewoner van de Dijkstraat niet zo best ingezet is? dat hij in feestelijke stemming na twaalven nieuwjaar ging zeggen bij kennissen? dat deze kennissen een grote hond had den die het nachtelijk bezoek van die feestganger niet erg op prijs stelde? dat de overmoedige nieuwjaarwenser de hond toen ging uitdagen? dat hij dit bekopen moest met een flin ke beet in zijn nek waarvoor hij die zelfde nacht nog naar het ziekenhuis moest? dat het niet bekend is of hij alsnog een gelukkig nieuwjaar gewenst heeft? Na zijn terugkeer in Nederland diende ds. Bos van juni 1955 tot augustus 1956 nog ongeveer vijftien maanden de her vormde gemeente van Eefde bij Zutphen als vicaris en op 2 september 1956 werd hij door ds. D. J. Vossers uit Leiden be vestigd als predikant van de hervormde gemeente van Vuren en Dalem in de classis Bommel. Ds. Bos was enige tijd lid van de clas sical commissie voor Opzicht en Tucht in de classis Bommel en eind augustus 1959 ging hij in militaire dienst en is toen tot eind september van het vorig jaar (1960) ruim een jaar in de Lunettenkazer- ne te Vught werkzaam geweest als leger- predikant. VLISSINGEN, januari - De provincie Zeeland, het meest geïsoleerde deel van West- Europa, is met veel hoop 1961 in gegaan. Nimmer tevoren is er in de familiekringt zoveel over de toekomst gesproken als in deze eerste dagen van januari. Oorzaak: de op gang gekomen delta-werken hebben er iedereen van overtuigd, dat het menens is. Het isolement zal worden verbroken; de verzilting wordt een halt toegeroepen; Zeeland wordt de natuurlijke schakel tussen Rotterdam en Antwerpen-Gcnt en de vreselijke rampen die in 1906, 1916 en 1953 de eilanden teisterden zullen zich nietj meer kunnen herhalen. Er waait een frisse wind over de eilanden. De Zeeuwenj lachen weer en met hun aangeboren realiteitsgevoel blikken ze niet alleen naar het noorden, maar ook naar het oosten en vooral naar het zuiden Over de polders heen! Men noemt Zeeland soms wel het Ne derlands Bretagne. De vergelijking gaat in ieder geval op voor wat betreft de be volkingstoename. Er wonen in deze pro vincie 280.000 personen. Er zouden er 500.000 hebben moeten wonen indien de aanwas gelijke groei had gehouden met de rest van Nederland. Het isolement, dat nieuwe werkgelegenheid buiten sloot joeg de jongere Zeeuwen hun provincie uit. Al voor de tweede wereldoorlog was er een emigratie naar Frankrijk. De laatste vijftien jaren zijn er duizenden naar an dere werelddelen vertrokken en weer an deren zochten hun heil in de randstad Holland. BRAND IN SCHUUR OP DE MEIKADE Woensdagmiddag brak brand uit in een achter het woonhuis gelegen schuur van de heer M. v. d. B. op de Meikade. De brand ontstond door kortsluiting. Onmid dellijk werd de brandweer uit Ederveen gealarmeerd die snel terplaatse was. Toen de brandweer arriveerde stortte juist het dak van de brandende schuur in. Omwonenden en voorbijgangers hadden inmiddels met succes het vee w.o. een vijftig varkens en twee koeien, uit de brandende schuur kunnen voeren. Toen het blussen beëindigd was stonden alleen de brokstukken nog overeind. Ronny Pegtel (24) en Hennie Nales (20), twee Amersfoortse schonen, hebben nu hun (apen)slinger. Vijf lange jaren zaten ze op een kantoorkruk in de stad van de „Lange Jan". En al die tijd hebben ze zich zitten verbijten, want kantoor werk lag hen niet. Er zat wel brood in, maar wat is brood alleen? Er kwam geen uur en geen dag ook maar één glimpje arbeidsvreugde om het hoekje kijken. Ronny (blond) en Hennie (zwart) hielden meer van dieren dan van schrijf machines. Ze solliciteerden links en rechts naar een job als dierenverzorgster. Ronny hield thuis honden en eenden. Hennie vertroetelde vogels en vissen. Maar de talrijke sollicitatie pogingen mislukten keer op keer. Ronny zou graag in een hon denkennel werken, vertelt ze, maar daar liggen geringe kansen. Meestal verzorgen de hon denbazen hun kost bare bezit zelf. En toch zagen de beide meisjes hun hardnekkig volhou den met succes be kroond. Waarom - zo dachten ze bijna ten einde raad - niet gesolliciteerd bij een dierenpark. Daar moesten de mogelijkheden toch voor het opschep pen liggen. Ze na men contact op met Ouwehands Dieren park te Rhenen. De heer Ouwe hand vond het wel grappig, maakte 'n praatje en wist al gauw wat voor vlees hij in de kuip had. Een paar ent housiaste meiskes, met enorm veel liefde voor het dier. Hij nam ze aan. Ronny zorgt nu voor de kleinere soorten apen en Hennie „zit" bij het aquarium en de vo lières, bij de vissen en de vogels, net als thuis, maar véél grootser. Onze kantoormeis jes hadden maar 'n korte inwerkperio- de nodig. Nu doen ze alles alleen, al houdt een chef op passer dan een oogje in het zeil en blijft hij in de buurt voor eventuele „moeilijke gevallen". Ronny vindt de spinaapjes het liefst. Ze steken hun armpjes al naar haar uit, wanneer ze in de verte aan komt lopen. Hennie zou niets anders meer willen dan op de Grebbeberg werken. De twee meis jes vinden het er erg leuk, genieten van een vrij leven en zijn de hele dag buiten. Om. de week hebben ze een zondag vrij. Ronny, de oudste van het tweetal, heeft ook nog toekomstplannen. Haar hoogste ideaal is olifanten- en roofdierenverzorg ster te worden. Wie weet wordt ze nog eens dompteuze. Maar wat voor de meisjes het belang rijkste is, ze hebben het nu volkomen naar hun zin. Vooral 's winters, wanneer het op het park wat rustiger is en zij zich wat meer met de dieren kunnen bemoeien dan wanneer er veel bezoekers zijn. Neen, de Amersfoortse kantoorkruk willen zij er nooit meer voor terug zien. STAART. Het Monster van Lochnes heeft aan 50 school kinderen zijn staart laten zien. Daarna is het weer voor on bestemde tijd in de diepten van het meer ondergedoken. JOY. Het joy-rijden met auto's wordt té gewoon. Daar om hebben twee Zwitserse knapen geprobeerd op het vliegveld te Genève een (klein) vliegtuig te kapen. „Om er mee naar Spanje te vliegen", zeiden ze tegen de politieman nen die hen arresteerden. KOFFIE. Voor de huismoe der die nog niet meent dat zij alleen weet hoe je lekkere koffie zet, hier het koffiezet- recept van een bij uitstek des kundige: de Braziliaanse ge zant te Parijs: „Bewaar de koffie nooit in de buurt van andere sterk geu rende artikelen, want ze is overgevoelig. Maal ze op het allerlaatste moment, en zon der dat de koffiemolen warm wordt. Gebruik water van 92 graden Celsius. Bedien u van een filter of van een Napoli- taanse koffiekan (die men on dersteboven houdt)." NEST. Zestigduizend gul den heeft een liefhebber op een veiling neergeteld voor een hondenhok van Marie An toinette. Het was dan ook een heel mooi hok, maar toch VLIEG. Paus Pius XII was een verwoed uitroeier van vliegen. Men kan zelfs zeggen dat hij een „vliegencomplex" had. Reeds het zien van een enkel exemplaar wekte bij hem 'n onweerstaanbare licha melijke afkeer op. DUET. De vooruitgang staat niet stil: er komt in Amerika nu een grammofoonplaat op de markt die het de bezitter mogelijk maakt om samen met Maria Callas een duet te zin gen. MORGEN. Mocht ge ooit in de omstandigheden raken dat ge in de Ver. Staten lezingen moet houden, denk dan aan het volgende: Wat ge zegt is niet belangrijk, het voornaamste is dat ge vaak het woord „morgen" gebruikt, maar nooit het woord „giste ren" en niet te vaak het woord „vandaag". De Amerikanen houden daar niet van. KOGEL. Dc doelverdediger van de Engelse club Ilsham Valf ligt in het ziekenhuis, om dat hy zonder het te weten behalve de bal ook een kogel met zyn lichaam heeft ge stopt. Deze was afkomstig uit een luchtbuks en afgevuurd door een supporter van de te- genparty. Omdat de industrie niet naar Zeeland kwam gingen de Zeeuwen naar de in dustrie: honderden en honderden arbei ders zitten ook nu nog dagelijks vier tot vijf uur in de autobus om in Rotterdam te kunnen gaan werken. Nu het isolement wordt opgeheven zul len in Zeeland de nieuwe fabrieken uit de grond worden gestampt. Van elders zullen straks nieuwe arbeiders moeten worden aangevoerd. Plaats is er genoeg, want de provincie heeft verre horizon ten. DELTA-WERKEN EN HUN GEVOLGEN Als straks de Oosterschelde, de Greve- lingen en het Haringvliet door gigantische dijken van de zee zijn afgesloten zullen er hier enorme zoetwater-binnenmeren ontstaan, die toch via de waterwegen ver bonden blijven met Rotterdam; West- Brabant; Antwerpen en Gent. Half Zee land kan hierdoor een natuurlijke haven worden en Rotterdam en Antwerpen aan- (Zie verder pagina 4) Woensdagmorgen tegen half tien is een vrachtwagen met aanhanger van de fa. B. uit Winsum in het centrum van Eist by het afremmen voor een NBM-bus ge slipt en tegen de bus gebotst. Beide voertuigen werden flink bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De Rijkspolitie die vrij snel ter plaatse was, heeft de zaak in onderzoek. UITVOERING „ORANJE-WIT" De Elsterse sportvereniging „Oranje- Wit" geeft op vrijdag 13 januari a.s. in café Sportlust haar jaarlijkse uitvoering. Het toneelgezelschap N.A.O. uit Veenen daal zal het blijspel opvoeren „Het zal je gebeuren". Aan het bal wordt mede werking verleend door het muziekgezel schap „Redstars" uit Eist. START GYMNASTIEKLESSEN Na een vrij lange rustperiode gaat de afdeling gymnastiek van „Oranje Wit" weer met de lessen beginnen. Voor de meisjes en dames dinsdag 10 januari en de jongens en heren woensdag 11 jan. De gehuwde dames zijn vanavond weer be gonnen. Het aantal cursisten is inmiddels gestegen tot 16 dames. Wanneer ik 't pro en contra lees Van 't forum, dat is bijeen geweest Ter bespreking van 't feit, genomen Ten aanzien van 't kappen van de bomen Langs de Veenendaalse straat Dan ging het daar, zo 't veelal gaat De een is voor, doch meerderen tegen Veel argumenten waren soms gedegen Van vóór, zowel als tegenstanders Elk voor zich wil soms iets anders Persoonlijk zou ik het erg betreuren Als 't onherroepelijke zou gebeuren (voorgesteld door de Waterstaat) Met de bomen langs die straat Reeds eerder heb ik dat geschreven Op 't zelfde standpunt ben ik gebleven Waarvan ik nimmer af zal wijken Hoe men die kwestie mag bekijken Ik vind die laan een prachtgezicht Schoon 't wegdek m.i. wat erg bot ligt Wie zei, 't wegdek is te glad Heeft het bij 't goede eind gehad Dat lijkt me echt wel een bezwaar Maar zijn de bomen een gevaar? De één vindt 't wel, een ander niet Wie, zoals ondergetekende, de zaak beziet Kan slechts tot één conclusie komen Spaar, als het kan, die mooie bomen. J. M. VEENENDAAL Woensdag 11 januari: Jaarfeest C.P.B. en C.J.B.T.B. in 't Trefpunt, 7.15 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m zondag: „De laatste getuige" toeg. 14 jaar; maandag t/m woensdag: „Rokende revol vers", toeg. 14 jaar; donderdag: ,De goudenregen van het geluk' toeg. 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag 7 januari: 2e winterserie-wandeltocht. Start Clubhuis. RENSWOUDE Dinsdag 10 januari: Jaarvergadering „Immanuël" in Rehoboth, 7.30 uur. RHENEN Woensdag 11 januari: Uitvoering accordeonver. ,AVR' in Eigen Gebouw. Bio Rhenen: Zaterdag en zondagmiddag: „De pelsjagers v/d Slangenrivier", toeg. 14 jaar; zondagavond: „Zij waren nog geen twintig" toeg. 18 jaar. jflemlU Wandklokken betere uurwerken EENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1